Werkgroep van Consumentenbond aan de slag in Middelburg Brochure verschenen nver Oosterscheldewerken Publi Service Zeeland naar nieuw bedrijf Trefcenter heropent met feest van 3 weken GROOT GEBREK AAN VRIJWILLIGERS OP WALCHEREN Zaalvoetbal- toernooi in Baskenburg Pension Watertoren opende restaurant MINIKERMIS, KLUK KLUK, VOETBALHELDEN Bingo in Buut Huldiging sportkampioenen Overwinningsbal Uilenspiegels Zonneveldrit Scheldegouwen Wie verloor veelkleurig badpak? Looporkesten Popgroep The Mo in Oost-Souburg Kijkdag voor (brom)fietsen Enquête UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 27 MEI 1981 209 MIDDELBURG/VLISSINGEN - Tien jaar geleden besprak het college van burgemeester en wethouders van Vlissingen op welke wijze de belangen van buitenlandse werknemers behartigd konden worden. Een belangrijke taak bleek het ondersteunen van buitenlandse werknemers in het leren van de Nederlandse taal. Belangstelling De sterkste i man ter wereld! Nieuwe commissaris in Vlissingen Tien jaar initiatiefgroep buitenlandse werknemers Op 26 maart 1971 werd daarom de initiatiefgroep buitenlandse werknemers Walcheren opgericht. Deze groep, die nu tien jaar bestaat, telt momenteel zo'n zestig vrijwilligers die les geven aan ongeveer honderd bui tenlanders. Er wordt met name les gegeven aan de vrouwen van buitenlandse werknemers. Mevrouw Van der Laan, coördinatrice van de vrijwil ligers in de regio Vlissingen, legt uit wat dat les geven in houdt: „We gebruiken een aantal leerboekjes, maar soms kunnen ook de voorwer pen in de kamer of tijdschrif ten uitstekend dienst doen als lesmateriaal. Soms gaan we ook boodschappen doen met de vrouwen van buitenlandse werknemers zodat zij op een speelse manier de belangrijke artikelen van naam leren kennen." den. Door het lesgeven komt het een en ander wel eens ter sprake, maar belangrijk is om hen niet onze zienswijze op te dringen". Sari Riemens uit Middel burg is al enkele jaren vrij willigster. Zij is in Marokko geweest en door haar belang stelling voor andere landen is zij er toe gekomen om vrijwil ligster te worden bij de initia tiefgroep. Zij heeft een jaar Een vrijwilliger begeleidt een buitenlander voor een be paalde tijd. Dat kan een aan tal maanden maar ook een jaar zijn. Een vrijwilliger be zoekt de buitenlander thuis, in enkele gevallen komt de buitenlander bij de vrijwilli ger thuis. Meestal een paar uur per week. De vrijwilligers zijn veelal huisvrouwen of mensen uit het onderwijs. De Stichting Buitenlandse werknemers organiseert regelmatig een bij eenkomst voor de vrij willi- gers waarin door middel van lezingen, dia's of films gepro beerd wordt meer inzicht te geven in de cultuur en ge woonten van buitenlanders. Mevrouw Van der Laan: „Het is erg belangrijk dat we de buitenlanders in hun eigen waarde laten. Dat is wel eens moeilijk, want vanuit onze cultuurbeleving lijkt het wel eens dat bijvoorbeeld vrou wen sterker onderdrukt wor- lang contact gehad met een Marokkaanse vrouw. „Het lesgeven ging eigenlij k vanzelf", zegt zij, „Het is moeilijk om richtlijnen te ge ven wat een goede manier van lesgeven is. Wij namen soms de Wehkamp-gids door, daar staat van alles in en aan de hand van de plaatjes leerde ik de woorden erbij". De Marokkaanse vrouw is erg tevreden over haar con tact met Sari. In het begin kon zij helemaal niet lezen of schrijven en zich moeilijk verstaanbaar maken. „Melk of yoghurt leerde zij onder scheiden van een blauw of groen etiket, maar nu kan zij het lezen en dat bespaart haar een hoop moeilijkheden. Ze vertelt dat ze in een winkel een jurk zag hangen waarop stond „vanaf ƒ25,-"Zij kende het woordje „vanaf" nog niet en dacht dat de jurk vijfen twintig gulden kostte. „Het was erg moeilijk om dat soort kleine dingen door te krij gen", vertelt ze. Zij wil erg graag verder le ren om uiteindelijk naar de moedermavo te kunnen. Maar het is erg moeilijk om begelei ding te krijgen. Dat komt om dat er te weinig vrijwilligers zijn. Mevrouw Van der Laan: „We zitten dringend verlegen om zo'n tien vrijwilligers. Vooral aan mannelijke vrij willigers is een grbrek. foto: Cor Schuiliverve. pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllË Mensen die vrijwilliger van de initiatiefgroep buitenlandse werknemers willen worden, kunnen contact opnemen met de volgende mensen: me- vrouw van der Laan, coördinatrice van de regio i Vlissingen: Verdilaan 90, Vlissingen, tel. 01184-70255; mevrouw Marteyn, coördinatrice Middelburg Zuid en Dauwendaele, Keurhove 128, Middelburg, tel.: 01180-27140; Sari Riemens-coör- dinatrice rest Middelburg-Nederstraat la, Middel- burg, tel.01180-34376 ('savonds). niiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ t MIDDELBURG - Sinds kort heeft Middelburg een werkgroep van de Neder landse Consumentenbond. Deze werkgrop bestaat - voorlopig althans - uit zo'n 20 leden, waarvan in de prille beginperiode de kar zal worden getrokken door 6 (bestuurs-)leden. Deze werk groep is de vijftiende na mens de Consumentenbond (Den Haag) in ons land. De behoefte is gebleken bij het hoofdkantoor te Den Haag dat er klachten zijn over tal van zaken, Middel burg e.o. betreffende. Op verzoek van een lid van de Consumentenbond is er enige weken geleden een brief verzonden aan alle Consumentenbondsleden al hier, waarin werd gevraagd of men naar een eerste, in formatieve bijeenkomst te Middelburg wilde komen en aldaar te zamen bekijken of een werkgroep voor deze re gio zinnig kon zijn. Die eer ste bijeenkomst liet dat dui delijk merken. Vele punten kwamen naar voren in de vergadering. Reden voor de heer Westendorp van de Consumentenbond om fiat te geven en de Werkgroep- Middelburg in het leven te roepen. Er is een keuze gemaakt uit vele punten, die men wil behandelen. Voorlopig staan op het werkprogram: kin- derdagverblij ven, openings- tijden bibliotheek, gebrek medische specialisten (met name oogartsen), openbaar vervoer (aansluiting regio naal op lokaal vervoer), toe gankelijkheid van gebouwen voor invaliden (b.v. over heidsgebouwen, openbare gebouwen, postkantoren), fietsenplan (routes door Middelburg aanleggen), het uitgaansleven (schaars aan bod artiesten; te weinig kaarten in (voor-)verkoop, etc.) en prijsvergelijkingen winkels. mentenbondleden worden gevraagd naar de mening hieromtrent. Mensen die inlichtingen willen hebben of lid willen worden van de Werkgroep kunnen zich telefonisch in verbinding stellen met het (voorlopig) contactadres: D. Hoos, tel. 01180-23901. Dit zijn enkele punten die prioriteit zullen gaan krij gen. De werkgroep hoopt echter, d.m.v. een enquête formulier dat in het najaar van '81 bij alle leden in Zee land in de bus wordt gestopt, op de langere termijn méér punten te ontvangen. Overigens is er nog een heet hangijzer ter sprake ge komen, namelijk de Vaste- Oever-Verbinding over de Oosterschelde. D.m.v. ge noemde naj aars-enquête zal onder de Zeeland-Consu- VLISSINGEN - Maandag 1 juni wordt in het Buut in Vlissingen weer de maande lijkse bingoavond voor vol wassenen gehouden. Het is de laatste bingoavond van het seizoen. Hoofdprijs is dit keer een meerdaagse reis. Het begint om halfacht. VLISSINGEN - Maandag 1 juni worden de sportmensen die in 1980 in Vlissingen een kampioenschap behaald hebben, gehuldigd in het stadhuis. De bijeenkomst be gint om halfacht. SOUBURG - De zaalvoet balvereniging S.C. Torna uit Souburg houdt zaterdag 30 mei een zaal voetbaltoernooi in de sporthal Baskenburg. De deelnemende vereni gingen spelen in de hoofd klasse-competitie. Het toer nooi begint om elf uur en om ongeveer vijf uur is de fina le. De bedoeling is om dit toernooi jaarlijks te gaan houden met steeds een sterke bezpf+incr GOES - Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat is een brochure verschenen met beschouwingen over de Deltawerken en de Ooster schelde in het bijzonder on der de titel „13 x Delta". De brochure, die is geïllustreerd met talrijke foto's, kaartjes en tekeningen voor het me rendeel in kleur, bevat inter views met dertien deskundi gen die op een of andere wijze bij de Deltawerken en de besluitvorming en uitvoe ring van de Oosterschelde werken zijn betrokken. Zij geven hun visie op onder werpen als techniek, poli tiek, natuur, milieu, econo mie, waterhuishouding en regionale ontwikkeling. Veel aandacht wordt ook besteed aan de uitvoering van de Oosterscheldewerken en de samenwerking hierin met het bedrijfsleven, aan de ontwikkeling van nieuwe technieken en de betekenis hiervan voor de export van kennis. Ook de relatie met mens en natuur, de visserij en de kosten-batenbereke- ningen komen in „13 x Delta" aan de orde. De brochure biedt geen chronologisch verhaal met feiten en cijfers. De personen die aan het woord komen, zijn of waren betrokken bij de Ooster- scheldeplannen en -uitvoe ring. „13 x Delta" is verkrijg baar na vooruitbetaling van 5,- op girorekening 751 t.n.v. Distributiecentrum Overheidspublikaties, Post bus 20014, 2500 EA Den Haag, onder vermelding van be stelnummer: 90.001. Het wordt ook verkocht aan be zoekers van de informatie centra van Verkeer en Wa terstaat „Delta Expo" bij de Haringvlietsluizen en op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Ooster schelde. VLISSINGEN - Zaterdag 30 mei houdt de carnavals vereniging De Uilenspiegels uit Vlissingen een zogeheten overwinningsbal in de bene denzalen van Britannia. Op dit feest zullen een aantal carnavalsvereniging uit Bel gië, Duitsland en Nederland aanwezig zijn. De muziek wordt verzorgd door het huisorkest Spirit Rose. Ook zal worden opge treden door een aantal Bel gische gasten, 's Mididags om vier uur is er een officiële ontvangst door de keizer van Vlissingen in café De Bran ding. Vandaar uit zal het ge zelschap in een open koets vertrekken naar Britannia, waar zij worden verwel komd door het majoretten- peloton Irene, dat een show zal geven. KOUDEKERKE - De mo tor- en autoclub Scheldegou wen houdt op donderdag 28 mei, Hemelvaartsdag de jaarlijkse Zonneveldrit. Het is voor de zevenen twintigste keer dat deze rit gereden wordt. De rit is vijf endertig kilometer lang en uitgezet over de binnenwe gen van Walcheren. De deel nemers moeten rijden met behulp van een routebe schrijving en een blad met foto's. Gestart wordt vanaf een uur bij Hotel Walcheren in Koudekerke. VLISSINGEN - Bij de Ge meentepolitie in Vlissingen zijn in de periode van 13 tot 20 mei de volgende voorwer pen aangegeven: zonnebril in harde koker, zonnebril in hoes, metaalkleurig dames horloge met stoffen bandje, blauw gestreepte stropdas, veelkleurig badpak, bruine pet, blauw-geel kindervest, portemonnee, lichtbruine kleine vouwportemonnee, zilveren ring, losse sleutel, zes sleutels aan ring, twee sleutels aan label, negen sleutels aan ring, blauw tas je, linnen tas. Aangegeven dieren in asiel: Duitse herder, reu, lapjespoes (volwassen). foto: Cor Schuilwerve. VLISSINGEN - Het Pension De Watertoren aan de Kou- dekerkseweg 2 in Vlissingen is uitgebreid met een restau rant, dat naast het pension is opgetrokken. Het restaurant is zeer ge zellig en huiselijk ingericht. Ook is er een nieuw terras bijgekomen. De heer Buijs: „Het pension De Watertoren bestaat al tien jaar en we vonden het tijd worden om de zaak wat uit te breiden. In het pension verblijven zowel vaste gasten als zomergasten en we zijn dan ook erg blij dat het nieuwe restaurant klaar is voor het zomersei zoen." Er worden in het nieuwe restaurant zowel eenvoudige toeristenmenu's als uitge breide maaltijden en diverse specialiteiten geserveerd. Ook is er nu ruimte voor het houden van partijen en re cepties. VLISSINGEN - Het be drijf P.S.Z. reclame is ver huisd naar de Gildeweg 25a in Vlissingen, P.S.Z. staat voor Publi Service Zeeland. Het bedrijf houdt zich be zig met de totale reclamever zorging. In het nieuwe pand heeft men een oppervlakte van tweehonderd vijf tien vierkante meter tot de be schikking, waarin ook een foto: Cor Schuilwerve. eigen zeefdrukkerij voor het maken van serieprodukties. P.S.Z. verzorgt alle reclame zelf, zoals reclameborden, lichtreclames, drukwerk en dergelijke. Zij verzorgen re clamecampagnes voor di verse bedrijven en zijn ook gespecialiseerd in elektroni sche binnen leeskranten, tijd en temperatuursystemen en scoreborden. MIDDELBURG - Het Trefcenter in Middelburg is de af gelopen vier maanden grondig verbouwd. De heropening (op dinsdag 26 mei) gaat met een drie weken durende serie festi viteiten gepaard. De looppaden zijn nu ver breed, zowel de bakkerij als de slagerij zijn vergroot en gemoderniseerd, de zuivelaf- deling is verplaatst en alle vries- en koelruimten zijn vernieuwd en vergroot. Door een betere organisatie was het mogelijk het magazijn te verkleinen en daardoor de winkelruimte met honderd twintig vierkante meter te verruimen. Deze extra ruimte komt ten goede aan de modeafdeling. Dagelijks zijn er gastvrou wen aanwezig die koffiebon nen, stickers, buttons, zonne- kleppen en bloemen uitdelen. Ook worden de ramen van de auto's gratis gewassen. Daarnaast is er iedere dag muziek, verzorgd door loop orkesten en muziekensem- bles. Vandaag, woensdag 27 mei, is er een schietsalon waar men gratis kan schie- Woensdag 10 juni treedt speciaal voor de kinderen Kluk Kluk op met zijn pret- festival. Donderdag 11 juni tijdens de koopavond komt Willem Ruijs naar het Tref center en zal daar met het publiek diverse spelletjes spelen. Daarnaast zijn er ge durende drie weken telkens demonstraties, er is een kleurwedstrijd, fiets wed strijd enzovoorts. ten en kans loopt een prijsje te winnen, vrijdag 29 mei is Jan Poortvliet aanwezig en donderdag 4 juni Adri Kos ter. Het publiek wordt dan in de gelegenheid gesteld op doel te schieten en men mag gratis op de foto. Zaterdag 30 mei zijn er de monstraties door John Mas- sis, de sterkste man ter we reld. Zaterdag 6 juni is er een minikermis met schietsalon, ballenkraam, pijltjes gooien, ringwerpen, hoefijzers gooi en, basketbal en vele andere attracties. OOST-SOUBURG - Aan staande vrijdag treedt de Nederlandse popgroep The Mo op in de sporthal van Oost-Souburg. In het voorprogramma is de groep Sprint te zien. Het con cert begint om half negen. Kaarten aan de zaal twaalf gulden vijf tig en in voorver koop (bij Uit in Zeeland) tien gulden. Organisatie Uit Vlis singen. VLISSINGEN - Vrijdag 29 mei van zeven tot acht kan iedereen die in de afgelopen tijd zijn fiets is kwijtgeraakt op het Vlissingse politiebu reau terecht. Mogelijk is de fiets (of bromfiets) terug te vinden tussen de door de po litie onbeheerd aangetroffen en meegenomen vervoer middelen. VLISSINGEN - Maandag 1 juni wordt de nieuwe korp schef van politie in Vlissin gen officieel geristalleerd door burgemeester Wester hout. De bijeenkomst vindt plaats om 10.30 uur in het po litiebureau. De nieuwe com missaris is de heer L.E. Schuller.

Scheldebode | 1981 | | pagina 9