H n ttfia Anderhalf uur werken voor één boterham HTS-sen binden strijd aan op Veerse Meer Zaterdag feestelijke opening van jachthaven Middelburg Asjeblieft Haat Zie daarom de SPECIALE ONROEREND GOED PAGINA'S MIDDEN-ZEELAND IN DEZE KRANT. ÏE RUITER Concert voor slachtoffers aardbeving - WOENSDAG 13 MEI 1981 TOTAAL OPLAGE 333.803 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG M V - Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. ENGELS- AMERIKAANSE POCKETAFD. IS UITGEBREID JUWELIER VAN DE REE uw-od DESCH lEBODE WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG (M) EDITIE VLISSINGEN (V) TELEFOON (01184) 19910 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN 60 Landarbeiders vertellen hoe zij de kalk van de muren tobden VLISSINGEN - In de geschiedenisboeken zul je er vergeefs naar zoeken: van de landar beiders wordt doorgaans alleen gemeld dat zij in „behoeftige omstandigheden" leefden. Al leen hun opstanden haalden de geschiedenisboeken. In het kleigebied van West-Brabant, Zeeland en de Zuidhollandse eilanden vormden de dorsers en de delvers, de vlassers en de juners, de paardenknechts en de melkmeiden de grootste beroepsgroep. Het is het vrucht baarste gebied van Nederland, maar de boeren betalen er lagere lonen dan waar ook in Ne derland aan de mannen en vrouwen die met de kont omhoog door het land kropen in vries kou en bloedhitte. Ze voorzagen een groot aantal mensen van voedsel. Zelf hadden ze amper te eten. Geen wonder dat we „de kalk van de muren tobben" zegt één van de ruim zestig landarbeiders, die in een boek van de journalist Kees Slager aan het woord komen. Slager, zelf zoon van een landarbeider uit Tholen, heeft willen vastleggen hoe het was, hoe deze mensen woonden, werkten en leefden. De woede op de boer is nog steeds niet bekoeld. Omdat de mannen en vrouwen, in leeftijd varië rend van 56 tot 92 jaar, wel eens de waarheid willen ver tellen, worden in het boek bedachte namen gebruikt. Het is ze nu geen ruzie meer waard. Toon over z*n baas: „Was je vaste arbeider, dan was je dus een heel jaar bij dezelfde heer. Maar dan was je ook niet veel beter af dan een losse, hoor. Want ik heb nog eens een tijd gehad, toen ben ik zeventien weken thuis ge weest. Toen had ik nat ec zeem in m'n armen. Toen kreeg ik zaterdags van de boer één gulden. Dat was de huishuur en het huis, was van hém, dus dat kon ik dan weer aan hem teruggeven. M'n vrouw ging toen werken met twee van m'n jongens, één van 12 en één van 14 jaar, want ik kreeg niks geen uit kering of zo. Maar als ik bij de dokter kwam in het gast huis in Bergen, iedere maan dag, dan moest ik wel drie gulden bij die dokter neer tellen. Daar kreeg ik een re cept en dan kon ik naar de apotheek en wéér betalen. Maar m'n boer die liet me rustig stikken hoor, al was ik dan z'n vaste arbeider. Maar als er nou een péérd ziek was bij hem, of een koe, dan stond-ie wel aan de vensters te kloppen 's avonds: „Aan de hoef komen!" En dan zat ik dan een halve nacht in de stal-soms nachten achtereen. Maar denk nou niet, dat er zaterdags iets extra's bij was... dat was allemaal lief dewerk. Dat werd van je verwacht als je vaste arbei der was. Je moest maar ge reed staan. En toch 's och tends weer vroeg in de schuur zijn „ee". Er was veel armoe in het land waar het leven goed heette te zijn. Neem Thijs. „Ik ben nou 88, dus ik heb echt de armoe meegemaakt. Maar ik had geluk, want ik was de achtste van de tien kinderen. Dus toen werkten er al een paar broers en zus ters van me. Maar ik weet wel, dat m'n tweede broer, dat die van z'n negende jaar af koeiewachter was. Voor 5 cent per dag en 's zondags dubbel geld. Dan werkte dat jongetje al zeven dagen van de zeven dagen. Dan kreeg- ie bij die boer wel af en toe een boterham. Daarom deed- ie het graag, want hij stierf van de honger. We hadden thuis gewoon niet te eten, snap je". Anna vertelt dat zij als schoolkind 's winters elke morgen om zeven uur hout langs de dijk moest gaan zoeken-hoe koud het ook was. En hout brachten ze mee, want anders hadden de vijf kinderen geen warm eten en stierven ze van de kou in huis. Ze gingen dan naar school met een bakje lauwe koffie en een stuk brood in de maag. Niet altijd: „En het is ook wel gebeurd, dat er gewoon geen brood was in huis. Dat moeder zei: „Ga maar aan de buurvrouw vragen of die nog brood heeft, want ik heb niks meer". Dus dan moest je als kind om brood gaan bede len!,, De 86-jarige Huub: „Het zal omstreeks 1910 geweest zijn, dat ik bij een boer onder Borssele mestkarren moest laden. Moest 's morgens om vier uur in de mestput staan. Om vier uur! Normaal begon je om half zes, maar die boer wou dat we om vier uur be gonnen. Als we dan ander half uur die karren vol mest hadden staan scheppen, kre gen we één boterham. We kregen voor die eerste an derhalf uur geen loon-alléén die boterham! Ja jongen, je deed de gekste dingen voor niks. Alleen maar om aan het werk te blijven. En je durfde niet om loon te vra gen, éls je dat deed, zei de boer: „Ik heb je niet meer nodig", want er stond al een rij arbeiders bij de dam te wachten. „Mag ik asjeblieft komen werken, baas?" Zó was het toen hoor: al was die boer nog zo'n grote smeerlap, arbeiders daar had-ie geen gebrek aan". Izak uit Oost-Zeeuws- Vlaanderen vertelt dat de knechts zich altijd voor een jaar aan een boer verhuur den, van maart tot maart. „Met „boerenmaandag", dat was de eerste maandag van december, dan gingen ze naar Hulst. Als je niet meer bij je boer wou blijven, dan kon je je daar verhuren. Daar liepen ook van die facteurs rond, die wisten al wie er weg wou en welke boer een knecht zocht. Die koppelden „ee„, en dan kregen ze een fooi van de boer en een van de knecht. Ja, zo ging dat toen. Dan raas 't groot feest in Hulst. D'r speelde muziek en er loas dansen. Dat waren gezellige dagen..." Dat de landarbeiders niet in opstand kwamen tegen bij voorbeeld de extreem lage lo nen, lag grotendeels aan het gebrek aan onderlinge soli dariteit. De boeren konden best meer betalen, want de opbrengsten lagen per hec tare meestal hoger dan in bij voorbeeld Friesland en Gro ningen en veel hoger dan op de zandgebieden. Maar in Friesland durfden de mensen te staken; ze waren er geor ganiseerd. Misschien is dat ook de reden dat er veel meer bekend is van landarbeiders in het noorden van het land. De situatie was daar zeker niet erger dan in het zuid westen. „D'r waren hier teveel ar beiders die zich zwart lieten vloeken door een boer. Maar de andere dag gingen ze ge woon terug: „Baasjnag ik asjeblieft komen werken?" Zulke mensen vroegen er ge woon om niet als mens te worden behandeld. Wij had den er last van toen we pro beerden hier de vakbond van de grond te krijgen. Al is het nergens opgete kend in een handboek van de strijd van de Nederlandse arbeiders, toch is er ook hier gestaakt. Bijvoorbeeld in 1923 op Flakkee, waar de boeren hadden besloten de lonen met 20 procent te ver lagen, omdat de opbrengsten het jaar ervoor nogal waren tegengevallen. In deze acht weken durende staking laaide de haat aan weerszij den hoog op. De boeren ron selden onderkruipers uit Brabant die 's nachts met bootjes over het Volkerak werden gebracht. De stakers loerden achter de dijk op ze en er volgden knokpartijen over het hele eiland. Flakkee kreeg het aanzien van een bezet gebied: elke boerderij kreeg politiebezetting, sa menscholingen werden met de knuppel of zelfs met het blanke sabel uit elkaar ge slagen. Stakers staken zelfs dijken door om het land van de boeren onder te laten lo pen. Uiteindelijk werd het compromis bereikt dat de lo nen met vijftien procent zou den dalen. De langste landarbeiders staking van Nederland vond plaats in West-Zeeuws- Vlaanderen, van augustus 1930 tot en met maart '31 staakten daar de landarbei ders van Nieuwvliet. Ze staakten tegen niets anders dan de weigering van de boeren om de bonden als ge sprekspartner te erkennen. De boeren weigerden dat overigens in heel zuidwest Nederland. Ze waren sinds jaar en dag gewend om op de beurs met elkaar over de lo nen afspraken te maken die de arbeiders dan te horen kregen. Discussie met land arbeiders en zeker met de bonden waren uitgesloten. In Nieuwvliet duurde de sta king zeven maanden, maar de boeren haalden onder kruipers uit België en won nen. Met de kerst of nieuwjaar kregen de landarbeiders overigens wel eens iets van de boer. Ko doet er schamper over:" Ik heb maar bij één boer gewerkt, maar daar was ook niks goeds aan ook. Die slachtte alle jaar een grote vaarze met kerstmis en weet je wat wij als knechts dan kregen? Een emmertje benen om soep van te ko ken,... En dat is geen smoes hoor, want de man is dood met wie ik gewerkt heb, maar we hebben onderweg wel 'ns gezegd: „zullen we 'm leeggooien?" Maar ja, die boer mocht er eens achter komen...dus dat durfden we niet!" Landarbeiders zijn er niet meer, de enkele arbeiders die bij een loonbedrijf onder volkomen andere omstan digheden werken daargela ten. Merkwaardig genoeg zou deze grote groep „sla ven" in de vergetelheid zijn geraakt als Kees Slager de geschiedenis niet had ge schreven. Het kan alleen maar goed zijn als iedereen weet hoe de geschiedenis echt is verlopen. Landarbeiders, verhalen om te onthouden. Door Kees Slager. Uitgeverij Link, Nij megen ƒ34.50. Met de kont omhoog, koud of heet, nat of droog. êochi Hoe opmèrkelijkeru adverteert hoe meer) u wordt begeerd., En wat kost zo'n advertentie nou ten, opzichte van de, hypotheekrente. dubbele lasten etcetera?) Meestal minder dan u denkt en u verkoopt sneller, want: Onze Op deze manier begon de carrière van een landarbeider meestal: als negen- of tienjarigen werkten ze zeven dagen per week als koewachter. Nu voor elk wat wils bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN D11P MIDDELBURG - Zater dag 16 mei om acht uur be gint een concert ten bate van de slachtoffers van de aard beving in Italië, in de Con certzaal in Middelburg. Aan dit concert werken mee het kinderkoor, tienerkoor, ma drigaalkoor, groot koor en docentenensemble van de Zeeuwse Muziekschool en het Zeeuws Jeugdorkest. Het concert is georgani seerd door de vereniging Dante Alithieri, De Zeeuwse muziekschool en het Zeeuws Jeugdorkest *L SSBET - - jjj KAMPERLAND - Op ddn- deradg 14 en vrijdag 15 mei vinden op het Veerse meer de Nederlandse kampioenschap pen windsurfen voor H.T.S- sen plaats. Er zullen 192 plankzeilers aan meedoen van 25 verschillende scholen. De door Derk Thijs beschik bare wisseltrofee is nu in handen van de H.T.S. in Den Haag. De start is bij camping de Schotsman in Kamper land. Na afloop worden de prijzen uitgereikt door de di recteur van de H.T.S. Tj. Dou- ma. Verlovingsringen uitzoeken zorgt voor de luiste sieer en een GROTE K0LLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen MIDDELBURG - Zaterdag 16 mei zal het nieuwe ge bouwde gedeelte van de Midddelburgse jachthaven feeste lijk in gebruik worden genomen. De nieuwbouw bestaat uit dertig boxen voor schepen met staande mast, gelegen aan de Rotterdamse Kaai en Punt en zestig ligplaatsen voor klei nere schepen die zijn aangelegd in het voormalige Prins Hendrikdok. Vanaf halfeen worden de Arne schippers die een lig plaats hebben in Oostwate ring en Oranjeplaat door de sluis geschut en koersen richting Middelburg. Om halftwee wordt de Middel burgse jachthaven leegge maakt, de daar liggende jachten vertrekken dan naar het Arnekanaal. Daarna verzorgt de drumband met majorettes van de Middel burgse Turnvereniging een optreden langs de haven, waar dan ook het draaiorgel De Sater aanwezig is. Om halfdrie vaart wet houder Gilissen de ketting door, waarna de ligplaatsen in gebruik kunnen worden genomen. De rest van de middag zijn er demonstra ties van onder andere de Reddingsmaatschappij, de Vlissingse Vereniging van Modelbouwers en er zijn wedstrijden voor de jeugd, met behendigheidsspelen.

Scheldebode | 1981 | | pagina 1