Select veld renners aan de start van profronde door Midden-Zeeland Joosse Ford-dealer voor heel Walcheren Raleigh Maandag start fiets-vierdaagse Open dag Hoechst UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Wannes Raps in Razzmatazz Ontspanningsavond voor ouderen Middelburgs Kamerkoor zingt in Hoogelande Winnaars kieurwedstrijd en prijsvraag op de foto DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 MEI 1981 213 GOES - De internationale prof ronde door Midden-Zeeland op za terdag 16 mei staat meer dan ooit in het teken van de wielercoryfeeën. Voor het eerst is namelijk de Zeeuwse Ronde door de Federation International du Cyclisme Professional (F.I.C.P.) officieel erkend als Internationale Klassieker van de 3e categorie. En wat deelname betreft heeft dat zijn uitwerking niet gemist. Op dinsdag 26 mei worden weer de verkie zingen voor de tweede kamer gehouden. Een verkiezing die door de grote problemen waar we voor staan van extra groot belang is. Moe ten we doorgaan met de kernwapenwedloop en met kernenergie? Accepteren we of moeten we lagere inkomens accepteren om de econo mie draaiend te houden, moeten we het wei nige werk dat er nog is beter verdelen om de werklozen wat meer uitzicht te bieden? Is het abortusvraagstuk nu redelijk opgelost en zijn we het eens met de harde manier waarop de ME de laatste tijd demonstranten te lijf gaat? Iedereen heeft wel een mening over deze za ken en zal straks op de partij kiezen die zijn of haar mening het dichtst benadert, tot de verkiezingen zullen op deze plaats wekelijks twee mensen hun antwoorden op de hete hangijzers van deze tijd geven. Ik kies op- omdatStemverklaringen van willekeu rig gekozen mensen. Ondanks het feit dat op dezelfde dag enkele belang rijke wedstrijden in België worden verreden en ook de Ronde van Italië „draait" komt er in Goes een bijzon der select veld renners aan de start. Ruim honderd pe daalridders verdeeld over twaalf ploegen, gaan op pad voor hun tocht over 220 kilo meter, die zal voeren door vele mooie plekjes op Zuid- Beveland en Walcheren. De volgers- en de publici- teitskaravaan (deze laatste is ook groter dan ooit met 6-0 motoren en 60 auto's) kan wellicht nog oog hebben voor dit natuurschoon, maar het rennerskorps daarentegen moet de blik vooruit richten en het vizier steeds op scherp hebben staan. Met het predi kaat „klassieker" in het ach terhoofd zal deze editie van de Zeeuwse ronde ongetwij feld de prestatiedrang ver hogen. Wat de deelnemende ploe gen betreft stuurt T.I. Ra leigh Creda een sterke for matie de weg op en is dan ook favoriet om opnieuw een individuele winnaar op het het ploegenklassement in de wacht te slepen. De ploeg van Post bestaat uit Gerrie Knetemann, Cees Priem, Henk Lubberding, Bert Oosterbos, Frank Hoste, Aad van den Hoek, Jac. Ha- negraaf Joop Zoetemelk en Johan van de Velde, twee andere prominenten van de Post- brigade zijn niet van de par tij. Zij rijden namelijk op 17 mei een „grote wedstrijd" in Engeland waar Raleigh uiteraard ook verplichtingen heeft. Niettemin heeft de Post-ploeg kwaliteit genoeg in huis om zijn stempel op het koersverloop te druk ken.. Toch zijn er kapers op de kust. We denken bijvoor beeld aan de ploeg van DAF- t rucks met onder andere in de gelederen Hennie Kuiper, Patrick Penevage, Mare Die- rickx, de wereldkampioen veldrijden Hennie Stamsnij- der en de jonge, dit seizoen zo succesvolle debuterende prof bij de broodrijders, Adrie van der Poel. Hij mag als de revelatie van dit voor seizoen worden bestempeld en zeer zeker is hij een grote kanshebber voor de indivi duele eindzege. Het team van Splendor herbergt rappe mannen als de Ier Sean Kelly en Walter Plankaert terwijl ook Guido van Calster een coureur is van formaat. In deze ploeg zitten eveneens onze landge noten Johnny Broers en Jan Wiinands. De zuiver Nederlandse formatie van HB Alarmsys- MIDDELBURG - Voor het derde achtereenvolgende jaar heeft de Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) samen met Terre des Hommes een fiets-avondvierdaagse georgani seerd. Liefhebbers kunnen van maandag 18 mei tot en met donderdag 21 mei vanaf het Middelburgse stadhuis tussen zes en zeven uur van start gaan voor een tochtje van vijfen twintig kilometer. Er zijn voor dit jaar vier nieuwe routes over het Wal- cherse platteland uitgezet. De opbrengst van de vier daagse gaat naar een project in Bolivia waar de Middel burgse werkgroep van Terre des Hommes zich voor inzet. Terre des Hommes helpt over de hele wereld kinde ren, ongeacht geloof, ras of politieke overtuiging. In Bo livia gaat het om veertig po lio-patiëntjes die door drie Nederlandse fysiotherapeu ten en één onderwijzeres worden geholpen. De kosten van de vier daagse zijn ƒ3.50 per avond of voor alle avonden ƒ5.-- voor volwassenen en ƒ3.-- voor kinderen. De „vliegende start" vindt ook dit jaar plaats bij de molen in Kloetinge. temen telt tweZeeuwen in hun midden namelijk Jos Schipper en Heddy Nieuw- dorp. Naast Jan Raas en Cees Priem fungeren eerst- genoemden natuurlijk ook als blikvangers van de Zeeuwse wielerfans. In de ploeg van H/B zijn verder Jos Lammertink, Jac van Meer, Johan van der Meer en Mario van Vlimmeren goede bekenden. Frits Pirard, reeds goed etalerend in de voor jaarsklassiekers, maakt met Piet en Fons van Katwijk en de Belg Rik van Linden, om een paar namen met klank te noemen, deel uit van Boule d'Or. Capri Sonne brengt ook matie aan de start met onder andere Mare de Meijer, Rudy Pevenage. Theo de Rooy en Peter Winnen. Bij Vermeer-Thijs zijn Frankie de Gendt, Jos de Schoenmaker en Fedor den Hertog renners die voorheen hun sporen reeds hebben verdiend en om dit lijstje van deelnemers af te sluiten attenderen we voorts nog op de ploeg van Femisbank El- ro. Daarin zitten drie Zeeu wen namelijk Peter Gödde (Hulst), Vester Aarts (We- meldinge) en Jan Kole (Goes). Ploegmats van hen zijn onder andere Theo Smit en Livin Klaassen. De rennerskaravaan gaat om half één geneutraliseerd van start op de Grote Markt in Goes. Tien minuten later is er een vliegende start op de Kapelseweg bij de molen in Kloetinge. De eerste door komst in Goes, na 145 kilo meter wordt rond de klok van vier uur verwacht. De publiciteitskaravaan gaat reeds om kivart voor elf op pad. Deze karavaan gaat ook op vrijdagavond een route afleggen door Zuid-Be veland. Op zaterdagmorgen (aan vang half twaalf) is er een officiële ontvangt door B. en W. van Goes op het stadhuis voor genodigden. VLISSINGEN - Automo bielbedrijf F. Joosse aan de Gildeweg 20 in Vlissingen heeft het Ford agentschap uitgebreid tot heel Walche ren. De verkoop van nieuwe Ford auto's vindt uitsluitend plaats vanuit Vlissingen. Men kan hier terecht voor de hele serie personenauto's en ook voor lichte trucks. In verband met de uitbreiding van het dealerschap is het fi liaal in Nieuw- en Sint Joos- land uitgebreid als service punt. foto: Cor Schuilweroe. SOUBURG - Zaterdag 16 mei om vier uur treedt in de sociëteit Razzmatazz in Sou burg de groep Wannes Raps op. Ook is er die dag een open podium voor akoesti sche muziek, er zijn muziek- sessies en de mogelijkheid bestaat om muziekinstru menten te kopen en verko pen. Bij goed weer kan er ook buiten gespeeld worden. De toegang is gratis. VLISSINGEN - De Hoechst-vestiging in het Sloegebied staat zaterdag 16 mei weer open voor bezoe kers. Tijdens de open dag zullen vier programma's worden afgewerkt, waarbij vooral de bedrijfsopleidingen aan dacht krijgen. De nieuwe op leidingen in de bedrijf s- school beginnen namelijk eind augustus. Het pro gramma bestaat uit de ver toning van een flimpje over het bedrijf, een rondrit over het terrein met bezoeken aan enkele fabrieken. De excursies beginnen om tien uur, kivart voor elf, twee uur en kwart voor drie. Op gave vooraf is noodzakelijk. VLISSINGEN - Donder dag 14 mei is in het Dien stencentrum Bachten Reede in Vlissingen een ontspan ningsavond voor ouderen. Het wordt een avondje met muziek, toneel en bingo. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf maandag 11 mei 's middags aan de zaal. Het be gint om halfacht. HOOGELANDE - Het Middelburgs Kamerkoor zingt zaterdagavond in de kapel van Sint Maarten in Hoogelande. Het begint om acht uur. Het koor dat in 1954 werd opgericht door Bart Leynse, staat nu onder leiding van Peter Arts. Arts studeerde schoolmuziek en koordirectie aan het Rotterdams conser vatorium. Het eenentwintig leden tellende koor heeft voor zaterdag werken op het programma staan die in de laatste vier eeuwen zijn ge componeerd. Krijn Koets veld begeleidt het koor op clavecimbel. Kaarten zijn voor vijf gul den verkrijgbaar aan de ka pel. foto: Cor Schuilweroe. MIDDELBURG - De prijs vraag van De Scheldebode die gehouden werd in verband met de opening van het nieuwe kantoor in Middel burg is gewonnen door de heer Den Herder uit Seroos- kerke. Hij kreeg een leren stoel aangeboden door de heer Jakobsen van de gelijk namige meubelzaak in Mid delburg ten waarde van 455 gulden. De winnaars van de vierentwintig overige prijzen hebben inmiddels schrifte lijk bericht gekregen. De kieurwedstrijd is ge wonnen door Marjolein Kan- nekens uit Middelburg. Zij kreeg een fiets aangeboden door de heer Meijers. De tweede prijs een horloge werd gewonnen door Esther Simonse uit Aagtekerke. De derde prijs, een doos met spe len werd gewonnen door Els de Visser uit Aagtekerke. De winnaars van de 27 troost prijzen hebben schriftelijk bericht gekregen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Doop alleen 'n vakje rood te maken, verander je weinig" Marien van der Poel, 81 jaar, uit Middelburg gaat 26 mei op de Pacifistisch Socia listische Partij stemmen. Ma rien van der Poel is zijn leven lang aktief geweest in di verse politieke organisaties aktiegroepen en de vakbond. „In 1904 zijn mijn ouders van Zeeland naar Amster dam verhuisd en daar lid ge worden van de N.V.V. en de S.D.A.P. Doordat mijn ouders erg aktief waren in de politiek was ik als kind al snel betrokken bij allerlei politieke discussies. Op mijn 17e ben ik lid geworden van de S.D.A.P. waarvan ik in de crisisjaren voorzitter was van de Amsterdamse afde ling 7". De jonge Marien, die op groeide in een Amsterdamse arbeidersbuurt, zag de ar moede van de arbeiders in de crisisjaren. Het sterkte hem in zijn overtuiging dat het kapitalistisch systeem een falend systeem is en niet duurzaam gehandhaafd kan blijven. De weg naar een so cialistisch systeem kan vol gens Marien niet alleen via de parlementaire weg gerea liseerd worden. Marien: „Binnen de S.D.A.P. waren twee richtingen. De grootste richting koos voor strijd in het parlement, terwijl de an dere richting onder Domela Nieuwenhuis van mening was dat de strijd niet parle mentair uit te vechten was, maar dat via buitenparle mentaire akties de mensen gemobiliseerd moesten wor den". Marien voelde zich tot deze laatste richting van direkte aktie meer aangetrokken. Marien: „Ik wil niet ontken nen dat via de parlementaire weg een aantal verbeterin gen tot stand zijn gekomen, bijvoorbeeld op het gebied van de arbeidswetgeving, maar die andere richting was strijdbaarder en zuiver der in zijn principes en sloot voor mijn gevoel beter aan bij de belangen van de arbei ders. Door alleen in het stemhokje een vakje rood te maken, kan je de wereld niet veranderen". Na de Tweede Wereldoor log werd de S.D.A.P. omge vormd tot de P.V.D.A. Ma rien voelde zich bij deze par tij niet thuis, juist omdat deze partij koos voor parle mentaire strijd. Marien: „Tot de oprichting van de P.S.P. in 1957 voelde ik me politiek dakloos. Aan de oprichting van de P.S.P. die tot stand kwam als reaktie op de hou ding van de P.V.D.A. in de Indonesië-kwestie, heb ik aktief meegeholpen. De laat ste jaren is Marien niet meer aktief in de partij. Momen teel is hij bezig om zijn erva ringen in het politieke leven op te schrijven. Mevrouw Van der Poel: „Het wordt een levensgeschiedenis van een man die lief en leed van mensen gedeeld heeft en hoe hij vanuit zijn positie tot verzet is gekomen tegen on recht en armoede". Hoewel hij nu niet meer aktief is in de P.S.P. staat Marien nog vierkant achter het partijprogramma. Kern wapens moeten zo snel mo gelijk de wereld uit, is het standpunt van de P.S.P. Ma rien: „Als je ziet hoe snel de bewapeningswedloop gaat, dan vraag je je af waar dat op moet uitlopen. Het beste zou zijn dat de N.A.V.O. en het Warschau-pakt verdwij nen en er een instituut voor in de plaats komt dat een duurzaam kontakt over vrede en veiligheid tot stand brengt". „Een 5-urige werkdag lijkt de beste oplossing" V r ou wenemancipatie „Het is vanzelfsprekend dat mannen en vrouwen gelijk beloond worden en vrouwen of mannen worden aangeno men op grond van hun kwa liteiten. Toch denk ik dat nu het slecht gaat met de ekono- mie het niet eerlijk verdeeld is dat zowel de man als de vrouw uit een gezin werken. Dan zouden we naar deel tijdarbeid toe moeten". Kernenergie: „Zolang er geen oplossing voor opslag is gevonden, moeten de kern centrales gesloten worden. Andere energievormen zou den ontwikkeld moeten wor den. En wat ook belangrijk is, is een ander gebruik van energie. Er zou een planma tig systeem moeten zijn waarin geproduceerd wordt wat de mensen echt nodig hebben. Nu het partikulier initiatief zo sterk is, worden er artikelen geproduceerd waar de mensen niet echt behoefte aan hebben en die erg veel energie kosten. Te recht staat de tweede letter van P.S.P. dan ook voor so cialisme". Anja de Groene is lid -van de PPR. Ze woont in Middel burg en is sociaal-econo misch onderzoeker. - „Ik vind de kernbewape ning de grootste bedreiging van de wereldvrede momen teel. Ik pleit ten zeerste voor een totale afschaffing van deze vorm van bewapening. Nederland zou er als eerste moeten beginnen. Een een zijdige ontwapening, dat is het streven van de PPR. Bo vendien geen transport meer van kernwapens over Ne derlandse bodem. Het zijn bedreigingen van de eerste orde voor onze kinderen, maar ook voor die van de communistische wereld". - „Wat de kernenergie be treft van hetzelfde laken een pak. Immers, wij hebben in principe géén kérnenergie nodig. Neem bijvoorbeeld Pechiney; men zegt dat de kernenergiecentrale Bors- sele alle energie levert aan dit bedrijf. Wel, Pechiney kan haar energie ergens an ders vandaan halen. Het be drijf hoeft dan ook niet ge sloten te worden, zoals veel mensen vrezen en die zich daarom maar voor de kern centrale uitspreken. Maar wat gebeurt er dan? Dan wordt die energie vanzelf sprekend duurder (langer transport e.d.) en dét staat tegen. Men moet goed besef fen dat plutonium een oer- gevaarlijke stof is, die door- werkt....geen jaar maar jéren lang. Verder is het neven-ef fect dat de politiestaat op de loer ligt. Hoe ik dat bedoel? Wel, kijk eens naar een beto ging vorig jaar bij Borssele; de demonstranten lagen overhoop met de ME. De de monstranten stonden daar voor een zeer goed doel. De politie had maar één doel: de „oproerkraaiers" wegwer ken. Mond snoeren. De rust weerom brengen. Maar be seft die politiemacht wel wat die rust inhoudt? Een „rust" onder de rook van een kern centrale is geen échte rust. Dat is een onheilspellende rust". Emancipatie, hoe denkt u daarover? - „Ik zeg kort en bondig: gelijke kansen voor man en vrouw. Een eerlijke verde ling van banen. Ik zou willen pleiten voor deeltijdbanen, zodat (huis-)vrouw en (huis- )man samen aan bod komen en het geld eerlijk wordt verdeeld. De vrouwen moe ten, zeker in Zeeland, meer aan bod komen voor hogere posities op de arbeidsmarkt". - „Er is ook in Zeeland be slist weinig werkgelegen heid. De produktie zou vind ik, kleinschaliger moeten worden. Dat vermeerdert het aantal arbeidsplaatsen. Ver der is automatisering aan de ene kant een goede zaak; aan de andere kant stompt het af. Voor een bedrijf zal automa tiseren een voordelige kant hebben, maar de kans dat de mensen nog minder gemoti veerd werken is groot. Een 4-a 5-urige werkdag lijkt me nog steeds de beste oplossing voor de toekomst". - „Ik verdien erg goed, maar ik wil graag inleveren. In die zin: ik vind niet dat ik - omdat ik de kans en her sens heb gehad om te stude ren - meer dan drie maal zo veel mag verdienen dan mijn buurman die aan de lopende band staat. Waarom? Ik heb het goed, moet het dan nog beter? Zo staat het ook in het PPR-program. Eigenlijk zou ik willen pleiten voor een basis-inkomen voor ieder een. Daarnaast dan toesla gen voor bijvoorbeeld kinde ren, etc." Hoe denkt u over het recht en de orde in ons land? - „Ik vind dat er politie moet zijn, maar die mag niet optreden zoals vorig jaar bij de kerncentrale. Een politie staat kén niet goed zijn voor de democratie. Een voor beeld van wanneer ik een politie-optreden goedkeur? Bijvoorbeeld ergens een (jeugd-)straatbende die de buurt terroriseert. Kijk, dén zeg ik wel „fijn dat er politie is". Maar als er ergens een groep demonstranten bijeen is en de politie hamert er met knuppels op los....nee, dét gaat me te ver. Zo kweken we agressie en onvree. En zo komen we er nooit meer uit. Nu niet, or 26 mei niet....nooit niet".

Scheldebode | 1981 | | pagina 13