Eerste damesteam hockeyclub mogelijk naar tweede klas Nieuw bezinestation in wijk Dauwendaele Bistro Juliana opent koffieshop met terras Rommelmarkt en open dag in piramidewoning ZEILSCHIP WAPEN IN STRIJD TEGEN ONDERDRUKKING DE HEED KALAND IN WESTKAPELLE OVEN VEERTIG JAAR ZONDAGSSCHOOL: UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 APRIL 1981 213 VLISSINGEN - Het eerste dames team van de hockeyclub Vlissingen maakt kans om het volgend seizoen in de tweede klas uit te komen. De Vlis- singse dames zullen die kans aan moeten grijpen in de promotiewed strijden die tegen het Oostbrabantse Eersel uitgevochten moeten worden. Op 30 april aanstaande, Koninginnedag dus, zal Vlissingen op sportpark Bonedijke haar thuiswedstrijd met een goede uitgangs positie zien af te sluiten. Drie dagen later, zondag 3 mei, volgt een uitwedstrijd in Eersel. Als het voor Vlissingen uiteindelijk goed uit pakt, is er voor het Zeeuwse hockey meteen sprake van een mijlpaal, want nog nooit heeft Zeeland tweedeklashockey binnen zijn gren zen gekend. 99 films 99 WESTKAPELLE - Zaterdag 2 mei wordt in Westkapelle het veertigjarig jubileum als zondagsschoolleider gevierd van de heer Kaland. Ter gelegenheid van dit jubileum is er 's middags een feestelijke bijeenkomst in het jeugdgebouw van de Her vormde kerk. Het zondagsschoolwerk heeft in Westkapelle altijd een belangrijke plaats ingenomen. De zondagsschool bestaat daar ruim honderdentwintig jaar en is niet gebonden aan een bepaalde geloofsgemeenschap. De school wordt bezocht door kinderen uit Hervormde, Gereformeerde en Vrije Evangelische en niet- kerkelijke gezinnen. Hulpleider Verzuimd Bijbel +EERE/MIDDELBURG/SOUBURG/TERNEU- ZEN - De komende weken zal het in Denemarken gebouwde zeilschip Fri (vrij) een rondreis maken door de Zeeuwse wateren. De in 1912 gebouwde Fri is gedurende een groot deel van zijn vaartijd inge zet bij activiteiten tegen de onderdrukking van de mensenrechten. Zo heeft net schip tijdens de tweede wereldoorlog joodse vluchtelingen vervoerd en heeft het ook heel wat Vietnamese vluchtelingen van een zekere dood gered. Sinds 1973 doet Fri dienst als „actieschip"; vrijwilligers varen met het schip de wereld rond om waar nodig propaganda te maken tegen kernbewapening, tegen milieuvervui ling, enzovoorts. De bezoeken aan Veere, Middel burg, Souburg en Terneuzen dienen hetzelfde doel. De aandacht wordt gevraagd voor de strijdigheid van kernenergie en kernbewapening met een atoom vrije samenleving. i Vlissingen zou hiermee van veranderingen in de nationale hockeytop kunnen gaan profiteren. Met in gang van het komende seizoen '81-'82 zal er, in navol ging van de situatie bij de heren (daar zal overigens tegelijkertijd de nu uit twee afdelingen bestaande hoofdklasse tot één hoofdklasse worden terugge bracht), een dameshoofdklasse in het leven geroepen worden om het hockeypeil naar nog hogere sferen te kunnen brengen. Als gevolg daarvan zijn dit aflo pende seizoen de degradatie- en promotieregelingen danig toegepast. Die versoepeling houdt voor Vlissin gen in dat het met zijn op de zevende plaats (acht uit veertien, doelsaldo 6-21) afgesloten competitie in de derde klas A nog in aanmerking is gekomen voor het spelen van promotiewedstrijden tegen de nummer ze ven van de derde klas B, het eerder genoemde Eersel). De dames van Vlissingen zijn als kampioen van de vierde klas in hockeyeditie '78-'79 naar de derde klas opgeschoven, nadat de promotiewedstrijden tegen St. Oedenrode (1-3-winst en 1-1 in Vlissingen) tot een goed einde waren gebracht. Het eerste jaar in die derde klas eindigden de Vlissingse dames op een zesde plaats met tien punten uit veertien duels en een doel saldo van 16-24. En nu is het dan afwachten hoe Vlis singen de wedstrijden tegen Eersel voldoende kan doorstaan om als overwinnaar uit de promotiebus te verschijnen. De dames van Middelburg kwamen met een pun tentotaal van drie niet verder dan de achtste, laatste, zetel van diezelfde derde klas A, waarvan het team echter ook de volgende jaargang deel zal uitmaken, omdat degradatie in deze klas dit jaar niet mogelijk is. Bij de heren is het Middelburg die zich ten opzichte van Vlissingen in de derde klas D de ietwat sterkere heeft getoond. Middelburg kwam daar in de midden moot terecht met twaalf punten uit veertien wedstrij den (doelsaldo 19-20), terwijl Vlissingen over het ge lijke aantal wedstrijden acht punten bij elkaar wist te sprokkelen en zich aldus op de zevende, voorlaatste plaats (doelsaldo 14-24) van die derde klas terugvindt. HANS B ARTELS Ik zie het op de zondagsschool als een opdracht •Autorette Dauwendaele. MIDDELBURG - Zaterdag 2 mei wordt het B.P. bezine station Autorette Dauwendaele feestelijk geopend. Het nieuwe station is te vinden aan de Rozenburglaan-hoek To- renweg. De heer van Staveren: „Het nieuwe pompstation is veel uitgebreider. Er zijn meerdere pompen. Het is ge heel overluifeld en er is ook een autoshop bij, waarin vele auto-accessoires verkrijg baar zijn. Het is een modern pompstation met zelftank pompen. Het is eigenlijk een soort bezinestation zoals die wel te vinden zijn langs de grote autowegen, maar dan opgezet midden in de wijk". Om de opening een feeste lijk tintje te geven zal zater dag het muziekkorps M.T.V. een rondwandeling maken door de wijk Dauwendaele. Ook zullen er diverse voor deelaanbiedingen zijn. Spe ciaal voor de kinderen zullen de smurfen het bezinestation bezoeken. Men kan dan de kinderen laten fotograferen met de smurfen. foto: Cor Schuilwerve. MIDDELBURG - Sinds deze week kan men bij Bistro Ju liana aan de Markt 69 in Middelburg ook overdag terecht orh een kopje koffie te drinken. Van tien uur 's morgens tot vier uur is deze zaak dan ingericht als koffieshop zal geopend zijn gedurende de zomermaanden. De bistro blijft zoq.ls gebruike-, ■V' rwf r"* vr- l De zondagsschool kende zo'n vijftien tot twintig jaar geleden haar hoogtepunt. Ze werd toen wekelijks bezocht door zo'n tweehonderdveer tig kinderen. Dit aantal is de laatste jaren teruggelopen tot honderddertig, onder an dere doordat de gezinnen kleiner werden, maar ook omdat de zondag steeds meer gezien wordt als een dag om uitstapjes te maken. De heer Kaland: „De te rugloop van kinderen is nu echter gestopt. Juist in de jongere leeftijdsgroepen ko men steeds meer kinderen erbij. We werken hier op de zondagsschool met zeventien vrijwillige medewerkers, die allemaal iedere zondag ko men. De kinderen die de zon dagsschool bezoeken, varië ren in leeftijd van vier tot dertien jaar. Voor ieder jaar is er een aparte klas. Alleen de elf- en twaalfjarigen zijn in één klas opgenomen, om dat dit aantal niet zo groot was. De school is aangesloten bij de Nederlandse zondags schoolvereniging, die ons al tijd van materiaal voorziet om de kinderen zo goed mo gelij k te begeleiden. Ook worden daartoe trainings cursussen georganiseerd". De heer Kaland is in 1941 begonnen bij de zondags school in Westkapelle als hulpleider. Zijn taak was toen voornamelijk het uitde len van boekjes, het ophalen van het collectegeld en der gelijke. In 1944 werd het grootste deel van Westkapelle ver woest en ook het evangelisa tiegebouw, waar de zondags school in gevestigd was. Veel inwoners van Westkapelle zijn in die tijd geëvacuteerd naar Domburg. In 1945 startte de heer Kaland daar het zondagsschoolwerk op nieuw, zowel voor de kinde ren van Westkapelle als Domburg. Na de oorlog werd in Westkapelle een noodkerk gebouwd en deze werd ook tijdelijk gebruikt door de zondagsschool. Het gebouw had echter maar één ruimte; waardoor het minder ge schikt was, om met meerdere groepen tegelijk te werken en zo vertrok men al spoedig naar de openbare lagere school. Later kreeg men de beschikking over het jeugd gebouw van de hervormde kerk. Er werd toen veel lei ding aangetrokken en de zondagsschool breidde zich tamelijk snel uit. Niet alleen als jeugdleider is de heer Kaland hierbij betrokken geweest, maar sinds 1948 ook als penningmeester en sinds 1958 vervult hij daarbij ook nog de functie van secretaris. Kaland: „Al met al heb ik heel wat tijd aan de zon dagsschool besteed. Niet al leen door het leiden van de whool on utondav maar. ook door vele vergaderingen en voorbereiding van de dien sten. In al die veertig jaar heb ik nog geen tien keer verzuimd. De keren dat ik moest verzuimen was dat wegens ziekte en één keer omdat een kleinkind gedoopt werd in een andere gemeen te". „Ik heb altijd veel steun gehad van mijn gezin. Mijn moeder was ook leidster van de zondagsschool. Mijn vrouw heb ik ook op de zon dagsschool leren kennen, ook zij was toen leidster. Mijn dochters ook, een hier in Westkapelle en een in Aag- tekerke. Mijn zoon speelt or gel om de kinderen bij het zingen te begeleiden. Ik zie het werk op de zondags school als en opdracht. Ik probeer de kinderen op ver antwoorde wijze met het evangelie kennis te laten maken. Vooral omdat veel kinderen uit onkerkelijke gezinnen komen is het vaak de enige wijze waarop ze met de bijbel in aanraking ko men. Er is in die veertig jaar wel veel veranderd. De kin deren zijn nu veel eerder groot dan vroeger. Ze stellen ook bijzonder kritische vra gen. Ik leid nu samen met de heer Wouters de oudste groep". De kinderen krijgen bij het afscheid nemen altijd een bijbel cadeau. Vroeger werden deze uitgereikt door de dominee van de her vormde kerk, die ook voor zitter was van de zondags school. De laatste jaren doet de heer Kaland dit echter. Hij heeft zo al zeshonderd vijfentwintig bijbels uitge reikt. De heer Kaland: „Hoewel het resultaat van het zon dagsschoolwerk moeilijk in cijfers is uit te drukken, is het toch wel duidelijk dat een gedeelte van de kinderen er wat van mee neemt. Het gebeurt nog wel dat ik later kinderen tegenkom, die me dan vertellen, dat ze nog vaak in de Bijbel lezen en ook terugdenken aan de zon dagsschooltijd. Van de ze ventien leiders, die de zon dagsschool nu heeft, hebben er dertien als kind bij mij op de zondagsschool gezeten, ook de ouders zijn erg tevre den over de school. Toen we enige jaren geleden in finan ciële moeilijkheden verkeer den, hebben de ouders vrij willig de bijdrage van de kinderen verhoogd. Dat vind ik toch wel een blijk van waardering. Het enige waar ik me wel eens zorgen over maak, is wat er gebeuren moet met de zondagsschool als ik niet meer in staat zal zijn om het te doen. Ik heb het nu veertig jaar gedaan en dan moet je toch gaan denken aan opvolging. Het is echter moeilijk een leider te vinden voor de grote kinde ren". Voor de jubileumbijeen komst zijn vele mensen uit genodigd. Mochten er nog be langstellenden zijn die deze bijeenkomst bij tvillen wo nen, dan kunnen zij contact opnemen met de heer Wou ters in Westkapelle, telefoon 1430, uiterlijk op vrijdag 1 mei. Passe ton bac d'abord van Maurice pialet. Kuiperspoort Middelburg, maandag 4 mei de Piek Vlis singen, filmhuis Jeugd en muziek. Que viva Mexico van de Rus Eisenstein, Kuiperspoort vrijdag 1 mei 22.30 uur. Satansbraten, film van Fassbinder. Zaterdag 2 mei 20.30 uur Midgard. La Luna van Bernardo Bertolucci. De vijftienjarige jongen Joe woont met zijn moeder Caterina in Italië. De moeder is daar een bekend opera zangeres. Er ontstaan nogal wat problemen tussen haar en haar zoon, die vindt dat zijn moeder twee gezichten heeft, één zichtbaar en één verborgen. Er lijkt een op lossing voor deze conflicten te komen als de vader van de jongen gevonden wordt. Dinsdag 5 mei, 20.00 uur Citytheater, Middelburg, Z.V.U. film. The Blues Brothers. Jake Blues wordt nadat hij uit de gevangenis is ontsla gen afgehaald door zijn broer El wood. Samen gaan zij naar het weeshuis waar zij zijn grootgebracht. Het weeshuis zal opgeheven worden wegens een belas tingschuld, de zuster weigert het geld dat de broers haar aanbieden, omdat het van diefstal afkomstig is. De broers besluiten dan het geld bij elkaar te brengen door middel van concerten met hun oude band. Dit levert de nodige moeilijkheden op, waardoor de hele band in de gevangenis terecht komt. Alhambra 1. Woensdag, donderdag, vrijdag, maan dag, dinsdag en woensdag, 20.00 uur. Zaterdag en zondag 19.00 uur en 21.30. Zondag middag 14.00 uur, Alhambra 2. Engel zonder remmen. Porno. Alhambra 1, vrijdagnacht elf uur. Emmanuelle. Alhambra 2, vrijdag 23.00 uur. Dunderklumper. Neder lands gesproken kinderfilm van de schatkist van Camil la, waarna een achtervolging volgt met allerlei vreemde avonturen. Alhambra 1, zondag 14.00 uur. Een vlucht regenwulpen, gaat derde week in. Alhambra 2, donderdag tot en met woensdag acht uur, zaterdag en zondag zeven uur en halftien. MIDDELBURG - Op woensdag 6 mei a.s. komen om 14.30 uur in het Stadhuis te Middelburg de leden en adviseurs van het Interge meentelijk Overlegorgaan Drughulpverlening in ver gadering bijeen. VLISSINGEN - De Coöpe ratieve Vereniging „Centraal Wonen" in Vlissingen houdt zaterdag 2 mei een rommel markt, tevens open dag, in de proefpir&mide aan de Klei weg in Vlissingen, nabij het winkelcentrum Papegaaien burg. Aanvang 10.00 uur, sluiting 16.00 uur. De rommelmarkt wordt mede georganiseerd naar aanleiding van de enorme toeloop tijdens de rommel markt en open dag op 14 maart. De opbrengst is be stemd voor een windmolen, die binnenkort bij de proef- woning geplaatst zal gaan worden. Het bestuur van Centraal Wonen is aanwezig om belangstellenden nader te informeren over het wo nen in een piramide. Dodenherdenking MIDDELBURG - Maan dag 4 mei zal in de Abdij in Middelburg de jaarlijkse do denherdenking plaatsvin den. De plechtigheid begint om half acht. Er wordt aan meegewerkt door de Christelijke brass band Onda uit Middelburg en diverse plaatselijke zang verenigingen. Mevrouw Scheltenis-Koops zal een de clamatie houden. Om tien voor acht zullen de klokken van de Lange Jan en van de Rooms Katholieke Kerk worden geluid. Fri vraagt aandacht voor kernwapens tijdens rondreis door Zeeland Op 1 en 2 mei zal „Fri" eerst Veere aandoen. Daar zullen verscheidene activi teiten plaatsvinden, zoals de vertoning van dia-voorstel lingen en films over kern energie- en kembewape- ningsproblematieken. Er zijn stands van de genoemde sa menwerkende actiegroepen met informatief materiaal, een zonnencollector, een boe kenwinkel van.Energie An ders". Verder zal er gedu rende de toer geld worden verzameld om een ballonac tie te financieren die op de laatste dag (18 mei) wordt georganiseerd bij de Kern centrale Borssele. Naast ge noemde activiteiten organi seert iedere aangedane stad op haar beurt evenementen, zoals bijvoorbeeld het optre den van diverse muziek- en theatergroepen („Proloog" op 7 mei in Middelburg). De rondreis is georganiseerd door de (vrijwillige) beman ning in samenwerking met de actiegroep Stop Borssele, het Energie Komitee Zeeland en het JKV. Zoals gezegd ligt de actie in het verlengde van de acti viteiten die de „Fri" al vele jaren onderneemt. Met een bemanning bestaande uit vrijwilligers/sters uit tal van landen gaf de Fri op ver schillende manieren, maar altijd geweldloos, uiting aan haar vredesbooschap. In 1973 lag de Fri zeven weken lang in de gevarenzone van de Franse kemproeven op het eiland Moruroa in de Stille Oceaan. Op deze wijze wilde het protesteren tegen de Franse kemproeven die op dat moment nog in de atmo sfeer plaatsvonden. De Fri was het moederschip van een vloot schepen die in die tijd protesteerden tegen deze nu cleaire experimenten. Kort hierop gingen de Fransen over op ondergrondse kem proeven, slechts een margi nale verbetering. De Franse kernproeven op Moruroa vinden nog steeds plaats en hebben al grote schade toe gebracht aan Frans Polyne- sië en zijn inwoners. De actie met het schip werd- opgevolgd door de „Peace Odyssee", een vre desmissie waarin de Fri fun geerde als overdraagster van vredesboodschappen, ge schreven door mensen uit door kernwapens- en -proe ven getroffen landen (zoals b.v. Bikini en Japan) aan de bevolking van de atoommo- gendheden. Op dat moment waren dat nog de USA, USSR, China, Frankrijk, En geland en India. In Hong-Kong begon de Fri aan Operatie Namibië, een internationale actie om uit verschillende landen boe ken te verzamelen voor een vrije bibliotheek in Namibië. Namibië werd, en wordt nog steeds, illegaal bezet door Zuid-Afrika. De Fri kreeg geen toestemming de boeken in Namibië te lossen. Uitein delijk werden ze in Neder land aan land gebracht en via het Comité Zuid-Afrika naar de SWAPO-vluchtelin- genkampen in Angola en het Institute Namibia in Lusaka gevlogen. Dit alles geschiedde in het voorjaar van 1980, waar „Fri" tijdens haar korte ver blijf in Nederland, ook deel nam aan de Greenpeace- blokkade in IJmuiden (10 en 11 juni). Deze blokkade was gericht tegen de Andreas Smits, een schip dat radio actief afval dumpt in de At lantische Oceaan. Afgelopen zomer tenslotte organiseerde „Fri" met de Deense anti kernenergie-organisatie, de OOA, een toer langs dertien havensteden, waarbij op ve lerlei wijze informatie werd verstrekt over kernenergie en alternatieve energie. Na de Zeeuwse toer zal het zeil schip nog geruime tijd in Ne derland blijven, aangezien het grondig gerestaureerd moet worden. Onderwijl zal de beman ning van de Fri doorgaan met het onder de aandacht brengen van de steeds groter wordende problemen rond de Stille Oceaan, te weten de Franse kernproeven op Mo ruroa die onverminderd blij ven doorgaan, de plaatsing van de Trident-atoomonder- zeeërs als dieptepunt in de militarisering van de Stille Oceaan, het dumpen van ra dio-actief afval door Japan. De Fri legt op 1/2 mei aan de steiger Campveerse Toren in Veere, 5/6/7 mei: Loskade 1 (voor Vitrite) in Middel burg, 9/10 mei aan de LosvxlI in Oost-Souburg en 12/13/ 14/15/16 mei aan de Schepen- dijk 2 in Terneuzen. Het ge noemde optreden van Pro loog vindt plaats op 7 mei om 21.00 uur in het Jongerencen trum „Midgard" (waar tevens een maaltijd kan worden ge bruikt. Entree is f5,-). In Oost-Souburg vindt vervol gens op 9 mei een optreden plaats van de Zeeuwse zanger Engel Reinhoudt met liede ren over kernenergie en -wa pens. Plaats van samenkomst bij de Losival. Voor verder informatie kan men terecht bij Koos Verspoor, Henri Du- nantstraat 52, Oost-Souburg (tel. 01184-63521).

Scheldebode | 1981 | | pagina 13