Gespreksavond over overplaatsing van afdeling ketelbouw de Schelde Informatiedagen voor vrouwen Stichting Oude Zeeuwse Kerken viert eerste lustrum met donateursdag Sportzaak Jongepier vernieuwd en uitgebreid KRITISCH TONEEL IN VROUWENCAFÉ ,TRUI' INFORMATIEMARKT VOOR OUDEREN HONDENWEDSTRIJD IN VLISSINGEN KOFFIECONCERT BOURDONQUINTET IN MIDDELBURG AANSTAANDE VRIJDAG IN BUURTHUIS DE ZWAAN: Vanmiddag demonstratie in Middelburg Voorlichtings avond over bouw van scholencom plex Wie verloor rozestruik? UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 APRIL 1981 205 Toename Wachten voor inenten niet nodig Rapport Berenfamilie voor kleuterschool ie Nieuw project Lustrumviering 2,3 miljoen SOUBURG - Aanstaande vrijdag is er in buurthuis de Zwaan in Souburg een ge spreksavond over de mogelij ke overplaatsing van de afde ling ketelbouw van de Schel de. De avond is georganiseerd door het Politiek Kaffee en begint om acht uur. Het Politiek Kaffee heeft besloten deze avond te orga niseren omdat de mogelijke sluiting van de ketelbouw bij de Schelde grote onrust bij de mensen in Souburg en Vlis- singen teweeg heeft gebracht. Voor deze avond zijn hon derdvijftig mensen uitgeno digd, onder anderen verte genwoordigers van welzij ns- instellingen, gemeente, vak bonden, vrouwenbonden, po litieke partijen, buurtvereni gingen en dergelijke. Maar ook alle andere mensen die mee willen praten over het voortbestaan van de ketel bouw zijn welkom. Op de avond zal gesproken worden door David de Leeuw, voorzitter van de onderne mingsraad van de Schelde, en daar de heer Bruinooge, wet houder van werkgelegenheid Vlissingen. Ook is de directie van de Schelde gevraagd een inleiding te verzorgen, maar hierover is nog geen beslis sing genomen. De bedoeling van de avond is de mensen te informeren over de mogelijke gevolgen van de sluiting en de moge lijkheid te bieden om een co mité te vormen, dat de nodige acties zal gaan ondernemen om er op aan te dringen de ketelbouw te laten voorbe staan en de werknemers van de Schelde te steunen in hun strijd om het behoud van de werkgelegenheid. Al tientallen jaren worden +LISSINGEN/MIDDEL- BURG - In de periode van 23 april t/m 19 mei a.s. worden er op diverse plaatsen in Zeeland dagen georgani seerd voor vrouwen die met vrouwen werken, zowel op vrijwillige basis als beroeps matig. Voor deze dagen, die wor den georganiseerd door de emancipatie-werksters, de VOS-consulentes, de beleids medewerkster van de ZV- raad en de vormingswerk sters van de drie vormings centra, zijn zeer veel vrou wen uitgenodigd, zoals be stuursters van vrouwenver enigingen, vrouwencafé- werkgroepleden, wijkver pleegkundigen, vrouwelijke artsen, etc. Het kan zijn dat vrouwen die graag willen komen, zich nog niet hebben VLISSINGEN - In de pe riode van 8 tot 15 april wer den bij de Gemeentepolitie in Vlissingen de volgende voorwerpen aangegeven: bankbiljetten, gehaakt gor dijn, blauw/zwart mapje met foto's, rozestruik in tas, rechter zwart/blauwe hand schoen, portemonnee met sleutel, 2 zwarte portemon nees met onder andere strip penkaart, linker blauw/ witte gymschoen, linker Adidas zwart/witte voet- balscoen, linker wit kinder schoentje, goud armbandje, 3 sleutels aan muskeronhaak, 2 sleutels aan hanger. Aangegeven dieren in asiel: ongec. volw. zwart/ witte kater, volw. zwart/ witte kat, cyperse poes, 8 mnd; bij particuler: jonge hond met halsband, zwarte hond met lijn. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 9.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. In dezelfde periode werden bij de Gemeentepolitie in Oost-Souburg afgegeven: babyslofje rood/wit/blauw, overzet zonnebril in blauw etui. VLISSINGEN - Elke eer ste woensdag van de maand is er van drie tot vier uur inenten in et wijkgebouw van de Kruisvereniging aan de Lelieën laan 1 in Vlissin gen. Volgens de Kruisvereni ging komt het herhaaldelijk voor dat ouders met kinde ren al lang van te voren in de rij staan te wachten om maar zo snel mogelijk aan de beurt te zijn. Dit is niet no dig. Als iedereen zich aan het schema houdt, zijn lange wachttijden en grote druk te voorkomen, aldus de Kruis vereniging. Het schema is als volgt: van drie uur tot kwart over drie de kinderen voor de eerste inenting, van kwart over drie tot half vier de kinderen voor de tweede inenting, van half vier tot kwart voor vier de kinderen voor de derde inenting en van kwart voor vier de kin deren voor de vierde inen ting en de mazelenprik. aangemeiu. ~Ht kan alsnog bij de erna ^tie-werk sters, p/a Van E*.0nenhuis, Aardenburg (tel. 01177-2292 of -1259). De dagen vinden plaats op 23 april (Zilveren Schor te Arnemuiden); 28 april (Van Eeghenhuis te Aardenburg); 7 mei (De Halle te Axel); 12 mei (Huis van Nassau te Zie- rikzee); 14 mei (Prins van Oranje te Goes) en 19 mei (Dorpshuis te Poortvliet). bij de Schelde stoomketels ge bouwd. Vooral na de oorlog nam de bouw en de ontwikke ling van de stoomketels voor elektriciteitscentrales sterk toe. In de vraag voor de bin nenlandse markt werd voor zien door Stork in Hengelo en de Schelde in Vlissingen. De Schelde heeft vijf hoofd afdelingen, te weten Scheeps- reparatie in Scheldepoort, schee psnieuwbouw, fregat ten, machinebouw, dieselmo toren en tandwielkasten, alu minium produkten, Schelde- bouw en ketel- en apparaten bouw. De ketelbouw heeft zich de laatste tien tot vijftien jaar zodanig ontwikkeld, dat het tot vorig jaar een van de be langrijkste afdelingen van de Schelde was, Naast grote ke tels voor elektriciteitscentra les worden bij de Schelde al lerlei andere energieactivitei ten gepleegd, zoals de bouw van industrieketels, onder houd en reparatie en dergelij - ke. De basis van het geheel is echter de bouw van grote stoomketels voor de elektrici teitscentrales. Er bestaat op dit moment een overcapaciteit omdat er de laatste jaren nauwelijks of geen bestellingen voor ketels zijn binnengekomen. Hier door zitten Stork Hengelo en de ketelbouwafdeling van de Schelde tijdelijk in de proble men. Ondanks dat de SEAN in haar rapport goede toekomst- mogelij kheden voor de ketel bouw aangeeft, komt men tot de conclusie dat de ketelbouw in hoofdzaak in Hengelo ge concentreerd zal moeten wor den. Dit betekent een grote aantasting van de werkgele genheid in Vlissingen. Als de bouw van grote stoomketels bij de Schelde wordt gestopt, kan dat op langere termijn ook het beëindigen van de an dere energieactiviteiten bete kenen. Voor de mensen op de Schelde is het SEAN-voorstel een onaanvaardbare zaak. Om de Schelde en Stork sa men te laten werken is vorig jaar de Stichting Energie Ap paratuur Nederland opge richt. Deze stichting is met een voor de Schelde schok kend rapport gekomen. Vandaag, woensdag 22 april, wordt er een grote protestdemonstratie ge houden om drie uur bij de Schouwburg in Middel burg. Daar zal op dat tijd stip minister van Aarden- ne van economische zaken, die over de toekomst van de ketelbouw moet beslis sen, een symposion bijwo nen van de Zeeuwse raad voor de Arbeidsmarkt. Er zullen hierbij vele werk nemers van de Schelde aanwezig zijn en men hoopt dat ook andere groe pen hun actie willen on derstrepen door hierbij aanwezig te zijn. MIDDELBURG - De sport zaak Jongepier aan de Lange Viele 35 in Middelburg is na een verbouwing geheel ver nieuwd en uitgebreid. De heer Jongepier: „De zaak was aan een grondige vernieuwing toe. We hebben nu meer ruimte en de artike len kunnen wat overzichte lijker opgesteld worden. Doordat we nu wat meer plaats hebben was het ook mogelijk het assortiment uit te breiden. Ook de gehele in ventaris is vernieuwd. De verbouwing is juist op tijd klaar, omdat net de nieuwe collectie sportkleding is bin nen gekomen". foto: Cor Schuilwerve. •Sportzaak Jongepier. SOUBURG - Kleuter school „De Kwikstaart" te Souburg is in de prijzen ge vallen bij een actie, georga niseerd door de fabrikant van „Robijn" wasverzachter. Tijdens deze actie van de fabrikant in de „Miro" te Vlissingen, waarbij de ouders van de kinderen een kaart moesten invullen ten gunste van een bepaalde kleuterschool in de regio. verde de kleuters een fraaie Berenfamilie op: 2 grote en 2 kleine beren (bekend van de reclame voor genoemd pro- dukt). De kleuters zijn, van zelfsprekend, béééretrots met de aanwinst!. GOES/MIDDELBURG/ZIERIKZEE - Dit jaar viert de Stichting Oude Zeeuwse Kerken het eerste lustrum. Dat betekent dat er al vijf jaar een instelling bestaat, die zich bekommert over het lot van die mo- mumentale accenten in het Zeeuwse landschap. Het vijfjarig bestaan wordt luister bijgezet met de viering van een donateursdag in Zierikzee op zaterdag 25 april. „Het wordt steeds moeilijker om die historische kerkgebouwen op waardige wijze in stand te houden. De vaak kleine kerkelijke gemeenten zijn niet meer, of nauwelijks nog in staat om de financiële lasten voor zulke monumenten te dragen". Dat is de achter grond voor de oprichting van de stichting Oude Zeeuwse Kerken. Belangstelling wekken voor de historische kerken van Zeeland en waar nodig de helpende hand bieden bij streven deze gebouwen in stand te houden werd het doel van de in 1976 in het leven geroepen stichting, die zich bij die gelegenheid ook bereid verklaarde om bedreigde kerken over te nemen om ze - eventueel na restauratie - een zinvolle bestemming te kunnen ge ven. Bij dat werken aan een nieuwe toekomst voor het verleden weet het stichtingsbestuur zich gesteund door donateurs, die met hun financiële bijdrage mee helpen aan de instandhouding van dit oude Zeeuwse erfgoed. Door middel van een uitstekend verzorgd bulletin blijven die donateurs voortdurend betrokken bij de activiteiten van de stichting. Verder worden er regelmatig excursies verzorgd. procent nog een extra subsidie. Verder kwamen er bijdragen van het Prins Bernhardfonds en de vereni ging „Dorp, stad en land". Het daarna nog resterende bedrag kon worden betaald uit donaties en giften van donateurs van de stichting Oude Zeeuwse Kerken. de tweede fase van de restauratie, die betrekking heeft op het interieur van de grote kerk in Zierikzee, is thans in voorbereiding. De restauratie van alleen al het momumentale orgel wordt geraamd op ƒ400.000,-. De stichting Oude Zeeuwse Kerken spreekt met waardering over de medewerking die men bj de uit voering van het Zierikzeese project ondervindt van de rijksdienst voor de monumentenzorg en de gemeente Zierikzee, met name in de persoon van burgemeester Th. H. de Meester. De restauratiewerkzaamheden in Zierikzee werden verricht door het aannemingsbe drijf Huurman BV te Delft. De gespecialiseerde firma Jobse uit Middelburg restaureerde daken en goten. Momenteel zijn er besprekingen gaande tussen de stichting Oude Zeeuwse Kerken en de kerkvoogdij en kerkeraad van de Nederlands Hervormde Kerk in IJ- zendijke. Het zijn besprekingen over de overname van deze in de jaren 1612-1614 gebouwde kerk, een van de eerste die voor de protestantse eredienst werd ge bouwd. Het onderhoud van deze dorpskerk met een idyllisch landelijk karakter betekent een zware fi nanciële last voor de kleine protestantse gemeente. Al in de eerste jaren kon de stichting Oude Zeeuwen Kerken overgaan tot overname van de in een deplora bele toestand verkerende grote kerk te Zierikzee. De eerste fase van het restauratieplan (het exterieur) kostte ƒ2,3 miljoen gulden. De overheid subsidieerde dit project voor 90 pro cent. (CRM, rijksdienst voor de monumentenzorg 50 procent, burgerlijke gemeente 30 en provincie 10 pro cent). De gemeente Zierikzee verstrekte boven die 30 Het vijfjarig bestaan van de stichting Oude Zeeuwse Kerken wordt op 25 april in Zierikzee ge vierd met een ontvangst in „Mondragon" in Zierikzee, waar prof. dr. C. A van Swigchem een inleiding zal houden. Vóór de lunch zal een bezoek worden ge bracht aan de grote kerk van Zierikzee. Een excursie voert in de middaguren onder meer langs de kerk in Kapelle. Er is een grote belangstelling voor deze dag van de zijde van de donateurs; inmiddels hebben zich reeds 145 personenen aangemeld. MIDDELBURG - Op woensdag 22 april kunnen vrouwen in café Trui te Mid delburg komen kijken en luisteren naar de Vrouwen toneelgroep DISKUS. Opge voerd wordt het stuk „Wat een dag" DISKUS is een maat schappij-kritische toneel groep (bestaande uit vrou wen) die d.m.v. toneelopvoe ringen de strijd ondersteunt en stimuleert van mensen (vrouwen) aangaande veran deringen binnen de smanele- ving. „Wat een dag" is dan ook gericht op vrouwen die veranderingen willen aan brengen in het traditionele rollenpatroon en normen/ waarden, b.v. in de thuis-si- tuatie. in de woonwijk, in het milieu, in de verhouding man-vrouw. De speelster hebben allen een eigen geschiedenis, die zij schetsten in de situatie: op weg naar verschillende bestemmingen per trein. De vrouwen gaan met elkaar in als SOUBURG - Donderdag 23 april is er in wijkcentrum Middenhof in Souburg een voorlichtingsavond over de bouw van een nieuw scho lencomplex in Souburg. Het gaat daarbij om een vervan ging van de Julianaschool en de verplaatsing van de kleu terschool Klein Schoonen- burg. De voorkeur wordt gege ven aan het terrein aan de Roerstraat-Lingestraat. Bij eventuele realisering van het scholencomplex zullen de speelplaatsen openbaar toe gankelijk zijn, zodat de af name van speelgelegenheid zoveel mogelijk beperkt wordt. Tijdens de voorlichtings avond zal de heer Adam, wethouder van onderwijsza ken in Vlissingen aanwezig zijn. De avond begint om acht uur. KOUDEKERKE - De plaatselijke werkgroep voor het bejaardenwerk te Kou- dekerke organiseert op vrij dag 24 april a.s. in Hotel Walcheren een informatie middag voor ouderen. Doel van de middag is na te gaan of er voorzieningen voor ouderen in Koudekerke ont breken. De organisaties die zich in een stand aan de ouderen presenteren zijn o.a. bejaar denzorg, maatschappelijk werk, kruiswerk, tafeltje dek-je, de bejaardensoos, Al gemene Nederlandse Bond voor ouderen, Rode Kruis en Welfarewerk, pedicure, volksdansen, vrijwilligers- hulp van de kerken, fysio therapie e.a. geneeskundige hulp en dergelijke. Er be staat de mogelijkheid om vragen te stellen aan de standhouders en er is veel informatie te verkrijgen. Men kan op de informatie middag terecht van 3 tot 5 uur. De toegang is gratis. Donderdag 23 april a.s. or ganiseert de plaatselijke overleggroep voor het be jaardenwerk te Biggekerke in het dorpshuis eenzelfde informatiemarkt voor de ouderen van Biggekerke. De aanvang hiervan is halfvier en deze zal tot 5 uur duren. discussie en wisselen erva ringen en gedachten uit tot aan het eindstation van hun reis. ue toegang is gratis en de aanvang is 20.00 uur. De DIS- KUS-vrouwen stellen het op prijs als er na afloop van het stuk vrouxven zijn die ook een toneelstukje of een lied willen opvoeren. Verder is er nog gelegenheid tot discus siëren in de pauze en aan het slot met DISKUS over het op gevoerde stuk. VLISSINGEN - Zater dag 25 april wordt er in de speeltuin „De Lamme- renburgh" (aan de Zuid- beekseweg) te Vlissingen een wedstrijd gehouden tussen de best getrainde Duitse herdershonden van alle Zeeuwse VDH- Kringroepen die er zijn. Reeds enkele maanden wordt er intensief ge traind en om de paar we ken wordt een wedstrijd gehouden. De besten van die wedstrijd worden op de kandidatenlijst gezet voor de finale. En die fi nale is dus op zaterdag 25 april. „Van de overkant" ko men er finalisten en van Kringroep Walcheren (welke wekelijks traint op genoemd terrein). De uiteindelijke winnaar ontvangt een trofee en insigne. De tweede en derde prijs-winnaars krijgen eveneens en be ker, doch uiteraard iets kleiner. Een erkende VDH- Keurmeester is de gehele dag aanwezig om nauw lettend toe te zien of alles eerlijk en sportief ge beurt, maar meer nog, om de meest kleine foutjes in het geheel streng te beoordelen. Be grijpelijk is het dus dat uitsluitend gedegen op geleide herdershonden (met stamboom) mee strijden. Het is een wed strijd voor gecertifi ceerde honden. De loedstrijd begint om 8.30 uur en zal de gehele dag duren. Er is een kan tine voor frisdrank e.d. Ook zijn de trainers en het bestuur aanwezig die belangstellenden graag informeren over het heb ben en verantwoord hou den van een Duitse Her dershond. MIDDELBURG - Zondag 26 april wordt in de con cert- en gehoorzaal in Middelburg een koffieconcert verzorgd door het Bourdonquintet. Het concert begint om halftwaalf en is georganiseerd door de Z.V.U. Het Bourdonquintet werd opgericht in 1976. Het be staat uit Jan van de Bers, fluit, Henri Gouder de Beauregard, hobo, Jacques Meertens, klarinet, Jeroen Vermeulen, hoorn en Hein van Dijk, fagot. Tijdens het concert spelen zij werken van Danzi, Hindemith, Rei- cha en Taffanel. Boven- en benedenzaal Ruim 150 meter expositie Deelnemers uit Nederland, Duitsland, Frankrijk en België Entree 2.00 (leden en 65+ 1.00) Kinderen onder geleide gratis toegang Onze vorige beurs trok ruim 1200 bezoekerr, als u ook komt zijn het er ditmaal méér.

Scheldebode | 1981 | | pagina 5