Hartchirurgische teams leveren prachtig werk tóoja 1975 U kunt de Nederlandse Hartstichting ook iets SCHENKEN! Dingen die u zou moeten weten Het hart is een krachtige transportonderneming Amerika en Nederland Kans op hartinfarct kan men zelf kleiner maken 0 nolo Qi - Reanimatie cursus Het Nieuws (T) van de Nederlandse Hartstichting CotoVïntage Hartinfarct symptomen Herseninfarct Open hartoperatie April 1981/Pagina 2 Overleg Vergadering Patiënt De ménsen! Verpleegkundigen: helpt helpen! Zuurstof O. blii KI0P Laat wdsch"« «°',i0BnoSde«°' kn'p enHnpn Kansberekening Wat nu? De pil Gezond verstand EEN HONKA HUIS WANNEER U VAN HOUT HOUDT! APPELS ELEMENTBOUW Het Nieuws van de Nederlandse Hartstichting Van een medewerker UTRECHTapril Ondanks alle alarmerende berichten in de pers wordt in Nederland door4? meeste hartoperatieteams in goede samenwerking uitstekend werk gedaan. Wat is het geheim" van zo'n samenwerking, terwijl het kennelijk toch ópk voorkomt - want de kranteberichten spreken wat dat betreft duidelijke taal - dat cardiologen en hartchirurgen verschrikkelijke ruzie met elkaar krijgen? Dat vroegen we aan dr. Schaepkens van Riempst en dr. Bruschke, respectievelijk hartchirurg en hartspecia list in het St.-Antoniusziekenhuis in Utrecht bij het drukste hartchi rurgische team van Nederland: in 1980 meer dan 1100 operaties. Dr. Schaepkens: „Het gros van de centra in Nederland functioneert goed. Het is jammer dat de hele hartchirurgie op deze manier in een bepaald hoekje wordt ge drukt, alsof het in ons land bij wijze van spreken dag en nacht een gevecht zou zijn tussen car diologen en hartchirurgen. Wij - cardiologen, anaesthesisten en hartchirurgen - doen dit werk hier in een bijzonder harmonieu ze samenwerking." Dr. Bruschke: „Hier in huis heb ben we nooit problemen in de sfeer van: hier eindigt mijn ge bied en begint dat van de ander. Ik zou ook niet zo duidelijk kun nen zeggen wie er nu bijvoor beeld uiteindelijk bepaalt of er eeh "operatie moet plaatsvinden. Dat soort zaken gebeurt in team overleg. Waarschijnlijk heeft de patiënt zélf daar nog het meeste oVer te zeggen." De patiënten die zich van het be gin af aan bij het St.-Antonius hebben gemeld, komen het eerst bij de cardioloog terecht. Dr. Bruschke: „Daar zijn natuur lijk patiënten bij die helemaal niet voor een operatieve ingreep in aanmerking komen. Maar zo dra er ook maar sprake zou kun nen zijn van opereren, wordt de chirurgie erbij betrokken. Onge veer de helft van onze patiënten komt overigens van elders. Zij zijn ergens anders door cardiolo gen onderzocht en hier aange meld met de vraag „kun je opere ren", of soms gewoon: „wat denk je ervan?" Die patiënten worden dus bij het team aangemeld." Dr. Schaepkens: „Eerst be spreekt de cardioloog van „bui ten" zijn patiënt met een cardio loog en een chirurg van ons team. Blijft de beslissing moeilijk, dan wordt het geval voorgelegd aan Dr. Bruschke een volledige vergadering met al le cardiologen en chirurgen van ons team." En legt iedereen zich dan bij de uiteindelijke beslissing neer? Is iedereen bereid zijn eigen mening ondergeschikt te maken aan de mening van het team als totaal? Dr. Schaepkens: „Je hebt natuur lijk discussie en verschil van me ning, op basis van ervaring, ken nis van de literatuur enzovoorts. Maar altijd in een sfeer van goede kameraadschap. Degene die eventueel tegen een bepaald be sluit is, legt zich dan toch van har te bij de mening yan de rest neer." Dr. Bruschke: „Het gebeurt ook Dr. Schaepkens wel dat er een beslissing geno men is, maar dat er toch twijfel ontstaat, bijvoorbeeld door op merkingen van de patiënt. Zo'n beslissing kan dan opnieuw door het team bekeken worden." Wanneer bij een operatie niet alles precies zo gaat als ge dacht was, kan daar dan als nog wrijving uit ontstaan? Dr. Schaepkens: „In de praktijk bij ons niet. Wij hebben regelma tig vergaderingen waarin we de dingen bespreken die fout gegaan zijn. Daardoor houden we toch controle op hetgeen we doen als team." Kan het opnemen van een nieuwe medewerker in het team de harmonie niet versto ren? Dr. Schaepkens: „Een nieuwe medewerker wordt alléén be noemd na uitvoerig overleg, met alle specialisten en met de gehele staf. Ons team bestaat nu uit 6 hartchirurgen, 9 anaesthesisten en 7 cardiologen. Met het aannemen van nieuwe mensen hebben we ons in al die jaren niet één keer vergist." Er is dus helemaal geen spra ke van een „samenwerkings- geheim", bijvoorbeeld een speciale organisatie die ru zies moet voorkomen? Het gaat gewoon om mensen die goed met elkaar kunnen op schieten? Dr. Bruschké: „Ja, het is een kwestie van ménsen. We zitten hier misschien wel toevallig met wat gunstiger omstandigheden dan elders; alles in één gebouw bijvoorbeeld. Je ziet elkaar dan wat vaker en je raadpleegt elkaar ook nog buiten de officiële dis cussies om." Dr. Schaepkens: „Zonder de hulp van de ander kóm je er toch niet! Bovendien, zou de onderlinge verstandhouding niet goed zijn, dan zou dat ook een nadelige in vloed hebben op de mensen in de verpleging, de mensen die het ei genlijke werk moeten doen. die dag en nacht met de patiënten in de weer zijn. Zij zouden dan ook niet meer weten waar ze aan toe (ADVERTENTIE) Terecht veel waardering voor deze sublieme Rioja. In kwaliteit vergelijkbaar mei een betere Bordeaux. Echter niet in prijs... die is opvallend laag. Verkrijgbaar bij slijterij en J.V li wijnhandel. Import en distributie tel. 015-569324* DEURVE NTA °/A Igps Van de directie DEN HAAG. april Behalve door jaarlijkse bijdra gen of contributies kunt u de NHS begunstigen: A. gedurende uw leven: a. door eenmalige schenking van een bedrag in contan ten (of van waardepapie ren). De schenking is vrij van schenkingsrecht, indien zij de (waarde van) 5265,- niet te boven gaat. De schenking is aftrekbaar voor de inkomstenbelas ting, indien deze krachtens de algemene regeling voor giften aftrekbaar is. b. schenking van een perio dieke uitkering. Hierbij is het jaarlijks uit te keren bedrag steeds aftrek baar voor de inkomstenbe lasting, mits aan de volgen de vereisten wordt vol daan: 1) de uitkering veschul- digd is krachtens notariële akte, 2) afhankelijk is van het le ven van de schenker, 3) voor een bepaald aantal jaren is. aangegaan, en 4) de uitkering gedurende ten minste drie jaar ver schuldigd is. Indien de ge kapitaliseerde waarde van de periodieke uitkering niet hoger is dan 5.265,- betaalt de NHS daarover geen schenkingsrecht. B.bij uw overlijden door bij notarieel testament: 1. een bepaalde geldsom (of be paalde waardepapieren) te legeteren. Momenteel is het zo, dat wanneer (de waarde) het le gaat niet groter van is dan 10.530,- daarover geen suc cessierecht verschuldigd is. 2) HNS tot erfgenaam te be noemen van het geheel of een gedeelte van uw nala tenschap. Indien de waarde van een dergelijke verkrijger niet groter is dan 10.530,- is daarvan geen successierecht verschuldigd. Legaten en nalatenschappen van meer dan 10.530,- Mocht een legaat of (een deel van) een nalatenschap groter zijn dan 10.530,- is de NHS slechts 11% successierecht ver schuldigd. 3 Hevig samentrekkende pijn middenvoor in de borst 2 Die pijn houdt langer dan 15 minuten aan, ook als men rustig zit of ligt. '3 Transpireren en onrust, misselijkheid en braken kun nen voorkomen ;4 Pijn kan uitstralen naar hals, rug of armen U hoeft niet altijd meteen aan een hartinfarct te denken. Korte, scherpe steken op één plaats in de borst wijzen bij na nooit op een hartinfarct. Aan de andere kant wil men tegenwoordig nogal eens gauw aan het verschijnsel 'hyperventilatie' denken, bij voorbeeld bij benauwdheid. Speel echter géén eigen dok tertje, en ga niet met plastic zakjes spelen. Roep een des kundige, want een verkeerde diagnose kan levensgevaar lijk zijn. Hulpverlening in de eerste mi nuten van een hartstilstand is een belangrijk onderdeel van de strijd tegen hart- en vaat ziekten. Om écht te kunnen helpen is het nodig dat zo'n 10% van de bevolking.tussen 15 en 65 jaar de techniek van hartmassage en mond-ojp-mond-beademing leert. Dit kan in korte cursussen van niet meer dan twee avonden. Hiervoor zijn echter deskundi ge instructeurs nodig. De Hartstichting doet daarom een beroep op verpleegkundigen- A zich voor dat onderwijs be schikbaar te stellen. Er zijn speciale instructeurscursus sen terwijl voor het lesgeven een redelijke vergoeding wordt gegeven. Verpleegkundigen kunnen zich opgeven bij de Neder landse Hartstichting, Ant woordnummer 300, 2500 VB 's-Gravenhage. (Geen postzegel plakken) Net zo goed als het hart kan worden beschadigd door een (hart)infarct, gebeurt dit ook hij. andere organen in het li chaam. Zowel in de milt als in nieren komen vaak infarcten voor 4 die overigens meestal pas bij een lijkschouwing wor den ontdekt. Ook in de longen zien we hartinfarcten, meestal veroorzaakt door een embolie, een weefselstukje (bv. een stol sel), dat door het bloed wordt aangevoerd en dat het bloed vat afsluit wanneer dit laatste ergens nauwer wordt. Het be kendstzijn echter de hersenin- farctèn, net als bij het hart ver oorzaakt door een geleidelijke afsluiting van de slagader óf doof een embolie. De strijd te- gefi 'de vaatziekten is voor de Nederlandse Hartstichting dan óók een strijd tegen het herseninfarct (soms wel „be roerte" genoemd). Familiele den. Vfln patiënten met een her seninfarct of een hersenbloe ding kunnen bij de Nederland se Hartstichting het boekje JZetoerte; waarom doen zij zo?" gratisaanvragen. Ons lichaam is één grote, bedrijvige fabriek; en alle onderdelen, vanaf de bo venste haarkruin tot aan de onderste kleine teen, zijn zelf óók allemaal fa brieken en fabriekjes: chemische, elektrische, producerende, verwer kende of afvalbedrijven, wat niet al. En net als in onze economische maatschappij zouden al die indu strieën nérgens zijn zonder een voortdurend onderling verkeer en vervoer. Van grondstoffen, halffabrikaten, hulpmiddelen, kant-en-klare produkten; maar, vóór al van energie, brandstof om het zaakje in beweging te houden. In ons lichaam is het hart de grote transportonderneming, die de constante stroom van stoffen en van brandstof op gang houdt. Uiterst belangrijk voor ons li chaam is zuurstof, een gas dat de gen, de spieren gaan half werk longen voor ons uit de buiten- doen of staken helemóél en het lucht halen en aan het bloed ge- weefsel begint langzaam maar ze ven. En het hart zorgt er dag en ker af te sterven. Zuurstof is over nacht, zonder ophouden voor dat al in het lichaam voortdurend no- het zuurstofrijke bloed in alle de- dig. len van het lichaam komt, om de machines draaiende te houden. Ovprmnaritpit Het hart is een onvermoeibare tapacutii pomp. Een dubbele pomp, die Het hart is gewoon een onderdeel met de ene helft zuurstofrijk van het ingewikkelde bouwsel bloed uit de longen haalt en het dat „lichaam" heet. Maar wel een naar alle andere lichaamsdelen zeer belangrijk onderdeel. Waar- doorstuurt; en die met de andere van je ook kunt voelen dat het helft het bloed waarvan de zuur- werkt, soms wat harder werkt, kan een hart vaak redelijk nor maal verder werken. Alleen de re servekracht is dan wat kleiner. Met een beschadigd hart moet je misschien wat kalmer aan doen, maar het laat je meestal nog lang niet in de steek. Het hart, onze transportonderne ming, is een van onze krachtigste en trouwste dienaren. Men hoort wel eens zeggen dat de kwaliteit van de hartchi rurgie in Amerika beter zou zijn dan bij ons. Anderen zeg gen weer dat men in de USA weliswaar méér, maar dat men hier béter opereert. De waarheid ligt - wie had dat verwacht - in het midden. Dr. Bruschke, cardioloog bij een hartchirurgisch team in Utrecht: „Het gemiddelde peil van de normale operaties zal niet veel van elkaar verschil len. Maar Amerika geeft wel degelijk de toon aan: je hebt daar enkele gigantische insti tuten, dat wel. En door meer fi nanciële armslag en de grootte van het land kan men zich in de Verenigde Staten meer op bijzondere handelingen rich ten, zoals transplantaties of de operatie van aangeboren hart afwijkingen. Misschien is de kwaliteit van de normale hartchirurgie hier iets beter. Maar ach, er zijn zulke goede en nauwe contac ten, het ontloopt elkaar alle maal niet veel." stof opgebruikt is weer naar de longen brengt voor nieuwe be voorrading. Onderweg neemt het bloed dan nog allerlei andere bestellingen in de vorm van voedingsstoffen, hormonen en dergelijke mee, om soms wat trager. Is hef misschien daarom dat de mens nog allerlei andere eigenschappen aan het hart heeft toegedicht? Als zetel van de ziel? Als centrum van de Liefde met hoofdletter? Als ver zamelplaats van diverse nobele die op andere plaatsen weer af te eigenschappen? Het zal wel. leveren. Maar de zuurstof is het belang rijkste transportartikel. Want géén lichaamsdeel kan lane zon der zuurstof. Wordt geen zuurstof meer aangevoerd, dan gaan er al gauw rare dingen gebeuren: er ontstaan elektrische kortsluitin- Feit blijft dat ons hart een van de onderdelen is waar het lichaam op draait. Een stérk onderdeel, dat óók. Het hart kan meestal heel wat méér hebben dan het zo dagelijks te doen krijgt. Het heeft een grote overcapaciteit. Ook na een ernstige beschadiging (ADVERTENTIE) Van een medewerker Bepaalde vormen van emotionele nF\ HA A anrilbelasting te p,as ,en te °Ppas april »stregg" genoemd - kunnen hart- We weten nog maar ten dele waarom de ene mens een en vaatziekten bevorderen. Maar hartinfarct krijgt en de andere niet. Daar zal nog heel vergeet niet dat we sommige wat wetenschappelijk onderzoek naar gedaan moeten ^Pan™ng<in ge^°°n nodlg heb J ben. Moet het hart van een ver liefde jongen niet meer sneller - en daarvoor in de plaats meer ^et beste ^ee[ we piak- orT1 te Educatief, a verantwoord, maar bovenal geweldig om tt BIBALO IS EEN LEERZAAM „FIJN OM TE DOEN BLAD" VOOR KINDEREN Verschijnt elke veer tien dagen. In elke goed gesorteerde boekhandel, kiosk, supermarkt en sigarenmagazijn te koop voor slechts f 1.95. Vraag Uw tijdschrifthandelaar of bel nu voor een abonnement 01747-4871 Eigen persdienst De laatste jaren worden er in Nederland steeds meer men senlevens gered door reani matie. Daarvoor kan op meer dan 100 plaatsen in ons land een korte cursus van de Neder landse Hartstichting gevolgd worden. Die cursus vergt weinig tijd: anderhalf uur theorie en en kele 'uren praktijk. Om het half jaar is er dan een korte herhalingscursus. U staat dan altijd klaar voor het red den van een leven. Uitsluitend schriftelijke aan meldingen bij de Nederland se Hartstichting, Postbus 300, 2501 CH Den Haag. U krijgt dan zo spoedig mogelijk be richt. De term „open hartoperatie" klinkt wat vreemd. Is een operatie dan niet altijd „open"? In de hartchirurgie betekent het echter dat de funktie van het hart tijdelijk wordt over genomen door een hart-long- machine. Het hart zelf ligt dan tijdens de operatie stil, en dat is voor goed opereren vaak nodig. Bij een „gesloten" hartopera tie blijft het hart zélf werk zaam, óók tijdens de operatie. worden. Zo is het ondertussen al wel be kend dat we bij zware rokers meer hartinfarcten zien dan bij niet-rokers. Ook staat al vast dat we bij mensen met een laag cho lesterolgehalte in het bloed wei nig infarcten zien en dat het aan tal hartinfarcten (maar ook herse ninfarcten en hersenbloedingen!) óók groter wordt als de bloed druk hoger wordt. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat iemand met een hoog cholesterol gehalte of een hoge bloeddruk nu ook een hartinfarct zal krijgen. Nee: zijn kans om ziek te worden is groter:' net zoals iemand die tien loten in de loterij koopt tien maal zoveel kans heeft op een prijs als iemand die er één koopt! We praten in zo'n geval van risico factoren; iets waar je aan zou kun nen afmeten of je risico - in dit geval voor hart- en vaatziekten - hoger is dan normaal het geval zou zijn. Eigenlijk zou het woord 'Risicowijzer" (risico-indicator) beter zijn, maar risicofactor is al erg ingeburgerd. Oudere mensen hebben meer kans op een hartinfarct, maar we kunnen er natuurlijk niets aan doen dat we ouder worden. Ook kan men er niets aan doen als blijkt dat infarcten mede berus ten op een erfelijke aanleg, méér voorkomen in bepaalde families. Maar we kunnen er natuurlijk wél iets aan doen door als Nederland se bevolking er voor te zorgen dat die "risicofactoren" wat minder worden: door b.v. bloeddruk te laten meten en hoge bloeddruk te laten behandelen. Misschien is hoge bloeddruk zelfs wel enigs zins te voorkomen door wat min der zoutgebruik en door een 'ge zond gewicht' (vraag per brief kaart de zg. 'Waagschaal eens aan bij de Hartstichting). Door wat minder vet te eten - een beetje minder luxe past best in deze tijd graanproducten en groenten te nemén. Suiker eten we ook méér dan goed voor ons is, om van 't alcoholgebruik of het roken maar niet te spreken! meer kloppen als hij zijn meisje ziet? Niet algemeen bekend is helaas dat de 'pil' in combinatie met ro ken, maar óók met zwaarlijvig heid een onnodig risico geeft. Wat kunnen, wat moeten we dus doen? Gewoon dus het gezonde ver stand gebruiken. Maar ook: de Nederlandse Hartstichting hel pen bij het onderzoek maar alles wat wij nog niet weten over hart en vaatziekten. (ADVERTENTIE) Finse Honka-blokhuizen voor permanente bewoning. vlotte levering en snelle realisatie goede isolatie door toepassing van dubbele wanden en dubbele ramen (k 0,32) woningen met een eigen karakter; mooi interieur begeleiding bij de opbouw van het bouwpakket levering van het bouwpakket volgens tekening van de opdracht gever, vrijblijvende offerte sterke constructie en lange levensduur door toepassing van massieve grenen balken ook toepassing als: clubgebouw, kantine, vakantiehuis, buitensauna's aantrekkelijke prijzen. BEL VOOR UITGEBREIDE INFORMATIE 03438-14048 Vijverlaan 25 3971 HJ Driebergen Telefoon 03438-14048 Het Nieuws van de Nederlandse Hartstichting is een uitgave van en door de NEDERLANDSE HARTSTICHTING Sophialaan 10 2514 JR 's -Gravenhage postgirorekening 300 bankiers: Pierson, Heldring Pierson Algemene Bank Nederland Het copyright voor deze informatieve uitgave berust bij de Nederlandse Hartstichting. Overname van gedeelten uit de inhoud is toegestaan voor opvoedkundige en informatieve doeleinden indien het Nieuws van de Nederlandse Hartstichting wordt vermeld. Twee exemplaren van de nieuwe publikaties dienen te worden gezonden aan de Hartstichting 's-Gravenhage. REDACTIE: Hoofdredactie: R.H. ten Cate Eindredactie: A. de Kromme Redactionele medewerking, fotografie en opmaak: F.W. de Winter, dr. E. Dekker, T. Terwiel, H. Eijkenboom, W. Hofland, H. Doveren, dr. W. Stiggelbout, M. Deelen, A. van Drenth, arts, A.A. Lith, Th. Detiger, ir. F.J. Kok, G. Wassenberg, A. Meyer, F. Heijmans, R. van der Linden, M. Ruyters en G.S. Groot. Redactieadviezen: T. Meines. DOELSTELLINGEN NEDERLANDSE HARTSTICHTING De stichting stelt zich ten doel de bestrijding in de ruimste zin, preventief zowel als curatief, van hart- en vaatziekten. Deze doelstelling omvat: a. het vergroten van de beschikbare kennis op dit terrein door het steunen van wetenschappelijk onderzoek, zowel fundamenteel als toegepast, met name gericht op de preventie en voorts op de behandeling en de revalidatie op het gebied van hart- en vaatziekten; b. het verbreiden van kennis door het geven van voorlichting aan de bevolking alsook aan medische en para-medische groepen, zowel door scholing, nascholing, publicaties en andere communicatiemiddelen, als door het in stand houden van een documentatiecentrum; c. het vervullen van een aktieve, initiërende, coördinerende en stimulerende rol bij het streven naar verbetering van het raamwerk waarin preventie, behandeling en nazorg bij hart en vaatziekten plaats hebben; d. nauwe samenwerking met- en hulpverlening aan organisaties van vrijwilligers uit de bevolking en uit professionele groepen, die deze doelstellingen tot haar taak rekenen en welke naar de mening van het stichtingsbestuur daarvoor in aanmerking komen; e. het samenwerken met- en het coördinerend optreden ten behoeve van andere organisaties en instellingen indien dit naar het oordeel van het stichtingsbestuur voor het bereiken van het doel der stichting bevorderlijk kan zijn; f. het dienen van advies aan de overheid; en g. het samenwerken met soortgelijke organisaties in het buitenland. Klachten over bezorging: 020-585 31 28 Gedrukt door Offset Drukkerij Limburgs Dagblad

Scheldebode | 1981 | | pagina 24