Ad latjes Geef't hart n nieuwe start Onze mensen stellen zich voor: INITIATIEF VAN HARTSTICHTING: SAMENSPEL goedkoopste \iliegrelours op pagina 3 W w V hJr j Nederland aan kop met pace-maker-organisatie MAANDAG GAAT DE HARTWEEK VAN START! Sjoerd de Vrij dolblij met herstel NCRV-uitzending over: meer hart/vaat- aandoeningen bij vrouwen Alle informatie is bij ons te bestellen! Pagina3 pagina7 Een uitgave van de Nederlandse Hartstichting, Sophialaan 10 te 's-Gravenhage April 1981 DEN HAAG, april 1981 De Nederlandse Hartstichting: gaat proberen de krachten te bundelen in de strijd tegen hart- en vaatziekten in ons land. Er is al overleg gaande met allerlei be langengroepen. Hiertoe behoren pa tiëntenverenigingen en voor- en na zorggroeperingen. De Nederlandse Hartstichting is van mening dat dit de enige juiste weg is om snel en efficiënt tot een goed gecoördineerde aanpak v^n de problematiek te komen. Volgens Hartstichting-directeur T. Meines is het niet de bedoeling tot fusies te komen. „Maar het is wel noodzakelijk elkaar te hel pen", aldus de heer Meines. „Ook willen we waar mogelijk samenwerkingsverbanden leg gen. Onder bepaalde omstandigheden zijn wij ook bereid bij te springen in de aanloopkosten van een organisatie." Kostenbewaking „Stivor" Geef 't hart 'n nieuwe start Het Nieuws van de NederlandseraHartstichting Van onze persdienst DEN HAAG, april Volgende week is de Hart- week! Onze collectanten zwer men dan uit over Nederland. Hun werk is moeilijk, maar zij doen het al jarenlang met veel plezier. Zij zijn dan ook door de Nederlandse bevolking altijd ui terst plezierig bejegend en ver trouwen dat dit komende week wéér het geval zal zijn. Wij als Nederlandse Hartstich ting vertrouwen er ook op dat u, met elkaar, ons weer een geweldi ge financiële injectie zult geven. Want onze strijd tegen hart- en vaatziekten moet ook dit jaar on-l verminderd voortgang kunnen vinden. Hoe de collecte precies in zijn werk gaat, kunt u lezen op pagina 3. Als u het prettiger vindt om geld over te maken op ons giro- of banknummer, kan dat uiter aard ook. Gironummer 20 40 50 van de Nederlandse Hartstichting te Den Haag. Bankrekeningnummer (bij de bank Pierson Heldring Pier- son) 248 001 248, ten name van: Nederlandse Hartstichting te Den Haag. En op pagina 3 leest u dus al les over onze collecte! Ted Meines coördinerend directeur Dr. Bart Dekker cardioloog medisch directeur Reitze ten Cate voorlichting Ir. Frans Kok voedingsleer 1 Ank van Drenth arts medische zaken i Pim Stiggelbout, cardioloog medische zaken Samenwerking aanpak hart- en vaatziekten Van een medewerker HILVERSUM, april Vrouwen worden in onze maatschappij steeds vaker het slachtoffer van hart- en vaatziekten. Verondersteld wordt dat deze ontwikkeling het gevolg is van het feit dat steeds meer vrouwen maat schappelijke functies zijn gaan bekleden, die vroeger uitsluitend door mannen werden vervuld. Cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over deze toename van hart- en vaataandoeningen bij vrou wen. spreken boekdelen. Wa ren er in de periode 1961-1965 nog 20.000 vrouwen met hart en vaataandoeningen, in 1976 was dit aantal opgelopen tot rond 24.000. Nu de Nederlandse Hartstich ting dit jaar het jaarthema Re validatie heeft gekozen, is het interessant na te gaan of de re validatie en de terugkeer in huiselijke kring of in het ar beidsproces bij vrouwen an ders verloopt als bij mannen. Het onderwerp is ook bijzon der interessant in verband met de emancipatie van de vrouw, die verband lijkt te hebben met de toename van hart- en vaataandoeningen onder deze bevolkingsgroep. De NCRV is in deze proble matiek gedoken. Volgende week woensdag 8 april zal de NCRV in het programma „Bij de tijd" (19.03-19.30 uur) een uitzending aan dit belang wekkende onderwerp wij den. Er zal dan aandacht be steed worden aan de emanci patie van de vrouw, in sa menhang met hart- en vaat ziekten. DEN HAAG. april De Nederlandse Hartstichting beschikt over op schrift gezet te duidelijke informatie, waar mee iedere Nederlander zijn voordeel kan doen; en zeker niet alleen mensen met acute hart- en vaatklachten. Zo heb ben wij folders in huis, die uit sluitend bestemd zijn voor al gemene publieke voorlich ting. Ook is er materiaal over reanimatiecursussen. Verder kan er'een lijst opgevraagd worden met alle in Nederland gevestigde revalidatiecentra. Uniek is ook de waagschaal die u uw ideale gewicht leert. Al dit materiaal kan aange vraagd worden bij de Neder landse Hartstichting, Postbus 300, 2501 CH Den Haag. Over revalidatiecursussen kan men inlichtingen verkrijgen bij ons centrum de Hartenark, Prof. Bronkhorstlaan 2, 3723 MB Bilthoven. Van onze persdienst Van onze persdienst De Nacht van het Hart is de laatste ja- ren uitgegroeid tot 1; een geweldig natio- If naai evenement. Ook deze aprilmaand J wordt dit festijn weer gehouden in het Rot- terdamse Ahoy Sportpaleis. De da- turn is 11 april. De VARA zal in die It nacht een life-uitzen- 7 ding voor de televisie IT verzorgen. Telefoon- nummers voor kaart- .g. verkoop: 010-147400 (Vrije Volk) en 010- 812144 (Ahoy Sport- paleis). Directeur Meines is van me ning dat men ook in samenwer kingsverbanden eikaars functie en identiteit duidelijk in acht dient te nemen. „Het belangrijk ste is dat er rust en duidelijkheid ontstaat en dat er vooral geen misverstand kan bestaan over de rol en functie van de Nederlandse Hartstichting". In het practische, uitvoerende werk is de Hartstichting al gerui me tijd bezig gebruik te maken van bestaande instanties en appa raten. Dit is ook van belang uit het oogpunt van kostenbewa king. Zo heeft de Hartstichting al drie jaren achtereen een miljoen gulden gestoken in een onder zoek om te bekijken of de be staande consultatiebureaus ter bestrijding van tuberculose kun nen worden ingeschakeld bij de veldtocht tegen hart- en vaatziek ten. Op die bureaus werd ieder een die er kwam gecontroleerd op risicofactoren als hoge bloed druk, roken en een te hoog cho lesterolgehalte. Mensen met een hoog risico op een hartinfarct kre gen dan advies hoe ze die kwade kans konden doen keren. Directeur Meines: „We willen als Nederlandse Hartstichting", als nationale organisatie, deze activiteiten intensiveren. Hoe meer bundeling, hoe meer over leg. En dit komt in het bijzonder ook de kostenbewaking ten goe de." Inmiddels heeft het project in derdaad zoveel succes gehad de staatssecretaris .van volksgezond heid heeft besloten dat alle Ne derlanders boven de 35 jaar in de toekomst bij die instellingen vol gens de „hartstichtingmethode" gekeurd zullen worden. Een ander belangrijk samen werkingsverband functioneert al zeer bevredigend bij de aanpak van rookproblematiek. De Neder landse Hartstichting heeft inder tijd, samen met het Astmafonds en het Koningin Wilhelmina- fonds (kankerbestrijding) de Stichting Volksgezondheid en Roken ("Stivor") in het leven ge roepen. De Nederlandse Hart stichting geeft aan Stivor jaarlijks een kwart miljoen gulden subsi die. De Nederlandse Hartstichting steunt de bestrijding van hart- en vaatziekten op een zo breed mogelijk terrein. Geef 't hart 'n nieuwe start, met uw gift aan de collectant op straat, of door uw overmaking op giro 20 40 50 t.n.v. de Nederlandse Hartstichting te 's-Gravenhage collecte hartweek 6-12 april giro 20.40.50 nederlandse hartstichting t Vandaag is het een belang rijke dag. Als Nederland se Hartstichting halen wij de banden met u - dat wil zeggen met de gehele Nederlandse be volking - wat nauwer aan. Van daar dat deze krant, "Het nieuws van de Nederlandse Hartstichting", behalve bij u ook in bijna 5.000.000 andere brievenbussen rolt. Dat er tussen u en ons een goe de band bestaat, is door de ja ren heen bewezen. U heeft zelf dat bewijs steeds opnieuw gele verd door ons in staat te stellen een gevecht op vele fronten te leveren tegen de oprukkende hart- en vaataandoeningen. Wij zijn u voor dit samenspel er kentelijk. Als Nederlandse Hartstichting vinden wij dat wij deze erken telijkheid ook tot uitdrukking moeten brengen. Wij me .n dat wij dat niet beter kunnen doen dan door u van tijd tot tijd een pakket informatie aan te bieden over onze activiteiten op het gebied van de bestrijding van hart- en vaatziekten; maar niet alléén van onze activiteiten als nationale organisatie: ook van de "gewone" burgers, zo als u, die vaak geweldige pres taties leveren. Daarom laten wij in deze krant mensen aan het woord, aan wie andere mensen veel te danken hebben. Mensen die mensen- reddend werk gedaan hebben. En mensen die aan den lijve of in het gezin de narigheid van een hart- of vaataendoening hebben ondervonden. Van hun persoonlijke ervaringen van ziek zijn, uit de maatschappij geraken, een operatie, revalida tie en het zich weer aanpassen, kunnen wij allemaal leren. Want allemaal kunnen wij het slachtoffer worden van deze epidemische volksziekte die - volgens de laatste TNO-cijfers - in ons land 20.000 mensenle vens per jaar eist. In totaal wor den naar schatting 40.000 Ne derlanders jaarlijks door een hartinfarct getroffen. Ook zo'n slachtoffer, dat er dank zij goede opvang, operatie en een goede revalida tie weer bovenop gekomen is, laten wij aan het woord. Als Nederlandse Hartstichting zijn wij van mening dat mensen die uit persoonlijke ervaring spre ken, meer zeggenskracht heb ben dan welk dik, ingewikkeld wetenschappelijk rapport dan ook. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat wij u de nodige cijfers en de opsomming van een aantal van de vele projecten waarmee wij bezig zijn, zullen onthouden. Ook daarop heeft u recht. Want door de veelheid en bonte verscheidenheid van organisa ties die zich bewegen op het terrein van de Volksgezond heid, en door de als paddestoe len uit de grond schietende ad vertentiebladen die daar op in spelen, loopt onze rustig door werkende organisatie soms het risico een beetje uit het beeld te raken. In sommige publicaties worden ook allerlei dienstverle nende organisaties op één hoop gegooid, de bonafide instellin gen bij de malafide organisaties. Dat kan er toe leiden dat de goede onder de kwade moeten lijden. Vandaar dat wij in dit "Nieuws van de Nederlandse Hartstich ting" gaarne rekening en ver antwoording afleggen. Trou wens, iedereen die bij ons in de boeken wil snuffelen is in prin cipe van harte welkom. In onze boeken staat uw geld en uit de zelfde boekhouding blijkt hoe uw geld besteed wordt. En wat dat betreft maken wij - dat wil zeggen u en de Nederlandse Hartstichting - aanspraak op vertrouwen en respect. Ondanks de zorgen barende verslechtering van de econo mie, zijn wij samen dan ook vol vertrouwen 1981 ingegaan. 1981, het jaar waarin wij als thema gekozen hebben: RE VALIDATIE. Het revalideren, het herstellen, het herwinnen ook van vertrouwen in de eigen mogelijkheden na de klap van een hart- of herseninfarct is een essentiële zaak. Ook daaraan besteden wij uiteraard uitvoerig aandacht. Maar verreweg de belang- rijkste boodschap die wij met "Het Nieuws van de Ne derlandse Hartstichting" ge lukkig kunnen overbrengen, is dat wij bij het gevecht tegen hart- en vaatziekten, terrein winnen. De cijfers van ziekte en sterftegevallen zijn welis waar nog onrustbarend, maar er tekent zich langzamerhand een gunstig perspectief af. Want mede dank zij ons werk nemen de gevaarlijkse risicofac toren zoals te veel roken, te veel eten en te weinig bewegen enigszins aan invloed af. Ne derland rookt wat minder, Ne derland eet wat matiger en wij zijn een beetje in beweging ge komen. En dat allemaal zonder het fa natisme van kersverse bekeer lingen; en zonder de wel eens wat fanatieke overdrijving op de trimbaan. Allemaal positieve ontwikke lingen, zoals er nog meer opti mistische geluiden te bespeuren zijn. Zo gaat het bijvoorbeeld wat beter met de Nederlandse hartchirurgie. Al is het nog lang niet allemaal botertje tot de boom. Maar ook hier mag wel bedacht worden, dat niet alle publicatie daaromtrent een zui ver en afgewogen beeld geeft van de gecompliceerde werkelijkheid. Wij zijn van me ning dat het signaleren van mis standen in sectoren van de volksgezondheid alle waarde ring verdient, maar hier dreigt wel eens een verkeerd en onver diend beeld opgeroepen te wor den. Want zelfs in Amerika - een land waarheen nota bene een luchtbrug voor hartpatiën ten werd georganiseerd, in ver band met te geringe operatieca paciteit in ons eigen land - heeft men grote waardering voor de kwaliteit van het specialisme van de hartchirurgie in Neder land. De problemen, hoe ernstig ook, golden en gelden vooral de aantallen. In een land als Nederland met een kleine 15 miljoen inwoners moesten er bij het aanstormen van hart- en vaatziekten na de Tweede We reldoorlog wel stagnatie en conflicten optreden. Inmiddels tonen internationaal bekendge maakte cijfers aan, dat op dit moment nergens in Europa zo veel open hartoperaties per hoofd van de bevolking worden uitgevoerd, als in ons land. Dat neemt niet weg dat de problematiek nog groot is, en dat mensen in zorg en verdriet natuurlijk niet getroost zijn met dergelijke cijfers. Want wij van de Nederlandse Hartstichting, die net als ieder een door een hersenbloeding of een hartinfarct kunnen getrof fen worden, begrijpen vanuit de praktijk van ons dagelijks werk maar al te goed, dat het leed van een mens niet wegge schreven kan worden alleen door interessante wetenschap pelijke ontdekkingen of hoop gevende rapporten. Daarom zullen we, samen met u, onze strijd onvermoeid voortzetten. We willen ook graag de hand in eigen boezem steken met te verklaren dat wij in de veelheid van het werk sommige belangengroepen mis schien wat meer en beter had den kunnen informeren. Van nu af aan zal de Nederlandse Hartstichting ook daaraan meer aandacht gaan besteden. Eind '79 zijn alle belangengroepen al bijeen geweest in ons centrum de Hartenark in Bilthoven. Wij vinden dat alleen bundeling van krachten een verantwoorde aanpak garandeert en zullen daarom de hand blijven reiken naar alle belangengroepen. Voor al dit werk is ook dit jaar uw financiële steun onmisbaar. Het Bestuur van de Nederlandse Hartstichting i

Scheldebode | 1981 | | pagina 23