De mode dit voorjaar en zomer Een en al variatie van bermuda tot blazer ZIJN KINDEREN MODE-BEWUST? HERENMODE: Rigoureuze verandering bij MIRO Vlissingen Zeeuwse werkgroep doet mee aan demonstratie voor atoomvrij Europa. UVV-medewerkers startten huisbezoek UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Kwetsbaarheid van vrouw die kiest in Cécile van Globe Kleuren Jungle Klassiek Romantiek Sportief Wijkcomité Scheldebuurt praat over groenactie Prijsafspraak Medische Adventszending start actie Marine en politie rijdt Ronde van Walcheren Leerlingen maken tentoonstelling over voeding Interkerkelijke dienst in Middelburg Bewoners Ter Schelde maken vogelhuisjes Veder-Smit opent nieuw instituut DE SCHELDEBODE VAN_WUfcN5UAU 1 «KUIL is«i 217 De mannen vertonen zich deze zomer in bermuda. algemene tendensen wat de kostuums betreft: een rechte schouderlijn; lichte teilering, iets bredere haak- en openge sneden revers, soms achter en zijsplitten, klepzakken. De pantalons zijn over het alge meen zonder bandplooien, hebben een rechte pijp en een voetwijdte van 48 50 cm. Kinderen vinden het enig om zich te verkleden. Ze grijpen het eerst naar felle kleuren en kleren met ruches en stroken. Ze zijn dol op gekke schoenen en rare hoe den. Als je hen hun gang laat gaan trekken ze de vreemdste combina ties aan. Maar, wanneer ze naar school of naar de club gaan trek ken ze precies dat aan wat de anderen ook dragen. Be doen hun uiterste best om niet uit de toon te vallen want ze willen erbij horen en dat kan alleen als je precies zo gekleed bent als de rest. Als je een schoolplein bekijkt dan is dat een spijkerblauwe mas sa terwijl kinderen van nature gek zijn op felle en vrolijke kleuren. Als het aan Marliz Frencken mode-ontwerpster bij het mode blad Marion zou liggen, gingen alle kinderen kleuriger naar school. Kinderen zijn speels, vro lijk, ze zien het leven alleen nog van de zonnige kant. Dat mag toch zeker van hen afstralen. Je moet de kinderen stimuleren om er leuk uit te durven zien. Leer ze van jongs af aan dat ze niet altijd met de meute mee hoeven te lopen. Een kind moet zich ook lekker voelen in zijn kleren. Ze moeten zich kunnen bewegen in ruime broeken en blouses. Een groot prob'eem bij kinderen is dat ze zo razendsnel uit hun kleren zijn gegroeid. Dat maakt het allemaal extra duur. Maar ruim is de mode dus kunnen de kinderkle ren gerust wat groter gekocht of gemaakt worden. Rol de broeks pijpen op en gesp een linnen cein tuurtje om de taille. Als de broek tenslotte boven de enkels komt zet er dan een gekleurde, tricotboord aan. We leven in een tijd van bezuinigingen en met een beetje inzicht kun je op kinderkleding heel veel bezuinigen. In het nieuwe modeseizoen spe ten invloeden uit zonnige landen een belangrijke rol. Uit Afrika komt een safari-junglestijl; uit Amerika sportieve kleding en de romantiek komt uit Zuid-Europa. Ook de klassieke mode zet door. In de damesmode zijn er enkele alge mene' tendenzen die opvallen. Wat de belijning betreft: de rokken worden korter. De pantalon is er weer in allerlei variaties en wordt de grote mode. Zo ziet men veel shorts, bermuda 's, broekrokken en kuitbroeken. De schouderbelij ning is natuurlijk of een tikkeltje verbreed. Er wordt veel met acces soires gewerkt vooral met sjaals. Veel aandacht voor de naturel- tintel zoals b.v. camel en khaki- groen. Bij de romantische model len wordt veel gebruik gemaakt van pasteltinten. Bij de klassieke mode blijven de traditionele kleu ren rood, wit en blauw aan de top. We kunnen in de komende zomer- mode een viertal grote modethe ma's onderscheiden: Wie er in zijn vrije tijd sportief en makkelijk bij wil lopen kan niet om de jungle- of tropical look heen. Veel lichtgewicht stoffen bedrukt met camouflagedessins, madras- ruiten en oerwoudmotieven. Alles is los en ruim en zit makkelijk. We zien veel broekrokken, bermuda's met bandplooi, wijde blouses met jungleprints en parkajassen met ritsen, touwtjes en drukknopen. Zoals de naam al doet vermoe den, gaat het hier om een gekleed en stijlvol geheel waarin de plooi rok en de blazer een hoofdrol spelen. Nieuw is het langere ge breide vest dat zowel op een plooi rok als een broek modieus en charmant staat. Bij de combinatie mode is zo'n vest ideaal. Je kunt er veel kanten mee op. Na de klassieke najaars- en win termode is er opeens veel vraag naar een meer romantische mode. Hartveroverend zijn de schitteren de witte jurken met een overdaad aan ruches, stroken, kantgarne ringen, broderieranden, satijnen applicaties of biezen, borduursels en tule-delen. Er horen onder- en Deze lente en zomer krij gen de heren, wat de mode betreft, meer speelruimte zo wel qua combineermogelijk heden als qua kleuren. De mannen wagen zich zelfs aan de bermuda, al is het dan vooral in hun vrije tijd. Met een polo of een kleurig T-shirt staan ze er bijzonder modieus op. De klassieke man loopt er gekleed maar niet opgeprikt bij. De blazer blijft erg belang rijk, kleine ruitjeshemden, zacht van kleur, blijven actueel en worden veel gedragen op een dunne lange broek met een luchtig jasje in zomert- weed of flannel. Het alternatief voor het hemd is de polo. De nieuwe mode wil namelijk dat meneer onder z'n colbert een polo met een smal dasje draagt, in het vroege voorjaar ook nog met een trui of een spencer erbij. Een keu rig kostuum ziet er zo ineens veel vlotter uit, zeker wanneer de kleuren goed gekozen wor den. Voor de mannen zijn er ook kleren in de nautische sfeer: effen witte pantalons, broeken in een fijne tijkstreep, witte pi qué polo's, badstof truien en molton sweaters in de kleuren marine en wit. Hieronder boot en gymschoenen die niet al leen erg lekker lopen maar ook hoogst modieus ziin. De mannen zullen zich voor namelijk hullen in 3/4 rechte en parka-achtige jasjes terwijl ook de trenchcoat blijft. Enige Legergroen en khaki zijn de hoofdkleuren bij de jungle- of tropical look. overrokken bij en zelfs de petticoat is terug. De rokken zijn zonder uitzondering heel wijd. Er kan ge kozen worden uit cirkelrokken, stroken- en etagemodellen. Door twee rokken over elkaar heen te dragen ontstaat een grappig ef fect. Er is voor de sportieve vrouw een grote keuze aan kleding die onderling uitstekend gecombi neerd kan worden. Zoals de jeans met een oversized blouse, een overall of een ruim broekpak. Mo dieuze nieuwtjes zijn hier tijkstre- pen en Chinees blauw. Combine ren is op zich geen kunst, want er zijn mogelijkheden te over. Maar combineren op de nieuwe manier gaat wel even anders. Zo ziet men bijvoorbeeld een heel sportieve rijbroek, die bij de heupen bolt maar rond de enkel nauw aansluit, gecombineerd met een hyperro mantische blouse met kanten kraagje en jabot. Een heel nieuw idee. Er zijn deze zomer mogelijk heden te over. Het wordt aan ieders fantasie en persoonlijke smaak overgelaten naar hartelust te combineren en te kiezen want deze komende zomermode is een Kinderen houden van vrolijke kleuren en gemakkelijk draagbare en al variatie. kleding. VLISSINGEN - De MIRO in Vlissingen heeft een ri goureuze verandering on dergaan. De winkel is op nieuw ingericht en daardoor ruimer en overzichtelijker geworden. De paden zijn nu breder en de artikelen wor den verticaal gepresenteerd. Daarom is alles in één oog opslag te vinden. Het aantal zgn. versgroepen, zoals vlees, groente en zuivel is belang rijk uitgebreid. De MIRO heeft een assor timent van 7000 voedings middelen - een gemiddelde supermarkt heeft er 3000 - en 18.000 non food-artikelen, waaronder kleding, huishou delijke artikelen, vrije tijd en doe-het-zelf-artikelen, foto, film, video enz. Kortom iedereen kan in de MIRO voor zijn dagelijkse aanko pen terecht, maar ook voor die artikelen die je van tijd tot tijd wilt kopen. Veel klanten zijn afkom stig uit de buurt, maar even zovelen komen - vaak eens per week - met de auto van wat grotere afstand. Er is voldoende parkeerruimte. De automobilist kan dan meteen tanken bij de eigen benzinepompen waar de benzineprijs 12 cent onder de normale prijs ligt. Bij MIRO zijn 2000 artike len zeer opvallend in prijs verlaagd, maar voor het hele assortiment van 25.000 arti kelen wordt door middel van een „prijsafspraak" met de klant, een lage prijs gega randeerd. Deze prijsaf spraak houdt in dat eventu eel door de consument ge constateerde lagere prijzen voor identieke artikelen bij concurrerende bedrijven zonder meer door MIRO worden overgenomen. Zo'n prijsverschil wordt contant uitbetaald en behoeft bij voorbeeld alleen maar te worden aangetoond met een uitgeknipte advertentie. Winkels aflopen op koopjes is dus niet meer nodig. VLISSINGEN - Op zater dag 11 april gaat de jaar lijkse actie ten bate van de Medische Adventszending van start. Zes weken lang zullen vrijwilligers door de verkoop van tijdschriften geld bijeen proberen te krij gen voor het werk dat de zendingsorganisatie van de Zevende Dags Adventisten in meer dan honderd landen verricht. Naast het werk in zieken huizen, sanatoria, leprosaria en weeshuizen richten de hulpverleners zich ook op voedselhulp, hulp bij rampen en dergelijke. Ook het onder wijs helpen zij ontwikkelen. In het tijdschrift dat tijdens deze Sympatia-actie wordt verkocht, wordt aandacht gevraagd voor een aantal projecten in Zuid-Amerika, Benin, Sierra Leone, Nigeria en Suriname. MIDDELBURG - Op paaszaterdag houden mensen uit zeven Europese landen een demonstratieve mars door Brussel onder het motto „Voor een atoomvrij Europa, van Portugal tot Polen. In Zeeland is een plaatselijke werkgroep gevormd die een bustocht naar Brussel organiseert. Het initiatief tot de demon- END is weer ontstaan uit stratie is genomen door END, m initiatief van de Bertrand European Nuclear Disarma ment ofwel campagne voor nucleaire ontwapening. In Engeland, Frankrijk, België, Italië, Nederland, West-Duitsland, Spanje zijn comité's opgezet om de mars voor te bereiden. In het Ne derlandse comité zitten onder meer de Vereniging Milieude fensie, de Jonge Socialisten in de PvdA, de PSP, PPR, de Vereniging Dienstweige raars, 'T Kan Anders, IKV-kemen en anti-milita ristische werkgroepen. Russell Vredestichting in En geland. Deze stichting gaf een manifest uit onder de titel „protest and survive" (protes teer en overleef), waarin een pleidooi wordt gehouden voor de instelling van een atoom vrij Europa van Portugal tot Polen, inmiddels is dit mani fest ondertekend door duizen den politici, geleerden, en ac tievoerders in heel West-Europa, zowel west als oost. END is opgericht ter on dersteuning van dit ontwape nende manifest. Mensen die voor een atoom vrij Europa willen demon streren, kunnen voor zeven tien gulden vijftig kaarten bij Annet Schuilwerve bestellen, Clijverstraat 10, Vlissingen, tel. 01184-17244, Peter van de Berg, Ruxfstraat 2, Middel burg, tel. 34186, R.S.I., Dam 47, Middelburg, 25347, Henk Veer man, Buteuxstraat 5, Oost-Souburg, tel. 78399. De bus rijdt via Zierikzee en Goes naar Middelburg, waar men om tien uur kan instap pen en vandaar naar Vissin gen waar de bus om tien over tien aankomt Om half twee is de aankomst in Brussel en na de demonstratie om half zeven begint de terugreis. VLISSINGEN - De Ko ninklijke Marechaussee en de Koninklijke Marine in Vlissingen hebben de handen ineen geslagen voor de orga nisatie van „De Ronde van Walcheren". Woensdag 8 april om tien uur 's morgens starten politie- en marine mensen uit heel Nederland voor deze vijfentachtig kilo meter lange wielertoertocht. Motorrijders van mare chaussee zullen de fietsers op hun tocht begeleiden. Naar verwachting zullen de men sen tegen drie uur weer op de marinekazerne van Vlissin gen terugkeren. Het ligt in de bedoeling de ronde jaar lijks te herhalen. VLISSINGEN - De afde ling Vlissingen van de Unie Van Vrijwilligers (UW) heeft in 1980 de werkzaam heden uitgebreid met vriendschappelijk huisbe zoek. Met negen medewer kers is in maart met dit werkobject begonnen. In to taal zijn er nu negentien vrijwillige medewerkers. Vanaf de start waren er vijf endertig aanvragen voor huisbezoek, waarvan er achttien wekelijks bezocht worden. Deze gegevens staan in het jaarverslag over 1980 van de UW. Naast het vriendsch appelijk huisbezoek, heeft de UW zich nog met een groot aantal zaken bezig gehou den, onder andere: het rij dende winkeltje in het Be- thesda-Sint Josephzieken- huis, de kranten- en week bladenservice in het zieken huis, patiëntenbezoek in zie kenhuis en Der Boede, de ba bysitcentrale, handwerkba- zaar en kledingbeurzen. Het jaar 1980 is wat de rijdende winkel betreft naar volle te vredenheid verlopen. Vijfentwintig medewer kers hebben ervoor gezorgd dat de winkel drie keer per week zowel 's morgens als 's middags kon rijden. Tijdens de novembermaand werd de winkel uitgebreid met ver schillende artikelen, zodat de patiënten in de gelegenheid waren zelf hun surprises te kopen. Hier was veel belang stelling voor volgens het jaarverslag. VLISSINGEN - De Prinses Ireneschool en de Ichtus- school in Vlissingen houden woensdag 1 en donderdag 2 april een tentoonstelling in de Ichtusschool over voe ding. Op deze tentoonstelling is het resultaat te zien van wat de kinderen de afgelo pen maanden aan dit onder werp hebben gedaan. Het voorlichtingsbureau voor de voeding uit Den Haag en de schooltandarts werken ook aan deze ten toonstelling mee. De Irene school en de Ichtusschool hebben als kleuter- en lagere school aan dit project sa mengewerkt. Beide scholen werken al langere tijd samen om tot een basisschool te ko men, een nieuwe school voor vier- tot twaalfjarigen die over enkele jaren overal in gevoerd zal worden. MIDDELBURG - Op zon dag 5 april om halfdrie be gint een interkerkelijke dienst in de Ontmoetings- kerk in Middelburg. De dienst is afgestemd op de verstandelijk minder be gaafden. De voorganger is dominee Borgers. Na afloop is er tijdens een koffiecon- tact gelegenheid voor ge sprekken. VLISSINGEN - Maandag 6 april houdt het wijkcomité Scheldebuurt een openbare vergadering in het clubhuis Scheldebuurt. De vergade ring begint om acht uur. Op de agenda staan onder meer de ontwikkelingen in de woonbuurtverbetering, groenactie en woningen aan de Van Dishoeckstraat. KOUDEKERKE - Sinds kort is er een nieuwe vorm van therapie van start ge gaan binnen de arbeidsthe- rapie van huize „Ter Schel de" aan de Vlissingsestraat 40 te Koudekerke. Huize Ter Schelde is een tehuis van de Stichting „Sjaloom" thuislo- zenzorg Zeeland, uitgaande van de diakonie van de Pinkstergemeente. De ar- beidstherapie beoogt een re socialiserende taak binnen de thuislozenzorg. Het pro- dukt dat op de nieuwe vorm van arbeidstherapie ge maakt wordt, is een natuur- houten vogelhuisje, dat voor een redelijke prijs te koop wordt aangeboden. De op brengst zal gebruikt worden voor een gezellige dag met de bewoners. MIDDELBURG - Aanstaande zaterdag speelt toneelgroep Globe in de schouwburg het stuk „Cécile", geschreven door Mia Meijer. Het begint om acht uur. Mia Meijer laat in dit stuk zien hoe kwetsbaar iemand is, die zich verzet tegen de positie waarin zij door tijd, milieu, afkomst, toevallighe den en incidenten is gema noeuvreerd. Mia werd tot het schrijven van dit stuk geïn spireerd na het lezen van een artikel van Tessel Pollman in Vrij Nederland over een I negentiende-eeuwse femi niste van adel, genaamd Cé- cile de Jong van Beek en Donk. Ze was getrouwd met een schatrijke jurist die de Laan van Meerder voort in Den Haag bezat. Haar zuster, met wie ze een buitengewoon sterke band had, trouwde i met de componist Alphons Diepenbrock. Cécile begon te schrijven uit teleurstelling over haar huwelijk. Haar fe ministische roman Hilda van Suylenburg werd een succes en een schandaal; ze scheidde van haar rijke man en vertrok naar Parijs. Later hertrouwde ze daar met een katholiek chemicus en kreeg ze een zoon. VLISSINGEN - Vrijdag 10 april wordt het Zeeuws Ra diotherapeutisch Instituut in Vlissingen officieel geopend door de staatssecretaris van volksgezondheid, mevrouw Veder-Smit. Het instituut is gevestigd in een nieuw ge bouw naast het ziekenhuis Bethesda/St.-5oseph.

Scheldebode | 1981 | | pagina 17