GRATIS VERSPREIDE GOUDEN DELTA BEVAT INFORMATIE OVER KERNENERGIE Anti-militaristische manifestatie in het Beest Savage Island Band treedt op in Walk-inn UITNODIGING Chimera in Razzmatazz (Vervolg voorpagina) UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Tuincentrum Wagenaar komt Vlissingse klanten tegemoet Lezing over Total Thema-avond in Biggekerke „NIET JONG GELEERD, OUD GEDAAN". Kinderen planten bomen Open dag moet Dagcentrum voor Schoolgaande Jeugd uit anonimiteit halen DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 MAART 1981 's-HEERENHOEK/ VLISSINGEN/ ZIERIKZE E/HULST De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland vindt dat de zogenaamde Brede Maat- schappelijke Discussie over (kern)energie te lang uitblijft Twee jaar geleden had de discus sie moeten beginnen, maar zlefs nu oud-minis ter de Braauw is aangesteld om de discussie te leiden voor een salaris van 205.000 gulden 's jaars bij een vierdaagse werkweek blijft het stil aldus de vereniging. De VMZ start daarom zelf maar een energie-compagne. In heel Zee land worden film- en discussie-avonden ge houden, te beginnen op donderdag 19 maart in de Jeugdhoeve in 's-Heerehoek. Kledingbeurs in Zuiderbaken Broeikas Films Sluiten J0SIEN MEYER 211 V.M.Z. start energiecampagne Om zoveel mogelijk mensen bij de campagne te betrekken, heeft de redactie van de Gou den Delta, het blad van de VMZ, een speciaal nummer over kernenergie uitgebracht. MIDDELBURG - De vrou wencontactgroep „Kom uit je huis" houdt op woensdag 25 maart een kledingbeurs van voorjaars- en zomerkleding voor vrouwen en kinderen. De beurs wordt gehouden van half twee tot half vier in het wijkgebouw Zuiderbaken. Kleding kan worden ingele verd op dinsdag 24 maart van halftwee tot halfvier. benedenwoningen niet was doorgevoerd". Rob Jowenko, lid van het bewonerscomité hierover: „De pijn tussen de boven- en de benedenwoningen is dan wel wat eerlijker verdeeld, maar het heeft niets te maken met het meten van het ver bruikte gas per woning. Bo vendien blijven er bovenwo ningen waar de temperatuur niet boven de 18 graden komt en benedenwoningen waar het veel te warm is". Het be wonerscomité pleit voor indi viduele stookinstallaties met een gasmeter zodat iedere be woner betaalt voor wat hij in werkelijkheid heeft ver stookt. Volgens het bewoners comité is blokverwarming ook niet energiebewust. Rob Jowenko: „De verspilling van gas door het in bedrijf houden van de ketelinstallatie in de zomermaanden en door het warmteverlies van de leidin gen is enorm. De kosten van deze verspilling komen voor rekening van de bewoners". Het bewonerscomité vindt dat de woningbouwvereni ging op twee gedachten hinkt, wanneer zij enerzijds een aantal energiebesparende maatregelen neemt, zoals het plaatsen van dubbele begla zing verleden jaar, terwijl an derzijds grote hoeveelheden gas onnodig verstookt wor den. Overigens roerden deze plannen van de woningbouw vereniging door bewoners van benedenwoningen niet met groot enthousiasme ontvan gen. „Dan zou het helemaal een broeikas worden", was het argument waarop een aantal bewoners van benedenwonin gen glasisolatie weigerden. De heer Tevel, directeur van de woningbouwvereni ging kan zich de bezwaren van de bewoners wel voor stellen, maar acht individuele verwarming technisch niet uitvoerbaar in deze wonin gen. Hij ziet een andere oplos sing „We zouden in de boven woningen grotere radiatoren kunnen plaatsen en de tempe ratuur van het water dat door dit verwarmingsnet loopt te rugbrengen van 90 tot 65 gra den, zodat er minder trans- missieverlies is. Daarnaast zouden we de bewoners don derdag willen voorstellen om in de zomermaanden niet te stoken, zodat de pompinstal- latie dan buiten werking is. Het is veel goedkoper om op koude zomerdagen gebruik te maken van een straalka cheltje". Met bewonerscomité wil niet zonder meer aannemen dat het aanbrengen van indi viduele verwarming tech nisch niet uitvoerbaar is. Rob Jowenko: „In de Boreelstraat in Middelburg-Zuid was het wel mogelijk". Het comité wil nu door een onafhankelijke deskundige laten onderzoe ken of individuele verwar ming mogelijk is. Rob Jowen ko: „Als we daar uitsluitsel over hebben en het blijkt technisch niet uitvoerbaar te zij n, dan weten we dat we met dit systeem moeten leven. Mo gelij k kunnen daarin dan ver beteringen worden gebracht, zoals een betere isolatie van de leidingen". foto: Cor Schuilwerve. VLISSINGEN - Sinds korte tijd heeft het tuincentrum en hoveniersbedrijf Wagenaar uit Meliskerke een filiaal in Vlis- singen. Deze nieuwe vestiging is gelegen aan de Gildeweg 19. De heer Wagenaar: „We zijn in Vlissingen gekomen, omdat we er al veel klanten hebben, maar sommige men sen vonden het toch wel een hele afstand om naar Melis kerke te komen. Vandaar dat wij nu eigenlijk zelf meer naar de klanten toegekomen zijn". Men kan bij het hoveniers bedrijf terecht voor tuinaan leg ep onderhoud. Ook wor den ontwerpen gemaakt voor tuinen en kunnen de mensen om deskundige adviezen ko men. Naast een groot aantal planten en heesters, heeft het bedrijf ook een grote sorte ring in materialen voor sier bestrating en tuinafscheidin- gen, vijvers, potgrond, ge reedschappen, sierpotten, ka merplanten en snijbloemen. Voor biologische tuinen zijn er natuurlijke meststoffen. dmbrdtgl9ms^r' Dt*n. ÏH leuqdHoevy r-H«r,nho«k KfciliH- ZnM Deze Gouden Delta wordt gratis verspreid in en rond de plaatsen die de VMZ bezoekt. Dat zijn naast 's-Heerenhoek: Temezuen, Kloetinge, Vlis singen, Zierikzee en Hulst. In de eerste twee plaatsen is de film „Paul Jacobs en de atoommaffia te zien (zie af druk van affiche). Uit de be schrijving in de Gouden Delta blijkt dat de Amerikaanse journalist Paul Jacobs deze documentaire maakte, nadat hij door Nobelprijswinnaar Linus Pauling op de hoogte werd gebracht van de vrese lijke gevolgen die geringe hoeveelheden radio-aktieve straling op de mensheid heb ben. ZuidUndthejief bnrnim i&u Amicitia Kloetinge dmi31 't Anker Viiningen davhrUg 1«rif Huil v Nauau Zieriki* mundeetw Oen DuiLxH Huls* In het blad is ook een lijst opgenomen van lekken, men selijke fouten, scheurtjes, breuken, en dergelijke die sinds de start in de kerncen trales van Borssele en Doel zijn voorgekomen. Dat zijn er vierenveertig, waarvan min stens één menselijke fout tot MIDDELBURG - Op don derdag 19 maart houdt de heer Weytingh een lezing voor het Natuurkundig gezelschap in Middelburg over de Total raf finaderij. De Total raffinaderij zal waarschijnlijk binnenkort worden uitgebreid met een der grootste hydro-crackers ter wereld. Tevens zal het be drijf worden uitgebreid met een fabriek voor de produktie van waterstof. Weytingh zal tijdens de lezing ingaan op de werking van de bestaande processen en de geplande uit breiding van de raffinaderij. De lezing begint om acht uur in gebouw de Schakel aan de Bachten Steene in Middel burg. een ramp had kunnen leiden, aldus de Gouden Delta. Dat was in januari '78 toen het noodkoelsysteem van de kerncentrale van Borssele naar schatting vier weken lang buiten werking is ge weest, terwijl niemand dat in de gaten had. De Gouden Delta, die voor deze gelegeheid in een oplaag van vijftienduizend exempla ren werd gedrukt, bevat ver der nog een interview met de arts Helen Caldicott en een verslag van de boerenbij een komst met de Amerikaanse boering Jane Lee in Kapelle. Zij vertelde daar over haar ervaringen met de kerncen trales van Harrisburg. Er komen ook mensen aan het woord die getuige waren van kernproeven in de Neva da woestijn in de V.S. Het on- middelijke gevols was dat mensen geplaagd werden door haaruitval, duizeligheid, uitputtingsverschijnselen. Op langere termijn vielen er veel slachtoffers en dat leidde in 1979 tot een proces. 255 mensen uit het besmette gebied daag den de regering voor de recht bank om verantwoording af te leggen over de doden. De film „Veroordeeld tot succes: die in Kloetinge, Vlis singen en Zierikzee te zien is, gaat over de nucleaire opwer kingsfabriek van de Franse firma Cogéma in Cap la Ha gue. De arbeiders van de fa briek spelen zelf de rollen in deze film. De snel verslechte- VLISSINGEN - De Savage Island Band vult de Walk-Inn in Vlissingen op zaterdag 21 maart met swingende hardrock. De groep bestaat uit Peter Schipper, Peter Domisse en Bert Hooger- heijde. Het optreden begint om halfnegen. Kaarten voor vijf gulden aan de zaal. VLISSINGEN - Zaterdag 21 maart is het een belangrij ke dag voor de Duitse her dershonden die wekelijks trainen bij de Kringroep Wal cheren (Vereniging van Duit se Herdershonden). Op die za terdag namelijk start om 9.00 uur vanaf het Woltershuis aan de Hogeweg te Vlissingen het zgn. UV-examen dat het uithoudingsvermogen test. Dit houdt in: twintig kilo meter meelopen naast de fiets van de baas, in een tempo van twaalf kilometer per uur. Tussentijds twee stops en de derde stop is tevens de finish: wederom bij het Woltershuis. De honden met baasjes wor den daar rond 12.00 terugver wacht en moeten dan tenslot te onder het nauwkeurig oog van de keurmeester (de heer De Calonne) nog enkele ap pèl-oefeningen draaien. Dit om te tonen dat Duitse her dershonden, mits goed ge traind vooraf en onderhou den, in dusdanige conditie zijn dat dit alles ze weinig of geen moeite kost. Na afloop hier van ontvangt de hond - inder daad, op zijn naam dus - het UV-diploma. Tijdens die tus sen tij dse stops wordt er overi gens streng gelet op de voetzo len en conditie van de hond; laten deze te wensen over dan wordt er „afgefloten"; de hond gaat dan in de bezem wagen. Vorig jaar zater er van de groep van 12 honden uilwerve. slechts 2 honden in die wagen en dat zelfs nog van een bui ten-provinciale Kringgroep. De conditie van de Zeeuwse honden is dus prima. Wie wil zien hoe dat fietsen met de honden verloopt kan tussen 9.00 en 11.30 uur op de binnen wegen en hoofdwegen tussen Vlissingen en Middelburg de stoet aantreffen; herkenbaar aan de oranje jacks van de trainers. De aankomst is dus rond 12.00 uur; Woltershuis. U kunt ook eens komen kijken naar de wekelij kse trainingen in de speeltuin „De Lamme- renburgh", aan de Zuidbeek- seweg in Vlissingen. Die zijn op maandag, woensdag en za terdag om respectievelijk 19.00, 19.00 en 9.00 uur. Jezus zegt: Indien iemand dorst heeft, hij kome tot Mij en drinke, Joh. 7 vs 37. Voor 2 speciale Opwekkings Samenkomsten op vrijdag en zaterdag 20 en 21 maart a.s., in het geheel gerestaureerde wijkgebouw ,,De Zwaan", hoek Vlissingsestraat/Kromwe- gesingel, te Oost-Souburg. Voor beide avonden aanvang 19.45 uur. Toegang vrij. lede reen welkom. Indien u verlangt naar een Evangelische Opwekking in uw persoonlijk leven, kom dan naar deze samenkomsten. U kunt luisteren naar zang en muziek, naar getuigenissen en opwekkingsprediking, van Redding, Bevrijding, Genezing en Vervulling met de Heilige Geest, door Jezus Christus. Het Evangelie van Christus is niet veranderd God doet nog wonderen door Woord en Geest. Muzikale medewerking, „THE SERVANTS", Middelburg. WIM EN JANNEKE DE VRIES, Vlissingen Prediking, Evangelist L.P. VOS, Emmeloord. Evangelist, K. BOSMA Oost-Souburg. rende arbeidsomstandighe den in deze fabriek (waar de gebruikte splijtstofstaven van Borssle onder meer wor den opgewerkt) waren de aanleiding tot het maken van „veroordeeld tot succes!" In Hulst is de film „Meer kerncentrales" van de Deen Per Mannstaedt te zien. De rode draad die door deze film loopt is de waarschuwing dat kerncentrales een gevaar vormen voor de democratie. Na de film en voor de dis cussie is er pauze. Die tijd kunnen bezoekers benutten door informatie op te doen bij de kramen die steeds in de zaal aanwezig zijn. De VMZ, boekhandel Fanoy uit Mid delburg en mogelijk ook de Coöperatieve Vereniging Centraal Wonen Vlissingen (de groep die dan milieu vriendelijke piramidewonin gen wil neerzetten) geven of verkopen allerlei materiaal over kernenergie en alterna tieve energie. Met het oog op de verkiezin gen van de tweede kamer op 26 mei heeft de redactie voor deze Gouden Delta de opvat tingen van de verschillende partijen over sluiting van Borssele in kaart gebracht. BIGGEKERKE - De Rooie Vrouwen in de PvdA besteden woensdag 18 maart in het Dorpshuis in Biggekerke een avond aan „roldoorbrekend onderwijs". 'Onder meer is de film „Zij wel" te zien, waarin jongeren vertellen over hun keus voor een opleiding en beroep die tot nu toe monopolie leek van de andere sekse. Het statenlid voor de PvdA, Piet de Nooijer, houdt een praatje over de ver anderingen van de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt. Vervolgens is er tijd voor dis cussie. De bijeenkomst begint om acht uur. SOUBURG - Zaterdag 21 maart treedt de groep Chi mera op in Razzmatazz, Middelburgsestraat 113 in Sou burg. Chimera is een groep uit Rotterdam die al een jaar of vijf met volksmuziek bezig is. Hun muziek bestaat voornamelijk uit oud-Nederlandse liedjes en eigenge maakt instrumentaal werk. Het optreden begint om halfnegen. SOUBURG - Op woensdag 25 maart start in buurthuis De Zwaan in Souburg een cursus voor volwassenen met als titel „Niet jong geleerd, oud gedaan". Het is een cursus voor mannen en vrouwen vanaf achttien jaar die samen hun lagere-schoolkennis willen ophalen en willen praten over dingen die om hen heen gebeuren. De cursus duurt tien och tenden of avonden, de tijden zijn 's morgens van half tien tot halftwaalf en 's avonds van half acht tot halftien. Tij dens de paasvakantie is er geen les. Voor kinderopvang kan gezorgd worden. Tijdens de cursus wordt wat gedaan aan Nederlandse taal en reke nen. Ook wordt gesproken over onder andere gezond heid, school, opvoeding, werk, de buurt, radio en tv. en der gelijke. Deelnemers kunnen samen praten over onderwerpen als sociale wetten, verslaving aan medicijnen, alcohol en drugs, reclame enzovoort. De groep kiest zelf de te bespreken on derwerpen. De groep bestaat uit twee begeleiders en ten hoogste twaalf deelnemers. Voor inlichtingen kan men SCHOONHEIDSSPECIALISTE Koudekerkseweg 23-25 Tel. 01184-14802 Bespreek tijdig Uw zonnekuren. bellen naar de Zwaan, tele foon 01184-61252. MIDDELBURG Vandaag, woensdag 18 maart, zullen de leerlin gen van de zesde klassen van de Rosenburch en de Buitenhoveschool in Middelburg een aantal bomen planten in het kader van de boomfeest dag. De eerste boom zal worden geplant door wethouder Schoenma kers om 9.20 uur aan de Dauwendaelsestraat. Na het planten gaan de deelnemers naar de Ro senburch waar Schoen makers nog een toe spraak zal houden en de- kinderen kunnen kijken naar de films „Wij zetten een boom op" en „Het bijstere land van de Ve- luwe". MIDDELBURG/ GOES - Pacifisme en anti-milita- risme is het thema van een manifestatie op zaterdag 21 maart in Het Beest aan de Beestenmarkt 3 in Goes. De manifestatie begint om twaalf uur met een politie ke kermis, vervolgens draaien er films, treden anti-militaristische spre kers op die later in een forumdiscussie aan de tand kunnen worden ge voeld en is er een optreden van de via de radio bekend geworden Jan van de Grond Groep. Degenen die hun woede op politieke figuren willen koe len krijgen daar tijdens de politieke kermis alle gelegen heid voor. Zij kunnen tot half drie de dood hen verwenste figuren in de ballentent te lijf gaan. Wie dat niet ver genoeg gaat, kan pijltjes werpen of spijkers slaan. Tijdens de ker mis draaien de films „Het Ei" en „Boemerang en de bewa peningswedloop", is een dia serie te zien over geweld en een videoband over de bouw van oorlogsschepen bij de Schelde in Vlissingen. Vanaf half drie treden de sprekers op. Dat zijn Wiegert van der Heide van het Inter kerkelijk Vredesberaad, Ger- rit Adema (die aktief is ge weest in de anti-militaristi sche aktiegroep Onkruit), Bram van der Lek, tweede kamerlid van de PSP en Jan Wijkstra van het Oecume nisch Studie- en Aktiecen- trum voor Investeringen. Dit centrum is op het ogenblik bezig aan een projekt over be wapening en werkgelegen heid. Na de pauze start dan de forumdiscussie onder leiding van VPRO-verslaggever Kees Slager. Dat is om vier uur. 's Avonds om negen uur start het optreden van de Jan van de Grond Groep, 's Mid dags van twee tot zes uur kun nen de bezoekers hun kinde ren desgewenst in een chrèche laten spelen. Naar aanleiding van deze manifestatie is er een map sa mengesteld met artikelen over het Interkerkelijk Vredesbe raad, Onkruit, de leger kapi tein die tegen kemwapenge- bruik is, enzovoort, van de hand van onder meer Domela De Jan van de Grond Groep. Nieuwenhuis, Ben Dankbaar, Gied ten Berge en Bram van der Lek. De map is te verkrij gen door overmaking van twee gulden op giro 107241 ten name van penningmeester PSP-Zeeland te 's Gravenpol der onder vermelding van Ma nifestatiemap. De PSP-afde- ling midden- en Noord-Zee land is organisator van deze manifestatie. VLISSINGEN - Het Dag centrum voor Schoolgaande Jeugd in Vlissingen is voor de meeste mensen een nog te on bekende voorziening. De lei ding hoopt daar via een open dag op vrijdag 20 maart enige verandering in te brengen. In het dagcentrum worden kinderen die een achterstand in hun ontwikkeling hebben of dreigen te krijgen begeleid. Dat gebeurt van maandag tot en met vrijdag van 's morgens acht tot 's avonds zeven. Bui ten de schooluren om, want de kinderen gaan gewoon naar school. Brand Kruithof, hoofd van het dagcentrum in Wester- zicht: „Wij hebben de indruk dat heel wat mensen niet we ten wat wij hier doen en waarom de kinderen hier ko men. Misschien zitten daar ook wel ouders bij die een zoontje of dochtertje hebben dat voor het dagcentrum in aanmerking komt. Ook voor mensen uit het onderwijs en de gezondheidssector kan het interessant zijn te weten dat er in Vlissingen een Dagcen trum voor Schoolgaande Jeugd is. Wij hopen dan ook dat heel wat belangstellenden aanstaande vrijdag een be zoek aan ons dagcentrum zul len brengen." Het adres is: Westerzicht 295, tel. 01184-78894. De open dag duurt van half drie tot half zes.

Scheldebode | 1981 | | pagina 11