Els Hollebrandse schildert de kat als onveranderlijk wezen in een snel veranderende wereld Kunst in het centrum Theatergroep Piek zet de ervaringen van een Zuid- afrikaanse gevangene in scèrr Bloedafname-avond in Vlissingen Film en feestavond ten bate van Molukse eilandbewoners Werkgroep Spuistraat bespreekt rehabilitaitie Drie koren maakten Commissie Tear Fund bespreekt voorjaarsactie busroute Seissingel Vredesdienst in Middelburg Koninginnedag Vlissingse wijken UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN ,,'t Trimuus' in Souburg nu ook in ruitersport donor, uw Hoed- Groenmarkt Zeeland geeft cursussen en filmavonden samen delen Swingen in Midgard DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 11 MAART 1981 Doodgravertjes Dimensie Simultaan schaak wedstrij d in Middelburg start Trui draait De vrouw D'66 Walcheren bespreekt verkiezingen gemeenteraden Pannekoektocht in opmars Programma 211 Els Hollebrandse, Zeeuwse van geboorte, woont in Domburg. Ze heeft na haar opleiding aan de St.-Joost Academie in Breda steeds meegedaan aan groepsten toonstellingen en wel in Zeeland, Brabant en België. De expositie van haar werk in het Zeeuws Kunstenaarscen trum aan de Molstraat in Middelburg is haar eerste solo-optreden. Haar schilderijen en tekeningen hebben vaak tot onderwerp de natuurlijke kringloop van eten en gegeten worden, „dood in leven, leven in dood", noemt ze het zelf. De expositie is te zien tot en met donderdag 19 maart. Het centrum is geopend op dinsdag tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van twee tot half zes, woensdag- en vrijdagavond van zeven tot halftien en op zaterdag van negen tot half een en van twee tot vier uur. „Ik ben geen prater. Wat ik te zeggen heb, stop ik in mijn werk. Maar vraag maar, dan zal ik proberen antwoord te geven", zegt Els Hollebrandse als het gesprek al direct na de kennismakingsceremonie stokt. Niettemin komt er toch wel iéts uit als haar werk - dat tot en met donderdag 19 maart in het Zeeuws Kunste naarscentrum in Middelburg hangt - ter sprake komt. Els Hollebrandse is gek op kat ten: haar twee grijsgestreepte katten figureren in meer dan de helft van het aantal ten toongestelde schilderijen en tekeningen. „Alles verandert in de we reld, maar de kat is zichzelf gebleven, gaat zijn eigen gang en trekt zich nergens wat van aan. Een kat heeft net als roofvogels nog niets echts, iets puurs", vindt Els. Op één van de schilderijen kijkt een kat de bezoeker dan ook op de bekende myste rieuze manier aan. Op een ander schilderij ligt een kat in een bosje te dromen dat hij als kat van de Farao mag optreden; trots zit hij aan zij n voeten. Op haar reizen naar Egypte en andere landen rond de Middelandse Zee, waar resten van oude be schavingen zijn gebleven, ziet Els Hollebrandse kenne lijk ook steeds katten. Ze lo pen tussen de overblijfselen van Griekse tempels of vor men een stilleven met antie ke beelden. Het beest met het eeuwige leven. „Ik ga altijd naar die lan den in de winter, als de toe risten weg zijn. Tegen sche mering ben ik er buiten te vinden, tussen de ruïnes en dan zie ik altijd wel katten lopen. Dat zijn dan nog wilde katten ook en dat maakt het voor mij helemaal puur". Spelen katten een rol in haar werk, ook de prooien die ze haar huis inslepen worden door Els gebruikt. Muizen bij voorbeeld gaan direct in de vrieskast om later als model te kunnen dienen. Enkele van VlrfSSINGEN - Donder dag 12 maart is er een open bare vergadering van de werkgroep Spuistraat. Deze begint om acht uur in het welzijnscentrum Bachten K.omme. Er zal onder meer gepraat worden over het ont- werp-rehabilitatie en uit voeringsplan Spuistraat, het bestemmingsplan Spuistraat en de bouwplannen verster king zeewering Boulevard de Ruijter. De werkgroep heeft bij de gemeente een bezwaar schrift ingediend tegen het plan voor de Boulevard, maar dit is niet ontvankelijk verklaard, omdat de werk groep geen rechtspersoon lijkheid bezit. Ook van de be woners van de Boulevard de Ruyter zijn bezwaarschrif ten binnengekomen bij de ge meente. Zij maken zich voor al bezorgd over de te ver wachten schade tengevolge van trillingen bij het inbren gen van de damwand. die muizen zijn natuurge trouw vereeuwigd met het conté-potlood, liggend op een bedje van dorre bladeren. Op één van deze tekeningen lijkt het alsof een stervende muis - het diertje ligt al op z'n zij maar heeft de ogen open - als laatste gebeurtenis in zijn le ven een gevecht op leven en dood mag meemaken tussen twee kevers. Maar zo is het niet. Als Hol lebrandse vertelt dat de ke vers doodgravertjes zijn, diertjes die de grond rond de muis weggraven, zodat de muis langzaam maar zeker de grond inzakt en wordt be graven. Een ander schilderij sym boliseert de zich steeds ver nieuwende wijsheid. Een tempel, nog gedeeltelijk in tact, staat op een stenen ver hoging. Het dak wordt opge houden door twee zuilen, de derde is verdwenen. Een naakte man heeft die taak overgenomen en naar haar, baard en uiterlijk te oorde len, staat hij daar al lang en heeft hij 't niet makkelijk. „Hij werkt zich rot", zegt Els. Twee andere naakte mannen zitten op de trappen van de tempel tobberig naar de scherven te kijken van wat eens een beeld was van Mi nerva, de godin van de wijs heid. Ze zien niet dat daar vlak achter al een nieuw beeld van Minerva is verre zen. In de tempel een naakte mediterende vrouw in kleer makerszit, de armen over el kaar. „Deze vrouw is de enige in het gezelschap die wel na denkt en wijsheid bezit", zegt Els verklarenderwijs. Voor hetzelfde geld zou je kunnen zeggen dat de vrouw al even dom is als de mannen. Ze staart in zichzelf gekeerd over de hoofden van de tob bende mannen heen naar een onbestemde verte en het is nog maar de vraag of ze de herrezen Minerva ziet. De dood is in haar schilde rijen niet bepaald een dra matisch gebeuren. Een kat die al een vogel verorberd heeft, zit tevreden naar een muis te kijken die later aan de beurt zal komen. Een roof vogel plukt zijn prooi, terwijl op de achtergrond twee ke rels elkaar de hersens in slaan. Het klinkt misschien ongewoon, maar als er drei ging van dat schilderij uit gaat, dan komt dat door de roofvogel met zijn felle gele ogen en niet door de vechten de mensen. Zo zij n mensen nu eenmaal, lijkt ze er mee te willen uitdrukken. Krijgen de dieren in haar werk heel wat meer gezicht dan de mensen, ze gunt de mensen een leven na de dood. Dat wordt gesymboliseerd in een schilderij dat een donke re wat kloosterachtige ruim te weergeeft. Iemand, waar van alleen de hand en de arm zichtbaar is, wordt met de dood geconfronteerd. Die iemand, die de laatste bladzij van zijn leven omslaat, krijgt uitzicht op een „nieuwe di mensie" door een gat in een rafelige muur. MIDDELBURG - De schaakvereniging Middel burg houdt op zaterdag 14 maart een simultaanséance voor niet clubschakers. Liefhebbers kunnen het opnemen tegen de Middel burgse schakers Peter Monté en Cees de Wolf. De simultaan wordt gehouden in de Scha kel, Bachtensteene 14, in Mid delburg en begint om twee uur. AAGTEKERKE - Er is in Aagtekerke enige opschud ding ontstaan over het arti kel in de Scheldebode van 4 maart „Vier koren maakten plaat bij veertigjarig jubi leum dirigent Bakker". De zangvereniging Nut en Ge noegen uit Aagtekerke twij felde aan het veertigjarig ju bileum van plaatsgenoot Bakker. Navraag leerde dat Bakker in 1942 officieel be noemd was tot dirigent van deze zangvereniging, zodat hij het jubileum pas in 1982 zal kunnen vieren. Bakker dirigeerde Nut en Genoegen al wel in 1941, maar als invaller. Hij heeft zich dus verrekend. Boven dien is in de Scheldebode de fout gemaakt te veronder stellen dat de plaat door vier koren is gemaakt. Dat is niet zo. Nut en Genoegen werkt aan deze plaat niet mee, om dat „wij hiervoor niet zijn uitgenodigd", zo deelt de zangvereniging mee. MIDDELBURG - De ver- keerscommissie van de ge meente Middelburg be spreekt in de vergadering van donderdag 12 maart on der meer de kwestie of de bussen al of niet de route over de Seissingel moeten blijven volgen. Andere agendapunten zijn het aanleggen van een voet gangersoversteekplaats tus sen Bachtensteene en Stad huisstraat, de herinrichting van de Penninghoeksingel en de aanpassing van het kruis punt Kromme Weele-Bedde- wij kstraat-Vlasmarkt- Schuttershofstraat. De openbare vergadering begint om half acht in de ma quettekamer van het stad huis. MIDDELBURG - Het In terkerkelijk Vredesberaad houdt een vredesgebeds- dienst op zondag 15 maart in de Doopsgezinde Kerk aan de Lange Noordstraat in Mid delburg. De dienst begint om half- acht, voorganger is dominee Dondorp. Na de dienst is er een nabespreking in de con sistoriekamer van de kerk. MIDDELBURG - Het In ternationaal Evangelisch- Hulpfonds Tear Fund start in april een voorjaarsactie met als motto: Geef hoop. Dit jaar worden projecten in India gesteund, die onderdeel zijn van de hulp die het diaconaat van Indische Evangelische kerken uitvoert. De projecten omvatten rampenhulp, landbouwhulp, gezondheidszorg, watervoor ziening, vormings- en trai- ningswerk. Ten bate van de ze actie worden in de periode van vier tot elf april een aan tal concerten gehouden met medewerking van onder an dere Kurios Kombo, Reinate Heemskerk en de organisten van Dijk en Van Loon. Inlichtingen werkgroep Walcheren, Tear Fund, tele foon 01180-28762. VLISSINGEN - Up woens dagavond 18 maart om 20.00 uur begint in clubhuis Mar- nix een openbare vergade ring over de viering van ko ninginnedag in de wijken Westerzicht, West-Souburg, Papegaaienburg en Bossen- burgh. Voor deze vergadering zijn de scholen en wijkcomité's uitgenodigd en ook de vrij willigers die zich al bij het clubhuis hebben aangemeld voor de organisatie. Mensen die zich als vrijwil liger willen opgeven, kunnen zich melden bij Kees Cats- man, telefoon 67022. MIDDELBURG - Op za terdag 14 maart speelt thea tergroep Piek uit Utrecht in het Kuipers poorttheater in Middelburg het stuk,Het ge vangenisdagboek van Albie Sachs". Het stuk is gebaseerd op het authentiek dagboek van de blanke Zuidafrikaan- se advocaat Albie Sachs, die zonder proces of verhoor vastgehouden wordt door de politie omdat hij verdacht wordt van activiteiten tegen de staat. Door middel van isolatie probeert men Albie Sachs tot een bekentenis te dwingen. Hij verzet zich ertegen en is alleen bereid om vragen te beantwoorden wanneer hij in staat van beschuldiging gesteld en voor de rechter geleid wordt. Hij brengt 168 dagen door in isolatie en wordt dan ineens vrijgelaten. Twee jaar later wordt hij op nieuw gevangen genomen, geïsoleerd en gemarteld. Dan slaat hij door en hij verliest zijn strijd tegen het apart heidsregime. De voorstelling begint om 20.00 uur. Organisatie is in handen van Stichting Het Middelburgs Theater OOST-SOUBURG - De dierenspeciaalzaak en hon dentrimsalon ,,'t Trimuus" aan de Kanaalstraat 17 in Oost-Souburg is uitgebreid met een afdeling ruitersport artikelen. Van Gilst: „We verkochten al enige tijd ruitersportarti kelen, maar doordat de men sen dat eerst door de trimsa lon moesten lopen, was er toch een soort drempelvrees. Nu hebben we de zaak ver bouwd en vormt de afdeling ruitersport één geheel met de dierenspeciaalzaak. We heb ben hier een groot aantal ar tikelen, zowel voor de ruiter als voor het paard. We verko pen ook rijlaarzen, die op maat gemaakt worden. De ruitersport is de laatste j aren weer erg populair en er is dus, denk ik, echt wel behoef te aan een dergelijke zaak in Vlissingen. Bepaalde artike len die niet in vooraad zijn, kunnen we bestellen en dan garanderen we, dat ze er bin nen twee dagen zijn". ARNEMUIDEN - Woensdag 4 maart is Groenmarkt Zee land aan de Van Cittersweg 2 in Arnemuiden officieel ge opend. Het bedrijf is nu, twee jaar na de oprichting, helemaal klaar. Het heeft een oppervlakte van ruim tien hectaren. Men vindt er onder andere twee winkelruimten met een uitgebreid collectie kera miek, droogstukken, bloeien de en groene planten, snij bloemen, plantenmest, za den, bollen en opgemaakte bloembakken. Buiten in het wandelpark is er een groot assortiment tuinmeubelen, potten, volières, tuinhuisjes, blokhutten, hobby kastjes en zonnekasten te zien. Ook zijn er hier een aantal modeltui- nen aangelegd met voorbeel den van sierbestrating en dierenverblijven. De Groen markt biedt verder een grote sortering tuinplanten, bo men, heesters, waterplanten en cactussen. Voor de kinde ren zij n er op het terrein twee speeltuintjes. De Groen markt organiseert regelma tig 'savonds cursussen op het gebied van snoeien, bemesten en kweken, aangevuld met filmavonden. Ter gelegenheid van de opening is er voor de kinde ren tot negen jaar een kleur- wedstrijd. De kleurplaten zullen worden tentoongesteld in de corridor van het tuin centrum. VLISSINGEN - De afde ling Vlissingen van het Rode Kruis houdt donderdag avond 26 maart weer een bloedafname-avond. Dit ge beurt in samenwerking met de Vlissingse Bloedtransfu siedienst in de lokalen van de Gemeentelijke Technische School aan de Zaaihoekweg 1 in Vlissingen tussen half ze ven en half tien. Alle gezonde mensen tussen achttien en vijfenzestig jaar die het afge lopen jaar niet ernstig ziek zijn geweest, kunnen dan bloed afstaan dat voor vele doeleinden gebruikt wordt. Op de eerste plaats is het hard nodig voor „grote" ope raties. Wie door een ernstig ongeluk veel bloed heeft ver loren, kan met bloed er soms weer bovenop worden gehol pen. Verder is bloed nodig bij ernstige verbrandingen, bij bloederziekte enzovoorts. Degenen die naar de bloedaf name-avond gaan, zullen in een half uurtje klaar zijn. Eerst wordt via een prikje in de vinger wat bloed afgetapt om te controleren of de per soon in kwestie geen bloedar moede heeft. Zo niet, dan kan bloed afgetapt worden. De duur: een kwartier, dan nog een kwartier rust, een kop koffie en men kan weer naar huis. Wie meer inlichtingen wenst, kan zich wenden tot mevrouw van den Ameele, tel. 01184-13229. KOUDEKERKE - De afde ling Walcheren van D'66 houdt en vergadering op donderdag 12 maart om half- acht in Hotel Walcheren in Koudekerke. De afdeling bespreekt on der meer de deelname aan de gemeenteraadsverkiezingen, de informatie over de bunde ling van reacties uit de afde ling op het Streekplan Mid den Zeeland en mededelin gen over verkiezingen voor de Tweede Kamer. VLISSINGEN - Zaterdag 14 maart houdt de wandel sportvereniging Willen is Kunnen een pannekoektocht De start is om 13.30 uur vanuit het clubhuis Willem III. De tocht is vijf of tien kilometer lang en wie 't haalt, krijgt een herinnerings vaantje en een pannekoek. MIDDELBURG - Op vrij dag 13 maart wordt er in Mid gard een swingavond gehou den door het scholierencafé. Het begint om half negen en er worden verschillende soor ten muziek gedraaid. De toe gang is gratis. i MIDDELBURG - In het Middelburgse Vrouwencafé Trui dat tegenwoordig in de Brakstraat 9 en 11 is geves tigd, is donderdag 12 maart de film „De vrouw in op mars" te zien. Het begint om acht uur en de toegang is gratis. Het is een zorgvuldig sa mengestelde documentaire over de positie en ervaringen van vrouwen in de Ameri kaanse geschiedenis. De po sitie van de vrouw werd er bepaald door ras, klasse en natuurlijk geslacht. De docu mentaire volgt ook de vrouw vanaf het moment dat ze te gen de onderdrukking in op stand komt. Dat is rond 1880. De vrouwenbeweging wordt gevolgd tot deze tijd. MIDDELBURG - Een Nederlandse jongerenwerk- groep heeft samen met de mr. dr. Soumokil Stichting voor aanstaande zaterdag een film-voorlichtingsmid- dag en een feestavond georganiseerd in het gebouw van de Soumokil Stichting aan de Koudekerkseweg in Middelburg. De bedoeling is geld in te zamelen voor de voormalige bewoners van de eilandengroep Teon Nila Serua in de Zuid-Oost-Molukken. De Indonesische overheid a?°r ae overneia, terwijl ae heeft de bevolking van de akkers nog mets opbrachten, eilanden geëvacueerd naar Tot overmaat van ramp ver- het eiland Ceram, omdat een l°ren mensen het ieven bij vulkaan tot uitbarsting zou schipbreuk m de Banda komen. Dat is tot nu toe niet Zee- Pe groep was op weg gebeurd. De groep moest in- "aar *un vroegere eiland om tussen op Ceram een nieuw daar de oogst binnen te halen, bestaan opbouwen op een pas en z°doende het leven op Ce gekapt stuk oerwoud. Dat blijkt erg moeizaam te gaan; zij ondervonden veel tegen slag als gevolg van een mala ria-epidemie en het stopzet ten van de rantsoenering ram, althans voor een tijdje, weer draaglijk te maken. In Nederland reageerden Mo lukse jongeren. Zij richten de werkgroep T.N.S. Jongeren op die actie voert voor de geevacueerde mensen, zoals aanstaande zaterdag in Mid delburg. 's Middags om halftwee be gint een film die gemaakt is door Molukkers die Ceram en de verlaten eilandengroep hebben bezocht. Een groep laat ook de dans zien die op de eilandengroep in zwang was. De feestavond begint om acht uur met nogmaals deze dans. Verder staan er optre dens op stapel van een cultu rele groep uit Middelburg met Molukse liedjes, de Mo lukse zanger Daniel Sahule- ka en de popgroep Ocean Breeze uit Loosdrecht. Tus sen de optredens door zijn er loterijen en een Amerikaanse loterij. i

Scheldebode | 1981 | | pagina 7