DONDERDAG OPRICHTINGSVERGADERING Zeeuwse kleine kernen verenigen zich in Borsele De krant financiert taalcursus voor vrouwen van gastarbeiders Ouderen in Oostkapelle kunnen koersballen SCHENKING T.G.V. OPENING NIEUWBOUW Nieuw tuincentrum Verstraten en Walhout meet 13.000 vierkante meters <2 Associatie start Schildercursus Wandeltocht over 35 kilometer Oostkapelle voetbalt tegen militairen Studiedag over problemen bij onderwijs aan Surinaamse en Antilliaanse kinderen Caravancursus in Middelburg DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 MAART 1981 UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN - M .ff m Bestemming Vooijaarsbeurs Philatelica Yoga in Biggekerke en Middelburg 211 Souburgse vrouw dankt teven aan telefooncirkel SOUBURG - In het Bethesda-ziekenhuis in Vlissin- gen verblijft sinds enige tijd een zeventigjarige me vrouw uit Oost-Souburg met wie het op dit moment redelijk tot goed gaat, maar die haar leven te danken heeft aan het bestaan van de telefooncirkel, aldus de neuroloog van genoemd ziekenhuis: „Je kunt gerust zeggen dat dit de kroon is op het werk van de telefoon cirkel. Het had geen half uur langer moeten duren, dan was die mevrouw overleden". Dank zij het feit dat die ene mevrouw van de telefooncir kel geen gehoor kreeg, ver moedde zij dat er iets aan de hand was. Ze belde terstond het contactadres (altijd een buur of iemand die vlakbij woont). Deze ging kijken en vond haar op de grond, be wusteloos. Ijlings werd ze per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd waar ze dus nog tot op heden ver blijft. Enkele dagen later vertel de ze wel aan een bezoekster: „Ik viel, maar hoorde juist nog de telefoon. Ik dacht toen meteen: dat is de telefooncir kel, want het is bijna negen uur en was min of meer ge rust. Ik dacht nu zal er wel zó hulp komen, want ik neem immers niet op. Hieruit blijkt wel dat de mensen die aangesloten zijn hèt - naast het persoonlijke contact iedere morgen - een geruststellend idee vinden dat ze in die cirkel horen. Wanneer de Souburgse vrouw weer thuis komt is nog onzeker, maar dót ze nog thuis kón komen is dus te danken aan de (in dit geval Souburgse) telefooncirkel. Wat is nu precies een tele fooncirkel Er is al vaker over geschreven. De tele fooncirkel is een initiatief van het Nederlandse Rode Kruis en werkt als volgt: Een vrijwilligster begint om 8.30 uur de eerste mevrouw of meneer te bellen. De ge sprekjes zijn kort; immers, in h^t aangeduide geval is dui delijk gebleken dat lang met elkaar bellen óók fataal kan zijn, omdat dan die mevrouw veel later was opgebeld. Wil men met elkaar een echt ge sprek aanknopen dan belt men elkaar gewoon nó de verplichte cirkellijn weer te rug en gaat gezellig kletsen. Goed, de eerste wordt gebeld „Goedemorgen, hoe gaat het ermee enz. enz.", hangt op en deze belt de tweede op de lijst enzovoort. Tot de laatste aan de beurt is. Die belt weer de vrijwilligster op met de mededeling, dat de cirkel rond is. Zo weet de vrij willig- ster, de eind-verantwoorde lij ke, precies dat iedereen heeft opgenomen en er dus geen zieken of andere urgen te problemen zijn. Dit ge beurt elke dag weer. In Oost-Souburg is me vrouw Pleijte de vrijwillig ster die iedere morgen begint te bellen. Zij heeft in haar rooster acht adressen van al leenstaanden. In totaal zijn er drie cirkels in Souburg, met elk acht adressen. „Maar", zegt mevrouw Pleij te, „niet alleen ik ben verant woordelijk, maar evenzo die andere acht adressen. Dat is nu wel duidelijk geworden. Daarom wil ik voor eens en voor altijd het idee wegne men dat het aansluiten bij een telefooncirkel alleen goed zou zijn voor „zielige" of „hulpbehoevende" oude mensen. Integendeel iemand die alleen is (al is hij pakweg vijfenvijftig jaar) kan toch immers óók een ziekte-aan val krijgen Zij pleit er dan ook voor dat iedere alleen staande zich aanmeldt, of zelfs een echtpaar waarvan er één hulpbehoevend is. Want stel dat de andere helft ineens iets krijgt...dan zit die hulpbehoevende net zo goed „alleen". Vandaar haar drin gend beroep op die mensen: „stap over die drempel. U krijgt beslist niet het stempel „zielige meneer of zielige me vrouw", maar het etiket „verantwoordelijke". Want dót etiket past daar alleen maar bij. U bent voor u zelf verantwoordelijk én in zeke re zin ook voor anderen, voor uw mede)-(alleenstaande-)mens En dat kunt u allebei opvan gen door mee te doen met de telefooncirkel". Overigens kunnen bewo ners en bewoonsters van be jaardentehuizen zich ook op geven. Niet zozeer voor even tueel hulp, maar voor het persoonl ij ke .goedemor gen..." dat zij dan te horen krijgen. Overigens, het blijft niet alleen bij opbellen. Om de drie maanden organiseert de Stichting Welzijn voor Oude ren (waarover de heer B. So- linger de scepter zwaait, in Bachten Poorte, Souburg) een gezellige contactmiddag: spelletjes, koffiedrinken en....elkaar eens echt zien na het bellen. Niet voor het eerst groeit daar een hecht vriend schappelijk contact uit. De heer Solinger is daarom eveneens een groot voorstan der van de telefooncirkel. In Vlissingen zijn er overigens vijf cirkels (met veerig deel nemers) en in Middelburg tot op heden twee. Souburg heeft plannen opgevat om er een vierde cirkel bij te trekken. De voorbereidingen zijn in middels getroffen zodra zich voldoende mensen hebben aangemeld, gaat die van start. Wie interesse heeft in deel name aan de telefooncirkel, kan contact opnemen met een van de volgende medewer kers: mevrouw Pleijte, 01184-62437 (cirkels Souburg), mevrouw Bremmers, 01184-70278 (cirkels Vlissin gen), de heer P. Caste l, 01184-12706 (cirkels Vlissin gen), de heer B. Solinger, 01184-61582 (Stichting Wel zijn voor Ouderen, wo. 9.00-10.00 u.). foto: Cor Schuilwerve MIDDELBURG - Donderdag 26 februari is het nieuwe tuincentrum Verstraten en Walhout in Middelburg geopend. Het tuincentrum was eerst gevestigd aan de Geerseweg, maar dit werd te klein. Het nieuwe bedrijf ligt aan de Veerseweg I24a en heeft een oppervlakte van dertienduizend vierkante meter. Hierdoor is het mogelijk om alles wat overzichtelijker op te stellen. Ook de opslag ruimte is belangrijk uitge breid en het terrein is ge makkelijker te bereiken. MIDDELBURG - De me disch Associatie Middelburg start woensdag 4 maart met een schildercursus. De associatie is sinds enige jaren actief om in Middel burg de anthroposofische ge neeskunde mogelijk te ma ken. Binnen deze geneeskun de neemt de kunstzinnige therapie een belangrijke plaats in: door te tekenen, boetseren en schilderen wordt het genezingsproces ondersteund. Tijdens de cursus wordt gewerkt met aquarelverf op een nat papier. Ervaring met schildertechnieken is niet nodig. De cursus start onder leiding van Hans Notenboom en wordt gehouden op woensdagavond (vandaag te beginnen). De duur is zes we ken. De cursus wordt gegeven in de Vrije School aan de Gra venstraat 63 in Middelburg en begint om 20.00 uur. BORSSELE/ MIDDELB URG - Als er voldoende belangstelling voor is, gaan de kleine kernen in Zeeland een Zeeuwse af deling stichten van de lan- delijke Vereniging Kleine Kernen. De oprichtings vergadering begint don derdag 5 maart om half- acht in het gemeentehuis van Borsele in Heinkens- zand. Zo'n afdeling kan de spe cifieke Zeeuwse problemen in de dorpen beter behartigen dan de landelijke vereniging zou kunnen doen. Bovendien kan de Zeeuwse afdeling een steun in de rug zijn voor de dorpsraden, dorpscomités en gemeentebesturen die het voorzieningenpeil in hun dorp willen handhaven of verbeteren om het toch leef baar te kunnen houden, zo vinden de initiatiefnemers Stichting Zeeland en ge meente Borsele. Tot op heden hebben de meeste gemeenten en inwoners van dorpjes de achteruitgang als iets onver mijdelijks gezien en er is in Zeeland dan ook weinig actie tegen ondernomen. Een gun stige uitzondering is het Zeeuws-Vlaamse dorpje Zandstraat (gemeente Axel) waar de bewoners in een drachtige samenwerking met het gemeentebestuur een dorpsgebouwtje tot stand hebben weten te brengen. Het wegtrekken van jonge mensen uit de dorpen kan alleen worden tegengegaan door het ij veren voor dit soort voorzieningen en voor de bouw van woningwetwonin gen, het handhaven van win kels enzovoorts. Deze belan gen kunnen meestal alleen van onderop, dus door bewo ners en gemeenten, bepleit worden. De Zeeuwse afde ling zal dan ook op een ande re manier werken dan het door het rijk opgezette proef project voor de kleine kernen op Schouwen-Duiveland. Zo is het best mogelijk dat de afdeling bij een aantal kleine kernen gemeenschappelijke problemen ontdekt en een provinciale afdeling kan die problemen dan weer gemak kelijker aankaarten bij pro vincie of rijk dan elke kern afzonderlijk. Ook ligt het voor de hand dat zo'n Zeeuw se vereniging, waar particu lieren en leden van gemeen tebesturen deel van uitma ken, een club wordt waar de dorpsraden adviezen kunnen vragen. Eén van de problemen waar de dorpen de laatste tijd bijvoorbeeld nogal eens mee worden geconfronteerd is dat van de sluiting van postkan toren of postagentschappen. De PTT vindt postagent schappen te duur worden en laat een rijdend postkantoor enkele uren in het dorp ko men. Dit is een teruggang in de dienstverlening die moge lijk te voorkomen is. De pro vinciale afdeling kan dan BREDA - Vorige week heeft mevrouw M. Gardeniers, minis ter van CRM, die nieuwe hoofdvestiging van Uitgeversmaat schappij De Stem B.V. (waartoe ook de Zeebra Weekbladen behoren) in Breda officieel geopend. „Ik ben mij van de verschraling van het economische klimaat bewust. Met des te meer genoegen vernam ik dan ook zojuist, dat de (week)bladen van Uitgeversmaatschappij De Stem niet alleen redactioneel, maar ook op een andere manier aandacht hebben voor de culturele minderheden in ons land. En wel door een geldbedrag ter beschikking te stellen voor een cursusprojekt „Nederlands leren spreken" t.b.v. echtgenotes van buitenlandse werknemers in Zuidwest-Nederland". Aldus maakte minister Gardeniers tijdens haar ope ningsspeech de schenking bekend van Uitgeversmaat schappij De Stem aan de sa menleving in Zuidwest-Ne derland, ons totale verschij- ningsgebied. Meer bepaald is het een meehelpen en ondersteunen van een duidelijk onderlig gende groep in de samenle ving: De door de islamitische levenswijze nog eens extra geïsoleerd levende vrouwen van buitenlandse werkne mers. Een van de kernproblemen van het integreren van etni sche minderheden in onze sa menleving bestaat heel waak hieruit, dat „men elkanders taal niet spreekt". Dat geldt zeker voor de genoemde groep van vrouwen; die veel al het Nederlands niet of nauwelijks machtig zijn. Er schort dus heel wat aan de communucatie. Aangezien de krant volle dig om dit begrip communi catie draait, heeft de directie van de Uitgeversmaatschap pij besloten het cursuspro jekt „Nederlands leren spre ken" van de respectievelijke Stichtingen Buitenlandse Werknemers West-Brabant en Zeeland financieel te adopteren. Op de openings dag werd reeds een cheque van 15.000.- voor dit taal- projekt aangeboden. Deze som zal nog vermeerderd worden met de bijdragen die de genodigden voor de offi ciële opening op verzoek van de directie hebben gestort i.p.v. bloemen en cadeaus. De Stichtingen zullen het totale bedrag aanwenden voor de aanschaf van o.m. leermiddelen, schriftelijk en audiovisueel voorlichtings materiaal, de didactische en organisatorische ondersteu ning van de (vrijwillige) cur- susbegeleiders en de organi satie van contactbijeenkom sten. De Marokkaanse en Turk se vrouwen die deelname aan de cursussen niet kunnen be kostigen, zullen geldelijk worden ondersteund. Als zij uitdrukkelijk vermeld, dat de cursussen niet gratis wor den aangeboden. Normaal is, dat de deelneemsters voor hun deelname betalen. bijvoorbeeld samen met een dorpsraad of gemeente be kijken of een postkantoortje niet te combineren is met an dere vormen van dienstver lening. Bijvoorbeeld met een winkel die anders door een te lage omzet misschien geslo ten zou moeten worden. Of met het beheer van een dorpsgebouw. De looonkos- ten voor de PTT worden min der en de dienstverlening blijft. Overigens houdt na tuurlijk alles op als er geen vereniging of dorpsraad is die zich voor dit soort zaken inzet. VLISSINGEN - Op zater dag 7 maart houdt de postze gelvereniging Philatelica een grote Voorjaars ruil beurs. Deze vindt plaats in de Scholengemeenschap aan de Paul Krugerstraat in Vlis singen (de oude HBS). De beurs duurt van tien tot vijf uur. De nieuwtjesdienst van de afdeling Vlissingen is aanwezig. Verder kan men er ruilen, om 15 uur is er een veiling en tot slot een postze gelverloting. De toegang is gratis. VLISSINGEN - Zondag 8 maart houdt de Vlissingse wandelsportvereniging „Willen is kunnen" de vierde trainingstocht over een af stand van vijfendertig kilo meter. De tocht begint om 9.00 uur vanaf het clubhuis in de Wil lem Ill-klazerne. Doordat alles nu op één groot terrein bij elkaar gebracht is, kan er veel economischer worden gewerkt. Het tuincentrum heeft een grote sortering houtproduk- ten, zoals schuren, palen, schuttingen en dergelijke. Met de ingebruikname van het nieuwe bedrijf is men ook gestart met de verkoop van een aantal nieuwe produk- ten. Men kan in het tuincen trum nu ook terecht voor ka merplanten, snijbloemen, keramiek, tuingereedschap, minikasjes, groente en bloemzaden, hebbyfrezen en gazonmaaiers. Het aanleggen en onder houden van tuinen blijft ech ter de belangrijkste plaats innemen evenals de levering van graszoden. Het tuincen trum kan een groot aantal tuinplanten en bomen leve ren en de klanten deskundige adviezen geven. Ook zijn een aantal modeltuintjes inge richt, om de mensen meer mogelijkheden in de tuin te laten zien. OOSTKAPELLE - Het Ne derlands Militair Elftal speelt woensdag 11 maart een oefenwedstrijd tegen het eerste elftal van de voetbal vereniging Oostkapelle. Er wordt gespeeld in het sport park Duinhelm In Oostka pelle vanaf halfacht In het militaire elftal spe len waarschijnlijk onder meer mee: Adam van MW, Van der Gijp van Sparta, Kaiser van FC Antwerp, Van der Meer van AZ'67, Pen van FC Den Haag, Storm van Ajax en Koeman van PSV. Oostkapelle komt in de be proefde opstelling van de laatste maanden op het veld. BIGGEKERKE/MIDDEL BURG - Zowel in Middel burg als in Biggekerke kun nen mannen en vrouwen yogalessen volgen. In Bigge kerke is aanstaande donder dag van negen tot tien 's mor gens en van halfnegen tot halftien 's avonds een open les in het Dorpshuis. Belangstellenden moeten makkelijke kleding meene men en een schuimrubber matje om op te zitten. De les sen omvatten ontspannings-, ademhalings-, concentratie- en lichamelijke oefeningen. In het jongerencentrum Midgard in de Kuiperspoort zijn ook nog plaatsen vrij op de yogales. Die vindt plaats op dinsdagmiddag van twee tot drie uur. VLISSINGEN - Het Wel- zijnswerk voor Surinamers en Antillianen in Zeeland houdt in samenwerking met het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland op donder dag 5 maart een onderwijs- studiedag voor de taakleer krachten in Middelburg en Vlissingen. De taakleerkrachten zijn aangetrokken om andersta ligen extra begeleiding te ge ven. De studiedag begint om negen uur in het ontmoe tingscentrum Wi Egi Sani in Vlissingen. Na een inleidende film over het verschil in woon- en leefsituatie voor het kind in Suriname en Ne derland zal ingegaan worden op de moeilijkheden die het kind hier ondervindt. Hierna zal de heer Harin- dandansingh, medewerker van de Schooladviesdienst in Rotterdam, een inleiding ge ven over het onderwijs aan Surinaamse kinderen. Voor al besteedt hij ook aandacht aan de verschillen die naar voren komen ten opzichte van het onderwijs aan Ne derlandse kinderen. Tijdens de middagpauze worden er Surinaamse ge rechten opgediend en is er de gelegenheid om rond te kij ken in de informatiehoek. 's Middags kunnen de aanwezi gen met elkaar praten over de praktische problemen met Surinaamse kinderen op school. MIDDELBURG - De afde lingen Souburg, Middelburg en Vlissingen van Veilig Ver keer Nederland organiseren een caravancursus in samen werking met de verkeers- groep van de Rijkspolitie. De cursus bestaat uit twee theorie-avonden en een praktijkdag. De theorie-avonden worden ge houden op dinsdag 24 maart en donderdag 2 april in de scholengemeenschap De Wellinge in Middelburg. Tij dens deze avonden wordt on der meer aandacht geschon ken aan de wettelijke voor schriften, caravandocumen ten, belading en gewichts verdeling, het rijden met de combinatie, slingeren en sta biliseren en dergelijke. De praktijkdag wordt ge houden op zaterdag 4 april op het parkeerterrein van De Vier Hoogten aan de Duin weg in Oostkapelle. Er kan onder leiding van instruc teurs geoefend worden in het aan- en afkoppelen, de boch tentechniek, achteruit rijden en file parkeren. Ook is er op ditzelfde terrein een gratis keuring voor de combinaties van de deelnemers, een gratis ogentest en een caravan- show, die verzorgd wordt door Camping Olmenveld. Belangstellenden kunnen zich opgeven op nummer 01180-15540 of 01184-12583. OOSTKAPELLE - In Oostkapelle Is men begonnen met het nieuwe spel, koers- bal, als onderdeel van de spe len voor ouderen. Koersbal is een spel, waar bij men een bal vanuit een afspeelvak over de mat zo dicht mogelijk bij de jack probeert te rollen. De jack is een kleine witte bal, die voor af op de mat is geplaatst. Voor elke bal die dichter bij de jack ligt dan de beste bal van de tegenstander krijgt men een punt. Een extra moeilijkheid is, dat het zwaartepunt van de speelbal uit het midden ligt, waardoor de bal altijd een kromme baan beschrijft. Koersbal is een spel dat in Australië, Japan, Nieuw-Zeeland en Engeland zeer populair is. In Neder land is het nog niet zo bekend. Het spel wordt in Oostkapel le en Goes gespeeld bij wijze van experiment. Als het aan slaat zal het ook in meer plaatsen in Nederland geor ganiseerd worden. De koersbalspelen vinden plaats op dinsdagmiddagen ■van 14.00 tot 16.00 uur in de Halve Maan in Oostkapelle. De eerste bijeenkomst is op 3 maart geweest. Er zullen in totaal twaalf bijeenkomsten gehouden worden. i

Scheldebode | 1981 | | pagina 17