ARCHITECT R/ES VAN DE BERG: vogelruil- en verkoopbeurs in Vlissingen Scholen houden tentoonstelling over eten Powerpley in Blauwezaal Wijkcomité Bosschburgh wil oversteek bij scholen WOENSDAG 25 FEBRUARI 1981 TOTAAL OPLAGE 333.803 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG JUWELIER VAN DE REE Kindercarnaval in Woltershuis Vrouw Holle en Repelsteeltje in stadspoppentheater Parcival Festival met muziek en films uit Rusland rond '20 Druk Goed plan Rommelmarkt voor 't Zand Situatie El Salvador belicht in Politiek Kaffee Scheldebuurt Strijd Bureaucratie Open Huis - DE STEM WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350, 4380 AJ VLISSINGEN Bureaucratie maakt stadsvernieuwing tot een dure en ingewikkelde kwestie MIDDELBURG - Twee leden van de popgroep Vitesse, Jan van der Mey en Peter van Straten, zijn samen met Leon Klaase (ex-Seet d'Buster) een nieuwe groep begonnen onder de naam Powerpley. Deze groep treedt aanstaande donder dagavond op in de Blauwezaal van het Schuttershof-complex in Middelburg. Powerpley speelt snelle rock and roll. Het repertoire bestaat grotendeels uit nieuw werk, maar er zullen ook bekende nummers als Rock andr Roll Baned en Running and hiding gespeeld worden. Kaarten zijn voor tien gul den in voorverkoop in het Theatercafé Schuttershof verkrijgbaar en aan de zaal. De zaal gaat om havfnegen open, het concert begint om negen uur. VLISSINGEN - De „Vogel liefhebbers" houden op za terdag 28 februari een grote vogelruil- en -verkoopbeurs in de sporthal Baskensburg in Vlissingen. Deze beurs wordt gehouden van 10.00 ot 13.00 uur. Tijdens deze beurs kan men vogels ruilen, kopen en verkopen en men kan alle inlichtingen krijgen over de verzorging en het kweken van vogels. Het is de tweede maal dat een beurs van deze soort wordt gehouden. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt *oor de juiste steer en een GROTE KOLLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen VLISSINGEN - Dinsdag 3 maart is er een kindercarna valsfeest in het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlissin gen. Voor kinderen van vier tot zeven jaar begint het feest om twee uur, voor kinderen van acht tot twaalf jaar om halfvier. van democratie, want het is de democratie der instanties. Elke instantie kan z'n veto over een plan geven, zodat je de merkwaardige situatie krijgt dat een ambtenaar te gen je zegt: „Ik zeg wel ja tegen je plan, maar het kan eventueel na een maand ver anderen, want ik weet niet wat die ander ervan zegt". Het woord democratisering wordt hier verward met bu reaucratisering". Ries van de Berg geeft een voorbeeld van deze tijdro vende en ergernis opwek kende bureaucratisering. „Rij kswaterstaat liet als ver antwoordelij ke instantie een beslissing in het Oranje kwartier over aan de provin ciale waterstaat. Maar pro vinciale waterstaat kon niet zo maar beslissen, nee die moest eerst weer advies vra gen aan rijkswaterstaat". Behalve tijd kost dit ook geld. Het zal duidelijk zijn dat plannen die door de han den. van zo ontzettend veel instanties zijn gegaan en zo veel tijd, geld en moeite heb ben gekost niet vrijblijvend aan de bewoners worden ge presenteerd. „Daar zit druk achter. De bewoners zijn het vaak niet met zo'n plan eens. Dan volgen er mondjesmaat wijzigingen die alle instan ties weer moeten passeren, enzovoorts. Ontevredenheid alom". De stadsvernieuwing hoort in het teken te staan van de MIDDELBURG - De wan delsportvereniging 't Zand houdt op zaterdag 28 februari een grote rommelmarkt ten bate van het verenigings werk. Te koop zijn er een groot aantal meubels, kleding, boe ken en curiosa. De markt wordt gehouden in de Ver gulde Baars, Baarsjesstraat 42, van negen tot drie uur. VLISSINGEN - De kleuter en lagere school de Vaste Burgh in de Vlissingse wijk Papegaaienburg hemden op donderdag 26 februari een tentoonstelling. Deze ten toonstelling is de afsluiting van het project met de titel: Eten, op je gezondheid. De kinderen hebben drie toeken gewerkt aan dit project. Ook hebben zij enkele excursies gemaakt, onder andere naar een kaasboerderij, een bakker en de Deltabakkerijen in Westkapelle. Tijdens de ten toonstelling zullen ook enke lefilms worden gedraaid. Be langstellenden zijn welkom tucQon IK m ort 70 DO uur huizen in het Oranjekwar tier aangepast. De grootste veranderingen in het plan zijn bewerkstelligd door de scheepswerf de Schelde en de gemeente. Ries van de Berg: „Eerst knabbelde de een wat huizen van het totale aantal af en later de andere weer een paar. Ik kreeg de neiging bij het landingsmo nument in het Oranjekwar tier te gaan staan en ieder die er nog meer van af wilde knabbelen bij wijze van spreken neer te knallen. Maar het ergste was dat het allemaal veel te lang duurde. De bewoners voor wie de hui zen bestemd waren, zijn al lang vertrokken. Zij hebben de langdurige, ingewikkelde, bureaucratische procedure niet willen afwachten. Als er ergens een struikelblok ligt bij de stadsvernieuwing, dan is het wel de bureaucratie". Volgens Ries duren de pro cedures steeds langer, terwijl de ontwikkelingen in de maatschappij steeds sneller gaan. „Tien a vijftien jaar geleden was de voorberei dingstijd van een bouwplan ongeveer de helft 'v'an de bouwtijd. Nu is dat tweemaal zo lang als de bouwtijd. In z'n geheel, van planbegin tot op leveren duurt het nu vier keer zo lang als vroeger. En hoe komt dat Vreselijk veel instanties moeten de plannen tegenwoordig bekijken. Be slissingen worden pas geno men na het raadplegen van een meerdere, zodat de plan nen in laatste instantie vaak bij de provincie terechtko men. De provincie kan dan als hoogste instantie een plan weer terugdraaien en dan begint alles weer opnieuw. De hogere ambtenaar kan de beslissing van de lagere on gedaan maken en dat vind ik niet juist. Het is een vals idee Voor deskundige verzorging van uw: BELASTINGAANGIFTE jaarrekening-administratie (op afspraak) SCHINKEL ASSURANTIËN Paspoortstraat 18 O.-Souburg 01184-64455 Ries van de Berg met op de achtergrond het Oranjekwartier, nieuw en oud. foto: Cor Schuiltoerve. een prachtig stuk binnenstad bijkrijgen daar aan die ha ven". belanghebbende en de toe komstige bewoner. Dat is volgens Ries gebeurd bij de renovatie in de President Rooseveltlaan en de Leegh- waterstraat en omgeving. „Dat ging prima. Er stond niets op papier toen men met de mensen ging praten en zo ontstond er een plan tot ieders tevredenheid. Dus een goed plan. Nu krijg je de Bo- nedijkestraat. Daar ligt al een tijdbom. Je ziet nu al een stemming ontstaan, omdat niemand weet wat daar moet gebeuren. De bewoners vre zen dat het net zo misloopt als in de V. Quakkelaarstraat. Dat moet je kunnen voorko men". Er zou op het gemeentehuis een speciale afdeling voor de stadsvernieuwing moeten komen, vindt Ries. De man kracht moet gemakkelijk vrijgemaakt kunnen wor den, omdat de ambtenaren door het instorten van de bouwmarkt ook veel minder werk hebben. In het verleng de van die wens ligt een wet houder die stadsvernieuwing in zijn portefeuille heeft. Hij zou alleen al 'n aardige taak hebben aan stadver- nieuwing op eigendommen van de Schelde. Ries:.Rstau- ratie van het stadhuis lijkt me een te zware last voor zo'n kleine gemeenschap als Vlis singen, maar het gebouw kan voor veel minder geld toch bruikbaar gemaakt worden. Als er dan nog wat huizen bijgebouwd worden zou je er Op derde tekstpagina: thema-avond over stads vernieuwing Vlissingen. Tentoonstelling stads vernieuwing Middelburg VLISSINGEN - Wie benieuwd is naar wat er in het Zuidamerikaanse staatje El Salvador aan de hand is, kan er vrijdag 27 februari in het Politiek Kaffee in buurthuis „De Schaldebuurt" meer over aan de weet komen. Er is een film te zien die door mensen uit El Salvador is gemaakt, namelijk Klein Duimpje en een bestuurslid van het El Salvador Komitee Nederland houdt een inleiding over de recente ontwikkelingen in dit mini-staatje (vandaar de naam Klein Duimpje). Zoals meer Amerikaanse landen wordt ook El Salva dor geregeerd door een aan tal rijke families die nauw samenwerken met een mili taire junta. De helft van de kinderen haalt er het vijfde jaar niet, de helft van de be volking moet er leven van tien dollar per persoon per maand en 43 procent van de mensen is analfabeet. Nog enkele gegevens: de helft van de mensen is er werkloos, 2 procent van de bevolking be zit meer dan 60 procent van de grond en het aantal poli tieke moorden beloopt er veertig per dag. Het Politiek Kaffee begint om half negen, r is een infor matiestand aanwezig. Orga nisatie SKA Vlissingen. VLISSINGEN - „De begeleiding door de overheid bij bouwplannen is nu al net zo duur als de bouw zelf. Vroeger maakte een particulier een plan, kreeg toe stemming van de overheid en bouwde. Dat is het goedkoopst. Vervolgens kwam er controle van de over heid. Nu is er een soort totaal begeleiding. Mijn idee is: laat de plannen ontstaan in overleg met de toekomstige gebruikers, de bewoners dus. Dat spaart iedereen ont zettend veel geld en kopzorg uit vergeleken bij de lijdensweg die bouwplannen nu gaan". Ries van de Berg is als ar chitect zeer geïnteresseerd en ook nauw betrokken bij de stadsvernieuwing in Vlissin gen. Hij ontwierp onder meer in overleg met de bewoners de huizen die de voor de dij kver- hoging gesloopte woningen in het Oranjekwartier moe ten vervangen. Aanstaande donderdag is hij ook forum lid op een thema-avond over stadsvernieuwing van de Stichting Opbouwwerk Vlis singen in Bachten Komme. Dit en het feit dat 1981 het Internationale Jaar van de Stadsvernieuwing is, zijn vol doende aanleiding voor een gesprek met Ries van de Berg. Het gaat vooral over de stads vernieuwing in Vlissingen die, zoals iedereen weet altijd op een laag pitje heeft ge staan. „Het is altijd een stiefkind geweest ten opzichte van het bouwen in de buitenwijken", zegt Ries van de Berg in zijn werkkamer aan de Coosje Buskenstraat. „Middelburg is vanaf de oorlog aan stads herstel bezig geweest. In Vlissingen werd geen beleid gevoerd; er was eerder een neiging tot kaalslag om daar na maar te zien wat er voor in de plaats moest komen. De Lange Zelke is daar een goed voorbeeld van. Het was een oud, prachtig straatje, waar van de panden opgeknapt hadden kunnen worden. Dat is niet gebeurd. Uit de nieuw bouw die er is neergezet kun je zien dat er ook helemaal niet aan is gedacht ze aan de sfeer van de Walstraat aan te passen. Het vloekt met el kaar". Veel licht, lucht en ruimte in de Lange Zelke, evenals in de Spuistraat. De auto moest tot voor de (winkel)deur kun nen komen. Dit soort plannen kwamen volgens Ries van de Berg mede tot stand, doordat er slechts enkele beslissers waren. „De projectontwikkelaar, een ambtenaar van de ge meente en de stedebouwkun dig adviseur maakten dat met z'n drieën uit en het re sultaat werd over de hoofden van de bevolking uitgegoten. Precies, zoals bij nieuwbouw. Het is de bevolking die deze procedure veranderd heeft en nog verandert. Het is toch de normaalste zaak van de wereld dat je in overleg met de bewoners tot een plan komt". Dat overleg zie je de laatste tijd meer toegepast worden. Maar op een volkomen ver keerde manier, vindt Ries. „De plannenmakers gaan met een kant-en-klaar plan in het achterhoofd naar de mensen toe en proberen dat door te drukken, zoals in de Verkuyl Quakkelaarstraat is gebeurd. De strijd om een woonblok al of niet te renoveren werd tot aan de Raad van State uitge vochten. De buurtbewoners wilden de huren zo laag mo gelijk houden en de woning bouwvereniging wilde het nieuwbouwplan er door drukken. Waarom komt de woningbouwvereniging pas bij de Raad van State met de mededeling dat die huren tóch laag blijven bij nieuw bouw Dat had de buurtbe woners toch veel eerder ver teld kunnen worden". In het Oranjekwartier was destijds in elk geval al over eenstemming over een feit: er moest nieuwbouw komen ter vervanging van de huizen die voor de dijkverhoging zou den verdwijnen. De twintig toekomstige bewoners heb ben hun woonwensen op een enquêteformulier ingevuld (aantal slaapkamers, uitzicht op zee, wel of geen tuin, enzo voorts) en aan deze wensen is bij het plan vastgehouden. Op één punt is ervan afgewe ken. Mensen die één kamer en een keuken wilden, heb ben twee kamers plus keuken gekregen. De woningen zijn aan de sfeer van de kleine VLISSINGEN - Het Wijk- comit-e Bossenburgh en de leerkrachten van de Francis- cusschool en de Vaste Burgh hebben een brief geschreven aan de gemeenteraad waarin zij vragen een oversteek mo gelijkheid aan te leggen op de Nieuwe Zuidbeekseweg ter hoogte van deze scholen. De kinderen moeten nu gebruik maken van een oversteek plaats die ongeveer tweehon derd meter verder ligt. Veel kinderen nemen echter de kortste weg en steken over bij de kruising Nieuwe Zuid- beekseweg-Bossenburg. Af gelopen week werden veel kinderen door politieagenten teruggeroepen en naar de oversteekplaats verwezen. Het Wijkcomité en de leer krachten vinden dit optreden niet juist en vragen de raad op korte termijn maatrege len te nemen om deze situatie te veranderen. Wij komen gaarne tegemoet aan uw belangstelling om ons nieuwe bedrijfsgebouw te bezichtigen. U bent daartoe van harte welkom op zaterdag 7 maart a.s. en u kunt kiezen: Ovan 10-12 uur Ovan 12-14 uur Ovan 14-16 uur laankrutsên wat u wenst 1 Naam: Adres:tel. Postcode /Woonplaats Tegen inlevering van deze bon ontvangt u vanaf 23 februari op alle kantoren van De Stem en van de Zeebra Weekbladen toegangskaarten Indien u beslist niet in de gelegenheid bent om toegangskaarten te halen, vult u dan de bon s.v.p. duidelijk in, en stuur deze naar Uitgeversmij. De Stem. afd. Promotie, Postbus 3229, 4800 MB Breda U krijgt de kaarten dan per post toegezonden. Spin veld 55 - Breda MIDDELBURG - Jeugd en Muziek Zeeland zet de vorig jaar begonnen manifestatie Avantgarde Muziek uit Rusland 1920 deze week voort. De manifestatie omvat enkele concer ten, een filmfestival met klassieke Sovjetfilms van 2 tot en met 7 maart (zie rubriek films) en een voorstelling van figurentheater „de Trekwagen" voor kinderen en volwasse nen. De manifestatie begint vrijdag 27 februari om tien uur in de Kuiperspoort met een concert van pianist Geof frey Madge. Hij speelt werk van de componisten Skria- bin, Mossolow en Roslawetz. Woensdag 4 maart om halfnegen spelen vier gasten op kwarttoonsgestemde pia no's werk van Ivan Wysch- negradsky. Het zijn Geoffrey Madge, Klara Kormendi uit Budapest, Susan Bradshaw en John Tilbury uit Londen. I De voorstelling van „de I Trekwagen" heet De liefde voor drie sinaasappelen en is geïnspireerd op de gelijkna mige opera van Sergej Serge- MIDDELBURG- Woensdag 4 maart zijn in het stadspoppen theater Parcival in Middelburg twee voorstellingen achter elkaar te zien. Het zijn Vrouw Holle en Repelsteeltje en het wordt gebracht door Willem Joppe. De voorstelling begint om halfdrie 's middags. vitsj Prokofjev. Het is op za terdag 7 maart zowel 's mid dags als 's avonds in de schouwburg te zien. Meer over de inhoud en over de concerten na volgen de week woensdag in een vol- ppndp Srhëlriphrwlf»

Scheldebode | 1981 | | pagina 1