OPTOCHTEN IN SOOBURG, NIEUWLAND, VLISSINGEN EN MIDDELBURG SAM SAM VAN ELI ASSER IN DE SCHOUWBURG Tentoonstellingen over isolatie en stadsvernieuwing in stadhuis Thema-avond over de rol van bewoners in stadsvernieuwing Guus Jansen Septet in Vestzaktheater Carnaval in Het Buut Diaserie toont boeren in Nicaragua en Brazibë Laatste wandeling in winterserie DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1981 Molenwuppers Uilenspiegels Stoepeschieters Nienwland W elkomstdienst in Middelburg 213 Groeiende animo voor carnaval op Walcheren MIDDELBURG - Op dinsdag 3 maart kan men in de Schouwburg in Middelburg gaan kijken naar de muzikale komedie Sam Sam, geschreven door Eli Asser. De muziek is van Claus van Mechelen. Aan dit stuk werken onder andere mee Adèle Bloemendaal, Lex Goudsmit, Hans Boskamp en Leoni Jansen. De regie is van John Heawood. Het stuk gaat over vier artiesten die hun brood verdienen met kindertoneel en die in de kleedkamer de grote rollen spelen die zij nooit gekregen hebben. Het begint om acht uur. VLISSINGEN - NIEUWLAND - Het aanstaande weekend worden er in verschillende plaatsen carnavalsvieringen ge houden. Niet alleen in Brabant en Limburg, maar ook op Walcheren zijn de carnavalsverenigingen al maanden bezig met de voorbereidingen van optochten en carnavalsbals. Za terdag zijn er onder meer in Souburg, Vlissingen en Nieuw- land, carnavalsoptochten te zien. De Middelburgse festivitei ten zijn al uitgebreid beschreven. De leden van de speeltuin vereniging De Oude Stad in Vlissingen zijn al weer sinds november druk bezig met het bouwen van wagens voor de grote carnavalsoptocht die zij houden op zaterdag 28 fe bruari. Vooral op de woens dagmiddagen zijn de kinde ren hard aan het werk ge weest. De carnavalsafdeling van de vereniging, „De Mo lenwuppers" genaamd, hou den de grote optocht dit jaar voor de negende maal. De stoet vertrekt zaterdag om elf minuterl over halftwee vanuit de Paardestraat en zal een tocht door de binnenstad van Vlissingen maken. De stoet bestaat uit vijfendertig groepen, waaronder mu ziek-, majoretten- en loop groepen, groots opgebouwde praalwagens. Ook prins Jan den Eerste is met zijn gevolg aanwezig, evenals de jeugd prins Martin met zijn Raad van Elf. 's Avonds houden De Mo lenwuppers een groot carna valsbal voor leden en dona teurs in het clubhuis van de speeltuin aan de Paardes traat. Dit begint om 20.30 uur. De Europese carnavalsver eniging de Uilenspiegel, die vorig jaar opgericht is in Vlissingen, viert het carna val op de Belgische manier. Niet alleen hebben zij een carnavalsprins, John, maar ook een keizer, Cor, en een prinses, Tannie genaamd. De keizer is geïnstalleerd voor het leven en wordt bij gestaan door de keizerlijke raad. Vol gend jaar zal hij ook nog een keizerlijke garde krijgen, be staande uit een aantal dans mariekes. De prinses wordt vergezeld door haar eigen hofdames. De vereniging heeft veel contacten met an dere verenigingen vooral in België en in Brabant. De prins, prinses en keizer heb ben dan ook al een groot aan tal carnavalsbals bijge woond, want in België is men al sinds november bezig met het carnaval. Carnavalkeizer Cor van den Elshout: „We zijn al vele maanden bezig met de voor bereidingen van het carna val. We hebben dan ook een uitgebreid programma voor de komende dagen. Vrijdag De Nieuwlander is een kikker, ofwel in het Nieuwlands: een purk. foto: Cor Schuilwerye. 27 februari hebben we een carnavalsbal in de Bonedij- kezaal, als voorproefje op het grote bal van 28 februari, dat gehouden wordt in het Schel- dekwartier. Beide avonden beginnen om acht uur. Maan dag 2 en dindsdag 3 maart houden we nog een kroegen tocht. Ook deze starten om acht uur vanaf café de Bran ding aan de Nieuwedijk". Tijdens het bal zal zowel op vrijdag als op zaterdagavond de muziek verzorgd worden door de Pearls uit Hans- weert. Zij brengen alle nieu we carnavalsliedjes ten ge hore. Tijdens deze avonden zullen er een groot aantal Belgische gasten aanwezig zijn. Zaterdag zal onder meer de negenjarige Geert den Eerste, jeugdprins carnaval van België optreden met zijn go-go-girls. Ook de keizer van Wetteren met prins Eddy den Eersten van Soest geven een show. Prins Jef den Eer sten van Wetteren komt met een Tiroler show. Door deze shows zijn zij gekozen tot keizer en prins. Tijdens het carnavalsbal op zaterdag staan ook een aantal officiële gebeurtenissen op het pro gramma. Zo zal de officiële verbroedering tussen de Kei zer van Vlissingen en de Kei zer van Wetteren plaatsvin den. Ook zal aan de Uilenspie gels de Zilveren Nar worden uitgereikt door de consul van de Federatie voor Europese Narren, de heer De Kok. Als speciale gasten zij n die avond aanwezig de Europaprins uit het Groningse Aalten en de prinses van de derde leeftijd (vijfenzestig plussers) Paula de Eerste van België. bal. Voor aanvang van de op tocht zal Prins Canies het Stoepeschieterssymbool plaatsen op het Bordes van het Middenhof. Het verdere programma van de Stoepeschieters ziet er als volgt uit: 27 februari be jaardencarnaval in de Zwaan om 20.11 uur. 28 fe bruari om 20.11 uur begint het grote carnavalsbal in de Sportzaal van Duyvenvoor- de. De muziek wordt ver zorgd door het Riverside combo en Easy going. 2 maart is er kindercarnaval in de Zwaan voor kinderen tot elf jaar. Het begint om 14.11 uur. 's Avonds is er dan een carna valsavond in de Schuur die gehouden wordt in samen werking met de Wijkvereni- ging van Duyvenvoorde. De ze begint om 20.11 uur. Op drie maart is er een carna valsviering voor de jeugd van elf tot zestien jaar om 14.11 uur in de Zwaan. Om elf minuten voor vijf wordt het carnaval afgesloten op het bordes van wijkcentrum Middenhof. In Nieuwland wordt - dit jaar voor de tweede maal een carnavalsoptocht gehouden op zaterdag 28 februari. De eerste optocht was namelijk een groot succes. De werk groep carnaval van S.K.W. de Oude Bakkerij is al een aan tal weken bezig met de voor bereidingen. Dit jaar nemen ook de muziekvereniging ONDA en het majorettenpe- loton de Klavernetters deel aan de optocht. In Nieuwland wordt het carnaval speciaal voor de jeugd gehouden. Er is dan ook een jeugdprins: Ed dy. VLISSINGEN - In Het Buut wordt ook dit jaar weer carnaval gevierd. Het programma is als volgt: zaterdag 28 februari van tien tot halftwaalf ver sieren de kinderen van vier tot en met twaalf jaar de zaal. Op maandag 2 maart is er een carnavalsfeest voor kinderen van vier tot en met zeven jaar van half drie tot vier uur. Op maandag 2 maart van zeven tot half negen is er feest voor de kinderen van acht tot en met tien jaar. Op dinsdag 3 maart van acht tot tien uur is er een disco-avond voor de tien- tot en met vijftienjarigen. De tentoonstelling „Kijk op Stadsvernieuwing" is ver vaardigd in opdracht van het departement van Volkshuis vesting en Ruimtelij ke Orde ning. Door middel van vele foto's geeft deze tentoonstel ling een beeld van de volks huisvesting in Nederland vanaf het begin van deze eeuw. Het laat zien hoe in de loop van de jaren de ideeën vormingsproces, waardoor de stadsvernieuwing zelf ook vertraagd wordt. Het vroeg tijdig informeren van bewo ners van renovatiewoningen werkt slechts onrust en acties in de hand. Inspraak heeft alleen maar zin, als je weet waar je over praat; de men sen kennen vaak de regels en termen niet. De gemeente moet overwegen een ge meentelijk woningbedrijf op te richten dat alle nieuw bouw in de stadsvernieu wingsgebieden en in de bui tengebieden in de toekomst realiseert. in Qude stadswijken hebben vaak de mond vol over behoud van winkelvoorzieningen in de eigen wijk, maar doen zelf de inkopen bij de grootwinkel bedrijven aan de rand van de stad. Souburg zal vier dagen lang geregeerd worden door Prins Canies den Eerste. Vrijdag 27 februari wordt hem de sleutel overhandigd door burgemeester Wester hout. Deze overhandiging vindt plaats op het Stadhuis om 17.11 uur. Muzikale mede werking hierbij verlenen het Jachthoorn en Trompetter korps Oranje-Nassau met majorettenpeloton, de show groep Vlissingen en majoret tenpeloton de Young Stars. De Stoepeschieters komen dit jaar met een extra grote optocht, omdat het dit jaar de vijfde keer is dat zij een der gelijke optocht organiseren. De optocht start om elf minu ten over twee vanuit de Die- zestraat. Er wordt aan deel genomen door 42 groepen. Er zijn een aantal muziekkorp sen met majorettes, maar ook een groot aantal praalwa gens en loopgroepen die ver schillende actuele onderwer pen uitbeelden. Voor de mooiste groepen en wagen zijn er prijzen beschikbaar, evenals voor de meest carna valeske persoon. De prijzen worden 's avonds uitgereikt tijdens het grote carnavals- MIDDELBURG - De inter kerkelijke commissie houdt op zondag 1 maart om 19.00 uur weer een welkomst- dienst voor iedereen in de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat in Mid delburg. Het onderwerp is: Neem watje krijgen kunt. VLISSINGEN - De stichting Opbouwwerk Vlissingen houdt een thema-avond over de rol van de bewoners in de stadsvernieuwing die donderdag 26 februari om 19.30 uur begint in welzijnscentrum Bachten Komme. Deze avond vindt plaats in het kader van tien jaar opbouwwerk in Vlissingen en is bedoeld voor leden van wijkcomités en andere bewonersorganisaties, politici, ambtenaren en be stuurders van woningbouwcorporaties. MIDDELBURG - In het Rijn Schelde Instituut in Middelburg is vrijdag 27 fe bruari de diaserie „Het land voor wie het bewerkt" te zien. De serie is een uitgave van Soldaridad, een overkoepe lende organisatie van ver schillende kerkgenootschap pen die ontwikkelingspro- jekten in Zuid-Amerika heb ben opgezet. In de serie wordt de revolu tionaire verandering in Bra zilië vergeleken met die in Nicaragua. In Brazilië on dervindt vooral de platte landsbevolking veel ellende van de revolutie aldaar die enkelingen rijker maakt en velen armer. Zo leeft 73 pro cent van de plattelanders er onder de armoegrens. De dia serie toont aan dat een alle somvattende maatschappij hervorming, zoals in Nicara gua, de kreet „Het land voor wie het bewerkt" pas werke lijkheid maakt. De diaserie begint om acht uur, het adres is Dam 47. Na de optocht wordt er een groot carnavalsfeest gehou den in het Dorpshuis, waar iedereen welkom is, zowel volwassenen als de kinderen. De optocht vertrekt om 14.30 uur vanaf de Oude Bakkerij. De bijeenkomst zal worden ingeleid door Theo Bos- schaart, de voorzitter van de Stichting Opbouwwerk Vlis singen. Daarna is er een vi deoprogramma te zien met als onderwerp: bewoners in de stadsvernieuwing Vlis singen. Het gaat om opnamen in onder andere de Hobbe- malaan, Calandstraat, de Rooie buurt en in Souburg. Na de pauze is er een discus sie aan de hand van stellin gen over stadsvernieuwing in Vlissingen, met medewer king van een forum bestaan de uit: Bram de Koene, ge spreksleider, Frits Smit, wet houder van openbare wer ken, volkshuisvesting, stads vernieuwing en verkeer, A. Roos van de woningbouw vereniging Goed wonen en de Stichting Basco, Wim Kooi man, hoofd van de afdeling bouwzaken van de provin ciale directie van Volkshuis vesting in Zeeland, Jaap van Velzen, consulent opbouw werk in Zeeland en Ries van de Berg, lid van de opbouw- werkgroep stadsvernieu wing. Het is niet de bedoeling dat deze mensen onderling gaan discussiëren: juist de bewo ners moeten aan het woord komen. De uitgangspunten van de discussie zijn een aan tal stellingen. De bezoekers kunnen zelf de onderwerpen kiezen welke zij het belang rijkste vinden. Enkele van deze stellingen zijn: inspraak van bewoners in de stadsver nieuwing werkt vertragend ten aanzien van het besluit- De kinderen van De Oude Stad besteden de woensdagmiddag aan het optuigen van de praalwagens. /oto: Cor Schuilwerve. MIDDELBURG - In de burgerzaal van het stadhuis van Middelburg zijn van vrijdag 27 februari tot en met vrijdag 13 maart twee tentoonstellingen te zien: „Kijk op Stadsvernieuwing" en „Nationaal Isolatie Program ma". over stadsvernieuwing ge wijzigd zijn. Na de tweede wereldoorlog was er een pe riode dat er veel kaalslag werd gepleegd als men vond dat woningen niet meer vol deden aan de eisen van de tijd. In plaats van woningen werden er echter veel kanto ren gebouwd waardoor de binnensteden steeds meer hun woonfunctie verloren. Zo'n tien jaar geleden begon de ommekeer en gingen de gemeenten, vaak onder druk van de bevolking, de nadruk weer op de woonfunctie leg gen. De afdeling Stedebouw- Restauratie van de dienst gemeentewerken en het bu reau voorlichting in Middel burg menen dat deze stad een goed voorbeeld is van deze ontwikkeling. De tentoon stelling „Kijk op Stadsver nieuwing" is dan ook aange vuld met foto's en dia's van de wederopbouw en renovatie in Middelburg. Een video- -presentatie „Verbeter mee" en de maquette binnenstad completeren deze tentoon stelling. Daarnaast is in de burger zaal de tentoonstelling „Na tionaal Isolatie Plan" te zien. Belangstellenden kunnen zich via deze tentoonstelling informeren over het isoleren van bestaande woningen en daarmee samenhangende besparing op energiever bruik. Er is informatie over soorten isolatiemateriaal en over de mogelijkheden om de isolatie van een woning te financieren. Gedurende de hele tentoonstelling is er iemand aanwezig om uw vragen te beantwoorden. Openingstijden van vrij dag 27 februari tot en met dinsdag 3 maart: werkdagen 10.00-12.00 uur uur; 13.30-17.00 uur; 19.00-21.00 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur (zondag gesloten). De ten toonstellingenzijn op vrijdag 27 februari alleen in de avonduren te bezichtigen. Overdag is het tevens moge lijk deel te nemen aan een rondleiding door het stad huis. Dat kost f 1,40 voor vol wassenen en f 0,90 voor kin deren tot 13 jaar en houders Pas 65 en CJP. Openingstij den van donderdag 5 tot en met vrijdag 13 maart: werk dagen 10.00-12.00 uur en 13.30-.017.00 uur. De koop avonden (donderdag) van 19.00-21.00 uur en op zaterdag van 10.00-16.00 uur. Zondags en woensdag 4 maart geslo ten. De toegang tot de tentoon stellingen is gratis. VLISSINGEN - Ter plekke verzonnen geïnproviseerde muziek, dat kunne bezoekers verwachten van het Guus Jansen Septet dat aanstaan de vrijdagavond optreedt in het Vestzaktheater in Vlis singen. VLISSINGEN - De wan delsportvereniging De Vro lijke Tippelaars houdt op za terdag 28 februari de laatste wandeltocht in de winterse rie. De start is vanaf het club lokaal in de Willem III kazer ne om 13.30 uur. De afstanden zijn tien en vijftien kilome ter. De deelnemers ontvan gen iets warms onderweg. Na afloop van de tocht ontvan gen de deelnemers die drie of vier keer hebben meegedaan een standaard. Degenen die een of twee keer hebben mee gelopen krijgen een vaantje. Soms wordt ook geïnprovi- seerd op composities van or kestleden, vooral van de hand van Guus Jansen. In het Septet speelt ook het hele Paul Termos Trio mee dat zich al enkele jaren intensief met geïnproviseerde muziek bezig houdt. Het septet be staat uit Ab Baars - tenor en sopraansaxofoon, Annema- rie Roelofs - trombone en viool, Paul Termos - altsaxo foon, Annemarie oelofs - trombone en viool, Paul Ter mos - altsaxofoon, Maud Sauer - hobo, sopraansax en Turkse hobo, Wim Jansen - slagwerk, Roel van der Wei de - bas en Guus Jansen - piano. Het concert begint om half- negen. VLISSINGEN - In Het Buut bestaan plannen om een gespreksgroep te beginnen voor mensen in de wijk die daar behoefte aan hebben. Zo gauw er genoeg mensen bij elkaar zijn zal gestart wor den. Inlichtingen bij Gerrie Beks, telefoon 16223.

Scheldebode | 1981 | | pagina 13