Zeeuwse Komedie brengt Nederlandse première „De Vliegen" van Sartre Architectenwinkel biedt hulp bij problemen I 16.50 m: Negende Galgecross Vlissingen Werkgroep „Pand" zoekt pand voor emancipatie Voordrachten oost-west verhouding De Vries en Duijvekot zestig jaar samen Midgard geeft informatie aan schoolverlaters WOENSDAG 11 FEBRUARI 1981 TOTAAL OPLAGE 333.803 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG Geur van angst JUWELIER VAN DE REE Lezing water verontreiniging in RSI ELSEVIERS BELASTING ALMANAK 1981 33 RUITER Eerste ziekenhuiskrant is uit Cursus creatieve handvaardigheid Naereboutschool •a - WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN VLISSINGEN - De amateurtoneelgroep De Zeeuwse Ko medie gaat stukken die het beroepstoneel niet durft te spelen niet uit de weg. Vrijdag 20 januari brengt De Zeeuwse Komedie als eerste Nederlandse gezelschap „De Vliegen", geschreven door Jean-Paul Sartre. Het stuk begint om halfnegen in het Vlissingse Vestzaktheater. Vorig jaar bracht De Zeeuwse Komedie met veel succes de premières van to neelstukken van de Zeeuw Rens Schot en van Ab van Ieperen (tevens filmmaker). Regisseur Elias van Zan den, vroeger acteur bij To neelgroep Centrum, meent dat de theaterwereld zo in elkaar zit dat beroepsgezel schappen voornamelijk stukken brengen die ofwel in het verleden, ofwel in het buitenland, bewezen hebben bij het publiek aan te slaan. „Een schouwburgdirecteur wil zijn zaal vol hebben en dat is bij onbekende stukken altijd een gok. Ik vind dat het amateurtoneel - zoals vaak gebeurt - zich niet moet be zighouden met het naspelen van door het beroepstoneel gebrachte successen. Het re sultaat is vaak minder en het is ook niet leuk om te doen. De Zeeuwse Komedie brengt stukken waar misschien wel risico's aan kleven, maar die aantonen dat het amateurto neel van grote betekenis kan zijn voor de ontwikkeling van de Nederlandse toneel schrijfkunst en bij het tonen van onbekend, maar be langwekkend, repertoire", verklaart Elias van der Zan den. De Vliegen van Sartre VLISSINGEN - Zaterdag 14 februari houdt de Vlis singse Sportvereniging Ma rathon voor de negende keer de Galgecross in Vlissingen. De cross is in de buurt van de Langeleenweg achter het clubhuis van Marathon. De wedstrijd telt mee voor de Zeeuwse crosscompetitie. De jongste deelnemers gaan om 13.00 uur van start en de senioren om 15.00 uur. Zij lo pen een afstand van tien kilo meter. Na afloop van de wedstrij den om ongeveer 15.40 uur begint de prestatieloop. De deelnemers kunnen kiezen uit een afstand van ander half, drie of vijf kilometer. Inschrijven kan men in het clubhuis van Marathon aan de Bosweg in Vlissingen. MIDDELBURG - Een aan tal Middelburgse vrouwen groepen die de emancipatie van hun sexd nastreven, heb ben zich verenigd in de werk groep „Pand". Zoals uit de naam al blijkt, zoekt de werkgroep een ruimte waar de activiteiten op het gebied van de emancipatie plaats kunnen vinden. In de werkgroep zijn verte genwoordigd vrouwencafé Trui, Vrouwen van het N.V.V., Rooie Vrouwen van de PvdA, stichting VOS-werkgroep Middel burg, de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen en de Middelburgse Vrouwen raad. Behalve de verheffing van de vrouw hebben deze groepen ook een ruimtege brek gemeen. Binnenkort gaat een verzoek om steun uit naar het Middelburgse ge meentebestuur. noemt hij dan ook be langwekkend. Sartre be werkte de Griekse mythe, zo als die werd opgetekend door Aischylos in de trilogie de „Oresteia". In dit debuut van Sartre (uitgebracht in 1943) komt de essentie van zijn fi losofie misschien wel het dui- delijkst naar voren. Sartre zegt daarover in „l'Existentialisme est un hu manisme" (1965): „Dosto- jewski heeft gezegd: „Als God niet bestond zou alles geoorloofd zijn". En daar gaat het existentialisme nu juist van uit. Als God niet bestaat, hebben we geen waarden of stelregels voor handen die ons gedrag kun nen rechtvaardigen. Zo zijn wij in het domein der waar den vóóraf noch achteraf door rechtvaardigingen of excuses gedekt, wij zijn al leen, zonder excuus". „Dat bedoel ik wanneer ik zeg dat de mens gedoemd is vrij te zijn. Gedoemd, want hij heeft zichzelf niet gescha pen, en aan de andere kant toch vrij, want eenmaal in de wereld geworpen is hij ver antwoordelijk voor alles wat hij doet". In „De Vliegen" draait het om de bevolking van het pro vinciestadje Argos die ge bukt gaat onder angst en schuldgevoel, aangepraat en in stand gehouden door hun koning en hun geestelijkheid en hun bevrijding door Ores tes. De belangrijkste rollen worden gespeeld door Rens Schot, Mieke Eelenbaas, Bram Kwekkeboom, August Verdonck, Ank Hanemaaij- er, Edo Douma, Wil Koele- wij n, Jan Felius en Linda van Druten. MIDDELBURG - In een serie van drie voordrachten gaat J. Fandhövel deze maand in op de oost-west-verhouding. De voordrachten zijn georgani seerd door het Studiecen trum voor Antroposofie in Zeeland en vinden plaats in de rozenzaal, Dam 69, Mid delburg. Oost en west worden in evenwicht gehouden door het evenwicht van de angst, de wederzijdse afschrikking. Sandhövel vraagt zich af of dit om te buigen is tot het evenwicht van het vertrou wen. En in hoeverre Europa bij deze ombuiging een posi tieve rol kan vervullen. De eerste voordracht is woens dag 11 februari, de tweede 18 en de derde 25 februari. Aanvang steeds acht uur, toegangsprijs vier gulden vijftig, alle voordrachten twaalf gulden. VLISSINGEN - Volgende week vieren Christiaan de Vries en Maatje Duijvekot het feit dat zij zestig jaar lief en leed hebben gedeeld. Christiaan de Vries, gebo ren in januari 1894 en, en Maagje Duijvekot, geboren in december 1893, wonen in het bejaardencentrum Ter Ree- de aan de Koudekerkseweg in Vlissingen. Rond vijf uur, tijdens de receptie, biedt de burgemeester en zijn echtge note namens het gemeente bestuur het paar zijn geluk wensen aan. Voor deskundige verzorging van uw: BELASTINGAANGIFTE jaarrekening-administratie (op afspraak) DICK SCHINKEL ASSURANTIËN Paspoortstraat 18 O.-Souburg 01184-64455 VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste steef en een GROTE KOLLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen MIDDELBURG - Is er werk na het voltooien van de school en wat voor werk dan wel? Als je verder gaat studeren, welke opleiding kun je dan kiezen? Op deze vragen kunnen school verlaters aanstaande donderdag en vrijdag mogelijk een antwoord krijgen inliet jongerencentrum Midgard in Mid delburg. Donderdagmiddag vanaf halfdrie is er een dia-serie over dit onderwerp te zien en die middag geeft ook iemand van de vrijwilligersvacatu- rebank informatie over de mogelijkheden van de bank. Vrijdagmiddag om half vier komen schooldecanen van de christelijke en stedelijke scholengemeenschap op ver zoek van het scholierenkaf fee iets vertellen over het thema schoolverlater. Vrijdagavond om acht uur kunnen belangstellenden zelfnmeedoen aan de thea- terproduktie „Klaarge stoomd uitgedroomd" van „Het Spelerskollektief" uit Amsterdam. VLISSINGEN - Op 13 maart gaat in de openbare bibliotheek aan de Spuistraat te Vlissingen de architec tenwinkel van start. Iedere vrijdagavond tussen zeven en negen uur kunnen mensen in de leeszaal van de bibliotheek gratis terecht voor informatie en advies. De architecten winkel wil mensen wegwijs maken in het vaak onduidelijke woud van bouwvoorschriften, subsi dies, vergunningen en dergelijke. De winkel is een initiatief van de Vlissingse werkgroep MIDDELBURG - De open avond in het Rijn Schelde Instituut aanstaande vrijdag staat in het teken van de ver ontreiniging van het binnen water in Zeeland. Meneer Oskam, medewer ker van de afdeling milieu van de provinciale water staat, zal een en ander vertel len over de manier waarop deze instantie dit probleem aanpakt. De bijeenkomst begint om acht uur. Het adres is: Dam 47, Middelburg. Links Rens Schot, rechts Bram Kwekkeboom. Staand: Wil Koelewijn. Beschermd Stadsgezicht. Ruud Dijkstra, lid van deze werkgroep: „Veel mensen willen hun huis verbouwen, maar niet iedereen kan een architect betalen en evenmin een aannemer. De architec tenwinkel wil de mensen die verbouwingsplannen hebben een ruggesteun geven door ze bijvoorbeeld te wijzen op de subisdiemogelijkheden, het helpen aanvragen van bouw vergunningen en dergelijke". De architectenwinkel is een samenwerking van vijf architecten. Iedere vrijdag avond zijn er twee architec ten beschikbaar die zo moge lij k direct antwoord geven op vragen en met de klant wil len zoeken naar een oplossing van eventuele problemen. Het is ook mogelijk dat de architectenwinkel een op dracht (teken- of ontwerp- nu verkrijgbaar Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 MIDDELBURG - De eerste aflevering van de Zieken huiskrant Walcheren is deze week verschenen. Het is een uitgave van de Stichting Streekziekenhuis Walcheren. De krant is bedoeld om de inwoners van Walcheren be ter te voorzien van informatie over het wel en wee van de ziekenhuizen. Het ligt in de bedoeling de ziekenhuiskrant enige malen per jaar uit te geven. De krant zal een zo ruim mogelijke gratis ver spreiding krijgen. Belangstellenden kunnen zich voor een gratis abonne ment opgeven bij de redactie van de Ziekenhuiskrant, Noordpoortplein 2 in Middel burg. Naast het uitgeven van de krant wil het bestuur in de toekomst onder meer aan dacht schenken aan de be handeling van klachten, de uitgifte van een jaarverslag en dergelijke. In het kader van de verbete ring van de voorlichting zal binnenkort voorlichting en inspraak worden gegeven over het concept programma van eigen voor het nieuwe streekziekenhuis. Enige in formatie hierover is bij de eerste ziekenhuiskrant ge voegd. Kleuters maakten wandkleed voor bewoners Zoute Viever OOST-SOUBURG - De kinderen van de kleuter school Klein Schoonenburg in Souburg hebben een wandkleed gemaakt, dat zij dinsdag 17 februari aan de bewoners van het bejaarden huis de Zoute Viever zullen aanbieden. Alle kleuters heb ben een stukje van het wandkleed gemaakt. Deze be zigheid is een onderdeel van een project van de kleuters over „Vroeger en nu". Zij hebben in de klas al heel wat gepraat over hoe de mensen vroeger leefden en ook over hoe de ouderen nu leven. Het uxindkleed krijgt een plaatsje in de gemeenschaps ruimte van de Zoute Viever. Kleuterleidster juffrouw Houterman: „Het bejaarden tehuis ligt tegenover de kleu terschool. We zijn dus buren. Het project ligt dan ook voor de hand. Voor de bejaarden is het ook erg plezierig, omdat zij zo in contact komen met de andere wijkbewoners. De kinderen zullen bij het aan bieden van het uxindkleed ge kleed zijn als de kinderen uit de boekjes van Ot en Sien. Zij hebben speciaal een liedje ge leerd wat zij voor de ouderen zullen zingen. Daarna voor den de kinderen getracteerd en zullen er ouderwetse spel letjes gespeeld worden, die de ouderen zeker nog wel uit hun jeugd zullen herkennen. De bejaarden kunnen de kin deren misschien nog wat ver tellen over hoe zij vroeger foto: Cor Schuilwerve. leefden. Ook de ouders zijn uitgenodigd. Zij kunnen dan meteen het gebouw van bin nen bekijken". De kleuterschool zal over enige maanden een tentoon stelling organiseren over het project, dat is opgezet in sa menwerking met de lagere school. Ook de bewoners van de Zoute Viever zullen dan worden uitgenodigd om te komen kijken. werk bijvoorbeeld) uitvoert. Ruud Dijkstra: „Het is de bedoeling dat de winkel gaat werken voor mensen die een architekt niet kunnen beta len. Het tarief van een op dracht hebben we dan ook zo laag mogelijk gehouden, na melijk vijfendertig gulden per gewerkt uur, inclusief btw. Voordat een klant een opdracht geeft, wordt van te voren een raming gemaakt van het maximaal aantal werkuren dat in de opdracht gaat zitten, zodat de klant precies weet waar hij aan toe is". De architectenwinkel richt zich niet alleen op bouw- en verbouwingsplannen van huizen, maar kan ook bij de inrichting van straten en pleinen behulpzaam zijn. Het gemeentebestuur van Vlis singen heeft een bedrag van drieduizend gulden beschik baar gesteld voor de aan schaf van een aantal naslag werken. Waar kan de archi tectenwinkel bij behulpzaam zijn? - U wilt een dakkapel ma ken. Hoe? Waar? Hoe groot mag dat? - U wilt gaan isoleren. Hoe? Waarmee? Waar? Subisdie? - U wilt weieens een echte badkamer. Waar? Kan dat? Is subsidie mogelijk? - De gemeente wil een teke ning zien van uw verbou wingsplannen. Wat moet er op zo'n tekening staan? Waar laat je zo'n tekeningen ma ken als u 't zelf niet kan? - Zijn uw plannen in over eenstemming met de bouw verordeningen, eisen van de welstandscommissie, com missie beschermd stadsge zicht? En met voorschriften van u weet niet wie? - Er zijn renovatieplannen voor uw woning, voor de hele straat. U en uw buren willen wel eens het oordeel van een onafhankelijke deskundige. VLISSINGEN - Maandag 16 februari om 20.00 uur start de cursus creatieve hand vaardigheid voor volwasse nen van de Stichting Sociaal Kulturele Aktiviteiten in de lokalen van de Frans Naere boutschool, Grote Markt 1 in Vlissingen. Deze cursus wordt gegeven door Cor Ha gen en is een ken nismaking met de handvaar digheid. Het is de bedoeling dat de deelneemsters zelf het programma opstellen. De cursus bevat zowel een theo retisch als een praktisch ge deelte. Er zijn nog enkele plaatsen vrij en men kan zich opgeven op de avond zelf maar ook telefonisch onder nummer 61252. e n 5, n V V

Scheldebode | 1981 | | pagina 1