Zaalvoetbalploeg in nieuwe kleren „MET MUN KWALITEITEN VAN TOEN ZOU IK NU EEN ZEER GOEDE BOTERHAM VERDIENEN Reünie op kasteel Bouvigne Forse groei van de verkenning in Zeeland Opbouwwerk vergadert over gemeentelijke discussienota S. Nighthome zoekt vrijwilligers Solo-danstheater van William Kirkpatrick in Kuiperspoort Middelburgse en Vlissingse moeders kunnen er eens uit Ik wil graag een waardevol en spannend spel: Werelddelen. Kampioenschap bloemsierkunst in hotel Britannia Warme en koude ziekten UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 JANUARI 1981 MIDDELBURG - De 46-jarige Piet van der Lijke, die zich als wielrenner grote populariteit verwierf in de vijfti ger jaren, staat weer midden in het métier. Weilswaar niet meer als actieve beoefenaar op het stalen ros maar wel als adviseur van vele wielervrienden. Die overtuiging kregen we toen we onlangs binnenliepen bij de oud-Zeeuwsch-Vlaming. Piet van der Lijke, geboren en getogen in Groede, kwam twaalf jaar geleden in Middel burg wonen en runt nu in de Zeeuwse hoofd stad een zaak in race- en trimfietsen. „En in dit kleine pand voel ik me in mijn element", stelt Piet vast. „Niet in de eerste plaats als zaken man", voegt hij er haastig aan toe", „want ik ambieer het heus niet om van mijn verdiensten in een dure slee te kunnen rijden". Hoofdzaak voor mij is dat ik weer rechtstreeks ben betrok ken bij het wel en wee in de wielersport". Loopbaan Grotere werk Kwaliteiten Wie verloor tennissokken? Postzegelmarkt in het Anker 217 Vurige Zeeuw" Piet van der Lijke staat weer midden in wielermétier In 1959, toen Piet van der Lijke aan zijn derde seizoen bezig was als proffessional, werd zijn wielercarrière abrupt afgebroken door een ernstig ongeval. Tijdens een kermiskoers in Melle (bij Brussel) klapte de Zeeuw op een auto die geparkeerd stond op het parkoers. „Ik liep daarbij ernstig rugletsel op en moest negen maanden in het ziekenhuis blijven. Het fietsen was toen meteen fini voor mij maar gelukkig ben ik daarna weer geheel her steld". Terwijl het een komen en gaan is van actieve wielren ners vertelt Piet over de tijd toen hij zelf nog de wieltjes liet snorren. Zijn loopbaan begon in 1952 als nieuweling. Reeds in dat eerste seizoen bleek hij geen figurant te zijn en boekte hij onder andere zes troimfen. Aan het einde van het vol gende seizoen stapte hij over naar de amateurs en de door braak bij deze categorie liet niet lang op zich wachten. De kleine, frêle coureur uit „De Groe", die toen amper 54 kilo gram woog, kwam in het prille seizoen reeds tot uitste kende resultaten (5e en 3e) in de Belgische klassiekers Om loop van Het Volk en Gent-leper. Voordat het sei zoen er op zat had Piet van der Lijke twaalf zegepralen geboekt en dat was voor die tijd een respectabel aantal. De vurige Zeeuw, zoals hij vaak werd bestempeld, maakte vooral furore door zijn katachtige demarrage wanneer de finish in zicht kwam. „Ik was geen pure sprinter maar moest het van de lange aanloop hebben". In 1955 waagde Van der Lijke zich meer in het grotere werk bij de amateurs en reed onder andere Warschau - Berlijn - Praag. Terugblikkend daarop zegt hij„In feite is dat voor mij funest-uitgepakt. Ik was toen nog een schriel manneke, nog niet volgroeid. Dat zware werk vrat aan me, want let wel: je was toen nog amateir in de pure zin. Ik werkte toen als machi nebankwerker en moest de wielersport tussen de bedrij ven door beoefenen. Dat te veel hooi op de vork nemen is me dan ook later opgebroken toen ik eenmaal prof was. Toen ik er in feite moest staan, was ik er niet. Nooit forceren in je aanlooptijd ad viseer ik dan ook nu de jonge coureurs. Tijd en geduld zijn belangrijke schakels bij een zware sport als het wielren nen. Mijn eigen zoon Kjeld heb ik ook nooit aangewak kerd om vroeg te beginnen. Zijn ambitie was trouwens niet groot in die richting. Ik heb de keus altijd aan hem overgelaten om te gaan fiet sen. Te veel ouders pakken dat volgens mij verkeerd aan en willen zelf pronken met zoon of dochter. Als dat voor op staat zit men volkomen fout. Kjeld is vorig jaar be gonnen bij de trimmers en debuteert straks als amateur. Hij is nu twintig jaar. Te laat om nog aan de weg te gaan timmeren, zegt men. Maar dan is er nog geen man over boord want bij hem staat pu re liefhebberij voorop". Hoewel de evolutie in de wielersport, zoals die zich in de loop der jaren heeft vol trokken, ook door Piet van der Lijke wordt toegejuichd en dan vooral in materieel opzicht, ontkomt hij niet aan de gedachte dat hij te vroeg is geboren. „Met mijn kwalitei ten van toen verdiende ik nu in een goede sponsorploeg een zeer goede boterham", wil hij wel kwijt. Dat zijn beslist geen hoog dravende woorden. In zijn eerste prof jaar maakte Piet onder andere met Wim van Est, Gerrit Schulte, Gerrit Voorting en Michel Stolker deel uit van de nationale ploeg die in Kopenhagen streed om de regenboogtrui op de weg. Het is een duidelij - ke zaak dat hij toen bij de besten behoorde in ons land. Van der Lijke was daar in Denemarken overigens on fortuinlijk. „Door een gebro ken remkabel moest ik toen van fiets verwisselen, maar die was veel te groot voor me zodat ik het wel kon verge ten. Vandaag de dag is iets dergelijks natuurlijk een la chertje, want de materiaal voorziening is optimaal, maat toen kon zoiets nog ge beuren". Piet van der Lijke: „Hoofdzaak voor mij is dat ik weer rechtstreeks ben betrokken bij het wel en wee in de wielersport". In velerlei opzicht is het huidige wielermétier niet meer vergelijkbaar met vroeger, volgens Piet van der Lijke. „Maar een van de meest belangrijke fac tors om te slagen blijft nog steeds de mentaliteit", stelt hij resoluut. „Met klasse alleen kom je er niet, ka rakter moet je eveneens to nen. Dat mis ik bij nog te veel coureurs. Ik zou meer lef, meer durf willen zien bij kerels van voor in de twintig. In die leeftijd vreet je toch heel de wereld op OOST-SOUBURG/VLISS INGEN - Van 17 december 1980 tot 15 januari 1981 zijn bij de gemeentepolitie in Vlissingen de volgende voor werpen aangegeven. Bankbiljet, herenbril met donker montuur; zakreken- machine; wegafzettings- lamp; zwart sigarettenetui; cijferslot; 3 schoolboeken; rechter bruine herenhand schoen; paar'lederen brom fietshandschoenen; rechter lichtbruine dameshand schoen; paar zwarte heren handschoenen; zilveren da meshorloge; doublé dames horloge; sjawl van bont; bruine kinderportemonnee; geel/groene portemonnee; zwarte portemonnee; blauwe knipportemonnee; zilveren broche met roosjes; gouden trouwring; sleutel met geld en garderobenummer; 1 sleutel in bruin etui; 3 lips- sleutels aan touwtje; fiets sleutel; 2 sleutels aan bruine hanger; 6 sleutels; zwarte handtas; zwarte fietstas; groen geruite fietstassen; sierwieldop; Pasfoto's in bruin mapje; rechter rood/bruine suède want; rechter zwart gebreide handschoen; lederen bruine herenhandschoen; nieuwe tennissokken; bruine kin derportemonnee; zwarte knipportemonnee; blauwe kindersandaal; 5 sleutels aan sleutelhanger; 3 en 7 sleutels VLISSINGEN - De Stich ting Opbouwwerk Vlissingen praat woensdag 28 januari tijdens de vergadering van het algemeen bestuur over de gemeentelijke discussienota „Tien jaar communicatie". Omdat dit de eerste verga dering van '81 is, wordt de avond op informele manier besloten. Belangstellenden zijn welkom. nen; rechter bruin/rode want suède met gebreide boord; grijs/zwarte trui; ro de kinderportemonnee; goudkleurige kinderring; zilveren ring met zwarte steen; gouden schakelarm band met naam; autosleutels aan label; 5 sleutels aan leertje met letter. Benzine-reserve-tank; passerdoos; zilverkleurige parkerpen met doublé knip; linker zwarte gebreide hand schoen in een bruine lederen; rechter geel/zwarte hand schoen; rechter zwarte ge breide handschoen; zwarte en bruine lederen herenhan- schoen; doublé dameshorlo ge; groen/grijze centuur; ge le das met zwart/groene rui ten; lichtbruine portemonnee met o.a. sleutels zilveren armband met bolletjes; gou den armband met naam; 2 sleutels in zwart etui; 3 auto sleutels aan zwart label; 2 sleutels in zwart etui; 3 auto sleutels aan zwart label; 2 sleutels aan rood label; losse loper; motorsleutel aan bruin label; sleutel aan touwtjes; skateboard. In dezelfde periode werden bij het dierenasiel aangege ven: zwart-wit katertje, 5/6 mnd.; wit-rood katertje 4 mnd; volwassen lapjespoes; donkergrijs met rode vol wassen poes, bij particulier: zwart-witte poes; In asiel: lapjeskat, 7 maanden vanuit Westerz. grijze poedel, reu, 10 jaar; Bij particulier: bouvier; In asiel: cypers met witte volw. poes. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00 - 12.00 uur, 14.00 - 16.00 uur. In deze periode werden bij de Gemeentepolitie te Oost Souburg aangegeven: rode spin met gele haken (snelbin der); zwarte regenbroek in plastic zak. Sleutel aan wit plastic label; klein wit speel goed beertje. Rechter blauwe kindersandaal; bankbiljet, een klein, veelkleurig kussen. ieder aan ring; f ietssleutel; schuimrubber honde- mand; wijnrode linker da meshandschoen; rechter blauw/witte plastic hand schoen; 2 zwarte handschoe- OOST-SOUBURG - De Jeugdsociëteit Silver Nigh thome heeft nijpend tekort aan vrijwillige medewerkers. Van de medewerkers wordt verwacht dat ze ten minste zestien jaar oud zijn en zich een paar maal per maand in wil zitten voor de soos. Er zijn mensen nodig voor de werk groepen, bar, disco, onder houd, schoonhouden en pu bliciteit. Aanmelden kan tijdens de openingsuren op zaterdag van 19.30 tot 23.30 en op zon dag van 19.30 tot 22.30 uur. Op dinsdag 31 maart wordt op Kasteel Bouvigne te Bre da een reünie gehouden voor dames die na 1936 op het kas teel him opleiding als dienst bode of gezinsverzorgster hebben gehad. Degenen die in aanmerking komen om de ze reünie bij te wonen, kun nen zich schriftelijk of tele fonisch wenden tot mevrouw A.M. van Kinderen-Kruys- bergen, Lelystraat 378 in Breda; tel.871100. MIDDELBURG - De in New York wonende William Kirkpatrick is aanstaande vrijdagavond in het Kuiper- spoorttheater in Middelburg te zien met zijn solo-dans theater. Kirkpatrick, choreograaf, componist, danser, acteur en leraar, begon zijn dansstudie in Californië, maar vertrok al snel naar New York waar hij zich verbond met de Dan ce Theatre Workshop onder leiding van Jeff Duncan. Een half jaar later trad hij met een avondvullend program ma op in het Cubiculo Thea tre in New York. Dat was in 1974 en sindsdien is het werk van Kirkpatrick tijdens con certen in de VS en ook Euro pa te zien geweest. In '78 vormde hij wat nu zijn Solo-danstheater is. De laatste tijd houdt Kirkpa trick zich bezig met het ma ken van theater voor muzi kanten. Zo werd zijn bewer king van „Theatre Piece" van de componist John Cage zeer goed ontvangen. Kirkpatrick trad in veel stukken op die voor muzikanten plus solo-danser zijn geschreven, zoals Peter Maxwell Davies' „Visali Icones", Schönbergs „Pierrot Lunaire" en Sa ties. „Sports Divertisements". VLISSINGEN/MIDDELB URG - Zowel in Vlissingen als in Middelburg komen al geruime tijd een aantal moe ders wekelijks bij elkaar om te praten. De praatgroepen zijn opgerot door de VJV Vrouwengroep Vlissingen - /Middelburg om die moeders eens te kunnen laten ont snappen aan hun drukke kleine wereldje. Vrouwen die er belangstel ling voor hebben, kunnen zich aan het begin van het nieuwe jaar bij één van de groepen aansluiten. Wie er meer over wil we ten, kan contact opnemen met Joke Moerland (voor Vlissingen), tel. 01184-17819 of met Nelleke Hagt (voor Middelburg), tel. 01180-16278. De Vlissingse groep komt wekelijks bij elkaar op woensdagmorgen van half- tien tot halftwaalf in de Ver- kuyl Quakkelaarstraat 95 en in Middelburg op maandag morgen op dezelfde tijd als Vlissingen in de Latijnse Schoolstraat 10. Er is kinder opvang.' j Ik bestelex. van het spel Werelddelen a f 39,- exd. verzendkosten. i Naam: Adres: "*"iau*" Postcode/Woonplaats: j Stuur de bon tt naar Novfc, antwoordnummer 362,2500 WB Oen Haag. I Een post/egel e net nodig, maar mag wet. I Wacht met betalen tot u de besteing met grokaart hebt ontvangen. L.......j VLISSINGEN - Woensdag 21 januari wordt in hotel Bri tannia in Vlissingen de regionale voorronde gehouden voor het Nederlands kampioenschap Bloemsierkunst. Hieraan wordt deelgenomen door bloemisten uit Zeeland en West-Brabant Na afloop van de wedstrijd worden de ge maakte bloemstukken tentoongesteld voor het publiek. Van 18.00 tot 23.00 uur is de expositie gratis toegankelijk. Deze wedstrijd wordt ge organiseerd door bloemis tenwinkeliersvereniging Zuid-West-Nederland en de Koninklijke Bloemistenpa- troonsvereniging Breda en omstreken en de Fleurop Ne derland. Om ook de jeugd bij het wedstrijdgedeelte te betrek ken wordt er in Vlissingen een speciale junioren wed strijd gehouden voor deelne mers die nog in opleiding zijn. De junioren maken een tafelversiering en een rouw- tak. Voor de voorronde van het Nederlands kampioen schap hebben 15 mensen in geschreven. De winnaar doet dan mee aan het landelijk kampioenschap. De wed strijden zijn bedoeld om het vakmanschap op het gebied van de bloemsierkunst op een hoger plan te brengen. De deelnemers maken al len een vrij werkstuk, een bruidsboeket, een vaas met bloemen, rouwtak en een boeket. Per deelnemer wordt hiervan een eigen stand inge richt voor de expositie. Het solo-danstheater begint om tien uur. VLISSINGEN - Op zater dag 24 januari wordt door de postzegelvereniging Unicum de maandelijkse postzegel- markt gehouden in het wijk- gebouw 't Anker aan de Bo- nedijkestraat in Vlissingen. Alle materialen die op het gebied van de postrogelver- zameling aanwezig zijn, zijn door de leden van deze lande lijke postzegelvereniging bijeengebracht. Unicum heeft 25 afdelingen in Neder land en ongeveer 3500 aange sloten leden. Op de postzegel- markt zijn aanwezig onder andere postzegelboekjes, eerstedagenveloppen, plaat- fouten, blokken van vier ro gels en dergelijke. De prijzen van al deze zaken zijn door de organisators aan een maxi mum gebonden. Tijdens deze markt kan men alle inlich tingen krijgen over de vere niging. Een aantal bestuurs leden is daar aanwezig. De markt is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis, tot 16 jaar onder begeleiding. MIDDELBURG - De Me dische Associatie Middel burg organiseert een open bare voordracht op vrijdag 23 januari met als onderwerp „Warme en koude ziekten". De spreker is de anthropo- sofische huisarts J. Zee uit Rotterdam. De voordracht wordt gehouden om 20.00 uur, op Dam 69 in Middelburg. Na de pauze is er gelegenheid tot vragen stellen. De Medische Associatie streeft naar de vestiging van een anthropo- sofische huisarts in Middel burg. VLISSINGEN - Het aantal jeugd- en kaderleden van de verkennerij in Zeeland is de laatste drie jaren flink geste gen. Waren in '77 1671 jon gens en meisjes lid van ka bouters, welpen, gidsen, en zovoorts, in '80 waren dat er 2117. Inclusief kaderleden hielde zich vorig jaar 2723 Zeeuwen met de verkennerij bezig. Dit blijkt uit het meerja renplan van Scouting Zee land, zoals dat in goed Neder lands heet. Scouting Zeeland heeft in hit meerjarenplan de richting uitgestipeld die de komend jaren het best kan worder gevolgd. Dit ge beurt in hi t kader van de spreiding v n het welzijns beleid. De rovincie en ge meenten g< an de betaling van welzij ssubsidies van het rijk ovi nemen en ver langen van alle instellingen en verenigingen een meerja renplan om op een rij te kun nen zetten hoeveel geld er nodig is en waarvoor. Scouting Zeeland gaat uit van een verdere groei in de komende jaren en mogelijk komen ook de twee groepen uit Goeree Overflakkee on der Zeeuws beheer als Goe ree inderdaad bij de provin cie Zeeland wordt ingelijfd. De functionaris op het ge westelijk bureau in Vlissin gen heeft op het ogenblik al de handen vol aan allerlei werkzaamheden. Scouting Zeeland vindt het dan ook dringend gewenst dat de mankracht op dat bureau op korte termijn wordt uitge breid met een administratie ve kracht. Ook het aantal vrijwillige medewerkers zou moeten worden uitgebreid. Op de langere termijn vindt men het nodig dat er een agoog op het gewestelij ke bu reau komt werken. VLISSINGEN - De in de eerste klas afdeling Vlissingen spelende zaalvoetbalploeg „Schinkel Assurantiën" is doorzijn sponsor in nieuwe kleren gestoken. Sponsor Dick Schinkel Assurantiën uit Souburg startte ruim drieëneenhalf jaar gele den met de sponsorering. De naam van de sponsor stond op de achterkant van de shirtjes gedrukt en volgens de reglementen moet die op de voorkant. Vandaar. Schinkel zorgde meteen ook voor nieuwe ballen en nieuwe tassen, uiteraard met de naam er op. foto: Cor Schuilwerve.

Scheldebode | 1981 | | pagina 17