Sherryconcert in De Zwaan V.M.Z.WILMEER AANDACHT VAN PROVINCIAAL BESTUUR VOOR VERONTREINIGINGEN VANUIT BELGIE Fietspad Serooskerke- Yrouwenpolder gevaarlijk Kindertheater Poef Macedonische volksmuziek Ej Ej met Heksentoer Liefhebbers kunnen zich nu opgeven voor zomerkampen DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 JANUARI 1981 Discussienota „Tien jaar communicatie" Nieuwe cursussen in Woltershuis Nieuwe cursussen in Het Buut Permanente oefenruimte voor E.M.M. ?13 Activiteiten voor jong en oud in openingsweek de Zwaan OOST-SOUBURG Zaterdag 24 januari wordt het club- en buurthuis De Zwaan in Oost-Souburg hero pend. De Zwaan is bijna een jaar gesloten geweest wegens een grondige verbouwing en wordt nu feestelijk geopend. De officiële opening neemt burgemeester Wes terhout voor zijn rekening. Ter gelegenheid van de opening zijn er een hele week activiteiten voor zowel ouderen als jongeren in De Zwaan. Het gebouw zal vooral gebruikt worden door de Stichting Kulturele Activiteiten. Cultureel werker Kris van Wezel: „De Zwaan was echt hard aan een verbouwing toe. Het dak lekte, het was overal verschrikkelijk gehorig, zo dat je echt last had van el kaar als je in twee naast el kaar gelegen zaaltjes bezig was. We zijn dan ook erg blij met deze verbouwing. Het, gebouw voldoet nu weer he lemaal aan de eisen. De ver bouwing heeft ruim drie kwartjaar geduurd en kostte zo'n zes ton. Er is wel een verandering gekomen. Vroe ger had het SKA het beheer over De Zwaan, maar nu valt de exploitatie van De Zwaan onder de dienst Welzijns voorzieningen van de ge meente. Dit betekent voor het SKA een verlies aan inkomen van zo'n tienduizend gulden per jaar, waar nog geen op lossing voor gevonden is. Het SKA heeft wel permanent de beschikking over de boven zaal en twee benedenzaaltjes van De Zwaan. De grote zaal en de foyer kunnen per dag deel gehuurd worden." Omdat De Zwaan zo lang gesloten geweest is, heeft de Culturele Raad Vlissingen een subsidie toegezegd van tienduizend gulden om in de openingsweek een groots op gezet programma te kunnen realiseren. Dit programma wordt georganiseerd door de Vlissingse Culturele Raad in samenwerking met SKA, do cumentatiecentrum Moluk- kers, Uit in Vlissingen en de Volksdansvereniging Vlis singen. „We hebben geprobeerd een programma samen te stellen waar voor iedereen wat bij is," vertelt Geert Overdam van de Culturele Raad. „Ook voor de kinderen zijn er twee voorstellingen. Er is in Vlissingen nog niet zo erg veel keuze uit vrije voor stellingen voor kinderen en deze feestweek was een goe de aanleiding om eens iets dergelijks te organiseren. Verder omvat het program ma films, spelmiddagen voor de jeugd, concerten, een dis coshow, culturele avonden en theater voor volwassenen. We willen in de toekomst meer concerten en voorstel lingen gaan organiseren in De Zwaan. Het komt vaak voor, dat het Vestzaktheater te klein is voor bepaalde voorstellingen en die zouden dan in De Zwaan gehouden kunnen worden, omdat daar zo'n 350 plaatsen zijn. Ook voor schoolvoorstellingen is De Zwaan bijzonder ge schikt. Na de openingsweek be ginnen dan de wekelijkse ac tiviteiten van het SKA in De Zwaan. Men wil voorlopig starten met allerlei clubs en cursussen zowel voor de jeugd als voor volwassenen. Op het programma staan on der andere timmerclub, een huisvrouwenpraatgroep, yoga, instuif, filmhuis, buurtcafé, kookcursus, cur sus volksschilderkunst, soos en dergelijke. praten, te biljarten of iets dergelijks. Kris van Wezel: „We heb- Programma ben nog maar een voorlopig programma opgesteld. Bij Het programma voor de met medewerking van een aantal orkesten en koren. 22.00 uur bingo-dansavond met medewerking van Trïo 2000. Zondag 25 januari: 16.30 uur sherryconcert door Ab- v»*r,h fijt'' ".«O srr -0, w m. De Vleermuis uit het spel „Heksentoer" van poppentheater Ej Ej, te zien maandagmiddag 26 januari. Een scène uit „Klowns" van Theaterwerkgroep Salu, zaterdagavond 31 januari in De Zwaan. voldoende belangstelling zijn er meer mogelijkheden. Er is echter wel één moeilijkheid. Voor al deze activiteiten is een groot aantal vrijwillige begeleiders nodig en daar ontbreekt het nog aan. De grootste behoefte aan mede werkers bestaat er bij de woensdagmiddaginstuif voor kinderen, de kleine kerngroepen voor de jeugd, waar een vaste activiteit ge kozen wordt, de kook- en timmerclubs en de soos. Me dewerkers vanaf achttien jaar kunnen zich telefonisch opgeven. Het nummers is 61252." Ook het documentatiecen trum Molukkers zal terug komen in De Zwaan. Het po litiek kaffee blijft echter in het clubhuis Scheldebuurt. Veel bezoekers komen uit Vlissingen en vinden het be zwaarlijk om naar Souburg te reizen. Het SKA heeft ook plannen om een project voor werklozen op te zetten in De Zwaan. Men wil zover komen dat daar de werk briefjes in geleverd kunnen worden, waarna er dan de mogelijk heid zou zijn om in De Zwaan iets te doen, zoals korte cur sussen oriëntatie in de sa menleving en corresponden tie. Werklozen kunnen er ook blijven hangen om wat te openingsweek van De Zwaan ziet er als volgt uit: Zaterdag 24 januari: 14.30 uur muzikale rondwandeling vanuit diverse punten in Souburg naar De Zwaan. 20.00 uur culturele avond van de amateuristische kunst, OOST-SOUBURG - Dins dag 27 januari is er in De Zwaan in Souburg een voor stelling van het kinderthea ter Poef. Het is een voorstel ling met als titel: Ik ben niet bang. De hoofdpersoon in het stuk, Mark, is overal bang voor. Op zekere dag haalt zijn pop Jeroen hem over om sa men met hem de wijde we reld in te trekken om zijn angsten te overwinnen. Óp hun tocht ontmoeten ze de vogel Bellefleur die op zoek is naar haar ei. Het ei blijkt te zijn gestolen door de gevaar lijke Floppels. Uiteindelijk verjaagt Mark samen met de kinderen Floppels en over wint daardoor zijn angsten. Het stuk begint om 16.15 uur en is geschikt voor kinde ren van vier tot tien jaar. bie de Quant en Edward Wit- senburg. Maandag 26 januari: 16.15 uur poppentheater Ej Ej speelt Heksentoer. 20.00 uur open huis, toegang gratis. Dinsdag 27 januari: 16.15 uur kindertheater Poef speelt Ik ben niet bang. 20.00 uur culturele avond over de Molukken met dia's, fototen toonstelling en Moluks zang koor. Woensdag 28 janauri: 14.00 tot 16.00 uur instuif spelmid- dag voor alle leeftijden. 16.15-17.00 uur optreden kin derdansgroep Souburg, toe gang gratis. 20.30 uur Ger- dan, Joegoslavische volks muziekgroep. Donderdag 29 januari: 16.15 uur filmvoorstelling Het Toverstokje, alle leeftij den. 20.30 uur de Nieuwe Ko medie speelt „De Strop". Vrijdag 31 januari: 14.00 tot 16.00 uur loop-in-stuif voor kinderen en ouders, toegang gratis. 20.30 uur theater werkgroep Salu speelt „Klowns" van Sam Bogaerts. Zondag 1 februari: 14.30-17.30 uur discoshow El dorado. Kaarten voor alle voorstel lingen zijn in voorverkoop vanaf 19 januari van 9.00-12.00 uur bij De Zwaan en van 14.00-17.00 uur bij Bachten Komme. OOST-SOUBURG - Zondag 25 januari is er in De Zwaan in Souburg een sherryconcert door Edward Witsenburg en Abbie de Quant. Het concert was gepland in het Vestzakthea ter maar is in verband met de opening van De Zwaan naar dit buurtgebouw verplaatst. Het concert begint om 16.30 uur. Abbie de Quant speelt fluit. Zij is afkomstig uit Den Haag. Ze kreeg er haar eerste lessen bij Jan Prins, later werd zij leerlinge van Koos Verheul. Abbie is met alle Nederlandse orkesten en met vele buitenlandse ensembles opgetreden. Zij is nu als do cente verbonden aan het Utrechts Conservatorium. Edward Witsenburg speelt harp. Hij begon met de studie op zeventienjarige leeftijd aan het Amsterdams Conser vatorium en behaalde diver se onderscheidingen. Ook studeerde hij enige jaren bij de bekende harpist Marcel Grandjany in New York. Witsenburg heeft een har pen verzameling opgebouwd die reikt van de middeleeu wen tot de moderne tijd. Tij dens concerten bespeelt hij meestal de vroegere harp van Rosa Spier. Tijdens het sher ryconcert spelen zij werken van Bach, Andriessen, Ma- rius Flothuis, Louis Spohr, Camille Saint-Saëns, Isnag Yun en Nicolai Bochsa. SOUBURG - De muziek groep Gerdan uit Joegoslavië treedt woensdag 28 januari op in De Zwaan in Souburg. De groep speelt Macedoni sche volksmuziek. De muziek die zij spelen kenmerkt zich door gecom pliceerde maatsoorten en hoort bij bepaalde volksdan sen. De muziek wordt vaak gespeeld op bruiloften die in die streek soms wel vier da gen duren. Het is nu vooral de klarinet die in de bruilofts muziek overheerst. Oor spronkelijk werd de volks muziek op zeer primitieve in strumenten gespeeld, maar de meeste orkesten spelen te genwoordig met de moderne re instrumenten als de viool, accordeon en klarinet. Ger dan is in Nederland in ver band met de opname van een langspeelplaat. Het optreden in De Zwaan wordt georganiseerd door Uit in Vlissingen in verband met de heropening van De Zwaan. Het begint om 20.30 uur. Kaarten zijn in ixxyrverkoop vanaf 19 januari bij De Zwaan van 09.00 tot 12.00 uur en bij Bachten Komme van 14.00 tot 17.00 uur. OOST-SOUBURG Maandag 26 januari speelt het poppentheater Ej Ej het spel Heksentoer in De Zwaan in Souburg. Het poppenspel is bedoeld voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Heksentoer is het verhaal van het meisje Suzanne, dat voor niets of niemand bang is. Ook niet voor meneer Tra- nendrup. Dit heeft tot gevolg dat meneer Tranendrup Su zanne wil gebruiken om van de wereld een tranendal te maken. Het is een hele hek sentoer om alles weer te laten worden zoals het was. De voorstelling begint om 16.15 uur en is georganiseerd in verband met de heropening van De Zwaan. Kaarten zijn in voorver koop vanaf 19 januari van 9 tot 12 uur bij de Zwaan en 14 tot 17 uur bij Bachten Kom me. VEERE - De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland vindt dat in de Milieuhygiënische Nota 1980 van de provincie Zeeland een duidelijk werkplan voor de toekomst ontbreekt. Juist een beschrijving van provinciale plannen op milieugebied zou in een dergelijke nota thuishoren, zo schrijft de V.M.Z. in een reactie aan het provinciaal bestuur. Volgens de provincie is het regelingen hadden in de nota „de vraag of kernenergie in een provinciale milieuhygië nische nota thuishoort". De V.M.Z. vindt dit zeker geen vraag, maar een noodzaak. „Het provinciaal bestuur kiest met het negeren van de aanwezigheid van een kern centrale in Zeeland de ge makkelijkste weg in deze no ta", aldus V.M.Z. die nog maar eens wijst op de moge lijke gevolgen voor het mi lieu van de centrale van Borssele en de vier kerncen trales die straks vlak bij de grens in Doel staan. Rampen niet mogen ontbreken. De V.M.Z. vindt het een kwalijk zaak dat de provin cie zoveel mogelijk de lande lijke normen en uitgangs- ounten wil volgen. Op basis van de gemiddelde bevol kingsdichtheid van 386 inwo ners per vierkante kilometer wordt beoordeeld of de vesti ging van een bedrijf al of niet toelaatbaar is. Het gevolg is dat dunner bevolkte gebie den daarvoor worden aange wezen, dus ook Zeeland met 192 inwoners per vierkante kilometer. VLISSINGEN - In de maand augustus organiseert de stichting Sociaal-Kultu- reel Werk Vlissingen een viertal zomerkampen voor kinderen in de leeftijd van zes tot en met vijftien jaar. Het eerste kamp, van 1 tot en met 4 augustus, is bedoeld voor kinderen van zes tot en met negen j aar en zal worden gehouden in kamphuis 't Volderke in Dongen. Voor kinderen van zes tot en met negen wordt ook nog een kamp gehouden van vier tot en met acht augustus, ook in Dongen. Voor de dertien- tot en met vijftienjarigen be staat de mogelijkheid mee te gaan naar Westelbeers van 8 tot en met 15 augustus. Het kamp voor kinderen van tien tot en met twaalf jaar duurt van 15 tot en met 21 augustus en ook zij gaan naar Dongen. Er is altijd veel belangstel ling voor deze kampen en men moet zich dan ook snel opgeven. Dit kan in het club huis Het Buut, waar desge wenst nog meer informatie wordt verstrekt. „Als voorbeeld mogen wij daarbij aanhalen het vesti gingsbeleid inzake kerncen trales, waarbij uitgegaan wordt van de stelling dat in aanmerking komende gebie den beneden de gemiddelde landelijke bevolkingsdicht heid moeten liggen. Het is bepaald niet ondenkbaar dat in principe eenzelfde beleid zal gelden voor het aanleggen van definitieve opslagplaat sen voor kernafval en che misch afval", schrijft VMZ aan de provincie. Zo werd tien jaar geleden de Rijnmond aangewezen als saneringsgebied. Nieuwe be drijven werden naar Zeeland verwezen, omdat daar nog ruimte was voor fabriekster reinen en verontreinigin gen. Intussen is de luchtver ontreiniging door zwaveldio xide in Zeeland tot de lande lijke top gaan horen, al komt dat ook voor een flink deel uit België. Omdat ook de grensover schrijdende waterverontrei niging via het kanaal Gent-Terneuzen niet be paald gering is, vindt de V.M.Z. dat de provincie voortdurend bij de landelijke overheid aandacht moet vra gen voor deze vervuilingen. Het provinciaal bestuur moet voor Zeeland, aangetast als het al is, niet de landelijke normen volgen, maar strijd voeren voor verscherping van die normen, aldus V.M.Z. foto: Cor Schuilwerve. VROUWENPOLDER - De afdeling Zeeland van de echte Nederlandse fietsersbond heeft het Wegschap Walcheren gewezen op de „verregaande staat van verwaarlozing" van het fietspad naast de weg Vrouwenpolder-Serooskerke. De E.N.F.B. schrijft het Waterschap: „Dit fietspad zit vol kuilen en gaten waardoor het vooral in het donker gevaarlijk is om te fietsen, omdat men gemakkelijk de macht over het stuur kan verliezen. Het is ook niet verwonderlijk dat veel fietsers het fietspad mijden en op de rijbaan gaan fietsen. Dit geeft gevaarlijke situaties, omdat automobilisten hier niet op rekenen. Wij dringen er dan ook bij u op aan dat het fietspad voorde komende zomer, wanneer ook weer vele toeristische fietsers van dit fietspad gebruikt zullen maken, wordt herstraat. Een goede asfaltverharding lijkt ons voor de fietser de beste oplossing. Langer uitstel is ons inziens onverantiooord, omdat de kans op ernstige ongelukken te groot is". VLISSINGEN - Het bu reau voorlichting van de Ge meente Vlissingen begon in 1970 met het inlichten van burgers over de gemeentelij- B. en W. vonden ke plannen. het tienjarig bestaan van de voorlichting een goede aan leiding om de stand van za ken nader in een nota weer te geven. In de discussienota „Tien jaar communicatie" staan ook aanbevelingen om de voorlichting aan de burger te verbeteren. Belangstellen den kunnen tot 1 april reac ties op de nota insturen aan het stafbureau Voorlichting en Inspraak, Antwoordnum mer 2, 4380 WB Vlissingen. VLISSINGEN - De komende week starten er weer een serie cursussen in het clubhuis het Woltershuis aan de Hogeweg 103-105 in Vlissingen. Donderdag 29 januari be gint Jeanette Meerburg een cursus batikken, de oude In donesische volkskunst van het verven van stoffen. Tien lessen kosten zestig gulden. Wie sieraden wil leren ma ken, kan dinsdag 27 januari voor 't eerst terecht. Anneke Gerestein leert gegadigden in tien lessen oorbellen, rin gen, broches en dergelijke maken. Kosten zestig gulden. VLISSINGEN - In het clubhuis Het Buut starten in februari weer een aantal cursussen. Het gaat om pot tenbakken voor volwasse nen, karakterpoppen maken en algemene handvaardig heid. Elke cursus duurt acht weken en staat onder leiding van Elly Zijta. Het pottenbakken start op 12 februari en wordt gehou den op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. De karakter poppen worden gemaakt op dinsdagavond van 19.30 tot 21.30 uur en start op 10 fe bruari. Tijdens de cursus al gemene handvaardigheid komen onder andere aan bod frivolité, weven, macramé, appliceren, patchwork, naaldkant en dergelijke. De cursus wordt gehouden vanaf 9 februari op maan dagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. Ook voor de volksdans groep voor volwassenen kan men zich nog opgeven. Dit wordt gedaan op woensdag morgen van 9.30 tot 11.00 uur. Voor nadere informatie en aanmelding kan men bellen naar Gerrie Beks, telefoon 16233. Op maandag 26 januari start Ans van Brussel de cur sus karakterpoppen maken. Ook hier zijn de kosten zestig gulden voor tien lessen. On der leiding van Hans Verheul beginnen volgende week weer een serie taalcursussen. Engels en Spaans voor be ginners valt op woensdagen en Nederlands op vrijdagen. Bij de cursus Nederlands gaat het vooral om het leren schrijven van brieven en dat soort dingen in plaats van het leren van grammaticale re geltjes. De kosten zijn zestig gulden voor tien lessen. Belangstellenden kunnen zich opgeven en inlichtingen kringen in het Woltershuis, tel. 14660. VEERE - De muziekvere niging E.M.M. in Seroosker- ke kampt met huisvesting problemen. Als de van de ge meente Veere er vandaag mee instemt, kan E.M.M. ech ter het oude verenigingsge bouw aan de Oostkapelseweg in Serooskerke kopen voor de symbolische prijs van een gulden. Daarmee zou de muziekvere niging een permanente oefenruimte krijgen. Nu oefent E.M.M. op vrijdag avonden in het nieuwe dorpshuis de Zandput, maar moet daar zeer regelmatig uitwijken voor bruiloften en partijen. Omdat dit gebouw ook bij andere huurders in gebruik ls, moet de muziek vereniging steeds de insru- menten in een bergruimte sluiten, wat tij d kost en nade lig is voor de instrumenten, zo schrijven B. en W. in het voorstel van de raad.

Scheldebode | 1981 | | pagina 13