Kunst in het centrum Regionale E-dag in Goes: energiebesparing in Zeeland Caravan- en watersportcentrum „De Scheldehoek" geopend Politieke scholing voor vrouwen in Middelburg Eerste optreden Zeeuws Rockcirkus in Podium ZOUATIQ IK LEEF ZAL IK HUILER PRIJS 19,50 Orlando kwartet in concertzaal Winterzwem kampioenschap in Middelburg Peuter- ouderochtenden in Open Hof UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Informatie over leerlingenraad in Midgard Winte wandeling Willen is kunnen UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Piccard bereikt hoogste punt Belangstellenden kunnen meedoen aan gitaarbeurs DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 JANUARI 1981 Meer Blauw Schoenmakers opent vernieuwd VJ V-gebouw Weggestopt 213 Leonard Snelders en de gele warmte van BP De luxaflex hangt neer en laat door kleine kieren streepjes buitenlicht door, wit koud licht De luxaflex dimt het licht in twee witte gebouwen die allebei een ho tel zouden kunnen zijn in een of ander zuidelijk land. De hotels baden in hetzelfde witte licht als de kamers met de luxaflex, maar vanzelf sprekend nog veel heller. Een hotel steekt nog een klein beetje sympathiek af tegen de donkerblauwe lucht Een nadere blik in een van de hotelkamers leert dat de eigenaar geen tijd en geld heeft verknoeid aan enige opsmuk; een dak boven het hoofd en een bed is meer dan genoeg moet hij gedacht heb ben. De man die zojuist een kamer bij hem geboekt heeft, lijkt geen raad te weten met zoveel akeligheid. Verloren staat hij bij het grote bed in een kamer die alleen uit strakke lijnen bestaat en na tuurlijk is alles onderkoeld wit. Een vrouw die een ka mer in het andere hotel heeft genomen, mag zich in meer kleur verheugen en hoewel ze alleen is, lijkt ze minder eenzaam. Het zou het begin van een boek kunnen zij n, maar het is het verhaal dat de schilderij en van Leonard Snelders in het Zeeuws Kunstenaarscen trum vertellen. Snelders heeft zijn werk bewust zo op gehangen dat het min of meer een verhaal werd. Zo is het BP benzinestation wel ergens in de omgeving van het hotel te plaatsen, evenals de verlichte telefooncel die aan de voet van een berg ge schilderd is. „Ik schilder dingen van de ze tijd, al zijn het overigens dingen die al jaren in gebruik zijn", zegt Leonard Snelders. „Neem luxaflex. In bijna alle Amerikaanse films speelt lu xaflex een rol in het decor. Door luxaflex wordt gesug gereerd dat de studioruimte een kamer is met een raam waar normaal gesproken daglicht door naar binnen valt. In werkelijkheid is het kunstlicht dat zó op de luxa flex schijnt dat het lijkt of er heel veel daglicht op valt. Die lichtwerking boeit me en speelt op de een of andere manier in de meeste van mijn schilderijen. Het witte ge bouw dat oplicht tegen een blauwe lucht; de oude ver lichte benzinepomp; de gele warmte van BP; de telefoon cel die staat te stralen in de schemering". Leonard Snelders voelt zich verwant aan de fotogra fisch nauwkeurig werkende Amerikaanse realisten. Zijn grootste bewondering gaat uit naar de Amerikaan Ed ward Hopper („zo goed als hij ben ik niet"). Snelders pakt een boek over Hopper en laat zien wat deze Amerikaan al lemaal schilderde. Het zijn allemaal dingen die iedereen rondom zich had kunnen zien. Hij schilderde enorm nauwgezet, zoals de fabriek met gebouwen, pijpen, mu ren, mensen, rails en (weinig) rotzooi. Het lijkt wel een foto. „Dat wordt ook wel van mijn werk gezegd, maar je legt er net iets meer in dan een foto zou kunnen doen. Je voegt toch iets aan die werkelijkheid toe." Leonard Snelders' wer ken in het kunstenaarscen trum zijn eigenlijk geen schilderijen in de strikte zin van het woord. Hij maakt ge bruik van een in oorsprong Amerikaanse techniek die veel in de reclamewereld wordt gebruikt, air-brush genaamd. Met een onder druk staande verfspuit brengt hij van heel fijn tot heel grof verf op het doek. Door het doek met papier af te dekken en het papier weg te knippen waar de verf moet komen, wordt voorkomen dat de verf op niet gewenste plaatsen spat. Alle zeventien werken in het centrum zijn met deze techniek gemaakt en dateren van de laatste an derhalf jaar. Ongezond is het wel, want de heel fijn ver- stuifde verf komt ook in de lucht te hangen, zodat Leo nard met een masker en wat ten in z'n neus werkt. Tijdens de opening rea geerden twee mensen volko- januari, 3 en 10 februari en op maandagavond 23 februari. Docent is mr. J. Lander. De kosten zijn vijfentwintig gulden inclusief lesmate riaal. Opgave is mogelijk tot donderdag 15 januari bij me juffrouw A. van de Leeden, Grote Markt 28, Goes, tel. 01100-21010. MIDDELBURG - Een pro vinciale werkgroep heeft on der meer in Middelburg een cursus politieke scholing voor vrouwen georganiseerd. De cursus is in vijf lessen verdeeld die achtereenvol gens behandelen bestuurs vormen van rijk, provincie en gemeenten, socialisme en liberalisme, confessionele en kleinere partijen, vervolgens een samenvatting en herha ling en als laatste „les" een discussie-avond met verte genwoordigers van politieke partijen. In Middelburg is de cursus in de Getuigeniskerk aan de Adriaan Obrysstraat en wel op dinsdagavonden 20 en 27 L£ZE Jan Derix sprak met hen. Hij noteerde hun vaak verschrikke lijke ervaringen. j spri uit Cambodja, zoals het meisje Hij sprak ook met vluchtelingen Danny Chea-Choun dat 46 familieleden verloor en daarom zegt: 'Zolang ik leef, zal ik huilen'. Dit boek zal u duidelijk maken hoe God mensen uit ons midden geroepen heeft om in Zijn dienst nood te lenigen en een teken van hoop te zijn. Verkrijgbaar aan de balie van alle Stem-kantoren. MIDDELBURG - Het Or lando Kwartet geeft dinds- dag 20 januari een concert in de concertzaal in Middel burg. Het concert begint om 20.00 uur. Op het programma staan werken van Hay dn, Beetho ven en Schubert. Het Orlan- dokwartet is genoemd naar de zestiende eeuwse compo nist Orlando di Lasso. Het kwartet bestaat uit Istvan Parkanyi - viool, Heinz Oberdorfer - viool, Ferdi nand Eblich - altviool en Ste fan Metz - cello. Het kwartet maakte zijn debuut in 1976. Er volgden vele toernees door heel Europa en dit seizoen gaat het kwartet naar Ame rika. Kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar aan de zaal. Organisatie: ZVU. MIDDELBURG - Op za terdag en zondag 17 en 18 januari worden weer de Zeeuwse Winterzwemkam- pioenschappen gehouden en wel in het zwembad Poelen- daele in Middelburg. De plaatsingswedstrijd op zaterdag begint om half twee. De finalewedstrijd be gint zondag om kwart voor vier. De achtendertigjarige Leonard Snelders uit Middel burg exposeert tot en met donderdag 15 januari in het Zeeuws Kunstenaarscentrum onder de openbare biblio theek aan de Molstraat in Middelburg. Hij is geboren in Amsterdam waar hij een tijdje 's avonds lessen volgde aan de Rietveld Academie. Na enige tijd in de reclame gewerkt te hebben, begint hij zich in de kunst te bekioa- men. „Bij reclamewerk doe je gauw opdrachten die je voor jezelf niet kan verantwoorden. Bovendien stel je je creativiteit in dienst van een ander, iets waar bij kunst geen sprake van is", zo verklaart Snelders zijn overgang. Enkele jaren geleden vestigde hij zich in Zeeland, in een woonboot aan de Londensekaai in Middelburg. Hij noemt zichzelf autodidact. MIDDELBURG - De dépen dance van het vormingswerk voor jonge volwassenen in Middelburg is met ingang van 1 januari een zelfstandige stichting geworden. Het on derkomen van de stichting in de Latijnse Schoolstraat is flink opgeknapt. Dit nieuwe centrum zal geopend worden op woensdag 21 januari om 10.00 uur. Door wethouder G. Schoenmakers. In verband met het zelfstandig worden van dit centrum is de naam veranderd. Voorheen heette de stichting VJVnop Walche ren. Deze naam luidt nu voor Middelburg: VJV Middel burg, met als werkgebied Middelburg, Mariekerke, Ar- nemuiden en Veere. De VJV Vlissingen heeft nu als werk gebied Vlissingen, Valkenis- se, Domburg en Westkapelle. VLISSINGEN - Het club huis Open Hof in Vlissingen houdt elke dinsdagmorgen een peuterouderochtend. De bedoeling is peuters er onder begeleiding van hun ouders te laten spelen. De ouders kunnen elkaar op die manier ook ontmoeten. Omdat er verschillende kin deren zijn doorgestroomd naar de kleuterschool of de peuterspeelzaal, is er weer ruimte voor nieuwe kinde ren. Wie belangstelling heeft, kan van half tien tot half twaalf in het clubhuis aan de Alexander Gogelweg 59 te recht. Inlichtingen zijn te verkrijgen via tel. 65453. men tegengesteld op het schilderij met de telefooncel. „Een vond het 't mooiste van allemaal door een briefje dat buiten de cel op de grond lag te slingeren. Een ander vond dat het briefje juist weg moest". Leonard Snelders heeft zich voor dit schilderij laten inspireren door de tele fooncel achter de duinen bij Westduin op de grens van de gemeente Vlissingen. „Zo'n cel staat daar dan, verlicht en eenzaam, dat vind ik iets. Ik vind zo'n telefooncel ook mooi. Ooit heeft iemand 'm eens ontworpen, bedenk je dan als je zo'n ding aan het tekenen bent". Dit schilderij, maar ook andere, toont veel ruimte en leegte en het is niet verwon derlijk dat sommigen vinden dat het eenzaamheid uit straalt. „Dat doe ik niet be wust. Ik ga niet de eenzaam heid neerzetten, of de eenza me mens. Het gebeurt ge woon zo, onbewust. Zo ge bruik ik vaak blauw, omdat ik dat een mooie kleur vind. Maar het is ook een koele kgeur. Dat speelt misschien de eenzaamheid in de kaart". „De Scheldehoek" beschikt over een oppervlakte van 7.000 m2. GOES - Aan de Verryn Stuartweg te Goes („De Poel") werd onlangs het caravan- en watersportcentrum „De Schelde hoek" geopend. De directeuren Gillard en Swagenmakers, uit wiens ondernemingsgeest dit groots opgezette project is ontsproten, zijn zeer enthou siast en optimistisch wat de toekomst betreft. „Dit bedrijf dat we nu in gebruik nemen, is bij ons uit hobby geboren", vertelt de heer Gillard. „We hebben ons enkele jaren be hoorlijk voorbereid en de markt goed onderzocht en kwamen tenslotte tot de con clusie dat Goes als centrale plaats als de invalsweg in gebruik kan worden geno men, waar de Deltaweg aan sluit op de vierbaansweg ons een unieke standplaats biedt. „De Scheldehoek" biedt het totale recreatiepakket voor de caravan- en watersport. Naast de tour- en stacara vans vindt men er onder meer voortenten, bungalow tenten, vouwwagens, motor homes en allerhande acces- MIDDELBURG - Het Scholierenkaffee in het Mid delburgse jongerencentrum Midgard houdt aanstaande vrijdagmiddag een informa tiemiddag over leerlingenra den. Het begint om half vier. Via een leerlingenraad kunnen scholieren meeden ken en meebeslissen over wat er op school gebeurt. Hoe zet je zo'n raad op? Hoe bereik je de leerlingen? Welke be voegdheden heeft een leer lingenraad? Over dergelijke vragen wordt vrijdagmiddag in Midgard gepraat. Alle scholieren die er meer over willen weten of die er uit eigen ervaring over kunnen meepraten, zijn welkom. soires. Voor de watersporters diverse boten als motorboten, zeil- en visboten, opblaasba re boten in alle maten, alles voor de surfsport en daarbij komen binnenkort ook nog ski- en duiksportartikelen. „De Scheldehoek" heeft een oppervlakte van 7.000 m2. De showroom die 2.500 m2 groot is, biedt alle mogelijk heden voor een optimale pre sentatie. Daarnaast wordt een oppervlakte van 4.000 m2 benut als stalling en heeft men een goed geoutilleerde werkplaats, kantoorruimten en receptie. „De Scheldehoek" mocht zich tijdens de openingsda gen in een ruime belangstel ling verheugen. „Ik wil niet dat mijn schil derijen zo elitair zijn dat ze allemaal op de BKR-zolder terechtkomen. Ik vind 't wel degelijk belangrijk dat men sen 't mooi vinden, dat 't bij ze thuis komt. Het is niet de enige factor natuurlijk, maar ik hou niet zo van ego-trippe- rij en probeer een evenwicht tussen het een en het ander te vinden. Maar al maak ik her kenbare dingen, het is ook weer niet zo dat ik maak wat de mensen willen." Leonard Snelders vindt dat hij niet te klagen heeft over de BKR (Beeldende Kunste naars Regeling). „Veel men sen kiezen mijn werk uit om in hun gebouw of kamer op te hangen. Alleen zouden de op geslagen werken voor meer mensen toegankelijk moeten zijn dan ambtenaren. Je zou er een kunstwerk moeten kunnen uitkiezen, zoals een boek uit de bibliotheek. Er is in Zeeland wel een kunstuit leen, maar die werkt niet zo goed. Er is een hoge drempel, omdat een commissie eerst gaat uitzoeken of iemand wel in aanmerking kan komen voor het lenen van een kunst werk. Als het rijk de werken die voor de BKR worden in geleverd bij de gemeenten eens zou gaan uitlenen, zou den ze ook niet met een al maar groeiende kunstberg zitten. Een ander voordeel van het in roulatie brengen van de opgeslagen werken zou zijn, dat meer mensen in de kunstenaar geïnteres seerd zouden kunnen raken. Het gaat wat meer leven. Nu worden de werken toch min of meer weggestopt." VLISSINGEN - Zaterdag 17 januari houdt Willen is Kunnen uit Vlissingen de tweede winterwandeling. De tocht start om halftwee in het clubhuis in de Willem III-kazeme. De deelnemers kunnen kiezen uit twee af standen, namelijk tien en vijftien kilometer. De route loopt deze keer langs het sta tion Vlissingen. foto: Cor Schuilwerve. VLISSINGEN - De uit breiding van hotel-restau- rant-bistro „Piccard" aan de Badhuisstraat 178 in Vlissin gen heeft het hoogste punt bereikt. Nog voor het nieuwe seizoen, namelijk rond Pa sen, moet het gebouw voor de gasten gereed zijn. Overigens kunnen ook de Vlissingers er terecht en dan niet alleen voor een etentje of voor een drankje in de bar. Zij kunnen er namelijk van het nieuwe chloorvrije zwembad gebruik maken, een sauna nemen of bruin worden onder de zonneban ken. In het vier verdiepingen tellende gebow dat naast Pic card wordt opgetrokken, ko men onder meer luxe appar tementen voor de verhuur. GOES - Op donderdag 15 januari wordt in Goes de regiona le E-dag gehouden, een congres over energiebesparing. Het wordt georganiseerd door het Centrum voor Energiebespa ring in samenwerking met de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, het Energiecomitee Zeeland en het Zeeuws Coördi natieorgaan. Het congres begint om 9.30 uur in de Prins van Oranje. MIDDELBURG - Van avond, woensdag 14 januari, vindt het eerste avondvul lende optreden plaats van Het Zeeuws Rock Clrkus To ni Decibeltinie. Dat gebeurt in Het Podium aan de Bedde- wijkstraat in Middelburg. Het circus begint om halfne- gen. Onder de naam Toni Deci- beltini verenigden zich drie Zeeuwse groepen (Savage Is land Band, Domestic Child en Down) en de Middelburgse disc-jockey Bert van Leer- dam. Zij brengen een totaal programma dat aan elkaar wordt gebreid door Bert van Leerdam. Het circus gaat op deze manier proberen lande lijke bekendheid te krijgen. Het doel van de E-dag is informatie uit te wiselen over de mogelijkheden van ener giebesparing. Het opzetten van provinciale en plaatselij - ke projecten komen ook ter sprake. Deze dag is speciaal bedoeld voor ambtenaren uit de gemeenten en de provin cie, die zich bezig houden met energiezaken, raads- en sta tenleden, mensen van ener giebedrijven en het bedrijfs leven en leden van milieu- en energiegroepen. Belangstel lenden zijn overigens wel kom. Deze regionale E-dag wordt georganiseerd in het kader van de Aktie E, een energiebesparingsactie. De aktie E richt zich vooral op het energiebesparingsbeleid in gemeenten en bedrijven. Op 19 oktober is de landelijke E-dag gehouden in Rotter dam. Deze dag wordt gevolgd MIDDELBURG - De Ky- nologenclub Zeeland houdt vanavond, 14 januari een le zing over huidaandoeningen bij de hond, door Dr. van Gooi. De avond wordt gehou den in het Zuiderbaken in Middelburg begint om 19.30 uur. door zes regionale E-dagen door heel Nederland die wor den georganiseerd in samen werking met de provinciale milieuorganisaties. Juist omdat de aktie-E zich vooral richt op het plaatselijke energiebeleid is voor deze re gionale opzet gekozen. De eerste twee regionale E-da gen werden gehouden in Leeuwarden en Amersfoort. Ze trokken veel mensen aan, namelijk 100 en 150 deelne mers. Het congres zal worden ge opend door burgemeester F. Huber van Goes. Daarna zal Goudswaard van het Cen trum voor Energiebesparing een algemene inleiding ge ven over de mogelijkheden voor energiebesparing in Zeeland. Voorzitter Kool van de Coördinatiegroep Ener giebesparing Zeeland zal na der ingaan op het beleid van de CEZ ten aanzien van ener giebesparing in Zeeland. De besparingsmogelijkheden in de industrie zullen worden besproken door directeur Van Heel van Hoechst. Daar na zal de directeur van de gemeentewerken in Middel burg, J. van Unen, de moge lijkheden naar voren bren gen van de besparing in de gemeente. Na de lunch bestaat de mo gelijkheid om in gespreks groepen over de volgende on derwerpen van gedachten te wisselen: Energiebesparing in Zeeland, Gemeentelijk Energiebeleid, de aanpak van openbare gebouwen en scholen, energiebesparing in de industrie en zonne- en windenergie en het gebruik van restwarmte. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot het Centrum voor Energiebespa ring, telefoon 010-149884 en het Zeeuws Coördinatieor gaan in Goes, telefoon 01100-28259. VLISSINGEN - Op woens dag 28 januari wordt voor de tweede maal een gitaarbeurs gehouden in Hotel Britannia in Vlissingen. Iedereen die een gitaar, versterker of an der snaarinstrumenten wil kopen of verkopen kan con tact opnemen met Henny van Ochten, telefoon 01184-70935. Men kan dan zelf op de beurs gaan staan met zijn te verkopen instrumenten. Er zal een speciaal programma worden samengesteld om de ze beurs te omlijsten. Er is speciaal voor deze dag een rockband samengesteld on der de leiding van Roel Vis ser. Er komen ook twee be kende bouwers van elektri sche gitaren.,

Scheldebode | 1981 | | pagina 13