Heden Chaetodon halen vissen uit Oosterschelde voor zeewateraquarium w ZAKENFLITSEN Robbietellemans: „Richt een werkgroep op" Boerse Paradijs- en kerstspelen op Vrije Schooi Middelburg Beatrix voor 7800 gulden op plaats van Juliana GELOOF ZONDER VOORGANGERS L. Snelders exposeert in Z.K.C. Vóór kerst winkels 's avonds open F Kerstconcert Zeeuwse Muziekschool Volkskerstzang in Souburg JAC. HERMANS EN ZIJN „VRIJE PRODUKTEN" TltNEUZEN/GOES - Wanneer krijgt ZeeJnd zijn regionale omroep? Het antwoord zal *rmoedelijk nog lang op zich laten wach ten. Wie verloor stropdas? Klem r Y Swingmiddag scholierencafé Midgard !>c. ou,,clu'UC VMI1 wucwai/Hva ii ucuciviDtrt i nou 217 Steekomroep moet finktie van ranpenzender krijgen Imovember werd in verscheidene gemeenteraads- ver^deringen dit onderwerp toch even aangeroerd. Vocal in Zeeuwsch-Vlaanderen lijkt men nog niet rijp omen regionale omroep in het leven te roepen. Kreten als „Zwevende ideeën van een werkgroep die hun invoed willen doen gelden" en „Veel te duur" zijn nu ni't bepaald opwekkend. VLISSINGEN - In de pe riode van 26 november tot 3 december werden er bij de Gemeentepolitie Vlissingen de volgende gevonden voor werpen aangegeven: «bank biljet, elpee, handschoenen: rechter zwarte heren, kin- derwant, rechter zwarte met gesp, rond dameshorloge doublé met licht bandje, drie stropdassen, rode en bruine paraplu, portemonnees: rode annex sleuteletui, bruine met twee foto's, bruine knip met sleutels, donkerblauwe, zwarte portefeuille. Sleutels: 1 aan ketting, 2 aan ringetje, 2 in zwarte etui, 2 aan lederen ring, 4 aan blauw label, 2 auto aan zwart label. Judopak, rood tasje met beker. Er werden in deze periode geen dieren aangegeven. Openingstijden maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. In deze periode werden er bij de Gemeentepolitie in Oost-Souburg geen voorwer- pen aangegeven. MIDDELBURG - Zater dag 20 december tot en met donderdag 15 januari is er in het Zeeuws Kunstenaarscen trum in Middelburg werk te zien van Leonard Snelders. Leonard Snelders is gebo ren in 1942 in Amsterdam waar hij een aantal jaren de opleiding publiciteit volgde aan de Rietveldacademie. Hij was achttien jaar werkzaam als vormgever. Zijn werk vertoont verwantschap met onderwerpen en technieken van de publiciteit. Leonard Snel ders woont en werkt nu in Middelburg als beeldend kunstenaar. De openingstijden van het Z.K.C. zijn dinsdag tot en met vrijdag van 10-12 uur en van 14.00-17.30 uur, zaterdag van 9.00-12.30 en van 14.00-16.00 uur. Tevens woensdag en vrijdagavond van 19.00-21.30 uur. Op Tweede Kerstdag is het Z.K.C. 's middags ge opend. „Er wordt over regionale onroep (of streekradio red.) gepraat op een manier die getuigt van geen enkel in zicht in wat de mogelijkhe den zijn van een dergelijke omroep. De belangrijkste functie wordt niet eens ge noemd" vertelt Robby Belle mans uit Zaamslag, die zich zowel regionaal als landelijk in dit onderwerp heeft ver diept. De belangrijkste functie van een regionale omroep is in principe het functioneren als rampenzender. „Daar heb je nooit geld genoeg voor" zegt Bellemans. Het wordt dringend tijd dat er werk groepen in het leven worden geroepen die zich met de wer kelijke situaties bezig gaan houden. „Zo'n werkgroep zou de financiële consequenties moeten onderzoeken. Nu gaat men alleen uit op cijfers die de Zeeuwse Culturele Raad verstrekt en deze in stantie heeft ze weer van het Landelijk Overlegorgaan Regionale Omroepen. Die be dragen lopen inderdaad hoog op, maar niemand heeft er al eens aan gedacht dat een groot deel van de kosten overgeheveld kan worden naar andere begrotingspos ten. Denk maar eens aan de veiligheidsaspecten" vertelt Bellemans. Over de functie als ram penzender wordt in Zeeland weinig gesproken, terwijl dit juist voor deze provincie zo van toepassing is. Zeeland zit klem tussen de kerncentrales van Borssele en Doel. De Westerschelde is een van de gevaarlijkste wa terwegen van Europa en het transport van gevaarlijke stoffen neemt steeds toe. „Verder zijn hier voldoende industrieën gevestigd die een streekomroep met een derge- lijke opzet rechtvaardigen. De opzet van de regionale omroep in Rotterdam - („Hallo hier is Waterman") - is precies dezelfde. In je auto heb je ook een brandblusser, gevarendriehoek en veilig heidsgordels. Niet om ze elke dag te gebruiken, maar al leen als het nodig is. Die voorzieningen moeten er ge woon zijn vóórdat het kwaad is geschied. Een voorbeeld is de gifwolk van Broomche- mie. Dan vraag je jezelf af wat de mogelijkheden zijn om de mensen zo snel moge lijk op de hoogte te stellen van het ontsnapte gif. Je kunt een geluidswagen laten rondrijden, maar voordat die aan het rijden is gaat er veel tijd voorbij. Wat moet er rondgeroepen worden? Dat de deuren en ramen gesloten moeten blijven. Dat is nogal logisch, maar om te verstaan wat er gezegd wordt moeten wel diezelfde ramen en deu ren geopend worden". Het heeft er alle schijn van dat Zeeland opnieuw achter- VLISSINGEN - In ver band met de kerstdagen zijn de winkels in Vlissingen vrij dag 19, maandag 22 en dins dag 23 december 's avonds tot negen uur geopend. Maandag 22 december zullen de win kels ook overdag op en zijn. De Vereniging Winkelcen- turm Vlissingen heeft de Vlissingse winkeliers gead viseerd woensdag 24 decem ber om vijf uur te sluiten. aan in de rij zal gaan lopen wat de oprichting van een regionale omroep betreft. Di verse provincies hebben dit fenomeen al aanvaard, maar Zeeland blijkbaar nog niet. Bellemans: „Toch is de te levisietoren van Goes voor een regionale omroep snel gereed te krijgen. Een ka beltje aanleggen en een stu dio en men zou bij wijze van spreken kunnen beginnen". In de Scandinavische landen maakt men gebruik van het zogenaamde ARI-systeem. Nederland kent dat systeem niet, maar dat is louter uit Jac. Hermans, de directeur van het gelijknamige super marktconcern, timmert flink aan de weg: op dit moment zijn er zeventig filialen van zijn „Prijsslag" verspreid over heel Nederland, en zijn „vrije produkten" zijn uniek in de Nederlandse super marktenwereld. Het verhaal van Jac. Hermans begint veertig jaar geleden als hij een „winkeltje op de hoek" drijft in een gezellige volks buurt van Amsterdam. Klei ne zelfbedieningswinkeltjes waren echter té kostbaar om ze goed te laten draaien, en Jac. Hermans ging op zoek naar mogelijkheden om zijn vak op een economisch ver antwoorde manier te kunnen uitoefenen. De oplossing vond hij twaalf jaar geleden, toen hij voor een studiereis in Ameri ka verbleef. Daar leerde hij zijn zaken groot aan te pak ken, en teruggekomen in Ne derland bracht hij het geleer de in de praktijk. Het resul taat is bekend: zeventig „su pers" over het hele land ver- 11111# JfPPPPf JWr 6 4 4 OOSTKAPELLE - De Ba- hé T - gemeenschap houdt van 27 december tot en met 3 januari weer een wintertoer- nooi in het vakantie-oord Bos en Duin in Oostkapelle. Het doel van deze winter- school is om de inzichten in de godsdienst van de Baha 'i's te vergroten. De lezingen die hier worden gehouden zijn voor iedereen toegankelijk. Het is de derde keer dat de wintschool in Oostkapelle gebouden wordt. Het thema is dit jaar de openbaring van Baha'u'llah. Leden van deze commercieel oogpunt. „Op een gegeven moment ont wikkelde een fabriek in Duitsland een systeem waar door de muziek van een radio kon worden weggedrukt, zo dat spoedmeldingen in de ether konden worden ge bracht. Via een elektronisch apparaatje kan dat bij een radio aangebracht worden. Dit systeem werd onmiddel lijk door een aantal landen geaccepteerd behalve door Nederland, want hier was men toevallig ook bezig met een dergelijke ontwikke ling". Het begin van een regiona le omroep kan vrij eenvoudig opgezet worden. „In eerste insantie zou er gestart kun nen worden met een mini mum aan bemanning die bij bepaalde rampen of ver keersmoeilijkheden infor matie zou kunnen verschaf fen. In principe kan de landelij - ke omroep ingeschakeld worden. „Maar" zegt Belle mans, „bij een kleine calami- spreid, van Den Helder tot Hoogerheide. Wie zijn boodschappen gaat doen in één van die „su pers", stuit al snel op een aan tal artikelen die opvallen door hun sobere witte ver pakking met oranje blokken erop. Dat zijn de „vrije pro dukten", het huismerk van Jac. Hermans. Hermans be sloot om met een aantal goe de fabrikanten te gaan pra ten over de mogelijkheid hun artikelen in zijn verpakking te stoppen. De truc die erachter zit is heel simpelhet produkt in de „Hermans-verpakking" ver dringt de concurrent in de schappen, en bovendien ligt de prijs van Hermans stuk ken lager. Met die fabrikan ten heeft Hermans een goede relatie opgebouwd: hij blijft him merk ook voeren in de normale verpakking. „Ik blijf mij wel verzetten tegen een te hoge prijs", zo merkt Hermans (62) op. Per week worden anderhalf miljoen „witte pakken" verkocht. Jp f\ W - geloofsgemeenschap ui heel Nederland komen dan bijeen, dit jaar zo'n vierhonderd mensen. Er worden dagelij ks lezingen gehouden over ver schillende onderwerpen. Verder doet men aan zelfstu die en wordt er veel onder ling gepraat. Voor de kinde ren zijn er speciale kin derklassen en mogelijkheden om aan sport, spel en han denarbeid te doen. „Het belangrijkste van de ze bijeenkomsten is eigenlijk het onderling contact dat de deelnemers er hebben. Met elkaar wordt veel over het teit gaat die omroep dat niet doen. Hetzelfde zie je bij ver keersinformatie. Op de radio hoor je dat bij Vianen een grote file staat, terwijl je zelf in een file zit die niet opge noemd wordt. En wat studio's betreft: in ziekenhuizen staan soms prachtige goed geoutilleerde studio's. Daar kan eventueel ook gebruik van gemaakt worden" zegt Bellemans. Tot slot vindt Bellemans de opmerking „dat mensen hun invloed willen uitbreiden door een regionale omroep" opnieuw een bewijs van on deskundigheid. „Het principe van massacommunicatie, waartoe ook het medium ra dio behoort, is er op gericht om inderdaad je invloed uit te breiden. Was dat niet het geval dan was er waar schijnlijk nooit een radio ge komen. Er zijn misschien weinig mensen deskundig, maar deskundigheid is vrij snel op te bouwen. Eddy de Schrijver. MIDDELBURG - De Zeeuwse Muziekschool geeft vrijdag 19 december een kerstconcert in de Concert zaal in Middelburg. De uitvoerenden zijn het madrigaalkoor van de school, het lerarenbarokensemble en veel instrumentale en vo cale solisten, zoals Lucius Voorhorst en dick Boon - fluit, Han Beekman-viool, Heieen Jonker-blokfluit, Francine Fregeres-sopraan, Titia Dijkstra-alt, Marten Smeding-tenor, Maarten van de Pias-bariton. Op het pro gramma staan kerstcantates van Buxtehude en Telemann en instrumentale werken van J.S. Bach en Telemann. Het concert begint om half acht. Kaarten zijn voor vijf gulden in voorverkoop ver krijgbaar bij de administra tie van de Zeeuwse Muziek school, Hagepreekgang 2 en aan de zaal. OOST-Souburg - Van avond, woensdag 17 decem ber, wordt voor de vijfde ach tereenvolgende maal in de Van Duyvenvoorde sportzaal in Souburg de jaarlijkse volkskerstzangavond gehou den. Aan het programma, dat voor een groot gedeelte uit samenzang met het publek bestaat, werken de volgende verenigingen en koren mee: Christelijke zangvereniging „Soli Deo Gloria", het R.K. kerkkoor „St. Caecilia", Sou- burgs Mannenkoor, Her vormd Kerkkoor, Ouderen- koor Souburg, meisjeskoor „Con Anima", Christelijk jeugdkoor „Zuiderstemmen" en fanfare „Vlijt en Volhar ding". Als spreker treedt de Vlissinger A. Jorritsma op. De zangavond begint om acht uur, de toegang is gratis. geloof en ook over andere za ken gesproken. De sfeer is dan altijd erg goed", vertelt Cor Verbrugge, een lid van de gemeenschap. „Het Baha'i' geloof is een zelfstandige godsdienst. Het is geen onderdeel van het christendom of het boedhis- me. Het doel van de Baha'i's is een wereldeenheid te vor men. Wij willen komen tot wereldvrede en gerechtig heid. Dat dit heel moeilijk is, begrijpen wij wel. Het is niet zo, dat je dat zo maar krijgt. Wie de vrede wil, zal die zelf moeten verwerven. Bij de VLISSINGEN - De zeeaqua- riumvereniging Chaetodon in Vlissingen bestaat nu een jaar. In die periode heeft de vereniging dertig leden ge kregen. De vereniging houdt eens per maand een bijeen komst in de Lammeren- burcht. "Het is een erg leuke hob by", vertelt Cor Vermeer, voorzitter van de vereniging. "Het houden van een zeea quarium is wat later op gang gekomen dan het houden van zoetwateraqariums, omdat het tot kort erg moeilijk was om de goede watervoorzie ning te krijgen. Sinds kort zijn er echter pakken chemi sche zout in de handel waar mee men zelf de juiste sa menstelling kan maken". Veel zeeaquariumhouders halen echter ook hun zeewa ter uit de Oosterschelde. Dit is wel een hele klus maar het water is daar wel een stuk beter van kwaliteit dan het zeewater in Vlissingen. Vermeer: "Men kan een tro pische zeeaquarium houden of koudwateraquarium. Bij het laatste is het wel nodig een waterkoeling te maken, omdat het water anders te warm wordt. De tropische vissen, zeepaardjes en derge lijke kan men kopen. De koud water vissen zijn echter niet te koop en de mensen halen ze zelf met een sleepnet uit de Oosterschelde". De vereniging houdt iedere maand een bijeenkomst op de eerste donderdag van de maand. Hier kan men wat praten met andere aqua riumhouders, of er is een spreker aanwezig die een be paald onderwerp behandelt. meeste godsdiensten zie je een bepaalde lijn. De gods dienst ontstaat, komt tot een hoogtepunt en komt dan tot verval. Wij geloven dat de zelfde godsdienst door de eeuwen heen heeft bestaan, maar dat er steeds een andere boodschapper komt. Onze boodschapper is Baha'u'lóh, wat Glorie van God betekent. De Baha'i' gemeenschap is momenteel de sterkst groeiende godsdienst Zij is ontstaan in Perzië in 1844. Er waren toen slechts enkele aanhangers. Zij werden fel vervolgd, later ging het wat Ook worden er vaak films en dia's vertoond. De vereniging heeft ook een adviescommis sie die de leden helpt, als ze ergens problemen mee heb ben. Men geeft een clubblad uit, waar steeds andere on derwerpen in behandeld worden. De vereniging is aangesloten bij de Nederlandse bond van Zeeaquariumverenigingen. Het is een bond die nog maar anderhalf jaar bestaat. De bond wil in de toekomst keurmeesters opleiden, zodat er onderling wedstrijden ge houden kunnnen worden. Wie meer inlichtingen wil hebben over deze club kan bellen naar C. Vermeer, tele foon 01184-19608. MIDDELBURG - Tradi tiegetrouw zijn op de Vrije School in Middelburg rond de kerst weer de Oberuferer Pa radijs- en Kerstspelen te zien. Ouders en leerkrachten van de school voeren de spe len vrijdag 19 december op in het schoolgebouw aan de W. Arondeusstraat 59. De spelen worden de Obe ruferer spelen genoemd, om dat ze in dat gebied ten noor den van de Donau werden gezien en opgetekend door de leraar Karl Julius Schroer. Dat was rond 1850, toen boe ren de oude traditie van de kerst- en paradijsspelen nog niet hadden opgegeven. Van geslacht op geslacht hadden boeren de beide spelen en ook het Driekoningenspel op de zelfde manier gespeeld, steeds in de dorpsherbergen van die streek in Noord-Hon- garije. De spelen stammen uit de Middeleeuwen en werden toen alleen door priesters ge speeld. Later namen leken het over en de spelen ontwik kelden zich in taal en dialect tot het boerenspel dat Vrije Scholen sinds hun oprichting overal jaarlijks spelen. Vrijdag om acht uur begint de voorstelling in de Vrije School. De toegang is gratis. Dezelfde week zijn de spelen ook te zien in het Middel burgse Gasthuis en in het Be- thesda -St. Josephziekenhuis in Vlissingen. VLISSINGEN - De voormalige koningin Juliana staat nog steeds in de Vlissingse raadszaal vergaderingen mee te maken, als beeld wel te verstaan. Binnenkort wordt zij afgevoerd om plaats te maken voor Beatrix. Dat is althans de wens van B W van Vlissingen, die de gemeenteraad vragen 7800,- gulden uit te trekken voor een bronzen afgietsel van de nieuwe koningin. Tegen die prijs wordt Beatrix geleverd in een formaat van zesen dertig centimeteren inclusief een gepolijst zwartstenen voetstuk en vier procent BTW. Het beeld is een afgietsel van de plastiek die de in '79 overleden beeldhouwer Mari Andriessen in '78 van Beatrix maakte. De koningin heeft toestemming gegeven afgietsels van het origineel in gemeentehuizen en openbare gebouwen te plaatsen. De raad beslist vrijdagmiddag aanstaande over het lot van de bronzen Beatrix. MIDDELBURG - Aan staande vrijdag is het swing middag in het scholierencafé van Midgard in Middelburg. Iedereen is welkom en mag zijn of haar eigen muziek meebrengen. Het begint om half vier en duurt tot zes uur. De toegang is gratis. Baha'iwinterschool in Oostkapelle beter, maar ook nu weer wor den de leden van Baha'i' sterk vervolgd in Iran Het Bahé'i' geloof heeft nu 100.000 plaatselijke raden over heel de wereld. De gemeenschap telt 130 nationale raden". Het Baha'i' geloof heeft geen voorgangers of leiders. De leden doen veel aan zelf studie en er worden vaak le zingen gehouden. De leden kiezen zelf raden die het be stuur van de gemeenschap vormen. Die verkiezing is eenmaal per jaar. Behalve in de winter, komen de Baha'i's ook een week in de zomerva kantie bijeen, tijdens de zo merschool. Tijdens de winterschool worden vele lezingen gehou den, onder andere door de Engelse gastspreekster Betty Reed. Zij spreekt over het onderwerp: Hoe kunnen wij geestelijker worden? Deze lezing wordt gehouden op zondag 28 december om 10.00 uur. Diezelfde avond is er een lezing door Kees Wijkerheld Bisdom met als onderwerp de bijdrage van het Baha'i' ge loof aan het veranderen van de bestaande maatschappij structuur. Woensdag 31 december is er om 10.00 uur een lezing met als titel: Het verhaal van Ta- hiris leven. Het is het verhaal over een martelares uit de beginperiode van de Baha'i's. Zij was de eerste ongesluier de vrouw in het jaar 1845. Deze lezingen zijn ook bij te wonen door niet-leden. Ook op de tijden dat er geen lezin gen worden gehouden zijn belangstellenden welkom om met de leden van de gemeen schap te komen praten over geloofszaken en dergelijke. De heren Poppe, Louwerse en Bergmans, bedrijfsleiders van Jac. Hermans' „Prijsslag" in Middelburg, Oude Markt en Hermesmeer.

Scheldebode | 1980 | | pagina 17