Welzijnswerk smoort 's mensen strijdbaarheid in de kiem Veel belangstelling voor cursus zilversmeden Wie helpt vogelwerkgroep Walcheren bij onderzoek Unieke tentoonstelling van bladmuziek in muziekbibliotheek VOORZITTER HUURDERSVERENIGING VLISSINGEN: Kruisvereniging kan niet-leden niet meer gratis helpen Cabaratier Kees Bos toont dia's in Midgard Bij Zeeland zon bruin zonder zon Nogmaals wilgen knotten in Arnemuiden „Hulpverlening aan jongeren voldoet niet" Verschillende kerstvieringen Leger des Hei Is Vlissingen DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 OOST-SOUBURG - „De verzorgingsstaat leidt tot onmondigheid in plaats van mondig heid. Je eigen welzijn wordt door anderen bepaald, bij voorbeeld door welzijnswerkerks. Hoe meer welzijnswerkers hoe meer on wel zijn, want zij veranderen de structuren niet in de maatschappij. Door hun werk wordt de strijdbaarheid van de mensen juist in de kiem gesmoord". Vindt Tom Caljouw. Hij is voor zitter van de Huurdersvereniging Vlissingen en zijn ervaringen in deze functie hebben hem in die mening gestijfd. Kapot ges lagen aanrechten Samenwerking UIT HET ZAKENLEVEN 20.000 Gulden voor expositieruimte Een lekker bier. en fit blijven. ARTOIS LIGHT 213 Tom Caljouw: „Wat is de normale gang van zaken? In stitutionele beleggers als pensioenfondsen en verzeke raars steken geld in huizen. Ze werken met geld van de mensen, maar houden daar geen rekening mee. Want wat zie je gebeuren? Binnen twintig jaar stoten ze de hui zen weer af, net voordat er flink groot onderhoud ge pleegd moet worden. Dan komt de speculant op de proppen, bijvoorbeeld For tress. Daar gaat nog meer op dat alleen de winst telt. De speculant pleegt dan ook geen groot onderhoud, want dat gaat van de winst af. De mensen en de overheid zitten met de brokken; de buurt verpaupert, men gaat kraken op de verkeerde manier, en zovoorts. Wat doet de over heid? Die zet opbouwwer kers, maatschappelijk wer kers en juristen in en breidt het politie-apparaat uit. Hoe groter de problemen, hoe meer mensen er werk heb ben". Volgens Tom Caljouw ma ken ook woningbouwvereni gingen zich schuldig aan het te lang uitstellen van onder houd. Hij noemt als voor beeld de huizen in de Verkuyl Quakkerlaarstraat, waar re novatie te duur zou worden als gevolg van achterstallig onderhoud. „De woningbouwvereni ging wil er vierentwintig wo ningen afbreken en er vie rendertig nieuwe woninkjes voor in de plaats bouwen. Dat lijkt leuk, omdat er groot ge brek is aan huizen voor éen- en tweepersoonhuishoudens. Maar er zit een adder onder 't gras. De gerenoveerde huizen aan de overkant van de straat doen nu 230 gulden per maand. Deze kleine huisjes gaan tegen de 500 per maand kosten en dat is weer onbe taalbaar voor de mensen voor wie de huisjes zijn be doeld. Dat zijn namelijk voor het merendeel jongeren. Dat wordt dan wel weer opgelost met een flinke huusrsubsidie, maar dat vind ik een ver keerde manier van werken. Je moet zoveel mogelijk de goedkope huizen zien te handhaven". Tom Caljouw is er van overtuigd dat de aanrechten en andere sanitaire voorzie ningen van de vierentwintig huizen kapotgeslagen zij n, op last van de woningbouwver eniging. Dit gebeurde, terwijl de strijd over wel of niet re noveren tussen de wijk vere niging en woningbouwvere niging nog niet beslsist was. (Men is daar overigens nog steeds niet uit.) De bedoeling: krakers buiten de deur hou den. „In Amsterdam zou daar de kraakbeweging onmid dellijk ingesprongen zijn met in het achterhoofd de ge dachte goedkope huurwo ningen te behouden en heel te houden. De huurders vereni ging is tegen het kraken van huizen van woningbouwver enigingen, maar dit is zacht gezegd toch geen goede zaak. En ook hier zie je weer dat er allerlei instanties worden in geschakeld: juristen, op bouwwerkers, de wijkvere- niging heeft het bouwkundig adviesbureau Bouwhulp in geschakeld om de kosten van renovatie nog eens te bereke nen. De politiek wentelt de problemen kortom af en ont loopt de eigen verantwoorde lij kheid," zo meent Tom Cal jouw. Naar zijn idee zijn het steeds akties achteraf met doorgaans weinig resultaat. „Door zo te werken, wordt de strijdbaarheid van de mensen in de kiem ge smoord", vindt hij. „In wezen verandert er niets. Het onbe hagen en de frustraties ne men toe. Dat merk ik goed in de huurdersvereniging". De veel energie en mankracht kostende ruzies tussen wo ningbouwverenigingen en huurders kunnen eigenlijk gemakkelijk voorkomen worden. Tom Caljouw: „Op verga deringen blijkt dat huurders weinig vertrouwen hebben in de besturen van de woning bouwverenigingen. Aan de andere kant klagen de bestu ren dat zij zo moeilijk aan bestuurders kunnen komen. De oplossing is huurders me deverantwoording te geven. Betrek de huurders bij het beleid door ze in besturen op te nemen. Dan combineer je de stem van de huurders met de deskundigheid van de be sturen. Het mag ook wel eens gezegd worden dat daar veel kennis en ervaring zit die je niet kunt missen". Op deze manier bereik je dat mensen zelf voor hun be langen opkomen en ze niet laten wegwassen door wel zijnswerkers, aldus Tom Caljouw. De huurders vere niging vindt dat zonder we zenlijke veranderingen de buurtverenigingen achter hoedegevechten blijven leve ren die uiteindelijk niets op lossen. In een brief vraagt de huurdersvereniging alle buurtverenigingen iemand af te vaardigen in de huur dersvereniging. Zo kunnen zij gezamenlijk tegenwicht bieden aan huizenbezitters en gemeente. Behalve de democratise ring van de woningbouwver enigingen streeft de huur dersvereniging nog een aan tal wezenlijke veranderin gen na. In de brief worden genoemd: -alle huurwoningen, ka mers en door het rijk gesub sidieerde koopwoningen moeten onder het beheer van woningbouwverenigingen worden gebracht. -grote woningbouwvere nigingen zouden in klein schalige wijkgebonden vere nigingen moeten opgaan, in zogenaamde woningraden. Dan is het voor de mensen overzichtelijker en kunnen ze gemakkelijker beslissin gen nemen over hun eigen woonsituaite. Om deze zaken te bereiken is samenwerking met ge meente en woningbouwvere nigingen wel noodzakelijk. Tom Caljouw: „Wij zijn ons er natuurlij k wel van bewust dat dit pas op langere termijn verwezenlijkt kan worden. Het rijk speelt namelijk een belangrijke rol: er moeten wetten komen om het moge lijk te maken en vervolgens moet er geld op tafel komen om de huurwoningen van particulieren te kunnen op kopen. Maar met de demo cratisering van de woning bouwverenigingen kunnen we in Vlissingen zelf begin nen". Woningeigendom is nu be langrijker dan woonrecht. „Wettelijk moet het woon recht een belangrijker status krijgen dan het eigendom. Dan krijgen speculanten geen kans meer", zo meent Tom Caljouw. Gesloopte aanrechten in de Verkuyl Quakkelaarstraat. foto: Cor Schuilwerve. MIDDELBURG - De Vereniging voor Handenarbeid Zee land organiseert jaarlijks cursussen creatieve handvaardig heid. Deze cursussen duren twee jaar en worden afgesloten met een examen. Daarnaast organiseert de vereniging echter ook een aantal korte cursussen die slechts enkele avonden duren. Dit jaar is voor het eerst ook een cui^us zilversmeden gegeven, waarvoor zeer veel belangstelling was. „De belangstelling voor creatieve handvaardigheid is de laatste jaren bijzonder groot", vertelt de heer Poppe, bestuurslid van de vereni ging. „Veel oude technieken staan weer volop in de be langstelling. We proberen dan ook steeds weer nieuwe cursussen in ons programma op te nemen om te kunnen voldoen aan de wensen van onze leden. Deze cursus zil- MIDDELBURG - In Zee land is weinig zon, zeker in de winter. Zeeland Zon, Korte Geere 15, Middelburg, heeft alles in huis om mensen die niettemin toch bruin willen worden, op hun wenken te bedienen. Het gaat dan om solaria, zonnebanken die al of niet gecombineerd te koop zijn. Volgens Zeeland Zon is de techniek nu zo ver gevorderd dat men in dertig minuten al zichtbaar bruin wordt, ter wijl er geen gevaar bestaat voor zonnebrand. Bovendien zou het kunstmatige zonlicht gezondheidsbevorderend zijn en een heilzame werking hebben. versmeden is tot stand geko men, omdat één van onze cursisten, Dirk van Bode- gom, zelf zilversmid is. Hij vond het een erg leuk idee om deze cursus te gaan leiden. De cursus heeft zes avonden ge duurd. In die tijd hebben de deelnemers zelf een zilveren voorwerp ontworpen en ge maakt. Er hebben zestien mensen aan deze lessen deel genomen, wat echt wel het maximum is". De meeste deelnemers wa ren erg enthousiast, al von den enkelen de cursus wel wat te kort. Zij hebben allen verschillende sieraden en siervoorwerpen gemaakt, zo als ringen, hangers, armban den en dergelijke. De lessen worden gegeven in de hand vaardigheidslokalen van de Stedelijke scholengemeen schap in Middelburg. Van Bodegom: „Wie hier de lessen gevolgd heeft, is na tuurlijk geen volleerd zil versmid. Het is beslist geen beroepsopleiding. De mensen doen het echt louter en alleen voor hun plezier. Ik probeer ze de basistechnieken van het zilver smeden bij te brengen en ik geloof dat de cursus goed geslaagd is. Alle deelne mers hebben tenminste erg leuke sieraden gemaakt". Bij voldoende belangstel ling start er in januari een vervolgcursus en een nieuwe basiscursus zilver smeden. Belangstellenden kunnen in lichtingen krijgen bij Van Bodegom, telefoon 01184 - '60603. SOUBURG - Op Walche ren is kortgeleden de KNW Vogelwerkgroep Walcheren opgericht. Het activiteiten program ma van de Vogel werkgroep is in hoofdzaak gericht op zelf werkzaamheid van de leden. Het omvat deelname aan een aantal al lopende onderzoe ken en een aantal nieuwe ac tiviteiten. Het ziet er voorlopig als volgt uit: kerkuileninventa risaties, maandelijkse tellin gen van watervogels, roofvo gels en kraaien, broedvoge- linventarisaties van Wal- chers buitenplaatsen, broed- vogelinventarisatie van spe cifieke soorten, ringonder- zoek, nestkastenonderzoek, deelname aan het Atlaspro ject voor trek- en watervo gels en vorming van een do cumentatiecentrum. Voor el ke activiteit is een project coördinator aangesteld. De Vogel werkgroep wil verder komen tot broedvoge- linventarisaties van weide vogels en heggelandschap- pen, zee- en landtrekwaar- nemingen, ganzen- en zwa- nentrektellinge, braakbal- lenonderzoek en het opzetten van een centraal waarne mingenarchief voor nader af te spreken soorten. Voorts wordt de mogelijkheid on derzocht voor het oprichten van een vinkenbaan op Wal cheren. Er is in eerste instantie grote behoefte aan aktieve vogelaars, die daadwerkelijk aan deze onderzoeken en ak- tiviteitcn willen meewerken. Belangstellende kunnen zich aanmelden bij de secretaris van de werkgroep P. Cor- stiaans, Ritthemsestraat 25, Souburg, telefoon 01184-63974. Ruim drie-en-een-half miljoen gezinnen in Neder land zijn lid van een kruis vereniging. De kruisvereni ging biedt hulp op vele ver schillende gebieden: de kraamverzorgster komt hel pen bij een poliklinische of thuisbevalling, de wijkver pleegkundige komt als er een zieke thuis is. De leden halen voor bevalling of verpleging van een zieke verpleegmate- riaal uit het uitleenmagazijn en zij kunnen naar de diëtist gaan voor een toelichting op een voorgeschreven dieet. Zwangere vrouwen gaan naar zwangerschapsgym- nastiek, bejaarden naar be- jaardengymnastiek en aan staande ouders kunnen deel nemen aan een zogenaamde Moedercursus. Ook die con sultatiebureaus voor zuige lingen en kleuters en de be strijding van reuma, tbc, hart en vaatziekten, kanker, aan doeningen van de luchtwe gen, revalidatie van ontsla gen ziekenhuispatiënten val len onder de zorg van de Kruisvereniging. Sinds 1 januari 1980 valt het merendeel van de dien sten van de kruisvereniging onder de verstrekkingen op grond van de Algemene Wet bijzondere ziektekosten. Daarbij werd wel door de overheid bepaald, dat niet-leden een eigen bijdrage moeten betalen, wanneer zij een beroep doen op de hulp van de kruisvereniging. Bo vendien werd door de over heid ook bepaald, dat wie lid wordt en binnen drie maan den na het begin van het lid maatschap hulp vraagt, naast de gewone contributie nog een entreegeld moet be talen. In 1980 kneep de kruisvere niging nog wel eens een oogje dicht en werden ook niet-le den wel gratis geholpen op consultatiebureaus voor ba- bies en kleuters. Vanaf 1 ja nuari 1981 is de kruisvereni ging echter verplicht om van alle niet-leden te verlangen dat zij lid worden of dat zij de eigen bijdrage betalen wan neer haar hulp wordt ge vraagd. MIDDELBURG - „333 dwaze dia's" heet het laatste programma van cabaretier Kees Bos. Het is zaterdag 20 december te zien in het jon gerencentrum Midgard in Middelburg. Kees Bos draait al acht jaar mee in het Nederlandse ca baret en in die tijd behaalde Middelburg - Zaterdag 20 december gaan leden van de jeugdbonden voor natuur studie voor de tweede maal naar Arnemuiden om wilgen te knotten. Vrijwilligers tussen vijf tien en drieëntwintig kunnen helpen met het karwei dat door het slechte weer de vori ge keer niet klaar kwam. Ze moeten dan vóór tien uur bij het station van Middelburg zijn. De leden van de jeugd bond hebben voor goed ge reedschap gezorgd. Om tien uur fietst iedereen naar de wilgen bij Arnemuiden. VLISSINGEN -B &W van Vlissingen willen twintig duizend gulden uittrekken voor de aanpassing van een ruimte in het Stedelijk Mu seum. De Culturele Raad gaat in deze tentoonstellingszaal exposities van beeldende kunst houden. MIDDELBURG - Tot don derdag 15 januari is in de muziekbibliotheek in de Klo veniersdoelen in Middelburg een voor Nederland unieke tentoonstelling te zien. Het gaat om een verzameling om slagen van ongebonden blad muziek, verschenen tussen 1846 en 1947. Volgens mevrouw Poll-Arens - die de aankoop en uitleen in de muziekbi bliotheek verzorgt - is onge bonden muziek zoals die hier te zien is praktisch niet meer te koop. „Wat de omslagen betreft, maken ze zich er te genwoordig met een Jantje van Leiden vanaf. De oude omslagen zijn vaak schitte rend geïllustreerd", zegt me vrouw Poll. Haar man heeft zijn vrije tijd besteed aan het uitzoe ken van de „sheet-music", zoals hij de bladen noemt. „In Amerika is het verzamelen van sheet-music vrij bekend. Daar zijn zelfs twee musea die zich alleen met bladmu ziek bezig houden. Maar naar lijn weten is er in Nederland mijl nog nooit een tentoonstelling op dit gebied geweest". De Middelburgse biblio theek heeft dus waarschijn- lij k een primeur. Op de vraag hoe de bibliotheek aan deze muziekstukken komt, ver wijst mevrouw Poll naar de affiche voor de tentoonstel ling. Daar staat op: Door lief de samengebracht. De affi che blijkt een afdruk te zijn van één van de omslagen die op de tentoonstelling te zien is. Mevrouw Poll wil nog wel kwijt dat het niet om kunst gaat, maar om een bonte ver zameling van kitsch en kol der die gewoon het bekijken waard is. Hoewel het vooral om de illustraties gaat, zullen voor al oudere mensen ook de oude volksliedjes, kinderliedjes en andere stukken herkennen, zoals „De Kleppermars" van Jan Morks. Jan Morks was een bekende Middelburgse componist en dirigent. De tentoonstelling is dage lijks geopend van negen tot half zes en op zaterdag van tien >t drie uur. MEVR. T. VAN TOER PEDICURE MANICURE Lid L.O.V. Gedipl. SVO ^Spaarnestraat 6 I"'Oost-Souburg afspr. tel. 01184-62293 met volle smaak, evenveel alcohol 25% minder calorieën uitsluitend bij MIRO hij prijzen op verschillende festivals, onder meer op Ca- maretten, hetzelfde festival dat Freek en Bram en Don Quishocking bekend maakte. Kees Bos maakt cabaret dat te vergelijken is met wat Freek de Jonge doet. In zijn laatste programma toont Kees een aantal dia's, waarop hij commentaar geeft. Kees Bos zal overigens niet op het toneel te vinden zijn, maar in de zaal. Er kan dan ook van alles uit groeien. Thema's als Soestdijk, Jehova's, wereld records, vloeistofdia's en na gelbijters komen mogelijk aan de orde. Het optreden begint om half negen, kaarten a vier gulden aan de zaal en in voor verkoop bij Modgard. VLISSINGEN - De hulp verlening aan jongeren vol doet steeds minder. Dat con stateren de volgende organi saties: huurdersvereniging Vlissingen, Stichting Op bouwwerk Vlissingen, Stich ting Sociaal Kulturele Akti- viteiten, Stichting Sociaal Kultureel Werk, Het Vlis- sings Ontspanningscentrum De Piek en de Commissie Be- raadjewel. VLISSINGEN - Het korps Vlissingen van het Leger des Heils organiseert dit jaar weer verschillende kerstvie ringen. In het Leger des Heils-ge- bouw aan de Dr. Staven- mansstraat wordt op woens dagavond 24 december, aan vang 22.30 uur een kerst- nachtdienst gehouden en op donderdag 25 december, aan vang 11.00 uur een kerstwij- dingsdienst. In de sporthal van het in ternaat Onze Vloot is er op 25 december een Kerstviering met broodmaaltijd voor iedereen en de toegang is vrij. Gratis kan men reserveren voor dit kerstfeest door een briefje te zenden aan het Le ger des Heils, Ds. Stavermans- straat 39-41, Vlissingen met vermelding van naam, adres en het aantal personen. De reservering moet binnen zijn op zaterdag 20 december. Het Leger des Hiels heeft dit jaar geen huis-aan-huis-kerstcollecte gehouden. Wel kunnen de in woners van Vlissingen hun gift deponeren in een van de welbekende kerstpotten. De potten staan op dat zaterda gen en koopavonden voor de Hema, aan de Lange Zelke, voor bakker Speckens, Wal- straat/hoek Betje Wolffplein en in de hal van de Miro.

Scheldebode | 1980 | | pagina 13