Welf are werk Rode Kruis zoekt vrijwilligers FOTO Mariekerke wil toren en kerk Grijpskerk snel restaureren Middelburg heeft geld voor welzijn in '81 in beginsel verdeeld Muziek van Telemann en Haydn in Museumconcert Praatgroep lesbische vrouwen Ann Morgan in kapel van zingt Hoogelande Welfare Film over geboorte kind Demonstratie Orgelconcert Marian Leijnse Anne-M. de Beer. Commissie Beraadjewel vergadert. Concert Circus Square Jazz Band Koffieconcert Hans de Weerd Wie verloor roestig zakmes? Nieuwe kleuterschool Meliskerke Zaterdag gratis bowlen Lutemgroep voert aktie voor boot Postzegelmarkt in het Anker DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 VLISSINGEN - De af deling Vlissingen van het Rode Kruis staat op vrij dag 21 november en zater dag 22 november met een informatiestand in de Mi- ro in Vlissingen. Zij doen dit in het kader van een landelijke ledenwerfak- tie. Vrijdag is de stand te bezoeken van negen uur 's morgens tot negen uur 's avonds. Er wordt die dag ook een verkoping gehou den van artikelen, die ge maakt zijn door deelne mers aan het welfare- werk, zoals spreien, kus sens, raamdecoraties, pi- trietfiguren, mozaïek werk en dergelijke. De heer De Muynck: „We hopen dat onze actie veel nieuwe leden zal opleveren. Er zijn in Vlissingen 2500 mensen lid van het Rode Kruis en dit aantal ligt ver onder het landelijke gemid delde. Hoe meer leden er zijn, des te meer mogelijkheden heeft het Rode Kruis". Van het lidmaatschapsgeld, dat de leden betalen is ongeveer de helft bestemd voor lande lijke acties, de andere helft is bedoeld voor plaatselijke ac tiviteiten. Deze activiteiten bestaan onder andere uit het mogelijk maken van vakan ties voor langdurig zieken en gehandicapten aan boord van het Rode Kruis-schip de Henri Dunant of in de tehui zen van het Nederlandse Ro de Kruis de Valkenberg of IJsselvliedt. Daarnaast zijn er de bloedafname-avonden die eenmaal per jaar worden gehouden. Het Rode Kruis biedt ook altijd hulp bij alle mogelijke sportevenementen en school- sportdagen. In december is er ieder jaar een koopavond voor gehandicapten en een kerstmiddag voor zieken en bejaarden waarbij het Rode Kruis zorgt voor de verzro- ging en het vervoer. In de zomermaanden is een Rode Kruis-post aanwezig op het Badstrand. Het Rode Kruis verzorgt een opleiding voor de vrijwilligers die bestaat uit een cursus E.H.B.O. en opleidingscursussen voor ziekenverpleging, waarbij praktische ervaring opge daan moet worden in zieken huizen en bejaardentehui zen. De welfare-afdeling in Vlis singen telt zo'n veertig mede werksters. Zij bezoeken be jaarden, chronisch zieken en gehandicapten thuis, maar ook in bejaardentehuizen en het doorgangstehuis van de Pinkstergemeente en zij n be zoeken maandelijks de ge- handicaptensoos. Soms be staat zo'n bezoek alleen uit een praatje of gaan zij met de bejaarden wandelen. Vaak wordt er ook gehandwerkt. De hoofdleidster van de wel fare in Vlissingen, mevrouw Sanders is al veertig jaar lid van het Rode Kruis, evenals mevrouw Hilbert, die ook veertig jaar actief mede werkster is. „Het werken in de welfare is erg gezellig", vertelt me vrouw Swiers, één van de welfarewerksters. „Er wordt natuurlijk veel aan hand werken gedaan en vaak wor den er hele mooie dingen ge maakt. Maar dat is eigenlijk niet het belangrijkste, de ge zelligheid staat echt wel voorop. Ik heb veel bewonde ring voor wat soms zwaar gehandicapte en heel oude mensen nog presteren. Zo is er hier in Vlissingen een blin- De welfare is een aparte afdeling van het Rode Kruis. VLISSINGEN - Dinsdag 25 november om halfacht be gint er een film in het wij kge- bouw aan de Leliënlaan 1 in Vlissingen. De film gaat over de geboorte van een baby. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de wijkver pleegkundigen op alle werk dagen van vijf tot half zes on der nummer 01184-13769. GRIJPSKERKE - De bur gemeester en wethouders van Mariekerke stellen de raad voor om een subsidie te verlenen voor de restauraties van de toren en de Neder landse Hervormde kerk in Grijpskerke. Zowel de toren als de kerk staan op de monumentenlijst en zijn hoognodig aan res tauratie toe. De totale kosten van de restauratie van de to ren zijn geraamd op 150.000 gulden en voor de kerk op 930.000 gulden. Ten aanzien van de toren heeft Monu mentenzorg een subsidie toe gezegd van veertig procent van de kosten. Ook de Pro vincie en het Rijk hebben een subsidie toegezegd, zodat de kosten voor de gemeente Ma riekerke op ongeveer 30.000 gulden komen. Voor de subsidie van de restauratie van de kerk wordt aan de gemeente een bijdrage gevraagd van dertig procent van de kosten. Dit bedrag zal de gemeente later terugkrij gen van het Rij k. De kerkvoogdij wil vanwege de slechte kwaliteit van het kerkgebouw op zo kort mo gelijke termijn tot restaura tie overgaan. Als streefda tum is 1 januari 1981 gesteld. De gemeenteraad zal in de vergadering van 25 novem ber een besluit over deze voorstellen nemen. VLISSINGEN - Dinsdag 25 november wordt in het Open Hof aan de Alexander Gogel- weg van half twee tot vier uur een demonstratie gegeven van handwerktechnieken KLEINE FOTOTIP IN WOORD EN BEELD LEUKE KERSTKAART Wat er in onze samenleving ook verandert: het goe de gebruik om elkaar bij de jaarwisseling het beste te wensen blijft gehandhaafd. Het is zelfs zo, dat steeds meer mensen afstappen vdn de kant-en-klare gedrukte kaart en er zelf één maken. Vaak wordt daarbij een foto gebruikt uit de eigen verzameling. Bijvoorbeeld een mooie winterfoto, een plaatje van de hele familie of van een van de kinderen bij de kerstboom, zoals hierboven in beeld is gebracht. Een tip: wie straks voor Kerst of Nieuwjaar zo'n persoonlijke fotowenskaart wil verzenden, moet er nu iets aan doen. Overleg eens met uw fotohandelaar over de mogelijkheden. de vrouw, die prachtige pop pen breit, dat is toch een ge weldige prestatie". De medewerksters van de welfare krijgen een gratis opleidingscursus, bestaande uit twaalf wekelijke lessen. Het gaat er om de diverse technieken te leren, zoals breien, haken, schilderen, werken met mozaïek, luci fers, pitriet en wasknijpers. Mevrouw Swiers: „Het is wel vreemd dat zich alleen VLISSINGEN - De orgel commissie Vlissingen heeft voor zaterdag 22 november een orgelconcert geregeld in de Sint Jacobskerk in Vlis singen. Het concert begint om 20.00 uur. De organiste is Marian Leijnse en verder zal Anne-Marie de Beer (blok fluit) aan dit concert mede- werkcng verlenen. Op het programma staan onder an dere werken van Bach, Han del, Keyzer en Telemann. De soliste Anne-Marie de Beer studeerde blokfluit aan het Tilburgs conservatorium en is thans docente blokfluit aan de Zeeuwse muziek school. Marian Leijnse studeerde orgel en kerkmuziek aan het Rotterdams conservatorium. Naast organiste van de Sint Jacobskerk is zij eveneens docente aan de Zeeuwse Mu ziekschool. VLISSINGEN - De ont wikkeling rond de jongeren huisvesting in de gemeente Vlissingen is een van de agendapunten die vanavond zullen worden besproken in de vergadering van de Com missie Beraadjewel. Het Vlissingse jeugdwel- zijnsorgaan vergadert van avond vanaf acht uur in de Dr- Ottestraat MIDDELBURG - De Scal- dis Swing Society heeft za terdag 29 november een op treden op het programma staan van the Circus Square Jazz Band in de Concert en gehoorzaal aan de Singel straat in Middelburg. Het op treden begint om 21.00 uur. De band werd in de huidige bezetting door Paul Zelders geformeerd in 1975. Het or kest vertolkt diverse stijlen, maar voelt zich het meest verwant aan de San Francis co stijl. Er zijn van dit orkest twee elpees verschenen. De eerste is live opgenomen in Maastricht Op de tweede plaat verdient vooral de ge zongen versie van Alcoholic Blues de aandacht. maar vrouwen aanmelden voor het welf arewerk. Eigen lijk wel jammer, want er is ook echt wel behoefte aan mannelijke medewerkers. We bezoeken natuurlijk ook mannelijke patiënten en die zouden het best wel eens leuk vinden om met andere man nen te kunnen praten. Er is sowieso nog een groot aantal medewerkers nodig. Het is nu zo dat we de mensen één maal in de veertien dagen kunnen bezoeken. We stre ven er naar om dat één keer per week te gaan doen, maar dat is nu nog niet mogelijk door gebrek aan mensen. We krijgen via huisartsen en ge zinsverzorgsters iedere maand weer nieuwe adres sen van mensen die voor be zoek van de welfarewerk sters in aanmerking komen". Wie zich aan toil melden als welfarewerker kan dit doen bij mevrouw Swiers, Paul Krugerstraat 41, telefoon 12734. MIDDELBURG. - Zondag 30 november geeft de gitarist Hans de Weerd in de concert zaal in Middelburg een kof fieconcert Het begint om 11.30 uur. Hans de Weerd is afkom stig uit Amsterdam en stu deerde aan het Sweelinck Conservatorium bij Gerard Gest. Hij sloot zijn studie in 1978 af met het behalen van de Prijs van Uitnemendheid. In het buitenland volgde hij cursussen bij Narciso Yepes. in Parijs en Jos Thomas in Santiago. Hans de Weerd heeft naast werken uit de 19de en 20ste eeuw ook com posities uit de renaissance en barok op het programma. Om zo goed mogelijk aan de uitvoeringseisen van de mu ziek uit renaissance en Barok te voldoen, studeerde hij eni ge j aren bij de claveciniste en luitiste Gusta Goldschmidt Hans de Weerd trad al veel in Nederland op, onder andere in de Internationale Gitaar- serie in het Concertgebouw in Amsterdam. Bovendien verzorgt hij concerten voor de „Stichting het Schoolcon- cert" en is hij als pedagoog verbonden aan de Muziekpe- dagogische akademie in Alk maar. De kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar aan de zaal Het concert wordt georgani seerd door de Z.V.U. De gevonden voorwerpen bij de Gemeentepolitie Vlis singen voor de periode van 5 tot 12 november 1980 zijn: roestig zakmes; linker ge breide beige want; linker plastic meisjeshandschoen met naam; bruine lederen handschoen; paar lederen bruine handschoenen; 2 da meshorloges ovale klok, een double en een gouden; stoffen groene centuur; bruine- groene pantalon; sleutels: 4 aan ring/4 aan 3 labels/8 met nagelknipper/2 in etui/6 aan groen label/2 aan geel label. Aangegeven dieren, allen in asiel: cyperse witte poes, volwassen, rode halsband zwart met witte kater, bruine kortharige bastaard hond, reu. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur. In dezelfde periode werden bij de Gemeentepolitie te Oost Souburg aangegeven: 2 sjaals in diverse kleuren; rechter bruine nappa hand schoen; rekenmachientje in etui; 1 sleutel in bruin etui; huissleutel; bankbiljet. HOOGLANDE - De sinds 1971 in Nederland wonende Engelse zangeres Ann Morgan geeft zondag 23 november een concert in de Kapel van St.-Maarten in Hoogelande. Op het programma staan volksliederen uit Wales, Ier land, Frankrijk, liedjes over sprookjesfiguren en gezon gen gedichten van onder meer Jurriaan Andriessen. Ann Morgan begeleidt zich zelf op de harp. Zij studeerde muziek aan de universiteit van Bristol in Engeland. In 1971 begint zij een harpstudie bij Edward Witsenburg aan het Konink lijk Conservatorium in Den Haag. Ze was van 1974 tot 1979 onder maar harpiste van •het Nederlands Ballet Or- MIDDELBURG - Aan staande zaterdagavond is in het Zeeuws Museum aan bet Abdijplein in Middelburg muziek te horen van de com ponisten Georg Philipp Tele mann en Joseph Haydn. De optredenden zijn Dick Boon (barokdwarsfluit), Han Beekman (viool), Stoffel Gunst (cembalo en vroeg ne- gentiende-eeuws pianoforte) en Marinus Hillebrand (vio loncello). Het Museumconcert begint om acht uur en is georgani seerd door de Werkgroep Mu ziek van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der We tenschappen. kest. Als zangeres (mezzo-so praan) haalde Ann Morgan het solistendiploma in 1979. Sinds dat jaar is ze lid van de Operastudio van de Neder landse Operastichting. Dit jaar werd Ann onderschei den met de „Zilveren Krans" door de „Vrienden van het Concertgebouw". Hpt concert begint om half- drie 's middags. Kaarten zijn voor zes gulden (jeugd vijf gulden) in de kapel verkrijg baar. Organisatie Stichting Kapel van Sint Maarten. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft een ont- werp-programma voor welzijnsaktiviteiten gereed. In het programma staan alle instellingen en verenigingen genoemd met hun aktiviteiten voor het komend jaar en de subsidies die de gemeente in '81 wenst te geven. Het ontwerp ligt tot en met dinsdag 9 december voor belangstellenden ter inzage op het bureau voorlichting in het stadhuis aan de Lange Noordstraat 1 en op de afdeling onderwijs aan de Lange Noordstraat 19. Een en ander is nodig, om dat het rijk de verantwoor delijkheid voor het welzijns beleid overhevelt naar de ge meenten. Alle verenigingen, instellingen, organisaties en dergelijke die de afgelopen tijd aan de oproep gehoor ga ven om in het gemeentelijk welzij nsplan te worden op genomen, kwamen in princi pe voor een subsidie in aan merking. Het college van b. en w. heeft het beschikbare geld voor '81 nu verdeeld aan de hand van de begrotingen en gegevens die de gegadigden hebben ingediend. Eeneeens is rekening gehouden met de gegevens die in het al door de gemeenteraad vastgestelde vierj aren welzij nsplan „We gen Naar Welzijn" zijn opge nomen. In het ontwerp-program- ma staat per organisatie be schreven voor wie ze werkt, waarom en waar in Middel burg. Ook kun je erin lezen of er met vrijwilligers of be roepskrachten wordt ge werkt en op welke grondslag de gemeente geld wil geven. Nadat alle reacties binnen zijn, wil het gemeentebe stuur het definitieve „Pro gramma Welzijnsaktivitei ten 1981 door de gemeente raad laten vaststellen. MARIEKERKE - Burge meester en wethouders van Mariekerke hebben de ge meenteraad gevraagd mede werking te verlenen aan de VLISSINGEN - In het Vrouwenhuis aan de Vrou westraat 3 in Vlissingen be gint vrijdagavond 21 novem ber om half negen een oriën tatie-avond voor een nieuw te starten praatgroep voor lesbische vrouwen- De praatgroep is bedoeld voor die vrouwen die nóg erg onzeker zijn over hun al of niet lesbisch zijn- Op wat voor avond, ochtend of mid dag de groep gaat draaien, hangt af van de wensen van de deelneemsters. Bij grote belangstelling kunnen er meer groepen worden ge vormd. BIGGEKERKE - Zaterdag 22 november houdt de Neder landse Bowling Federatie de Nationale Recreatie Actie 1980. Deze actie wordt gehou den in samenwerking met de bowlingbonden en de bow lingcentra. Iedereen die nog niet aangesloten is bij een bowlingclub kan dan vrij blijvend met deze sport ken nismaken. Deze actie is vooral bedoeld voor mensen die nog nooit eerder gebowld hebben. In meer dan tachtig bowling centra kan men van 10.30 tot 17.30 uur gratis bowlen. Er varen bowlers zullen de be ginnelingen de nodige aan wijzingen geven. Bowling is een van de snels groeiende binnensporten. De N.B.F. groeide in tien jaar van twee duizend naar twintigduizend leden. De centra waar men kan gaan spelen zijn onder ande-' re de Kruitmolen in Middel burg, Bowlingcentrum Goës en de Kaasboer in Biggeker- ke. In het bowlingcentrum de Kaasboer is een stand aan wezig van de Bowlingbond Biggekerke waar men alle informatie kan krijgen over het bowlen en de bond. stichting van een nieuwe kleuterschool in Meliskerke. Deze kleuterschool zou daan gaan behoren bij de la gere school de Boazschool. De kleuterschool zou gevestigd kunnen wórden in de thans niet gebruikte lege lokalen van de school aan de Burge meester Adelaarstraat. Deze lokalen zijn nu nog eigendom van de kleuterschool De Schutte maar worden niet voor dat doel gebruikt De gemeente zou deze lokalen moeten aankopen en ter be schikking stellen aan de Boaszschool. De gemeente raad beslist op 25 november over het voorstel. MIDDELBURG - De leden van de Lutemgroep uit Mid delburg kunnen nog tot en met zaterdag langs de deur komen voor de verkoop van kaarsen. De kabouters, Zeeverken ners en Wildevaart-matro- zen zullen dit jaar ook stic kers verkopen. De opbrengst van de actie is bestemd voor de groepskas. Zaterdag 22 november staat er in de Lan ge Delft een verkoopkraam, waar naast de kaarsen en stickers ook eigengemaakte artikelen zullen worden aan geboden. Dit geld zal ge bruikt worden voor de aan schaf van een eigen boot voor de Wildevaart-matrozen. VLISSINGEN - Zaterdag 22 november is er weer de maandelijkse postzegel- markt in het Anker aan de Bonedijkestraat 163 in Vlis singen. Al het aangeboden mate riaal wordt zoveel mogelijk gecontroleerd is door de leden van de landelijke vere niging Unicum bijeenge bracht Om het verzamelen voor iedere verzamelaar van postzegels binnen bereik te houden, zijn er door de vere niging maximum prijzen vastgesteld, die volgens de vele bezoekers van deze markt zeer aantrekkelijk zijn. De zaal is geopend vanaf één uur en sluit omstreeks vijf uur.

Scheldebode | 1980 | | pagina 19