Van binnengrachten is goede ijsbaan te maken Marie-Cécile Moerdijk zingt in Middelburg knuijt RUITER Domburgs Muziektent maakt plaats voor overkapt podium Bazar in Bachten Reede Eerste paal vervangende nieuwbouw Oranjekwartier Aan onze lezers en adverteerders WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 - TOTAAL OPLAGE 327.668 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG Verlovingsringen JUWELIER VAN DE REE Enno Schets ook in Zuidnederlands zealteam UITGEBREIDE K0LLEKTIE VOOR DE BETERE MANNENMODE Dinsdag start verkoop kinderzegels Wat oudere handen maken te koop in Open Hof WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 KANTOORlIORENSTRAAT 5, VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN L(Si- MIDDELBURG- Het is mogelijk van de Middel burgse binnengrachten tussen de watertoren en de stadsschuur een goede ijsbaan te maken. De toe voer van zout water moet dan gestopt worden en dat is met een eenvoudi ge ingreep te doen. Dat schrijft J. Wedts de Sioart aan B. en W. van Middelburg. Het is de laatste win ters een enkele maal voorgekomen dat er op de binnengrachten kon worden geschaatst. Meestal was het ijs echter van slechte kwaliteit door het hoge zoutgehal te van dit water dat in zekere mate in open ver binding staat met het Kanaal door Walcheren. Al naar gelang de water hoogten van het kanaal stroomt er zout water in (of brak water uit) via een betonnen buis in een kleidam bij de stads schuur. Wedts de Swart stelt B. en W. voor deze buis van november tot en met februari af te slui ten. Door regenval vormt zich dan op de brakke onderlaag een flink zoet- waterlaag die bij vorst een goede ijskorst zal ge ven. Op deze manier, meent Wedts de Swcrt, kan ook voorkomen wor den dat er gevaarlijk kelderijs ontstaat. Er kan kortom een nieuwe ijs baan ontstaan die de drukte op de vesten en de Middelburgse ijsbaan wat kan verminderen. Een bijkomend voordeel is volgens Wedts de Sivart dat het zoete water de bomen goed zal doen. MIDDELBURG/VLISSINGEN - De werkgroepen van Amnesty International in Middelburg en Vlissingen doen mee met de internationale aktie van deze organisatie voor de mensenrechten tegen de onderdrukking van vakbondsleden. In beide steden kan men voorgedrukte kaarten bestellen waarop in de taal van het land en in het Nederlands wordt geprotesteerd tegen de gevangenhouding van een bepaald vakbondslid. De werkgroepen hopen in de eerste plaats op massale steun van de Walcherse vak bondsleden. Deze aktie is ge richt op veertig vakbondsle den die onrechtmatig worden vastgehouden. Het versturen van grote aantallen brief kaarten naar de verantwoor delijke autoriteiten brengt ze soms op andere gedachten, zoals blijkt uit de verklaring van Julio de Pena Veldez, voormalig secretaris van de Nationale Arbeiders Vereni ging in de Dominicaanse Re publiek. Hij vertelde zijn verhaal tijdens een vier daagse bijeenkomst over de mensenrechten dit jaar in Costa Rica. „Ik werd naakt vastgehou den in een ondergrondse cel. Toen de eerste brieven en kaarten kwamen, gaven de bewakers mij mijn kleding terug. Toen kwamen de vol gende 200 brieven en kwam de gevangenisdirecteur mij bezoeken. Toen de volgende lading kwam, nam de direk- teur kon takt op met zijn su perieuren. De brieven en kaarten bleven komen en ko men, 3000 stuks. De president werd ingelicht. Hij belde de gevangenis op en zei hen mijn te laten gaan. Nadat ik was vrijgelaten, werd ik bij de president geroepen voor een gesprek van man tot man. Hij zei: „Hoe is het mo gelijk dat een vakbondslei der als u zoveel vrienden over de hele wereld heeft?" Hij toonde mij een enorme doos, vol brieven en kaarten die hij ontvangen had, en toen wij afscheid namen gaf hij ze aan mij", aldus Julio de Pena Veldez. Wie aan deze aktie wil meewerken, kan voor één gulden een set van zeven kaarten bestellen bij Mia de Koster, van Hallstraat 11, Middelburg, tel. 01180-25910 of bij Retty van Hattem, Ver- dilaan 54, Vlissingen, tel. 01184-70346. DOMBURG - Als de mu ziekverenigingen van Oost- kapelle en Domburg gratis gebruik mogen maken van een overkapt podium op het Recre<*ieterrein in Dom burg, gaan B. en-W. van die plaatsen akkoord met een functioneler inrichting van dat Recreatieterrein. De Stichting Badplaatsbelangen heeft in totaal 100.000 gulden nodig, waarvan 25.000 van de gemeente. De raad beslist dinsdag 11 november over het voorstel van B. en W. Naast een overkapping van het podium wil de stichting er ook een kleed- en toilet ruimte neerzetten. De over kapping is voornamelijk be stemd voor concerten van de Domburgse muziekvereni ging Apollo en bezoekende muziekverenigingen. Tot nu toe worden deze concerten gegen in de muziektent ach ter de Nederlands Hervorm de Kerk. Deze is in slechte staat en zal waarschijnlijk uit Domburg gaan verdwijnen. De kerk voogdij wil namelijk over de grond kunnen beschikken voor bebouwing. uitzoeken zorgt voor de'juiste steer en een GROTE K0LLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen MIDDELBURG - Na zijn uitverkiezing in de Zuidne derlandse veldselectie is de Vlissingse hockeyer Enno Schets tijdens de op 23 okto ber in het Push-sportcen- trum „De Heerbaan" in Bre da gehouden selectiewed strijden er in geslaagd om ook in de Zuidnederlandse zaalselectie te komen. Parker en Sheaffer vulpennen balpennen vulpotloden bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 VLISSINGEN - In het Dienstencentrum Bachten Reede aan de Vredehoflaan 42 in Vlissingen zijn morgen allerlei door ouderen ge maakte artikelen te koop. Het gaat om tafelkleden, poppen, spreien, kussens, schortjes, enzovoorts, ge maakt door de creatieve groep Bachten Reede. Be langstellenden kunnen op de handwerkbazar terecht van tien tot twaalf uur 's morgens en van halftwee tot vier 's middags. De organisatie is in handen van de Stichting Welzijn voor Ouderen. VLISSINGEN - Met de vervangende nieuwbouw in het Vlissingse Oranjekwar- tier zal nu werkelijk worden begonnen. Morgen om vier uur gaat de eerste paal de grond in voor het complex van vierentwintig woningen. Eén van de toekomstige be woonsters, mevrouw Me- chielsen- de Kam uit het Oranjekwartier, is de eer je beurt gevallen die eerste pahl de grond in te slaan. MIDDELBURG - Op vrij dag 14 november treedt de zangeres Marie-Cécile Moer dijk op met het mandoline-orkest Estrelita onder leiding van Banny Lu- demann in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Het optreden begint om 20.15 uur. Benny Ludemann is ver bonden aan de orkesten van de NOS en is de vaste muzi kale begeleider van Cécile Moerdijk en Toon Hermans. Hij heefo anderhalf jaar geleden met het orkest en met Marie-Cécile een plaatopna me gemaakt. Marie-Cécile Moerdijk is voort! bekend geworden door haar kennis van mu ziekculturen. Zij heeft ver schillende keren de hele we reld rondgereisd en heeft ge woond tussen de Lappen in het hoge noorden, neger stammen in Centraal Afrika, Indianen in Zuid-Amerika, maar ook in Mongolië en in Siberië en bij de Eskimo's in Alaska om de meest primitie ve oervormen van muziek te registreren en te bestuderen. Nadat zij in Wenen haar muziekopleiding heeft vol tooid, is ze haar zangcarrière begonnen als operazangeres. Zij debuteerde met de rol van De Koningin van de Nacht in Die Zauberflöte van Mozart in de Opera van Ca racas in Venezuela. St. Jacobsstraat 10. Vlissingen VLISSINGEN - Dinsdag 11 november start de verkoop van kinderpostzegels in Vlis singen. De zegels zijn ver krijgbaar op beide postkan toren (Steenenbeer en Schel- destraat). De verkoop begint de eer ste dag om negen uur en duurt tot drie uur. Daarna kan men iedere werkdag vanaf negen tot kwart voor twaalf terecht voor kinder postzegels. Behalve de post zegels kan men ook een rui me sortering kaarten kopen. De verkoop duurt drie we ken. Sinds enkele weken wordt dit weekblad gedrukt op een splinternieuwe offsetrotatie pers. In de praktijk blijkt er zich een aantal problemen voor te doen bij de inregeling die ge volgen hebben voor het op tijd verschijnen van deze uit gave. Ook in de komende weken is het mogelijk dat daardoor vertraging in de aflevering ontstaat Uiteraard wordt met man en macht gewerkt om te late verspreiding tot een mini mum te beperken. In het on verhoopte geval dat we daar in niet slagen, vragen wij U enig begrip. Breda, 3 november 1980 De directie Stichting ijvert voor Engeis theaterorgel in Middelburg MIDDELBURG - Een groepje enthousiaste or gelliefhebbers hebben in augustus 1979 de Zeeuwse Theaterprgelstichting op gericht. Deze stichting wil in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg een origineel theaterorgel in stalleren, waarop regel matig concerten kunnen worden gegeven. VLISSINGEN - De zaal van het wijkcentrum Open Hof in Paauwenburg waar de oudere wijkbewoners ge woon zijn hun bijeenkom sten te houden, is dinsdag 18 november leuk versierd en ingericht voor de verkoop van handwerken, die tijdens de soos-uren zijn gemaakt. Onder het motto „Wat oudere handen maken" be steden een aantal mensen on der deskundige leiding hun soos-middag aan het ver vaardigen van tafelkleden, poppen, beestjes, kussens, schortjes en dergelijke. Dinsdag 18 november tus sen 14.00 en 17.00 uur worden al die artikelen tegen billijke prijzen verkocht. De op brengst van de verkoop wordt weer besteed voor de aanschaf van nieuwe mate rialen, waarmee deze dames zich van de winter zullen be zighouden. „De theaterorgels werden gebouwd in de dertiger ja ren", vertelt de heer Brou wer, voorzitter van de orgel stichting. „Het is een bijzon der soort orgel dat oorspron kelijk gebruikt werd om stomme films met muziek en geluidseffecten te begelei den. Een theaterorgel heeft honderden pijpen en er zijn ook vele andere instrumen ten ingebouwd, zodat alle mogelijke geluiden ten geho- ren gebracht kunnen wor den, zoals klokgelui, tromge roffel, harpmuziek, enzo voort. Toen de geluidsfilms kwa men, zijn veel van deze histo rische orgels verdwenen. In Nederland worden alleen nog in Schiedam en Amsterdam maandelijks concerten op een theaterorgel gegeven. De belangstelling is erg groot. Ook in Zeeland is er een groeiend aantal theateror- gelvrienden, dat zich wil in zetten om een theaterorgel in Middelburg geïnstalleerd te krijgen. Brouwer: „Wij hebben verschillende concertzalen bezocht, maar we hebben ge kozen voor de Concert en Gehoorzaal in Middelburg om verschillende redenen. Ten eerste neemt zo'n orgel nogal wat plaats in en hier hebben we de ruimte om het in te bouwen. Er stond in de concertzaal vroeger een ker korgel daar kan nu dit thea terorgel komen. We hebben al toestemming gekregen van de gemeente Middel burg. Een ander belangrijk punt is dat de akoestiek hier in de concertzaal bijzonder goed is". De theaterorgels zijn in Nederland niet meer te krij - gen. Ze worden hier allang niet meer gebouwd en de be staande orgels zijn niet meer in goede staat en niet kom pleet. De stichting wil het or gel in Engeland kopen en dit dan overbrengen naar Mid delburg. In Engeland bouwt men de laatste jaren hjet ene theater na het andere om tot bingohal en de orgels doet men in de verkoop. De Zeeuwse theaterorgelstich ting heeft al één keer gepro beerd een dergelijk orgel daar te kopen, maar iemand anders bood hoger. Men ver waait echter dat er nog ge noeg andere theaterorgels te koop zullen zijn in Engeland. Het afbreken, overbren gen, weer opbouwen en op knappen van het orgel zal allemaal moeten gebeuren door vrijwillige medewer kers. De stichting kan nu al rekenen op een team van spe cialisten, voor dit karwei. Veel medewerking is ook toe gezegd door Engelse orgel- liefhebbers die al eerder een dergelijk orgel verplaatst hebben. Ondanks die vrij wil lige medewerking is er een bedrag nodig van ongeveer 75.000 om een speelklaar or gel in de concertzaal te krij gen. Het Anjerfonds heeft al een bijdrage toegezegd van tienduizend geilden. Het resterende geld wil de stichting bijeenkrijgen via subsidies van overheidsin stanties. De stichting pro beert ook door middel van diverse akties geld bijeen te brengen. De Zeeuwse bedrij ven worden benaderd met de vraag een bijdrage te verle nen en men hoopt op de steun van vele donateurs. Als het theaterorgel eenmaal geïn stalleerd is, wil men hier re gelmatig concerten geven. Er zijn. in Nederland nog maar enkele theaterorganisten en de stichting heeft daarom kontakten gelegd met orga nisten uit Engeland. Enkele hebben zich in pricipe al be reid verklaard onj in Middel burg op te komen trede^.

Scheldebode | 1980 | | pagina 1