„RENOVATIE v. QUAKKELAARSTRAAT MOGELIJK" w CO DE VOS SPEELT AL 40 JAAR JAN KLAASSEN Café De Vriendschap steunt Zonneveld Vlissingen herdenkt bevrijding Feestavond Rode Kruis Vitesse in Schuttershof JUWELIER VAN DE REE UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. Uilenspiegels installeert Keizer MIDDELBURG - Donderdag 30 oktober treedt de rock groep Vitesse op in de Blauwe Zaal van het Schuttershof in Middelburg. In het voorprogramma speelt de Zeeuwse for matie Lois Malone. Vitesse bestond na het ver trek van Rudi de Quelque en Toerroe Leerdam naar Mas- sada nog uit twee personen, namelijk Herman van Boeyen (drummer-zanger) en Jan van de Mey (gitarist). Bassist Peter van Straten van The Valley of dolls is inmiddels de groep komen VLISSINGEN - Op maan dag 3 november zal om elf uur de zesendertigste her denking van de bevrijding van Vlissingen plaatsvinden. Het gemeentebestuur van Vlissingen legt kransen bij het monument van de Com mando's en bij de herden kingssteen van de 52e Low land Division aan de Com- mandoweg. De vereniging van oud-strijders, the Asso ciation of Old Comrades of the King's Own Scottish Bor derers heeft burgemeester Westerhout verzocht namens hen een krans te leggen bij dit monument. Een deputatie van het Korps Commando troepen uit Roosendaal zal de plechtigheid bijwonen en ook een krans leggen. Bij de korte herdenkingsplechtigheid worden geen toespraken ge houden. Belangstellenden zijn welkom en kunnen des gewenst ook een krans of bloemen bij het monument leggen. versterken, zodat Vitesse nu een trio vormt. Vitesse gelooft erin een in ternationaal bekende top groep te worden. Voorlopig is Duitsland al veroverd: de be langstelling is er groter dan in Nederland. Engeland en Amerika komen nog; het trio heeft geduld. Het belangrijk ste kenmerk van Vitesses op treden blijft het enthousias me en de tomeloze inzet. De zaal is open vanaf acht uurde toegangsprijs is tien gulden. MIDDELBURG - Vrijdag 31 oktober houdt het Rode Kruis een grote feestavond in de Schouwburg in Middel burg. Deze avond wordt gevuld met toneel, een verloting en een bal. Het begint om acht uur en kaarten zijn a 2,50 verkrijgbaar in de J.H. Huyssenstraat 23, Meander hof 65, Seisstraat 32 en Volke- rakstraat 24 in Middelburg en Zeeburgstraat 44 in Nieuw en St. Joostland. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste steer en een GROTE KOLLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen al het verdere vervoer klaar, soms een paard en wagen, soms een bakfiets of een handkar. Het was altijd een hele onderneming als we er gens buiten Vlissingen op moesten treden". In de grote poppenkast wa ren de kleine popjes natuur lijk niet zo mooi, maar bij gebrek aan echte poppen kon dat niet anders. Later kreeg hij de gelegenheid om echte poppen te huren. Het waren houten poppen, met de hand gesneden. Na ze eerst enkele j aren gehuurd te hebben, kon De Vos ze tenslotte in 1950 OOST-SOUBURG - Vrijdag 31 oktober overhandigen de vaste bezoekers van café De Vriendschap aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg een encyclopedie aan vertegenwoordigers van Zonneveld, het revalidatiecen trum voor gehandicapten in Oostkapelle. De bezoekers van De Vriendschap zijn twee jaar geleden begonnen met een spaaractie voor „Sport steunt Zonneveld". In die twee jaar hebben zij een bedrag van f3141,- bij elkaar gebracht. Voor dit geld is een encyclopedie gekocht, zoals Zonneveld die wenste. Deze wordt vrijdagavond om 20.30 uur in het café in ontvangst genomen door de genees heer-directeur Roemens van Zonneveld en de heer Wes terweel van Sport steunt Zonneveld. Eén en ander krijgt een feestelijk tintje door een optreden van de band Johnnie Contra. Het overhandigen van de encyclopedie betekent echter niet het einde van de actie, de pot voor Zonneveld blijft geivoon staan en ieder kan er ook de komende tijd zijn bijdrage kwijt. Gebroken neuzen en oren door felle ruzies WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 KANTOOR: TORENSTRAAT 5, VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN Bouwhulp berekent renovatie 40 procent goedkoper dan „Gemeenschappelijk Belang" VLISSINGEN - Veertig jaar geleden gaf Co de Vos zijn eerste poppenkastvoorstelling in Vlissingen. Hij uxis toen een jongen van dertien jaar en verzorgde samen met zijn vriendjes een kindercircusvoorstelling. Dat was de eerste. Daarna zou Co nog ontelbaar veel kinderen enkele prettige uurtjes bezorgen, zowel met zijn pop penspel als met zijn optreden als de clown Pinario. Co de Vos: „Het was 1940 toen ik mijn eerste poppen- kastje kreeg. Het was maar een halve meter hoog en de poppen waren zo klein, dat ik er nu nog geen twee vingers in zou kunnen krijgen, maar in die tijd was het een prach tig cadeau. Ik begon direct voorstellingen te geven in de buurt. Met nog wat andere kinderen hadden we een soort circusvoorstelling ge organiseerd voor de buurt. De entree was twee kopspel- den, de tent van oude gordij nen, maar het enthousiasme enorm". Tijdens de oorlog was er énkele jaren niet veel gele genheid om op te treden, maar direct na de oorog was ér veel behoefte aan amuse ment. Er werden veel Oran- everenigingen en buurtver enigingen opgericht. De Vos oegon weer op te treden met U zijn kleine poppenkast]e. Tij dens een optreden in de tuin van het Schuttershof in Mid delburg, kreeg hij van iemand te horen dat er een echte grote poppenkast te koop was. „Daar ging ik meteen ach teraan", vertelt hij. „Het was een echte mooie kast, van hout en met vaste zijkanten. Een enorm groot ding. Ik was er wel erg blij mee, maar het vervoer was een enorm pro bleem. Ik had toen al wat meer bekendheid gekregen en trad op in heèl Zeeland. Om de kast te kunnen ver voeren huurde ik een hand kar. Ik trad in die tijd samen op met Wim Polderman en met ons tweeën duwden we de kar dan naar het station, laadden de kast in de bagage ruimte van de trein en gingen naar de plaats van bestem ming. Daar stond dan meest- VLISSINGEN-De woningbouwvereniging Gemeen schappelijk Belang raamt de kosten van renovatie van een blok van vierentwintig huizen in de Vlissingse Verkuyl Quakkelaarstraat op ruim 110.000 gulden per woning. Te duur voor renovatie, vindt de woningbouw vereniging en vinden ook B. en W. van Vlissingen. Het wijkcomite Scheldebuurt - op de bres voor het behoud van goedkope huurwoningen - deed nog één poging om sloop te voorkomen en schakelde het Bouwkundig Adviesburo Bouwhulp uit Eindhoven in om de renova- tiëkosten nog eens kritisch na te rekenen. Bouwhulp trekt nu de conclusie dat de woningbouwvereniging per huis 48.000 gulden te veel heeft gerekend en raamt de renovatiekosten op 62.000 gulden. Renovatie is wel degelijk haalbaar, zo luidt de conclusie. Een dergelijk groot ver schil had het wijkcomité niet verwacht, maar het komt na tuurlij k wel goed uit. Er gaat dan ook een brief van het wijkcomité naar de gemeen teraad, de Directie Volks- jisvesting in Zeeland en de jningbouwvereniging met het verzoek alsnog tot reno vatie over te gaan ofwel de zéak te weerleggen. Hoe kan er nu zo'n groot verschil ont staan? De dienst bouw- en woningtoezicht van de ge- nfeente Vlissingen heeft de hfizen tenslotte ook bekeken en kwam tot de zelfde conclu- als de woningbouwvere- png. V.1I IV sie i nigi Erik Kaper van de Stich ting Bouwhulp: „De woning bouwvereniging heeft zon der meer aangenomen dat de kpsten van al gerenoveerde woningen in de Verkuyl Quakkelaarstraat vergelijk baar zouden zijn met deze huizen. Dat is de eerste fout, want dat zijn ze niet. Deze vierentwintig woningen hebben onder meer een veel eenvoudiger gevelpatroon en zijn bovendien nog een stuk kleiner. Dat maakt renovatie eenvoudiger'LDe woning bouwvereniging noemt daarnaast nog extra kosten, want renovatie van deze hui zen zou veel duurder zijn dat de andere huizen in de Ver kuyl Quakkelaarstraat. Hoe zit dat? Kaper: „De woningbouw vereniging heeft sommige kosten eenvoudig dubbel ge rekend. Zo is er maar één zolderverdieping voor twee huizen. Voor het complex woningen zijn er dus geen vierentwintig, maar twaalf zolderverdiepingen. Dat be tekent al twaalfduizend gul den aan renovatiekosten per woning minder. Het stuca- doorswerk kun je natuurlijk ook niet op meer muren doen dan er in huis zijn: de kosten zijn drieduizend gulden per woning minder. Het timmer werk is vijfduizend gulden te hoog, enzovoorts. Zo komen we aan een besparing van veertigduizend gulden, met BTW wordt dat achtenveer tigduizend gulden". Volgens Eric Kaper heeft bouw- en woningtoezicht een lijst met gebreken gemaakt van het complex woningen en zijn die gebreken dezelfde Het blok van vierentwintig woningen: renovatie of sloop. als die van de nu gerenoveer de woningen, inclusief een slecht dak. „De gemeente had echter ook de berekening moeten controleren, want die klopte niet", zegt Kaper. Waarom zou een woning bouwvereniging zo slordig rekenen, als jullie verhaal tenminste klopt? Annette Schuilwerve van het Wijkco mité Scheldebuurt: „Nieuw bouw is veel eenvoudiger dan renovatie. Er zijn niet voort durend bijeenkomsten met lastige mensen die alleen maar weer andere wensen hebben ten aanzien van hun woongenot. Je zet gewoon een blok woningen neer en verhuurt dat". Wat het wijkcomité betreft, mag de renovatie doorgaan. De huren van de gerenoveer- foto: Cor Schuilwerve. de woningen komen rond de tweehonderdtwintig gulden te liggen. Bij nieuwbouw zou dat heel wat meer zijn. Er wonen hier vooral jongen mensen en die kunnen hoge huren gewoon niet betalen", aldus Anette Schuilwerve. kopen. Hij heeft de poppen nog altijd in zijn bezit en ge bruikt ze ook nog vaak, al zijn er in de loop der jaren wat stukjes van oren en neuzen afgebroken bij de felle ruzies in sommige scènes. „Nu heb ik ook wel een hele serie plastic poppen, maar de houten hebben van die spre kende gezichten. Ze zijn met de hand gesneden en ik heb me al vaak afgevraagd hoe oud ze zijn en wie ze gemaakt heeft". De Vos speelt altijd verhalen over Jan Klaassen en Katrijn. Hij heeft enkele basisverhalen, die echter iedere keer weer anders wor den, afhankelijk van de reac ties van de kinderen. „De kinderen leven zich vaak helemaal in het verhaal in. Het gebeurt wel eens, als het spannend is en de boef is op het toneel, dat ze allerlei dingen naar de pop gooien, zo kwaad zijn ze dan. Ik had eigenlijk wel verwacht dat de belangstelling voor de pop penkast terug zou lopen met de komst van de televisie. De kinderen zien daar zoveel verschillende programma's maar dat is echt meegeval len. Ze vinden het nog altijd VLISSINGEN - De ont- spannings- en carnavalsver eniging De Uilenspiegels houden op zaterdag 8 novem ber een installatieavond in samenwerking met de VCB Lammerenburg. Aanvang van de avond is 20.00 uur in zaal De Lammerenburcht aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen. Aan deze avond zullen hun medewerking verlenen de Melodia's en een dweilband uit Bergen op Zoom. Om 23.11 uur gaat men over tot de in stallatie van de Keizer van Vlissingen en de prinses, die beiden door het bestuur zijn gekozen in maart 1980. De installatie zal worden ver richt door de Keizer van Wet- teren in België, die voor het leven is benoemd. Het ge beurt in het bijzijn van prins Pol Sloef I van Willenbroek en Geert I de jeugdprins van België, 's Middags zullen de Belgische gasten officieel door het bestuur van de Uilenspiegels worden ont vangen in Café de Branding in Vlissingen. De nieuwe kei zer heeft zich aangemeld bij de Europese Federatie van Carnavalsverenigingen. i mooi. Volwassenen trouwens ook, die zitten dan net zo goed mee te genieten". Co de Vos besteedt heel wat van zijn vrije tijd aan het geven van kindervoorstellin gen. Niet alleen kruipt hij achter de poppenkast, maar hij treedt ook op als clown en leidt kinderquiz-spelletjes. Zijn dochter Anke helpt hem vaak. De drukste tijden zijn in de zomer, op koninginne dag en rond Sinterklaas. „Ik beleef er iedere keer weer veel plezier aan. Ik heb er wel eens over gedacht om er mijn beroep van te maken, maar dat heb ik toch nooit aangedurfd. Ik treed voorna melijk op in Zeeland, voor joto: cor scnuiiwerve. allerlei verenigingen en op de braderieën. Er zijn wel tijden dat het erg druk is, maar soms heb ik ook een paar weken niets te doen. Geluk kig heb ik een baan, waarbij ik zelf mijn werktijden kan regelen, zodat ik me bijna altijd vrij kan maken als ik ergens gevraagd word om op te treden". a

Scheldebode | 1980 | | pagina 1