„Consument geen behoefte aan pvc-verpakking voor voedsel" gordijnen inldag klaar Gewoon Ramses TRIO NIET TE BOUWEN Mevrouw van de Berg mag naar New York Zig Zag Kleding maakt kleding naar wens Zanglust houdt vogeltentoonstelling Juliana en Johan Friso brengen jaarlijkse show-revue Volledige vertaling hoorzitting lage straling verkrijgbaar Nijland geeft tekens van leven Watersporters Oranjeplaat verenigen zich Volgend jaar weer Maritieme Expo UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Laatste wandeling PPR Zeeland vergadert met Waltmans Politiek Kaffee over Welzijn Wie verloor pilotenbril? Vergadering CDA-Vlissingen Dynamo 70 eert leden om sportprestaties Lezing na afspraak kunnen deze worden gehaald en bezorgd ^^Patthenette W elkomstdienst Uitslag kleurwedstrijd Maritieme Expo DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 213 li- VLISSINGEN - Wat de Vereniging Milieuhygië ne Zeeland betreft hoeft Hoechst het geplande öhloortrio in het Sloege- bied niet te bouwen. Ver pakkingsmateriaal voor Voedsel kan namelijk uit andere stoffen gemaakt worden dan uit P.V.C., dat gevaar voor de gezond heid kan opleveren. Bo vendien komt bij de pro ductie van chloor kwik vrij dat het milieu ook zeer zwaar vergiftigt, al dus de VMZ. Toen de vereniging drie jaar geleden de aanvragen voor de milieuvergunningen onder ogen kreeg, rees er een flinke dosis ongerustheid over de gevolgen voor het mi lieu. Het gaat dan vooral om de volgende drie gevolgen: de lozing van kwik, het energie verbruik en de gevaren van P.V.C voor de volksgezond heid. De V.M.Z. riep de hulp in van de Chemiewinkel van de Vrije Universiteit in Am sterdam en het resultaat van de gezamenlijke inspanning is nu neergelegd in een bro chure waai n V.M.Z. de „ern stige milieuproblemen die het Hoechst-trio zal veroor zaken" op een rij gezet. De V.M.Z. bespreekt van het trio eerst de chloorfabriek, die de grondstof levert voor de bei de andere geplande fabrie ken: die voor vinylchloride (V.C.) en polyvinylchloride (P.V.C.). Hoechst wil bij de chloor- productie gebruik maken van de zogenaamde kwik-electrolyse. Het bedrijf schat dat voor elke ton chloor die geproduceerd wordt zo'n 3,5 gram kwik in het milieu terecht komt. Dat kan vol gens het tegenwoordige ge brekkige normenstelsel, maar „als de normen van de Europese Commissie offi ciéél worden is dit zeven keer te veel", schrijft V.M.Z. in de brochure. Kwikverbindin gen, die men Minamata-ziekte is gaan noemen. Onder de vissersbe volking in de Japanse Mina- matabaai kwam deze ziekte namelijk voor 't eerst voor. Oudere mensen en kinderen leden aan gezichtsverlies en achteruitgang van hun geestelijk vermogens, terwijl het aantal ongelukkig gebo ren babies zeer hoog was (6 tot 12 procent). Er zijn ook mensen aan doodgegaan. In Nederland zijn geen mensen gestorven als gevolg van der- gelijke vergiftigingen, wel visetende dieren, als zeehon den en roofvogels. In Japan heeft de overheid na het bekend worden van de oorzaak van de ziekte strenge maatregelen genomen om de lozing van kwik tegen te gaan. Zo moesten alle chloor- fabrieken die kwik gebruik ten overstappen op een ander productieproces. In Europa is men er niet zo streng mee. Volgens VMZ kan het chloor op een milieu vriendelijker manier worden geprodu ceerd, namelijk zonder kwik en met een laag energiever bruik. Het eindprodukt van het chloortrio, de P.V.C. kan kanker en leverkwalen ver oorzaken, aldus V.M.Z. In de nog betrekkelijk korte tijd dat dit plastic gemaakt wordt, zijn vooral de arbei ders in de P.V.C. fabrieken de dupe van deze ziekten ge worden, zo hebben onderzoe kers vastgesteld. Deze men sen komen natuurlijk het meest met deze stof in aanra king. De consument kent het P.V.C. als verpakking van bijvoorbeeld slaolie, melk, kaas, vlees en zovoorts, enzo voort. Het wordt ook wel ge bruikt voor waterleidingen. In Amerika wordt men met deze stof steeds voorzichtiger en stelt men de normen steeds scherper. In Europa neemt het Euro pean Environmental Bureau een principieel standpunt in, namelijk dat de consument zo veel mogelijk beschermd moet worden zolang niet dui- delijk is welke hoeveelheid voor een mens schadelijk is. Nederland heeft ruimere normen. Per kilo voedsel mag een mens hier 0,05 miligram vinylchloride opnemen. ,3ij voedsel dat veel wet of alco hol bevat, wordt deze waarde gemakkelijk bereikt. Vi nylchloride is namelijk een stof die maar in geringe mate oplost in water, maar goed oplosbaar is in alcohol en vet", schrijft de V.M.Z. in de brochure. Amerika heeft de P.V.C.-flessen voor alcohol inmiddels verboden. Onder tussen blijven wij gewoon doorgaan voedsel in P. V.C. te verpakken, schrijft V.M.Z. „Een verbod op deze verpakkingswij ze wordt met name door de P. V. C. produce rende industrieën tegenge houden; er bestaan best alter natieven, waaronder glas, pa pier en andere kunststoffen dan P.V.C.". Ok als vuilnis brengt P.V.C. grote proble men met zich mee, omdat het bij verbranding afgebroken wordt tot verschillende stof fen met een grote giftigheid. Mocht Hoechst tot de bouw van het chloortrio besluiten, dan moet er eerst een milieu-effect-rapport ge maakt worden, aldus V.M.Z. ARNEMUIDEN - De jachthaven Oranjeplaat be staat nu alweer bijna tien jaar en in die tijd groeide de behoefte van de waterspor ters aan een eigen vereni ging. Op initiatief van een aantal watersporters is nu zaterdag 18 oktober een op richtingsvergadering gehou den van een watersportvere niging. Het doel van de vereniging is het kontakt tussen de wa tersporters te verbeteren en de belangen van de leden te behartigen tegenover de ge meenten Arnemuiden, die eigenaar is van de jachtha ven. Wie nadere inlichtingen over deze vereniging wil, kan bellen naar mevrouw D. Dijkstra, telefoon 01182-1837. VLISSINGEN - Uit de en quête die gehouden is tijdens de Maritieme Expo in Vlis- singen in juli bleek dat de tentoonstelling bezocht is door 8865 personen. Hiervan kwamen er 30% uit Vlissingen, 65% van buiten Vlissingen en 5% uit het bui tenland. De meeste bezoekers vonden de opzet van de expo sitie goed. Velen vonden dat de expositie nog verder uit gebreid zou moeten worden. Men vond onder andere dat er uitleg in meerdere talen moest zijn. Het merendeel van de bezoekers was van mening dat een dergelijke expositie een blijvende plaats moest krijgen in Vlis singen. De stand van de Ko ninklijke Marine maakte de meeste indruk op de bezoe kers. Het Vlissings Activiteiten fonds, dat de Maritieme Expo georganiseerd heeft, heeft naar aanleiding van deze en quête een vergadering ge houden met vertegenwoordi gers van alle deelnemers. Men heeft in principe beslo ten om in het jaar 1982 weer een tentoonstelling te hou den. Tot dit besluit is men gekomen onder meer in ver band met het feit dat het dan 375 jaar geleden zal zijn, dat Michiel de Ruyter in Vlissin gen is geboren. foto: Cor Schuilwerve. VLISSINGEN - Geluk bij een ongeluk voor de Vlissingse mevrouw van de Berg. In het Bethesda - St. Jozef ziekenhuis kreeg zij vorige week donderdag een prijs uitgereikt van het Vlissingse grootwinkelbedrijf de Micro: een reisje voor twee personen naar New York. Zij is de winnares van de derde en een-na-laatste ronde van de Miero - Ra - Ra-K wiss. Op de foto overhandigt L.P.E. Hofman van de Miro de prijs aan mevrouw van de Berg. VLISSINGEN - Afgelopen zaterdag kreeg Vlissingen er een nieuwe kledingzaak bij namelijk „Zig Zag Kleding". Het adres is: Achterdekerk 15. De opzet van „Zig Zag Kle ding" is dat naast de ontwer pen van eigenaresse Mirjam Schellekens ook het publiek met eigen ideeën kan aan dragen. Men kan bijvoor beeld met een stof komen en vragen of zij er een leuk kle dingstuk van kan maken. Natuurlijk kan men ook ge woon in de winkel iets leuks uitzoeken. Er is voor iedere leeftijdsgroep en elke maat wel iets te vinden. In de toekomst zullen er ook verschillende accessoires bijkomen; de huidige voor raad is namelijk nog wat klein. In de winkel zijn twee ruime paskamers. Alles is in wit gehouden zodat de kle ding het beste tot zijn recht komt. Mirjam heeft in de zaak veel tweedelige dingen en verder broeken, rokken, jurken, bloesen en jassen. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst ook een atelier te vestigen in de verkoop ruimte, zodat zij tijdens de openingsuren (van tien tot zes uur) te gelijkertijd kle ding kan maken. MIDDELBURG - Zater dag 1 november sluit de Zeeuwse Wandelsportbond het wandelseizoen 1980 af met tochten van vijf, tien of vijftien kilometer. De start vindt plaats in het winkelcentrum Dauwendae- le aan de Vrijlandstraat 51 in Middelburg. De deelnemers ontvangen na afloop een me daille en wandelboekjes kun nen worden afgestempeld. De tochten beginnen om halftwee. Hoechst Vlissingen. foto: Cor Schuilwerve. ARNEMUIDEN - Vogelver eniging Zanglust uit Arne muiden houdt in dit dorp een nationale vogeltentoonstel ling op 30 en 31 oktober en 1 november. Er zijn 725 vogels ingeschreven voor deze wed strijd. Het gaat om kleur- en postuurkanaries, tropische vogels, kleine en grote par kietsoorten, tropische duifjes en kwartels. De dieren komen hoofdza kelijk uit Zeeland en Bra bant. Vandaag worden de dieren gekeurd door negen keurmeesters van de Neder landse bond van vogellief hebbers. Na de keuring ma ken zij de prijswinnaars in de diverse groepen bekend. Op donderdag 30 oktober hebben de leden van Zanglust dan de tijd om de zaal in te richten, waarna 's avonds om half- acht de tentoonstelling offi cieel geopend zal worden door Arnemuidens burge meester De Jonge. Vanaf 20.00 uur is de zaal dan toegankelijk voor bezoe kers. Vrijdagmiddag zijn de bejaarden van Arnemuiden uitgenodigd voor een bezoek. Voor het publiek is de ten toonstelling verder geopend op vrijdag 31 oktober van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen werden er in de periode van 15 tot 22 oktober 1980 de volgende voorwerpen aangegeven: 2 bankbiljetten; pilotenbril; damesbril met 2-kleurig montuur; blauw kabelslot; 2 autospiegels; ge le bromfietshelm; paar zwarte met rood/witte bie zen bromfiets/motorhand schoenen; lichtgekleurde le deren vouwportemonnee (Portugal); donkerbruine knipportemonnee; donker bruine klapportemonnee; zwarte herenportemonnee; 4 autosleutels in rood etui; sleutel aan blauw label met opschrift „bibliotheek", don kerbruin etui met fleutel en geld; 6 autosleutels aan label. Aangegeven dieren bij particulier: lichtbruin met zwarte marmot. In asiel: zwart met bruine bastaard- herder, reu. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur. Bij de gemeentepolitie te Oost-Souburg werden in de zelfde periode aangegeven: beige regenjascentuur; jon genspolshorloge met zwarte nylon band. VLISSINGEN - Woensdag 20 oktober begint om acht uur in het wijkcentrum 't Anker aan de Bonedijkestraat in Vlissingen een bijeenkomst van het C.D.A. Fractievoor zitter in de Vlissingse raad, Hoefkens houdt een korte in leiding over de gemeentebe groting 1981. Daarna is er volop gelegenheid om vragen te stellen en te disscusiëren. 1 november van 10.00 tot 18.00 uur. Op 1 november wordt in een der bij zalen een ver-t koopklasse gehouden. Daar* kunnen de kwekers hun zelf gekweekte vogels te koop aanbieden. Dit alles vindt plaats in verenigingsgebouw de Arne aan de Radenma- chersstraat. MIDDELBURG - Van avond worden de leden van de Middelburgse sportfede ratie Dynamo'70 geëerd die een bijzondere sportprestatie hebben geleverd. Dat gebeurt in de Brasserie aan de Lange Delft. Het gaat om prestaties die boven het algemeen be kende provinciale niveau uitsteken. Het begint om acht uur. MIDDELBURG - Het PPR-Tweede-Kamerlid Hank Waltmans maakt aan staande zaterdag in de Con certzaal in Middelburg de balans op van de in de Twee de Kamer gehouden algeme ne beschouwingen en waagt een vooruitblik. Hij doet dat tijdens de algemene leden vergadering van de PPR Zee land die om tien uur 's mor gens begint. Er moet onder meer ge praat worden over de ko mende verkiezingen en de vertegenwoordiging van de PPR in het Energie Komité Zeeland. Na de pauze om halftwee is de film Paul Ja cobs en de autoommafia te zien, gevolgd door een film over de opkomst van het fas cisme in Nederland. Iedereen, ook niet-leden, zijn welkom. Er is kinderop pas. VLISSINGEN - Aanstaan de vrijdag houdt de Werk groep Politiek Kaffee voor de tweede maal een avond over welzijn in buurthuis Schel- debuurt aan de Glacisstraat 97 in Vlissingen. Het doel van de bijeenkom sten is de verschillende poli tieke partijen en belangstel lenden met elkaar te laten praten over het hoofdstuk welzijn in de begeleidings brief bij de gemeentebegro ting voor '81. Maar de politieke partijen CDA, VVD D'66 en RPCU hebben het laten afweten. Alleen de PvdA heeft aan de eerste avond meegedaan en zal ook vrijdagavond aanwe zig zijn in de personen Kos- sen, Nelemans en mevrouw Bakx-Post. De bijeenkomst begint om acht uur. MIDDELBURG - Donder dag 30 oktober houdt de Ba- ha'i gemeenschap de tweede openbare avond van een serie van drie in de Schakel, Bach- tensteen 14 IN Middelburg. Spreker is de heer Reyhani' en hij zal het hebben over het thema: „Baha'i; Visie op ge zond verstand". Het begint om kwart over acht en de toegang is gratis. Vlissingen: Torenstraat 1 (Oude Markt, bij de Hema) Tel 01184-13721 MIDDELBURG - Zondag 2 november is er weer een wel koms tdienst-voor-iedereen in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. Ds. Brummelkamp houdt de kerkbezoekers de vraag „Saboteren of stimuleren" voor. Hij doet dat aan de hand van de levensgeschie denissen van Paulus en an dere geloofshelden. Douwe Visser, voorzitter van Youth for Christ Middelburg, leidt de dienst en de samenzang. Organist is Anton de Vries. De dienst, die georgani seerd wordt door de Hervorm de Gemeente, de Gerefor meerde Gemeente, de Gere formeerde Evangelisatie, Le ger des Heils en Youth for Christ, begint om zeven uur. hoogtepunt in het program ma is ook de presentatie van de nieuwe kleding. Die is voor beide korpsen gelijk in verband met gezamenlijke optredens. Het programma zal worden afgewisseld met korte sketches en optredens van de vlaggen- en dans groepen. De eerste avond is bijna uit verkocht. Voor de twee ande re voorstellingen zijn nog kaarten verkrijgbaar bij J. Verton, Leliestraat 35, tele foon 37255 en tijdens voorver kopen die steeds op zaterdags morgens van 10.00 tot 11.30 uur in de molen De Hoop op het Bolwerk worden gehou den. MIDDELBURG - De Mid delburgse showkorpsen Ju liana en Johan Friso verzor gen op de vrijdagen 7,14 en 21 november weer hun jaarlijk se show-revue in de schouw burg in Middelburg. Een gedeelte van het pro gramma is gewijd aan de hoogtepunten uit het afgelo pen seizoen. In het optreden is duidelijk de invloed van het bezoek aan Engeland en het bezoek van de instruc teurs van Juliana aan Ame rika terug te vinden. Johan Friso brengt onder andere de muziek waarmee dit korps dit jaar opnieuw kampioen werd van Nederland. Een VLISSINGEN - De uitslag van de kleurwedstrijd die ge- houden werd tijdens de Ma ritieme Expo in Vlissingen is als volgt: kinderen vier, vijf en zes jaar: 1. Eliza Kontoure uit Vlissingen, 2. Hansje van Noort uit Uchelen, 3. Alberti- ne van Nijland uit Rijssen; kinderen van zeven tot en met tien jaar: 1. Sandra Ho ning Vlissingen, 2. Liesje Ge luk Apeldoorn, 3. Merij n Fru- mau Middelburg. Elf tot en met veertien jaar: 1. Fedor van de Molen Enschede, 2. Janke Geluk Apeldoorn, 3. Miranda Janssen Nijmegen. De fantasieprijs was voor de familie Roualt uit Vlissin gen. De eerste prijs voor alle groepen bestond uit een boot reis naar Engeland met de Olauline Vlissingen. De an dere prijzen zijn geschen kenbonnen. MIDDELBURG/ VLISSING EN-Eten jaar geleden werd in het Vlissingse hotel Britannia een hoorzitting gehouden over lage straling en de moge lijke effecten op de gezond heid. De lezingen en discus sies werden grotendeels in het Engels gevoerd. Omdat 't bo vendien nog om een ingewik kelde zaak ging, hebben wei nig mensen buiten het krin getje van de wetenschappers iets begrepen van dit nog wei nig onderzochte probleem. De organisator van de hoorzit ting, het in Middelburg ge vestigde „IMGO regionale ontwikkeling", heeft nu de inleidingen en discussies in een Nederlandse vertaling uitgebracht. Wie echter in de volledige vertaling is geïnteresseerd kan die bestellen door 14,50 plus 3,- porti over te maken op postgiro 3432814 ten name van Stichting Rijn Schelde Instituut in Middelburg on der vermelding van „bestel ling verslag LSD-hearing". Het IMGO is nog van plan een voor een groter publiek toegankelij ker brochure over de hoorzitting uit te geven, dit gebeurt in samenwerking met de Vereniging Milieude fensie. VLISSINGEN - „Gewoon Ramses" heeft Ramses Shaffy zijn nieuwe soloprogramma genoemd. Het is morgenavond te zien in het Vestzaktheater in Vlissingen. Ramses is dit seizoen gewoon Ramses, omdat hij niet met Liesbeth List maaralleen op het podium staat. Shaffy kreeg de smaak van het alleen optreden te pakken in Amerika, waar hij vorig jaar enkele voorstellingen gaf. Vooral die in het Metro politan Opera House in New York had een overweldigend succes. Dit programma is dan ook een vervolg op die Ameri kaanse voorstellingen. Shaffy wordt bijgestaan door Vincent Walter die enkele toneelfragmenten doet. Het optreden begint om halfnegen. middelburg - Aanstaande zaterdag is in de schouwburg het muzikaal kleinkunstpro- gramma „Tekens van Leven" te zien van Willem Nijland en Apocrief. Een verrassend program ma volgens de Leeuwarder Courant, die constateert dat Nijland het zich in zijn ge zongen en gezegde poëzie ze ker niet gemakkelijk maakt. Het orkest kreeg al even veel lof. Ook in andere bladen werd het cabaret van Nij land, ./am daar staat het 't dichtst bij een uitschieter ge noemd. Het programma begint om acht uur. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Uit in Zeeland aan de Nieuioe Haven in Middelburg en aan de zaal. Organisatie ZVU.

Scheldebode | 1980 | | pagina 13