Druggebruikei naar de samei "s maken gebaar ileving met tentoonstelling in bibliotheek „Wacht met wijkverbindingsweg" Meer vrijwilligers nodig voor alfabetiseringsproject RUITER Peuterochtend in Open Hof Rommelmarkt carnavals vereniging WOENSDAG 22OKTOBER 1980 - TOTAAL OPLAGE 327.668 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG Nieuwe kantoor- en zakagenda's 1981 Avond over huisvesting in Scheldebuurt JUWELIER VAN DE REE iireraw WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (011 84) 19910 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5, VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN §8s 1 iA V VLISSINGEN - De maatschappij is hard voor degenen die zich niet aan de geschreven en ongeschreven regels houden. Dat ervaren de junkies die als gevolg van hun verslaving voortdurend in aanraking komen met de straffende kant van de maatschappij. Dat houdt niet op als ze van de drugs proberen af te komen. Dan nog zijn het mensen uit de „criminele sfeer", „rotzooizoekers" en meer van dat fraais. Een aantal van hen doen nu een poging om onder dat negatieve stempel uit te komen via een tentoonstelling van hun schilderijen en tekeningen in de openbare bibliotheek aan de Spuistraat in Vlissin- gen. Belangstellenden kunnen de dertig werken nog zien tot 'en met aanstaande zaterdag. De werken zijn gemaaKi door tien regelmatige bezoe kers van het Huiskamerpro- jekt voor druggebruikers aan de Coosje Buskenstraat in Vlissingen. „Wij willen een stap in de richting van de maatschappij doen", zeggen zij. „De wil om in de maat schappij terug te keren is best aanwezig, maar we wor den vaak weer even hard te- ruggeschopt. Waar het in fei te om gaat, is dat de junkie zich eenzaam voelt". Iemand komt met het voor beeld dat hij een omscho lingscursus wilde gaan vol gen bij het Centrum voor Vakopleiding voor Volwas senen in Middelburg. Dat ging mooi niet door, toen men hoorde dat hij druggebruiker was. Omdat hij wist door te zetten, nam het centrum hem tenslotte toch aan. De mees ten zullen zo'n doorzettings vermogen echter niet kunnen laten zien. Meer begrip is no dig, vinden zij. Een tentoonstelling van druggebruikers is een unieke zaak in Nederland, zoals ook het Huiskamerprojekt een unieke zaak is. Al bijna een jaar schildert en tekent een groepje elke week in een ruimte van het Huiskamer projekt onder leiding van Sjaukat die de kunstacade mie heeft gevolgd. „Het kan de mensen een beetje helpen om van de drugs af te ko men", zegt hij. Moeilijk is het voor de meesten bijvoorbeeld al om zich aan de vaste tijden te houden, want dat is een inbreuk op het levenspatroon van een gebruiker. Degenen die meegedaan hebben zijn dan ook gedeeltelijk - en sommigen helemaal - clean. „Zolang je drugs gebruikt, kun je niet tekenen. Je kunt je helemaal niet concentre ren, omdat je gedachten voortdurend naar de heroïne uitgaan. Als je methadon ge bruikt, ben je al wat rustiger, je hoeft niet zo nodig achter de dope aan. maar helemaal clean teken ik beter als ik gebruik, kan ik zelfs geen te levisieprogramma volgen". Ze ervaren het als een goe de zaak via het tekenen ge dwongen te zijn na te denken over wat er in ze omgaat om dit uit te kunnen beelden. De drugs worden zo uit de ge dachten gebannen en er komt weer ruimte vrij voor andere dingen in de wereld. De „cur sus" gaat dan ook verder dan alleen maar tekenen en schil deren. Sjaukat zegt niet te kunnen beoordelen in hoe verre de positieve resultaten nu door de „cursus" komen. Het helpt wel, meent hij en IJuni VLISSINGEN MIDDELBURG - Er zijn ook op Walcheren nog heel wat mensen die niet kunnen lezen en schrijven. Op het ogenblik zijn er veertig bezig dit te leren en de groep groeit. Daarom zijn er ook meer vrijwilligers nodig die een deel van hun tijd in het lesgeven willen stoppen. Er zijn nu achttien vrijwil ligers al een jaar aan het al fabetiseringsproject verbon den. Als er zich echter nieuwe cursisten aanmelden, moeten er ook voldoende vrijwilli gers zijn om deze mensen op te vangen. De mensen die niet kunnen lezen en schrijven brengen namelijk meestal meer problemen mee dan al leen maar het missen van een vaardigheid. De mannen en vrouwen die in deze proble matiek geïnteresseerd zijn, kunnen de informatiebijeen komst voor toekomstige vrij - willigers bezoeken. Daar wordt meer over het werk verteld. Voor Middelburg is de info- ramtiebijeenkomst op dins dag 28 oktober om acht uur in het VJV-gebouw aan de La- tijnse-Schoolstraat 10. Voor Vlissingen is dat op donderdag 30 oktober om acht uur in het VJV-gebouw aan de Verkuyl Quakkelaarstraat 95. Cursisten kunnen zich tele fonisch aanmelden elke maandag en woensdag tussen negen en tuxialf via telefoon 01184-17819. m mm fê i andere manier niet kwijt kan. Het is dus belangrijk voor haar om te tekenen. Wij zijn dan nu wel clean, maar begrijpen niettemin heel goed wat er in haar omgaat. Wij kunnen haar beter hel pen dan mensen die nooit ge bruikt hebben. Als ze dan het tekenen leuk gaat vinden, gaat ze misschien ook een pakje minder scoren". Wie de schilderijen en teke ningen gaat bekijken, kan ook een reactie op het werk geven. Daar is een boek spe ciaal voor neergelegd. Volop voorradig bij Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 menen de cursisten. Al gaat het met vallen en opstaan, want - al is er een vaste kern - de groep wisselt regelmatig van samenstelling. Dan moet er weer iemand naar een af- kick-centrum of verdwijnt iemand zomaar van het to neel of wordt weggestopt in de gevangenis. Sjaukat meent wel dat de bezoekers van het tekenlokaal anders met elkaar omgaan dan de andere bezoekers van het Huiskamerprojekt die nog wel flink aan de dope zijn. „Omdat ze niet meer alleen met de heroïne bezig zijn, hebben ze ook meer aandacht voor elkaar", denkt Sjaukat. Een van de tekenaars geeft er een voorbeeld van. „Een meisje wil ook graag teke nen. Maar ze scoort nog be hoorlijk. Door te tekenen kan ze bepaalde gevoelens naar buiten brengen die ze op een VLISSINGEN - Donder dag 23 oktober wordt in club- en buurthuis Scheldebuurt aan de Glacisstraat 97 in Vlissingen een informatie avond gehouden over huis vesting. De regionaal voorlichter vfcn het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lij ke Ordening, de heer Van der Meer, zal op deze avond ook aanwezig zijn en in ver band met de op 1 juli ingega ne huurwetgeving inlichtin gen verschaffen. De avond is georganiseerd door de Huur dersvereniging Vlissingen in samenwerking met de Stich ting Sociaal Kultureel Werk, Stichting Sociaal Kulturele Activiteiten, Commissie Be- raadjewel en de Stichting Opbouwwerk Vlissingen. De avond begint om acht uur. MIDDELBURG - Over de voorgenomen aanleg van de wijkverbindingsweg langs Klarenbeek is de bevolking niet naar zijn mening ge vraagd. Dat zou volgens de ontwerp inspraakverorde ning wel moeten gebeuren. Bovendien heeft de aanleg van de weg op dit moment geen zin. De gemeenteraad moet daarom tijdens de raadsvergadering van 17 no vember geen 3.700.000 gulden voor de weg uittrekken. Dat willen de Belangen groep Noordweg/Noodweg, de Werkgroep Struktuur- schets Middelburg, de Ver- keersbelangengroep, de Wijk vereniging Klarenbeek, E.N.F.B. (fietsbond) en de Groep Stop de Rondweg. In een brief aan de gemeente raad en B. en W. van Middel burg schrijven zij dat de be slissing tot aanleg uitgesteld moet worden. De groepen vinden dat de weg nu geen oplossing biedt voor knel punten, zoals de kaaien, bruggen en tangent. De weg zal de druk op de binnenstad niet verminderen, terwijl ook niet is aangetoond dat de weg noodzakelijk is voor ontslui ting van Klarenbeek. De ver bindingsweg zal ook voor meer onveilige verkeerssi tuaties zorgen. Bovendien vinden de groe pen dat deze weg niet los ge zien kan worden van de uit komsten van andere plan nen, zoals het Streekplan Midden-Zeeland en de plan nen voor een Dammenweg (over de Oosterscheldedam naar Middelburg). VLISSINGEN - Club*en buurthuis Open Hof in Vlis singen is dit seizoen weer ge start met de peuterochtend. Deze activiteit is bestemd voor peuters én hun ouders. Het is namelijk de bedoeling dat de ouders er met elkaar kunnen praten, terwijl dg peuters spelen. De ochtenden worden door de ouders geza menlijk geleidt en vinden plaats op elke dinsdag van halftien tot half twaalf aan de Alexander Gogelweg 59. Voor nadere informatie kan men bellen naar tele foonnummer 65453. VLISSINGEN - Zaterdag 25 oktober houdt de Ontspan- nings- en Carnavalsvereni ging „De Uilenspiegels" een rommelmarkt op het terrein van de VCB Lammerenburg aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de Juiste sfeer en een GROTE KOLLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen Dorothee von Windheim pelt persoonlijkheid van muren af MIDDELBURG - „Schone en nieuwe muren doen me niets. Die zijn als pasgeboren baby's, ze hebben nog geen persoonlijkheid. Ik ben alleen geïnteresseerd in muren waarop mensen en het weer hun sporen nagelaten hebben". Middelburgers konden Dorothee von Wind heim afgelopen donderdag bij zo'n getekende muur aan het werk zien, op de hoek van het Plein 1940 en de Korte Geere. Zij geeft tijdens de vierdaagse kunstmanifestatie Forum - die aan sculptuur en architectuur gewijd is - een demonstratie van haar manier van werken. Het gaat haar, zeg maar, om de achterkant van de uiterlijke werkelijkheid, de schaduwkant. In Middelburg heeft Dorothee enkele stuk ken muur met materiaal in gesmeerd. Dat materiaal moet hard worden en - als het weer meezit en het blijft droog - kan ze vandaag na vijf uur het materiaal als één stuk van de muur afhalen. Zo schilt ze een dun laagje van de buitenmuur af en daar is het om begonnen. Wie er be langstelling voor heeft, kan dat vandaag gaan zien. Waarom deze manier van werken? „Ik heb deze tech niek in Italië geleerd, waar ze op dezelfde manier fresco's van de muur losmaken. De buitenkant van de muur is binnenkant en bovendien mobiel geworden. Het is daarna overal te zien". Waarom muren? „Overal zijn muren. We wonen er in, we leven er in. Het is onze omgeving en onze gevange nis. We laten er onze sporen op na. Muren hebben kortom veel te vertellen". Zoals de mensen al sinds de prehistorie met hun eigen li chaam dingen vertellen door het te beschilderen, te mer ken of op een andere manier te verfraaien, zo werd ook al sinds de vroegste tijden van alles via muren meegedeeld. Via tekeningen, tekens, kleu ren, symbolen is de holemens ons bekend geworden of de vroege Sahara-bewoners. Muren laten ook andere din gen zien, zoals Leonardo da Vinci in zijn „Boek der schil derkunst schreef". Hij ziet in de patronen van andersge- kleurde stenen of in vlekken op de muren alle soorten landschappen met gebergten, rivieren, bomen, diepe dalen en hoge toppen. Maar ook merkwaardige gezichtstrek ken, veldslagen, menselijke figuren, enzovoorts. Zoals de wolken kortom, maar met minder snelle veranderin gen. Het is vooral deze ab stracte muurtaai die Doro thee von Windheim aan haar materiaal wil plakken. „Vanf die tijd dat ik op de kunstaca demie in Duitsland zat, werkte ik abstract. Ik heb nooit realistisch gewerkt. In Duitsland begon ik met het bewerken van canvasdoe- ken. Ik smeerde er materia len op, verbrandde de doe ken, begroef ze in de aarde, Dorothee von Windheim „lijmt" het materiaal tegen de muur. schaduwkant enzovoorts. Zo ontstonden er „afdrukken", vage figuren die ik interpreteerde als zelf portretten". Zelfportretten maakte ze ook van foto's, maar dan van de negatieven. De weer. „Maar ik ben geen fotograaf. Ik was niet tevreden en werk ook liever met materialen. Toen ik in Italië had gezien hoe ze fresco's restaureerden, ging ik over op deze manier van werken". Hoewel de muurtaai haar nog wel aan spreekt, neemt in haar laat ste werk de lichaamstaal de belangrijkste plaats in. Do rothee wil nu lichamen gaan afbeelden. „Mijn mooiste voorbeeld is de lijkwade van Jezus, zoals die in Turijn in een kathedraal te zien is. Zoiets zou ik heel graag ma ken".

Scheldebode | 1980 | | pagina 1