LEZER HOUDT DE HANDJES SCHOON^ Middelburg begroet nieuwe inwoners Bazar van Hervormde Vrouwen V rouwenvereniging houdt bazaar in Middelburg Contactmorgen zandstroom Wat zijn de gevolgen van Zeeuws-Vlaamse industrialisatie Gemeentelijke belastingen 6 procent hoger Lezing T.M. in de Schakel MREDA - De nieuwbouw van Uitgevers- m&atschappij De Stem aan het Spinveld in BWda is onverbrekelijk verbonden met de van een nieuwe pers. In juni van dit jaar uflf-den de verschillende delen binnengebracht en gemonteerd en op 3 september leverde de niéjuwe drukmachinehaar eerste produktie, aèrvan de resultaten de verwachtingen van vilkn overtroffen. Inmiddels is het zover dat de ptqfluktie van zowel de acht Zeebra-weekbla- déh als van dagblad De Stem in de nieuwbouw plaatsvindt. rdelen Schone handen Imposant „Twee" persen Wie verloor roeispanen I CHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 CHELDEBODE ROLT AN NIEUWE PERS 21_3 basistheorie cultuurbeleid MIDDELBURG - Burge meester en wethouders van Middelburg houden van avond (woensdag) een zoge naamde begroetings- en voorlichtingsbijeenkomst, die om 19.45 uur in de Burger zaal van het stadhuis begint, zijn de mensen uitgenodigd die zich tussen begin april en eind september 1980 in de stad hebben gevestigd. Dit jaar vond eerder een derge lijke avond plaats op 21 mei. De leden van het college van burgemeester en wethouders zullen zich die avond door middel van een kort toe spraakje wat nader aan de nieuwe inwoners voorstellen. Ook zal geprobeerd worden antwoord te geven op de vra gen over gemeentelijke za ken. Deze vragen kon men kenbaar maken op de bij de uitnodiging gevoegde ant woordkaarten. De bijeenkomst wordt ver der gevuld met een optreden van een sportgroep, verto ning van de film „Middel burg monumentenstad" en een rondleiding door het Go tische deel van het stadhuis. Ook zal er volop de gelegen heid zijn tot persoonlijk con tact met burgemeester en wethouders. De raadsleden en een aantal dienst- en bu- reauhoofden zijn eveneens MIDDELBURG - Aan staande vrijdag is de open avond van het Rijn Schelde Instituut in Middelburg ge wijd aan de industrialisatie in Zeeuws-Vlaanderen. Hans Heerings, medewerker van het instituut, praat dan voor al over de negatieve gevolgen die de mndustrialisatie daav heeft. De industrialisatie heeft de regionale, en landelij ke over heid na 1960 met succes ge propageerd. Dit heeft z'n in vloed op de voordien voorna melijk agrarische samenle ving in dit deel van Zeeland gehad en daar is tot nu toe volgens HERINGS OP WEI NIG FUNDAMENTELE MANIER OVER NAGE DACHT. Heerings gaat in op zaken die volgens hem fout gelopen zijn, zoals de ver stoorde arbeidsmarkt, de mi lieuvervuiling, de veiligheid, volkshuisvesting en het weg trekken van mensen. ,De open avond begint om acht uur aan de Dam 47). voor het beantwoorden van vragen in de Burgerzaal uit genodigd. Verder zijn er in formatiestands van het WV en het bureau voorlichting, dat deze avond heeft georga niseerd. VLISSINGEN - B. en W. van Viissingen willen de gemeen telijke belastingen met ingang van '81 verhogen met maxi maal zes procent als aanpas sing aan de prijsstijgingen. Voor de on roeren d-goedbe- lasting betekent dat een ver hoging van twee dubbeltjes per drieduizend gulden van de geschatte waarde van het huis, voor zowel de eigenaren als de gebruikers (meestal huurders). Voor de gebruikers stijgen de tarieven van 3.47 per 3.000.- met zes procent tot 3.67 in '81. De tarieven voor de eigenaren mogen maar met hoogstens 2,3 procent stijgen. Dat betekent een verhoging van 8.61 naar 8.81 per drieduizend in 1981. Deze belastingverhoging brengt voor de gemeente zo'n 200.000 gulden extra in het laatje. De totale opbrengst van de onroerend-goedbelasting voor '81 schat het gemeente bestuur op 6.800.000 gulden. De gemeenteraad zal in de ok tobervergadering over de ver hogingen beslissen. MIDDELBURG - Donder dag 23 oktober wordt in de Schakel, Bachtensteene 14 in Middelburg een lezing ge houden over Transcendente Meditatie. Het onderwerp van de avond zal voorname lijk gezondheid zijn. Deze avond wordt georganiseerd door de Stichting Onderwijs W.C.I. West-Brabant en Zee land. De lezing begint om 19.30 uur. De toegang is vrij blijvend en gratis. Iedereen is weikon want deze informa tieavond is speciaal voor die genen die niets of weinig over T.M. weten. MIDDELBURG - Donder dag 30 oktober van 19.00 tot 22.00 uur en vrijdag 31 okto ber van 14.00 tot 22.00 urn- wordt door de Hervormde Vrouwengroep Zuid een gro te bazar gehouden in de Tho maskapel aan de Vrijland straat In Middelburg. nieuwe pers, afkomstig Zwitserland, heeft de twintig jaar oude hoog- ?rs vervangen om lan de weekbladen en lagblad van Uitgevers schappij De Stem in een ïl nieuw jasje in de brie- jussen te laten glijden, nieuwe machine, met ïngte van ruim veertig ïr en een hoogte van acht r, is een 128-zijdige off- itatiepers van het merk Wifag, die in een razendsnel teSspo kranten aflevert (ma xi maal 70.000 per uur) vol gens; een van de modernste drBftechnieken. belangrijkste voordeel offset-rotatiepers is meer de drukkwali- offset wordt een veel e druk bereikt dan Offset drukt dan zwart", wat zo de diapositie- vakken in een als voor de letters. om gebruiken of full-color te drukken. is iets wat de machine al wel aan kan, omdat het een uiterst ingewikkelde klus is, moeten detojfcukkers eerst wat meer ve^rfrouwd zien te raken met Als voordeel voor de lezer moet zeker ook genoemd worden dat handen wassen na het lezen van de krant tot het verleden behoort. Het probleem dat hoogdrukinkt altijd blijft afgeven, geldt niet voor de nieuwe pers. De nieuwe pers komt uiter lijk niet tot zulke opvallende verschillen met de oude pers. Leken zien een kolossale ma chine met aan de ene kant grote rollen papier en aan de andere kant gedrukte kran ten, gevouwen en gesneden en wel. Op het eerste gezicht niets nieuws onder de zon dus. De enorme uitbreiding van de technische mogelijkheden heeft dan ook alles te maken met het drukprocedé, waar van aan de buitenkant niets te zien is. Het spreekt voor zich dat een groot deel van de be schikbare ruimte in de nieuwbouw in beslag wordt genomen door de nieuwe pers. Voor de opstelling van de imposante machine zijn zelfs twee etages in gebruik. Op de begane grond staat het deel waar de rollen met onbedrukt papier worden in- gehangen, de zogenaamde rollensterren. Via openingen in het plafond worden de pa- pierbanen naar de bovenlig gende etage doorgevoerd, waar de zogeheten drukwer ken staan en de hele „vouw- groep". De gehele apparatuur staat volledig los van het gebouw om trillingen te voorkomen. Tussen de betontafel van de pers en de wanden van het gebouw is slechts een ruimte van een paar decimeter gela ten. Als we spreken overs„de nieuwe pers" zouden we dat eigenlijk in het meervoud moeten doen. De pers bestaat namelijk uit twee delen. Nor maal gesproken zullen ze ook als twee afzonderlijke persen gebruikt worden, waardoor dus twee verschillende kran ten of twee verschillende edi ties gelijktijdig zou kunnen worden gedrukt. Het is ech ter ook mogelijk om de beide machines aan elkaar te kop pelen, dus als een hele grote pers te beschouwen. De nieuwe pers, waar deze krant al enige weken op wordt gedrukt. MIDDELBURG - Dinsdag 28 oktober houdt de vrou wenvereniging Tesselschade Arbeid Adelt een bazaar in de Gortstraat 38 in Middel burg. Deze eerste Nederlandse Vrouwenvereniging met in middels 42 afdelingen helpt de vrouw individueel. Het gaat om hulp aan vrouwen die thuis moeten blijven om voor invalide gezinsleden te zorgen; hulp bij alimentatie regeling die ontoereikend is; hulp aan eenzame vrouwen. In sommige gevallen helpt de vereniging door de vrouwen thuiswerk te verschaffen, zo dat zij zelf wat geld bij kun nen verdienen of door middel van een bij drage in de studie kosten (die niet terugbetaald hoeft te worden) zodat zij na een studie kunnen gaan wer ken. Op deze en nog vele an dere manieren zet de vereni ging zich in voor vrouwen. Daar is geld voor nodig dat wordt onder meer bij elkaar gebracht via deze bazaar. De openingstijden zijn van half- elf tot halfeen en van half- twee tot halfvijf. r geeft gemeentelijk Er zijn op deze bazar diver se handwerken te koop, on- 1 der andere tafelkleden, sto la's, kerstkleden en dergelij ke, maar ook veel spulletjes uit grootmoederstijd en Hin delopen schilderwerk. Verder is er een verloting met als hoofdprijs een prach tig geborduurd tafelkleed. Koffie, thee en oliebollen zijn ook verkrijgbaar. De bazar wordt geopend door dominee Borgers. VLISSINGEN - Bij de ge meentepolitie te Viissingen werden in de periode van 8 tot en met 15 oktober de vol gende voorwerpen aangege ven: 2 roeispanen, linker zwarte herenhandschoen, paar donderblauwe nylon wanten, dameshorloge, me talen dameshorloge met me talen band, rode skai knip- portemonnee, sleutel aan groene hanger, losse sleutel, veter met 20 sleutels (lopers). Aangegeven dier in asiel: muisgrijze met witte poes, 7 maanden. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 9.00-12.00 uur en 14.00-16.00 uur. In dezelfde periode werd in Souburg bij de gemeentepo litie een herenhorloge met zwart bandje afgegeven. MIDDELBURG - Woens dagmorgen 29 oktober houdt de vrouwenclub Zand- stroomcontact hun maande lijkse contactmorgen In de Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat in Middel burg. De toegang is drie kwartjes en alle vrouwen zijn welkom. SMIDDELBURG - De Middelburgse wethouder van cultuur, Gerrit Schoenmakers, heeft in de betrekkelijk korte tijd dat hij als wethouder in dienst van de kfiddelburgse bevolking is, al heel wat ervaringen g&had met de gemeenteraad. De conflicten gaan over «hedendaagse kunst-uitingen als het Podio del Mondo pier l'Arte van Marinus Boezem, het festival Nieuwe Muziek van Jeugd en Muziek Zeeland, Forum en het ientoonstellingsbeleid in de Vleeshal. „Dat is geen liunst" en „er wordt met geld gesmeten", zeggen de ci-itici in de raad. „De gemeenteraad moet zich niet met de inhoud van de kunst bemoeien, de hele overheid tjfouwens niet", zegt Schoenmakers. Wat de overheid wel moet doen, heeft Schoenmakers nu uiteengezet in ekn Basisnota Gemeentelijk Cultuurbeleid. er in de nota. Zo getoetst zou slechts een enkel werk tot de kunst behoren. Een bevredi gende definitie is dus niet te geven. In de nota geeft Schoenmakers nog een be schrijving van de traditione le kunstenaar en de eigen tijdse kunstenaar (de laatste twee generaties) en de ver houding tussen kunst en pu bliek en kunst en politiek. Het publiek komt niet masr saai opdraven voor kunst, oi dat nu toneel, muziek, foto grafie, film of literatuur is, aldus Schoenmakers in de nota. Het boek wordt via bi bliotheken nog het meest verbreid, „maar zelfs dan is de gemiddelde oplaag van een literair boek 4.000 stuks en behoort een oplage van 25.000 stuks tot de uitzonde- Vólgens Schoenmake s is er tot nu toe geen bel :ids- tlieorie op het gebied van de cultuur, zoals die er wel is vóór bijvoorbeeld het onder wijs, sport, planologie en der gelijke. In deze nota staat zo'n basistheorie en Schoen makers hoopt dat de raadsle den de theorie - die voor een deel gegrondvest is op de dis cussienota Kunstbeleid van de regering ('72) - als een hou vast willen gebruiken bij het beoordelen van een kunstbe- leid in Middelburg. t„Als je geprezen wilt wor den; houd je je bezig met be kende n.unst. Dan trek je ge heid volle zalen. Dat is niet de taak van de overheid. Want het bekende, dus het com merciële, vindt zijn weg wel. De overheid moet ruimte bie den aan niet-bekende kunst vormen. Dat betekent de voorwaarden scheppen om eigentijdse kunstenaars een kans te geven zonder dat de overheid zich een oordeel over de inhoud van die kunst aanmeet", aldus Schoenma kers. Volgens hem is de kracht van een goede democratische samenleving ook gelegen in het feit dat zij enkelingen en minderheden de ruimte geeft. „Dat is bijvoorbeeld in de natuurwetenschap geen enkel punt. Iemand kan daar in z'n eentje soms volkomen mallotig lijkend onderzoek doen; en het kan best zijn dat dat voor de maatschappij he lemaal geen nut heeft. Dat heeft niettemin zijn nut be wezen en wetenschappelijke research wordt dan ook alge meen aanvaard. In de kunst en dan vooral de beeldende kunst - die naar mij n idee ook een research-functie heeft -, merk je dat dat gewoon niet kan. De kunst krijgt die ruimte niet", aldus Schoen makers. In de nota probeert Schoenmakers te definiëren wat nu kunst is, maar komt evensl de regeringsnota Kunst en Kunstbeleid niet verder dan dat het iets on grijpbaars is. Als hele stren ge norm bij de beoordeling of iets wel of geen kunst is zou het begrip creative moment kunnen gelden, schrijft hij. Het gaat dan om een „waar lijk scheppende daad, een ac tie die de horizon van wat al gekend en verkend is, ver breedt en nieuwe gegevens bewust laat worden", zo staat EEN installatie van Connie Beckley, mei '79 in de Vleeshal. ringen". Wat de films betreft: „Het grote publiek heeft geen belangstelling voor het werk van de creatieve filmers die de mogelijkheden van het medium onderzoeken. Iets beter ligt het met de artistiek verantwoorde film, maar de grote groep zoekt vooral en tertainment. Het publiek schept zelf een drempel en dat is een vrijheid waaraan niet behoeft te worden ge tornd. Voorwerp van beleid is wel de experimentele fil mer die de kans moet krijgen nieuwe mogelijkheden te ontdekken die later in de ge meengoed-cultuur een plaats kunnen krijgen". De kunsten worden voor 't eerst voorwerp van beleid in 1875. Na de oorlog groeit dat beleid uit tot een nationale cultuurtaak, die tot doel heeft alle burgers in de cul tuur te laten delen. In de praktijk kwam het er vol gens Schoenmakers echter op neer dat de ene onverander lijke cultuur van de boven laag over het land werd ge spreid, maar dat nieuwe groepen zich er niet voor in- teressseerden. Het doel werd niet bereikt, omdat het ver spreide cultuurpakket te eenzijdig was. Het bevatte alleen maar door de traditie geheiligde verworvenheden, zoals in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag waar de symfonie-orkesten 72 pro cent van hun concerten aan de romantiek wijdden. Com ponisten als Brahms, Tsjai- kovski, Mendelssohn, Dvo rak, Wagner, Brückner, De bussy, Ravel, Bartók, worden dus vaak gespeeld. Andere traditionele muziek heeft al minder kans, terwijl het werk van levende componis ten of Nederlanders slechts sporadisch op het program ma voorkomen, aldus Schoenmakers. Na 1970 veranderen de op vattingen van de overheid. De grote ommekeer is dat de overheid zich niet meer al leen met de culturele ver worvenheden wil bezighou den, maar ook met de ont wikkeling en vernieuwing van de cultuur. Hoe dat moet gebeuren is een opgave voor de toekomst, schrijft Schoen makers in zijn nota. Er komt dan ook een vervolg op deze nota, waarin hij uiteen wil zetten wat voor gevolgen de ze theorie voor Middelburg in de praktijk van het kunstbe leid ^cl hebben. t

Scheldebode | 1980 | | pagina 13