WATERSCHAPSVERKIEZINGEN OP WALCHEREN N.V.V.-vrouwen: Souburgse brug gevaarlijk voor kinderen Trefpunt voor Jongeren stopt alle activiteiten Architectuur en kunst RUITER Collecte voor geestelijk gehandicapten Thérèse Steinmetz met Opus 2 in Oostkapelle lïl-if Sï WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 - UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG Spuikom Nieuwe kantoor- en zakagenda's 1981 DE Spelers gezocht voor toneelclub 30DE WEEKBLAD VOOR WALCHEREN EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES POSTBUS 350 4 380 AJ VLISSINGEN PvdA: middeleeuws waterschap democratisch en milieubewust maken MIDDELBURG - Op woensdag 22 oktober kunnen de zogenaamde huishoudelijke vervuilers op Walcheren naar de stembus voor de verkiezing van vijf hoofdingelanden in het bestuur van het Waterschap Walcheren. Voor 't eerst in de geschiedenis doet nu ook een politieke partij aan deze verkiezingen mee: de Partij van de Arbeid. De PvdA vindt namelijk dat het bestuur van het Waterschap taken heeft die de hele Walcherse gemeenschap raken, zoals de water zuivering, het beheer van de duinen, het regelen van de grondwaterstand en dergelijke. Dus, zo redeneert de. PvdA, zijn het politieke taken en moeten ook politieke partijen aan deze verkiezingen meedoen. De vijf PvdA-mensen die graag gekozen willen worden zijn Bert Broekhuis, socioloog bij de Stichting Zeeland; Chris Landré, fractievoorzitter van de gemeenteraad in Valkenis- se; Alewijn Don, fractievoor zitter in de gemeenteraad van Domburg; Fred Verduin, frac tievoorzitter in de Middel burgse raad en Willem Wisse, raadslid in Vlissingen. „Het waterschap is nog steeds een middeleeuws insti tuut, ook al doen ze een klein beetje aan demicratisering", meent Broekhuis. En hij noemt als voorbeeld het feit dat er nog gewerkt wordt met uit die tijd stammende titels als dijkgraaf en gezworenen. Met dat kleine beetje democratisering bedoelt Broekhuis het feit dat vorig jaar voor 't eerst verkiezingen werden gehouden maar dat wordt weer teniet gedaan door de verkiezingen zo ingewik keld en ondoorzichting te ma ken dat iemand die zich daar niet echt in verdiept er niet uit komt. De kiezers krijgen een lijst met namen voor zicht en moeten daar dan maar hun keus uit maken. Wie die men sen zijn of wat ze doen, staat er niet bij, laat staan welke poli tieke achtergrond ze hebben", aldus Broekhuis. Met dit probleem krijgen de kiezers ook nu te maken. Er zijn drie lijsten, maar boven géén van de lijsten staat een naam die verduidelijkt welke lijst het is of wat voor mensen daar kandidaat staan. Van daar deze uitleg voor de men sen die willen gaan kiezen: Lijst 1 is de lijst met de vijf PvdA-kandidaten; lijst 2 is de lijst van de kandidaten van het waterschap zelf en lijst 3 is een lijst van een onafhankelijke kandidaat (verder onbekend). Het gevolg van deze houding is volgens de PvdA dat het waterschap zich dingen ver oorlooft die geen andere over heidsinstantie zich zou durven veroorloven. Voorbeelden: de weg over de duinen in de ge meente Valkenisse die het wa terschap zonder toestemming van het gemeentebestuur aan legde; de zuiveringsinstallatie die jaren later gereed komt als bedoeld om het waterschap aan één plaats (namelijk vlak bij Ritthem) bleef vasthouden, ondanks bezwaren van ge meente Vlissingen, bewoners, enzovoorts; de Spuikom in Vlissingen die het waterschap aan een projektontwikkelaar verkocht, omdat de gemeente Vlissingen de gevraagde prijs niet kon betalen, enzovoorts. Fred Verduin noemt het blunders die de gemeenschap geld kosten. Het gaat er de vijf PvdA-ers vooral om het wa terschap milieugerichter te maken. Alewijn Don vindt dat de leefbaarheid van Walcheren in het geding is. „Het water schap beheert ook de duinen die nu aardig door de toeristen vertrapt worden. Ik vind het bij voorbeeld denkbaar dat die duinen door het waterschap gesloten worden als dit al te ver gaat", aldus Don. Een ander belangrijk punt is bij voorbeeld de regeling van de waterstand. Het water schap wil die omlaag brengen omdat dat beter zou zijn voor de boeren. „Maar, zo zegt Chris Landré, dat heeft ook andere gevolgen. „In sommige gebie den zullen enkele planten soorten helemaal verdwijnen en sommige vogelsoorten zul len hun vaste stekkie nooit meer opzoeken, omdat die te droog geworden zijn. De mo gelijkheid bestaat dat het ge volgen heeft voor gebouwen, enzovoorts. Het werk van het waterschap is een zaak van de hele gemeenschap geworden en niet meer alleen voor de boeren". Daarom doet de PvdA ook mee aan de verkiezingen. En de partij, zou het toejuichen als ook andere partijen hun voor beeld zouden volgen, omdat dan het waterschap pas echt democratisch zou worden? foto: Cor Schuilwerve. SOUBURG - De Vrouwen bond NVV afdeling Souburg heeft brieven geschreven naar de burgemeester en wethou ders van Vlissingen, de Provin ciale waterstaat, de Verkeers- commissie Vlissingen en de Opbouwcommissie Souburg omdat ze zich erg ongerust maakt over de verkeerssituatie op de Souburgse brug. Sinds enige tijd is namelijk het voet gangerspad van de brug ver wijderd en moeten zowel de voetgangers als de fietsers en bromfietsers over ééh rijstrook de brug passeren. Hoewel het rijwielpad en het voetpad van elkaar gescheiden zijn door een doorgetrokken witte streep, trekken veel fietsers en bromfietsers zich er niets van aan en rijden ook over het voetpad, zodat het voor de voetgangers nogal gevaarlijk wordt. Vooral nadat de brug gesloten is geweest, komt er van beide kanten veel verkeer en is de situatie erg onveilig voor de vele kinderen die da gelijks deze brug moeten pas seren om naar of van school te komen. De Vrouwenbond vraagt het college van B. en W. maatre gelen te treffen om deze situa tie te verbeteren. Gedacht wordt aan het opnieuw aan brengen van het wandelpad of verkeerslichten die ingescha keld kunnen worden als de verkeersdrukte dit nodig maakt. Het maken van een veiliger afscheiding tussen voet- en rijwielpad is ook een mogelijkheid, qldus de vrou wenbond. VLISSINGEN - John Danc- kaert van de Stichting Tref punt voor Jongeren in Vlissin gen ziet voortaan af van het or ganiseren van enigerlei acti viteit. Hij sluit eind deze maand het kantoor aan de Scheldestraat, waar ook het B.O.P. (Bureau Oplossing Problemen) was gevestigd. Het geld is namelijk op, zo dat de man die het kantoortje bezette, moet worden ontsla gen. Maar er is meer. Tijdens -een disco-avond die vorige week door de stichting was georganiseerd, werden enkele stoelen vernield. De vernielde 'stoelen deden de balans net naar de verkeerde kant uit slaan: de avond leverde een verlies op dat Danckaert uit eigen zak moet vergoeden. Het feit dat de stichting geen steun krijgt van de gemeente is een andere belangrijke oorzaak voor het besluit te stoppen. Danckaert die een ontmoe tingsgebouw plus enkele hon derden wooneenheden voor jongeren in Vlissingen had willen realiseren heeft onder meer de gemeenteraad, de po litie en B. en W. geschreven hoe hij de toekomst van Vlissingen nu ziet. „Disco-avonden zullen op vrijwillige basis door burge meester en wethouders worden georganiseerd en wel in de ge meentelijke raadzaal te Vlis singen. Als medewerkers zul len commissaris van Marion met zijn kornuiten fungeren. Als begeleiding zullen S.K.W. en S.K.A. aanwezig zijn. De Gemeentelijke Sociale Dienst (G.S.D.) of ook wel de soos ge noemd, zal bijspringen als een van de bezoekers geld nodig heeft om een pilsje te kopen en het bureau voor alcohol en drugs (Z.C.A.D.) zal er op toe zien dat het gebruik van alco hol niet uit de hand zal lopen. Bij het verlaten van de zaal, zal elke bezoeker door een ge meentelijke politie-agent tot aan zijn/haar huis begeleid worden om ze voor eventuele gevaren te behoeden en ook om er op toe te zien dat er onder weg geen baldadigheden ge pleegd zullen worden. Moest ondanks alle genomen maatregelen en voorzorgen toch nog blijken dat er iets met iemand fout is gegaan, dan kan men daar de volgende morgen over gaan praten bij Maat schappelijke Dienstverlening Walcheren in de Dr. Otten- straat. Als die, omdat het uit sluitend „jeugdzaken" betreft niet of niet voldoende kunnen helpen, dan kun je terecht bij de commissie „Beraadjewel" eveneens in de Dr. Ottenstraat, want die zijn er speciaal om voorlichting te geven op het gebied van jeugdzaken. Zo gaat Vlissingen een gouden toekomst tegemoet", aldus Danckaert. Volop voorradig bij Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 VLISSINGEN - In het club huis het Woltershuis aan de Hogeweg 103, 105 in Vlissin gen is pas een toneelclub be gonnen. Inmiddels zijn al ze ven dames en heren begonnen met een toneelstuk in te stude ren, maar ook nieuwelingen zijn nog steeds van harte wel kom. De toneelgroep is op maandagavond vanaf acht uur in het Woltershuis. Binnenkort wordt er aan alle deuren geklopt om een bijdra ge te vragen voor de „nationale collecte geestelijk gehandi capten". Dit jaar doen collec tanten een beroep op de vrijge vigheid onder het motto: Zij horen er ook bij. De opbrengst van deze landelijke collecte komt ten goede aan het werk van de ouderverenigingen en het maatschappelijk werk ten behoeve van geestelijk gehan dicapten en hun ouders. Veel activiteiten van de ou derverenigingen kunnen al leen opgezet worden met geld van deze collecte. Speciale sportbeoefening, het vieren van bijzondere feestdagen, vakantie, vrijetijdsbesteding in soos, club of instuif, maar ook voorlichting over zwak zinnigheid zijn voorbeelden van deze activiteiten. In het hele land wordt collecte ge houden van 13 tot 19 oktober. Alleen in Zeeland gaat daar nog een andere belangrijke collecte aan vooraf, de Zeeuwse collecte. Deze heeft een eigen doelstelling, name lijk geld inzamelen voor An jerfonds, Zeeuwse vrouwen raad, vakantieweken voor be jaarden en mindervaliden en speciale provinciale en plaat selijke doelen. MIDDELBURG - Sculptuur en architectuur heet de manifestatie die de Stichting Forum van zaterdag 18 tot en met woensdag 22 oktober in het cultureel Centrum De Kuiperspoort in Middelburg houdt. Nadat in de afgelopen vier jaar de thema's beeldende kunst, theater, audio-visu- eel en nieuwe bewegingsvormen aan de orde zijn geweest, legt de Stichting Forum nu dus de nadruk op de architec tuur. Er zijn kunstenaars uitgenodigd die zich opnieuw bewust zijn geworden van de voorwaarden, waarin een klimaat voor nieuwe bouwkunstige lijnen moet onstaan. Maria Rosa Boezem, die als coördinator van Forum op treedt, meent dat de architec tuur zich van de andere kun sten heeft verwijderd, omdat ze „steedsmeer geworden is tot het noodzakelijke, niet meer te beïnvloeden decor van onze samenleving". De architectuur zou zich hebben losgemaakt van de eomoties en de wil tot het scheppen van een „archi tectonische inhoud en struc tuur". OOSTKAPELLE - Het eerste programma van Uit in Zeeland dat buiten Middelburg en Vlissingen te zien is, is Opus 2 met Thérèse Steinmetz. Zij treedt op in het Dorpshuisin Oostkappele met het Trio Nico van de Linden. Het is vooral een muzikaal programma dat wordt afgewisseld met cabaret. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar en in voorver koop bij Uit in Zeeland aan de Nieuwe Haven 41-43 in Middel burg. Tijdens de vierdaagse ma nifestatie in de herfstvakantie komen kunstenaars naar Mid delburg die architectonische beelden gebruiken uit het ver leden en van andere, voorbije, samenlevingen. Zo zullen er enkelen de architectuur van de oude stad Middelburg als uit gangspunt nemen voor hun project. Deze manier van wer ken komt aan de orde via de gebruikelijke manieren: workshops, lezingen, discus sies, voorstellingen en ten toonstellingen. De beeldend kunstenaar-ar chitect Bernard Tschumi uit •Zwitserland krijgt extra aan dacht met de openingsinstal latie in de Vleeshal, een lezing over eigen werk en een work shop. Die openingsinstallatie is zaterdag om vier uur in de Vleeshal en zal tot en met 8 no vember dagelijks van tien tot zes te zien zijn. De Duitse Dorothee von Windheim realiseert middels naar workshop een project binnen de stad en een imagi nair project in de Vleeshal. Zij is zeer geïnteresseerd in mu ren. Krijn Giezen zal met zijn workshop een werk in de tuin van de Kuiperspoort verwe zenlijken dat uit opblaasbare elementen bestaat. Pooh Kaye, deze lente ook al present tijdens Forum, onder zoekt tijdens haar workshop de relatie beweging-omgeving. Zij scharrelt als een klein dier rond met een onwaar schijnlijke hoeveelheid bak stenen in haar trui gepropt óm een vierkant bouwseltje op te hogen, zodat ze daarin tame lijk opgevouwen haar toevlucht kan zoeken. Van de Italiaan Roberto Taroni is een installatie te zien in de Kuiperspoort en van Ma- rinus Boezem een project dat „Flying the map" heet. Dan is er nog het werk van Gordon Matta Clark dat aan de orde wordt gesteld door de kunst historicus Wim van Mulders. Jan Hoet zal in een lezing nader ingaan op de tendensen oude en vreemde architecto nische vormen te gebruiken. Daarna volgt een discussie. De lezing begint zaterdag 18 ok tober om halfnegen. Geïnteresseerden kunnen zich inschrijven bij de Ge meentelijke Culturele Dienst van Middelburg, tel. 01180-25156 of bij Maria Rosa Boezem, Bellinkstraat 25, Middelburg, tel. 25156.

Scheldebode | 1980 | | pagina 1