MET UNIEKE TENTOONSTELLING IN MUSEUM TE GOES: Kerncentrale te dicht bij vaarroute LPG -tankers „Nederlandse Maand" in stationsrestauraties Laatste loodjes voor wedstrijdtrimmers Activiteiten Open Hof tijdens herfstvakantie OP 23. 24 EN 25 OKTOBER IN VEILINGHAL TE GOES: Ier \isie i Lammerenburg ter inzage Gym-instuif GOES - Vanaf afgelopen zaterdag tot zaterdag 8 november is in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland aan de Singelstraat te Goes een unieke tentoonstelling te bezichtigen met als ti tel „Meekrap: vroeger en nu". De expositie geeft een fraai beeld van de geschiedenis van de mee krap en de hedendaagse toepassing. Wie verloor skippybal? Koffiebar op Zeilmarkt Informatie transcendente meditatie Brievenbus voor Paauwenburg M p ÜHigSU*' GS.! Langlaufbaan Stamppot Dc óCncLutDUUt VAN WUtNöUAü 10 Ul\ I UDtH &ÖU 215 ZEEUWSE WEEFKRING ONTTREKT MEEKRAP AAN DE VERGETELHEID De samenstelling van deze typische Zeeuwse tentoon stelling is het resultaat van een in het afgelopen seizoen gerealiseerd meekrap-project, dat zal worden afgesloten op een regiodag op 25 oktober in wijkcentrum „De Spin- ne" in Goes. Tot in de jaren ,70 van de vorige eeuw, werd voor het rood verven van textiel- en le derwaren hoofdzakelijk mee krap gebruikt. Voor de provin cie Zeeland was de meekrap- plant in het verleden een bij zonder belangrijk produkt. Het verbouwen en bereiden van de rode verfstof had een grote economische waarde omdat het een exportartikel was.Nog steeds kennen we de rode boerenzakdoeken, de baaien hemden van boeren en vissers en de baaien rokken van vrouwen die oorspronke lijk hun rode kleur aan de meekrap ontleenden. In nau welijks een eeuw is het pro dukt volledig in de vergetel heid geraakt, wat voor de Een driejarige meekrap- lont, geschikt voor bewer ing. Zeeuwse Weefkring aanlei ding was om de meekrap een jaar lang tot het middelpunt van haar activiteiten te maken. „Zoveel eeuwen was de meekrap synoniem voor Zee land, bood aan velen een royaal bestaan, verschafte aan tallo zen werk en bracht ons roem in binnen- en buitenland. Dat is toch wel de moeite waard om er nog eens de loftrompet over te steken of zo U wilt de mee- hoom voor te blazen", schrijft Anneke van Dijk- van der Peijl in een educatief boekwerkje dat de tentoonstelling bege leidt. De bijna tachtig leden van de in 1975 opgerichte weefkring zijn in september vorig jaar met hun meekrapproject ge start. Sindsdien is er keihard aan gewerkt. Wol werd geverfd met de meekrapwortel en met de wol werden diverse werkstukken gemaakt. Met recepten uit be staande boeken werd een uit gebreid stalenassortiment aangelegd van de (ruim hon derd) kleuren die met meekrap gemaakt kunnen worden. Met het oog op een door de Zeeuwse Weefkring te organiseren re giodag werden zowel persoon lijke werkstukken gemaakt als een viertal groepswerkstuk ken. Twee groepen verdiepten zich in de achtergronden van de meekrapcultuur: de ene groep bestudeerde en bundel de de taalkundige aspecten en de andere groep ging in op de herkomst en geschiedenis van De stationsrestauratie aan het Stationsplein in Goes. GOES Vanaf maandag 13 oktober j.l. tot en met 9 no vember wordt in de stations restauraties in Nederland een zogenaamde „Nederlandse Maand" gehouden. De deel nemende restauraties, waar onder de momenteel in een noodgebouw gevestigde sta tionsrestauratie Goes, zullen door middel van affiches, spe ciale aanbiedingen en een spe ciaal voor deze actie uitgege ven toeristische spoorweg kaart de aandacht vestigen op Nederland als vakantieland. Op de toeristische spoor wegkaart van Nederland, die wordt uitgegeven in samen werking met het Nationaal Bureau voor Toerisme, staat een groot aantal nuttige toe ristische gegevens. De kaart is tijdens de actie gratis in res tauraties én bij de VVV-kan- toren verkrijgbaar. Verder is het mogelijk om deel te nemen aan een prijs vraag, met als hoofdprijs een vijfdaagse NS/Trans-reis naar Twente met volledig pension voor twee personen. Daarnaast is er nog een vijftigtal andere waardevolle prijzen beschik baar. Deelnameformulieren worden aan iedereen verstrekt, die in de stationsrestauratie (aan het Stationsplein) iets nuttigt. KAMPERLAND - Het Zeeuwse wielerseizoen wordt op zaterdag 18 oktober in Kamperland afgesloten met een wedstrijd voor trimmers. Dit tvordt dan een individuele tijdrit over 9800 meter zowel voor A- als B-trimmers. Het is tevens het laatste duel dat meetelt voor het Diwas- puntenklassement. In totaal zijn er dan dit seizoen tien wedstrijden boven de Wester- schelde gehouden in het kader van genoemd klassement. De prijsuitreiking daarvan vindt plaats op zaterdag 29 novem ber in Bar R2 in Ovezande waar dan tevens een groot wielerbal wordt gehouden. Na afloop van de tijdrit in Kamperland zal - wanneer hier animo voor blijkt te be staan - tevens nog een crite rium worden verreden over een afstand van 40 kilometer. A- en B-renners rijden dan sa men. Zowel voor de tijdrit als voor het criterium kan men in schrijven bij: Gijs van Dalen, telefoon 01102-3409, of in café Havenzicht in Kamperland. De tijdrit begint om 14.00 uur. Op de expositie zijn onder andere deze voorwerpen te zien, die (uiteraard) geverfd zijn met meekrap. de plant, folklore, teelt en toe passingen, wat het eerder ge noemde boekje tot resultaat heeft. De vijver van de voorname lijk in Midden-Zeelnad woon achtige leden van de weefkring leverde zo'n grote hoeveelheid materiaal op dat het als zonde werd beschouwd om dit slechts op de regiodag tentoon te stel len. Contacten met museumdi recteur L. Abelmann leidden tot de voor Zeeuwen zeer in teressante tentoonstelling in het museum te Goes. Volgens de heer Abelmann biedt de ex positie een vrij compleet over zicht van de hele meek rapcul tuur en heeft deze een grote educatieve waarde. Het nostalgisch verheerlijken van de cultuur is geenszins de be doeling. „De meespaden en andere gereedschappen geven er een goede indruk van wat voor ontzettend zwaar werk het is geweest", aldus Abel mann. MIDDELBURG De Ver- ^^Ce^y-ale voldoet volgens VMZ e Zeer aar eniging jniilieuhygiëne land meent dat het vervoer van LPG per tanker over de Wes- Dfgnst vertelde VMZ dat i- 'me\Kvë kerncentrales in Ne- terscheldeeen ernstige bedrei ging vormt voor de kerncen trale van Borssele. Dat bete kent dat niet alleen de opslag van gevaarlijke stoffen, zoals LPG, maar ook het vervoer op grotere afstand van potentieel gevaarlijke bedrijven als een kerncentrale moet worden ge houden, aldus VMZ. De VMZ is naar aanleiding van vragen van de Tweede- Kamerleden van der Hek en Zijlstra (Beiden PvdA) over de sterkte van de kerncentrale zelf in de archieven gedoken en heeft de antwoorden voor de minister gegeven. De kern- derland moeten een kunnen grote» druk est a an, r^mej^jk 1,3 atmosfeer. ""Met gebruikmaking van re sultaten van een onderzoek "ït TNO trekt VMZ de glusie dat een zeeschip met op een afstand van zeven kilometer van de bewoonde vvereld gehouden moet wor den. gen dergelijk schip zou de Westerschelde dan dus nooit opkunnen. Het TNO onder zocht de mogelijke gevolgen vaneen explosie van het vloei bare gas, zowel in zeeschepen als in binnenschepen, treinwa gons, tankauto's en pijpleidin gen. Bij een .ontplaffingj*van eén van de tanks van een LPG- schip zouden er tot op 8.000 meter doden en gewonden kunnen vallen. Schade aan ge bouwen is mogelijk, volgens hetzelfde onderzoek;*'tot 'op 1600 a 2.000 meter. De kerncentrale ligt, aldus VMZ, op dertienhonderd me terafstand van het midden van de vaargeul. Dat betekent dat een aanvaring van een LPG- schip of een spontane explosie gedurende tweeèneenhalve kilometer van de vaarroute ge vaar oplevert voor de centrale. VMZ noemt als voorbeeld de LPG-tanks die naar Dow Chemical in Terneuzen gaan. Er werden in de periode van 1 tot 8 oktober 1980 bij de ge meentepolitie te Vlissingen de volgende voorwerpen aange geven: skippybal; suède bruine damesjas;.plastic zak met re genkleding; portemonnee; rechter lichtbruine kinder schoen; paar rood/blauwe kindersloffen; 4 sleutels aan bruine sleutelhanger; 5 sleu tels in zwart etui, 10 sleutels aan sleutelhanger, 6 sleutels aan ring; zwarte canvas tas met o.a. kleding. Aangegeven dier, in asiel: cyperse gec. volw. kater. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur. In dezelfde periode wer den er bij de gemeentepolitie te Oost-Souburg aangegeven: goudkleurig kettinkje met 2 hangers met opschrift; 2 sleu tels aan ring; 1 sleutel aan blauw label. VLISSINGEN - In buurt- en clubhuis het Open Hof aan de Alexander Gogelweg in Paau- wenburg worden in de herfst vakantie verschillende activi teiten georganiseerd voor de kinderen van de basisscholen. VLISSINGEN - Vanaf maandag 6 oktober ligt het ontwerp-bestemmingsplan Lammerenburg officieel ter inzage. In dit plan wordt de bouw van het nieuwe streek ziekenhuis voor Walcheren geregeled en de bestemming van percelen en bouwsels langs de Gerbrandystraat. Het bestemmingsplangebied Lammerenburg wordt in het noorden begrensd door het verpleegtehuis Der Boede, in het oosten door de Meliskerkse watergang, in het zuiden door de Zuidbeekseweg en in het westen door de Gerbrandy straat. Het bestemmingsplan ligt gedurende één maand ter inza ge bij de afdeling ruimtelijke ordening in het stadhuis en in de gemeentelijke informatie- boeken in de hal van het stad huis, de openbare bibliotheek in de Spuistraat en in de wijk centra Open Hof in Pauwen burg, Middenhof in Souburg en Aldegonde in Westerzicht. Eventuele bezwaren tegen het ontwerpplan kunnen tot 6 no vember 1980 worden inge diend bij de gemeenteraad. VLISSINGEN BOSSEN- BURGH - Vanaf maandag 13 oktober ligt bij de afdeling ruimtelijke ordening in het stadhuis te Vlissingen het be stemmingsplan Bossenburgh gedurende één maand officieel ter visie. Het ontwerpplan geeft een duidelijk beeld van de nu be staande situatie door een klei ne grenscorrectie aan de west kant die rekening houdt met een toekomstige verdubbeling van de Bossenburghweg wan- ciale weg zal gaan vervullen Verder zijn de bebouwingsmo gelijkheden van bepaalde er ven en tuinen iets uitgebreid en wordt de bouw mogelijk ge maakt van kleine opberg ruimten voor bijvoorbeeld tuingereedschap. Het bestemmingsplan kan ook bekeken worden in de openbare bibliotheek in de Spuistraat, in wijkcentra Open Hof en Paauwenburg, in het Middenhofin Oost-Souburg of in Aldegonde in Westerzicht, tot 13 november. Eventuele bezwaren kunnen tot die tijd worden ingediend (schrifte lijk) bij de gemeenteraad Vlis singen. Maandagmiddag 20 oktober zal de film „Met spoken meer mans" gedraaid worden van twee tot halfvier. Dinsdag 21 oktober is er een creatieve middag van twee tot halfvier. Woensdag 22 oktober zal men van twee tot halfvier een speurtocht houden in het Nol- lebos onder het thema: „Zoek de toverspiegel". Donderdag middag 23 oktober kunnen de kinderen voorbereidingen ma ken voor de slotmiddag, nog oefenen voor een toneelstukje en poppenkastvoorstelling of een herfst tafel maken met bosprodukten. Vrijdagmiddag is de slotmiddag waarbij ou ders, broers en zusjes, ooms en tantes kortom iedereen wel kom is. De kinderen worden verzocht om verkleed te komen als een sprookjesfiguur. Een en ander duurt van twee tot half vier. De entree voor alle mid dagen bedraagt telkens één gulden en de ingang is aan de achterkant van Open Hof. VLISSINGEN - Zaterdag 1 fj oktober houdt Youth for Christ een koffiebaravond op de Zeilmarkt 8 in Vlissingen. De toegang is gratis en de avond begint om acht uur. VLISSINGEN - Donderdag 16 oktober is er in 't Anker aan de Bonedijkestraat in Vlissin gen een informatie-avond over Transcendente Meditatie. Het onderwerp is „Gezond heid". Er zal ingegaan worden op de veelzijdige effecten van T M. voor de gezondheid. De informatie-avond begint om half acht en de toegang is vrij.; VLISSINGEN - Al een t ijdjt* kunnen bewoners van Paau wenburg gebruik maken van de nieuwe brievenbus ter hoogte van de verbinding. Piersonstraat Gerbrandy straat. Deze brievenbus is er op ver-f zoek vari de Werkgroep' Paauwenburg" gekomen. DeJ werkgroep kaartte de zaak aan l* bij de P.T.T, omdat er in dejj wijk geen brievenbus was. a MIDDELBURG - MTV '69^ houdt dinsdag 21 oktober een Gym-instuif in de sporthal aan de Nassaulaan in Middelburg. Deze instuif is voor kinderen in de leeftijdsgroep van zes tot en met twaalf jaar. Iedereen (op gymschoenen) is welkom, toegang één gulden. De instuif; duurt van één tot vier uur. Zeeuwse skidagen bieden volledige voorlichting op gebied van wintersport GOES - Voor de vijfde keer worden op donderdag 23, vrijdag 24 wn zaterdag 25 oktober Zeeuwse Skida gen georganiseerd in de veilinghal aan de Fruitlaan te Goes. Burgemeester Mr. F.G.A. Huber verricht op donderdag 23 oktober om 19.00 uur de officiële ope ning van deze groots opge zette skibeurs. De organisatie van dit win- tersportgebeuren berust bij de kring Zeeland van de Neder landse Skivereniging. Deze grootste organisatie van win tersportconsumenten telt zo'n 60.000 ledeq; de Zeeuwse af deling heeft ongeveer 1500 wintersportliefhebbers onder haar gelederen. Volgens kringvoorzitter A.A. Weststrate bieden de ko mende skidagen een volledige voorlichting op het gebied van de wintersport. Alle bekende sportzaken van Zeeland zijn met een stand op de beurs ver tegenwoordigd. Daarnaast worden bezoekers via een. doorlopende filmvoorstelling geinformeerd over skigebie den, -uitrusting, -reizen, -vei ligheid en -voorbereidingen. Een bijzondere attractie vormt een 500 meter lange langlaufbaan, waarop bezoe kers onder leiding van Oos tenrijkse skileraren gratis kennis kunnen maken met het langlaufen, dat de laatste jaren een onvoorstelbare vlucht heeft genomen. „Wandelen op skies", omschrijft de heer Weststrate het langlaufen, ötwer „een zeer intensieve sport voor mensen die wat van de natuur willen zien". Ap^cre evenementen tijdens het driedaagse skigebeuren zi jrv: Itftfgelijks modeshow, ruilbeurs voor tweedehands wintersportartikelen (waarbij al het aangeboden materiaal is gekeurd op deugdelijkheid), gratis nakijken, slijpen en af stellen van de ski-uitrusting, een rad van avontuur met di verse ski's als prijzen en volop voorlichting over sneeuwket tingen, wintercaravans, wijn soorten etcetera. Verder zijn er optredens door een zogenaam de schuhplattelngroep uit Oostenrijk, die diverse volks dansen ujt. dat wintersport- land zal uitvoeren en wordt de muzikale omlijsting verzorgd door een Oostenrijks orkest. Kortom de organisatie heeft niets nagelaten om de winterse stamppot met zoveel mogelijk ingrediënten samen te stellen. Niet verwonderlijk overi gens, want vorig jaar werd de (toen tweedaagse) skibeurs be zocht door zo'n vierduizend meer. Dit jaar verwacht de heer Weststrate er zo'n duR zend meer.^Een verwachting die ingetwijfeld gebaseerd is op de toenemende belangstel ling voor wintersportvakan ties, die volgens Weststrate zonder meer betaalbaar zijn. „Doordat je een ski-uitrusting moet kopen of huren en door dat je voor het gebruik van ski liften zo'n 150.— per week kwijt bent, is het een iets duur dere vakantie. Maar in de klei nere plaatsen is dat beslist be- taalbaat én je onderneemt in elk geval wat", aldus de Zeeuwse kring-voorzitter. Naast deze jaarlijkse beurs organiseert de Zeeuwse kring skigymnastiek (in september zijn cursussen in Goes gestart) en film- en voorlichtingsavon den. De skibeurs in de Veilinghal is geopend op donderdag en vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 13.00 tot 22.00 uur. De entree bedraagt vijf gulden; kinderen tot twaalf jaar hebben gratis toe- gang- Bezoekers kunnen gratis kennis maken met langlaufen op deze kunststofbaan. i

Scheldebode | 1980 | | pagina 13