Lieve Familie, beste allemaal" van Goese groep Split in Midgard Open Huis en vegetarische maaitijd voor haanlozen SKW Vlissingen kreeg geld voor peuterspeelzaal RUITER Sport- en spelinstuif Vrouwenpolder KINDER BOEKEN WEEK DB Onderzoek naar oorzaak hoge kindersterfte Mixed hockey club zeventig jaar oud Middelburger heeft inspraak over manier van inspraak WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 - TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG JUWELIER VAN DE REE Cursus vormgeving metaal en kunststoffen in Midgard Proefpiramide centraal wonen Vlissingen is bijna gereed WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 KANTOOR: TORENSTRAAT 5 VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN VLISSINGEN - De eerste piramidewoning van het pro- jekt Centraal Wonen Vlissingen is vrijwel gereed. De wo ning, die in de wijk Wester zicht is gebouwd, zal dienst gaan doen als proefpiramide voor een hele wijk van derge lijke woningen. De gemeente Vlissingen heeft in Groot Abeele aan het Amemuids Voetpad grond gereserveerd voor deze nieuwe vorm van wonen, ontwikkeld door het in milieuvriendelijkheid gespecialiseerde bedrijf De Kleine Aarde in Boxtel. De bewoners van Groot Abeele zullen nog door de leden van het projekt worden uitgenodigd voor een kennismaking met hun waarschijnlijke toekomstige buren en hun manier van wonen. In heel Nederland zijn nu zo'nvijfentwintig groepen met de ideeën van Kleine Aarde aan 't werk, maar het projekt „Centraal Wonen Vlissingen" is het verst gevorderd. Volgens voorzitter Ton Caljouw kan volgend jaar met de bouw worden gestart voor de dertig huishoudens die zich bij het projekt hebben aangesloten. Uitbreiding tot het ideale aantal van vijftig a zeventig huishoudens is dan nog moge lijk. De piramidewoningen komen in groepjes rond ,een gemeenschapsruimte te staan waar ook de ingang tot de wo ninggroep, de zogenoemde Kluster. De gemeenschaps ruimte heeft een waslokaaltje, bergkasten, een keiden en een kamer die eventueel als ont moetingsruimte en eetkamer dienst kan doen. Een kluster bestaat door gaans uit vijf huishoudens, wat niet betekent dat er dus vijf piramides zullen staan. Een piramide is geschikt voor hoogstens twee personen. Grotere gezinnen hebben meer ruimte nodig en daarom wor den de piramides aan elkaar geschakeld, zodat het mogelijk is twee of zelfs anderhalve pi ramide te bewonen. „Het voordeel van deze woonvorm is, dat je zowel op jezelf als met elkaar kunt leven", vindt Ton Caljouw. Bij de Vlissingse woningen is tevens een moestuin gedacht, die levenskrachtig gehouden zal worden door 's mensens ei gen uitwerpselen. Verwarming zal geschieden via zonnecol lectoren die opgevangen re genwater verwarmen en ook douchen en wassen gebeurt met regenwater. In architectenkringen werd de piramidewoning al snel om gedoopt tot kringloopwigwam. Deze naam geeft aardig weer wat Kleine Aarde en de ont werpers van de woning, de architecten Gerard Schouten en Gerrit de Jonge voor ogen staat. Ton Caljouw: „Het plan staat nogal lijnrecht tegenover de opvattingen die de maatsc happij tot nu toe over wonen heeft gehuldigd; aparte wijken voor hogere inkomens, aparte wijken voor lagere inkomens, bejaarden in een tehuis en ge handicapten in Het Dorp. Hier kunnen arbeiders en academi ci, oudere en jongere mensen, gezinnen en alleenstaanden bij elkaar wonen. Hoe meer be roepen, hoe beter het is, want bij de bouw willen wij zoveel mogelijk zelf doen om de kos ten te drukken". Dat laatste is ook gebeurd bij de proefpiramide op het casco na door de leden zelf ge bouwd is. Na twee jaar theore tisch met hun toekomstige woongenot te zijn bezigge- weest kan het uiteindelijke resultaat nu aan de praktijk worden getoetst. „Wat de ruimte betreft, valt het ons erg mee", zegt Peter Stok, lid van Centraal Wonen. „Wij hadden verwacht dat de schuin oplo pende wanden de loopruimte meer zouden beperken" De woning meet op de grond acht bij acht meter en is bij de punt zeven meter hoog. Er is een woon- en een slaapverdie ping en in het midden van de piramide staat de zogenaamde natte kolomeen stenen kolom, waarbinnen op de slaapver dieping een regenwaterreser voir een douche en beneden de keuken en w.c. staat. Aan de zonkant zorgen tot op de vloer reikende ramen voor veel licht. De bedoeling is daarachter een soort plantenkas te maken. Ton Caljouw: „De door de zon verwarmde en door planten zuurstofrijk gemaakte lucht zal uit de kas opstijgen en in huis zorgen voor een goed kli maat. De oude gebruikte lucht De proefpiramide in Westerzicht. komt langs de grond weer in de plantenkas en zo krijg je een voortdurende luchtcirculatie". De zonnecollector moet nog geplaatst worden, evenals een windmolen die voor de electri- citeit zal gaan zorgen. Leerlin gen van de H.T.S. in Dordrecht berekenden als afstudeerpro- jekt de kosten van verschillen de manieren van energievoor ziening. Voormalig H.T.S-ers Reu: „die zich nu ook voor een woning in het toekomstige wigwamdorp heeft ingeschre ven: „Zonne-energie bleek in vergelijking met wind-energie nog erg duur te zijn. Daarom heeft het Vlissingse projekt ook gekozen voor electriciteit via windmolens. Volgens onze berekeningen kunnensten van de kosten van de windmolen binnen de afschrijvingstijd worden terugverdiend. Een kilowatt uur kost ongeveer elf cent tegen achttien cent bij de provinciale energie maatsc happij. Het is dus rendabel". De PZEM is in pricipe bereid de overtollige enrgie aan te ko pen en bij windstilte energie te leveren. Voor het wigwamdorp dat in de gemeente Vlissingen zal verrijzen zijn drie k vier windmolens nodig. De erva ringen met de molen bij de proefpiramide zullen van nut zijn voor het gebruik van deze grotere windmolens. In de wo ning die tijdens de bouw al druk werd bezocht door geïn teresseerden uit het hele land komt een informatiecentrum voor milieurvriendelijk bou wen en wonen. De piramide vorm, zo gekozen omdat die de meeste warmte vast zou hou den, is in strijd met een hele serie bouwvoorschriften en verordeningen. Staatsecretaris Brokx heeft de gemeente Vlissingen toes temming gegeven die voorsch riften soepel te hanteren. „Dat maakt in de kostprijs van de woningen aardig uit", id de conclussie van Ton Caljouw. De piramide, inclusief het aandeel in de gemeenschaps ruimte, gaat maximaal 90.000 gulden kosten. Volgens het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten betaalt een één- of tweepersoonshuishouden met een laag inkomen na aftrek van subsidies maandelijks honder zestig gulden af. Iemand met een inkomen van 29.000 gul den moet 300 gulden aan maandelijkse lasten opbren gen. Aan huur zouden de pira mides zo'n 280 gulden doen. Deze bedragen worden lager als de toekomstige bewoners meehelpen met de bouw, ter wijl volgens Ton Caljouw jaarlijks 12000 gulden aan foto: Cor Schuilwerve. energie bespaard wordt. De gemeente Vlissingen is bereid de toekomstige bewoners maximale inspraak te geven bij de vormgeving van hun woonplannen. De dertig Vlis singse huishoudens hebben onderlig al uitgemaakt wie ze als buren in de kluster willen hebben. Per kluster bepalen de deelnemers in overleg met de architecten en de inmiddels aangetrokken kleinschalige aannemer hoe hun woon ruimte er uiteindelijk uit gaat zien. Dat kan per klister aardig verschillen", zegt Ton Cal jouw. „Sommigen willen alles samen doen en dus echt ge meenschappelijk wonen, an deren willen meer op zichzelf staan en zien niets in een ge- meensschapsruimte"Wie be langstelling heeft voor het projekt, kan nog meedoen. Op gave bij Ton Caljouw aan de IJsselstraat in Oost-Souburg. MIDDELBURG - Zater dagavond 4 oktober is in het jongerencentrum Midgard in Middelburg voor het eerst sinds tijden weer een theatervoorstelling te zien. Het is „Lieve familie, beste allemaal" van de Goese groep Split dat al een aantal malen in Goes te zien is ge weest. Het stuk ontstond vanuit improvisaties rond het thema familie, een thema waar iede reen altijd weer mee te maken heeft. In tien scènes zet Split herkenbare familiesituaties op het toneel. De verschillende scènes staan op zichzelf en ge ven stuk voor stuk een beeld van de emotionele verhoudin gen tussen familieleden. De toeschouwer kijkt als het ware in de beslotenheid van de huis- en slaapkamer. De groep Split ontstond op initiatief van Willem Ploum en Dizette de Smid die in Amster dam in verschillende toneels tukken (onder meer in Keurs lijf en baleinen) ervaring heb ben opgedaan. Ze kregen zes mensen bij elkaar die na een lange aanloopperiode besloten samen een voorstelling te ma ken. Aan het uiteindelijke re sultaat heeft ook Olga Zuider- hoek, actrice bij het Werkt heater, bijgedragen door Split gedurende enkele weken te be geleiden. Lieve familie, beste allemaal begint om half negen. Kaarten zijn voor vijf gulden te koop bij Midgard, tel. 01180-14281 (in voorverkoop). VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste sfeer en een GROTE K0LLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen VROUWENPOLDER - Va naf dinsdag 7 oktober staat el ke dinsdagavond van halfne- gen tot tien het gymnastieklo kaal van Vrouwenpolder open voor volwassen mannen en vrouwen die mee willen doen aan een sport- en spelinstuif. De deelnemers kunnen zelf bepalen welke spelen of spor ten zij in die tijd willen doen. De leiding is in handen van recreatiesportleider Ruud Na- gelkerken. De eerste twee ken nismakingsavonden is de toe gang gratis, daarna zijn de kosten één gulden vijftig per avond. De instuif wordt georgani seerd door POOSR-Veere. MIDDELBURG - Anneke Gerestein-de Vries start woensdagavond 8 oktober in het Middelburgse jongeren centrum Midgard met een cursus vormgeving in metaal en kunststoffen. Anneke heeft aan de Stadsa- cacemie in Maastricht een op leiding in deze vormgeving ge volgd en vestigde zich na de opleiding in Middelburg. Ze werkt voornamelijk met goed kope materialen, zoals hout, been, perspex, kralen, en leer die ze combineert met roestvrij staal, ijzer, koper en dergelij ke. Hoewel Anneke zelf voor namelijk sieraden maakt, is dat niet het enige onderwerp dat ze tijdens de cursus zal be handelen. Het gaat er vooral om de mensen met deze mate rialen te leren omgaan. Wat er gemaakt zal worden, hangt van de cursisten zelf af. Aanstaande vrijdagmiddag en -avond en zaterdagmiddag en -avond is werk van Anneke Gerestein in Midgard te zien. Belangstellenden kunnen dan ook kennis met haar maken en zich voor de cursus opgeven. VLISSINGEN - Vanaf donderdag aanstaande kunnen baanloze Vlissingers elke week terecht in de ontmoe tingsruimte van het V.J.V.-centrum aan de Verkuyl Quak- kelaarstraat 95. Elke donderdagmiddag van half twee tot half acht is er dan Open Huis met de bedoeling een beetje beweging onder de haanlozen van Vlissingen te krijgen. Vanaf vijf uur kunnen de belangstellenden er ook vegeta risch eten voor het lage bedrag van vier gulden. Annemieke van der Meulen en René Busker hebben dit initiatief genomen omdat zij menen dat er voldoende ideeën leven onder de mensen zonder baan. Tijdens het Open Huis kunnen die ideeen dan aan de orde komen, in de hoop dat een en ander tot concrete resulta ten zal leiden. „Wij denken bij voorbeeld aan zaken als alternatieve ar beid. Ook de problematische kanten van het werkloos zijn, zoals het op een straf uitkering gezet worden, kunnen door een samenbundeling van krachten tot redelijke proporties wor den teruggebracht", aldus van der Meulen en Busker. Het ligt in elk geval niet in de bedoe ling om vanuit dit Open Huis met een pasklaar programma te komen; de mensen kunnen ook komen om te praten, te drinken en te eten. Dit alles op niet-commerciele basis. VLISSINGEN - De Stich ting Sociaal Kultureel werk Vlissingen heeft van het Ko ningin Juliana Fonds een bijdrage ontvangen van vier duizend gulden. Met dit bed rag wordt de inrichting van de Peuterspeelzaal de Hummelt jes in Papegaaienburg betaald. V.a. 1 oktober Pók bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 VLISSINGEN - De sterfte onder de zuigelingen in Vlis singen is vijftig procent hoger dan in de rest van Zeeland en in Nederland. Per duizend zuigelingen sterven er in Vlissingen vijftien en in de rest van Nederland tien, zo blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek over de periode 1961 tot 1977. B. en W. van Vlissingen had den de geneeskundig inspec teur voor de volksgezondheid in Zeeland gevraagd een on derzoek te doen naar het ver band tussen radio-actieve straling en volksgezondheid. Het PvdA/PPR-raadslid mevrouw Meijer-Brouwer had op een dergelijk onderzoek aangedrongen naar aanleiding van publikaties over de radio actieve straling van Hoechst- slakken die her en der in de provincie gebruikt werden en worden bij dijkwerken en we genaanleg. In eerdere publikaties had de Leidse dr. Bos een mogelijk verband gelegd tussen hoge kindersterfte en radio-actieve straling. De geneeskundige hoofdins pectie gaat nu onderzoeken of die hoge sterfte in Vlissingen te wijten is aan één bepaalde ziekte. MIDDELBURG - De Mid delburgse Mixed Hockey Club werd op 2 oktober 1910 opge richt. Dat is dus zeventig jaar geleden en de club viert dat zaterdag met een veteranen- toernooi in het sportpark Voorborch in Middelburg. Van elf tot halfvijf zullen de oudere dames en heren elkaar op het veld bestrijden. Be langstellenden kunnen dat gaan zien. Na afloop worden de prijzen uitgereikt. Geno digden zetten het feest dan nog even voort met een mossel- maaltijd en cabaret in de avonduren. MIDDELBURG - De burger is mondig verklaard en mag over steeds meer zaken mee praten, ook over gemeentelijk zaken. Om de manier waarop dat gebeurt te regelen heeft het college van b. en w. van Mid delburg nu een ontwerp ge maakt van een inspraakveror dening. Nu de burgers over alles mo gen meepraten, mogen zij dat ook over deze inspraakveror dening. Tot 15 novermber kan iedereen die dat wil zijn zegje doen over de ontwerp-in- spraakverordening. Dat kan op een speciaal inspraakfor mulier. Deze formulieren en ook de verordening is op het gemeentelijk bureau voorlich ting in het stadhuis te verkrij gen. Na 15 november worden alle reacties besproken in de raadscommissie Best uur-Be stuurden van de gemeente. Daar wordt ook bekeken of nog een inspraakbijeenkomst nodig is. Uiteindelijk zal de gemeenteraad de definitieve inspraakverordening moeten vaststellen.

Scheldebode | 1980 | | pagina 1