Zeeuwse kinderjury doet eigen keus bij opening kinderboekenweek Anti-kernener gie be we ging be sc hikt niet o ve r middelen als een staking" Middelburg besluit Vredesweek met gebed Wie wil lid worden van jeugddamclub? Speelterrein voor kinderen van de Windhoek klaar Middelburg beproeft spreekrecht Avondconcert WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 TOTAAL OPLAGE 327.668 EX. CP.T voert actie Boekenmarkt Twaalf plus Koffiecontact Kom uit je Huis Rommelmarkt JUWELIER VAN DE REE T K ijk dag fietsen en bromfietsen in Vlissingen SCH WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 MIDDELBURG - Op woensdag 1 oktober zal in Middel burg de officiële landelijke^opening van de zevenentwin tigste kinderboekenweek plaatsvinden. Jaren' is dit een Amsterdamse gebeurtenis geweest, maar sinds 1978 mag de provincie ook meegenieten van dit evenement. Na Gro ningen en Sittard (in 1979) is nu de eer aan Middelburg. Een werkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van het onderwijs, bibliotheken, boekhandels en sociaal-cultureel werk heeft deze opening voorbereid en ook een groot aan tal activiteiten, die op deze opening aansluiten, zoals on der andere een boekenmarkt, kinderjury, project voor an derstalingen, tentoonstellingen, een winddrukpers en der gelijke georganiseerd. Op 1 oktober rijdt vanuit Amsterdam een extra trein naar Middelburg met daarin de winnaars van de gouden en zilveren griffels en de gouden penseel (dit zijn de prijzen voor de beste kinderboeken). Met de trein komen verder mensen mee die op de een of andere manier met kinderboeken te maken hebben, kinderen van de Buitenhoveschool en de fanfare Sint Juttemis. Bij aan komst in Middelburg worden zij verwelkomd door kinderen van de Dunenburchschool, de Van Randwijckschool, Rent- meesterschool en van het Ba siskwartier uit Middelburg, allemaal verkleed als boekfi guren. In optocht gaat het hele gezelschap naar het stadhuis. De Middelburgse wethouder van onderwijs en cultuur G.B. Schoenmakers, reikt daar de griffels uit. De gouden griffel is dit jaar voor de schrijfster Si- mone Schell met haar boek Zeezicht, en de gouden penseel is gewonnen door Joke van Leeuwen met het boek Een huis met zeven kamers, dat zij zowel geïllustreerd als ge schreven heeft. Gekoppeld aan de officiële prijsuitreiking vindt nog een andere prijsuit reiking plaats. Een Zeeuwse kinderjury, bestaande uit kin deren van scholen uit Stave- nisse, Oudelande, Sas van Gent, Souburg, Kamperland, Vlissingen en Middelburg, zullen dan bekend maken wel ke boeken zij het beste vinden. Winnares gouden penseel, Joke van Leeuwen MIDDELBURG - De IKV- kem Middelburg sluit de Vre desweek 1980 aanstaande zondag af met een vredes-ge- bedsdienst in de Doopsgezinde Kerk aan de Lange Noord straat in Middelburg. De dienst is meteen de eerste vre- desdienst van het nieuwe sei zoen, begint om halfacht. MIDDELBURG - Donder dag 25 september komt een huifkar die propaganda maakt voor de vijftig jaar bestaande Christ^s/zy^ Plattelands Jon geren -e/j gelijkertijd een ac tie voeri voor arme boeren in Columbia in de Lange Delft. Van twee tot vijf kunnen belangstellenden er mee doen aan een verloting ten bate van deze boeren die verenigd zijn in de ANUC. Giften zijn ook welkom en wel op giro 924198 ten name vai\ NCPJ-Ede, on- dflr vermelding van ANUC. De bezoekers krijgen na af loop een plan voorgelegd om de vredesdiensten dit vierde jaar een wat ander karakter te ge ven. De IKV-kem Middelburg wil deze diensten nu „een ont moetingspunt laten zijn voor allen op Walcheren die zich bij de problematiek van oorlog en vrede betrokken voelen". De kern Middelburg, op het ogenblik een van de al meer dan vierhonderd kernen van het IKV in Nederland, werkt nauw samen met andere groe pen om het probleem van oor log en vrede tot een probleem voor alle mensen te maken. Eén van de groepen waar mee de Middelburgse kern sa menwerkt is de provinciale werkgroep IKV. Deze werk groep houdt aanstaande don derdag een bijeenkomst in het kerkelijk centrum „De Hoek steen," waar kapitein Stelling over vredespolitiek en vrede en politiek zijn mening zal geven. De bijeenkomst begint om halfacht. Deze prijsuitreiking zal worden voorafgegaan door een optreden van de straattheater groep Kip in de Burgerzaal van het stadhuis. Kip brengt de vrolijke straatopera „Dromen jij", het verhaal van Remia die zich in haar droom door een zekere.Lachman laat verleiden om het feest van dag en nacht te bezoeken en daar verstrikt raakt in zijn spelletjes die ver strekkende gevolgen hebben. Een korte receptie in de Vlees hal besluit deze opening in het stadhuis. In optocht gaat het gezel schap dan naar de Abdij. Daar is in de Kloostergangen gedu rende twee dagen een boeken markt: op 1 oktober van 15.30-22.00 uur en op 2 okto ber van 10.00-22.00 uur. Op deze boekenmarkt zullen Ne derlandse en Vlaamse uitge vers, boekhandelaren en in stellingen die zich bezig hou den met kinder- en jeugdlite ratuur aanwezig zijn. Zij krij gen hulp van vele schrijvers en illustrators. „Ik geloof dat het program ma hier in Middelburg bijzon der goed is georganiseerd", zegt Wim Berbers, directielid van de CPNB (Collectieve pro paganda Nederlandse boek). „Alles is bijzonder breed opge zet, mede dank zij de subsidies van provincie en gemeente. Het thema van deze boeken week, die tot en met zaterdag 11 oktober duurt is dit jaar: Alle spiegels toverspiegels. Voor kinderen is het. niet zo moeilijk om een toverwereld binnen te stappen. Zij kunnen zich daar helemaal in ver plaatsen". Zo'n toverwereld stappen ook de kinderen Klaas en Martine uit de speciale kin- derboekenweekuitgave, Spook tussen spoken, binnen. Het boek is geschreven door Wil lem Wilmink en geïllustreerd door Alfons van Heusden. In aansluiting op het ander staligen-project in Sittard be steedt ook in Middelburg een speciale werkgroep ruim aan dacht aan het feit dat op dit moment 2 V2 van de kinderen in Nederland tussen zes en twaalf jaar uit het buitenland afkomstig is. Deze werkgroep heeft een brochure samenge steld waarin verhalen staan die kinderen wederzijds ver trouwd moeten maken met el- kaars zeer verschillende we relden. De opstellers van de brochure, docenten Neder lands aan Pedagogische Aca demies vinden dat kinderen moeten leren open te staan voor eikaars wereld, leefpa troon, taal en cultuur. Deze boekenweek is er ook een speciaal project, twaalf plus genaamd. Wim Berbers: „Tot nu toe werd er tijdens de kinderboekenweek weinig ge daan voor de leeftijdsgroep van twaalf en dertienjarigen. Op veel basisscholen krijgt het kinderboek alle aandacht, maar ook na de basisschool kan lezen best fijn zijn. Kin deren blijven vaak steken in de boeken die ze uit hun lagere schooltijd kennen. Als ze vol wassenen advies vragen bij hun lektuurkeuze raden die vaak literatuur voor volwasse nen aan, waar nog niet alle kinderen aan toe zijn. Speciaal voor deze groep heeft de werk groep „twaalf plus" een boekje samengesteld, dat via de scho len voor voortgezet onderwijs wordt verspreid. In dit boekje staan fragmenten uit jeugd boeken, foto's die hierbij aan sluiten en bladzijden waarop men zijn reacties kwijt kan. De werkgroep wil in samenwer king met enkele leerkrachten proberen deze reacties te pei len". Naast al deze activiteiten organiseren ook de bibliothe ken en bibliobussen zelf* het een en ander tijdens de kinder boekenweek. In de bibliotheek in Vlissingen is een grote ten toonstelling ingericht met werken van Lidia Postma en Margreet Heymans. Achter de 1 fbljobus zal een extra bus rij den, die omgebouwd is in een sprookjeswereld. Ook de bibliotheek in Souburg wordt omgetoverd in een sprookjes bos. De kinderen kunnen hier voor tekeningen en werkstuk ken inleveren. Voor meer in formatie kan men terecht bij de openbare bibliotheken. Straattheatergroep Kip treedt volgende week woensdag op in de Burgerzaal van het stadhuis. VLISSINGEN - De damclub Lammerenburg in VÏissingen wil op 7 oktober starten met een jeugddamclub voor jon gens en meisjes vanaf acht jaar. De heer van Oppen, één van de initiatiefnemers ont dekte tijdens damlessen op school dat de kinderen er nogal wat belangstelling voor haa- den. Opvallend is dat dat voor al bij de meisjes het geval was, terwijl het dammen in Neder- MIDDELBURG - Op woensdag 1 oktober houdt „Kom uit je Huis" in het wijk- gebouw Zuiderbaken aan de Rentmeesterlaan in Middel burg de tweede koffiecontact- morgen van dit seizoen. Belangstellende vrouwen kunnen er kennis maken met de verschillende bestaande activiteiten, zoals conversatie- groepen Frans en Engels, de hobbygroep, bridgegroep en praatgroep. Zij kunnen zich ook aanmelden voor nieuwe initiatieven als boeken be spreken en cursus dramatische expressie. De bijeenkomst begint om half tien, er is kinderoppas aanwezig. VLISSINGEN - Zaterdag 27 september is er op het terrein achter de Zeemanserve in Vlissingen een rommelmarkt. De opbrengst is voor de club kas van de organisator, de Vlissingse turnvereniging. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de |uiste steer en een GROTE K0LLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen land vaak nog echt als een mannensport gezien wordt. Op de damclub kunnen de kinderen leren dammen, waarbij verschillende diplo ma's te behalen zijn van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond. Ook bestaat na enige oefening de mogelijkheid om mee te doen aan pupillentoer-. nooien. De clubavonden voor de jeugd zijn op dinsdag van 18.30 tot 19.30 uur in de Lammeren- burcht. Hier kunnen de kin deren ook nadere inlichtingen krijgen en zich opgeven. De kinderen krijgen les van erva ren dammers van de damclub Lammerenburg. De eerste paar avonden kan men vrijblijvend een kijkje komen nemen. MIDDELBURG - Bij wijze van proef mogen inwoners van de gemeente Middelburg vanaf woensdag 1 oktober hun stem laten horen op de vergaderin gen van de commissies die B. en W. adviezen geven over ge meentelijke onderwerpen. Het spreekrecht geldt voorlopig tot 1 januari 1981. Het is echter niet zo dat de commissieleden een antwoord op vragen van burgers hoeven geven. Degenen die tijdens zo'n commissievergadering iets zouden willen zeggen, moeten eerst een afspraak maken met de secretaris. De vergaderin gen en agendapunten van de verschillende commissies zul len ruim van te voren worden bekendgemaakt in de provin ciale krant en de gemeentelijke voorlichtingsrubriek. foto: Cor Schuilwerve VLISSINGEN - Het woonwagencentrum De Windhoek in Vlissingen aan de overzijde van de Buitenhaven heeft sinds kort een speelterrein. De gemeente Vlissingen heeft er met hulp van de bewoners een speelwei aangelegd en speeltuigen neergezet. Op het ogenblik zijn de bewoners nog bezig een omheining te maken om te voorkomen dat de kinderen de rijweg oplopen. Aanstaande zaterdag wordt het speelterrein ingewijd met een kinderfeest. De Vlissinger H. Boer treedt er op met zijn sprekende pop. Daarna volgt een optreden van de showgroep Schonenburg met de drumband Echo uit Wilhelminadorp die een rondgang maken over het woonwagencentrum. MIDDELBURG - De eerst volgende bijeenkomst in het Rijn Schelde Instituut in Mid delburg staat in het teken van de komende akties tegen kern energie bij de kerncentrale van Dodewaard. Sibele Schönler, lid van de voorbereidingsgroep voor de aktie die op zaterdag 18 oktober begint, legt aan staande vrijdagavond uit voor welke problemen de anti- kernenergiebeweging bij dit soort geweldloze akties komt ts staan. Werknemers kunnen altijd terugvallen op de staking als gewettigd middel om de ver antwoordelijke mensen tot overleg te dwingen. De anti- kemenergiebeweging heeft alleen het protest om de rege ring tot overleg te dwingen en dat protest wordt al gauw on wettig gevonden, aldus Schönler. Er zijn volgens hem weinig mogelijkheden om doeltreffend tegen de almaar voortgaande vervuiling van het milieu in aktie te komen. Over die weinig mogelijkhe- VLISSINGEN - Vrijdag 26 september zal van zeven tot negen uur weer een kijkavond gehouden worden in het poli tiebureau in Vlissingen. Alle onbeheerd aangetroffen fiet sen en bromfietsen uit de pe riode augustus en september zijn daar dan te zien. den praat hij vrijdagavond met belangstellenden. Mogelijk komen ook de akties in het Belgische Mol ter sprake (op 25 oktober), akties tegen de kern centrales bij Doel die ook Ne derland bij een calamiteit zou den bedreigen. MIDDELBURG - De Zeeuwse componist Daan Manneke leidt vrijdag 26 sep tember een concert van h$t kamerkoor Capella Sine No- mine en organist Tijn van Eijk in de Oostkerk van Middel burg. Het concert begint om acht uur. Het achttien leden tellende koor werd enkele jaren geleden door Daan Manneke zelf op gericht en is gehuisvest in Bre da. Het legt zich toe op een zo breed mogelijk repertoire en verzorgde concerten met wer ken van Strawinksky, Schütz, Hindemith en werkte mee aan de korte opera van Daan Man neke. Manneke is op het ogenblik als docent het Amster damse Sweelinck Conservato rium verbonden. Hij geeft ver der regelmatig lezingen en houdt workshops over eigen tijdse muziek en improvisatie. Tijn van Eijk is als claveci- nist verbonden aan het Bra bants Kamerorkest en geeft les aan het Brabants Conservato rium in Tilburg. Hij gaf al veel recitals in binnen- en buiten land en vierde kort geleden zijn 25-jarig jubileum als mu sicus.

Scheldebode | 1980 | | pagina 1