Exposities tijdens kinderboekenweek An1 vrei :i-keri desw nwap eeki >en nIV kapite liddell in in Durg Een kinderverhaal door Joop Buma Meer beweging voor ouderen in Aagtekerke Vlissingers maken LP met religieuze rock Sprookjes van Parcival in Zeeuws Mu seum Excursie natuurvrienden naar Oranjezon Kernenergie is in: fluks een plaatje gemaakt „Onderzoek andere bouwplaatsen voor walradarcentrale Vlissingen Post zegelmark t in het Anker. V.J.V. start moedergroep Bijeenkomst huurders Fortress -huizen Vlissingen Amnesty -werkgroepen voeren actie voor gevangen vakbondsleden Films in De Schuur aan eind van de maand Nog plaatsen vrij op cursussen Scheldebuurt Voorlichting over drugs in Souburg Wie wil meedoen met meidengroep DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 213 Elke morgen kwam ik er langs: de akker met de mooie vogelverschrikkers. Maar zag ik het goed? Die ene met die grote bult bo venop...? Ik denk het! Op de akker stond een vo gelsverschrikker: een lappen man met zwaaiende armen en een lappen kat op zijn schou der. Hij stond er al wel een paar weken en iedere voorbij ganger kende die twee al: de vriendelijke man, die naar ie dereen leek te zwaaien en de boze kat met zijn fonkelende knikkerogen en opengesperde bek, alsof hij in iedereen een vijand zag, die hij aan wilde vallen. Kinderen waagden het wel eens om bij de vogelverschrik ker te komen en de man over zijn armen te aaien, maar ho ger durfde niemand, want voor de kat met de boze ogen en zijn grote bek was iedereen bang. Eigenlijk ook de lappenman. Dat kon je heel goed zien. Sommige mensen en kinderen die hem al langer kenden en vaak een poosje stil stonden bij de akker, wisten heel zeker dat de man maar wat graag die bo ze kat van zijn schouder zou willen schudden. Maar ja, zo'n kat met scherpe klauwen schud je zo maar niet af en daarom bleef hij waar hij zat. Tot op een dag een grote wolk door de wind kwam aan gejaagd. Een wolk die daar helemaal niet had moeten zijn. Hij was bestemd vooreen koud land en had twaalf hagelkin- deren aan boord. Maar de wind was die dag in een dolle bui en joeg de wolk precies de andere kant op dan de bedoeling was, zodat de twaalf hagelkinderen voor ze er erg in hadden gehad, opeens hun broertjes en zusjes die op andere wolken reisden, kwijt waren. „Waar ben ik toch?", vroeg de wolk toen hij boven de ak ker dreef, „ik geloof nooit dat ik goed ben. Ik ken deze streek niet". „Haha", lachte de wind, „merk je dat nu pas?". De wolk schrok zo, dat hij de hagelkin deren losliet. Met z'n twaalven daalden ze op de vogelver- schrikker-met-de-kat neer. MIDDELBURG - Ter gele genheid van de kinderboe kenweek zijn er in Middelburg tentoonstellingen ingericht in de Vleeshal en het Zeeuws kunstenaarscentrum van woensdag 1 tot en met woens dag 15 oktober. Eén van deze exposities omvat tekeningen en boeken van acht kunste naars, waaronder de winnares van de gouden penseel Joke van Leeuwen. Verder werken aan deze tentoonstelling mee Bert Bouman, Robine Clignett, Jansje Fluit, Wim Hofman, Annet Kossen, Diet Huber en Joep Bertrams. Een andere officiële ge beurtenis tijdens de kinder boekenweek is de presentatie van de nieuwe kinderpostze gels. De ontwerpen voor deze zegels werden dit jaar gemaakt door Lidia Postma, Annet Kossen, Peter Vos en Tom Eij- zenbach, allen illustrators van kinderboeken. In de tentoon stelling worden de originele tekeningen voor de zegels ge toond. De expositie geeft een overzicht van kinderpostze gels uit voorgaande jaren die een band met kinderliteratuur hebben. Verder is er een ten toonstelling te zien van het werk van de Duitse illustrator Janosh. Zijn werk verscheen in een groot aantal landen. In het Zeeuws kunstenaars Centrum exposeert tijdens de kinderboekenweek Francien van Westering. Zij toont teke ningen die gemaakt zijn voor het binnenkort verschijnende boek van Bertus Aafjes: Rijmpjes en versjes uit de vro lijke doos. De tentoonstelling wordt aanstaande zaterdag om 16.00 uur geopend door John Lous, leraar Nederlands aan de christelijke P.A. in Middel burg. De tentoonstelling is te zien tot en met donderdag 16 oktober. heer Eversdijk, consulent M.B.v.O. zal dan een praatje houden dat wordt toegelicht met een film en demonstratie. Bij voldoende belangstelling zal dan een week later, op woensdag 8 oktober, de eerste les plaatsvinden van 14.00 tot 14.45 uur in Amicitia. Nadere inlichtingen kan men krijgen bij zuster Corrie Fenijn en de heer F. Kodde. F AAGTEKERKE - Op ver zoek van een aantal inwoners van Aagtekerke heeft de Kruisvereniging Platteland Walcheren besloten, om ook in Aagtekerke met een groep Meer Bewegen voor Ouderen van start te gaan. In zo'n gymnastiekgroep voor ouderen worden allerlei lichaamsoefeningen gedaan, waarbij gebruik gemaakt wordt van diverse materialen, zoals ballen, stokken, enzo voort. Door deze oefeningen worden de spieren ook eens op een andere manier gebruikt om ze soepel en los te houden. Vaak worden de oefeningen afgewisseld met leuke spel vormen. Hoofdzaak is echter steeds een plezierige en gezel lige sfeer voor, tijdens en na de les. De oefeningen worden evenals het tempo aangepast aan de deelnemers, zodat in principe iedere oudere vanaf zestig jaar er aan mee kan doen. Om iedereen eerst eens vrijblijvend kennis te laten maken met het Meer Bewegen voor Ouderen zal er een voor lichtingsbijeenkomst worden gehouden op woensdag 1 okk- tober van 14.00 tot 15.00 uur in Amacitia in Aagtekerke. De MIDDELBURG - Op 1 en 2 oktober brengt het Middel burgs Stadspoppentheater Parcival in het kader van de boekenweek een drietal voor stellingen iiLhet Zeeuwse mu seum onder de titel „Het spook van Woninginne", een solospel door Willem Joppe. Een spel met dierenpoppen over een sprookje dat dit jaar echt gebeurde op 30 april. Óver een oude koningin en de prin ses die haar opvolgt, over haar vriend de Damduif over de relratten en de mobiele een den, over haar droom, haar sprookje en hoe het anders uit pakte. MIDDELBURG - Belang stellenden tussen dertien en drieëntwintig jaar kunnen aanstaande zaterdag meedoen aan een excursie van de Schael'oom, een afdeling van de Jeugdbond voor Natuur studie. De excursie start om halftwee bij de molen in Mid delburg-Zuid en het doel is Oranjezon. De bedoeling is per fiets naar dit duingebied te gaan en daar in groepjes de natuur te bekij ken. De Schael'oorn houdt elke week van dergelijke excursies, steeds naar een ander gebied. Verder houdt deze natuurclub voor jongeren regelmatig dia avonden en lezingen. VLISSINGEN - Zaterdag 27 september start het vereni gingsseizoen van Unicum (postzegelvereniging) weer met een postzegelmarkt in het Anker aan de Bonddijkse- straat in Vlissingen. Naast de enorme collectie postzegels van Nederland en overige landen zijn ook andere materialen aanwezig zoals eerste-dagenveloppen, blok ken van vier zegels, misdruk ken, luchtpostenveloppen en nog veel meer. Men kan zich tijdens deze markt ook opge ven om lid te worden. De zaal is geopend van één tot vijf uur. „Wat moet dat!", snauwde de kat onmiddellijk, maar de lappenman juichte blij: „Twaalf hagelkinderen op mijn rug! Dat brengt geluk! Misschien krijgt ik nu einde lijk de kans van mijn leven!". Maar de hagelkinderen die onderweg op hun wolk zulke mooie liedjes hadden gezon gen, zagen er helemaal niet uit als gelukbrengers. Ze voelden direct dat het op deze akker niet koud genoeg was om te le ven. Ze huilden tranen met tuiten en die liepen over de haren van de lappen man. „Wat is er?", vroeg de man die nog steeds stond te stralen van blijdschap. „We moesten hier helemaal niet zijn", huil den de hagelkinderen, „we waren op reis naar een koud land. Hier zullen we smelten en er zal niets van ons overblijven dan een paar tranen". „Maar dat is verschrikke lijk", zei de man en opeens voelde hij hoe ook in zijn lap pen ogen tranen kwamen. „Kat!", riep hij omhoog, „er gebeurt iets met me! Ik kan huilen Ik leef „Het zal me een zorg zijn", snauwde de le lijke kat. „Maak liever dat dat koude spul hier weg komt". Maar de man, die steeds zo bang was geweest voor de boze kat trok zich niets meer van zijn woorden aan, nu hij wist dat hij leefde. Hij baste om hoog: „Zeg, kat, zullen we ze samen even naar dat koude land brengen? Ik kan het best. Hun tranen hebben mij tover kracht gegeven. Ga je mee?" „Ik denk er niet over!", miauwde de lappenkat luid., „Ik moet hier op wacht blijven en zien of er geen vijandige vo gel komt". „Onzin, kat", zei de man en dat was iets dat hij voorheen nooit had durven zeggen. „On zin, er komt geen vijand. Gur de vogels toch een paar zaad jes". „Ik blijf", miauwde de kat I op z'n allerluidst en hij deed zijn lelijke bek nog wijder open. „Ik niet", zei de man en sprong plotseling weg. De ha gelkinderen juichten, want ze voelden dat de vogelver schrikker kracht genoeg in zijn benen had om hen naar het koude land te brengen. De kat was razend; hij ging op de schouder staan en wilde de man tegenhouden met die ge vaarlijke klauwen van hem. Maar de man hupte plotseling met zijn beide benen van de grond en daar lag de kat op de grond. Hij wilde nog iets miauwen, maar de man had de benen al genomen en was van de akker verdwenen met de zingende hagelkinderen op zijn rug. De kat die op zijn buik lag was zó woedend dat hij in tien stukken uit elkaar barstte. Zo vond de lappenman hem, toen hij midden in de nacht terugkeerde uit het koude land. „O kat, o domme kat", hoofdschudde hij. „Dat komt er nou van als je altijd alleen maar op vogel-vijancien loert en nooit eens een ander een plezier wilt doen. Daar lig je en ik moet nog zien dat je ooit weer terugkomt op mijn schouder". De vogelverschrikker had het goed gezien. Toen de men sen de volgende morgen bij de akker kwamen, zagen ze dat de vogelverschrikker helemaal scheef op zijn plaats stond bij de kat die in tien stukken lag. „De storm! Dat komt van de storm!", riep iedereen, want wat wisten de mensen van de verdwaalde hagelkinderen? De boer kwam met zijn vrouw en kinderen. Er werd lang gepraat wat er met de vo gelverschrikker moest gebeu ren. „Alles in de lappenmand", riep de boer, maar dat meende hij niet. Hij wou alleen maar eens horen wat zijn vrouw en kinderen ervan vonden, want die hadden de mooie vogel verschrikker bedacht. „De kat in de lappenmand!", riepen de vrouw en kinderen, „we vinden hem toch geen van allen aardig en hij heeft steeds maar gedreigd met die fonke lende knikkerogen en zijn grote bek. Weg met de kat!". „Goed", zei de boer, „weg met de kat. Maar de man. Wat doen we met de lappen man?". „Rechtop zetten!", riep ieder een. „We willen onze vriend weer rechtop. Hém kunnen we niet missen op de akker". En zo gebeurde het. De vo-' gelverschrikker werd weer rechtop gezet en leek vriende lijker en mooier dan ooit. En de kat? Hij werd in keurige lapjes geknipt en in de lappenmand gelegd. En het volgende jaar maakten de kinderen er een kleine vogelverschrikker van. Die stond toen ook op de akker. En bij iedere windvlaag als hij zwaaide met zijn kleine hou terige armen, knikte de lappen man eventjes met zijn hoofd omdat hij de ogen van de kat herkende. „Dag kat, gaat het goed?", vroeg de lappen man soms. Maar de kleine katte-vo gelverschrikker kon alleen maar zwaaien met zijn armen en staren met zijn knikkero gen. En daar kun je geen ant woord van maken. foto: Cor Schuilwerve. VLISSINGEN-De in Assen wonende, maar in Vlissingen geboren en getogen gitarist Leo van de Ketterij vormt sa men met zijn vrouw Cindy de kern van de L&C Band, die zojuist de debuutelpee .Opti mistic man" heeft uitgebracht. Het gaat om religieuze rock van grotendeels Vlissingse af komst, want naast van de Ketterij zijner nog drie van de in totaal zes bandleden afkom stig uit Vlissingen. Dat zijn Louis Filius-drum- mer (ex Laurel Canyon Band), Mary Hehuat-jazz-bassist, en Henk Fe ij - gitaar en zang (eveneens ex-Laurel Canyon Band). Leo van de Ketterij speelde in Vlissingen lang ge leden in onder meer The Flying Arrows en Universal Delight. Later speelde hij in de Haagse groep Shocking Blue en hij maakte nog mee dat hij per ambulance een Israëlisch sta dion moest worden uitge bracht om aan duizenden uit zinnige fans te ontkomen. Op den duur boeide het popwe reldje hem niet meer en kwam religie ervoor in de plaats. In deze periode bouwde hij de L& C Band op. VLISSINGEN/NIEUW- DORP. „De mensen denken dat het een grote hit gaat wor den in de zuidelijke provincies, omdat het over kernenergie gaat. En ook, omdat de neutro nenbom ter sprake komt". De negentienjarige Bram Schrier MIDDELBURG - Het V.J.V. (Vormingswerk Jonge Vol wassenen) in Vlissingen houdt woensdagavond 1 oktober van acht tot tien een introductie avond voor moeders die een keer in de week iets anders om handen willen hebben dan de verzorging van de kinderen. De bedoeling is wekelijks op woensdagmorgen met een aantal moeders bij elkaar te komen om over allerlei dingen te praten die de deelneemsters van belang winden. De kinde ren worden die morgen in het zelfde gebouw opgevangen. De introductie-avond is in het V.J.V.-gebouw aan de Ver- kuyl Quakkelaarstraat 95 in Vlissingen. Voor telefonische inlichtingen kan men bellen naar Joke Moerland of nelleke Hagt, tel 17819. uit Nieuwdorp wil graag car rière maken als beroepszanger. En heeft zijn eerste plaatje in middels uitgebracht. ..Ik ben Bram Schrier" heet het. Niettemin gaat de zelfge schreven tekst over kernener gie en neutronenbom. Waar om? „Nog geen professionele zanger is op het idee gekomen om over deze zaken te zingen. Kernenergie is in tegenwoor dig, de atoombom trouwens ook". Vandaar. Wie de plaat wil kopen: MU 2000 en Café Nationaal in Goes hebben 'm. VLISSINGEN - Donderdag 25 september is er weer een bijeenkomst over de Fortress- woningen in Vlissingen en wel in het Anker aan de Bonedij- kestraat 161. De bijeenkomst is onder meer belegd om stappen te bespreken naar aanleiding van het besluit van Fortress het onderhoud aan de woningen voorlopig stop te zetten. Alle Fortress-huurders zijn uitge nodigd. De bijeenkomst begint om acht uur. MIDDELBURG VLIS SINGEN De nogal in op spraak geraakte luchtmacht kapitein Meindert Stelling die vindt dat een militair mag wei geren mee te werken aan de kernbewapening, is aanstaan de donderdag in Middelburg. De provinciale interkerkelijke werkgroep vredesweek heeft hem uitgenodigd voor een le zing in de Hoeksteen aan de Roozenburglaan 22 in Middel burg. Stelling zal 't hebben over vredespolitiek en vrede en politiek. De bijeenkomst be gint om half acht. De provinciale werkgroep heeft Stelling gevraagd over dit onderwerp te praten, om dat bezinning rond „de heillo ze bewapeningswedloop met demonische kernwapens" al leen niet voldoende is. Het is ook belangrijk na te gaan „hoe in de politiek, waar toch de beslissingen vallen, de vredes- gedachte meer gestalte zou kunnen krijgen", aldus de werkgroep. Stelling heeft een sterk argument om het gebruik van kernwapens af te wijzen. Het Verdrag van Genève van 1949 verbiedt aanvallen op ourgerziekenhuizen. Neder land ondertekende dit verdrag. Stelling: „Hoe kun je je aan de ze regel houden bij het gebruik van kernwapens?". Stelling noemt het ook het verdrag ter voorkoming en bestraffing van volkerenmoord. „Elke militair is persoonlijk onderworpen aan de bepalingen van deze verdragen. Als je kernwapens gebruikt, doe je aan volkeren moord", aldus Stelling. Wie zijn opvattingen wil kennen is morgenavond welkom, toe gang gratis. Ook de I.K.V.-kerngroep Vlissingen is tijdens deze vre desweek aktief en staat zater dag 27 september op de Kleine Markt met een kraam om voorlichting te geven aan be langstellenden. Zondag 28 september houdt de Raad van Kerken de vredesdienst in de •St. Jacobskerk in Vlissingen. Het I.K.V. zorgt voor een tafel met voorlichtingsmateriaal over het vredeswerk van de kerken. De dienst begint om zeven uur. VLISSINGEN/MIDDEL- BURG - In het kader van een landelijke actie van Amnesty International zullen ook de werkgroepen uit Middelburg en Vlissingen zich inzetten om de over de hele wereld gevan gen zittende vakbondsleden vrij te krijgen. Vakbondsmensen in veel landen worden opgepakt en behandeld als politieke gevan genen, alleen omdat zij niet hetzelfde denken als de rege ring. A.I. gaat zich met steun van de Nederlandse vakbon- OOST-SOUBURG - De buurtvereniging van Duyven- voorde in Souburg maakt van het buurtgebouw De Schuur elke laatste vrijdag en zater dag van de maand een bio scoop. Er worden dan films ge draaid voor kinderen, voor jongeren en voor volwassenen. De kinderfilms draaien steeds op zaterdagmiddag om half- drie. Deze keer is dat een sprookje van Grimm. Deze maand voor het eerst mogen jongens en meisjes van twaalf jaar en ouder zelf een film uit kiezen die dan gedraaid wordt op vrijdagavond. De eerste keus was: Twee missionarissen met Terence Hill en Bud Spen cer. Volwassenen krijgen de kans een film te zien op zater dagavond om acht uur. Aan staande zaterdag draait Lip stick. den voor deze mensen inzetten. Vakbondsleden kunnen in hun krant meer informatie vinden en lezen wat zij voor hun bui tenlandse collega's kunnen doen. Zij, en natuurlijk ieder een die dat wil, kunnen helpen door het versturen van pro- testkaarten naar de verant woordelijke regeringsfunctio narissen met het verzoek de met name genoemde vak bondsleden vrij te laten. Voorgedrukte adressenlijst- kaarten kan men bestellen bij Mia de Koster, van Hallstraat 11 in Middelburg, tel. 25910 en Retty van Hattem, Verdilaan 54 in Vlissingen, tel. 17646. De kaarten kosten een gulden per set van zeven stuks. Het post gironummer is 4.089.661. VLISSINGEN - In buurt- en clubhuis Scheldebuurt in Vlissingen kunnen liefhebbers nog meedoen aan de verschil lende cursussen die dit seizoen worden gehouden. Op de maandagavonden wordt eenmaal in de veertien dagen een E.H.B.O.-cursus ge houden van halfacht tot half- tien. De kosten bedragen vijf gulden per keer. Op de woens dagavonden is er elke week van acht tot tien uur een cursus OOST-SOUBURG - Woens dag 24 september is er in de Schuur in Oost-Souburg een voorlichtingsavond over be strijding van drugs. Dit on derwerp wordt belicht door de politie Vlissingen. De avond begint om acht uur en staat open voor iedereen. Het is georganiseerd door de Buurt vereniging van Duyvenvoorde. poppenmaken. Op de donder dagmiddag bestaat de moge lijkheid om deel te nemen aan de cursus creatieve handvaar digheid, van halftwee tot half- vier. Voor informatie of opgave kan men terecht bij het club huis in de Glacisstraat 97, tel. 01184-12302. MIDDELBURG. - De mei dengroep van het V.J.V. draait weer. Dat betekent dat meisjes van boven de zeventien in het gebouw van het V.J.V. (Vor mingswerk Jongen Volwasse nen) aan de Latijnse School straat in Middelburg koken, hoorspelen maken en andere dingen doen. Wie mee wil doen, kan dinsdagavond 30 september vanaf half acht een kijkje nemen. Wie dat niet kan, kan zich telefonisch ook opgeven via nummer 01180-16278. VLISSINGEN - De werkgroep Gravestraat vindt dat andere bouwplaatsen voor de walradarcentrale dan Het Eiland nauwe lijks serieus zijn onderzocht. De enorme omvang van het gebouw en de hoogte van de toren (rond tachtig meter) ma ken Het eiland in Vlissingen ongeschikt om als vestigings plaats te dienen aldus de werkgroep die een hele serie redenen opsomt waaruit zou blijken dat de levensomstan digheden in de honderd gezin nen tellende wijk er slechter door worden. Zo verwacht het TNO in Delft dat de wind op Het Eiland door het gebouw zal toenemen en dat alleen bo men de wind mogelijk aan vaardbaar zullen maken. De werkgroep twijfelt er echter aan of bomen daar wel willen groeien, juist vanwege de harde wind. De schaduw die het gebouw voor zich uitwerpt, maakt dat de mensen op Het Eiland heel wat minder zullen kunnen zonnen. Vervelend ge volg, vindt de werkgroep. Het verkeer op Het Eiland en door de Gravestraat zal door de bouw van een radarcentrale ook toenemen, mogelijk nog extra door de aantrekkings kracht van een dergelijke cen trale op toeristen. Het betekent volgens de werkgroep kortom een verslechtering van het leefklimaat in de binnenstad. De walradarcentrale moét er komen ter vergroting van de veiligheid van de schepen op de Westerschelde, maar er zijn andere plaatsen mogelijk, al dus de werkgroep Gravestraat. Dat zijn dan het Stationplein of de oostkant van de Buiten haven. Pas als er een onder zoek is gedaan naar deze mo gelijkheden, zou de gemeente raad een beslissing over de de finitieve plaats moeten nemen. Een vogelverschrikker

Scheldebode | 1980 | | pagina 13