DANSLES DElrll Iki*: DANSSCHOOL JANVIER Educatief centrum op Walcheren wenselijk voor minst geschoolden Majoretten Festival 1980 op zaterdag 20 september Informatie -avond over VOS -cursus in Vlissingen JUWELIER VAN DE REE UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG TOTAAL OPLAGE 327.668 EX. Uitgebreide kollektie rekenmachines voor school WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980- Domburg VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste sfeer en een GROTE KOLLEKTIE Keuze uil bijna 100 modellen Walcheren aardig Inschrijving voor de nieuwe cursus in Middelburg en Seroos- kerke. Aparte clubs voor: Scholieren, Jongelui 20+, Echtparen Brons, Zilver, Goud. WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 IIMIIIIIM I IIMI1I1IIIIIWI Inschrijven: - 's Maandags van 19-21 uur in de concert- en gehoorzaal Singelstraat 13 te Middelburg, telefoon 01180-12700 - Op woensdag 3 en 10 september in de „lesbaene" te Se- rooskerke van 19-21 uur, telefoon 01189-1419. - Dagelijks van 14-17 en van 19-21 uur per telefoon 01100- 20176 GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE Jacob Valckeplein 4 Goes 01100-20176 Een garantie voor vakbekwaam dansonderwijs boek van Rob van Hoek VLISSINGEN/MID- DELBURG - Uit in Zee land heeft de theater-, mu ziek- en filmvoorstellingen voor het komende seizoen al weer voor een groot deel vastgelegd. Het aantal voorstellingen is groter dan in voorgaande jaren. De voorstellingen in Vlissingen worden niet in abonnement verkocht: losse kaarten zijn er steeds te koop vanaf vijf werkdagen voor het evene ment van twee tot vijf uur bij Bachten Komme, Bad huisstraat 104 in Vlissingen „Een eerste herinnering: nacht op het water. Een groepje mensen op een wrak vlot, weggedoken in winterjas sen, kinderen met dekerts om. Iemand probeert het gevaarte te bomen. Het draait steeds, ei genzinnig, de verkeerde kant op. Bij iedere duw met de vaarboom spoelt het water over de rand. Een ander zit - de benen hangend in het water - schrijlings op een ladder, die met een paar planken is sa mengebonden tot een primitie ve kano. Peddelt mee naast het vlot. Zelfwas ik een peuter van twee en een half. Veel later pas heb ik het hele verhaal uitge breid gehoord en begrepen. Het was oorlog. Met een paar fami lies bivakkeerden we op de bo venste verdieping van een in het water staand huis, net buiten de bebouwde kom van Oostkapelle. Wat verder, in de duinen, lag een groot Duits bunkerkamp. De Duitsers werden beschoten door een Brits slagschip dat kilometers verder voor de kust lag. Er vielen wel eens een paar granaten te ver. De scherven vlogen door het huis heen. Le vensgevaarlijk. Daarom het ene gevaar geruild voor het andere: een wanhopige tocht door het water naar een veili ger plek. „Naar „Schoonoord", een oude buitenplaats vlakbij. Daar zaten meer mensen. Daar waren de muren ook dikker. Die tocht is blijvend vastge legd in de herinnering. Geen explosies, merkwaardig ge noeg. Maar wel het beeld van dat vlotje en die ladder. De spanning en de angst bij de volwassenen waren zo groot, dat de indruk onuitwisbaar werd: een eerste herinnering aan het eiland Walcheren". Zo begint het boek „Wal cheren" van Rob van Hoek. In gemakkelijke taal en soepel van onderwerp naar onder werp en van dorp naar stad swingend, gaat hij Walcheren rond en vertelt zo ongeveer al les wat de moeite van het ver tellen waar is. Rob van Hoek baseert zich allereerst op de kennis die hij zelf van het voormalige eiland heeft en - als journalist - heeft opge daan. Als hij de geschiedenis induikt, maakt hij gebruik van de vele boeken en publicaties die over Walcheren zijn ver schenen. Het gevolg is dat het boek een g*ote hoeveelheid informatie bevat en het is dan ook als naslagwerkje te ge bruiken. Achterin het boek staat een register met tref woorden uit de tekst. Wie bij voorbeeld wil weten wat „moernering" nu betekent, ziet in het register dat dit woord op bladzijde 84 voor komt. Daar staat „Moernering, zoutnering, zeiknering: het zijn verschillende benamingen voor een en dezelfde bedrijfs tak, die later niet meer de der rie als grondstof gebruikte, maar waarvoor uit Spanje en Portugal ruw zeezout werd in gevoerd". Het woord derrie is niet duidelijk, daar komen we zo op terug. Van Hoek schrijft verder: „In de zoutketen hier werd dan dat geraffineerd. Het oude Vlissingen had ook een groot aandeel in deze bedrij vigheid. Aan de oever van de haven stonden de zoutketen en aan de oostkant van de haven lagen de enorme ashopen, die het afvalprodukt van deze in dustrie waren. De heuvels van „zelkas" zijn de naamgevers van de straten Lange en Korte Zelke, tot in de jaren zestig van deze eeuw straatjes in de oude Vlissingse binnenstad". Leuk en leerzaam. Nu derrie. Dit woord is niet in het register te vinden, wel iets wat er op lijkt: Derringmoerweg. Op bladzijde 83 wordt het alle maal verklaard. Nederlandse vissers voorzagen tegen het einde van de vijftiende eeuw een groot deel van West-Euro pa van haring. Om die haring te kunnen uitvoeren moest men de vis eerst conserveren. In die tijd droogde of zoutte men de vis. „Tegelijkertijd met de visserij maakte dan ook de zoutwinning een bloeiperiode door. In de kale polder tussen Arnemuiden en Kleverskerke herinnert de Derringmoerweg nog aan die zoutwinning: een industrie die op Walcheren op grote schaal werd bedreven. Moer heeft met moeras te ma ken en derring het oude woord is darinc of derrie is een zout veen: de samengeper ste massa van afgestorven planten, die in de Nederlandse kuststreken is ontstaan tijdens de transgressieperiode om streeks het begin van de jaar telling. Het veen dat in de bo dem zat werd gewonnen, als brandstof en vanwege het zout dat erin zat. De laag veen was over het algemeen met een kleipakket overdekt. De klei werd er eerst afgestoken soms werden daar stenen van gebakken - en vervolgens werd het veen in vierkante stukken gestoken en opgestapeld. (Vervolg op pag.fi) MIDDELBURG - Er zou op Walcheren een Regionaal Educa tief Centrum moeten komen dat bestaande en toekomstige acti viteiten voor scholing en ontplooing van volwassenen bundelt. Het centrum moet vooral gericht zijn op de minst geschoolde inwoners van Walcheren. Deze conclusie trekt de Educatieve Werkgroep Walcheren die begin dit jaar startte met een onder zoek naar de mogelijkheden van de oprichting van een Regionaal Educatief Centrum Walcheren. (tel. 01184-14928) en aan de zaal. In Middelburg blijft het intekensysteem wel ge handhaafd. Liefhebbers kunnen zich voor de voor stellingen die zij de komen de herfst en winter wensen te zien deze en komende week nog inschrijven bij Uit in Zeeland, Nieuwe Ha ven 41-43, Middelburg. Uit in Vlissingen heeft onder meer in het weekeinde van 10 tot en met 12 oktober een Theater- en Muziekfestival op het programma staan. Het speelt zich af op straat, in de Piek en het Vestzaktheater en medewerkenden zijn Fanfare Sint Juttemis, Robert Paul die zijn eerste one-man show geeft, het Klein Muziekthea ter, de Zeeuwse Muziekschool en de Franse volksmuziek groep Spnnerien Du. Anderen die in de loop van de winter wat cultuur in Vlis singen komen brengen zijn: violiste Vera Beths, Kabaret van Santen, het Roemeense or kest Andrei Serban, het Resi dentie Orkest en Ramses Shaffy. Het Vlissingse pro gramma staat nog niet hele maal vast; er ontbreken nog drie te organiseren folkcon- certen, een volksmuziekfesti val in het voorjaar van '81 en vier theaterevenementen. De bedoeling is ook nog een aantal popconcerten te organiseren, twee met internationaal be kende groepen en zes tot acht met wat minder bekende groe pen. In Middelburg start het sei zoen woensdag 24 september met „Viva Europa", het twee ëntwintigste programma van Marijke en Sieto Hoving. Ver der zullen onder meer vijf verschillende stukken van het Zuidelijk Toneel Globe te zien zijn. Het gaat om Chinchilla van-Robert McDonald, Suus van Herbert Achternbusch, Het Atelier van Jean Claude Grumberg, Cecile van Mia Meijer en Troilus en Cressida van William Shakespeare. Er is volkstoneel: twee stuk ken van Herman Heijermans, door Herman Bouber, Louis nen lezen en schrijven wordt gekozen voor de werkwijze van de open school, voor degenen die niet kunnen lezen en schrijven en voor culturele minderheden worden andere programma's opgezet. Het uitgangspunt is de acti viteiten zoveel mogelijk ver spreid over het hele eiland te doen plaatsvinden. Daarom ook zullen de Walcherse ge meenten een deel van de kosten van het educatieve centrum moeten gaan betalen. In het rapport dat de Educatieve Werkgroep Walcheren over de wenselijkheid van het centrum uitbracht, worden de kosten van één cursusjaar geschat op een kleine 1,3 miljoen gulden. Het aantal deelnemers zou dan rond de 280 liggen. De werk groep hoopt op een ja van de gemeenten. Rijk en provincie zouden elk ook een deel van de kosten moeten dragen. Groepen die de vruchten van een dergelijke centrum zouden kunnen plukken zijn: analfa beten, geestelijk en lichamelijk gehandicapten, culturele min derheden zoals buitenlandse arbeiders of Surinamers, werklozen, huisvrouwen en bijna gepensioneerde mensen. Voorwaarde is steeds dat ze weinig of geen scholing hebben gehad. Voor degenen die kun- Uit in Zeeland betekent nu ook: Uit in Domburg Davids en Margie Norris ge schreven volksmusical „Ronde Ka" en het Reizend Volks theater uit Antwerpen met Volpone. Wat cabaret betreft komen Paul van Vliet, Frans Halsema en Dolf de Vries een avondje vullen in de schouw burg en wat het showwerk be treft zijn dat Robert Long/ Leen Jongewaard Jan Blaaser en Jos Brink/Frank Sanders. Tenslotte staan er optredens op het programma van het Rotterdamse Werkcentrum Dans en het Scapino Ballet. Voor koffie- en avondconcer ten zullen de kaarten steeds aan de zaal gekocht moeten worden. Jeugd en Muziek heeft in Middelburg nog een concert op stapel staan van muziek uit de periode Rusland 1920 door het Radio Kamerorkest onder lei ding van Ernest Bour met als solist Geoffrey Douglas Mad ge. In Vlissingen heeft J. en M. elke laatste zaterdag van de maand weer een jazzconcert gepland en evenals vorig jaar wordt het nieuwe jaar ingeluid met een concert „Happy New Ears" dat dit keer wordt sa mengesteld en gepresenteerd door Moniek Toebosch. VLISSINGEN - Voor het vierde achtereenvolgende jaar hebben de Showgroep Vlissin gen en de Personeels Vereni ging K.M.S. een Majoretten- festival georganiseerd in het Scheldekwartier. De meisjes zullen zaterdag 20 september hun beste beentje voorzetten. Evenals voorgaande jaren zal de netto opbrengst naar een goed doel gaan en dat is dit j aar de AVO Nederland, een ver eniging voor gehandicapten. Voor 't eerst komt het thea ter nu ook buiten de twee ste den op Walcheren. Op initia tief van de Z.V.U.-werkgroep Middelburg zijn in het dorps huis De Halve Maan in Oost kapelle vier evenementen georganiseerd, een nieuw pro gramma van Thérèse Stein- metz, een concert van het Mid delburgs Kamerkoor, een liedjesprogramma van de Belg Miel Cools en het Markus Evangelie verteld door de Vlaamse voordrachtskunste nares Tine Ruysschaert. Kaarten zijn steeds vanaf twee weken voor het evenement in voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV's in Domburg, Oostka pelle en Middelburg en bij Uit in Zeeland aan de Nieuwe Ha ven 41-43 in Middelburg. foto: Cor Schuilwerve. VLISSINGEN De echte Nederlandse Fietsersbond is afgelopen vrijdag op de veerboot Vlissin- gen-Breskens aktief geweest om de aandacht te vestigen op de slechte stallingsmogelijkheden. Leden van de E.N.F.B. deelden stencils uit aan de fietsers tijdens de overtocht. De directie van de P.S.D. gaat er kennelijk van uit dat de veerboten op deze lijn niet verbeterd hoeven worden, omdat de boten van Kruiningen-Perkpolder hier zullen gaan varen als de vaste oeververbinding over de Westerschelde klaar is, zo staat er in het stencil. Intussen blijft de kans op beschadiging van de los op dek gestalde fietsen groot. Intussen groeit de twijfel over de vaste oeververbinding, die er van de E.N.F.B. ook niet hoeft te komeneen fietspad is niet bij het plan inbegrepen en verkeer uit de randstad en Brabant naar België kan evengoed via Antwerpen. De bekers worden weer be schikbaar gesteld door cte Scheldebode. De toegangsbe wijzen voor het Majoretten Festival 1980 gaan dit jaai twee gulden kosten. Ze z'.jn verkrijgbaar bij de Schelder o- de, P.Z.C. en V.V.V. of aan de zaal. VLISSINGEN - Woensdag avond 10 september om 20.00 uur begint er een informatie avond over de V.O.S.-cursus in Vlissingen. Deze wordt gehou den in het Open Hof aan de A. Gogelweg. V.O.S. staat voor: Vrouwen oriënteren zich in de samenle ving. De cursus is bedoeld voor alle vrouwen, jong of oud, ge trouwd of niet getrouwd. Men heeft geen bepaalde voorop leiding nodig. De avonden worden gehouden op woensdag van 20.00 tot 22.00 uur in het Open Hof, te beginnen op 17 septem ber, voor meer informatie kan men terecht op de voorlich tingsavond of telefonisch bij Jannie Syriër, 01184-63276 of Ellie Walraven 01184-18964.

Scheldebode | 1980 | | pagina 1