Geen alcohol bij wedstrijden bowlingbond Biggekerke CLUBHUIS „MARNIX" START CURSUSSEN VOOR VOLWASSENEN UIT. HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Thema-avonden: Emancipatie en subsidie Nieuw Stoffencentrum in Jacobstraat Vlissingen Studie Nazomerrit Scheldegouwen Minihockey T.M. -lezingover gezondheid Fietstocht voor het hele gezin Kynologen starten met ringtraining Kader Finse winkel importeert grenen meubels Speeltuin DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 *2.1 3 Zeeuws hockey wordt volwassener MIDDELBURG - Hockey in Zeeland. Er wordt buiten deze provincie nogal eens smalend over dat Zeeuwse hoc key gepraat. Het stelt daar tenslotte op die kleigronden over het algemeen toch niet zoveel voor. Die clubs uit Zeeland zul je op korte termijn echt niet in de hogere klassen ontmoeten. En wat verder naar beneden spelen ze dan nog vaak een min of meer ondergeschikte rol. Zo werd en wordt nog door velen over het hockeyen in Zeeland gedacht. Maar er komt, weliswaar geleidelijk, verandering in. Om dat aantoonbaar te ma ken dienen we de ranglijst van de vierde klasse E van het vorig seizoen eens nader te bekijken. Wat we daar zien is een vin gerwijzing, het bewijs dat het Zeeuwse hockey een stapje voorwaarts aan het maken is. De kopgroep van die ranglijst bestond maar liefst uit drie van Zeeland afkomstige ploegen, te weten het met drie punten voorsprong kampioen gewor den en naar de derde klasse ge promoveerde Vlissingen (25), gevolgd door Rapide uit Hulst >(22) en Olympia uit Terneuzen (20). De grote winst voor Zee land zit vooral in het feit dat de genoemde kopgroep een bijna ongekend ruime voorsprong (zeven punten) had op de eerstvolgende (HSD). Er is met andere woorden kwaliteits verschil tussen die koplopers en de rest geweest. Vlissingen, Olympia en Rapide hebben el kaar in die situatie hevig be concurreerd, hetgeen de kwa liteit zeer ten goede kwam. HSD-voorzitter Hans Blom ziet echter meer heil in de ni velleringsgedachte (niet alleen kwaliteit in de top, maar ver deeld over de hele klasse): „Het is natuurlijk veel beter als er in een hele afdeling weinig krachtsverschil is. De bonds- competitie wordt regionaal in gedeeld. Je komt dus met het probleem te zitten, dat je ster kere verenigingen hebt, die alle mogelijke moeite doen om die vierde klasse uit te komen, wat zelden lukt. Die zullen, zolang ze in de vierde klasse zitten, jaar in jaar uit gecon fronteerd blijven worden met verenigingen die zeggen van: gezelligheid staat bij ons voor op Het gevolg voor eerstgenoem de verenigingen is dat ze tij dens de competitie een aantal gemakkelijke wedstrijden en één of twee moeilijke wedstrij den hebben. Als ze die moeilij ke achter de rug hebben, en ze hébben die gewonnen, nou dan zijn ze kampioen ook". Kwaliteit, daar draait het allemaal om. Kwaliteit die Zeeland echt wel heeft, maar het ongunstige voor deze pro vincie is dan dat het door de bank genomen slechts zelden bij machte is die kwaliteit voor zichzelf te behouden. Denk aan Middelburg dat in de voorgaande drie seizoenen steeds een interessante rol vertolkte in de derde klasse. Aan het eind van het seizoen '78-'79 trokken zich acht spe lers terug. Middelburg kon die klap uiteraard niet zo gauw verwerken, heeft het vorig jaar dan ook erg moeilijk gehad en eindigde op de laatste plaats van de derde klasse D. Bij Middelburg speelt ook Een plaatje van de wedstrijd Jong Oranje - De Liberoos in Vlissingen. MIDDELBURG - Maandag 8 september houdt mevrouw Boorman van het CRM bureau Zeeland in het stadhuis in Middelburg een lezing over het thema „Emancipatie en subsi die". Maandag 15 september wordt de doorgesproken theo rie van 8 september praktisch uitgewerkt. Beide avonden be ginnen om acht uur en zijn georganiseerd door de Stich ting Middelburgse Vrouwen raad. Belangstellenden kun nen zich opgeven bij mevrouw Sandberg-Braat, Churchill- laan 2 in Middelburg, tel. 01184-14008090. MIDDELBURG - De Motor en Autoclub „Scheldegouwen" uit Middelburg houdt vrijdag 5 september een „Nazomerrit". Dit is een puzzeloriëntatierit met een lengte van ongeveer veertig kilometer. Inschrijven is mogelijk voor bestuurders van auto's en mo toren vanaf half zeven in de kantine van de v.v. Middel burg, aan de Nadorstweg in Middelburg. De eerste deel nemer start om zeven uur. VLISSINGEN - Vorige week donderdag is er in de St. Jacobsstraat 30 in Vlissingen een nieuw stoffencentrum opengegaan. Eigenaresse mevrouw de Hond: „We hebben de afgelo pen week aan de reacties van de mensen gemerkt dat er in Vlissingen behoefte bestaat aan een goede stoffenhandel". De heer de Hond staat al heel wat jaartjes op de markten met stoffen en mevrouw de Hond is nu in de winkel begonnen. Het interieur heeft hoofdzakelijk de kleuren blauw en wit en ziet er gezellig uit, maar dat mag dan ook wel na twee maanden van hard werken en opknap pen. Er zullen steeds zoveel mogelijk verschillende stoffen in de winkel aanwezig zijn. Het minihockey is in opmars. mee dat het nog steeds geen ei gen clubhuis rijk is, als enige hockeyclub in Zeeland. Dat betekent vaak dat de echte clubgeest, het teamverband en de eigen identiteit naar buiten toe verre van ideaal zijn. Stu die is de belangrijkste reden voor vertrek van de Zeeuwse hockeyers. Het onderwijsaan bod in Zeeland is de laatste jaren wat gevarieerder gewor den, maar toch nog niet in die mate dat het vertrek van stu derenden naar elders in eniger mate kan worden voorkomen. Het merendeel gaat in de stu dieplaats hockeyen. Deze (stu dentenverenigingen bieden natuurlijk veel meer mogelijk heden en de Zeeuwse vereni gingen betalen de rekening, zoals bijvoorbeeld Middelburg dat aan den lijve ondervond. Er is meer. Er is in Zeeuws verband een speciale overgang gevormd van minior (8 tot 10 jaar - zestallen) naar junior (elftallen). Dat houdt in dat de al wat meer met de hockeybe- ginselen bekend zijnde minior tot de ED-categorie (achttal len) wordt toegelaten en daar onder andere weer een stap verder in de richting van het „echte" competitiehockey maakt. De belangstelling voor de MIDDELBURG - De T.M. leraar A. van Dongen houdt vanavond een lezing over ge zondheid op het adres Girses- land 2 in Middelburg. Van Dongen, die zich be- wustzijnsdeskundige noemt, wil de relatie tussen transcen dente meditatie en gezondheid uitleggen aan de hand van wetenschappelijk onderzoek over onder meer stofwisse lingsniveau, aantal hartslagen en bloeddruk tijdens de medi tatie. Iedereen kan gratis naar binnen, het begint om half acht. MIDDELBURG - De wijk- vereniging Zuid in Middelburg heeft voor aanstaande zater dag een fietstocht georgani seerd waaraan het hele gezin kan meedoen. Vanaf half twee kunnen liefhebbers starten bij het wijkgebouw Zuiderbaken aan de Rentmeesterlaan. De deelnemers en deel neemsters moeten tijdens de dertig kilometer lange tocht allerlei opdrachten uitvoeren. Het einde van de fietstoer is de kinderboerderij in Middelburg waar ruimte is voor een mini- picknick. KAPELLE - De Kynolo- genclub Zeeland gaat dinsdag 9 september van start met ringtraining voor exposanten op hondententoonstellingen en clubmatches. De theorieavond zal gehou- den worden in Hotel de Cais son in Kapelle en begint om halfacht. De praktijklessen vinden plaats in Yerseke en beginnen dinsdag 16 septem ber. Voor nadere inlichtingen kan men bellen naar mevrouw Rijn-Leijs, tel. 01102-1635. hockeysport in Zeeland is be slist nog verre van optimaal te noemen. Hans Blom verwoordt de situatie op Schouwen Dui- veland aldus: „Het wordt be ter. Het werd natuurlijk beke ken als een elitesport. Dat wordt minder, tenminste die indruk hebben we. En daar zijn we erg blij om ook. We hebben er als bestuur toch al tijd naar gestreefd om te zeg gen van: jongens, het woord „elitair" of „elite" komt in ons woordenboek niet voor. We hebben altijd geprobeerd ie dereen erbij te betrekken, zo veel mogelijk uit alle lagen van de bevolking". Het etiket dat op elitair zou kunnen duiden moet dus ver wijderd zien te worden. Vooral bij clubs die nog maar pas be gonnen zijn, HCGO bijvoor beeld (heeft haar domicilie overigens in Middelharnis), want daar zal hockey in de meeste gevallen een compleet nieuw sportverschijnsel zijn, laat staan dat het ingeburgerd zou zijn. Ook met het oog daar op. Het district Zeeland pro beert de hockeysport bij een groter publiek onder de aan dacht te brengen door het aantrekken van klinkende namen. Zo speelde zich vorig jaar maart op het Vlissingse sportpark „Bonedijke" een demonstratiewedstrijd af tussen de hockeydames van Jong Oranje en De Liberoos, een uit eersteklassers bestaand team dat in wisselende sa menstellingen overal in het land op uitnodiging speelt ter bevordering van het (dames) hockey. Enige tijd terug bleek ook ex-international en thans de managersfunctie van het Nederlands damesteam ver vullende Nel van Kollenburg bereid om een demonstratie zaalhockey te geven. En pas geleden speelde het eerste da mesteam van Middelburg als voorbereiding op de komende competitie tegen de tweevou dige ex-landskampioen Were Di. Wie eens een wedstrijd wil zien: de hockeycompetitie be gint deze week. Zeeland werkt er echter kei hard voor om uit de schaduw te treden. Niet in de laatste plaats met betrekking tot het kader werk. Behoudens de jaarlijks terugkerende scheidsrechters- cursussen zijn ook een jeugd leiderscursus, een jeugdbege leiderscursus (voor ouders vooral), twee oefenmeester A- cursussen en twee technische dagen onder leiding van ex- bondcoach Cees Tania, waar hoofdzakelijk het minihockey aan bod kwam, een bewijs van dat harde werken. Onder lei ding van de heer Braker, do cent lichamelijke opvoeding en lid van de Commissie Sportie ve Recreatie afdeling Zeeland, is bovendien in samenwerking met de hockeybond voor res pectievelijk de kadermensen MIDDELBURG - Het Finse winkeltje aan de Lange Viele 69 in Middelburg heeft sinds kort een exclusief assortiment massief grenen meubelen in de showroom staan. Deze meu belen worden rechtstreeks geïmporteerd uit Scandinavië, zodat de prijs redelijk kan blij ven. De showroom is ingericht als een gezellige huiskamer, waarin iedereen vrijblijvend een kijkje mag komen nemen. Het assortiment uit Scandina vië omvat spiegels, losse kast jes, houten lampen, wandkas ten, komplete slaap- en woon kamers, eethoeken en zitgroe pen. en de kinderen zelf eens op twee avonden aandacht be steed aan het „Spelen met kin deren". Deze werden voor Schouwen Duiveland en Goe- ree Overflakkee in Zierikzee gehouden, voor Walcheren in Vlissingen en voor Zeeuwsch- Vlaanderen in Hulst en Ter- neuzen. Of daar een vervolg op komt is nog niet bekend. Ook op clubhuisgebied zijn er verbeteringen aangebracht. Halverwege oktober 1979 mocht Goes zijn eigen clubhuis inzegenen. Begin november kon HSD (Zierikzee) dat even eens doen, ook al gaat het hier „slechts" om een van Voorne overgenomen semi-permanent clubhuis. Dergelijke huisves tingsprojecten gaan ook niet aan Zeeuws-Vlaanderen voor bij. Rapide heeft laten weten dat het mogelijk medio 1981 een nieuw complex (met drie velden en een clubgebouw met bijbehorende kleedruimten) kan gaan betrekken in het be stemmingsplan „Zoetervaart". Binnenkort hoopt men daar met de bouw te kunnen begin nen. Olympia hoopt min of meer datzelfde een jaar later (najaar 1981) te kunnen be werkstelligen in het uitbrei dingsplan „Oude Vaart" (te genover sporthal 't Zwaantje). VLISSINGEN - In het Clubhuis „Marnix" van de Stichting Sociaal-Cultureel Werk Vlissingen (SKW), ge vestigd aan de Noordbeekse- weg 18 in West-Souburg, zul len aan het begin van het nieuwe seizoen weer diverse cursussen voor volwassenen worden begonnen. Zoals bekend is het clubge bouw enige tijd geleden uitge breid waardoor het thans meei mogelijkheden biedt om aan de groeiende behoeften van de wijken te voldoen. Er zijn twee lokaliteiten, welke gelijktijdig benut kunnen worden. Er komen méér mogelijkhe den voor poppen maken. Eén cursus is al volgeboekt, maar het zal goed nieuws zijn dat er op maandagochtend èn op maandagmiddag ook een cur sus poppen maken gaat draai en onder leiding van Irene Goesseije. Er is een nieuwe cursuslei der aangetrokken voor een cursus bloemschikken, welke op maandagavond zal worden gehouden. Op dinsdagmorgen komt er een cursus spinnen onder leiding van Corrie Tilroe en op dinsdagmiddag komt er iets heel nieuws, namelijk een cursus „eigen kleding maken", waarvoor eveneens een leid ster is aangetrokken. Op woensdagmorgen komt er een contactkoffiemorgen met creatieve bezigheden. Gastvrouw zal zijn Janny Ju- melet. Op woensdagavond zal de heer Juursema een cursus eenvoudig conversatie Engels gaan geven. Met het bovenstaande pro gramma is al ingespeeld op de signalen, die uit de wijk zijn ontvangen. De deelnemers- prijs voor de cursussen is veer tig gulden voor tien lessen. De contributie voor de koffie- contactmorgen is 2,50 per keer. Om precies te weten hoe veel deelnemers er zullen zijn kunnen belangstellenden zich opgeven in het clubhuis „Mar nix", Noordbeekseweg 18, West-Souburg, telef. 67022. Bij geen gehoor kan men me vrouw Verstraate bellen, telef. 63253. Inmiddels is ook het programma voor de jeugdclubs gereed. Dat zal binnenkort na der worden bekendgemaakt. BIGGEKERKE - De Bow lingbond Biggekerke opent maandag 8 september het nieuwe seizoen met een ken nismakingsavond in Bowling centrum de Kaasboer. Op deze avond zullen de teams voor de huiscompetitie worden sa mengesteld. Het eerste team van Biggekerke doet dit jaar mee in de landelijke competitie van de vierde klas. Er start dit jaar ook nog een tweede team in de landelijke competitie. Nico Claessen, secretaris van de bowlingbond Bigge kerke, vertelt wat meer over deze sterk in populariteit groeiende bowlingsport. „Veel mensen zien het niet als een echte sport, omdat er tijdens het spelen wel eens een pilsje wordt gedronken. Dat is na tuurlijk onzin. Tijdens offi ciële wedstrijden wordt er be slist geen alcohol gedronken, dat is zelfs verboden door de bowlingfederatie. Er is dan ook een heel andere sfeer in de zaal. Maar natuurlijk is het bowlen ook als recreatiesport zeer geschikt." Het bowlen (ofte wel kege len) wordt in Nederland steeds populairder. Er worden ieder jaar vele bowlingbanen bijge bouwd en nieuwe bow lingclubs opgericht. Hoewel de mannen in de meerderheid zijn, spelen ook veel vrouwen mee, vaak ook echtparen. In de Biggekerkse clubs is het jong ste lid 18 en het oudste 64. De bowlingbond Biggekerke telt 115 leden. De bond orga niseert een verenigingscom petitie in bowlingcentrum de Kaasboer op maandag en dinsdagavond. Alle leden kun nen er aan meedoen. Men speelt in teams bestaande uit vier personen. Er wordt in teamverband gespeeld maar er wordt ook een individueel klassement bijgehouden, ver deeld in klassen. Om de com petitie ook voor niet zo geoe fende spelers interessant te maken, speelt men met het handicap-systeem. Dat bete kent dat men gerekend naar het behaalde eigen gemiddelde een aantal extra punten krijgt, zodat iedereen een kans heeft om te winnen. De competitie begint in september en eindigt in mei. ,,Er bestaat bij veel recrea tiebowlers toch vaak een soort drempelvrees om zich aan te sluiten bij een bowlingbond", zegt Nico Claessen. „Zij kijken dan op tegen de leden die daai spelen met hun eigen bal en ei gen schoenen. Maar dat is he lemaal niet nodig. We zijn al lemaal beginnelingen geweest. Het gemiddelde resultaat va rieert bij ons trouwens van 80 tot 180, dus van laag tot hoog. Indien er voldoende interesse voor is worden er ook trai ningsavonden georganiseerd foto: Cor Schuilwerve. onder leiding van een erkende bondstrainer." Naast de huiscompetitie speelt de bowlingbond Bigge kerke ook mee aan de landelij ke competitie en doet men mee aan toernooien. Dit jaar zal de bond ook zelf een groot natio naal toernooi organiseren en wel op 29 en 30 november. Wie meer over de bowlingsport wil weten kan een kijkje nemen op de kennismakingsavond of in lichtingen vragen bij het bow lingcentrum. (Vervolg vah pagina 1) Wanneer het droog was werd het verbrand, de zoute as werd met zeewater vermengd en in ronde, ondiepe ijzeren pannen werd op grote ovens het water eruit gedampt. Er bleef dan een prachtig wit zout over". Het is verleidelijk om door te lezen, de draad van het verhaal is gemakkelijk opgenomen, zelfs als je met een trefwoord midden in de tekst begint. Nog een trefwoord: vrije nering. „Achter die keurige omschrij ving ging een verschijnsel schuil, dat bekend stond als commissievaart of, nog duide lijker, kaapvaart. Het was een toegestane en aangemoedigde vorm van zeeroverij. Toege staan in die zin, dat de kapi teins van schepen „kaapbrie- ven" konden krijgen: machti gingen van de overheid om zich op de vrije zee te gedragen als een particulier oorlogsschip. Dat betekende dat men zich in de eerste plaats moest beper ken tot het veroveren van schepen die onder een vlag voeren van een land waarmee men in oorlog was. Daarnaast mochten ook neutrale schepen veroverd worden wanneer die contrabande vervoerden: goe deren bestemd voor de vijand. Maar de zee was groot en de buit rijk en als er al iemand overbleef om te klagen, dan waren de autoriteiten altijd nog heel ver uit de buurt. Vanuit Middelburg en Vlis singen voeren in de laatste helft van de zeventiende eeuw behalve de koopvaarders ook grote aantallen kaapvaarders uit. In 1704 nog, tijdens de Spaanse Successieoorlog, had Middelburg 22 schepen in de commissievaart, bemand met 3361 koppen en voorzien van 914 stukken geschut en ook op de Vlissingse kapers voeren in de bloeitijd van dit bedrijf te gen de 4.000 man. In de geschiedenislessen op school leerde je vroeger nooit zo veel over die kapers. Wel over de wreedheden die de Duinkerkse kapers begingen, maar ja, die kaapten dan ook Nederlandse schepen. Terwijl kaperkapitein Piet Hein een nationale figuur werd en het zelfs tot luitenant-admiraal van Holland bracht. Misschien speelt daarin mee dat hij door het veroveren van de Spaanse zilvervloot de zakken van zijn reders niet onaanzienlijk spekte Met het onder water bom barderen van Walcheren aan het eind van 1944 verdwenen de Duitsers, maar ook de tuin van Zeeland, zoals Walcheren genoemd werd. Voordat de bomen en struiken van de nieuwe en veel minder mooi aangelegde tuin een beetje om vang begonnen te krijgen, waren de Duitsers al weer te rug. De welvaart bracht ze Volkswagens waarmee ze zich in groeiend aantal richting Walcheren begaven. De mar ken waren welkom en de Duitsers bepaalden het gezicht van het toerisme op Walche ren, dat de speeltuin van een veel groter gebied werd. Rob van Hoek vindt dan ook de verklaring van de naam Walcheren als „land van de vreemdelingen" de mooiste verklaring. „In de Germaanse talen betekende „walh": vreemdeling, onbekende. Dat woord komt zowel voor in het Duits, waar met „wal" een Romaan wordt bedoeld, als in het Angelsaksisch, waar een „wael" een Kelt is. Het ligt voor de hand dat er een be paald volk is ingevuld, waar eerst het begrip „vreemde" bestond en logischerwijs zijn dat dan de Romanen voor de Germanen en de Kelten voor de Angelsaksen". Maar hij toont zich niet erg ingenomen met de nieuwe ontwikkelin gen; het laatste hoofdstuk heeft hij genoemd. Het nieuwe Walcheren het begin van 't einde Hier somt hij een serie plannen op die het gebied nog meer aan schoonheid doen verliezen, zoals de op handen zijnde ruilverkaveling, de aanleg van een snelweg van Middelburg naar de Ooster- scheldedam, de verlaging van het grondwaterpeil en de zo genaamde verbetering van de B-wegen, die het eind van een deel van de wegbeplanting betekent. Rob van Hoek slaagt er in de kwalijke invloed die de nieuwe tijd op het eiland heeft gehad niet in zijn toon te laten doorklinken. Maar hij noemt het wel. Realistisch is ook de foeilelijke voorplaat van het boek: de kerk van Zoutelande, de zee en duinen erachter en op de voorgrond auto's, en vooral volkswagens. Het ziet er uit als een ansichtkaart, uit pakweg 1959. HNet boek is uitgegeven door Zomer Keuning Boe ken B.V. uit Ede. De penteke ningen van Inge van der Kooy hadden niet anders kunnen zijn en Wil Riemens tekende voor de foto's. i

Scheldebode | 1980 | | pagina 11