Seriand: hét recreatiegebied en zonnigste deel van Noorwegen Eten van een „Noorse tafel een kunst die je moet leren VARIA FRED. OLSEN BERGEN LINE BIEDT ENIGE DIRECTE ZEEROUTE VANUIT AMSTERDAM 9 Door René van der Velden Het „op vakantie gaan" is jaarlijks aan vele veranderingen onderhevig. In 1980 lijkt dit nog meer te spelen dan anders. Mensen zijn duidelijk op zoek naar een alternatieve vakantiebestem ming. Uit cijfers blijkt dat de Scandinavische landen meer in trek komen. Voor degenen die in Zuid-Europa al te vaak hebben ervaren dat ze door de Hollandse bomen het buitenlandse bos niet meer konden zien, blijkt een land als Noor wegen een ideale nieuwe vakantiebestemming. Zee route Het Scandinavische „koude buffet" ofwel het „koldtbord" geniet zo langzamerhand een zekere faam in ons land. De lekkerbekken onder de Noorse vakantiegangers kunnen er vaak niet genoeg van krijgen hun vrienden en kennissen breeduit verslag uit te brengen over de culinaire geneugten van de Noorse eettafels, die plunderklaar staan aan boord van de naar en van Noorwegen varende passagiersschpeen van de Fred. Olsen-Bergen Line. Straatbeeld in het oude gedeelte van Bergen, de tweede stad van Noorwegen. Als je niet om de haverklap een landgenoot tegen het lijf wil lopen is Noorwegen nog een land met volop perspectie ven. Er is volop ruimte, wat van het grootste belang is voor de kwaliteit van de vakantie bezigheid. Aan de fjorden, bergen en eilanden weten steeds meer Nederlanders veel genoegen te beleven. Vorig jaar werd een nieuw rekord in het toeristenverkeer van Neder land naar Noorwegen geboekt. Cijfers van het Noorse Cen traal Bureauvoorde Statistiek wijzen op een toename van het aantal Nederlandse overnach tingen in hotels van 8,4%. On geveer 145.000 Nederlanders ontdekten of herontdekten Noorwegen vorig jaar, wat een verdubbeling betekent in tien jaar tijd. Het Noorse Sorland (de zuidkust) is het zonnigste deel van Noorwegen. Het heuvelachtige gebied is een landschap „om te gebruiken", zoals Helge Sundsvik, de VW-directeur van Kristiansand het uitdrukt: om te watersporten, te zonnen, wandelingen te maken of om activiteiten met de kinderen te ondernemen. „De idyllische plekjes liggen als het ware als een parelsnoer aan elkaar geregen. We noemen Sorland daarom graag hét Noorse recreatiegebied", waar onze verslag gever het roerend mee eens is na een verblijf van vier dagen aan de Noorse zuidkust. De belangrijkste steden in Sorland zijn Bergen, Stavan- ger en Kristiansand. Bergen is een mooie vrij grote stad met twee havens en volop attrac ties: vismarkt, aquarium, mu sea, kabelbaan naar de berg Ulrikken en niet te vergeten een aantal genoeglijke rond ritten. Aan te bevelen is de bustocht naar de geboorteplaats van Edward Grieg, de grootste Noorse componist. Op de te rugweg wordt een 800 jaar ou de Fantoft Staafkerk bezocht, een uniek voorbeeld van Vi- kingse bouwkunst, die men alleen in Noorwegen vindt. Deelname aan deze drie uur durende tocht kost ongeveer twintig gulden. Op de zuidwest-kust van Noorwegen ligt de meer dan 850 jaar oude industrie- en handelsstad Stavanger. Het is een centrum geworden voor de steeds meer uitgebreide olie- aktiviteiten in het Noorse deel van de Noordzee. Stavanger is een van de ingangspoorten van vakantieland Noorwegen. De stad is een combinatie van oud en nieuw. Het oude gedeelte, dat geheel in tact is gehouden, is werkelijk een be- Een van de attracties van Stavanger: een bustocht naar „De Preekstoel" in Rogaland. Deze uitspringende rots „duikt" recht in de Lysefjord. zoekje waard. In het centrum van de stad zijn de laatste jaren vele moderne gebouwen met kantoren en winkels als pad destoelen uit de grond gerezen. Midden in het centrum ligt de markt met een gezellige be drijvigheid en een prachtig uitzicht over het hart van Sta vanger: de haven. Men vindt er ook de Domkerk uit 1125, die tot een van de best bewaarde kerken in Noorwegen behoort. De veerhaven Kristiansand is de zuidelijkste haven van Noorwegen en in het hoofdsei zoen derhalve een toeristen plaats bij uitstek. 35 Procent van de toeristen per auto komt hier Noorwegen binnen. Op de eerste plaats Duitsers, maar direct daarna zijn het Nederlanders die van uit Kristiansand hun vakan tieland gaan ontdekken. In de statistiek van de overnachtin gen staan de Nederlanders zelfs aan de spits. De meeste bezochte attractie in Kristiansand is het „Dyre- parken", maar ook de vijf ki lometer lange spoorbaan met een stoomlocomotief uit 1895 is vermeldingswaard evenals het openluchtmuseum met bij na dertig gebouwen uit stad en dorp en met Noorse tradities en cultuur. „Ontdek de vrijheid", zegen de reisfolders over Noorwegen. „En begin in Sorland", voegen wij eraan toe voor degenen die het een en ander in praktijk willen gaan brengen... De haven van Bergen met op de achtergrond de berg Ulrikken (700 meter hoog) die te bereiken is met een kabelbaan. „Vooral belangrijk voor ons is de gunstige prijsontwikke ling de laatste jaren en de uit stekende kwaliteit van de overnachtingsplaatsen, maal tijden en transport", aldus di recteur Agnar Romberg Be- rentsen van het Noors Natio naal Verkeersbureau. „Maar we denken natuurlijk ook aan de overweldigende natuur, het uitstekende klimaat (bedenk dat Zuid-Noorwegen een ho gere gemiddelde temperatuur en veel meer zonne-uren heeft dan Nederland), de schone, frisse lucht, de geweldige ruimte en mogelijkheden voor een actieve en natuurlijk van zelfsprekend de Noorse gast vrijheid, die borg staat voor een plezierig verblijf", aldus Agnar Romberg Berentsen. Noorwegen is dan ook meer dan een „redelijk alternatief" voor de Nederlandse vakantie ganger. Misschien wel omdat Noorwegen meerdere over eenkomsten vertoont met Ne derland. „Nederlanders voelen zich hier thuis omdat ze overal water zien", vertelt de V.V.V.-directeur van Kris tiansand, de zuidelijkste ha venstad van Noorwegen. Een van de diverse banden die Nederland in het verleden met Noorwegen heeft gevormd is nog altijd terug te vinden in de taal. In een restaurant bij voorbeeld sla je na het nuttigen van lunch of diner beslist geen gek figuur als je de gebruike lijke beleefdheidsvraag van de kelner beantwoord met „Da smokte goed". Dialect-Neder lands is in dit geval zuivers Noors. „Noorwegen is Limburg in. het groot" is een vergelijking die echter volledig de mist in gaat bij het aanschouwen van het werkelijk overweldigende natuurschoon: indrukwek kende fjorden (de langste is de Sognefjord: 180 km. lang, ge middeld vijf km. breed en een grootste diepte van 1245 me ter), machtige bergen (de Galdhoppigen in de Jatunhei- men is met 2469 meter de hoogste), uigestrekte bossen en lieflijke valleien. Afgezien van een kostbare vliegreis is Noorwegen goed bereikbaar met de auto. Vanuit Hanstholm en Wirtshal in De nemarken kan met de zogehe- tenSkagerak-expressen de overtocht gemaakt worden naar Kristiansand of Arendal in Noorwegen. Een van de be tere mogelijkheden om in dit nog onbedorven vakantieland te geraken wordt echter sinds 1976 geboden door de Fred. Olsen-Bergen Line. Deze Noorse rederij verzorgt met een drietal schepen de enige directe zeeroute van Amster dam naar Noorwegen. De retourreis met de Fred. Olsen-Bergen Line is een vakantiebelevenis op zich: een mini-cruise op een varend ho tel! Afhankelijk van de be stemming in Noorwegen (Kristiansand of Stavanger/ Bergen) hebben de zeevarende 21 uur of 3 2 uur volop gelegen heid om onbezorgd te relaxen, zodat ze al wat uitgerust aan hun vakantieactiviteiten be ginnen en ook weer fit thuis komen om hun dagtaak te her vatten. Tijdens de zeereis beschikt men over alle moderne facili teiten voor comfort en ont spanning aan boord: lounges, bars, restaurant, cafetaria, winkel (voor de voordelige in koop van drank en sigaretten) en de mogelijkheid om zich 's avonds uit te leven op een dansvloer. Naast deze veerdienst biedt de Fred. Olsen-Bergen Line ook veel kant-enklaar-vakan- ties. Nieuw in het aanbod is onder andere de Noordzee mi ni-trip: een bootreisje van vier of vijf dagen om even kennis te maken met varen én met Noorwegen (kosten 335.- of f 442.-). Zowel een regeling van de veerdienst als een folder over dergelijke kant-en-klaar-rei- zen van de Fred. Olsen-Bergen Line is gratis verkrijgbaar bij VCK-Zeereizen, Overtoom 1, Amsterdam, tel. 020-165151. Het Noorse „Koldtbord" geniet als paradijs voor lekkerbekken" steeds meer bekendheid in Nederland. Het eten van een „Noorse tafel" is een kunst die je moet leren. Veel mensen weten meestal geen weg te vinden in de werkelijke rijstebrijberg van heerlijk Noors voedsel. Ze stapelen hun borden in willekeurige volgorde vol. Sommige nemen in één keer zelfs veel te veel, omdat ze vrezen een tweede keer niet te mogen terugko men. De Noren hebben alle begrip voor deze onervarenheid, want elk land heeft nu eenmaal zijn eigen eetgewoonten. De Noren kijken er vreemd van op dat je erwten soep en hutspot niet samen kunt eten en dat heel grote pannekoeken met kaas, vrachten, jam, gember e.d. lekker kunnen smaken. „Noors eten moet je leren om er extra van te kunnen genieten" zeggen ze bij de Noorse rederijen. Daarom verstrekken ze enige richtlijnen voor „lekker Noors eten". Zo dient aan de langwerpige tafel, die „koldtbord" heet, een keuze gemaakt te worden uit de drie hoofdbestanddelen: vis, vlees en gevogelte en toetjes. Deze volgorde moet worden gevolgd, dus nooit vis en vlees samen op één bordje. Voor elke gang wordt een schoon bord gebruikt en men mag zo vaak langs de tafel gaan om „bij te tanken" als men wil. Er mag zoveel gegeten worden als men maar verwerken kan. Alleen de drankjes worden apart afgerekend. DE FLEV0H0F: KIJK SPEEL EN DOE PARK Een educatief recrea tiepark, ofwel een kijk- speel-doepark. Dat is de beste omschrijving van de Flevohof, in oostelijk Flevoland. Altijd goed voor een leerzaam en prettig dagje uit, voor jong en oud. Op een terrein van 150 ha kan de Flevohof-op- zet in twee hoofddelen woeden gesplitst. Een zeer belangrijk deel be staat uit het educatief centrum, dat wordt ge vormd door normaal functionerende agrari sche bedrijven alsmede een ring van expositie- palviljoens. Een andere publiekstrekker op de Flevohof is het kinder dorp. De agrarische bedrij ven, die volledig zijn aangepast aan dagbe- zoek, zijn toeristisch ge zien een schot in de roos. Jong en oud verdringen zich hier om de zeldzame hoenderrassen, jonge biggetjes, rundveestal, champignonkwekerij of tuinbouwkassen. De ex- positiepalviljoens om vatten onder meer een boerenkaasmakerij, een warme bakkerij, slagerij (met mogelijkheid tot b.v. barbecuen) brouwe rij, veiling. De exposities wisselen regelmatig. Ook het park en de plantsoenen (met thema- tuinen) zijn voor geïnte resseerden een lust voor het oog. Het tweede onderdeel van de Flevohof is dus het kinderdorp waar het zelf doen en bezig zijn van de jeugd voorop staat. Zo is er een kin derboerderij,! ndianen- dorp, speeltuin en klein lunapark. Verder is er een spartelbad van 2.500 m2 met ligweiden en een kinderrestaurant. Vol gend jaar komt daar een verwarmd overdekt zwembad bij. Dank zij de agrarische bedrijven en de exposi- tiepalviljoens is de Fle vohof ook geschikt voor een dagje-uit met slecht weer. Het park is het ge hele jaar geopend van 8.30 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 8,- voor volwassenen enf 5,50 voor kinderen. NOORWEGEN: NIEUWE VAKANTIEBESTEMMING VOOR NEDERLANDERS

Scheldebode | 1980 | | pagina 9