Collecte voor de kankerbestrijding mu folders laten verspreiden Volgend seizoen misschien twee reddingsposten De Scheldebode De Scheldebode Open dag voor met-fruittelers op Proefstation voor de Fruitteelt Ondanks initiatieven campingeigenaars en Goese Reddings-Brigade: STICHTING ZEEUWS STUDIEFONDS CONCERT IN GROTE KERK VAN VEERE DÏIMWTEV BKULOFT Atletiekwedstrijden voor gehandicapten en KNAU-leden Evenementen Oostkapelle Orgelconcert VERklEZI.\GE\ VAN HOOFDINGELANDEN WATERSCHAPPEN Vrouwenhuis heelt toch telefoon RENTELOZE VOORSCHOTTEN GOES Initiatieven van campingeigenaars en de Goese Reddings Brigade om dit jaar nog een reddingspost aan het Veerse Meer te creeren, hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd. Het uitblijven van een aan de Stichting Het Veerse Meer gevraagd startsubsidiebedrag van 2600.— vormt het enige struikelblok voor de komst van meer reddingsfaciliteiten aan het meer. Het belang van die faciliteiten wordt door de betrokkenen echter wel degelijk ingezien. Vandaar dat er in september opnieuw plannen zullen worden gesmeed om volgend jaar op gro tere schaal dan nu de bedoeling was reddings mogelijkheden te creeren. Onvoldoende Welkom Alles kan maar niet zonder Wat U ook wilt via Bel voor informaties 01184-19910 op Walcheren of een gedeelte daarvan DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 219 DIT JAAR NOG GEEN REDDINGSPOST AAN HET VEERSE MEER Politie te water: Geboft met het slechte weer." De heer Buysrogge, eigenaar van camping „De Witte Raaf" in Arnemuiden, ijvert al ja renlang voor de komst van een reddingspost, die als aanvul ling zou moeten fungeren op het werk van de rivierpolitie. Deze politie schiet door gebrek aan tijd, materieel en man kracht tekort om voldoende in te spelen op de stroom van toeristen die hun recreatieve toevlucht zoeken op het Veerse Meer. De eigenaars van de drie campings aan het Veerse Meer (De Paardekreek, De Schots man en De Witte Raaf) vinden de komst van een reddingspost steeds meer noodzakelijk. Buysrogge: ,,'s Avonds na vijf, zes uur is de waterpolitie van het Veerse Meer af en dan is er geen controle meer. We zijn met drie terreinen soms dag en nacht in de weer om mensen op te sporen. Op een 500 meter van ons terrein zijn er onlangs weer twee mensen verdronken bij een eiland. Dit jaar zijn er al een stuk of zes mensen in het Veerse Meer verdronken en daarom willen we praatpalen op de eilanden met een vaste controlepost, zodat we altijd in kunnen grijpen met slecht weer en bij allerlei moeilijkhe den. Hoe dikwijls komt het niet voor dat er zeilboten in nood zijn die omslaan of op een ei land stuk liggen? Daarom zijn wij voor een soort A.N.W.B. op het water in combinatie met de reddingsbrigade en met de waterpolitie. Omdat de drie genoemde kampeerterreinen zodanig verdeeld zijn rond het Veerse Meer, kun je vanuit die posten heel het meer bewer ken". De plannen zijn er maar het geld ontbreekt? Waarom? „Bij GS ligt men achter op heel de beweging", vindt de heer Buysrogge. „Wij weten dat er gelden zijn die niet gebruikt worden, ook voor Rode Kruis en EHBO-posten. Er is gewoon geld in de Stichting Het Veerse Meer, maar dat is een stichting waar heel lang gepraat en ge zeurd wordt. Al meerdere ma len hebben wij verzocht om er eens iets aan te doen, maar ie dere keer krijgen we weer nul op het rekest. Ik denk dat het een kwestie is van gemak zucht", aldus de teleurgestelde campingeigenaar. Ook de Goese Reddings Bri gade betreurt het dat men dit jaar nog niet aan de slag kan. Naast het reddend zwemmen had deze brigade dan het va rend redden in haar pakket kunnen opnemen. Het aandeel van de Goese brigade zou heb ben bestaan uit het beschik baar stellen van mensen om vanuit camping „De Witte Raaf" een stukje Veerse Meer te bewaken. Het feit dat het slechts een zeer klein gedeelte van het meer zou zijn, dat onder die bewaking zou vallen, vormde een van de bezwaren die de Stichting Het Veerse Meer te gen de plannen had. Daarnaast speelde mee dat de beslissing (ja of nee tegen de plannen) op te korte termijn genomen moest worden door de provin cie en de betrokken gemeen ten. „Het experiment was vol strekt onvoldoende om het hele Veerse Meer te beveiligen", al dus wethouder J.H. Roose die namens de gemeente Goes zit ting heeft in de Stichting Het Veerse Meer. „Dat schreef de Goese Reddings Brigade ook in haar subsidie-aanvraag. Maar als we er nu aan zouden begin nen in het besef dat het inder daad volstrekt onvoldoende is, wat voor verantwoording la den we dan op ons. Je gaat dan verwachtingen wekken bij ge bruikers want een reddings- sport is een zekere mate van beveiliging. Daarom vonden wij dat we op dit moment beter niks konden doen", aldus de heer Roose. Wel is volgens de wethouder de afspraak gemaakt om met dankbaarheid voor het aanbod van de vrijwilligers van de GRB zo gauw mogelijk rond de tafel te gaan zitten om te pro beren tot een volledige beveili ging van het Veerse Meer te komen. Direct na de vakantie gaan enkele betrokkenen zich over de mogelijkheden bera den. Voorlopig wordt gedacht aan een tweetal professioneel uitgeruste reddingsposten, die ieder onder andere over een snelboot zullen beschikken. De dan noodzakelijke investering van ongeveer 57.000.--en de exploitatielasten moeten vol gens de heer Roose „door de gegjzamenlijkheid wel op te brengen zijn". Aan de kust zijn reddingsposten een normaal verschijnsel. Op de foto een actie van zo'n reddingsbrigade. De rivierpolitie stelt zich positief op tegenover de (eventuele) komst van meer reddingsfaciliteiten. „Ik kan het alleen maar toejuichen. El ke service die je in een bepaald recreatiegebied kunt verlenen is welkom", zegt de heer Slab- bekoom, groepscommandant van de groep Vlissingen. De heer Slabbekoorn erkent het tekort aan mankracht en materieel: „De recreatie is de laatste drie jaren bedroevend geweest door de slechte weers omstandigheden, maar bij be ter weer komt er een groter aantal mensen, wat uiteraard het aantal risico's verhoogt. We hopen dat we een grotere drukte zouden aankunnen, maar in wezen hebben wij tot nu toe geboft met het weer. Zolang het te koud is, vaart er maar een derde van de boten die aan het Veerse Meer liggen en zwemmen wordt er dan he lemaal niet gedaan. In de zo mermaanden proberen we zestien uur per dag een boot op het Veerse Meer te hebben, maar het meer is zo groot dat we andere maatregelen moeten nemen als het werkelijk zomer wordt. Bovendien is dan een derde van ons personeel met vakantie." Zoals gezegd moet er dit sei zoen op het Veerse Meer nog geroeid worden met de riemen die men heeft. Voor de cam pingeigenaars aan het Veerse Meer een kaostbare zaak om dat ze nu zelf steeds uit moeten rukken. „Op het moment kun nen de toeristen in nood ner gens anders op terugvallen. Per jaar moet per terrein toch zeker dertig tot veertig keer worden uitgerukt om mensen in nood te helpen", aldus Buijsrogge. Voor de Goese Reddings Brigade is het jammer omdat het enthousiasme voor dit ex periment niet is beloond. De Stichting Het Veerse Meer heeft nu nog even de tijd om te bezien of het sein voor volgend jaar op groen kan en moet worden gezet. En de rivierpo litie kan maar het beste hopen op het weer zoals we dat zo goed kennen in Nederland: slecht! René van der Velden VEERE - Zaterdag 23 au gustus wordt in de Grote Kerk in Veere een concert gegeven door het Kamerorkest „Musica Aeterna" uit Edegem. Dit or kest is samengesteld uit drie eerste violen, drie tweede vio len, twee altviolen, twee celli en één contrabas. De dirigent Ernest Maes is tevens in vaste dienst bij de Opera in Gent en maakt regelmatig televisie opnamen voor de BRT. Het repertoire van het ka merorkest bevat vooral muziek voor strijkers van de achttien de eeuw tot heden. Tijdens dit concert worden werken uitge voerd van Corelli, Mozart, Grieg en Van der Eyken. Voor nadere details kan men een programma verkrijgen bij Stichting Delta-Cultureel. In lichtingen zijn verkrijgbaar bij mevrouw van Heel-Loeff, Fa zantenlaan 11 in Veere, tel. 01181-684. De aanvang van het concert is acht uur en kaarten zijn verkrijgbaar aan de Grote Kerk zowel in voor verkoop als op de avond van het gebeuren a 7.50. VLISSINGEN - Zaterdag 23 augustus is het echtpaar Schroote, wonende in Ter Ree- de aan de Koudekerkseweg 81 in Vlissingen zestig jaar ge trouwd. Johannes Harmannus Schroote is geboren op 28 no vember 1892 in Groningen en Volkra Hendrika Damave is geboren op 13 mei 1892 ii Bolsward. De burgemeester van Vlissingen zal te zamen met zijn echtgenote de geluk wensen namens het gemeente bestuur overbrengen om streeks vijf uur op de trouw dag. Een beeld va het Veerse Meer: volgend jaar misschien met twee reddingsposten GOES - De jaarlijkse collecte voor de kankerbestrijding wordt dit jaar gehouden van maandag 25 augustus tot en met 7 septem ber. Vorig jaar bracht deze col lecte ruim negen miljoen gul den op. Dank zij onder onder deze opbrengst heeft het Ko- GOES - Op het Goese sport park „Het Schenge" wordt op zaterdag 30 augustus een atle tiekwedstrijd voor gehandi capten gehouden en een in- stuifwedstrijd voor KNAU-le- den (senioren en A-junioren). Deze wedstrijden beginnen om halftwaalf 's morgens en de or ganisatie berust bij „Sportclub Gehandicapten Beveland" en „AV '56". Voor de gehandicapten staan onder andere op het pro gramma: 60 meter, 200 meter, 400 meter, 800 meter, 1500 meter en 5000 meter, alsmede kogelstoten, speer- en discus werpen. Tijdens de instuif- wedstrijd wordt door de heren senioren en A-junioren 3000 meter gelopen en een sprint tweekamp over 100 en 200 meter voor senioren heren en dames en A-junioren heren en dames. ningin Wilhelmina Fonds met zo'n 25 miljoen gulden de kan kerbestrijding in ons land kunnen financieren. Dit jaar is een bedrag van 30 miljoen gul- 1 den nodig om allerlei opgezette projecten door te laten gaan. Dat geld wordt gebruikt voor onderzoek naar nieuwe be handelingsmethoden en is no dig voor betere voorlichting van de patiënt, maar ook voor zijn omgeving. Daarnaast komt de zorg voor de patiënt meer en meer centraal te staan. Een op de vier Nederlanders sterft aan kanker. In 1978 overleden ruim 17.500 mannen en ruim 12.000 vrouwen aan deze ziekte. Vandaar dat het Koningin Wilhelmina Fonds ook deze collecte voert met de leuze: „Je kunt en mag er niet omheen". OOSTKAPELLE - Op de evenementenlijst van het WV in Oostkapelle staan voor deze week de volgende dingen op het programma. Vrijdag 22 augustus wordt het seizoen afgesloten met me- dewerking van Baby den Toonder en de Boerenkapel in het Ontmoetingscentrum in Oostkapelle. Zaterdag 23 en woensdag 27 augustus zal er gevoetbald worden op het sportpark „Duinhelm", aan vang zeven uur in de avond. Maandagavond is er een bingo in de sportzaal welke begint om halfacht. MIDDELBURG - Het laat ste concert in de vrijdagavon dorgelconcerten 1980 zal vrij dag 22 augustus gegeven wor den door de organist van de Lutherse Kerk Jos Verpoorten. Op het programma staan wer ken van Bach, Pachelbel, Bus- tijn, Kittel, Homulius, Wesley en Heron. Het concert begint om acht uur in de Lutherse Kerk aan de Zuidsingel in Middelburg. GOES - Op woensdag 22 oktober vinden de verkiezin gen plaats van hoofdingelan den in zes van de acht Zeeuwse waterschappen. Kandidaten lijsten kunnen op woensdag 20 augustus worden ingeleverd. VLISSINGEN - In „De Scheldebode" van vorige week stond onder het stukje over de rommelmarkt die georgani seerd wordt door het vrou wenhuis uit Vlissingen geen telefoonnummer. Dat is 01184-63701. Secretariaat: Dam 31, MIDDELBURG, tel. 01180-28024 voor het studiejaar 1980/1981 kunnen nog tot 1 september aanstaande worden aangevraagd. Te laat ingediende verzoeken zullen niet in behande ling worden genomen. Het bestuur. Is Vlissingen e.o. Uw marktgebied? Of Middel burg e.o., dan wel geheel Walcheren? WiltU Uw reclame-activiteiten ook uitstrekken naar de Bevelanden? Of bovendien ook Zeeuwsch-Vlaanderen? Wellicht valt geheel Zeeland onder Uw actieradius! en zijn partnerbladen in de Zeebra Week bladen kunt U precies ctót gebied bestrijken, dat U van pas komt, tegen uiterst gunstige tarieven met uitgaven, die een formidabel lees be reik hebben met een uitzonderlijke service. INLICHTINGEN: Torenstraat 5 - Vlissingen - Telefoon 01184-19910 WILHELMINADORP Voor die mensen die geen fruitteler zijn, maar die toch wel eens willen zien hoe ap pels, peren, aardbeien en bes sen groeien wordt op zaterdag 30 augustus een open dag ge houden op het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelmi- nadorp. Om tien uur 's mor gens en om twee uur 's middags worden er rondleidingen van ongeveer anderhalf uur ge houden, waarbij de belang stellenden worden geïnfor meerd over onder andere mo derne fruitteelt, spuiten, ras sen, bestuiving en de teelt van kleinfruit. Zo rond de eeuwwisseling legden enkele vooraanstaande personen in de Zeeuwse land en tuinbouw de grondslag voor de oprichting van de proeftuin van de Vereniging Zeelands Proeftuin om de zich ontwik kelende tuinbouw te stimule ren. Een beroemde proef die daarin verandering teweeg bracht was die met 17 ver schillende appelonderstam men afkomstig uit Engeland en veredeld met o.a. Cox's Orange Pippin en Schone van Bos koop. Jarenlang heeft deze in 1924/25 geplante proef de aandacht van de Nederlandse fruittelers getrokken. Maar ook insekten en schimmels die de fruitteelt financiële schade berokkenden kregen de aan dacht evenals het bodemkun- dig- en bemestingsonderzoek. Zodoende werd er in de vijfti ger jaren in Wilhelminadorp al heel wat aan fruitteeltkundig onderzoek verricht toen de overheid besloot om per tak van tuinbouw één regionaal onderzoekcentrum tot lande lijk proefstation te verheffen. Voor de fruitteelt viel daarbij de keus op Wilhelminadorp. Buitenstaanders zouden - omdat er al sinds 1902 onder zoek voor de fruitteelt wordt verricht - gemakkelijk tot de conclusie kunnen komen dat men nu zo langzaamaan toch wel eens uitgestudeerd zou moeten zijn. Niets is echter minder waar, een bezoek aan de proeftuin zal dat duidelijk maken. Wel zijn de accenten steeds verlegd. Van opbrengst verhoging naar kwaliteitsver betering, beheersing van de produktiekosten, vergroting van de variatie in het aanbod en vermindering van de aan tasting van het milieu. Een zeer breed terrein waarvoor het onderzoek in Wilhelmina dorp in zeven verschillende af delingen wordt uitgevoerd. Dit zijn de afdelingen teeltonder- zoek grootfruit (incl. virologie, vruchtboomkwekerij, ge bruikswaarde, nieuwe rassen), teeltonderzoek kleinfruit, bo dem en bemesting, plante- ziektenkunde, insektenkunde, fysiologie (bestudeert de ge dragingen van de plant) en economie, t

Scheldebode | 1980 | | pagina 13