WERELDKAMPIOEN KOOS VOOR LANGE CARRIERE 't Wapen van Zeeland Goes bar-dancing-discotheek KOERS KOERIER STRANDHOTEL - VLISSINGEN uw 'hotel-huis' aan zee Mrandhotel KRITIEK Het tijdperk van de korte carrières. Die kreet is al zeer regelmatig te horen geweest in de afgelopen tijd. Vooral na de totale ineenstorting van het rijk van Bernard Hinault tijden de jongste Rond& van Frankrijk werd die term plotseling gemeengoed. Weliswaar is het veel te vroeg om de Breton af te schrijven voor de profwielersport op hoog niveau, maar de crisis die hij tijdens deze zomermaanden doormakt spreekt wel boekdelen. De volgende test is het wereld kampioenschap op 31 augustus in Sallanches, een plaatsje in de Alpen op zo'n vijftig kilometer van het Zwitserse Gendve. ZWARE VERSNELLING GESCHIEDENIS p„ aeze"ige Ingang Parkzijde Telefoon 01184-12297 Boulevard Evertsen 4 zomer en winter, om te rusten of te werken Ongedwongen eten in restaurant en bistro 'La Mer' Rust in g^nakkelijke zitjes, met bibliotheek en leestafel Sfeer aan de bar of op het overdekte en verwarmde zonneterras Comfort in 40 kamers, alle met bad of douche en toilet. Rijkstelefoon en tv. v Ruimte in zalen voor vergaderingen diners en - - - recepties tot 200 ps. VLISSINGEN een golden-tulip hotel Geschiedenis zal het gelijk van Raas bewijzen snel. maar kortstondig succes de gewrichten mogelijk onherstelbare schade aan te doen. Omdat in het internationale profpeloton wel met hun krachten smijtende mannen rondrijden, krijgen de "nadenkers" vaak het verwijt dat ze te afwach tend, te laf, te gemakzuchtig zijn. Joop Zoetemelk heeft tien jaar moeten wachten voordat hij de werkelijke erkenning kreeg. Hij had nog vier keer tweede kunnen worden in de Tour, maar zou door het grote publiek nimmer zo op handen zijn gedragen als nu. "Hi- nault heeft zijn knie kapotgereden. Dat heb ik niet gedaan", zei hij na het uitvallen van zijn belangrijkste opponent in de Tour van dit jaar. Met andere woorden: ik ben altijd zuinig geweest en die spaarzaam heid levert nu eindelijk rente op. Een andere slimme renner, die bijna constant bloot staat aan ernstige kritiek is wereldkampioen Jan Raas. Hij behoort tot het gilde dat zich niet stuk wil rijden in een mum van tijd en kiest zorgvuldig zijn wedstrijden uit. In het begin van zijn carrière nog met slopende solovluchten in de laatste kilome ters. Tegenwoordig speculeren op een massaspurt, waarin hij (de drie etappeoverwinningen in de Tour bewezen dat nog maar eens) veruit superieur is. Toch krjjgt hjj veel kritiek wanneer hij zjjn eigen plan trekt en nadenkt over het vervolg van zijn sportieve Daar zal -mogelijk- blijken of fijn verrassende opgave in de Tour inderdaad is ingegeven door het verstand of toch een gevolg is van de zware aanslag, die hij in de afgelopen jaren op zijn lichaam heeft gepleegd. De feiten zijn be kend. In de vijfde etappe van de Tour, tussen Luik en Lille, ging Hinault als een razende tekeer over de kasseien van de hel van het noorden. De combinatie'van aan houdend slecht weer en het force ren in die rit, zouden rechterknie de vernieling in hebben geholpen. Vanzelfsprekend viel na de opgave van Hinault ook het word doping. Cortisonen om precies te zijn. Een middel dat bij een verstandig ge bruik overigens helemaal niet zo verwoesten hoeft te zijn als alom wordt gesuggereerd, maar dat als naar bijverschijnsel heeft dat gene zingsprocessen vertraagd kunnen worden. Omdat het op de verboden lijst van de Internationale Wielren Unie (UCI) staat mogen renners dat echter niet gebruiken. Ook niet als gewoon geneesmiddel. Dat on dervond Joop Zoetemelk vorig jaar in de Ronde van Frankrijk, toen hij van zijn vertrouwensarts dokter Fuchs uit Parijs een preparaat had gekregen om de eetlust op te wekken nadat hij in de bergetappes door de zware inspanningen aan zienlijk in gewicht was afgenomen. Als één van de belangrijkste oor zaken van de korte loopbanen wordt echter vooral telken de zware versnelling, waarvan profs gebruik maken, genoemd. De zogenaamde "twaalf", genoemd naar het achter ste tandwiel dat slechts twaalf tandjes telt. Ook daar geldt dat een verstandig gebruik -bijvoorbeeld uitsluitend in belangrijke eind- spurts- niet funest hoeft te zijn. Zoals echter met alle "experimen ten" in de wielersport zijn er de waaghalzen, die een stapje verder willen gaan en in een veelvuldig gebruik van de grote versnelling een kans zien om hun betere concurrenten af te troeven. Door gaans leveren dergelijke inspan ningen een korte tijd succes op, waarna het bergafwaarts gaat met de renner. Op roem en geld volgt dan een storm van kritiek. Voor een coureur die dat lot treft niet zo heel erg. Hij heeft zichzelf naar de ondergang gefietst. Het vervelende is echter dat zijn uiterst onverstandige optreden de weg heeft geblokkeerd voor even goede, soms betere coureurs die er echter voor passen uitsluitend omwille van toekomst. Na zjjn opgave in de Ronde van Frankrijk had hfj het zwaar te verduren. Zelfs ploegleider Peter Post vergat zich even toen hy tegenover verslaggevers stelde toch ook zijn vraagtekens te hebben. Post herstelde die uitspraak, maar duidelijk is dat ook hij wel eens moeite heeft met de eigenzinnig heid van de Zeeuw. Toch is Raas, helemaal afgezien van de vraag of zijn optreden uit sportief oogpunt bekeken altijd even leuk overkomt, een bijzonder intelligente renner. Natuurlijk zou hij best bij de eerste dertig van de Ronde van Frankrijk kunnen ein digen, als hij zich daar op zou toeleggen. Maar al vrij vroeg heeft hij zijn werkterrein afgebakend. Hij is dé grootste specialist van het grote eendagswerk. Grote ronden zijn er uitsluiten voor dagsuccessen. De scherpe selectie van zijn pro gramma heeft tot gevolg dat zijn seizoen pieken en dalen kent. "De wijze waarop hij rijdt", heeft ex- coureur Piet Rentmeester eens ge zegd, "betekent dat hij nog jaren mee kan draaien aan de wereld top". Raas heeft voor een langdurig verblijf aan de top gekozen en dat houdt in dat er tijdig gas terug moet worden genomen. In de hui dige wielersport is dat onvermijde lijk. Daarom ook moet h(j gezien wor den als een grote kandidaat voor de wereldtitel. Want hoewel het par koers nog zwaarder is dan dat in Valkenburg zal hfj de felle pijn in zjjn rug trotseren, zodra het echt nodig is. Zjj grootste opponent heet mogelfjk Hinault. Een gekke situa tie elgenljjk De twee renners die wegens een blessure moesten opge ven in de Ronde van Frankrjjk als kemphanen in het WK-toernooi. Voor Raas in leder geval een schitterende kans te bewfjzen dat hjj er verstandig aan doet af en toe zuinig met zjjn krachten te zjjn. Want al wordt hjj nu regelmatig onder vuur genomen door de krlti- ci, de geschiedenis zal mocteh ultwjjzen dat alleen hjj gelfjk heeft. 'n avondje uit?

Scheldebode | 1980 | | pagina 23