kn-L/y s Witte Circus geeft drie dagen gratis voorstellingen Vrede en poëzie in werk van Benjamin Levy Spreiding „Waarom peuterspeelzaal nog verder van binnenstad" WOENSDAG 23 JULI 1980 TOTAAL OPLAGE 327.668 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG 9 Vrijdag eerste ronde van Aag- tekerke JUWELIER VAN DE REE Dertigste open tennistoernooi bibl/^~> DE SCH EBODE WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 Wetenschappelijk onderzoek moet voor alle bevolkingsgroepen verricht worden 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN MIDDELBURG - Sinds vorig jaar draait er in Zeeland (in Middelburg) een Instituut voor Maatschappelijk Ge richt Onderzoek (IMGO). Het is een niet-commercieel in stituut dat allerlei groepen en organisaties in Zeeland wil helpen door wetenschappelijk onderzoek voor ze te ver richten of te laten verrrichten. Het bedrijfsleven en de overheid hebben de mogelijkheid wetenschappers onder zoek te laten plegen naar de vragen waarop zij antwoord willen hebben. Andere groepen van de bevolking hebben die mogelijkheid nauwelijks, zo redeneert het IMGO dat graag op professionele manier in deze leemte wil voorzien. Om dit te kunnen betalen heeft het instituut voor dit jaar aan het provinciaal bestuur om subsidie gevraagd. De provincie moet nog over de aanvraag beslissen. Intus sen blijft het IMGO gewoon de aanvragen behandelen. Van de vier IMGO's die er in Neder land werken, is die in Zeeland één van de actiefste, maar ook die met het minste geld. On danks het feit dat het instituut vorig jaar de publiciteit meed uit angst voor een te grote hoe veelheid opdrachten zijn er toch veel aanvragen binnenge komen. Die kwamen vooral van groepen waarmee het IM GO al historische banden had. Zo is in opdracht van het Energie Komitee Zeeland een onderzoek gedaan naar wat de Brede Maatschappelijke Dis cussie over kernenergie nu in houdt. In een ander onderzoek werden de kosten van kern energie per kilowattuur bere kend. Dit werd gebruikt in het zwartboek over Borssele van het E.K.Z. Het IMGO schakel de voor een onderzoek in op dracht van de FNV Zeeland over het streekplan Midden- Voorlopig behandelen vrij willigers van het Middelburgse instituut nog de opdrachten. Als de provincie geld wil ge ven, kan er een beroepskracht worden ingeschakeld. Overi gens krijgt niet iedereen zon der meer wetenschappelijke steun van het IMGO. Het IM- GO-team, bestaande uit Dik Bos, drs. A. Smaal, ir. J. Ver kade, ir. W. de Herder en drs. H. Heerings, streeft spreiding van kennis, inkomen en macht na. De groepen die weten schappelijke steun aanvragen, moeten dat streven ook in hun vaandel hebben staan. Wie het onderzoek zelf zou kunnen betalen, komt niet in aanmer king. Geëist wordt ook dat de groepen daadwerkelijk iets doen met de resultaten van het onderzoek. Zeeland de Technische Hoge school in Eindhoven en het Rijn Schelde Instituut in. Ook dit onderzoek kwam vorig jaar gereed. Het belangrijkste le venstekens van het instituut was vorig jaar de hearing over lage stralingsdoses die op 31 oktober in hotel Britannia werd gehouden. Er kwamen toen een aantal wetenschap pers uit Amerika, Engeland en Duitsland naar Vlissingen om hun ideeën over de inwerking van kleine hoeveelheden ra dio-actieve straling op de mensen weer te geven. Op het ogenblik zijn er nog heel wat onderzoeken lopende. Het initiatief tot oprichting van een IMGO is afkomstig van het Rijn Schelde Instituut aan de Dam in Middelburg. Het idee bestond al eerder. De Bond voor Wetenschappelijke Arbeiders en het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoe kers hadden al enkele jaren eerder het idee gelanceerd te komen tot instellingen voor maatschappelijk gericht on derzoek. Het Rijn Schelde In stituut werd de vestigings plaats en moederinstituut voor deze IMGO die als onderzoeks- en wetenschapswinkel zou gaan functioneren voor Zee land (en West-Brabant). De Zeeuwse IMGO zou zich in landelijk verband richten op het thema „regionale ontwik keling in samenhang met ener gie- en milieuvraagstukken" Dat dit soort aanvragen van groepen uit het land bij de Zeeuwse IMGO terecht moeten komen, vloeit voort uit het feit dat het Rijn Schelde Instituut op dit gebied al heel wat erva- ringheeft opgedaan. Landelijk draaien er verder nu IMGO's, die gespecialiseerd zijn op landbouw (Wageningen), ar beid en gezondheid (Utrecht) en geestelijke gezondheid (Rotterdam). Opdrachten op het gebied van deze thema's worden dan ook aan de be trokken IMGO's doorgegeven. VLISSINGEN - Het uit Amsterdam afkomstige Witte Circus doet Vlissingen weer aan. Van donderdag 31 juli tot en met zaterdag 2 augustus staat de circustent op dezelfde plaats als vorig jaar, namelijk op het Bellamypark. De jeugdkan elke mkddag terecht voor een kinderprogramma met onder meer poppenkast, liedjes, een clown en kinder theater. Elke avond is er een folkprogramma met mede werking van Roemers Kluwe, een avondrevue en het grote Witte Circus Orkest. Beide programma's zijn gratis mee te maken. Het Witte Circus is geen circus met leeuwen en tijgers, koor die op ongebruikelijke instru menten worden gebracht. Veel muziek werd geschreven door de oprichters van de groep Maarten en Joost Bollinger. Verder bestaat het repertoire uit eigen instrumentale stuk ken, bewerkten Ierse en Bre tons melodieën, improvisaties op renaissancethema's en tek sten van onder meer Koos Speenhof en Leo Vroman. dansers, trapezewerkers en paardendressuur. Het Witte Circus bestaat uit een groep van twintig jonge mensen die muziek en theater bij mensen in de wijken en dorpen thuis willen brengen. Omgekeerd biedt de groep alle ruimte aan de mensen om van het podium van het Witte Circus gebruik te maken. Het Witte Circus be- treut 't dat „vrije tijdkunste naars" zich zo weinig aan het publiek kunnen laten zien, terwijl er toch zoveel zijn, zo als bleek tijdens toernees door Luxemburg, Bretagne en Ne derland. „Het is nu eenmaal zo dat de „gevefzigde" kulturele centra, theaters, jongerenont moetingsplaatsen en muziek- café's veelal uitsluitend hun podia openstellen voor (semi) professionele individuen en groepen", aldus het circus. Het programma is dan ook afge stemd op de inbreng van ama teurs. Het circus mikt op een even groot aandeel van ama teurs en eigen mensen in het programma en brengt daarom een omlijstend programma dat afhankelijk van de omstandig heden door de amateurs kan worden opgevuld. Als het en thousiasme plaatselijk gering is, kan de Witte Circus zelf voor een avond- en middag- vullend programma zorgen. Uit het avondprogramma iets meer over Roemers Kluwe. De groep Roemers Kluwe die volkse muziek maakt, bestaat nu bijna twee jaar. Het gaat Roemers Kluwe niet om de tradionele volksmuziek al zijn er wel herkenbare banden, maar om Nederlandse teksten VLISSINGEN - De Werkgroep Peuteropvang Binnenstad in Vlissingen is zeer verbaasd over het feit dat de peuterspeelzaal „De Berlagertjes" verhuisd is naar een plek, nog verder verwij derd van de binnenstad en de Scheldebuurt, namelijk de Julia- nalaan. Volgens de werkgroep is het afgelopen seizoen wel bewe zen dat een peuterspeelzaal in de binnenstad en de Scheldebuurt een noodzaak is. De werkgroep laat dit het Vlissingse college van B. en W. weten en doet tegelijkertijd het verzoek om steun voor de op richting van een peuterspeel zaal alleen voor de eigen buurt. Het verzoek aan B. en W. gaat vergezeld van een handteke ningenlijst. Dit overigens al het zoveelste verzoek om steun voor een peuterspeelzaal in de buurt. B. en W. hebben echter op basis van wettelijke voor schriften besloten in de wijk juist geen peuterspeelzaal te starten. De werkgroep is nu bang dat „de Berlagertjes" op het nieuwe adres ook niet levens vatbaar zal blijken te zijn, om dat vanuit de binnenstad wei nig peuters zich daar zullen melden. De werkgroep wil daarom ook van B. en W. weten waarom deze peuterspeelzaal niet naar de binnenstad of de Scheldebuurt is verhuisd. Nog twee weekends bieden de Zeebra Weekbladen hun lezers de kans om te profiteren van het unieke en uiterst voordelige aanbod van him krant om zaterdag of zondag (of het hele weekend) met de trein op stap te gaan. Op 26 en 27 juli en op 2 en 3 augustus kunt U nog met onze dag- of weekendkaarten voor stuntprijzen reizen naar elke plaats in Nederland. U bepaalt zelf Uw reisdoel en U kiest ook zelf de trein, het station en de tijdstippen van vertrek en terugkeer. Volop mogelijkheden dus en uit de bijzonder grote be langstelling voor onze treinkaarten blijkt dat vele Zeeu wen en Brabanders deze weten te waarderen en te benut ten. Vooral het zelf kiezen van het reisdoel spreekt vele lezers aan. De prijs voor het treinkaartje blijft immer het zelfde. Zo kunt U dus voor hetzelfde geld naar het Drielan denpunt in Zuid-Limburg, naar Madurodam in Den Haag, naar Artis in Amsterdam of naar Volendam en Marken, enzovoorts, enzovoorts.. De dagkaarten, dus voor zaterdag óf voor zondag, kosten slechts ƒ17,50 per stuk, terwijl kinderen tot en met negen jaar maar 9,- betalen. De weekendkaarten, waarmee U op zaterdag en op zondag in elke trein in Nederland mag stappen, kosten 25,- per stuk. Kinderen tot en met negen jaar betalen voor zo'n weekendje treinen slechts de helft, 12,50. De stunttreinkaartjes zijn verkrijgbaar op onze kanto ren: Reigerstraat 16, Breda; Arendstraat 14, Oosterhout; Markt 28, Etten-Leur; Molenstraat 45, Roosendaal; Zui- veistraat 26, Vlissingen; Steenstraat 14, Hulst; Nieuw- straat 9, Temeuzen en Oostdijk 41-43, Sommelsdijk. U kunt daar op alle werkdagen terecht tijdens de normale kantooruren. AAGTERKERKE - Vrijd ag- avond start om zeven uur de eerste ronde van Aagtekerke. Zo'n veertig liefhebbers fiet sen dan zestig kilometer. De start en finish hebben plaats in de Rijsoordselaan en het parkoers loopt verder over het Dorpsplein, Schoolstraat, Prelaat weg, Zuid weg en Koe- koeksweg. Deze straten zullen van zes tot negen uur 's avonds voor alle verkeer gesloten zijn. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste sfeer en een GROTE K0LLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen DOMBURG - Deze week wordt alweer voor de dertigste maal het open tennistoernooi 9 op de tennisbanen aan de Bad huisweg in Domburg (bij het WV-kantoor) gehouden. In totaal zullen 150 partijen gespeeld worden, waarvan de heren-enkels op dinsdag, de dames-enkels op woensdag, de dubbels op donderdag en vrij dag de kwartfinales, zaterdag de halve finales en zondag de vijf finales. De prijzen zullen zondagmiddag tussen vijf en zes uur uitgereikt worden door burgemeester Diepenhorst van Domburg. Ter gelegenheid van het feit dat dit jaar voor de dertigste maal zo'n toernooi gehouden wordt krijgt iedere deelnemer een herinnerings vaantje. VLISSINGEN - Tot en met zaterdag 23 augustus zijn in galerie Marquis aan de Nieu wen dijk 15 in Vlissingen teke ningen, schilderijen en grafiek te zien van de Israëlische kun stenaar Benjamin Levy. De Li 1940 in Tel Aviv gebo ren kunstenaar studeerde bij Abraham Jaskil in Israël en aan de Ecole de Mont pa masse in Parijs. Hij voltooide zijn grafische opleiding aan het Pratt Art Center in New York. Levy woont ook afwisselen in New York en Tel Aviv. Ten toonstellingen van zijn werk waren de afgelopen viojjftien jaar te zien in Canada, V.S., Nederland en België. Bij een van zijn tentoonstelling, „He dendaagse Kunst" in Utrecht in 1978, schreef Wouter Kotte dat poëzie sterk in zijn wereld aanwezig is. Mogelijk is de poëzie bij Levy een wapen in de strijd tegen menselijke ver loedering, zo veronderstelt Kotte. Zijn werk laat zien dat er ergens vrede is en dat er mooie vormen zijn en kleuren die een geluksgevoel geven. Dat zal de reden geweest zijn dat de dichter Leo Vroman bereid was in '78 een inleiding te schrijven voor de katalogus. Een citaat: „In de zachte stilte van Levy's wezens en tinten barst soms een strookje kleur krijt uit, als een spectrum door een scherp kristallen prisma in de zon buiten de lijst van het werk naar binnen geworpen, maar zelfs de woeste veren op een hoed vallen niet grimmig meer en zijn nooit bloed". Mensen vormen het thema in het werk van Benjamin Levy. Drie grote gemeenten bundelen hulp aan druggebruikers VLISSINGEN/MID- DELBURG/GOES - De da gelijkse besturen van de drie grote gemeenten in Midden-Zeeland gaan ge zamenlijk de hulp aan druggebruikers aanpak ken. Zij hebben een be leidsplan voor 1980 opge steld waarin staat hoe zij die hulp willen geven en wat dat zo ongeveer gaat kosten. Het drugprobleem bestaat vooral in de drie grote steden en is in Midden-Zeeland niet zo groot; er zijn naar schatting honderdtwintig verslaafden. Hulp in Vlissingen, Goes en Middelburg wordt al langere tijd gegeven door het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (Z.C.A.D.) en de gemeentelijke sociale dien sten. Uit onvrede met de ma nier waarop dat verliep ont stond in 78 het Huiskamer project voor Druggebruikers (H.K.P.D.) in Vlissingen. Dit project voor alternatieve hulp verlening bestrijkt heel Wal cheren en Zuid-Beveland. Om de hulpverlening te bevorde ren en de werkzaamheden van het consultatiebureau en het huiskamerproject beter op el kaar af te stemmen richtten de drie gemeenten het Interge meentelijk overlegorgaan drughulpverlening op. Beide instellingen zijn in het over legorgaan betrokken. In het beleidsplan willen de gemeenten de druggebruikers op drie niveaus opvangen, na melijk op hoog-, midden- en laagdrempelig niveau. Wat het hoogdrempelige programma betreft, dat bestaat in Zeeland niet Zeeuwse druggebruikers kunnen desgewenst gebruik maken van de therapeutische gemeenschappen in de rand stad want deze drugsvrije voorzieningen in de randstad zijn doorgaans niet vol. Midden-Zeeland blijft zit ten met de midden- en laag drempelige programma's, die respectievelijk kunnen worden uitgevoerd door het consulta tiebureau en het huiskamer project. Het huiskamerproject is dag en nacht bereikbaar voor druggebruikers en biedt hulp zonder voorwaarden vooraf. In dit laagdrempelige programma gaat het erom de geestelijke druk van de versla ving te doorbreken door aan dacht aan de mensen te beste den. Op deze manier probeert het project de mensen zover te krijgen dat ze uit eigen vrije wil van de drugs af willen. Zo lang dat nog niet het geval is kunnen druggebruikers des gewenst methadon krijgen. Het middendrempelige pro gramma van het consultatie bureau is gericht op de mensen die besloten hebben van de drugs af te komen. Het behan delingsprogramma bestaat onder meer uit individuele en groepsgerichte activiteiten. Om in aanmerking te komen voor de rijksbijdrage van ne gentig procent van de kosten, zullen de drie gemeenteraden het beleidsplan zo snel moge lijk moeten goedkeuren. Ook zullen de gemeenteraden moeten beslissen over het ge deelte van de subsidie voor het huiskamerproject dat het rijk niet betaalt. Het gaat voor 1980 om ruim 49.000 gulden, dat is 44 cent per inwoner voor 1980.

Scheldebode | 1980 | | pagina 1