,,Stop kernenergie nou door giroblauw Ornamenten uit 18e eeuw in Zeeuws Museuhn Hl RUITER PEC-Zwolle voetbalt tegen Serooskerke Prestatieloop in Domburg L. de Broekert speelt in Veere Herleving reisgidsen campinggidsen wegenkaarten JUWELIER VAN DE REE WOENSDAG 16 JULI 1980 - TOTAAL OPLAGE 327.668 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG VLISSINGEN - „Het allermonumentaalste woonhuis uit de achttiende eeuw en een van de meest waardevolle monumenten van ons land" (volgens de Rijksdienst voor de monumentenzorg) staat al tien jaar te verpieteren aan de Houtkade in Vlissingen. Als het aan de werkgroep Be schermd Stadsgezicht, het wijkkomitee Binnenstad en de Stichting Stadsherstel Vlissingen ligt, krijgt het voormali ge Vlissingse stadhuis na restauratie een bestemming als dienstencentrum voor bejaarden. Aan beide kanten van het gebouw zouden vleugels gebouwd kunnen worden die huisvesting aan bejaarden bieden. Het oude stadhuis zou daarnaast ook nog een openbare functie kunnen krijgen, namelijk als expositieruimte. mag van de drie groepen niet gebeuren. Zij vinden dat de stadswijk daar nieuwe impul sen moet krijgen en niet nog verder moet worden afgebro ken. Nu ook de omstandighe den in de scheepsbouw zijn veranderd, moet handhaving van het gebouw daar be spreekbaar zijn, zo vinden zij. In het Binnenstadsbulletin nummer 2 waarin de plannen zijn beschreven, staat dat de ligging van het complex zo vlak bij de binnenstad een ge weldig voordeel is. Al gaat het lopen niet zo goed meer, de winkels en ook de boulevard liggen op loopafstand. Op het ogenblik kunnen Vlissingse bejaarden maar op één plaats terecht voor een rustige oude dag: Ter Reede. Veel, ook klei nere, gemeenten kunnen hun oudere inwoners meer keus bieden en daar is volgens de drie groepen in Vlissingen ook behoefte aan. Het oude stadhuis staat al sinds 1963 op fabrieksterrein van de Schelde. De scheeps werf, die zich als 'n schip in de binnenstad van Vlissingen heeft geboord, kocht toen de. grond met de bedoeling er staalplaten op te slaan. Het gemeentebestuur vond het stadhuis toch te klein worden en hechtte bovendien weinig waarde aan zo'n oud gebouw. Zeer uitgebreide kollektie enz. bij: Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen 01184-12733 Dat het oude stadhuis er nog steeds staat, is te danken aan de minister van CRM die twaalf jaar lang geen sloop vergunning wilde afgeven vanwege de monumentale waarde. In '75 kwam die ver gunning wel, maar met de voorwaarde dat herbouw el ders mogelijk moest zijn. Dat VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste steer en een GROTE KOLLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen SEROOSKERKE - Dinsdag 22 juli speelt de eredivisieclub PEC-Zwolle tegen de voetbal vereniging Serooskerke op het hoofdveld van het Sportpark „Noordhout" aan de Kadet- weg in Serooskerke. Mede dank zij de transfer van oudspeler Chris Riemens naar Zwolle, heeft het bestuur van de V V Serooskerke kunnen bewerkstelligen dat de wed strijd gespeeld kan worden. PEC-Zwolle zal met de hele eergte selectie de Walcherse club tegemoet treden. De wedstrijd begint om ze ven uur. Vijf jaar geleden werd al eens een verzoekschrift, ge steund door meer dan 3000 sympathisanten, aan de mi nister van CRM gericht om herstel van het stadhuis te be vorderen. In die tijd kwam ook een comité van de grond dat hetzelfde doel nastreefde. Le den waren onder meer ir. W.F. Schut, oud-miniter van volks huisvesting, de directeur van De Schelde en de burgemeester van Vlissingen. Dit comité nu niet meer aktief, noemde zich naar de eerste bewoner van het achttiende-eeuwse huis „Co- DOMBURG - Vrijdag 18 juli zijn de straten in Domburg het parkoers van een prestatie loop. De deelnemers kunnen de afstanden tijdens de loop zelf bepalen. De start en finish zijn op de markt in Domburg bij het ge meentehuis. Inschrijven is mo gelijk vanaf kwart over zes in het WV-kant oor aan de Bad huisweg en de start is om zeven uur. Ieder die de loop tot een goed einde weet te brengen, ontvangt een kaart met d? ge lopen tijd en tevens een herin neringsmedaille. Na afloop van deze prestatieloop is er een wedstrijd voor KNAU-atleten, die om acht uur begint. Zij lo pen tien kilometer. Een en an der is georganiseerd door Dy namo '70 in samenwerking met de VVV uit Domburg. mité Herleving van Dishoeck- huis". Het comité gaf in '76 een brochure uit over het pand waarin staat dat het in 1733 gebouwd werd als patriciërs woning van de koopman mr. Anthonoe Pieter van Dishoeck. Nog geen negentig jaar later en na verschillende eigenaren wordt het huis stadhuis. Bouwmeester was J.P. van Baurscheit de Jonge, één van de eerste Nederlandse bouw meesters die de nieuwe Franse stijlvormen in de praktijk bracht. Volgens de Rijksdienst vooi de Monumentenzorg is ons land zeer arm aan dergelijks bouwwerken uit het barok- tijdperk. „Over geheel Europa treft men talrijke 18e-eeuwse kloosters en kastelen in de kenmerkende wijdse aanleg van die tijd aan. Bij onze gren zen houdt deze grote archi tectuur echter plotseling op en hebben de gebouwen een klei ner, meer burgerlijk formaat. Het Van Dishoeckhuis in Vlis singenis voor meer be- scheiden,Nederlandse verhou dingen een der allerbelang rijkste voorbeelden van barok- architectuur. Van de stadspa- leizen die de rijke burgers zich in die dagen konden veroorlo ven te bouwen, is het één der meest monumentale en brengt het iets van de rijke Europese bouwkunst in het kleinere Hollandse milieu", zo schreef de dienst in een rapport. De werkgroep het wijkco- mité en de stichting hopen in stellingen te vinden die bereid en in staat zijn het plan tot werkelijkheid te maken. Een gunstige bijkomstigheid vin den ze dat op het ogenblik een opknapbeurt voor de na bijlig gende stadswijk wordt voor bereid. Daarin zou het behoud van het Van Dishoeckhuis kunnen worden ingepast. Me dewerking van het gemeente bestuur, de directie van De Schelde en het ministerie van CRM zal natuurlijk onont beerlijk zijn. Het oude stadhuis aan de Houtkade in betere tijden. Van zaaien met de hand tot MIDDELBURG - In sep tember start het EKZ (Energie Komitee Zeeland) in Middel burg een nieuwe actie tegen kernenergie. Het comité haakt daarmee in op de landelijke actie „Stop kernenergie nou, door giroblauw". Het gaat om plagerijen die de administra ties van de verschillende elek triciteitsmaatschappijen in de war kunnen brengen. Voor beelden zijn: de elektriciteits rekening niet met de gebrui kelijke acceptgirokaart beta len maar met de blauwe giro betaalkaart of de groene bankhetaalkaart; betalen in termijnen en na verloop van tijd helemaal niet meer betalen van de elektriciteitsrekening. Het EKZ heeft een aantal redenen op voor deze actie. Allereerst het feit dat de rege ring-Van Agt pas geleden twee plaatsen heeft aangewezen voor nieuwe kerncentrales: Borssele en de Noordoostpol der. Het EKZ ziet dit als een bewuste uitdaging van de anti- kernenergiebeweging; de bre de discussie over kernenergie moet nog beginnen, terwijl de regering al als standpunt feeft dat er twee kerncentrales no dig zijn en waar. „Terwijl in Middelburg in 1973 al een de monstratie plaatsvond tegen de bouw van een tweede kern centrale in Zeeland wil deze regering maar niet begrijpen dat er in Zeeland èn in Neder land geen brede steun te vin den is onder de bevolking voor een voortgezet nucleair avon tuur", aldus het EKZ. Over de giroblauw actie zul len nog folders onder de bevol king worden verspreid. Wie wil helpen deze nadere infor matie over de actie te versprei den, kan zich schriftelijk opge ven bij het Rijn Schelde Insti tuut, ten name van Willem Sterk, Postbus 208 in Middel burg. Geld voor de dure actie is welkom op gironr. 155111 ten name van „Geen kernenergie nou, Oude Gracht 42, 3511 AR Utrecht. VEERE - Donderdag 17 juli geeft de organist Leen de Broekert een concert in de Ne derlands Hervormde Kerk in Veere. Op het programma staan: Concert in C van Rüppe, Freu dich sehr, meine Seele van Böhm, Voluntary op. 6,2 van Stanley; Improvisatie op een lied van Valerius; twee sonates van Scarlatti; Andante met variaties van Bach en Concer- toe in C van Bach. Hetconcert begint om acht uur en de toegang is gratis. Reddingsplan: Vlissings stadhuis als dienstencentrum voor bejaarden Nog dpe weekends hebben de lezers van de Zeebra Weekbladen de kans om te profiteren van het unieke en uiterts voordelige aanbod van hun krant om zaterdag of zondag (of het hele weekend) met de trein op stap te gaan. Met onze dag- of weekendkaarten kunt u op 19,20,26 en 27 juli en 2 en 3 augustus voor stuntprijzen naar elke stad, plaats of gehucht in Nederland. U bepaalt zelf uw reisdoel en u kiest ook zelf de trein, het station en de tijdstippen van vertrek en terugkeer. Vrijheid blijheid dus en het is de afgelopen twee week ends gebleken dat hondenden Zeeuwen en Brabanders dat weten te waarderen in hun vrije weekend. Het hoeft beslist geen „grote vakantie" te zijn om een of meer van die talrij ke mooie plaatsjes in Nederland te ontdekken of om er opnieuw mee kennis te maken. De l&uzemogelijkheid is maximaal, want of u nou naar de Efteling in Kaatsheuvel gaat, naar de Martinitoren in Groningen, naar de hunne bedden in Drenthe of naar de grotten in Valkenburg, de prijs voor uw treinkaartje blijft hetzelfde De dagkaarten, dus voor zaterdag óf voor zondag, kosten slechts 17,50 per stuk. Kanderen tot en met negen jaar betalen zelfs maar 9,-. De weekendkaarten, daarmee u op zaterdag én op zondag in elke trein in Nederland mag stappen, kosten 25,-. Kinderen tot en met negen jaar betaleji voor zo'n weekendje t&inen slechts de helft, 12,50. Deze stunttreinkaartjes zijn uitsluitend verkrijgbaar op onze kantoren: Reigerstraat 16, Breda; Arendstraat. 14, Oosterhout; Markt 28, Etten-Leur; Molenstraat 45 Roo sendaal; Zuivelstraat 26 Bergen op Zoom; Klokstraat 1, Goes; Torenstraat 5, Vlissingen; Steenstraat 14, Hulst; Nieuwstraat 9, Terneuzen; en Oostdijk 41-43, Sommels- dijk. U kunt daar op alle werkdagen terecht tijdens de normale kantooruren. WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5, VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN oogsten met de machine MIDDELBURG - „Van zaaien en oogsten" heet de zo mertent oons telling die het Do cumentatiecentrum Zeeuws Deltagebied op het adres Abdij 11 tot vrijdag 22 augustus laat zien. Belangstellenden kunnen er gratis beelden en materiaal bekijken van het boerenleven uit het nabije verleden en he den. Zo zijn er foto's te zien van de verschillende typen hofste den die er in Zeeland voorko men, terwijl verklaard wordt waarom die op Walcheren weer anders zijn dan die op bijvoorbeeld Noord-Beveland. Dat hangt samen met de wor dingsgeschiedenis van elk ei land en elk stuk land. Zo zien ook de na 1600 ingepolderde stukken land er anders uit dan oudere polders. De produkten die in de loop der tijd in Zeeland werden verbouwd, passeren de revue, zoals meekrap, dat om de rode foto: Cor Schuilwerve. kleurstof uit de wortel zeer in trek was. De uitvinding van de synthetische verf eind vorige eeuw maakte een einde aan de meekrapteelt. Van de Zuida- merikaanse Indianen werd de gewoonte overgenomen knol len uit de grond als voedsel te gaan gebruiken. Sinds de achttiende eeuw wordt deze knol in Zeeland verbouwd en sinds vorige eeuw is de aard appel zelfs volksvoedsel. Ar moede en aardappels eten zijn zo'n beetje synoniem in die tijd. burgse huizen. Tenslotte brengt de Louise Seize stijl een sfeer van klassiek evenwicht, wat te zien is aan de meubels uit die tijd, zoals stoelen met rechte in plaats van gebogen poten. Er is ook antiek te zien van de bekende Middelburgse verzamelaar Bal. Het doel van de expositie is de mensen at tent te maken op de achttiende eeuwse versieringskunst, die in een heleboel steden nog steeds te zien is. De meeste voorwerpen zijn afkomstig uit het depót van het Zeeuws Mu seum, aangevuld met enkele voorwerpen die van Gemeen tewerken Middelburg geleend zijn. Totdat men ontdekt dat de voedingsstoffen van de planten kunstmatig te bereiden zijn, wordt de grond in een driejari ge cyclus gebruikt: twee jaar akkerbouw, een jaar braak. Van organische mest, poep dus, wordt overgegaan op stik stof, fosfaat en kali, kunstmest dus. Er komen nog meer on derwerpen aan de orde op de tentoonstelling, zoals het weer, landarbeiders, zeeuwse melk meisjes, de botermarkt en de fruitteelt. De tentoonstelling, ingericht door medewerkers van het documentatiecentrum dat onderdeel uitmaakt van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland, is dagelijks geopend van tien tot vijf uur. Zondags gesloten. MIDDELBURG Sinds vrijdag 11 juli kunnen belang stellenden de tentoonstelling „Het ornament in de 18e eeuw" in het Zeeuws Museum op het Abdij plein in Middelburg be kijken. Deze tentoonstelling duurt tot zondag 31 augustus en geeft een beeld van de ont wikkeling van de „Lodewijk- stijlen" in Zeeland en daar buiten (ook in relatie tot de Franse voorbeelden. Zo zijn er twee fragmenten van de gevel van de voormalige Provinciale Bibliotheek in Middelburg uit 1733 te zien en voorbeelden van Rococo-or- namenten op kroonlijstconso les, afkomstig van Middeli- f

Scheldebode | 1980 | | pagina 1