Vlissingse en Souburgse jeugd tijdens Sjteelstad weer bijeen Via het strand in de mand Poppentheater Parcival brengt zomerprogramma Filmpje vol? 'tuurlijknaar FotoVersehuren voor foto's met FotoVerschuren NEDERLANDS CIRCUS HOLIDAY IN ZEELAND 8 rm WANNEER EN WAAR The Fabulous Poodles vrijdag in de Piek Westkapelse campings voetballen tegen elkaar Vlissings college wil inspraak niet beperken Normaal in Westkapelle Inwonertal binnenstad Middelburg voor 't eerst sinds jaren toegenomen Trimkoers voor dames Vandaag badrit ,,Scheldegouwen Werkgelegenheid Nieuwe folder: Monumenten Clowns Connie Vink DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 JULI 1980 213 VLISSINGEN In 1973 was er voor het eerst een Speelstad in Vlissingen en wel één grote voor de kinderen uit Souburg en Vlissingen. Dat was op het terrein aan de Bosweg, waar nu de boerderij en het clubhuis van Marathon gevestigd zijn. Dit terrein lag namelijk zeer gunstig voor alle kinderen. In 1974 moest de vakantie-acti viteit echter gescheiden wor den, omdat dit terrein niet meer beschikbaar was en er geen ander centraal terrein ge vonden kon worden. Dit jaar kan weer één grote Speelstad gerealiseerd worden nu men de beschikking heeft gekregen over het bunkerterrein aan de Langeleenweg, even voorbij het dierenasiel. Dit terrein is inmiddels na een opknapbeurt voorzien van gas en licht, water en telefoon. Het geld dat erin gestoken is gaat nu ook niet helemaal ver loren, omdat men hier in de toekomst meerdere activitei ten wil organiseren. Wat is nu eigenlijk de be doeling van Speelstad? De be langrijkste achterliggende ge dachte is dat kinderen nu eens de vrijheid hebben om met hun favoriete activiteiten bezig te zijn. En dat allemaal op een plek waar dat nog kan, waar rommel en kabaal mag zijn, waar je kan timmeren zonder dat oom agent zich geroepen voelt tot een vermanend woord. Natuurlijk is er een programma opgesteld dat de kinderen een houvast moet bieden, maar dat kan ook heel anders verlopen dan opgesteld. In de eerste week wordt er voornamelijk gebouwd aan hutten en wigwams, is er een inwijdingsfeest, een speuractie en wordt er goud gestolen uit de goudmijn. In de tweede week springt vooral het feest op de donder dagavond eruit. Dan komt een bekend wild-west-figuur op bezoek. Speelstad wordt don derdag 31 juli afgesloten met een eindfeest met de ouders. Tevens zal in dezelfde perio de als Speelstad, dat is van maandag 21 juli tot donderdag 31 juli, een kleuterdorp ge bouwd worden door de kinde ren van vier tot zes jaar. Voor de kleuters is het mogelijk om over te blijven tussen de mid dag. (Dit geldt voor de deelne- oversteken. Verder rijden er bussen voor kinderen die niet zelf kunnen komen. Lijn 1 vertrekt om vijf over halfnegen vanaf de Watertoren en gaat via het Bonedijkeplein, Vrede- hoflaan (Ter Reede), Franse School (bij de Triangel) en Open Hof naar het Bunker terrein. Voor elke halte moet men vijf minuten tijd bijtrek ken, dus Bonedijkestraat tien Kinderen druk in de weer met huizenbouw, Speelstad 1979. mertjes aan Speelstad). Van belang is dat ouders hun kin deren goede schoenen aan doen. Alleen op die manier kan men het gevaar bezweren spij kers in de voeten te krijgen. De kinderen timmeren namelijk zelf hun dorp of stad. Rondom het timmeren, boe ven zoeken, spelletjes spelen, enzovoorts, zorgt de radio op het terrein voor constante nieuwsuitzendingen om de kinderen op de hoogte te hou den van wat er op het terrein gebeurt. Tevens verschijnt er elke dag een Speelstadkrant die de kinderen zelf volschrij ven. Naast de activiteiten op het terrein zullen er ook ex cursies gehouden worden naar de Koninklijke Marine, Het Maritiem Instituut, de Sint Ja- cobstoren en als alles goed gaat ook naar het Stedelijke Mu seum. Verder kunnen de kin deren zelf foto's afdrukken in het Open Hof, treedt het Kin dertheater Finnisj op en staan er nog verschillende andere verrassingen op het program ma. Twee weken dus vol avontuur en ontspanning voor alle kinderen in Vlissingen en Souburg. over halfnegen, Vredehoflaan kwart voor negen, enzovoorts. Lijn 2 vertrekt op de Piet Heinkade om vijf over halfne gen en gaat dan via het Post kantoor aan de Steenen Beer, Bibliotheek Spuistraat, Bou wen Ewoutschool, Oranje- school Bloemenlaan naar het terrein. Ook hier vijf minuten bijtellen voor elke halte. Lijn 3 start om tien over halfnegen op Cor Schuilwerve. het schoolplein Martinus- school en gaat via sportzaal Van Duyvenvoorde, het ge bouwd De Schuur aan de Mid delburgsestraat en de Kleu terschool Piggelmee aan de Roerstraat naar het Speelstad- terrein. Lijn 4 vertrekt om kwart voor negen bij het ge bouw De Zwaan en rijdt via het Oranjeplein en Middenhof- Kanaalstraat naar het terrein. Het terrein is vanaf alle kanten veilig te bereiken, de kinderen gaan onder de tun neltjes door of moeten via stoplichten, zodat ze geen ge vaarlijke snelwegen hoeven MIDDELBURG - Deze week werden we vergezeld door de Duitse herder Max uit het asiel aan de Oostperkweg in Middel burg. Deze reu is rond de twee jaar en ondanks die leeftijd toch enorm speels. Tijdens de rit naar het strand gedroeg hij zich een beetje nerveus, maar ik denk dat dat te wijten is aan het feit dat hij altijd gelijkmatig in een hokje leeft. Op het strand heeft Max zich heerlijk uitgeleefd met een stokje en bleef eerlijk gezegd tegen de verwachting in netjes bij ons. Het blijkt dan ook telkens weer dat de dieren zich in een normale omgeving veel anders gedragen dan in het asiel. Vandaar dat ik de mensen die naar een hond gaan kijken ook wil aanraden om er eerst eens een blokje mee rond te gaan, zodat ze hem van zijn goede kant kunnen leren kennen. Na het uitrazen ging Max rustig achterin de auto liggen en voelde zich helemaal op zijn gemak. Max is in het asiel geko men via de politie die hem gevonden had in de omgeving van Goes. Het is een erg lieve hond. Hij is overwegend geel met zwart en zjn schofthoogte bedraagt ongeveer 55 centimeter. Voor poe zen is hij eerder band dan dat hij ze iets zou doen, alleen moet men, zoals bij elke Duitse herder, oppassen als hij met andere reuen in aanraking komt. Naast Max zit er nog een schattig pupje van zes a zeven weken jong in het asiel aan de Oostperkweg, die graag een baas zou willen hebben. Ga gerust eens kijken want er zitten honden en katten in overvloed die graag een eigen huis i willen. Cindy van de vorige strand in de mand heeft intussen een baasje. foto: Cor Schuilwerve. WESTKAPELLE Woens dag 30 juli start op het sport veld van de Noormannen aan de Dominee Hofweg in West- kapelle het Noormannen- camping-toernooi '80. Aan dit toernooi doen vijf campings samengesteld uit jongens in de leeftijdsgroep van elf tot vijf tien jaar. Liefhebbers kunnen zich nog opgeven bij de eigenaar van hun camping. Natuurlijk zijn ook meisjes welkom om mee te voetballen. Het toernooi zal op woensdag 30 juli, vrij dag 1 augustus, zaterdag 2 au gustus, maandag 4 augustus en dinsdag 5 augustus gespeeld worden met wedstrijden van twee maal dertig minuten. El ke ploeg zorgt zelf voor een lei der en grensrechter. De eerste wedstrijd begint woensdag 30 juli om kwart over zes en de aftrap zal ver richt worden door Wim Jagt, administrateur van de KNVB Zeeland. Alle deelnemers ont vangen na afloop een herinne ring aan dit toernooi en de winnende ploeg krijgt op dins dag 5 augustus de prijs uitge reikt door de burgemeester van Westkapelle de heer Moens. MIDDELBURG - Het Middelburgs Stadspoppentheater Par cival heeft voor de zomermaanden verschillende voorstellingen op het programma staan. Alle voorstellingen zijn afgeleid van de sprookjes van Grimm zoals Repelsteeltje, Vrouw Holle en Asse poester. Dinsdag 15 juli tot en met zaterdag 19 juli zullen de voorstellingen van Repelsteel tje en Vrouw Holle te zien zijn. Repelsteeltje is een klein man netje dat de dochter van de molenaar helpt bij het spinnen. Dat is erg fijn, want zij moet zoveel spinnen van de koning dat ze dat nooit alleen voor el kaar krijgt. Als geschenk be looft ze het mannetje haar kind, maar als hij dat kindje op een dag komt halen wil ze het niet meegeven. De enige mo gelijkheid om het kindje te houden is de naam van het mannetje te raden. De voor stelling van Vrouw Holle gaat over een meisje dat haar spin- spoeltje verliest in een put. Uit angst voor haar stiefmoeder springt ze in de put en komt in een heel ander land terecht. Daar werkt ze hard in het huis van Vrouw Holle, maar op den duur verlangt zij. toch weer naar huis. Vrouw Holle brengt haar naar de poort en als het meisje er onder door loopt re gent het goud op haar. De stiefmoeder wil best twee gou den meisjes en stuurt haar an dere dochter ook naar het land van Vrouw Holle. Maar dit meisje is lui en lastig en als zij onder de poort doorgaat regent het wel, maar geen goud. Beide voorstellingen begin nen om halfzeven (bij slecht weer om halfdrie) en zijn toe gankelijk voor kinderen vanaf de leeftijd van vier jaar. Voor reserveringen en informatie kan men bellen naar 01180-16171. De toegang be draagt vier gulden per per soon, comsumptie inbegrepen. Het adres is Brakstraat 9-11, Middelburg. VLISSINGEN - B. en W. van Vlissingen willen de inspraak niet beperken tot het terrein van de ruimtelijke ordening, maar toepassen op het hele gemeentelijke beleidsterrein. Het gemeentebestuur toetst de „Proeve van inspraakverorde ning" van het Nederlands In stituut voor de Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting in de praktijk dan ook op alle terreinen. Vanaf 1 oktober zullen de verschillende gemeentelijke diensten met deze proeve gaan werken. Het gaat dan ook om een actief beleid op het gebied van voorlichting en inspraak, zoals de gemeenteraad dat als wens heeft laten vastleggen in de verordening op de open baarheid van bestuur. Na een toetsingsperiode van één jaar maakt het college dan de ba lans op. Het zal dan blijken of er een inspraakverordening vastgesteld moet worden of dat de inspraakvoorwaarden op een andere manier moeten worden vastgelegd. WESTKAPELLE - Donderdag 17 juli treedt de popgroep Normaal op in het kasteel van Batavia in Westkapelle. Normaal werd vorig jaar gekozen tot beste hardrockgroep van Nederland. Zij zingen in het Achterhoeks omdat ze vinden dat die taal veel smeuïger, leniger is dan 't Nederlands en zijn zo populair omdat hun show eerlijk is, ze alles live doen en opkomen voor echte plattelanders. In het voorprogramma is de groep „Down" te zien. Het optre den begint om acht uur en de toegang bedraagt tien gulden. MIDDELBURG - Na de zeer geringe bevolkingsgroei in 1977 en 1978 is er in 1979 weer sprake geweest van een grotere toename van de bevolking van Middelburg. Het aantal inwo ners steeg met 562 tot 38.077. Dit komt doordat, in tegen stelling tot voorgaande jaren, er zich meer mensen in Mid delburg vestigden dan er ver trokken. De bevolkingsgroei concentreerde zich vooral in Klarenbeek, maar ook het in wonertal in de binnenstad groeide. Het is voor het eerst sinds tientallen jaren dat het aantal inwoners in de binnen stad weer toenam. De laatste jaren verminderde dit aantal, gemiddeld met 360 per jaar. Deze gegevens staan in het boekje Middelburg in 1979 dat ZOUTE LANDE - Woensdag 16 juli wordt in Zoutelande weer de traditionele badrit gereden door de Middelburgse Motor- en Autoclub „Schelde- gouwen". De start van de rit is bij bar- bistro „De Kaasboer" in Big- gekerke om zeven uur 's avonds. Liefhebbers kunnen bij het WV-kantoor in Zou telande of vanaf half zeven bij de startplaats inschrijven. De lengte van de rit bedraagt on geveer dertig kilometer en de gemiddelde snelheid is vie rentwintig kilometer per uur. De prijsuitreiking zal dezelfde dag geschieden in de Kaas boer. rs uitgegeven door het bureau planning en ontwikkeling. Het aantal gereedgekomen woningen bedroeg in 1979 263. Dit was meer dan in 1978 toen er slechts 200 woningen gereed kwamen. Het aantal woning zoekenden in Middelburg be draagt 1011. De werkloosheid onder mannen in Middelburg be droeg gemiddeld in 1979 4,1%. Voor vrouwen lag dat percen tage een stuk hoger, namelijk op 6,3%. Zowel voor mannen als voor vrouwen is er sinds 1970 een stijging van het per centage werklozen. Voor vrouwen stijgt dat percentage sneller dan voor mannen. In vergelijking met de provin ciale en landelijke cijfers ligt het werkloosheidspercentage in Middelburg voor mannen op dezelfde hoogte en voor vrou wen zelfs lager. In de provincie Zeeland is een hoog percentage vrouwen werkloos, namelijk 10,7%. Het boekje bevat verder een aantal statistische gegevens, een korte terugblik en een jaaroverzicht. Geïnteresseer den kunnen het boekje verkrij gen op het bureau Voorlichting in het Stadhuis. BERGEN OP ZOOM St. Josephstraat 4 tel. 01640-53344 BREDA Ridderstraat 8 tel. 076-144045 MIDDELBURG Lange Delft 47 tel. 01180-12603 OOSTERHEIDE Zuiderhout 72 tel 01620-26606 OOSTERHOUT Arendstraat 23 tel. 01620-54252 ROOSENDAAL Oude markt 43 tel. 01650-39088 RUEN Stationsstraat 36a tel. 01612-3220 STEENBERGEN Kaaistraat 41 tel. 01670-63768 SOUBURG - Tijdens de wielerwedstrijden die op zaterdag 30 augustus in Souburg worden gehou den zal ook een trimkoers voor dames worden inge last. Zij rijden tussen twee en drie uur 's middags. Zij die hieraan willen mee doen moeten minstens 14 jaar zijn en kunnen zich opgeven bij Kees Rie- mens, Johan Lesagestraat 15, Middelburg-Zuid, te lefoon: 01180-26041. MIDDELBURG - Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg heeft een nieuwe folder uitgebracht, «Middel burg Monumenten" genaamd. In deze folder wordt met tekst en foto's gewezen op de vele fraaie monumenten die in de stad te vinden zijn. Ook wordt in het kort iets verteld over het restauratiebeleid van het Middelburgse gemeente bestuur. - Les Carolls: jongleren met de voeten. GOES - Het nieuwe Nederlandse Circus Holiday gaat deze maand zijn tenten opslaan in Zeeland. Circus Holiday maakt op het ogenblik een succesvolle toernee met twintig internationale attracties die vrijwel overal uitverkochte voorstellingen opleveren. In de periode van 14 tot en met 25 juli geeft Circus Holiday in totaal 22 voorstellingen in Zeeland. Allereerst in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, vervol gens in West-Zeeuws-Vlaanderen, daarna wordt Wal cheren bezocht, waarna het circus via Noord-Beveland tenslotte naar Schouwen-Duiveland trekt. Behalve op zondag 20 juli zal het Circus zal twee voorstellingen per dag geven. De circuskassa's zijn al vanaf tien uur 's mor gens geopend. Het programma waarmee het nieuwe Nederlandse Cir cus Holiday zijn eerste toernee door Nederland maakt, is sa mengesteld uit twintig attrac ties van topklasse. Hoofdat tractie is de groep „The Star- lords", het grootste vliegende trapezenummer ter wereld: tien jonge mensen aan een drievoudige vliegende trapeze. De „Starlords" komen uit Zuid-Afrika en komen voort uit het beroemde jeugdcircus in Kaapstad. Hun leider is de legendarische oudtrapeze-ar tiest Keith Osier Anderson, beroemd van „The Flying Os- Iers". Spanning en sensatie biedt daarnaast de Franse dompteur Alfredo Beautour met zijn vijftien Afrikaanse, Indiase en Javaanse panters, die hij zelfs laat koorddansen. Een unieke plaats in het veelzijdig^ programma wordt ingenomen door maar liefst vier clownsgroepen die het publiek gegarandeerd doen schateren van het lachen. Zo er „Los Ginos", een mu zikale groep uit Nederland, die vorig jaar het Clownsfestival in Blankenberge wisten te winnen. Ook uit Nederland komen de „Winibaldi's", twee Twee weken duurt de toernee van Circus Holiday door de provincie Zeeland. Het overzicht van data en plaatsen ziet er als volgt uit: donderdag 17 en vrij dag 18 juli West-Kapelle aan de Oude Zandweg; zaterdag 19 juli Oost-Kapelle aan de Magnolialaan; maandag 21 juli Domburg aan de Schelpweg; dinsdag 22 juli Kamperland aan de Jacobastraat achter de kerk; woensdag 23 juli in Bruinisse bij Aquadelta; donderdag 24 en vrijdag 25 juli Renesse aan de Stoofweg/Mauritsweg. De voorstellingen beginnen dagelijks om 16.00 uur en om 20.00 uur. De enige uitzondering hier vormt Breskens, waar de voorstellingen een uurtje eerder beginnen, name lijk om 15.00 uur en om 19.00 uur. VLISSINGEN - Vrijdag 18 juli treedt de groep „The Fa bulous Poodles" op in de Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen. Oprichter van de Poodles is Tony de Meur die eens verkon digde: „Poedels zijn walgelijke beesten. Mensen hebben dan ook vaak een hekel aan ze, maar het zijn geboren artiesten en je vergeet ze niet gauw. Toen wij begonnen noemden wij ons The Poodles, daarna de Fabulous Poodles. Fabulous is zo'n overtrokken en belache lijk woord, dat we toen de naam hadden die iedereen in de keel bleef steken, maar de naam dekte wel waar we mee bezig waren". In 1976 kwam de huidige samenstelling tot stand en in 1977 kwam hun eerste LP uit. Zij worden vaak vergeleken met The Kinks en dat geldt voornamelijk voor de teksten. Inmiddels is hun derde LP al op de markt, waarvan de eerste 10.000 exemplaren werden uitgebracht in een hoes die niet zoals gewoonlijk 30 bij 30 cen timeter mat maar het dubbele. Het optreden begint om ne gen uur en de entree bedraagt 12,50 gulden. clowns die al bij de ontvangst het publiek in de goede stem ming brengen. Tevens is er een internationale „Charivari" volgens de aloude traditie en uit Portugal komen „Los 3 Manducas", drie „sterke" mannen anno 1900 Tijdens en kele andere nummers krijgt het publiek weer even tijd om bij te komen voordat de „Lu- natricks" ten tonele verschij nen: Tien clowns in dwaze costuums (Miss Piggy, Super man en andere bekende figu ren) die de meest fantastische sprongen en buitelingen over de bok maken. Gezonde ontspanning in een tijd van spanning valt ook te verwachten van Mario Spind- ler, die met zijn lieftallige gade vier Indische olifanten pre senteert en deze reuzen pi rouettes laat maken en laat dansen dat het een lieve lust is. Staande ovasies zijn er vrij wel elke voorstelling voor de parterre-acrobaten „Los Hermanos Laurador". Zij we ten met hun perfecte li- chaamsbeheersing het publiek in vervoering te brengen. Charme en gratie brengen „Les Carolls", drie Franse jon ge dames die een perfect anti podenummer brengen: jongleren met de voeten. Daarnaast presenteert Cir cus Holiday onder andere Ma demoiselle Jessica's zwaard- balance, prachtige koolzwarte Friese volbloed hengsten en Deense tijgerpaarden, de Ap- paloosa's, trampoline door „The Seven Bouncing Re nowns", onberijdbare ezels van The Anthonies", kortom teveel om op te noemen. Als speciale attractie in de matinees vermelden we echter nog dat de bekende zangeres Connie Vink deze middagpro gramma's presenteert en dat bezoekers van Circus Holiday gratis toegang hebben tot een meereizend circusmuseum. Circus Holiday, onlangs nog in Goes, biedt het publiek twintig topattracties voor zijn geld. Toegangsprijzen die overigens best meevallen: van ƒ6,50 voor een kinderkaartje tot ƒ25,00 voor een volwasse nen loge-plaats. Daarvoor biedt Circus Holiday tweeë neenhalf uur circusamusement van wereldklasse. Het geheel wordt muzikaal voortreffelijk omlijst door Holiday's uit ze ven musici bestaande circus orkest. Levende, schetterende muziek die de circusmiddag of-avond tot een feest maakt voor jong en oud. i

Scheldebode | 1980 | | pagina 13