Twee Engelse groepen vrijdag in de Piek Dagje of weekend uit met uw krant ff ff knuijt Li%M SC Slotavond Schotse week Vrouwenhuis ook vrijdags geopend ledereen kan meedoen aan jeu-de- boules toernooi Middelburgse kunstenaar wint landelijke strijd van scheepvaartmuseum WOENSDAG 2 JULI 1980 TOTAAL OPLAGE 327.668 EX. JJITGAVE- ZEEBRA WEEKBLADEN - 30e JAARGANG Veel Druk VOOR DE BETERE MANNENMODE Meer dan 50 verschillende BOEKEN OVER SCHOTLAND bij: RUITER DE JUWELIER VAN DE REE Fietsvierdaagse op Walcheren DE SCH WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 EBODE KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350, 4380 A„ VLISSINGEN Gemeente moet kraken van huizen legaal maken OOST-SOUBURG - Fortress Vastgoed weet nog niet welke stappen het moet ondernemen tegen de mensen die nu al weer twee weken de drie gekraakte woningen in Oost-Souburg bewonen. „We hebben het in beraad", krijgt de Huurdersvereniging Vlissingen steeds te horen. Daarom heeft de Huurdersvereniging nu een brief aan de onroerend goed onderneming geschreven met het verzoek om een gesprek over de volgende punten: het snel afsluiten van een huurcontract voor de bewoners van de gekraakte huizen, de verhuur van de leegstaande woningen van For tress en het achterstallige onderhoud. De opbouwcom- missie Souburg heeft het Vlissingse gemeentebestuur in middels gevraagd de politieverordening zo te wijzigen dat de huidige en toekomstige krakers niet gehinderd worden. Het lijkt erop dat de slag om Schelde. Wat de bewoners toen het behoud van goedkope huurhuizen nu pas goed los brandt. Twee jaar geleden be sloot Rijn Schelde Verolme (RSV) het huizenbezit te ver kopen. Het ging om voorna melijk goedkope huurwonin gen in de beschermde sfeer. In Amsterdam en Rotterdam zijn de woningen inmiddels met steun van de beide gemeenten door woningbouwverenigin gen gekocht. De vijfhonderd huizen in Vlissingen en Sou burg gingen over naar een on duidelijke particuliere maat schappij, Fortress, die met En gels kapitaal werkt. Het Bouwfonds had de woningen in de beschermde sfeer willen behouden en deed een bod dat een miljoen gulden hoger lag dan dat van Fortress. Maar de koop was al gesloten, zei de vreesden, begint nu aardig uit te komen. Fortress probeert elke leegkomende woning te verkopen. De wijken gaan achteruit door leegstand en vernielingen versnellen de af takeling nog. Volgens Joop van Esch, voorzitter van de Op- bouwcommissie Souburg, laat ook het onderhoud nogal te wensen over. Volgens hem is de aftakeling in de Vlissingse woonwijk Het Fort het verst gevorderd. Het gaat Fortress om winst en Joop van Esch toont aan dat het niet om een gewin van twintig of dertig procent gaat, maar om honderden procen ten. „Fortress kocht de boek Dichtgetimmerde deuren om vernielingen te voorkomen (Het Fort in Vlissingen). foto: Cor Schuilwervr VLISSINGEN - Het Vlissings Ontspanningscentrum De Piek meent twee van Engelands meest veelbelovende groepen te heb ben gecontracteerd voor een dubbelconcert. Het zijn The Young Marble Giants en Richard Strange Dave Winthrop. Zij treden vrijdag 4 juli op in De Piek, aanvang halfnegen. The Young Marble Giants, bestaande uit de zangeres Alison Statton en de broers Philip en Stuart Moxham, ontstond twee jaar geleden. Alle drie maakten ze al langer muziek, in achterkamers en garages bij vrienden en beken den, later in een bandje dat spoedig uit elkaar viel. Van The Giants zeggen ze: „Het was voor ons de enige band en de enige kans om onze eigen muziek te spelen, als het niet zou lukken zouden we weer terug moeten naar allerlei rot tige baantjes om ons brood te verdienen". De band treedt hier en daar op, maar de eigen composities, gebaseerd op muziek van Booker T tot Kraftwerk en van Duane Eddy tot Eno, worden niet bepaald gewaardeerd in het clubcircuit waar top 40 en disco-muziek het gehoor van de bezoekers aan één dreun gewend heeft. Het Rough Tra- The Young Marble Giants. de Label ontdekt tenslotte de kwaliteit van de groep en liet een eerste lp persen, Colossal Youth genaamd. Van Strange Winthrop is op het ogenblik niet meer bekend dan dat Strange violist was bij drs. of Madness en dat Winthrop saxofoon speelde op lp's van Supertramp. voor ruim elf miljoen gulden. Wij maakten een sommetje door de vraagprijzen van de verschillende typen bij elkaar op te tellen en kwamen zo aan een bedrag van zestig miljoen gulden. Da's dus bijna vijftig miljoen winst". Het eerste jaar mochten de huurders de huizen kopen voor 70 80 procent van de ge taxeerde waarde. De taxateur was Fortress zelf. Van Esch: „Wij schakelden onafhanke lijke taxateurs in. Zij meenden dat de huizen verwerden over gewaardeerd". Maar het bin nenhalen van de grote winst gaat niet zo gemakkelijk als Fortress zich gedacht had. De huizenmarkt zakt steeds meer in, zodat de huizen amper ver kocht worden en in elk geval zeer lang leeg blijven staan. Dat trekt krakers aan en dat is een nieuw probleem voor Fortress. Van Esch: „Er zijn al meerdere huizen die langer, dan een jaar leeg staan. Dat brengt overigens weer met zich mee dat mensen eerder geneigd zijn te verhuizen uit angst voor een aftakeling van de buurt door leegstand. Maar waar het om gaat is dit: het zijn wonin gen met betaalbare huizen uit de sociale sector. De huren va riëren van 167 tot 210 gulden en voor dergelijke huizen zijn er heel wat woningzoekenden in de gemeente Vlissingen. De ze woningen worden nu aan het huurwoningenbestand onttrokken, terwijl er te wei nig nieuwe gebouwd worden". Kraken is natuurlijk geen definitieve oplossing voor het probleem, al zet het Fortress wel onder druk. De vele brie ven die de Opbouwcommissie Souburg en de Huurdersver eniging Vlissingen naar For tress hebben gestuurd haalden in elk geval weinig uit: de laatste tijd werden de brieven zelfs niet meer beantwoord. Van Esch heeft ook kritiek op de gemeente die Fortress niet Lege woningen, te koop aangeboden (Het Fort in Vlissingen). foto: Cor Schuilwerve. voldoende onder druk zou zetten. „De gemeente kan best wat doen door bijvoorbeeld het kraken legaal te maken en door de woonruitewet opnieuw in te voeren. Via deze wet kan de gemeente huizen die lang leeg staan, vorderen. Wat het ach terstallige onderhoud betreft, zou de gemeente Fortress veel meer achter de broek kunnen zitten".- De bewoners van de ge kraakte woningen (Nagelen- burgsingel 89 en 99 en Zee wijksingel 1) moesten h hun gas-, licht- en wateraanslui ting duur betalen. De PZEM vroeg vijfhonderd gulden voorschot voor het gas en licht en de WMZ (Water Maat schappij Zeeland) honderd vijftig gulden. De opbouw commissie heeft beide maat schappijen een verontwaar digde brief geschreven met de vraag wat het verschil is tussen de krakende medemens en be woners. VLISSINGEN-Zaterdag 5 juli vindt de grote slotavond plaats van de Schotse week in de feesttent op de Zeilmarkt Op het programma staan ondermeer optredens van So ciety for Scottish Country Dancing uit Delft, doedel zakspeler en cartoonist Jim Coltman, violist George Bar ton, Volkdanstheater Vranje, Schotse folkartiest Da vie Flet cher en de Colin Scott, die al enige bekendheid kreeg door zijn optreden in Sonja's Goed Nieuws Show. Davie Fletcher brengt een gevarieerd reper toire van Schotse en Ierse folksongs, zowel traditioneel als modern. Ook zullen deze avond de prijzen worden uit gereikt van de whiskytour door wethouder Bruinooge. Het is tevens de laatste avond van de talentenjacht. Het programma zal worden besloten met een jam-sessie van alle aan deze avond mede werkende artiesten. Het pro gramma begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. Een en ander is georganiseerd door de Verenigde Horeca Vlissin gen en de Recreatieraad. VLISSINGEN - Met ingang van aanstaande vrijdag is het vrouwenhuis aan de Vrouwe straat in Vlissingen ook op vrijdagen vanaf tien uur 's morgens geopend. Vrouwen kunnen dan vrijblijvend binnenlopen voor een praatje en een kop koffie. St. Jacobsstraat 10, Vlissingen MIDDELBURG - Zaterdag 5 juli zal voor de vijfde maal het Internationale Jeu de Boulestoernooi in het park Toorenvliedt plaatsvinden. Vooral de jeugd zal dit jaar in groteren getale aanwezig zijn. Iedereen kan namelijk mee spelen, want deze dag is tevens bedoeld om de jeu de boules- sport wat meer bekendheid te geven. Op het terrein zullen diverse informatiestands staan en tij dens de middagpauze zal een looporkest voor muzikale om lijsting zorgen. Behoudens di verse bekers en medailles zijn er, dank zij verschillende Mid delburgse middenstanders, nog vele andere leuke prijzen te winnen. Inschrijving is mogelijk tot 3 juli bij Ben Witte op de Vlas- markt 11 in Middelburg, tel. 01180-14105 en bij Hans Cam- phuysen aan de Hunzestraat 2a in Oost-Souburg. De aan vang van het toernooi is halfelf en de deelnemers dienen om kwart voor tien aanwezig te zijn. Inschrijfgeld bedraagt tot veertien jaar 2.50, daarbo ven 5.-. De organisatie is in handen van de Club Jeu de Boules-Petanque uit Middel burg. MIDDELBURG - Een werk van de Middelburgse kunstenaar Piet Rijken is door een jury uitgekozen als beste werk van een landelijke wedstrijd van het Nederlands Scheepvaartmuseum in Amsterdam. Piet Rijken zal de prijs van vierduizend gulden vrij dag 1 augustus in Amsterdam in ontvangst nemen. Het museum aan het Kattenburgplein 1 kreeg tweehonderdvierenveertig werken toegestuurd van honderdveertien schilders. Het onderwerp van de schildering moest betrekking hebben op de scheep vaart. Piet Rijken maakte een schilderij met op de voorgrond een pier met lichtbaken en daarachter een Westerschelde waar in de mist nog vaag een schip te zien is. De titel is: Westerschelde, 't Nauw van Bath. Het winnende werk en andere bekroonde werken zullen vanaf 1 augustus in het scheepvaartmuseum worden tentoongesteld. Paul Krugerstraat 55-57. VLISSINGEN 01184-12733 VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste steer en een GROTE K0LLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen KOUDEKERKE - De tourclub „Walcheren" houdt van maandag tot en met don derdag een fietsvierdaagse. Men kan kiezen uit vijfen twintig en vijftig kilometer per avond. De start zal plaatsvinden tussen zes uur en halfacht bij Hotel Walcheren aan de Brou werijstraat 21 in Koudekerke. Het inschrijfgeld bedraagt voor volwassenen vijf gulden en voor kinderen drie gulden, leden van de toerclub krijgen reductie. Iedere deelnemer ontvangt na het volbrengen van de vier avonden een fraai herinneringsvaantje. Inlich tingen zijn te verkrijgen via tel. 01185-2178 of 1745. Zoals wij u vorige week reeds gemeld hebben, kunt u als lezer van deze krant profiteren van een bijzonder voordelig aanbod van de Nederlandse Spoorwegen. Gedurende alle weekends van juli en het eerste weekend van augustus geldt deze stunt, die vooral aantrekkelijk is vanwege de prijsstelling en het gegeven dat u zelf uw bestemming kunt kiezen. We hebben voor u twee mogelijkheden. Op de eerste plaats de dagkaart, die u vanaf elk station in Nederland naar elk ander station in dit land brengt. Voor de uiterst populaire prijs van 17,50 en kinderen tot en met negen jaar betalen slechts negen gulden. U kunt bijvoorbeeld een dagje naar Amsterdam, Valkenburg, Maastricht, Arnhem, Nijmegen, Deventer, Groningen, Hoorn, Utrecht, Rotter dam, Den Haag of gewoon naar Lutjebroek als daar ten minste een station is. U mag zelf bepaien met welke trein u vertrekt en op welk tijdstip u terugkeert. Mogelijkheid twee is een weekendkaart waarmee u twee dagen kunt treinen. Eventueel kunt u 's avonds thuis sla pen en de volgende dag weer vrolijk vertrekken. Zo'n weekendkaart kost slechts 25,00 en kinderen tot en met negen jaar betalen 12,50. De aanbieding geldt voor 5, 6, 12,13, 19, 20, 26 en 27 juli en 2 en 3 augustus. De kaarten moeten gehaald worden op onze kantoren: Reigerstraat 16 Breda; Markt 28 Etten-Leur; Molenstraat 45 Roosendaal; Zuivelstraat 26 Bergen op Zoom; Klok- straat 1 Goes; Torenstraat 5 Vlissingen; Oostdijk 41-43 Sommelsdijk; Arendstraat 14 Oosterhout; Steenstraat Hulst; Nieuwstraat 9 Terneuzen. De kaarten kunnen van maandag tot en met vrijdag gekocht worden tijdens kan tooruren. Feest bij opening van Nispenplein VLISSINGEN - De offi ciële opening van het Nis penplein in Vlissingen gaat aanstaande zaterdag met veel feestgedruis ge paard. De buurtbewoners hebben zich indertijd ge zamenlijk ingespannen om dit verwaarloosde ter rein, weer aantrekkelijk te maken voor de kinde ren. Met hulp van de ge meente is er nu een ruim speelterrein geschapen. Dit heeft zelfs een prijs opgeleverd in een wed strijd van de Nederlandse Heidemaatschappij, „Een kern waar pit in zit" ge naamd. De jury, die de verschillende wijken en dorpen moest beoordelen, neemt de officiële opening zaterdag om drie uur voor zijn rekening. Vooraf zal er een muzikale rond wandeling door de wijk gehouden worden. Om halfvier is er een optreden van Deurtje open-deurtje dicht, waarna om onge veer halfzes de kinderen zelf stokbrood kunnen bakken. Van zes tot acht uur is er een optreden van de fanfare Sint Juttemis en kunnen liefhebbers gaan barbecuen. Vlees en drank zijn tegen betaling verkrijgbaar. Om zeven uur treedt de doedelzak- kenband „The Boys Bri gade," uit Amsterdam op, en om halfnegen begint een optreden van de Schotse zanger David Fletcher. Om tien uur wordt de dag afgesloten met een optreden van de folkzanger Riny Schil ders.

Scheldebode | 1980 | | pagina 1