SCHOTSE WEEK tM 8 ■jSKi Vrouwenhuis praat over gemeentelijke emancipatie commissie REIS en WEGEN KAARTEN DEl:lHH4:I BiTlj fi TV I fiPitefc - -yr is CfM Gfiop scnnPoanL Ijl 5T I WOENSDAG 25 JUNI 1980 TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG JUWELIER VAN DE REE VLISSINGEN 28 juni t/m 5 juli 1980 Zeiljacht van Specerijen-race in Vlissingen Fietstocht binnenwegen Veere bi): 9 mm WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 EBODE 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN Schotse week telt meer dan vijftig elementen VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste sfeer en een GROTE KOLLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen VLISSINGEN - Van za terdag 28 juni tot en met zaterdag 5 juli wordt in Vlissingen de Schotse week gehouden. Ongeveer dertig instellingen en enkele par ticulieren hebben samen gewerkt om het thema Schotland zo breed moge lijk uit te werken tot een aantrekkelijk programma voor jong en oud. Dit alles is gecoördineerd door de Re- creatieraad Vlissingen. inl.rRecreatieraad tel. 01184-16874' De Deense week, die twee jaar geleden georganiseerd werd, was zo'n groot succes, dat de Recreatieraad direct besloot om minstens eenmaal per twee jaar een nationali- teitsweek te houden. Voor dit jaar is de keuze op Schotland gevallen. Al zestien maanden lang is men met de voorberei dingen voor deze week bezig geweest en men is er in ge slaagd een programma op te zetten met meer dan vijftig evenementen. De heer Jacobs, secretaris van de werkgroep Schotse week: „Ik geloof dat het toch echt wel uniek is, de manier waarop wij samengewerkt hebben aan dit programma. De mensen waren allemaal erg enthousiast en de samenwer king enorm goed. Ieder heeft op zijn eigen terrein het thema uitgewerkt, onder meer de horeca, de winkeliersvereni gingen, de Olau line, het S.K.A., de Spoorwegen, de po litie en vele anderen". De Schotse week wordt aanstaande zaterdag geopend met de Continentale Doedel zakband wedstrijden, die ge houden worden op het Stad huisplein. Hieraan wordt mee gedaan door dertien verschil lende bands uit Nederland, Groot-Brittannië, West- Duitsland en België. Zij komen via dertien verschillende rou tes om ongeveer tien minuten voor één' samen op het stad huisplein, waar burgemeester Westerhout dan de officiële opening van deze feestweek zal verrichten. Behalve doedel- zakmuziek is er deze week ook veel Schotse folkmuziek te beluisteren, onder meer van Battlefield, de Booze Hoister Band, Monochrome Set, Jim Coltman, George Barton, Colin Scott en Davie Fletcher. De Vlissingse horeca heeft gezamenlijk gezorgd voor een feesttent op de Zeilmarkt waar iedere dag vele activiteiten plaatsvinden die overigens voor het publiek toegankelijk zijn. Ook organiseert de horeca een talentenjacht met mooie prijzen en een whiskytour door Vlissingen. In verschillende bars zijn deelnemerskaarten verkrijgbaar. Wie aan de ta lentenjacht meedoet kan in het bezit komen van vaatjes met 25, 15 of 10 liter Schotse whis ky- De winkeliersvereniging Scheldestraat zorgt drie dagen lang voor een Schotse markt met onder meer weven, spin nen, varkens aan het spit en veel muziek. De bekendste be woner van Schotland, het monster van Loch Ness is ook niet vergeten. De Schot Tim Dinsdale houdt een lezing over het beest (in het Engels) en laat er dia's bij zien, gebouwd door de scoutinggroepen. Om het beeld van Schotland te completeren zijn er ten toonstellingen ingericht in de bibliotheken, met museum, het stadhuis en is er een expositie van Schotse kunstenaars in Galerie Marquis. Ook de kinderen worden niet vergeten. Voor hen zijn er vele activiteiten in het Open Hof, een zeepkistenrace vanaf de boulevard, een speurtocht naar het monster en een to taalprogramma op zaterdag 5 juli als het speelveld aan het van Nispenplein officieel ge opend wordt. De Schotse week wordt af gesloten met een grote feest avond voor iedereen waaraan tal van artiesten meewerken en die besloten wordt met een jam-sessie van alle deelhe- mers. Een compleet programma van de Schotse week staat op de derde tekstpagina. VLISSINGEN - Vrijdag 27 juni meert het jacht Lexington, dat van de Specerijen-race meedeed aan in de Vlissingse Vissershaven. De Lexington werd derde in de Nedloydd Specerijen-race die op 12 maart startte in Djakarta met acht jachten. Een spectaculaire race ge zien de vele tegenslagen die de jachten moesten overwinnen. De Lexington zal tijdens het verblijf in Vlissingen voor be langstellenden de loopplank uitleggen. De bemanning zal graag uitleg geven en even tuele vragen over de race beantwoorden. Op vrijdag avond 27 juni zal in de „Flying Dutchman" op het Bellamy- park een welkomsttoast aan de schipper en zijn bemanning worden aangeboden. Ook hier zal gelegenheid zijn om met de bemanning van gedachten te wisselen. Het jacht is op vrijdag 27 ju ni van vier tot zeven en zater dag 28 juni van elf tot vijf gra tis te bekijken. SEROOSKERKE - De sportvereniging Serooskerke houdt donderdag 26 juni voor het vierde achtereenvolgende jaar een fietspuzzeltocht over de binnenwegen van de ge meente Veere. De lengte van de tocht is twintig tot vijfentwin tig kilometer. Liefhebbers kunnen zich inschrijven vanaf halfzeven 's avonds in de hal van het gymnastieklokaal in Serooskerke. De eerste deel nemers vertrekken om kwart over zeven in Serooskerke. VLISSINGEN - Het ge meentebestuur van Vlissingen wil een gemeentelijke emanci patiecommissie instellen. Zo wel het traditionele als het nieuwe vrouwenwerk zouden in de commissie vertegen woordigd moeten zijn. Een vertegenwoordigster van dit nieuwe vrouwenwerk, de Stichting Vrouwenhuis Wal cheren, bespreekt de instelling van zo'n commissie vanavond tijdens een vergadering in het Vrouwenhuis aan de Vrouwe straat 3 in Vlissingen. Het be gint om halfnegen. De emancipatiecommissie zou het gemeentebestuur ad viezen moeten geven over het emancipatiebeleid en over het geven van subsidies voor acti viteiten. Het gemeentebestuur denkt aan een commissie van acht tot tien leden uit ver schillende maatschappelijke sectoren. De Stichting Vrou wenhuis zou van de ongeorga niseerde vrouwen graag horen wat zij van zo'n commissie denken. Op de vergadering komt ook de wenselijkheid ter sprake van een nieuwe Zeeuwse vrouwenraad waarin eveneens het traditionele en nieuwe vrouwenwerk verte genwoordigd zijn. Grote kollektie Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Mengelberg en zijn Ontmoe ting op Markt MIDDELBURG - Jeugd en Muziek Zeeland zet - na de films van de Japanse meester Kurosawa deze week - het festival Nieu we Muziek voort met Misha Mengelberg. Mengelberg „dirigeert" aanstaande zaterdagavond een groot aantal zeer uiteenlopende muziekgroepen door de Middelburgse straten en de bedoeling is dat al deze groepen op de Markt samenkomen om daar gezamen lijk geluid voort te brengen. Een en ander begint om halfacht. Wat het precies gaat worden weet Mengelberg niet. Volkskrantjour nalist Rudy Koopmans interviewde voor Jeugd en Muziek Zee land Mengelberg. Een gedeelte volgt hieronder. Je gaat dus voor een heleboel Santa Arcolo? Radu Malfatti: muziek zorgen in Middelburg? Ja, een heleboel muziek. Veel orkesten, op verschillende plaatsen, maar: tegelijkertijd. Tegelijkertijd, maar op ver schillende plaatsen? Nee, op dezelfde plek. Maar speelt het dan niet door elkaar? Dat mag gezegd! Dat is nou precies wat ik aardig vind aan een dergelijke gebeurtenis. Het is nogal speculatief om aan te geven wat er precies zal gaan gebeuren. Daarom kan ik misschien beter iets vertellen over een soortgelijk gebeuren - nee, ik bedoel niet Borneose Brei, die wordt trouwens ook gespeeld in Middelburg. Ik be doel wat we twee jaar geleden organiseerden in San Arct An- gelo, Italia. Santa Angelo? Santa Ange lo? San Arct Angelo, zo heette dat dorp, op een heuvel, en op de top van aie heuvel een toren, zo'n toren uit een schaakspel. Een echte ouderwetse Tos- caanse Toren! Een echte ouderwetse Tos- caanse torennou nee, het was in het droge Emilia. (Twee uur later elders in de stad op het terras Radu Mal fatti: Sant Arct Angelo. Ik: Santarc Angelo. Ek: We maken er wel wat van). Het stuk heette: „De Ver overing van San Arct Angelo Door de Muziek". Alle partici panten kregen van die wind molentjes. Die staken ze in de grond daar waar ze gespeeld hadden. Het begon om zeven uur 's ochtends. Ze begonnen met grote omtrekkende bewe gingen te maken, de musici van het blaasorkest uit het dorp. Ze speelden marsen en tarantel la's. En verder waren er im provisators: Radu Malfatti, Paul Lovens, Tristan Honsin- ger. Een stuk of tien, en ikzelf liep ook met een kleine accor deon op mijn buik. Ik wekte de mensen in de buitenwijken op met soms monsterlijk maar van tijd tot tijd ook prachtig accordeonspel. Dat gaf heel wat ontreddering zo in de vroege ochtend, laten we wel wezen. Iedereen bleef omtrek kende bewegingen volgen, maar om tien uur was er op eens een beweging naar het middelpunt. Iedereen kwam bij elkaar op de piazza. Daarna was er'een hele tijd niets te doen. Het werd dag, te warm. Pas om zo'n uur of zes begon het weer, alleen nu met nog wat meer orkesten. Er waren ook zweepspelers bij. Dat is een plaatselijke specialiteit: twee klarinetten, een elektri sche gitaar en verder mannen die met zwepen knallen. Om acht uur arriveerde de Banda Militar van San Marino, de kleine republiek die vijftien kilometer verderop ligt. Ze brachten op de piazza de hele avond lang een prachtig re pertoire van operamelodieën. Ondertussen kwamen er steeds meer groepen naar de piazza en om negen uur speelden er al zes groepen op de piazza door elkaar heen. Ook speelde er Ursula Op pens, een kennis van Rzewski, heel moeilijke pia nostukken van Scriabin. En de improvisators gaven er flink van langs. Radu Malfatti speelde op het topje van een twintig meter hoge brand weerladder boven de piazza, gestopte trombone. Ik stond in het midden te genieten, want zoiets laat ik me niet afnemen! Het is niet helemaal hetzelfde als een kermis waar je ook al lerlei muziek door elkaar hoort. Want op de kermis zijn het niet allerlei verschillende soorten muziek, maar muziek dat behoort tot één soort. Het is wel aardig omdat het allemaal door elkaar heen gaat. Maar het houdt toch nog iets sche matisch, omdat het allemaal dezelfde soort muziek is. Op die piazza onttrok het zich aan een dergelijk schema. Ives had volkomen gelijk. Die combi natie van mensen die allemaal met iets totaal anders bezig zijn, die is ongekend. Wanneer hoor je zoiets in het dagelijks leven? Nooit. Het gebeurt wel dat er op één plek mensen met heel verschillende dingen be zig zijn, maar dat geeft meestal geen simultaan geluid weer, of elemaal geen geluid. Afijn, je begrijpt de idee. Zoiets moet gerelateerd zijn aan de plaat selijke omstandigheden, aan dingen die juist daar aan de orde zijn. In Middelburg is er genoeg muziek. Maar er is geen belen dende republiek zoals San Ma rino, van waaruit een orkest kan komen. Baarle Hertog, maar nee, dat is te ver weg. Nee, zoiets is er niet. Maar er zijn genoegen ensembles en musici. Ik kan dat vanuit Amsterdam niet goed overzien of organiseren. Maar daar is Jeugd Muziek mee bezig. De participanten moeten het ook een beetje uit gelegd krijgen, anders voelt men zich misschien „ge bruikt". Middelburg heeft ook een piazza. Die heet daar „markt". Het doet er niet toe of er een markt gehouden wordt of niet, zoiets heet „Markt". Daar komt alles samen. Op zo'n piazza wordt alles theater, het is een mooi decor. Ook Middelburg heeft zo'n decor. De zaak moet niet gedomi neerd worden door een kerk. Ik ken maar één piazza waaraan ook een kerk is zonder dat het de boel verstoort - wat zeg ik? Aan de Piazza Del Populo te Rome liggen wel drie kerken. Maar ze domineren niet. Ge domineerd wordt de piazza door een Egyptische obelisk waar ze een kruis bovenop hebben gezet. Maar goed, ook in Middelburg zal ik te vinden zijn midden op de Markt, wan neer daar al die orkesten door elkaar spelen. Maar dat is na tuurlijk niet het enige. Juist het verplaatsen van de muziek geeft een kick. Iedereen kent dat wel van mars kapellen of losse rondlopende accordeo nisten. Wat ook steeds meer gebeurt is het rondlopen met een transistorradio. Er zijn nog ensembles die hun muziek brengen gezeten op stoelen. Het zich verplaatsen is geen optie waarvoor zij gekozen hebben, maar het is wel een optie die tot de zich altijd als statisch en als op één plaats hebben beschouwd, dat die mensen opeens die fantasti sche mogelijkheid van ver plaatsing deelachtig worden! Er zijn twee concepten: dat het door elkaar gaat en dat er verplaatsing plaatsvindt. Zijn dat twee concepten die naast elkaar staan, of is een van de twee het basisgegeven? Ik denk, dat de verplaatsing het basisconcept is. Maar door de verplaatsing wordt deontmoeting mogelijk. Ontmoeting? Is dat geen term uit de vijftiger jaren? Jazeker. Dat is een term uit de vijftiger jaren. Maar die in troduceer ik met grote vreugde in juni 1980. De Ontmoeting! Zo heet die dag? Nee, die dag heet Multi Mu ziekdag Middelburg. Ontmoe ting is de prima aanduiding. Maar ja, daar kom ik nu pas op! De Ontmoeting! We zijn er uit! 'if m mm |«ikV „i:- ;:S VJ i i. C *1 ./i i tm m s t te v v 3 1% V* mxisw*; 1ÈM hééft mt 'i-isr Ikmr fc*ni*t v ■A V i U i V? si foto: Cor Schuilwerve. OOST-SOUBURG - Met steun van de Huurdersvereniging Vlissingen en de opbouw- commissie Souburg zijn er de afgelopen week drie huizen gekraakt in Souburg, namelijk aan de Zeewijksingel en de Nagelenburgsingel. De huizen stonden alle drie ofwel ruim ofwel iets minder dan een jaar leeg. Waarom de kersverse bewoners de huizen gekraakt hebben, staat op het raam te lezen.

Scheldebode | 1980 | | pagina 1