Uniek nieuwbouwplan Oranjekwartier verzandt in halfslachtige houding gemeente" Ruim baan voor geïmproviseerde Nederlandse muziek Kans op VOS-cursus Valkenisse Stieren, koeien en schapen op braderie Vrijwilligers gezocht voor vakantieweek REIS WEGEN KAARTEN WOENSDAG 18 JUNI 1980 Gemengd Nalatigheid Dinsdag derde superstrandloop Kindergroepen De Hayman laten zien wat ze kunnen JUWELIER VAN DE REE DE RUITER Internationaal Jeu de Boules Toernooi weer in Toorenvliedt WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 POSTADRES: POSTBUS 350, 4380 AJ VLISSINGEN wmi VLISSINGEN - Een uniek project in het Vlissingse Oranjekwartier waar bewoners, de woningbouwvereni ging Goed Wonen en architect gezamenlijk een plan op stelden voor nieuwbouw, verzandt in de halfslachtige houding van de gemeente. Door voortdurende veranderingen in het oorspronkelij ke plan aan te brengen, ontstond zo'n vertraging dat der tien van de twintig families die voor de dijkverhoging moeten wijken inmiddels elders maar een huisje hebben gekocht. Zij vrezen dat de nieuwe woningen niet gereed zijn als hun huizen in januari '81 moeten worden afgebro ken. Van het plan om in april met de bouw te beginnen is niets terecht gekomen; een bouwvergunning is er nog steeds niet. Theo Bosschaart van de werkgroep Grave- straat, architect Rie svan de Berg, voorzitter Kempe van de woningbouwvereniging Goed Wonen, directeur Provoost van Basco en opbouwwerker Antoine de Ceuster vinden dat deze beroerde gang van zaken maar eens aan de grote klok moet worden gehangen. Theo Bosschaart: „Steeds is het initiatief om het Oranje kwartier leefbaar te houden vanuit de wijk zelf gekomen. Door acties van de bevolking is het eerste plan van Rijkswa terstaat om een groot deel van de wijk voor de dijkverhoging af te breken, niet doorgegaan. De bewoners kwamen zelf met het idee vervangende wonin gen bij de wijk te bouwen. Zij maakten zelf het plan hoe dë nieuwe huizen er uit moesten gaan zien. Van tegenwerken door de gemeente kan niet ge sproken worden, maar van meewerken evenmin. Dat be gon al bij het grondonderzoek aan de Commandoweg. Oude fundamenten maakten hui zenbouw onmogelijk, zei de gemeente. Later bleek dat toch weer wel te kunnen". mÊ I** De Prinsenstraat in het Oranjekwartier. „Het beeld van een saneringswijk had voorkomen kunnen worden". Cor Schuilwerve. Het Oranjekwartier, inge klemd tussen de Schelde en de Westerschelde, is een oud wijkje met een zeer gemengde bevolking. Er wonen jonge ge zinnen en oude alleenstaande mensen, hand- en hoofdarbei ders. De jarengeleden aangekon digde plannen tot verhoging van de Westerscheldedijk brengt voor het Oranjekwar tier nogal wat veranderingen met zich mee. Dit en de onze kerheid rond de vervangende nieuwbouw hebben een aantal mensen doen besluiten te ver trekken en dan niet alleen de genen van wie het huis tegen de grond moet. Het bekende beeld van een saneringswijk ont staat. Volgens Theo Bosschaart, die zelf in het Oranjekwartier woont, had dat in elk geval voor een deel kunnen worden voorkomen. Het plan voor de nieuwe huizen was juist be doeld om de wijk nieuwe le venskracht te geven en als een heid te laten voortbestaan. De Het Oranjekwartier foto: Cor Schuilwerve. huizen waren in de eerste plaats bestemd voor inwoners van het Oranjekwartier. „Maar", zegt Antoine de Ceuster, „het is logisch dat de mensen hun animo verliezen als je ziet hoe de bureaucratie met het plan is omgespron gen". Het oorspronkelijke en in overleg met de bewoners op gestelde plan omvat twintig huur- en vijf koopwoningen. De gemeente ging vorig jaar in grote lijnen akkoord, maar wilde vijf koopwoningen een ander plaatsje geven. Deze plaats blijkt later niet goed te zijn in verband met het uit zicht op het monument „Het oude Arsenaal" op de hoek Wijnbergsche Kade/Paarde- straat en de gemeente geeft de koopwoningen opnieuw een andere plaats. Dan is alles rond en wordt het plan ter visie gelegd, het is inmiddels februari. Theo Bos schaart: „Er komen geen reac ties op, dus kan je zeggen dat het plan goed is en uitgevoerd kan worden. Maar wat doet de gemeente:weer wijzigingen in het plan aanbrengen. De tui nen worden wat kleiner en een garage wordt naar elders ver plaatst. Het hele blok wordt meer in de richting van de Commandoweg verplaatst, zo dat er nog maar ruimte is voor vier in plaats van vijf koopwo ningen. Wij hebben toen maar besloten van de koopwoningen af te zien en alles huurwoning te maken, want tuintjes van vier meter zijn onaanvaard baar". Later ontstaat dan nog enig gerommel om de tuinen en tuinmuren die de gemeente anders wil dan in de tekening staat aangegeven. Voor de vier Orankekwar- tierders in de bouwcommissie is daarmee de maat vol. Ze vinden dat er geen sprake meer is van enige inspraak van de bewoners in het plan voor de vervangende nieuwbouw en stappen uit de commissie. Vooral het onmogelijk ma ken van de vijf koopwoningen nadat het plan ter visie lag, is voor de vier onverteerbaar. Bezwaar maken is na de ter vi sie legging niet meer mogelijk, zodat enkele potentiële kopers die hun huis aan de dijk kwijt raken, niet meer in het Oranje kwartier terecht kunnen. Een ander punt van wrevel is de grondprijs, die pas nu be kend is geworden, zodat toe komstige huurders in het on gewisse bleven over de huur prijzen. Een grondprijs die volgens architect Ries van de Berg voor de stapelwoningen ook aan de hoge kant is. „Wij proberen de bouwprijs zo laag mogelijk te houden, terwijl de gemeente voor de woningg roet twee woonlagen bijna een dubbele grondprijs vraagt". Dit betekent dat voor elk huis de grondprijs betaald moet worden of het nu op de grond staat of op een ander huis. De aankoop van de te slopen woningen door Rijkswater staat brengt voor de bewoners opnieuw onzekerheden. „De afdeling grondaankoop van Rijkswaterstaat heeft nog steeds niet alle huizen gekocht, zogenaamd uit geldgebrek. Niettemin zegt de studiedienst van Rijkswaterstaat per 1 ja nuari volgend jaar te beginnen met de uitvoering van de plan nen tot dijkverhoging. Zo kun je toch niet met mensen om springen die daar soms al hun hele leven hebben gewoond en nu gedwongen worden de hui zen te ontruimen. Die mensen maken zich zorgen. Enige hulp van de gemeente zou hier best op z'n plaats geweest zijn", meent Theo Bosschaart. „Je kunt de gemeente wat dat be treft nalatigheid verwijten". ARNEMUIDEN - De Stich ting Zomerkamp Arnemuiden houdt dit jaar een vakantie week voor de jeugd van Arne muiden van 11 tot en met 15 augustus en wel achter Klein Waaienburg aan de van Cit- tersweg in Arnemuiden. Het zomerkamp staat in het teken van ridders en kastelen. Een aantal vrijwilligers heb ben zich al aangemeld om de groepen kinderen te begelei den, maar er zijn nog veel meer mensen nodig. Wie hiervoor voelt, kan zich opgeven bij het secretariaat, Klaproos straat 19 in Arnemuiden, telefoon 01182-2027. VALKENISSE Op een vo rig jaar gehouden informatie- VLISSINGEN - Op dinsdag 24 juni houdt de Vlissingse Sportvereniging Zeeland Sport de derde Superstrand loop. Deze trimloop start om 19.00 uur op het strand van Westduin. De kortste afstand, vooral bedoeld voor de kleintjes, is 3 kilometer. Verder zijn er af standen van 6 kilometer en van 10 Engelse mijl. De gehele af stand wordt over het strand gelopen. avond in Koudekerke over het VOS-werk bleek de interesse groot te zijn. Vandaar dat en kele vrouwen nu een werk groep hebben opgericht om te proberen een VOS-cursus voor de gemeente Valkenisse van de grond te krijgen. Men heeft subsidie aange vraagd maar daar moet nog een beslissing over worden ge nomen door het college van Gedeputeerde Staten en de gemeenteraad van Valkenisse. VOS betekent: vrouwen oriënteren zich in de samenle ving. Dat gaat doorgaans in een gespreksgroep van onge veer 15 vrouwen. De cursus is bedoeld voor vrouwen die wei- MIDDELBURG Donderdag, vrijdag en zaterdag is de Middelburgse binnenstad weer braderieterrein. De opzet wijkt weinig af van die van voorgaande jaren op het thema na. Dat is dit jaar de groene sector. Vertegenwoordigers van de agrarische sector bezetten vrijdag en zaterdag de Markt met voorlichtingskramen, stieren, koeien, schapen en produkten als melk, kaas en aardappelen. Over één van de aanwezigen, het biologisch-dynamische landbouwbe drijf Loverendale uit Oostkapelle, staat een uitgebreid verhaal op de braderiepagina. Voor het eerst zijn dit jaar ook politieke partijen met kramen vertegenwoordigd, zodat het totaal aantal deel nemers boven de tweehonderd is gekomen. De gemeente heeft het hofje naast het stadhuis voor zichzelf en haar drie zustersteden Folkestone, Vilvoorde en Nagasaki opgeëist. In de kraam van Nagasaki is een gedeelte van een inter nationale herdenkinstentoonstelling te zien, die de Unesco in Nagasaki had georganiseerd ter herdenking van de val van de atoombom nu vijfendertig jaar gelden. Twintig van de kindertekeningen die uit een groot aantal landen naar Nagasaki waren gestuurd, zijn nu in Middelburg te zien (ook Middelburgse scholieren stuurden tekeningen naar Japan). De andere zustersteden laten er oude ambachten zien, zoals kaarsen maken, bellen maken, tapijtweven, pottenbakken, enzovoorts. nig aansluiting met de maat schappij voelen of die vroeger weinig kansen hebben gehad. Als de subsidie wordt toege kend zal de eerste VOS-cursus in september starten. Voor na dere inlichtingen kan men zich wenden tot Marian Holtring, Doormanstraat 8 in Koude kerke, telefoon 1824 en Jannie Jakobsen, Schuitvlotstraat 39 in Biggekerke. MIDDELBURG - Ter af sluiting van het seizoen van de kindergroepen houdt cultureel werk „De Hayman" donder dag 19 juni in het wijkgebouw Ontmoetingscentrum Dau- wendaele in Middelburg een slotavond. Tijdens de slot- avond laten de verschillende kindergroepen zien waar zij mee bezig zijn geweest. Zo is er een expositie te zien van werkstukjes van de instui ven van de vier- tot zesjarigen, zes- tot negenjarigen en negen tot twaalfjarigen. Verder de monstreren de volksdansgroe pen de verschillende dansen uit binnen- en buitenland die zij in het afgelopen seizoen geleerd hebben en brengt de tonneel/kreatiefspel-groep een „waar" kinderjournaal voor het voetlicht. Ook de don derdagclub presenteert zich en wel met een schimmenspel. De avond is bedoeld voor de ouders van de kinderen en voor andere belangstellenden die eens kennis willen maken met de bezigheden van de kinde ren. De slotavond duurt van zeven tot halfnegen, de toe gang is gratis. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste steer en een GROTE K0LLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen Grote kollektie en bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Theo Joling, aanstaande zaterdag om halfvier in de Vleeshal met Maarten Altena. MIDDELBURG - De actuele geïmproviseerde muziek neemt een voorname plaats in op het komende Festival Nieuwe Muziek in Middelburg, het vijfde alweer. Jeugd en Muziek Zeeland geeft de improviserende musici zo het steuntje in de rug dat zij van de subsidiegevers moeten missen. Voor geïmproviseerde muziek, die in Nederland op een hoog peil staat, wordt dit jaar 300.000 gulden uitgetrokken. Voor Willem Breuker is de 30.000 gulden subsidie voor zijn tien man sterke groep al aanleiding geweest het geld onder protest terug te sturen, omdat hij niet langer als tweederangsburger behandeld wil worden. Op het komende fes tival zijn de belangrijkste figuren uit de Nederlandse geïmpro viseerde muziek van de partij. Het weekeind van 5 juli draait het om Michel Waisvisz, het weekeind van 2 8 juni om Misha Mengel berg en het komende weekeinde om Bennink, Breuker en Altena. Het festival start zaterdag om hal ft wee met een concert als opening van een tentoon stelling van Han Bennink in het Zeeuws Kunstenaarscen trum aan de Molstraat 13. Het festival wordt geopend op de plaats waar de meeste concer ten te horen zullen zijn: de Vleeshal. G.S.-lid Boersma en voorzitter Kerstens van J. en M. Nederland houden toespra ken, waarna „Raffia, een con cert voor kijkers" volgt van mime-speler Theo Joling en bassist Maarten Altena. In het kader van het Holland Festival staat zaterdagavond om half negen Bovèn Drijven van het Willem Breuker Kollektief op het programma in de schouw burg. Om hal fel f zaterdagavond volgt dan nog een concert in de Vleeshal waar werken van de Italiaan Fernando Grillo wor den gebracht. Muzikanten zijn de Pool Zdislaw Piernik, tuba, de Zwitser Gunter Schneider, gitaar, Fernando Grillo, cello/ contrabas, de Italiaanse Oriella Brizzi en de Duitse Elisabeth Lindauer, dans. Zondagavond om halfnegen staat de Pool Piernik weer op de planken. Nu brengt hij mu ziek van hemzelf en van de Poolse componist Penderecki. Om negen, tien en elf uur vol gen dan concerten van achter eenvolgens Grillo, de pianist Guus Jansen en van de Mauri ce Horsthuis Groep. Van vol gende week maandag tot en met vrijdag staan er films op het programma van de op het ogenblik zeer in de belangstel ling staande Japanse filmer Akira Kurosawa. Meer nieuws over de films is te lezen in de rubriek films op de tweede tekstpagina. De componisten hebben voor hun optredens in Middelburg de vrije hand gekregen. „Zoals dat hoort", zegt manager van J. en M., Ad van 't Veer. Dat leidt zaterdag 28 juni tot een zeer eigenaardig muzikaal mengsel op de Markt. Misha Mengel berg laat om half acht een groot aantal muziekgroepen door de straten trekken. Onder zijn re gie komen dan de geluiden van de Instant Composers Pool, verschillende muziekkorpsen, een Schotse doedelzakband, een blokfluit-, fluit- en slag werkgroep van de Zeeuwse Muziekschool, beiaard, draai orgel, Sint Juttemis en fluitist Ferenc Hutyra samen op de Markt waar het één groot con cert moet worden tot negen uur. Daarna kunnen de leden van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen hun improvisatietalent uitprobe ren op de Borneose Brij, voor harmonie-orkest, een werk van Mengelberg. Mengelberg en Han Bennink spelen mee. De beide concerten worden door de VPRO opgenomen. Tot de sluiting op donderdag 10 juli staat het festival daarna vooral in het teken van de Hongaarse componist György Kurtag. Daarover later meer. MIDDELBURG - Het mjfde Internationale Jeu de Boules Toernooi op zaterdag 5 juli vindt weer plaats op de paden van het park „Toorenvliedt" aan de Koudekerkseweg in Middelburg. Gedurende de hele dag worden wed strijden gespeeld in de bosrijke omgeving. De aanvang van de wedstrij den zal liggen rond half elf en het toernooi wordt om ongeveer vijf uur afgeslo ten. Naast de wedstrijden kan de bezoeker kennis maken met allerlei infor matie over Middelburg, Zeelanden Frankrijk, met welk land het Jeu de Boules onverbrekelijk is verbonden. Tevens be staat de mogelijkheid om iets te eten of te drinken.

Scheldebode | 1980 | | pagina 1