Veerse avond SCHOENER VAN GREENPEACE IN VLISSINGEN Expositie over Oosterschelde in bibliotheek Souburg „De Houtuyn" houdt internationale culturele manifestatie Tuinfeest Missions to seamen I DE NIEUWE TEKENPEN knuijfi Film over Walcheren voor en na de oorlog in Zeeuws Mu seum Demonstratieve bijeenkomst HTS doet mee nan zuinigheids- WOENSDAG 11 JUNI 1980 UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG Marsmatic 700 DE RUITER Bej aardenhuizen Westpoorthof VOOR DE BETERE MANNENMODE Plannen voor bej aardentehuis in Vlissingen Macbeth draait pas op 2 juli EB€£D! WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5, VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350, 4380 AJ VLISSINGEN J. Stroes enthousiast over mogelijkheden viskwekerij vlissingen - Nu door vervuiling en overbevissing sommi ge vissoorten schaars en duur worden, kan het kweken van deze vis een winstgevende bezigheid worden. In Noorwe gen heeft men dat 't eerst ingezien: de kweek van zalm groeide daar van niets in 1970 tot vijfduizend ton in 1980. De Vlissingse vishandelaar J. Stroes is de eerste Nederlan der die zich met de kweek van zalm bezighoudt: in een niet in gebruik zijnde werkhaven voor de Oosterscheldewer- ken laat hij sinds april jonge zalm en forel in een aantal kooien rondzwemmen. Stroes is enthousiast over de mogelijkheden die de commer ciële kweek van zoutwatervis biedt en hij is niet de enige. De Commissie Aquacultures bood in januari aan de minister van landbouw en visserij een rap port aan waarin stond dat deze nieuwe bedrijfstak in de Oos- terschelde voor vijfhonderd mensen werk zou kunnen bie den. Een Engelse zalmkweker maakte Stroes zo'n vier jaar geleden warm voor dit werk. „Door mijn werk in de vishan del had dit toch al m'n belang stelling en ik ben er op door gegaan. Via tijdschriften, cursussen, symposiums en dergelijke heb ik me de theo retische kennis eigen gemaakt. Het kweken van forel en vooral van zalm vereist heel wat ken nis. Wij hadden een klein bud get en we moesten voor het op zetten van een kleine kwekerij zo zorgvuldig mogelijk alles plannen" aldus Stroes. Die lange voorbereidingstijd was ook nodig om een juiste vestigingsplaats voor de kwe kerij te vinden en de vereiste vergunningen te verkrijgen. Stroes:„Ik moest kiezen tussen zoet of zout. Het zoete water is vrijwel overal zo verontreinigd dat je er niets kunt doen, de keus was dus zout. Forel groeit MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum in Mid delburg is vanaf maandag 16 juni dagelijks de film „Terug naar het eiland" te zien. De film betreft op namen van Walcheren voor de oorlog, het bom bardement en de daarop volgende overstroming van het eiland. Het dich ten van de dijken en het weer in cultuur brengen van het land, de wederop bouw en de eerste oogst. De duur van de film is ongeveer twintig minu ten. Tot vrijdag 29 au gustus is van maandag tot en met vrijdag om 11.00 uur, 14.00 uur en 15.00 uur een voorstelling in gelast. Op aanvraag kan de film ook voor scholen en groepen worden ver toond. Men moet dan tij dig contact opnemen met het museum, telefoon 01180-26655 na tien uur 's morgens. in zout water bovendien har der dan in zoet water en krijgt er ook heel wat minder ziekten. Forel pact zich ook goed aan zout water aan. Voor zalm lig gen de zaken wat ingewikkel der. De zalm komt in zoet wa iter uit het ei en brengt daar ook z'n eerste levensjaar door. Dan ondergaat de zalm een veran dering; binnen enkele weken past hij zich aan zout water aan. De zalm trekt van de ge boorteplaats naar de zee die hij na drie jaar weer verlaat om te paaien in hetzelfde water waarin de zalm werd geboren. Bij de kweek moet je met die veranderingen en de omstan digheden die de vis nodig heeft, rekening houden". Die omstandigheden, zoals doorstroming van het water, zoutgehalte, temperatuur, zijn in de Oosterschelde goed te noemen. Rijkswaterstaat gaf Stroes vergunning een werk haven te gebruiken die voorlo pig nog niet in gebruik is voor de Oosterscheldewerken. De vergunning is dus tijdelijk. Als definitieve vestigingsplaats denkt Stroes aan de bouwput waar nu de betonnen pijlers worden gemaakt. Hij heeft bij het ministerie van verkeer en waterstaat vergunning aange vraagd om die put na het ge reedkomen van de pijlerdam in '85 te gebruiken. Het woord viskwekerij vindt Stroes overigens niet helemaal juist. „We zijn eigenlijk geen van Steadtler lekt niet - droogt niet uit Nu volop verkrijgbaar bij: Paul Krugeretraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 MIDDELBURG/GOES Donderdagmiddag om halfvijf begint in de Prins van Oranje in Goes een demonstratieve bijeenkomst van onderwijzend personeel in het kleuter- en later onderwijs in Zeeland. Er staan rond de zestig arbeids plaatsen op de nominatie te verdwijnen en de NFO (Ne derlandse Federatie van On derwijsvakorganisaties) wil er alles aan doen deze ontslagen in Zeeland te voorkomen. SOUBURG - Van 3 tot en met 24 juni is de expositie „Oosterschelde, leven in en om het water" te zien in de open bare bibliotheek in Oost-Sou burg. De tentoonstelling is op gebouwd aan de hand van fo to's uit het gelijknamige boek van W.J. Wolff en J.C. Post en geeft een beeld van het leven onder water van de Ooster schelde. Het boek is uitgegeven in samenwerking met de Vereni ging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland. Ook de foto-expositie is door deze vereniging verzorgd. Het Zeeuws biologisch museum heeft enkele vismodellen ter beschikking gesteld. Ook is er informatie te vinden van Rijkswaterstaat (Deltadienst) de werkgroep Oosterschelde Open en van het Delta-insti tuut voor hydro-biologisch onderzoek in Yerseke. Woens dag 11 juni zal Wim Phaff van het biologisch museum een le zing met dia's en film houden, 's middags van twee tot drie voor kinderen en 's avonds voor volwassenen, aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis. Na Souburg zal de tentoon stelling te zien zijn in het bio logisch museum. De openingstijden van de bibliotheek zijn dinsdag tot en met vrijdagavond van 13.30-17.30 uur, woensdag en vrijdagavond van 18.00-20.00 uur en zaterdag van 10.00-12.30 uur. Stroes meet hier de hoeveelheid zuurstof in het water. kwekers. We zijn meer boeren. Het Engelse woord fish-far ming is dan ook beter". Een intensieve vishouderij zou je het ook kunnen noemen, maar dan (nog) zonder de kwalijke bijverschijnselen van de bio- industrie. De vis zwemt vrij rond, in de kooi en krijgt als voedsel garnalenafval en doorgedraaide garnalen van de vismijn in Colijnsplaat. Een en ander verloopt tot Stroes' tevredenheid nog be trekkelijk natuurlijk. Weten schappers houden zich er al wel mee bezig hoe de vis zo snel mogelijk voor comsuptie ge reed kan worden gemaakt, maar zo ver als in de bio-in- dustrie is het gelukkig nog niet, al gaat het wel dezelfde kant op. Het is bijvoorbeeld zo dat in Noorwegen een bepaalde stof aan het voedsel wordt toe gevoegd om het vlees van de forel een rode kleur te geven. Ik verkies natuurlijk voedsel. Met garnalen kleurt het vlees ook rood, terwijl het een natuurlijk produkt is". VEERE - Vrijdag 13 juni wordt in de Grote Kerk in Veere weer de jaarlijkse Veerse avond gehouden, een mani festatie van alles wat er op cultureel gebied te beleven valt in „Groot Veere" (Gapinge, Serooskerke, Vrouwenpolder en Veere). De avond begint om 19.30 uur en is vrij toeganke lijk voor alle belangstellenden. VLISSINGEN - De werk groep Spuistraat van het Wijk- comité Binnenstad vindt dat de tien bejaardenwoningen aan de Westpoorthof in Vlis singen voor verhuur aan be jaarden beschikbaar moeten blijven. De huizen zijn nu ei gendom van Fortress B.V. die de woningen verkoopt als ze leeg komen. De werkgroep is van plan met Fortress te gaan praten om de woningen als huurwoningen voor bejaarden te behouden. VLISSINGEN - De open bare kleuter- en lagere school „De Houtuyn" uit Vlissingen houdt woensdag 11 juni een manifestatie waar buiten landse en Nederlandse mensen wat laten zien van hun cultuur. De eerste avond in de ge plande serie staat in het kader van de voeding en er zullen dan ook verschillende kraampjes zijn waar men een hapje kan nuttigen. Er is verder van alles te zien, zoals video, films, dia's, dans, muziek en klederdrach ten Wie wil kan informatie krijgen over allerlei landen. De volgende landen zijn verte genwoordigd: Suriname, de Antillen, Marokko, Ethiopië, Indonesië, Nederland, België, Canada en de Molukken. Het evenement vindt plaats van zes tot negen uur 's avonds in de Slangenburg 1-3 in Vlis singen. Er staan optredens op het programma van het kinder koor „Van knop tot bloem" uit Vrouwenpolder onder leiding van Jan Hekhuis, de sportver eniging Serooskerke onder lei ding van Mevrouw Meijers, de Christelijke zangvereniging „Eén in geest en streven", een gemengd koor uit Serooskerke, gedirigeerd door mevrouw Balkenende de Mol en de mu ziekvereniging „Eendracht maakt macht" uit Serooskerke met als dirigent de heer Kra mer. Na de pauze voert de to neelvereniging „Tot leringhe ende Vermaeck" uit Veere een komische schets van J. Keule- mans op. De spelers die dit keer meedoen zijn allemaal spelers van het eerste uur. De avond wordt besloten met een optreden door de muziekver eniging „Veeres Genoegen" onder leiding van Bram van Overbeeke en „EMM", die werken zullen spelen van Gershwin, Bach en Huggens. In de pauze kan men de diverse tentoonstellingen bezichtigen die in de Grote Kerk worden gehouden. St. Jacobsstraat 10, Vlissingen. Het college van diakenen van de Nederlands Hervormde Gemeente in Vlissingen wil een nieuw bejaardenverzorgings tehuis stichten in Vlissingen. Het gebouw zou moeten komen op het terrein aan de Stenen Beer, op een terrein op de Spuikom of in Papegaaien burg. Dinsdag 17 juni zullen deze voorstellen worden besproken door de vaste Commissie van Advies en Bijstand voor de So ciale aangelegenheden tijdens een vergadering die gehouden wordt in het Stadhuis. foto: Cor Schuilwerve. VLISSINGEN - Volgens de evenementenkalender voor de maand juni van de Recreatie- raad Vlissingen draait op 25 juni de film Macbeth in het Al- hambratheater. Deze film wordt echter niet vertoond op 25 juni, maar op 2 juli in het kader van de Schotse Week. VLISSINGEN - De Vlissingse HTS doet dit jaar weer mee aan de zui nigheidswedstrijd van de Shell. Het gaat er om met een of ander voertuig een zo groot mogelijke af stand af te leggen op één liter superbenzine. De wedstrijd, waaraan ver schillende TH's en HTS- en in het land meedoen, vindt dit jaar plaats in Zandvoort op zaterdag 14 juni. Het begint om twee uur. De studenten Peter van Oosten en Sjef Uitter- hoeve hebben het maken van zo'n voertuig tot hun afstudeeropdracht in Vlissingen gemaakt. Hun voertuig is van zeer licht materiaal, polyester, ge bouwd en heeft een 50 cc 4-takt Honda motor. VLISSINGEN- Aanstaande zaterdag vindt bij het zeemanshuis in het Vlissingse havenge bied weer het traditionele tuinfeest plaats van de „Missions to seamen". Mevrouw Jean Driver, echtgenote van de eerste „missioner" in Zeeland, padre Anthony Driver, komt over uit Engeland om het evenement te openen. Dat gebeurt om kwart over twee. Een nieuwe activiteit dit jaar is de Wellington boot throwing contest, een wedstrijd in het gooien van rubber laarzen. Zoals gebruikelijk kan men weer ponyrijden, ringrijden op de fiets, doeltrap pen, spijkers slaan, schat-raden, enzovoorts. Er zijn zelf gebakken cakes, hamburgers en pannekoeken te koop, maar ook handwerken, zelf gekweekte planten en jams. De Middel burgse brassband ONDA zorgt ook dit jaar weer voor muziek. Een oud-zeeman die draaior gels als hobby heeft, zal tijdens het tuinfeest zelfgemaakte muziek laten horen op zijn draaiorgel „Hollandia". Groot en klein, jong en oud zijn welkom op het feestterrein. De toegang is gratis. Tussen wal(vis) en schip VLISSINGEN - De internationale milieu-organisatie Greenpeace heeft wegens de grote belangstelling in het vorige jaar besloten ook dit jaar met de tweemast-schoe ner Saint Antoine verschillende Nederlandse havensteden te bezoeken. Van donderdag 12 tot en met zaterdag 21 juni ligt de schoener in de Koopmanshaven in Vlissingen. Be langstellenden kunnen in het informatiecentrum aan boord de fototentoonstelling „Tussen wal(vis) en schip" bekijken en krijgen desgewenst actuele informatie over de vervuiling van de zee "n, de strijd tegen de walvisvaart of de jacht op zeehonden. In een vijftig minuten durende videopresentatie wordt nader ingegaan op het verloop van recente acties van Greenpeace bij Usland, gecombineerd met schitterende beelden van walvissen in hun element. Niet alleen de walvis, maar ook dit element, de zee, wordt bedreigd. Greenpeace houdt zich dan ook niet alleen bezig met het redden van bepaalde diersoorten, maar probeert met het oog op de toekomst een verandering in het menselijke denken teweeg te brengen. Greenpeace is over de hele wereld bekend geworden door de acties tegen walvisvaar ders: vrijwilligers stellen zich op rubberbootjes tussen de te schieten walvissen en de wal visvaarder op om zo een men selijk schild te vormen tegen de harpoenen. Op het ogenblik voert de milieu-organisatie acties om Nederland zo ver te krijgen dat het achter een tien-jarig vangstverbod van walvissen gaat staan. En een invoerverbod instelt op wal- visprodukten. Deze produkten kunnen even goed uit andere grondstoffen gemaakt worden, aldus Greenpeace. Recente Acties van Greenpeace zijn het verhinderen van het uitvaren van het schip dat vanuit Rot terdam chemisch afval van Bayer in zee loost en het tegen houden van schepen die ra dio-actief afval in zee lozen. De milieu - organisatie meent dat opslag en transport van radio-actief afval een we zenlijk onderdeel moet gaan vormen van de discussie rond kernenergie. „Het is een le vensgevaarlijke en hypocriete houding van de autoriteiten om te menen dat het dumpen van afval verpakt in vaten, die misschien dertig jaar garantie bieden tegen lekkage, een vei lige oplossing is om van derge lijke stoffen af te zijn", aldus Greenpeace. Het programma op de schoener begint van maandag tot en met vrijdag om negen uur, halfelf, twaalf uur, half- twee, drie uur en halfvijf. Don derdagavond begint het om acht uur, vrijdagavond om ze ven en negen uur K i i

Scheldebode | 1980 | | pagina 1