1-Meiviering in Souburgse sporthal met Jaap van de Merwe „Fortress moet lege huizen verhuren" 5 MEI VIERING Fotoclub toont foto's a.s. maandag gesloten zijn. S" I - Oorlog in Vleeshal Open huis dierenasyl DE RUITER PvdA afdeling Middelburg op 1 mei in concertzaal WOENSDAG 30 APRIL 1980 TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG Schuldenregeling 450 huisjes JUWELIER VAN DE REE Grote kollektie Parker en Sheaffer Montblanc vulpennen bij: Dodenherdenking Lezing over massa-lectuur Dodenherdenking in Middelburg Avond over werelddiaconaat Fancy-fair Eigen Haard :A DE WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 EBODE 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350, 4380 AJ VLISSINGEN VLISSINGEN - „Ik ben wel drieënveertig, *aar ik voel met de jongeren mee. Als zij in moeilijkheden zitten, om dat ze bijvoorbeeld van huis zijn weggelopen of na een leven in een tehuis op eigen benen moeten staan, dan kun nen ze altijd bij mij terecht of ik weet wel een adresje waar ze tijdelijk kunnen slapen. Ik heb er soms wel vier in m'n flatje wonen. Ik ga binnenkort groter wonen om ze beter op te kunnen vangen, maar zo kan het natuurlijk niet altijd door blijven gaan. We moeten een jongerencentrum heb ben". John Danckaert van het B.O.P. (Bureau Oplossing Problemen) en „Trefpunt voor Jongeren" in de Scheldestraat 69 in Vlissingen stopt al zijn vrije tijd en al zijn geld in acti viteiten voor jongeren. Hij werkt als part-timer op de postafdeling van de provin ciale krant en kan daar door gaans van rond komen. „Ik rook niet, drink niet en rij geen auto dus ik red 't wel'Een jaar geleden startte hij zijn activi teiten met een landelijke anti rook-actie. Wie een jaar lang niet rookte, kreeg van het Trefpunt voor Jongeren hon derd gulden beloning. Inmid dels is er minstens één die de beloning heeft opgestreken. Sinds die tijd is het aantal activiteiten ras toegenomen. Men kan nu lid worden van het B.O.P. „Trefpunt voor Jonge ren", zoals het officieel heet en de leden krijgen een voor keursbehandeling. Zij kunnen gebruik maken van de lede noppasdienst als zij een avondje uit willen. Jongeren die vakantiewerk zoeken, kunnen ook op het bureau te recht. Het B.O.P. bemiddelt tussen de zoekers en vragers. Het werk wordt gedaan door John Danckaert en een vaste kracht die op het bureau in de Scheldestraat tijdens kan tooruren te vinden is. Het le dental is al zo toegenomen dat een vaste kracht tegen minu- mum-loon er nu kan werken. Mensen die in de schulden zit ten, kunnen ook bij het B.O.P. aankloppen. Danckaert: „Wij bekijken dan wat iemand nodig heeft om te kunnen wonen, eten en dergelijke en wat er over blijft wordt op onze bankrekening gestort. Wij verdelen dat geld dan weer over de schuldeisers. Op het ogenblik hebben we er dertien in Zeeland". Een van de belangrijkste ac tiviteiten is de woonruimte bemiddeling. Bijna vijftig le den zijn al aan woonruimte ge holpen in de afgelopen tijd. „Het gaat voornamelijk om jongens en meisjes vanaf zes tien jaar die onder de vleugels van pa en ma uit willen, maar ook om gezinnen", zegt Danc kaert. „De gemeente heeft er kritiek op dat ik jongeren in huizen voor gezinnen plaats, maar ik kan niet anders. Er zijn geen huisjes voor een of twee personen in Vlissingen. Met het woningbeleid loopt men in Vlissingen en trouwens in het hele land, jaren achter. Steeds meer jongeren lopen op steeds jongere leeftijd van huis weg. Die moeten opgevangen worden". Danckaert heeft grote plannen om dit woning probleem de wereld uit te hel pen. Hij heeft de gemeente Vlis singen gevraagd tweeduizend vierkante meter grond aan zijn Trefpunt ter beschikking te stellen. Daar moeten dan een jeugdcentrum met sportac commodatie, centrale keuken en vierhonderd vijftig woon eenheden komen, huisjes voor een en twee personen. „Het zou een unicum in Ne derland zijn als het lukt", meent Danckaert die voor het jongerencentrum bij CRM voor geld wil aankloppen. De jeugd zou het centrum zelf moeten gaan beheren. „Als zij daar komen wonen en een goede be geleiding krijgen, heb ik er alle vertrouwen in dat het goed gaat. De jeugd is niet slecht, het zijn de ouderen die ze over al vandaan drijven. Je ziet vaak dat vader aan de drank is, dat moeder hoer speelt en ga zo maar door. Ik stelde laatst tij dens-. een vergadering met buurtbewoners over de lege flats aan de Meindert Hobbe- malaan voor die woningen voor jongeren op te knappen. Toen bleef het stil. De wijkbe woners willen daar niet zo graag aan, bang voor rotzooi". Zolang die huisjes en het jongerencentrum er nog niet zijn, moet Danckaert zich op andere manieren behelpen. Door afspraken te maken met mensen die Fortress-huizen verlaten kan hij deze woningen aan woningzoekenden toewij zen. Fortress wil alle leegko mende huizen verhuren, maar als de bewoners de huur niet opzeggen, kan een andere wo ningzoekende daar onderhu ren. Verder zijn er weinig goedkope huurhuizen op de vrije markt, aldus Danckaert. „De situatie wordt straks wel beter als we hele blokken kun nen gaan kopen". Dat moet mogelijk worden door een andere activiteit van het B.O.P. Sinds kort is het namelijk ook bank. Wie er zijn geld stort, krijgt vijftien pro cent rente, en het geld wordt gebruikt voor de aankoop van huizen. Danckaert onderhan delt al over de aankoop van tien huizen aan de Zeewijksin gel. Hoe moet die rente terug betaald worden? Danckaert: „De mensen zetten het geld voor een aantal jaren vast, dat betekent al wat zekerheid. Die rente wordt terugbetaald van de huur die de huizén opbrengen. Boven dien sluiten we ook persoonlij ke leningen af met mensen die bij de bank geen lening krij gen. Dat levert het bureau pro visie op en dat gaat ook in de huizenpot". Danckaert verricht al deze activiteiten, omdat hij vindt dat 't nodig is. „Er zijn wel veel instellingen die jongeren opvangen, maar die hebben te veel beperkin gen. Na vijven en in het week eind zijn ze bijvoorbeeld ge sloten. Ze houden zich aan de regels. Ik niet, dat kan ik niet Links John Danckaert, rechts R. van de Hout. helpen. De politie belt wel eens op: is die of die uit die inrich ting bij jullie? Dan zeg ik nooit waar ze zijn. Ik verraad ze niet. Ik zeg wel dat ik weet waar ze zijn en de politie laat 't meestal daarbij. Die geeft dan aan de inrichting of ouders door dat het kind bij het B.O.P. is. Als zo'n kind door de politie weer teruggebracht wordt, loopt het toch weer weg. Meestal bellen we zelf trouwens even naar de ouders, met medeweten van de jongen of het meisje natuur lijk". Volgens Danckaert is het in deze onzekere tijd logisch dat jongeren onzeker worden. Hij zoekt de schuld eerder bij de ouderen die geen tijd voor ze hebben dan bij de jongeren zelf. „Waarom zou ik gaan stu deren? vragen ze zich af. Ik kom toch niet aan werk. Waar om zou ik rot werk doen? Zon der kan 't ook. Ze wachten af. Ik heb er gehad die het hele maal niet meer zagen zitten. Een reed zich bewust te pletter met de auto van zijn vader. Een ander maakte er met pillen een eind aan. Weer anderen gaan hun agressie uitleven door overal de boel kapot te maken. Ze vragen zo aandacht en die kunnen ze van mij krijgen, want volgens mij zit er geen echt kwaad in". SOUBURG - Donderdag 1 mei houdt het Walcherse 1 mei-comité ter gelegenneid van de dag van de arbeid een grote manifestatie in de sporthal in Souburg. De 1 mei viering trok verleden jaar in de Zwaan erg veel belang stellenden. Dat was één van de redenenen om het dit jaar groter op te zetten. Het aantal groepen, bonden en politie ke partijen die aan deze manifestatie meewerken is dan ook belangrijk uitgebreid. Het 1 mei comité ziet de dag van de arbeid als een dag voor alle mensen die echt streven naar vrede en veiligheid en een menselijke samenleving. Men is dan ook van mening dat 1 mei een vrije deg moet worden zoals in de meeste andere Eu ropese landen. De 1 mei viering wordt ge houden onder de leuzen: Gelij ke rechten voor man en vrouw. Geen-korting op de sociale uit keringen. Maak de Wester- schelde veilig. Ontwikkelings hulp? Investeringen! Hierover zal worden gesproken door David de Leeuw. Tevens staan in de zaal vijftien kramen van een politieke markt opgesteld. Er zijn ondermeer kramen van de F.N.V., Vrouwenbond N.V.V., Bouw- en Houtbond F.N.V., Industriebond F.N.V., de politieke partijen PvdA, CPN, PSP, en PPR, maar ook het Chili Comité/Zeeland, RSI Zeeland, ANVJ Zeeland, de initiatiefgroep Stop de Neu tronenbom, de initiatiefgroep Stop eigen risico, het informa tiecentrum Molukkers en Po litiek Kaffee de Zwaan zijn vertegenwoordigd. Dit alles wordt omlijst door een vrolijk programma waarin wordt opgetreden door Jaap van der Merwe met een poli tieke cabaretvoorstelling, de muziekgroep Sint Juttemis, de Zeeuwse volksdichter Rinus Pluymers en de Molukse zang groep Kollektief 20 mei. Het programma begint om 20.00 uur, maar de zaal is al open om 19.00 uur. Men kan dan alvast de kramen bekijken en luisteren naar de punkgroep The Sexy Niggers. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste sfeer en een GROTE KOLLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen MIDDELBURG - Burge meester Wolters van Middel burg opent aanstaande zater dag om halfelf in de Vleeshal in Middelburg de tentoonstelling Walcheren 1939-1944. De tentoonstelling is ingericht door de heren Tuynman en Eekman. Zij hielden vorig jaar ook al een soortgelijke tentoonstel ling in het stadhuis van Vlis singen. Belangstellenden kun nen zaterdag van elf tot zes, zondag van twee tot vijf en maandag, dinsdag en woens dag van tien tot negen in de Vleeshal terecht. VLISSINGEN - Verschil lende wijkcomité's, de Huur- dersvereniging Vlissingen en de opbouwcommissie Sou burg hebben in een brie! Fortress B.V. in Rotterdam dringend verzocht de leegge komen huizen weer te ver huren. Zij schrijven deze grote huisbaas dat het steeds duidelijker wordt dat de leeggekomen woningen in de Vlissingse wijken niet ver kocht worden. Zo ontstaat er ongewenste leegstand met alle vervelende gevolgen voor de wijken. Deze situatie is onaanvaardbaar vooral ook omdat er in Vlissingen een grote vraag is naar huurwoningen, aldus de briefschrijvers. De gemeen teraad van Vlissingen werd van de brief op de hoogte ge steld met het dringende ver zoek alle wegen te bewande len om Fortress tot het ver huren van de woningen te bewegen. MIDDELBURG - De Stich ting Zeeuws Dierenasyl aan de Oostperkweg 9 in Middelburg houdt woensdag 7 mei van twee tot vijf uur open huis. Dierenvrienden die graag een huisdier willen gaan houden, kunnen een kijkje gaan nemen in het asyl. Medewerksters van het asyl geven gratis advies over het dier dat men in gedachten heeft. Elke hond heeft name lijk een eigen karakter waar men terdege rekening mee moet houden. De dieren die men in het asyl haalt, zijn over het algemeen ingeënt, zodat ook ziektes uitgesloten zijn. Iedereen is welkom op woens dagmiddag 7 mei aan de Oost perkweg in Middelburg. Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 VLISSINGEN - In het kader van de nationale herdenking vindt zondag 4 mei een her denkingsplechtigheid plaats op de Noorderbegraafplaats in Vlissingen. Alle burgers en militairen die in de oorlog, waar ook ter wereld, zijn ge sneuveld, worden herdacht. Belangstellenden worden ver zocht om uiterlijk om tien voor acht 's avonds aanwezig te zijn in de aula van de Noorderbe graafplaats. Er zullen geen toespraken gehouden worden. OOST-SOUBURG - Dins dag 6 mei houdt Camil Ver hammen uit Doom in de open bare lagere school de Grote Beltin Souburg een lezing over massa-lectuur. De lezing is in het kader van een emancipa tieproject georganiseerd door de afdeling Souburg van de Vrouwenbond NVV. Het gaat met name om de vraag waarom damesromans, roddelbladen en dergelijke zo graag en veel gelezen worden en over de ondergeschikte rol van de vrouw in deze lectuur. Belangstellenden zijn welkom, de avond begint om acht uur. MIDDELBURG - Zondag 4 mei vindt in de Abdij in Mid delburg de jaarlijkse doden herdenking plaats en wel van af halfacht. De christelijke Brassband „Onda" zal met nog enkele plaatselijke zangver enigingen zijn medewerking verlenen. Om tien voor acht wordt de klok van de Lange Jan en van de Rooms Katholie ke Kerk geluid. Gezamenlijk wandelen de deelnemers, voorafgegaan door de Bees- teon Bagpipe Band uit Not tingham (Engeland), naar het' monument op de Groenmarkt. Om acht uur zal door een hoornsignaal twee minuten stilte worden aangegeven, waarna de Last Post zal wor den geblazen. Vervolgens kan men bloemen leggen bij het monument. I.v.m. de zullen onze KANTOREN De direktie MIDDELBURG - De PvdA afdeling Middelburg houdt de 1-meibijeenkomst aanstaande donderdag traditiegetrouw in de Concert- en Gehoorzaal. Van halftien tot twaalf wordt een gevarieerd pro gramma afgewerkt met onder meer zang door de Rooie Vrouwen, een film over Mid delburg en de 1-meitoespraak. Na afloop kan iedereen een bijdrage geven voor een audio visueel verkiezingsproject op Jamaica. Dit project is opgezet door de Evert Vermeerstich ting om de Jamaicaanse zus terpartij te steunen bij de ver kiezingscampagnes. De bevol king is voor het merendeel nog analfabeet. Voor vervoer naar de Con certzaal kan worden gezorgd als men op tijd belt naar J.W. Minderhout, tel. 14904 en naarM.C. de Koster, tel. 25910. Een foto van een beginner. VLISSINGEN- De fotoclub van het SKA-clubhuis Open Hof in Vlissingen stelt van maandag tot en met vrijdag 9 mei de resulta ten van de afgelopen periode ten toon. Er zullen zowel zwart-wit- als kleurenfoto's te zien zijn, gemaakt door beginners en gevor derden. Wijkbewoners kunnen in Open Hof aan de Alexander Gogel- weg 59 terecht op maandagmiddag van twee tot vijf, op maan dag- en dinsdagavond van zeven tot negen, woensdag van tien tot half twaalf en 's avonds van acht tot tien (tevens informatie avond, een deskundig fotograaf geeft uitleg) en donderdag- en vrijdagavond van zeven tot negen. MIDDELBURG - Woensdag 7 mei zal er in de Hoeksteen aan de Roozenburglaan 22 in Middelburg een Her- vormd-Gereformeerde avond over het werelddiaconaat ge houden worden. Na de fe- bruaricollecte voor het we relddiaconaat wil men op nieuw de aandacht vragen voor de problemen in de derde wereld. De avond heeft een tweede lig doel. In het gedeelte voor de pauze zal mevrouw Mesu, die in het zuiden van Ópper-Volta heeft gewerkt, aan de hand van een aantal dia's vertellen over haar werk aldaar. Na de pauze zal de heer Volwerk van het Algemeen Diaconaal Bureau een korte inleiding houden over het meer algemene probleem van arm en rijk en onze verantwoordelijkheid hiervoor. In discussiegroepen kan men dan praten over een aantal reeds opgestelde vragen en hierna over het gesprokene rapporteren. De avond begint om kwart voor acht en zal tot ongeveer kwart over tien duren. MIDDELBURG - Maandag 5 mei houdt de buurtvereni ging „Eigen Haard" een rom melmarkt en fancy-fair in en om het wijkgebouw aan de Oude Werfstraat van twee tot zes uur. De fancy-fair bestaat uit een rad van avontuur, een enveloppenstand en een kraam .met diverse hapjes.

Scheldebode | 1980 | | pagina 1