NIJMEEGSE STUDENTEN NA ONDERZOEK IN MIDDEN-ZEELAND: Conclusies en beschouwingen van kleine kernen-onderzoek Pech-renner Lepoeter houdt op met fietsen Joe Monroe Band in Zoutelande Toneelgroep Toetssteen met Drie Stuivers Opera in schouwburg in aktie te zien -v# Acht kernen RSI Diaserie Werkgelegen heid Winkels Voorzieningen UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Droogstokken specialiteit „De Roos" Meer wedstrijden op Zeeuwse wielerkalender voor liefhebbers Inl'ormatie-ainnd Medische Associatie M'burg Korte kennis making" met Hoechst Kledingbeurs in Zuiderbaken i a Hobby sluit zich aan bij Deco Doe Shop T entoonstelling zelfgemaakte poppen MAItATIIIIA HOI DT 7e Zaalvoetbal - toernooi voor personeel busmaatschappij Wie wil leren poppen maken )E SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 MAART 1980 215 „Achterblijvers in kleine kernen lijken redelijk tevreden GOES - „De achterblijvers iijken redelijk tevreden" is een van de conclusies van het on derzoek naar de problematiek van kleine dorpen in Midden- Zeeland, dat door 33 tweede jaars studenten in de sociale geografie van de Katholieke Universiteit Nijmegen onlangs werd afgerond. De resultaten van het onderzoek zijn door de zogenaamde Projectgroep Kleine Kernen ter schrift ge steld in een 70 pagina's tellend verslag, getiteld „Aspecten van de problematiek van klei ne kernen in Midden-Zeeland: Een kleine Zeeuwse kern reactie'. Afgelopen vrijdag werd dit verslag gepresenteerd op een bijeenkomst in het Rijn- Schelde Instituut te Middel burg. Volgens de onderzoekers zien de problemen in kleine kernen er minder urgent uit dan veel onderzoek wil doen geloven. Op grond hiervan komen ze tot twee mogelijke interpretaties: 1. er is inder- dééd geen probleem en 2. dé ontevredenen vertrekken, de achterblijvers passen zich aan. Daarnaast constateren de stu denten dat de dorpelingen weinig bij het gemeente- en overheidsbeleid betrokken zijn en dat een meerderheid kiest voor groei van het inwo nertal, maar wel het dorpska rakter wenst te behouden. De studenten baseren deze conclusies op uitlatingen van bewoners van acht kleine kernen in Midden-Zeeland, te weten Wolphaartsdijk, Baar land, Borssele, Geersdijk, Kattendijke, Kortgene, Nieuwdorp en Nisse. In deze kernen, in grootte variërend van ruim 280 tot 2000 inwo ners, hebben de studenten ge durende een week bijna 600 bruikbare enquêtes afgeno men. De vraagstelling spitste zich toe op drie belangrijke zaken:, werkgelegenheid, de winkels en de overige voorzieningen (gezondheidszorg, sportac commodaties enzovoorts). Na het vragenlijst-onder zoek werden ook gesprekken gevoerd met vertegenwoordi gers van de gemeenten Kort gene, Wissenkerke, Goes en Borsele, waarbinnen de onder zochte kernen zijn gelegen, en met provinciale instanties. een maatschappelijk systeem, waarbinnen de beslissingen door de bevolking zelf geno men worden. De Nijmeegse studenten hebben tijdens het onderzoek samengewerkt met het te Mid delburg gevestigde Rijn- Schelde Instituut (RSI). Dit door vrijwilligers bemande instituut stelt zich ten doel een bijdrage te leveren aan de strijd van de bevolking in de Rijn-Schelde-Delta tegen eco nomische, politieke en ideolo gische onderdrukking en voor Het RSI heeft een aantal van de onderzoekresultaten ver werkt in een diaserie, waarmee de Zeeuwse bevolking binnen kort wordt geïnformeerd over de situatie in de kleine kernen en over eventuele actiemoge lijkheden. De diaserie, die een beeld schetst van de problematiek in elf kleine kernen in Zeeland, stelt onder andere de behoefte aan meer cultuurmogelijkhe den en dorpsuitbreiding (nieuwbouw) aan de orde, waarbij dorpskarakter en (woon)-milieu behouden die nen te blijven. Het RSI stelt onder meer dat er gezocht moet worden naar alternatieven en dat er acties op gang gebracht moeten wor den. Ter illustratie van dit laatste toont de diaserie Geersdijk, waar door de nieuwbouw van tien woningen weer voldoende leerlingen zijn om het behoud van de school te garanderen en de kernen Kat tendijke en Hoedekenskerke, waar respectievelijk in een café en in de dorpsraad succes volle acties worden onderno men. Verder komen onder meer de Bevelandse dorpen Baarland, Nieuwdorp en Kortgene in beeld. De diaserie is aanstaande vrijdag te zien in het Rijn- Schelde Instituut, Dam 31, Middelburg. De aanvang is 20.00 uur. GOES - Vanwege het belang van de onderzochte problema tiek voor deze regio, volgt hier een samenvatting van de Nij meegse studie, waarin de be langrijkste conclusies en be schouwingen zijn opgenomen met betrekking tot werkgele genheid, winkels, voorzienin gen en beleid. De mechanisatie van de landbouw heeft vooral in Zee- land veel verlies van arbeids- r plaatsen veroorzaakt. Tussen 1950 en 1960 gingen aldus 11.300 banen verloren. Ln 1959 werd de provincie door de overheid als „probleemge- bied" aangewezen. Met name i in het Sloegebied werd krach- i tig geïndustrialiseerd. In het spoor hiervan groeide ook de werkgelegenheid in de indus- trie in Midden-Zeeland, vooral rond Goes. Deze stad oefent op de bewoners van het onder zochte gebied een sterke zuig kracht uit. Door het wegtrek ken van de jonge mensen rich ting stad (en industrie), treedt in de kleine kernen een sterke vergrijzing op: 40% van de in woners is ouder dan 55 jaar. Een gevolg hiervan is onder andere dat in een derde van het aantal huishoudens niet meer daadwerkelijk een beroep wordt uitgeoefendj Voor zover jongere mensen nog werk vin den, is dit naar verhouding vooral in dienstverlenende sector. Van het totaal aantal kost winners is ruim 40% werk zaam in de eigen kern (vooral in de agrarische sector), 25% vindt werk in nabijgelegen grote plaatsen (Goes, Middel burg en Vlissingen). Vooral zij die werken in de bouwnijver heid of dienstverlening, moe ten hun heil buiten het eigen dorp zoeken. Overigens blijkt de overbrugging van afstand hierbij weinig problemen op te leveren: 87% vindt die accep tabel. Als er al problemen in kleine kernen worden gesignaleerd, dan zijn die voornamelijk te rug te voeren op het aantal en de kwaliteit van de daar ge vestigde winkels. De klachten zijn uiteraard afhankelijk van de grootte van de kern: in de vier wat grotere dorpen (Wol phaartsdijk, Borsele, Kortgene en Nieuwdorp, met tussen de 1000 en 2000 inwoners) komen de minste klachten voor, om dat de keuze aan winkels gro ter is. in(jeze vier plaatsen zegt 80% van de ondervraagden geen winkel te missen. In de vier kleinste kernen (Baarland, Geersdijk, Kattendijke en Nisse, met tussen de 200 en 500 inwoners) geldt dit maar voor 35%. Vrij veel mensen gaan re gelmatig voor boodschappen het dorp uit. Bijna 20% onder vindt daarbij de problemen van een gebrekkig openbaar vervoer. Vooral oudere mensen in de kleinste kernen treft dit lot. De Nijmeegse suggereren in hun studie dat een verbetering in de winkelsituatie voor klei ne dorpen zou kunnen zijn het vestigen van bedrijven „zon der winststreven". Zij denken aan gesubsidieerde winkels, met een voor de winkelier ge garandeerd inkomen. In de studie is nagegaan hoe het in de kleine kernen is ge steld met medische voorzie ningen, met culturele en so ciale mogelijkheden (dorps huis, verenigingsleven, ont spanning) en met sportac commodaties. Hier blijkt per kern de situatie zeer verschil lend. De meeste respondenten zei niet in het bijzonder een bepaalde voorziening te missen. De overigen missen vooral sport en horecavoorzie- ningen. In het algemeen, merken de Nijmeegse studenten op, maakt men er geen punt van dat voor bepaalde voorzienin gen (bijvoorbeeld een tandarts of een zwembad) naar elders moet worden uitgeweken. Ook hier blijkt weer dat men zich aan de omstandigheden aan past. Het openbaar vervoer is als voorziening apart onderzocht. Het blijkt dat een derde van net aantal huishoudens regel matig van de bus gebruik maakt. Zo'n 85% van deze ge bruikers ervaart deze als „on voldoende". Tijdens het onderzoek is ook ingegaan op de wensen van de bewoners en op de mate waarin zij zich bij het ge meente- en overheidsbeleid betrokken voelen. Een be langrijke vraag was die naar de gewenste toekomstige ontwik keling van de kern: een grote meerderheid (bijna 60%) meende dat groei van het aan tal inwoners voordelig zou zijn (tegen vergrijzing). Toch wil len - vooral in de grotere kern en - de meeste mensen dat het dorpskarakter behouden blijft. In de kleinste kernen spitsen de wensen zich vooral toe op meer woningbouw. On geveer een kwart van de on dervraagde dorpelingen zei in het geheel geen wensen te heb ben. De informatie die door de gemeenten aan de bevolking wordt verstrekt, blijkt wél door een groot deel van de mensen te worden gelezen, maar van enige betrokkenheid bij het beleid is weinig geble ken. De meesten gaven ofwel geen antwoord op de vraag „hoe die betrokkenheid ver groot zou kunnen worden", of antwoordden in meerderheid dat daaraan geen behoefte was. De Nijmeegse studenten vermelden in dit verband dat in enkele kernen (Wolphaarts dijk en Kattendijke) actie groepen bezig zijn, die zich in zetten voor verbetering van de situatie. MIDDELBURG - Op zater dag 22 maart vindt de laatste toneelvoorstelling plaats van het voorjaarsprogramma van de Stichting Middelburg Theater. Het is de Drie Stui vers Opera van Berthold Brecht naar de Bedelaarsopera van John Gay met muziek van Kurt Wile. De opera wordt ge bracht door toneelgezelschap Toetssteen uit Amsterdam. Het stuk wordt geregisseerd door Ben Aerden en het bege leidende orkest staat onder leiding van Bob Zimmerman. De amateurtoneelgroep Toetssteen geeft veel voorstel lingen in heel Nederland en brengt dan vooral Nederlands repertoire. Toetssteen speelt nieuwe stukken, zoals Rerri- torium van Ber Beukenkamp, Vlissingen - Donderdag 20 maart houdt de doopsgezinde Gemeente van Vlissingen een avondlijke bijeenkomst, waar over de oorsprongen van het Joodse Paasfeest gesproken zal worden. De bijeenkomst vindt plaats inde kerk aan de Vrijdomsweg en begint om acht uur. Toegang vrij voor iedereen. eigen bewerkingen onder an dere van De kleine' Johannes van Frederik van Eeden en ou de stukken van Bredero en Herman Heijermans. Alle de cors en kostuums worden in de eigen werkplaats gemaakt. Voor deze opera zijn de decors eenvoudig uitgevoerd, zodat de volle nadruk op het spel komt te liggen. De opera is te zien in de Schouwburg en begint om 20.00 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de zaal. SOUBURG - Johan Le poeter, die Souburgse ama teur heeft vorige week voor de derde maal in acht maan den tijds zijn linkersleutel been gebroken. Dit gebeurde overigens deze keer niet tij dens een wielerwedstrijd maar na een lichte val met een damesfiets. Lepoeter: „Ik reed op de fiets van mijn vrouw en was van mijn werk op terugweg naar huis samen met een collega. Met mijn voorwiel raakte ik even het achterwiel van zijn fiets en pats daar lag ik. Ik had toen al gauw door dat het opnieuw fout zat". Een en ander betekent dat de 36-jarige Lepoeter op dok tersadvies niet meer zal te rugkeren in de wielerpelo- tons. Lepoeter: ,,De risico's zijn nu veel te groot gewor den want inmiddels is wel gebleken dat het bot in mijn linkerschouder te broos is". Voor Johan Lepoeter, die eerst in juli tijdens een wed strijd in Koewacht zijn sleu telbeen brak en daarna eind augustus in België bij een auto-ongeval werd betrok ken (tijdens die wedstrijd werd zijn sleutelbeen ver brijzeld) is dit afscheid bij zonder teleurstellend. „Ik had juist zoveel van het ko mende seizoen verwacht en er al heel wat trainingskilo meters op zitten", wilde hij kwijt. ~Ntl§| -5 v *mm JP VLISSINGEN - Bloemen- zaak „De Roos" is inmiddels alweer zo'n goede vier weken geopend en met succes. Ina Meliefste, die na tien jaar in een bloemenzaak gewerkt te hebben besloot een eigen zaak te beginnen, heeft nu het pand aan de Walstraat 125 na een opknapbeurt als bloemenzaak geopend. „Mijn specialiteit", zegt ze", is het maken van droogstuk- ken. Ik maak alles met de hand en daar gaat natuurlijk een hoop tijd in zitten. Toch is al wel gebleken dat de mensen het erg leuk vinden dat het met de hand gemaakt wordt. De meesten denken dat het zo van de fabriek komt, maar dat is pertinent niet waar. In de win kel heb ik een kleine ruimte ge creëerd die als binderij fun geert. Hier maak ik alle bloemstukken, droogboeket- ten enzovoorts". Buiten de droogbloemen kan men er ook terecht voor planten, bloemen en aardewerk. Ina verzorgt Bruidswerk, grafwerk, tafel versiering, verduurzaamd het bruidsboeket en nog veel meer. Men kan gewoon even vrijblij vend een kijkje nemen in de winkel. Vlissingen - Een aantal doe- het-zelf-zaken hebben een ge zamenlijke belangenorgani satie opgericht, namelijk de Deco Doe Shop. De Doe het- zelf-zaak Hobby aan de Wal straat 25 in Vlissingen heeft zich daarbij aangesloten en heet voortaan Deco Doe Shop Hobby. Hoewel de samenwerking erg ver gaat, verliezen de ver schillende zaken hun eigen identiteit niet. De voordelen zijn onder meer het gezamen lijke inkopen (wat lagere prij zen tot gevolg heeft) en het feit dat de verschillende winke liers gebruik kunnen maken- van deskundigen die de Deco- organisatie heeft aangetrok ken. Deze specialiteiten kun nen adviezen geven op het ge bied van bedrijfskleding, marktonderzoek, de opbouw van het assortiment, reklame en verkooptechniek. Deco Doe Shops zijn allemaal te herken nen aan een uniforme klèur en vormgeving. ZOUTELANDE-Vrijdag 21 maart treedt de rockgroep Joe Monroe Band op in Royal in Zoutelande. Deze Amsterdamse rock groep treedt alweer ruim twee jaar regelmatig op. De band bestaat uit Dirk van Sliedregt met een vrij rauw (in enkele ballades subtiel) stemgeluid; Serge Schriers, die zorgt voor swingend blazerswerk, de snelle gitarist Danny Schenk- huizen en een ritme sectie be staande uit Freddie Buma, bas en Hans Rawie, drum. Het optreden in Royal begint om halfnegen. GOES - De actie van de Goese wielrenner Ad van der Ploeg voor het organiseren van meerdere wedstrijden voor liefhebbers in Zeeland heeft succes opgeleverd. In tegen stelling tot vorig seizoen krij gen de liefhebbers dertien keer meer startgelegenheid. WEST-SOUBURG - Zater dag 22 maart zal in het club huis „Mamix" aan de Noord- beekseweg 18 in West-Sou burg een tentoonstelling te zien zijn van zelfgemaakte poppen. Ook zullen de resul taten van de cursus spinnen getoond worden. De tentoon stelling is geopend van half twee tot vijf uur. VLISSINGEN - Zaterdag 22 maart zal op het V.C.B. terrein Lammerenburg in Vlissingen een verdedigingsexamen te zien zijn voor Duitse Herders. Het examen bestaat uit de onderwerpen: Speuren, ge hoorzaamheid en pakwerk. Een en ander is georganiseerd door de kringgroep Walcheren van de Vereniging Duitse Her ders. Het examen wordt afge nomen tussen negen uur en één uur zaterdag. Toegang is voor iedereen vrij. VLISSINGEN - De Vlis- singse sportvereniging Mara thon houdt zondag 30 maart haar zevende „Westduinklas- sieker" voor trimmers. Langs en door het mooie duingebied op Walcheren gaan de junioren 3 kilometer afleggen en de se nioren kunnen kiezen of zij 6 of 15 kilometer willen lopen. Voor de junioren is het in schrijfgeld één gulden vijftig en zij vertrekken om 14.00 uur in het Galgebos. De senioren betalen drie gulden vijftig in schrijfgeld en het vertreksein voor hen wordt gegeven om 14.30 uur op het strand ter hoogte van café Huvers in Westduin. MIDDELBURG - Zaterdag 5 april wordt in de sporthal de Voorborch in Middelburg een zaalvoetbaltoernooi gehou den. Het is georganiseerd door sportvereniging S.V.S.W. '72. De aanvang van het toernooi is negen uur en om ongeveer vijf uur 's middags zal de prijsuit reiking plaatsvinden door de directeur van Zuid-West-Ne derland de heer Deïst. Uit sluitend personeel van de ver voersmaatschappij kan aan dit toernooi deelnemen. VLISSINGEN- Maandag 24 maart start in het Woltershuis weer een cursus poppen ma ken. In de ochtendgroep, van tien tot elf uur, zijn nog enkele plaatsen open. Bij voldoende deelname zal er ook 's middags van halftwee tot drie uur een cursus gegeven worden. De ge hele cursus omvat tien lessen en de kosten bedragen 45 gul den, inclusief de koffie. Opgave bij het Woltershuis, Hogeweg 103-105, Vlissingen, tel. 14660. In totaal prijken nu op de Zeuuwse wielerkalender 45 wedstrijden voor genoemde categorie. „Een positief resul taat dat in onze kringen met gejuich is ontvangen", aldus Ad van der Ploegt die in het afgelopen najaar de Zeeuwse wielercomités schriftelijk be naderde en verzocht meer startgelegenheid te creëren voor liefhebbers. Hieronder de plaatsen waar in het komende seizoen na on derbreking of voor het eerst een liefhebberskoers op het programma staat: Hoofdplaat, Philippine, Sas van Gent, Sou burg, Cadzand, Hansweert, Hulst, Schoondijke, Aarden burg, Terneuzen, Waterland- kerkje, Groede en St.-Kruis. Waarschijnlijk komen daar nog bij: Vlissingen en Goes. MIDDELBURG - De Medi sche Associatie Middelburg, die streeft naar de vestiging van een Anthroposofisch huis arts in Middelburg, houdt maandag 24 maart een avond voor belangstellenden. Deze avond is er speciaal op gericht om uitleg te geven aan de bedoeling van de initiatief nemers om de Anthroposofi- sche geneeskunde in Zeeland mogelijk te maken. Momenteel zijn de initiatiefnemers in on derhandeling met twee artsen over een eventuele vestiging in Middelburg. De avond begint om acht uur op de Dam 69 in Middelburg en aan belangstellenden wordt een vrijwillige bijdrage ge vraagd voor gemaakte onkos ten. VLISSINGEN - De Vlis- singse vestiging van het Duitse wereldconcern Hoechst heeft een nieuwe uitgave uitge bracht van de folder „Korte kennismaking". Belangstellenden kunnen er in lezen welke stoffen Hoechst maakt uit welke grondstoffen en van welke energievorm dit chemische bedrijf gebruik maakt. Ook onderwerpen als Hoechst en het milieu, de werkgelegenheid en de ver schillende beroepen die men bij Hoechst kan uitoefenen staan er kort in beschreven. De folder wordt gratis aan belangstellenden toegezonden. Aanvragen kunnen worden ge richt aan Hoechst Holland N.V., Postbus 65, 4380 AB Vlis singen, tel. 01196-89111 (toe stel 2109 of 2056). MIDDELBURG - „Kom uit je huis" houdt woensdag 26 maart een voorjaars- en zo- merkledingbeurs van dames- en kinderkleding vanaf maat 104. De kledingbeurs wordt gehouden van halftwee tot halfvier in het wijkgebouw Zuiderbaken in Middelburg. Kleding voor de beurs kan worden ingeleverd op dinsdag 25 maart eveneens van half twee tot halfvier in het Zui derbaken. De kleding moet wel schoon en heel zijn. Van de op brengst is twintig procent be stemd voor de bestrijding van de organisatiekosten. i

Scheldebode | 1980 | | pagina 15