LIEFHEBBERS KUNNEN VOLKSTUINEN HUREN IN VL/SS/NGEN Madge speelt Skalkottas „Patiënt moet maar afwachten wat men vindt dat goed voor hem is" Joe Monroe Band treedt op in Podium JOSIEN MEYER Vrouwenbond NVV maakte jaarverslag Wandelen in Aagtekerke Voorlichtingsavonden patiëntenvereniging Kernenergie op agenda vergadering D '66 Nieuwe clubs in ,,Het Buut Onvrede met gemeente - politiek in Politiek Kaffee Terre des Hommes geeft voorlichting op Zandstroom - kontakt Zaterdag Snert rit MAC Scheldegouwen Disco -avond in Marnix Mountain Dew in Razzmatazz DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 MAART 1980 213 SCHOONHEIDSSPECIALISTE Koudekerkseweg 23-25 Tel. 01184-14802 Bespreek tijdig Uw zonnekuren Van kweken goedkope groenten naar recreatie voor hele gezin MIDDELBURG - Donderdag 20 maart treedt in het Podium (Schuttershof) in Middelburg de Joe Monroe Band op. Dit is een Amsterdamse roek-groep die in de huidige samenstelling twee jaar regelmatig optreedt. Snelle hardrocknummers worden af gewisseld met langzamer repertoire. De uit vijf leden bestaande groep begint het optreden om negen uur. MIDDELBURG - De problemen rond het LPG- transport op de Westerschelde en de kemenergienota zijn on derwerpen die op de algemene Regio-vergadering van D'66 onder meer zullen worden be sproken. De vergadering wordt ge houden in de Concert- en Ge hoorzaal in Middelburg op zaterdag 22 maart. Een en an der begint om tien uur 's mor gens. SOUBURG - De Vrouwen bond NW afdeling Souburg heeft een jaarverslag samenge steld waarin de verschillende activiteiten van 1979 zijn op genomen. De inmiddels uit 25 leden bestaande Vrouwenbond is vertegenwoordigd in de FNV-afdeling Vlissingen, Stichting Vlissingse Vrouwen raad en Energie Komitee Zee land. Het afgelopen jaar werden er verschillende lezingen gehou den over tal van onderwerpen. Verder werkte de Vrouwen bond mee aan de demonstratie tegen bestek '81 door de FNV, de demonstratie in Borssele te gen kernenergie en een Brief kaartenactie „Stop eigen risi co". Zij bezochten verder on der meer nog de jaarvergade ringen van andere verenigin gen uit Vlissingen. VLISSINGEN - Donderdag 13 februari is er een kookclub en handenarbeidclub gestart voor elf- tot en met veertienja rigen in clubhuis „Het Buut". Iedereen die zin heeft om te koken of handenarbeid te doen kan meedoen voor één gulden in clubhuis „het Buut", Bea- trixlaan in Vlissingen. De clubs draaien steeds op donderdagavonden van zeven uur tot halftien. AAGTEKERKE Zaterdag 22 maart houdt de sportver eniging Aagtekerke een wan deltocht. Men kan kiezen uit de af standen, vijf, tien, vijftien en vijfentwintig kilometer. De start is bij het Verenigingsge bouw Amicitia in de Agatha- straat in Aagtekerke. De vijf entwintig kilometer start om één uur, vijftien kilometer om halftwee en de overige afstan den om twee uur. Het startbu reau is om halféén open. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 aan het startbureau te voldoen. Iedere deelnemer die de tocht volbrengt ontvangt een spe ciaal voor deze tocht ontwor pen medaille. Groepen ont vangen een groepsherinnering. OOST-SOUBURG - Vrijdag 21 maart wordt er in politiek Kaffee De Zwaan aan de Kromwegsingel 1 in Oost- Souburg een avond gehouden met als Thema „Onvrede met de gemeentepolitiek". Deze onvrede bestaat voor namelijk uit het onvoldoende doordringen van signalen uit de wijken en buurten op het niveau waar de politieke be slissingen worden genomen, bijvoorbeeld de problematiek rondom bestemmingsplannen, infra-structuur, bevolkingsi nitiatieven, verkeerscircula tieplan, enzovoorts. Het is de bedoeling dat op deze avond gesproken wordt over wat er aan de onvrede te doen is. De avond begint om halfne- gen en toegang is voor iedereen vrij. VLISSINGEN De volkstuinvereniging Levenslust in Vlissingen heeft de beschikking gekregen over vijftig nieuwe volkstuinen aan de Gerbrandystraat. Deze tuinen hebben ieder een oppervlakte van 250 vierkante meter. Een gedeelte van deze tuinen is bestemd voor mensen, die al op de wachtlijst stonden, maar men kan zich nog aan melden als men een tuintje wil huren. De volkstuinen zijn de laat ste jaren wel veranderd. Huur den de mensen vroeger een tuintje om op een voordelige manier groenten en aardap pelen te kweken, tegenwoordig is het echt een hobby. Men ziet dan ook veel meer siertuinen en gemengde tuinen, vaak met mooie tuinhuisjes en bedoeld als recreatie voor het hele ge zin. Voorzitter van Levenslust, J.C. van Huizen: „Wie een volkstuin goed wil onderhou den, moet het tuinieren echt wel als hobby zien, want er gaan heel wat vrije uurtjes in zitten en wij als vereniging staan er op, dat de mensen hun tuintje bijhouden. Er is ook een speciale bouwcommissie die toeziet op het bouwen van de tuinhuisjes, want het is echt niet meer zo dat iedereen zo maar een kotje van wat deuren en een stuk golfplaat neer mag zetten. Het tuinieren geeft wel veel werk, maar ook veel vol doening. En het is echt iets dat men met het hele gezin kan doen. Er zijn hier zelfs wel ge zinnen die twee stukken grond hebben. Zowel de man als de vrouw huren dan een volks tuin. Voor wie een grote tuin echter een bezwaar is, bestaat er ook de mogelijkheid om een kleiner stukje te huren zo van 125 tot 150 vierkante meter". De leden van de volkstuin vereniging hebben onderling een goede band. Men helpt el kaar vaak en gevorderde lief hebbers geven advies aan be ginners. Er is ook een regel, dat men acht uur per jaar voor de vereniging moet werken. Bij langdurige ziekte van één van de leden wordt zijn tuin door de anderen onderhouden. Ook voor minder validen die nog graag tuinieren, maar bijvoor beeld het zware werk als spit ten en dergelijke niet meer kunnen, bestaat de mogelijk heid tot het huren van een volkstuintje. Deze mensen worden ook geholpen door de vereniging. De heer Willems, voorzitter van de landelijke organisatie v volkstuindersverenigingen: „Er zijn in Nederland zo'n 100.000 gezinnen die een volkstuintje huren. Als men dan rekent dat meestal het hele gezin mee gaat naar de tuin, dan zijn we toch een erg grote organisatie. Naast die hon derdduizend die al een tuintje hebben kunnen huren, staan er ook nog enkele tienduizenden op wachtlijsten". Het georganiseerde tuinie ren heeft, volgens Willems, vele voordelenmen kan elka ar dus helpen, er wordt weinig vernield en gestolen en er wor den voorlichtingsavonden en cursussen georganiseerd en een voorlichtingsblad uitgege ven, waar veel goede adviezen in staan zowel voor siertuinen als moestuinen. Bovendien is er een gezamenlijke inkoop commissie, zodat men voorde liger zaad en kunstmest kan inkopen. De volkstuinen aan de Ger brandystraat zijn blijvende tuinen. Ze zijn opgenomen in het bestemmingsplan. Dit is natuurlijk wel prettig voor de mensen: ze hoeven niet bang te zijn dat binnen enkele jaren hun tuinhuisjes weer moeten afbreken. In het verleden moest men nog al eens verhui zen bij de uitbreiding van de stad. „Het tuinieren is echt een rustgevende bezigheid", ver telt de heer Buys, bestuurslid MIDDELBURG - De Motor en Autoclub „Scheldegouwen" uit Middelburg opent zater dagmiddag 22 maart het rit- tenseizoen met de traditionele „Snertrit", een oriëntatierit over de Walcherse binnenwe gen met een lengte van veertig kilometer. De rit dankt zijn naam aan het feit dat alle deelnemers na afloop gratis een kop erwten soep aangeboden krijgen. De rit bestaat uit een A-klasse voor ervaren rijders en B- klasse voor de minder gerouti- neerden. Inschrijven is moge lijk vanaf halftwee in de kan tine bij de sportvelden aan de Nadorstweg in Middelburg. VLISSINGEN - Vrijdag 21 maart zal in het clubhuis Mar nix aan de Noordbeekseweg 18 in West-Souburg een disco avond wordep gehouden. Deze begirrt om halfacht en is be stemd voor de leeftijdsgroep van twaalf tot en met vijftien jaar. De van origine Australische pianist Geoffrey Madge. MIDDELBURG - Aanstaande zaterdag geeft de pianist Geof frey Madge een uitvoering van de complete cyclussen 32 Piano Pieces en 4 Etudes pour piano van de Griekse componist Nikos Skalkottas. De eerste uitvoering wordt in Amsterdam gespeeld, de tweede in het Kuiperspoorttheater in Middelburg. Het begint om half negen met een inleiding met discussie door de musicoloog John G. Papaioannou, secretaris van de Skalkottas Vereniging in Athene. Skalkottas (1904-1949) was een excellente violist die te vens gedichten schreef in de meest gezaghebbende literaire tijdschriften uit die tijd. Hij stopte zijn vioolstudie in Ber lijn om zich meer op het com poneren te kunnen concentre ren. Nadat hij in '33 Berlijn voor het opkomende nazisme had verlaten, ontdekte hij in Griekenland niet alleen een gebrek aan erkenning maar ook een zekere vijandigheid. Hij verdedigde zich door zich volledig te isoleren; hij veran derde van een levendig per soon in een kluizenaar. Hij ging door met componeren en produceerde op een ongeloof lijk snelle manier partituren, omdat hij over een uitzonder lijke verbeeldingskracht be schikte. Bovendien had Skal kottas een onfeilbaar geheu gen. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat hij talrijke composities op zijn naam heeft staan, onder meer symhoni- sche werken, omvangrijke concerten kamermuziek en pianowerken. Het concert vindt plaats in het kader van het Cultureel Accoord Griekenland-Neder land. De organisatie is in han den van Jeugd en Muziek Zee land. Wie meer inlichtingen wil hebben over volkstuinen of zich op wil geven om een tuin tje te huren kan de voorlich tingsavond bezoeken, die plaats vindt op maandag 24 maart om half acht in het Mid denhof in Oost-Souburg. Deze avond is ook bedoeld voor de mensen die hun volkstuintje af moesten staan in verband met het nieuwe bestemmingsplan de Burg in Oost-Souburg. Ook kan men zich voor informatie wenden tot de secretaris van Levenslust, G. Posthuma, te lefoon 63653. De tuinhuisjes nemen haast de functie van tweede woning aan. Ze worden met zorg gebouwd. MIDDELBURG/RITTHEM - De AVP (Algemene Vereniging tot Behartiging van Patiëntenbelangen) gaat wat meer aan de weg timmeren. De vereniging gaat in Zeeland een aantal voor lichtingsavonden houden, waarvan er twee op Walcheren plaats vinden: woensdag 19 maart in het Verenigingsgebouw „Ons Dorpsleven" in Ritthem en dinsdag 25 maart in het wijkcentrum Zuiderbaken in Middelburg. De voorlichtingsavonden beginnen om halfacht met een praatje van voorzitter mr. F.G.A. Huber over de ziekenhuisvoorzieningen in Zeeland. Daarna is er gelegenheid tot discussie. De vereniging wil dat pa tiënten invloed krijgen in alle instellingen die met de ge zondheidszorg te maken heb ben, zoals ziekenhuizen, zie kenfondsen, kruisverenigin gen, verpleeghuizen, enzo voorts. Omdat iedereen - is het niet nu dan wel in de toekomst - ooit patiënt zal zijn, is het van belang dat zo'n grote groep ook vertegenwoordigers heeft in deze instellingen. Tot nu toe wordt de gezondheidszorg praktisch helemaal beheerst door hulpverleners, bestuur ders en geldschieters, aldus de vereniging. De patiënt heeft nauwelijks een stem en moet maar afwachten wat men vindt dat goed voor hem is. De AVP wil zoveel mogelijk mensen verenigen om ,,de roep" om meer recht voor de patiënt om mee te spreken te versterken. van Levenslust. „Het is heer lijk om na een drukke werkdag 's avonds nog een paar uurtjes naar de tuin te kunnen gaan. Vooral voor mensen die bij huis geen of maar een heel klein tuintje hebben is het een goede mogelijkheid van ont spanning". De laatste jaren zijn veel mensen overgegaan op het biologisch tuinieren. Zij proberen zo veel mogelijk groente te kweken zonder ge bruik te maken van bestrij dingsmiddelen en kunstmest. Bij de volkstuinverenigingen bestaat dan ook het verbod om bij hardere wind met verdel gingsmiddelen te werken, om overwaaien van deze stoffen te voorkomen, zodat men er zeker van kan zijn onbespoten groente te eten indien men dat wil. SOUBURG - Zaterdag 22 maart treedt in Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113 in Souburg de groep „Moun tain Dew" op. De muziek van deze groep biedt een breed scala van voor al Amerikaanse volksmuziek, variërend van traditionals en eigentijdse folksongs tot fidd- le-tunes en pure bluegrass. MIDDELBURG - Het ge bruikelijke Zandstroomkon- takt op de laatste woensdag van de maand in de Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat in Middelburg is deze keer gewijd aan het werk van de Walcherse werkgroep van Terre des Hommes. Het zandstroomkontakt be gint om halftien. Een overzicht van de volkstuinen aan de Koudekerkseweg in Vlissingen. De uit vijf leden bestaande groep begint het optreden om halfnegen in Razzmatazz. De toegang bedraagt zes gulden. Enkele leden van de werk groep zullen op deze contact morgen een gloednieuwe serie dia's uit Bolivia laten zien en allerlei zaken uit de derde we reld te koop aanbieden. Vrou wen kunnen zich ook opgeven voor verschillende lessen, zo als naaien, Frans of Spaans. i

Scheldebode | 1980 | | pagina 13