CPN wil onmiddellijke sluiting kerncentrale Via het strand in de mand Vlissingse vrouwen fietsen 'voor actie „Tijd Voor School" Johannes Passion Kindersong festival in Woltershuis Vrijdag 14 maart start vierde nacht van Huvers Nog plaatsen vrij voor zomerkamp S.K.W. in Galde r Informatiegids Middelburg komt huis-aan-huis Engelse new wave van Simple Minds in de Piek Tentoonstelling ,,Ga je mee op reis in p.c. ba sisschool DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 12 MAART 1980 213 MIDDELBURG - Anders dan in vorige jaren zal dit jaar de Johannes Passion uitgevoerd worden in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. muziekstuk zal door zeven solisten vertolkt worden. Kaarten zijn a f 14,- ver krijgbaar bij muziekhandel Van Damme in Middelburg vanaf half maart en op de avond van het plaatsbespre ken aan de zaal, 3 april van zes tot zeven uur. De uitvoe ring is op zaterdag 5 apriL Een statenvergadering over kernenergie trale, stukken van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland en de Nederlands Hervormde Kerk waarin zij hun bezorgd heid over kernenergie uitspre ken, enzovoorts, enzovoorts. De vraag rijst of de democratie niet aan informatiemateriaal ten onder gaat, want wie kan dat nog goed doornemen? Na twee uur hebben alle fracties hun verhaal gedaan en wordt besloten een hapje te gaan eten. Gedeputeerde voor energie, de PvdA-er Wim Don, opent om halfdrie de vergadering weer met zijn antwoorden op de vragen uit de verschillende fracties. Hij is wel goed ver staanbaar. Terwijl gedepu teerde Boersma een dropje haalt bij zijn fractiegenote me vrouw Luyt-Verheij, zegt Don dat hij zeer achter de moties van PvdA en D'66 staat. Hij belooft dat de raad van bestuur van de PZEM een onderzoek zal instellen naar de gevolgen van het overhevelen van de ex ploitatie van de kerncentrale naar de nationale overheid. D'66 had naar een dergelijk onderzoek gevraagd. Als tenslotte over de inge diende moties gestemd wordt, blijkt er slechts één aangeno men te worden: de motie van het CDA. Het CDA wil dat de jaarlijkse storingsgegevens van de kerncentrale niet alleen in de kamer, maar ook in de Zeeuwse staten wordt bespro ken. Hoewel in deze motie ook staat dat de kerncentrale moet doordraaien, is dat eigenlijk geen punt van bespreking ge weest. Voor de overgrote meerderheid in de staten is het duidelijk dat doorgegaan moet worden met kernenergie. VLISSINGEN - Vrijdag 14 maart zal in het Vlis- singse club- en buurthuis Het Woltershuis weer een playback kindersongfesti val gehouden worden. De kinderen kunnen zich da gelijks opgeven bij het Woltershuis, Hogeweg 103-105, tel. 14660. Het songfestival begint om half acht terwijl de zaal open gaat om zeven uur. Natuur lijk zijn ouders en andere belangstellenden van harte 'welkom. De entree be draagt één gulden. KOUDEKERKE - Op vrij dagavond 14 maart gaat voor de vierde maal de grote kaart - leesrit van MAC De Zeeuwen, de Nacht van Huvers, van start. Deze rit wordt geheel op Walcheren verreden. De eerste deelnemer start om 19.00 uur bij café-restaurant Huvers aan de Galgeweg in Koudekerke en wordt terugverwacht om on geveer 3 uur zaterdagmorgen. De uitslag en de prijsuitrei king zullen zo spoedig moge lijk na aankomst van de laatste deelnemer plaatsvinden. Voor deze rit kan worden ingeschre ven in drie klassen, A-klasse voor geoefende deelnemers, B- klasse voor beginnende kaart - leeséquipes en C-klasse voor iedereen, ook diegenen die nog nooit een kaartleesrit hebben gereden. De B- en C-klasse zijn aangepast wat betreft moei lijkheidsgraad en lengte; A is 170 km, B is 140 km en Cis 120 VLISSINGEN - Op de pro testants christelijke basis school „De Vaste Burgh" aan de Zuidbeekseweg 2 in Pape- gaaienburgh wordt dinsdag en woensdag 18 en 19 maart een tentoonstelling gehouden. Dit ter afsluiting van het project „Ga je mee op reis", waar de leerlingen de afgelopen weken aan gewerkt hebben. MIDDELB URG~ Afgelopen vrijdag besteedden de provin ciale staten van Zeeland vrij wel de hele vergadering aan de opwekking van kernenergie in Borssele en Doel. De ramp of bijna-ramp in Harrisburg was de aanleiding om de voor- en nadelen van kernenergie en de gevolgen van sluiting of door draaien nog eens op een rij te zetten. Weinig mensen zullen ooit een vergadering van de provinciale staten hebben bij gewoond. Dat is een reden te meer om eens te beschrijven hoe zo'n vergadering nu eigen lijk verloopt. Voordat de vergadering in de statenzaal van het abdijcom plex begint, vraagt het Energie Commitee Zeeland de aan dacht van commissaris van de koningin Boertien. Stoppen met kernenergie is hun bood schap en Boersma krijgt de eerste 500 kaarten van een landelijke actie tegen kern energie in zijn handen gedrukt. Dan begint 't. Na het ambtsge bed, zoals dat heet, houden alle fracties een verhaal over kern energie in het algemeen en de centrales in Borssele en Doel in het bijzonder. Elke fractie heeft zo'n twintig minuten tot een half uur nodig om zijn standpunten voor te lezen. De eerste spreker is Eversdijk van het CDA. Er is niet zo gek veel van te verstaan, maar de sta tenleden en de pers krijgen het verhaal op een stencil toege schoven, zodat dat niet zo'n ramp is. Op de publieke tribu ne, waar men de redes niet van het papier kan aflezen, is de onverstaanbaarheid wel een probleem. Eversdijk komt in zijn ver klaring tot de conclusie dat het weinig zin heeft over de cen trales in Doel te praten, omdat Zeeland daar toch geen zeg genschap overheeft. Hij vraagt Gedeputeerde Staten wel of er een Nederlands-Belgisch ram penplan is of komt voor het ge val er een ongeluk met de cen trales in Doel gebeurt. De statenfractie van de PvdA volgt de uitspraak, die het gewest Zeeland van deze partij enkele weken geleden gedaan heeft, niet. .De fractie als geheel dringt in elk geval niet op sluiting van de kern centrale aan. Een minderheid van zeven statenleden en de PvdA-gedeputeerde Boersma hangen dat standpunt wel aan. De fractie dient wel een motie in om de exploitatie van de kerncentrale naar de nationale overheid over te hevelen. PvdA woordvoerder Bas Groot ver- VLISSINGEN - Er zijn mensen die met 64 jaar nog over je hoofd springen als het moet en dat blijkt in de die renwereld ook zo te zijn. Een levensjaar van een hond staat gelijk aan acht mensenjaren, zo zegt men. Als dat echt waar is betekent dat. dat Boefje nu 64 jaar jong is. Het is haar echter niet aan te zien en men kan zeker niet zeggen dat zij gebrek aan energie heeft. Op het strand huppelde ze vrolijk met ons mee en ook voor een stokje toonde ze veel belang stelling. Haar enige zwak is dat ze niet graag alleen in huis blijft. Misschien kan men haar leren om eens een half uurtje alleen te blijven, maar voor langere 'perioden zal men Boefje toch echt mee moeten nemen. Buiten dit kleine ge brek valt er eigenlijk niets meer over haar te zeggen. Ze is een ideale hond, lief voor kin deren en kan goed met andere dieren opschieten (ze is name lijk gewend aan nog een hond in huis). Autorijden bleek voor Boefje geen bezwaar, ze ging rustig op de achterbank liggen. Ondanks dat ze met ons voor de eerste keer meeging, hebben we haar toch losgelaten op het strand. Er zijn van die diertjes waarvan je gewoon weet dat ze wel luisteren en daar is Boefje er één van. Boefje is bijna he lemaal zwart met een bruine gloed en heeft een witte sik en witte snorharen. Op het eerste gezicht doet ze denken aan een zeehond. Net zo lief en zo peels, en van die schattige trouwe kijkers. Elk gezin (als er maar vaak iemand thuis is), of ook oudere mensen zijn ge schikt voor Boefje het is een hondje dat zich overal snel thuis zal voelen, als het maar gezellig is en hij mensen om zich heen heeft. Boefje is ge steriliseerd en inmiddels al weer zo'n vijf maanden in het asiel aan de Langeleenweg in Vlissingen. De toekomstige ei genaar/eigenaresse kan haar daar tegen vergoeding af ha len. Buiten Boefje zitten er nog vele andere grote, kleine, lieve en minder lieve, zwarte en witte honden en katten in het asiel. Ook voor deze dieren Foto: Cor Schuilwerve kunt u een kijkje gaan nemen in het asiel. Helaas is de naamloze herder die de laatste keer uit het asiel aan de Lan geleenweg in Vlissingen in de krant stond weer teruggeko men. Het nieuwe baasje had twee katten als huisgenoten die het niet zo op de herder voorzien hadden. Toen zij in de krant stond hebben er ver schillende mensen voor haar gebeld, maar was ze al ge plaatst. Deze mensen kunnen dus nog 'n poging wagen. Rob bie uit de vorige ,,Via het strand in de mand" heeft een goed baasje gevonden evenals Bullie, de bouvier van de keer daarvoor. VLISSINGEN Ook dit jaar worden er door de stichting Sociaal Kultureel Werk Vlis singen weer twee zomerkam pen georganiseerd. Men is momenteel hard bezig met de voorbereidingen. De beide kampen zullen weer in ont moetingscentrum „De leeu werik" in Galder aan de rand van de bossen gehouden wor den. Het eerste kamp vindt plaats van vijf tot elf augustus voor de leeftijdsgroep van tien tot twaalf jarigen. Voor dit kamp zijn nog een aantal plaatsen vrij. De kosten bedragen 90 gulden per persoon. Het twee de kamp vindt plaats van elf tot vijftien augustus voor jon gens en meisjes van zes tot ne gen jaar. Op dit moment zijn voor dit kamp slechts een vijf tal plaatsen over. De kosten bedragen 75 gulden. E>e deel- nemertjes voor beide kampen zijn zowel W.A. als voor onge vallen verzekerd. Voor nadere informatie en opgave voor deelname kan men zich wenden tot Gerrie Beks. Hij is van dinsdag tot en met vrijdag iedere middag en avond te bereiken in clubhuis Het Buut, Beatrixlaan 2 in Vlissingen. Bij inschrijving is een'bedrag van 10 gulden ver schuldigd wat van de totale kampbijdrage zal worden af getrokken. De CPN district Zeeland heeft zich van het begin af aan critisch met de kerncentrale in Borssele beziggehouden. Er zijn momenteel echter twee re denen waardoor de partij zich opnieuw ernstig bezint op de problemen rondom de centra le. Ten eerste het ongeval in Harrisburg en ten tweede de plannen voor de opslag van ra dio-actief afval in de onmid dellijke omgeving van de kern centrale in Borssele. Het ongeval in Harrisburg toont aan dat de risicoschat tingen veel te optimistisch zijn geweest en het feit dat in 1978 gedurende vier weken 4 klep pen van het noodkoelsysteem van de centrale Borssele ge sloten in plaats van open zijn geweest, toont aan dat een ver gelijkbaar ongeval in Borssele zeker niet denkbeeldig ge noemd kan worden, aldus de CPN. Het afval probleem vindt de CPN groot. Dumpen in zee is vanzelfsprekend geen op lossing. Opwerking stuit op grote praktische en politieke moeilijkheden, zoals nu ook blijkt uit het (nog niet door de kamer goedgekeurde) contract tussen de Franse opwerkings fabriek en de PZEM. Als dit contract in werking treedt, betekent dat een verruiming van de mogelijkheden om radioactief afval bij de cen trale te dumpen. De mogelijk heid wordt geschapen dat een deel van het afval wordt terug gestuurd vanuit Frankrijk. Onder deze omstandigheden vindt de CPN het immoreel om door te gaan met het produce ren van nog meer radio-actief afval. ,,Er behoort onmiddel lijk met de ontmanteling van de kerncentrale begonnen te worden", aldus de CPN. De kerncentrale produceert slechts een half procent van de nationale energie behoefte. Nu bestaat er dus nog de moge lijkheid om kapitaal te steken in de ontwikkeling van klas sieke en alternatieve energie bronnen. Het CPN roept daar om alle Zeeuwen op om de ac ties van het Energie Comité Zeeland (die ten doel hebben de kerncentrale onmiddellijk te sluiten) te steunen. MIDDELBURG - Het ge meentebestuur van Middel burg heeft besloten ook dit j aar weer een nieuwe informatie gids uit te laten komen. Evenals voorgaande jaren zal deze „Wegwijzer voor Mid delburg" gegevens bevatten over gemeentelijke diensten, provinciale- en rijksinstanties, post-telegraaf en, telefoon, openbare veiligheid, geestelij ke zorg, wonen, gezondheids zorg en sociale dienstverle ning, welzijnswerk voor ou deren, vrouwenverenigingen, scholen, dierenverenigingen, jeugdverenigingen en jeugd werk, sport en cultuur, toeris me en folklore. De uitgave 1980/1981 wordt in juni/juli van dit jaar huis- aan-huis bezorgd. Verder krijgt iedereen die zich in de gemeente vestigt het informa tiepakket voor nieuwe inwo ners. KORTGENE In het dorps huis te Kortgene wordt don derdagavond een lezing met dia's gegeven door Bemhard van Sprang. Het onderwerp is „Wegwijs in de sterrenkunde", de toegang is gratis en de aan vang is 20.00 uur. VLISSINGEN - Vrijdag 14 maart treedt de groep Simple Minds uit Glasgow op in de Piek in Vlissingen. Het concert begint om 20.00 uur. De groep is begonnen als Johnny and the Self Abusers, daarna werd een toetsenman toegevoegd, waarna de vijf mansformatie de naam Simple Minds kreeg. Hun eerste LP Real Life belandde al meteen op de negentwintigste plaats in de Engelse hitlijsten. De groep maakte veel tournee's samen met Magazine. Kaarten voor dit concert zijn in voorverkoop bij de Piek in Vlissingen, S.C.Z. in Middel burg en telefonisch onder het nummer 01184-16791. GOES - Aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland aan de Bergweg 8 in Goes gaat op de donderdagavonden een cursus theologie van start. Deze cur sus komt in de plaats van de cursus geestelijke vorming, die een onderdeel was van de kate- chetenopleiding. In het pakket zit een volledig verslag van de debatten die tij dens het Harrisburgdebat in de Tweede Kamer zijn gehouden, het rapport van g.s. over de na delen van sluiting van de cen- klaart de motie door te zeggen dat alle beslissingen in Den Haag worden genomen en dat het voor de duidelijkheid beter is als de financiéle risico's dan ook voor rekening van Den Haag komen. Tijdens zijn be toog gaan de kranten van sta tenleden al open; de stand punten zijn kennelijk al be kend. Het rondbrengen van de koffie betekent een opkikker- tje voor de statenleden. Som migen konden zo lang niet wachten en haalden zelf koffie in de koffiekamer. Door het geloop en gepraat heerst er een gezellige drukte, terwijl de woordvoerders de een na de ander het spreekgestoelte be klommen. De statenleden heb ben overigens voor deze verga dering heel wat huiswerk moeten doen: er moest voor precies tweeëneenhalve kilo aan stukken worden doorge worsteld. VLISSINGEN - Het Vrouwenkaffee in Vlissingen aan de Verkuyl Quakkelaarstraat houdt zich momenteel intensief bezig met de actieTijd Voor School". Dit is een landelijke actie, waarin vele groepkringen sinds 1974 nauw meewer ken. Wat is nu het doel van deze actie? Anny Kloet, lid van het Vlissingse Vrouwenkaffee vertelt er meer over. Sc^°ol" afgeloWidens de demonstratieve fietstocht in het kader van de actie „Tijd voor r^•?£^a9^• Foto: Cor Schuilwerve „Het is bekend dat de schooltijden erg onregelmatig zijn, hetgeen voor heel wat vrouwen problemen oplevert. Het ene kind moet om half twaalf opgehaald worden, hét andere om twaalf uur en het derde bijvoorbeeld om kwart over twaalf. Als de vrouwen twee kinderen hebben moeten zij acht keer per dag op de fiets de kinderen gaan halen terwijl dat net zo goed in vier keer zou kunnen gebeuren. Dit is één van de punten waar wij veran dering in willen brengen. Dan heb je nog de verschillende vakantietijden, die het voor een gezin soms heel moeilijk maken om een vakantie te be spreken. Verder vinden wij dat er op alle scholen een over blijfmogelijkheid aanwezig zou moeten zijn, zodat ook al leenstaande moeders de moge lijkheid krijgen om te gaan werken. Ook een vervelend punt is dat de kinderen onre gelmatig vrije uren en dagen krijgen, wat meestal ons één dag van te voren aangekondigd wordt door middel van een briefje. Werkende ouders kun nen dan geen regelingen meer treffen om het kind die dag op te vangen. Dit zijn allemaal punten die met een klein beetje medewerking van de scholen en het gemeentebestuur zo op gelost kunnen zijn. Het enige probleem dat blijft staan is dat de kleuterscholen minder les uren per jaar hebben dan de basisscholen. Wij zijn vrijdag 7 maart op het stadhuis geweest en hebben daar een petitie aangeboden aan de Vlissingse wethouder van onderwijs, de heer Adan. Er is toen gebleken dat een regeling voor de schooltijden in Vlissingen ér aan zit te komen en dat ze nu bezig zijn met de regionaal op elkaar afgestemde vakanties Het gemeentebestuur werkt dus wel mee, maar er moet nog veel gebeuren", aldus Anny Kloet. Belangstellenden die nadere informatie wensen kunnen zich aansluiten bij een werk groep, in dit geval het Vrou wenkaffee aan de Verkuyl Quakkelaarstraat in Vlissin gen. Ieder die actief aan acties wil deelnemen kan contact op nemen met „Tijd voor school" op het landelijk adres, postbus 235 1270 AE Huizen, tel. 02152-56429.

Scheldebode | 1980 | | pagina 13