CLUBKAMPIOENSCHAP W.V. ZEEUWS VLAANDEREN EN THEO MIDDELKAMP „Een abuus is menselijk" New Adventures met rock in Zoutelande ZATERDAG IN ELLEWOUTSDIJK 15 Maart officiële opening „De Kruitmolen" ook al nu voor uw bloemsierkunst PPR praat over cultuur beleid in Middelburg V% Zeeuws verhaal door Rien de Jonge: Cj£ -ll vf Waar? Landschap Grote collectie reisgidsen en wegenkaarten 1980 in voorraad »I3 RUITER Filmavond in De Ark Speelstad 1980 kost rond 67.000 gulden JUWELIER VAN DE REE PROGRAMMA Bazar in Buitenrust TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. WOENSDAG 5 MAART 1980 UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG DOMBURG/OOSTKAPELLE - De verkeerscommissie van de gemeente Domburg bespreekt maandag 17 maart twee rapporten van Stad en Landschap, een adviesbureau voor ruimtelijke ordening en vormgeving. Het gaat om de vraag wel of geen rondwegen rond Domburg en Oostka- pelle en zo ja welk tracé er dan gekozen moet worden. B. en W. zullen waarschijnlijk op advies van de verkeerscom missie een voorkeur voor een bepaald plan uitspreken. Het college heeft de bevolking van de gemeente toegezegd dat zij zich in een hoorzitting nog nader over de plannen mo gen uitspreken. In '78 kwam er al een con ceptplan voor het verkeer in Domburg en Oostkapelle ge reed, dat onder meer een rondweg voor beide dorpen bevatte. Tijdens hoorzittingen afgelopen zomer bleek de be volking niet bepaald vóór een rondweg te zijn: van echte ver- keershinder is alleen sprake in de acht tot tien weken van het hoogseizoen; buiten die perio de veroorzaakt het verkeer nauwelijks hinder. En omdat de recreatie van groot belang is voor beide dorpen nemen in elk geval een deel der inwoners de daaruit voortvloeiende ver- keershinder voor lief. B. en W. hebben daarom Stad en Landschap gevraagd ook een studie te verrichten naar mo gelijke verkeersplannen zon der de aanleg van rondwegen. Het bureau komt in deze studie tot de conclusie dat de aanleg van een rondweg in zo wel Domburg als Oostkapelle de heeft, omdat dan beter aan doelstellingen voldaan kan worden. Die doelstellingen zijn: een zo veilig mogelijke verkeersafwikkeling, bevor dering van een selectief auto gebruik, beperking van de ne gatieve invloeden van het doorgaand autoverkeer, zor gen voor een voldoende aantal parkeerplaatsen in het woon- en recreatiegebied, een af stemming van het wegennet op de in de toekomst te verwach ten verkeersbelasting, het ver zekeren van de bevoorrading van de bedrijven in het cen trum en het beperken van de aanleg van nieuwe wegen. In de tweede studie heeft Stad en Landschap de voor- en nadelen van de verschillende tracé's van de rondwegen naast elkaar gezet. Voor Oost kapelle geeft het bureau twee varianten aan die noordelijk van het dorp lopen en vijf die zuidelijk rond het dorp gaan. De twee noordelijks hebben de voorkeur, omdat de mensen die de stranden opzoeken dan niet door de kern van Oostkapelle hoeven te rijden zoals wel het geval is bij de zuidelijke tra cé's. Als mogelijk nadeel van de noordelijke rondweg noemt het bureau de scheiding die de ze teweegbrengt tussen dorps kom en noordelijke woon- en recreatiegebieden. Beide va rianten doorsnijden de pas aangelegde sportvelden en maken verplaatsing dan ook noodzakelijk. Het landschap ten noorden van Oostkapelle wordt be paald door de op kreekrug getjes aangelegde weggetjes met hun begroeiing en geva rieerde bebouwing. „Een door snijding van dit kleinschalige gebied betekent in alle geval len een sterke aantasting van de organische structuur en een volledige verandering hier van", zo staat er in het rapport. Bij beide tracé's moet het toegangshek naar het land goed Duno verdwijnen evenals het woonhuis met het daar achter liggende bosje bij het hek. Het ene tracé is volgens het bureau landschappelijk inpasbaar voor zover het tus sen de sportvelden doorloopt. Oostelijker veroorzaakt het „een zeer grote aantasting van een kleinschalig en gevarieerd gebied dat zeer karakteristiek is voor het Walcherse land schap", zo staat er in het rap port. Het ander^tracé ligt iets dichter bij de kern van het dorp en veroorzaakt minder aantasting van het landschap al blijven de algemene bezwa ren voor de noordelijke rond wegen ook hier gelden. Voor Domburg heeft het bureau vier tracé's uitgezet die allemaal dicht bij de kern lig gen. Een tracé voert buitenom het plan Roosjesweg, de andere leiden allemaal min of meer door dit plangebied. De lengte van alle varianten ligt rondom de twee kilometer. Ook hier heeft een rondweg aantasting van het landschap tot gevolg, aldus Stad en Landschap. Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 MIDDELBURG - Donder dag 6 maart zal in Huize „De Ark" op de Dam 6 in Middel burg een filmavond gehouden worden met „Blood on the Mountain". De film vertoond vrij veel actie en spanning vanwege achtervolging door de politie, in verband met een gijzeling. Aanvang is kwart voor acht, de toegang is vrij. MIDDELBURG - De recreatie-evenementen sporthal „De Kruitmo len" wordt zaterdag 15 maart officieel geopend door burgemeester Wol- ters. Er zullen op deze openingsdag, maar ook een aantal dagen daarna, vele activiteiten plaats vinden. Hierover zullen de inwoners van Middel burg uitgebreid geïnfor meerd worden in de spe ciale huis-aan-huis krant „De Kruitmolen", die woensdag 12 maart be zorgd zal worden. Deze krant werd in opdracht van burgemeester en wet houders vervaardigd door het gemeentelijk bureau Voorlichting. Van Cittersweg 54. Arnemuiden (naast de sportvelden) Tel 0111 s? R4? MIDDELBURG - Het PPR- actiecentrum Middelburg houdt woensdag 12 maart een vergadering over het cultuur beleid in Middelburg in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat. Het gaat dan vooral om het tentoonstellingsbeleid in de Vleeshal dat de afgelopen maanden nogal wat stof heeft doen opwaaien. In november vorig jaar opende VVD-raads- lid Vos de aanval op het beleid van cultuurwethouder Schoenmakers, daarbij ge steund door de raadsleden Al- mekinders van het CDA en Rentier van de SGP. Er volgde een reeks verwikkelingen die tenslotte voor Schoenmakers cultuurbeleid weinig gevolgen hadden. Schoenmakers zal op de ac tiecentrumvergadering en toelichting geven op het door hem voorgestane beleid. De vergadering begint om acht uur. VLISSINGEN - Het Vlissings jeugdwelzijns- orgaan, de Commissie Beraadjewel, begroot de kosten van Speelstad 1980 op 67.000 gulden. Het vaststellen van deze begroting is één van de punten op de vergadering van de commissie op don derdag 6 maart. De ver gadering begint om acht uur in welzijnscentrum Bachten Komme. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste sfeer én een GROTE K0LLEKTIE Keuze uit bijna.100 modellen "'""ij. .."in ELLEWOUTSDUK Zaterdag 8 maart wordt in Elle- woutsdijk het gecombineerde clubkampioenschap verre den van de beide Zeeuwse wielerclubs de „WV Zeeuws Vlaanderen" en „Theo Middelkamp". Er wordt strijd gele verd op een parkoers van 7,5 kilometer. Start en finish liggen in het centrum van het dorp. Amateur Tonnie Huijzen. Bij de amateurs prijken in totaal 30 namen op de deelne merslijst. Voor „Theo Middel kamp" vertrekken ongetwij feld als favorieten Henk de Jong, Tonnie Huizen en Wim Jeremiasse. Daarnaast gaan Cees Vleugel, Johan Lepoeter, Cees Spaans en Ad Cloots als outsiders van start. Bij de ,,WV Zeeuws Vlaanderen" kan Werner Wieme - die vorig jaar als junior goed aan de bak kwam- hoge ogen gooien. Zijn gevaarlijkste concurrenten zijn Charles de Smit en Hans Moens. Van de „overkanters" die als junioren de toeclips dichttrek ken zijn Adrie de Maesschalk, Karei van Goethem, Rob Bij- vank en Arnold Clayes de grootste kanshebbers en bij „Theo Middelkamp" Jan Poleij en Peter Hoondert. Er staan bij de junioren in totaal 20 renners ingeschreven. Eenzelfde actie bij aantal komt ook de nieuwelingen waar de Middelkampers Pierre Raas, Rinie Bruggeman, Die- derik Geijs en Tom Vermeulen een sterk kwartet zijn. De „WV Zeeuws Vlaanderen" brengt onder andere aan de start: Carlo Steel, Peter van Acker en Ben Tieleman. Van laatstgenoemde club is Willy de Feber de grootste fa voriet voor de liefhebberstiteL Bij deze categorie gaan even eens zo'n 20 renners van start waaronder 15 Middelkampers. Daartoe behoren Sjaak de Kok, Bert Steenbakker, Louw de Jager, Adrie Stroo en Henk van Lienden. Uit dit kwintet zal zich hoogstwaarschijnlijk de kampioen melden. Spannend kan het ook wor den bij de trimmers waar al leen een 15-tal leden van „Theo Middelkamp" de strijd met elkaar zullen aanbinden. Kleppers van formaat bij deze groep zijn: Johan Claeys, Cees de Jonge, Cees Magnus, Cees van den Dries, John Simons, Frans van Osta, Bram Slabbe- koorn en niet te vergeten K? Tolhoek die de voorgaand1- jaren als liefheb!: - furore maakte. Het programma van de clubkampioenschappen ziet er als volgt uit: 13.00 uur junioren (40 kilome ter), 13.02 nieuwelingen (30 kilometer), 14.00 trimmers (30 kilometer), 15.00 amateurs (80 kilo meter), 15.03 liefhebbers (40 kilometer). Trimmer Ko Tolhoek. Junior Rinie Bruggeman. Kees Fierloos stieng in 't durp bekend as een liefheb ber van béésten. Netuurlijk ieuw 'n net as de meeste erre- beiers een verke en een geite, mè Kees ad ok een ond en twi katten en zeker wé zo'n twintig kemienen. Ja, voe- röól die kemienen was Kees ze'n lust en ze'n leven. Ie was gin pocher van uus uut mè ad e'n over ze'n Vlaamse Reuzen en ze'n Lotharingers begon dan dust e'n toch wè es een bitje mie spek schiete. Op een ochtend toen as Kees mie d'are errebeiers an 't wieën was in de terve oor den ie van Kaap Moelker dat er bie Julles Maat zo'n beste jonge ram zat; een Vlaamse Reus, die as zeker voe een goed nageslacht zou kunnen zurge. Volgens Jaap was 't een pracht béést, de'n besten uut de'n omtrek. Kees ad bie 't verhaal van Jaap ze'n oren espitst en zei: „Di gae'k vanaevend nog op of. Ik een jonge zóó zittende, dir a'k van kweke wil en ool- tied mè ni dezelfde ram lóópe bie Merien van Koeverienge is niks. Je mot es een keer verandere". Jilles Maat zag Kees dien eigensten aevend an komme stekkere mie een zak op ze'n rik en begreep a oe of de vur- ke in de stele zat. Jilles vreef in ze'n anden, di lag wee een kwartje op ze'n te wachten dat was de pries a'j voe zo'n bezoek kwam. De ram van Jilles was ge willig genoeg, mè dat kon nie ezied worre van de zóó van Kees. Die kroop óóls mè in een oekje en wou nergen van wete. Julles en Kees wiere de'r nae mistroostig van. Nae een olfure zei Jilles: „Ik glove dat 't nog gin tied is Kees, 't is beter dg'j nog mè es terug komt". Kees snapten de'r niks van. „Bie mien vliegt e'n as een wilden deur 't kot en meestal is 't dan tog óóge tied", dust e'n te beweren. „Mè ja goed, ik komme nog wè es terug". Twi daegen laeter kreeg dat zijn beslag. Noe was de zó levendig en speels genoeg mè de ram zo lui as een vet verke. Jilles en Kees begrepe de'r niks mi van en het slot van 't liedje was da Kees wee on- verichter zaeke op uus an most. Drie daegen laeter zou het dan gebeure. Di leek het te- missen op. De bééstjes leke ollebei nog a gewillig in de liefde, mè het zetten gin zooi en an de'n diek. Kees en Jilles waere naebie ten einde raed. „Wacht es, me zulle es een touwtje an de zó de'r staert binde", zei Kees. „Da's een remedie", docht Jilles ardop. Mè niks oor, ok dat ielp nie. „Zo iets ae'k nog nooit mee emaekt", foeterden Kees. „Mè ik bin zo moe as een puut en ik ouwe'r mie op" voeg den ie de'r an toe. „Ik ae't es ehad da ze mie een ram ni de ram toe kwaeme", begusi Jilles verzichtig. „Zo", zei Kees en keek staer voe ze'n uut. Toen was 't even stille. Jillesstieng zenuwachtig in ze'n anden te vrieven mè pakten de'n draed toch wee op. Ie vroeg: „Zeg Kees dat kemien van joe is toch wè een zóó?". „Wou 't werentig niet, di ae'k a te vee kemienen voe ehouwe", bitsten Mees terug. „Toch zou ik wé wille kieke", ieuw Jilles an. Kees wier kwaed. „Dienk je soms da'k een kind bin", snauwden ie. „Mè je zaje zin gaeje gan'k en kiek mè. Dat liet Jilles ze'n gin twi keer zegge. Ie toog op onderzoek uut. Mè óöles was vrouwelijk an 't kemien van Kees. En toen was 't Kees ze'n bifrte om ok es van uus te kommen. Zelverzekerd stel den ie voor: „En noe wil ik es kieke ofajoe ram wè echt is". Jilles wier wit van kwaed-eit. Mè Kees gieng me ze'n per centen deur en aelden 't kemien van Jilles uur 't kotje. En toen kwam de'n aap uut de mouwe. „Ier kiekt noe", bluften Kees, gróóte suffert da'j bin, dat beest van joe is ok een zóó. Jie mot es een bril gedraege". Jilles stieng verbouwe reerd op ze'n knieën te slaen en mie ze'n óöd te schodden en kon gin woord uutbrienge. Kees pakten ze'n eigen kemien uut 'tstak beest wee in de jute zak en liep mie een kwaeje kop nir uus. Mé de'n aeren ochtend was Kees ze'n bui a een bitje ezakt. Ie vertelden óóles in geuren en kleuren an 'd are errebeiers. Die lachten de'r eigen een oedje en Jaap Moelker kreeg een apart be dankje van Kees. In ieder geval de'n dag vloog om en dat was ok eel wat waerd, a'j van 's och tends zes uren toet 's aevends olf zevene je strienge trokke i most. i De 24-uurs stakingsaktie van de grafische vakbond „Druk en Papier" heeft ook het technisch bedrijf van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. in Breda getroffen. In dit technisch bedrijf worden de Zeebra Weekbladen verwerkt. Ten gevolge van deze staking zijn wij vandaag niet in staat een „complete" Scheldebode te maken, zoals u dat wekelijks van ons gewend bent. Vandaar deze aangepaste editie. Wij hopen dat u hier begrip voor kunt opbrengen. Direktie Zeebra Weekbladen b.v. ZOUTELANDE - Vrijdag 7 maart kan men in café „Royal" in Zoutelande gaan luisteren naar de drie rock-musici van de New Adventures. Deze door de wol geverfde rockgroep is een typische alles of niets band. In hun muziek zijn veel hedendaagse invloe den verwerkt. Hun optreden in Royal begint om half negen, kaarten zijn in voorverkoop verkrijgvaar bij Royal a 10 gulden. MIDDELBURG - In het be jaardentehuis Buitenrust aan de Buitenruststraat 221 in Middelburg is woensdag 12 maar een Bazar. De opbrengst is bestemd voor het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg. Belangstellen den kunnen terecht van twee tot vijf uur en 's avonds van zeven tot negen uur. WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (011 84) 19910 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350, 4380 AJ VLISSINGEN Rondwegenplannen Domburg Oostkapelle naderen eindfase 'V

Scheldebode | 1980 | | pagina 1