('U c Visdag slaat erg goed aan i DE j D. ELR Russische avant-garde muziek in Kuiperspoort Voorjaarsconcert van Gewestelijk Orkest Zuid-Holland volksmuziek in Flying Dutchman Twee nieuwe Vlissingse standplaatsen bibliobus Filmavond Rooie Vrouwe». Valkenis&e Koffiecontact over ander voeding UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG JUWELIER VAN DE REE Ja- 'ijkse *dlecte Leger ck Verkoop 300 stuks originele PERZISCHE TAPIJTEN Open dag bedrijfsschool Hoechst EBO 201 A/EEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 KANTOOR TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN Fossielenmuseum Oostkapelle toont evolutie als godsschepping OOSTKAPELLE - Aan de rand van het Walcherse dorpje Oostkapelle is een fossielenmuseum gevestigd. Nu zijn er meer van dergelijke musea in Nederland: het bij zondere schuilt dan ook in het feit dat dit museum uit liefhebberij door een enthousiaste fossielenverzamelaar is opgezet. Een verzamelaar die bovendien duidelijke op vattingen heeft over de ontstaansgeschiedenis van de aar de en de rol van de mens daarin. Wat in vele miljoenen jaren werd geschapen, dreigt in enkele tientallen jaren door de mens te worden geruïneerd. In twee ruime kamers van zijn door bomen omgeven huis heeft de eigenaar van het fossielenmuseum, dominee C.F.H. van Tuyll van Se- rooskerke, de tijden op een rij gezet. Het museum is nu nog gesloten. Per 1 april kun nen belangstellenden er elke maandag- en woens dagmorgen en elke eerste en derde zaterdagmiddag van de maand terecht. Het adres is Molenweg 36, Oostkapelle. Aan de hand van fossielen, versteende resten van vroeger leven, kunnen bezoekers de evolutie van plantaardig en dierlijk leven volgen. De eerste fossielen dateren uit de tijd dat de aarde al zo'n vier miljard jaar oud is. Het gaat dan om schelpen, kwallen, zeesterren, koralen en mosdiertjes die rond 500 miljoen jaar geleden in de zeeën leefden. Later wordt het leven ingewikkel der: er komen vissen en op het land onstaan de eerste planten die weer de ontplooiing van het landleven tot gevolg hebben. De eerste landdieren, amfi bieën, trekken zich nog regel matig in het water terug (onge veer 300 miljoen jaar geleden), maar allengs ontstaat er een dier dat zich op het land thuis begint te voelen. De evolutie gaat voort. Langs de kasten lopend zijn fossielen te zien van de eerste zoogdieren, roofdieren, zoals de holenbeer, de mastodonten (olifant-achtigen), enzovoort. Het is dan ook de tijd dat de eerste mensapen en mensach- tigen ten tonele verschijnen. Volgens van Tuyll van Se- rooskerke is de periode waarin leven onstaan is tot nu het laatste gedeelte van het schep pingsverhaal, namelijk: De eerste dag brak er een gloeiend brok van de zon, dat afkoelde en aarde werd. „Evolutie is niet strijdig met de schepping. De schepping openbaart zich juist in een miljoenen eeuwen oude ontwikkeling (evolutie) van ontelbare levensvormen, Fluitiste Machiko Takahashi. MIDDELBURG - Woensdag 5 maart geeft het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland een voorjaarsconcert in de Concertzaal in Middelburg. Het concert begint om 20.00 uur. Het orkest staat onder leiding van Joop van Zon en als soliste zal de fluitiste Machiko Takahashi optreden. Ook wordt mede werking verleend door de balletgroep van de Scapino Dansaka- demie. Op het programma staan de Ouverture Der Kalif von Bagdad van de Fransman Adrien Boïeldieu, de Slavische dansen van Antonin Dvorak, enige werken van Benjamin Godard en het ballet van Erik Satie. De balletgroep Scapino zal op deze muziek een gehaal nieuwe choreografie laten zien, die ontworpen werd door Karei Poons. Kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar aan de zaal. r— VLISSINGEN - Vrijdag avond 29 februari treedt het volksmuziekensemble „Vra- janka" op in de Flying Dutch man aan het Bellamypark in Vlissingen. Vrajanka brengt volksmu ziek uit verschillende plaatsen in Zeeland en vormt na enkele jaren van repeteren inmiddels een hechte groep, die zich vooral neett toegelegd op ori ginele muziek uit Joegoslavië. Er wordt gebruik gemaakt van authentieke instrumenten. Vrajanka is ontstaan als bege leidingsorkest van het Vlis- VLISSINGEN - De twee bibliobussen die door Walcheren rijden, krijgen er per 1 maart twee standplaatsen bij. Vrijdags komt de bus bij de basisschool de Hou- tuynen in de Vlissingse wijk Sterkenburg van halfdrie tot halfvijf en donderdags van twaalf tot halfeen bij de basisschool de Stellepit in Wester- zicht, eveneens Vlissin gen. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor dé juiste sfeer en een GROTE KOLLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen THOLEN/ETTEN-LEUR - De telefoon van Rien van Nunen uit Etten-Leur stond afgelopen maandag niet stil. Gehandicapten uit alle delen van West Brabant en Zeeland vroegen om informatie en meldden zich aan. Voor de visdag, die op donderdag 10 april speciaal voor de gehan dicapten wordt gehouden. Door schipper Moerland-van de Velden uit Tholen, die drie van zijn sportvisboten voor dit doel heeft gereserveerd. Zoals wij U vorige week reeds hebben gemeld staat er op die donderdag in de paas vakantie iets groots te ge beuren. De gehandicapten zullen dan gratis kunnen er varen dat er zelfs voor rol- stoelpatienten geen drempels bestaan als het vissen op of aan zee betreft. De deelne mers aan deze vistocht gaan een dagje de Oosterschei de op en krijgen een koffie maaltijd en een warme maaltijd (aan boord) aange boden. Indien dit vooraf is opgegeven kan er met spe ciale dieeten rekening ge houden worden. Hengels en aas zullen aan boord zijn. Tot twaalf maart kan men zich opgeven voor deze unie ke tocht. De gehandicapten die dit willen meemaken kunnen zich dagelijks tussen 19.00 en 22.00 uur aanmel den bij Rien van Nunen, Pep- pelgaarde 24 te Etten-Leur. Dat kan ook telefonisch (01608-20080) of schriftelijk. Na 12 maart wordt geloot. Degenen die uit de boot val len hebben'de volgende keer voorrang. Er kwamen ook verschil lende andere leuke reacties binnen. De heer Pelsma van de stichting Stoelmobiel Roosendaal heeft van de Ki- wanisclub Roosendaal een garantiebedrag van 250,— toegezegd gekregen, zodat hij 16 rolstoelers naar Tholen kan vervoeren, indien de deelnemer aan deze visdag niet over eigen vervoermo- gelijkheden beschikt. Een andere leuke reactie kwam van de burgemeester van Tholen. Hij zal zijn ui terste best doen om vaste steigertjes voor gehandi capten aan het water te krij gen, zodat deze categorie van kansarme recreanten bij het vissen aan haar trekken kan komen. singse volksdanstheater Vranje, maar gaat zich steeds meer toeleggen op het zelf standig brengen van volksmu ziek. Het uit acht leden be staande orkest treedt op vanaf acht uur in De Flying Dutch man, Bellamypark in Vlissin gen. KOUDEKERKE - De Rooie Vrouwen van de P.v.d.A-afde- ling Valkenisse houden op woensdag 5 maart een film avond. In deze film zal de man vrouwrelatie centraal staan. Het traditionele rolpatroon wordt in deze film ter discussie gesteld. Na de film kan men over dit thema van gedachten wisselen. De avond zal gehouden wor den in Hotel Walcheren in Koudekerke en begint om acht uur waaruit God tenslotte de mens liet voortkomen. Als de ge schiedenis van de aarde van het begin tot nu op een 24- uursklok zou worden afge beeld, dan zou de mens pas 15 seconden' voor middernacht verschijnen". In die paar seconden dat de mens op aarde is, blijkt hij zo in strijd met evolutie als Gods schepping te handelen dat hij eigenlijk tegen God in gaat. ,,Als de mens op aarde ver schijnt is hij begiftigd met reli gieus besef en vol grootse dro men, idealistisch en vinding rijk, maar hij is ook brutaal en vernielend, dodend en plun derend, kortzichtig en heb zuchtig", zegt Van Tuyll. Hij constateert dat de mens geen goed rentmeester van God op aarde is, omdat hij geen eer bied voor het leven heeft. Van Tuyll noemt enkele van de vele voorbeelden: de manier waarop ons dagelijkse voedsel wordt „gemaakt" in de bio-in- dustrie met kistkalveren, mesthaantjes en kippen in leg batterijen; het dagelijks kap pen van een stuk oerwoud zo groot als de provincie Utrecht en het uitroeien van honderden planten- en diersoorten. Be zoekers van het museum, gelo vig of niet-gelovig, zullen dan ook niet ontkomen aan de vrrv.g die ook Van Tuyll zich zelf stelt: „Hoe leeg en kaal zal 1 erfenis voor de volgende ge- tie zijn?" n. «■■■■■■■BBHi Van.februari tot en met zaterdag 8 maart houdt het Leger des Heils weer de jaarlijkse collecte. Het geld wordt besteed aan evangelisa tie, sociale dienstverlening, kinderbescherming, bejaar denzorg, reclassering, thuislo- zenzorg, clubhuiswerk, ver pleging van langdurig zieken enzovoorts. Wie liever gireert kan een bijdrage storten op gi ronummer 37071 ten name van het Leger des Heils. Wie beneden staat, kijkt omhoog de deur leidt naar de hemel, denken zij wie boven staat, kijkt naar omlaag de deur leidt naar de hel, zo zeggen zij Welnu, de deur leidt tot niets je kunt er hooguit verstop pertje achter spelen maar er is wel troost: de deur rot even hard als wij Foto: Cor Schuilwerve alleen de zee blijft ademha len omdat zij zich aangetrokken voelt door zon en maan zij zal steeds nieuwe gene raties aan haar boorden zien staan met lijven te klein voor het grote verlangen de grenzen naar de eeuwig heid te verhangen Aam. Dominee Van Tuyll van Serooskerke staat voor een fossiele holenbeer. In zijn hand heeft hij kies en kaakstuk van een subtropische mammoet, die door een visser uit de Noorzee werden opgepikt. Deze „kale" mammoetische voorloper van de langharige mammoet die in de ijstijden over Europa en Siberië rondzwierf. MIDDELBURG - Jeugd en Muziek Zeeland heeft een serie concerten op stapel staan van avantgarde muziek uit Rusland uit de periode vlak na de revolutie. Het eerste concert begint vrijdag 29 februari om negen uur in het Kuiperspoorttheater in Middel burg. De pianist Geoffrey Madge en de Engelse sopraan Jane Manning brengen dan compotities van Yavorsky, Obouhov, Roslavetz en Loutié. Het zij meteen de eerste uitvoeringen van dze muziek in Nederland. Dat is niet verwonderlijk, want het Sovjet-regime heeft de componisten uit de woelige periode 1900 tot 1930 volledig verwaarloosd. Er zijn enkele radicale experimenten bekend van Shostakovitsj, Prokofiev en Scriabin, maar veel compo sities kwamen pas na jaren lang speurwerk boven tafel: Mossolov, Lourié, Roslavetz, enzovoorts. De pers is lovend over de ontdekkingen. Lourié wordt gezien als de voorloper op de minimal music van John Cage en Morton Feldman. MIDDELBURG - Andere voeding is het onderwerp van de maandelijkse koffieeon- tactmorgen van Kom uit je huis op woensdag 5 maart in het Zuiderbaken in Middel burg. De informatie zal worden versterkt door mevrouw En gels. Aanwezigen kunnen ook inlichtingen krijgen over an dere activiteiten binnen Kom uit je huis, zoals een kleding- beurs die eind plaats zal vin den. De contactmorgen begint om halftien, kinderoppas is aan wezig. Roslavetz als de belangrijkste Russische componist van het begin van deze eeuw. J. en M. Zeeland heeft nu het initiatief genomen deze inter nationaal in de belangstelling komende periode ook in Ne derland onder de aandacht te brengen. Geoffrey Madge is al aardig thuis in deze Russische composities; hij maakte op uitnodiging van J. en M. al een eerste LP Rusland 1920. Het tweede concert vindt plaats op vrijdag 7 maart. De Engelse sopraan Jane Manning. in alle maten en soorten Door directe import 40 tot 50% echt voordeel. Verkoop uitslui tend morgen donderdag 28 februari van 11.00 tot 20.00 uur onder volle garantie van echtheid in de Schouwburg, Middel burg. Molenwater 99. Bij iedere aankoop ontvangt u een officieel garantiebewijs. Kom kijken. Het loont de moeite. Alle tapijten zijn geprijsd. Carpet Centre Oriënt, Heerlen, Honingmanstraat 12. VLISSINGEN - Belang stellenden kunnen aanstaande zaterdag bij Hoechst in Vlis singen terecht om daar het reilen en zeilen van de be drijfsschool te bekijken. Er worden tijdens deze open dag drie programma's afge werkt, waarvan de inhoud spe ciaal is afgestemd op degenen die een van de drie opleidingen (onderhoudsbankwerken, elektrotechniek en proces techniek) zouden willen gaan volgen. De programma's die ruim twee uur duren, beginnen om half elf, half twaalf en half twee. Belangstellenden moeten zich vooraf schriftelijk of te lefonisch opgeven (tel. 01196-8210?). t t f

Scheldebode | 1980 | | pagina 1