Piet Rij ken schildert dingen die hun tijd gehad hebben Via het strand in de mand Grijpskerke in oude ansichten Contact gemeente- bevolking meer via bureau voorlichting laten verlopen VVV brengt 1980 uit BEZWAREN TEGEN VERHOGING HUURPRIJS? Overzichts tentoonstelling eigen bezit Marquis Wie wil kookclub leiden? RELCriTSnULP liftlKMfft Kinderbijslag formulieren alleen bij Raad van Arbeid Vrouwen kunnen meedoen aan assertiviteits- training Wie verloor kunstgebit? - DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 27 FEBRUARI 1980 213 MIDDELBURG - „17c vind het heel prettig van niemand financieel afhankelijk te zijn. Ik heb nergens geen bood schap aan en kan zelfstandig werken. Een tekening, daar ben ik soms wel een halfjaar mee bezig, dan ga ik ook tot op de bodem. Al jaren heb ik dan ook geweigerd iets te verko pen; die dingen zijn heilig voor me", zegt de Middelburgse kunstschilder Piet Rijken. Van zaterdag 1 tot vrijdag 28 maart exposeert hij een deel van de tekeningen en schilde rijen die hij de afgelopen jaren heeft gemaakt in het Zeeuws kunstenaarscentrum in Middelburg. G.S.-lid P. Boersma opent de tentoonstelling aanstaande zaterdag om vier uur. Piet Rijken, een grote kerel met even grote grijze bakke baarden, werd vijfenzestig jaar geleden geboren op de Kinderdijk in Middelburg. Het schilderen oefende zo'n grote aantrekkingskracht op hem uit dat hij er tenslotte zijn beroep van maakte. Het vak leerde hij zichzelf. Hij noemt zijn schil derijen nu een tikkeltje sur realistisch. Zijn tekeningen zijn heel verfijnde natuurge trouwe weergaven van dingen die hem boeien. De waarde die Rijken aan het ambacht, aan de teken- en schilderkunst toekent, blijkt uit zijn werk. Rijken: „Tijdens mijn vakanties en op tochten door Walcheren sleep ik altijd een heleboel dingen mee naar huis, om daar te schilderen. Het gaat dan om dingen die hun tijd ge had hebben, die aan het ver gaan zijn. Dat boeit me. Als ik in het bos loop, kan ik het nooit laten om afgevallen bladeren mee naar huis te nemen. De vorm en de kleur, prachtig. Ik kom soms wel met een hele doos thuis. Maar ook schelpen, scherven, stenen, oud roest en vooral prikkeldraad boeien me. Roestig prikkeldraad ver werk ik vaak in m'n werk. Het is moeilijk onder woorden te brengen waarom ik dat doe. Misschien is het wel zelfbe scherming, ok weet 't niet". In zijn atelier aan de Wal- cherseweg maakt Piet Rijken van de gevonden voorwerpen een opstelling die hij dan schildert of tekent. Zo zijn op een tekening die ruim een half jaar werk gekost heeft op een ondergrond van zand, allerlei soorten en maten van schelpen te zien, zeewier, 'n zwanesche- deltje, verweerd hout, een krab, kurk, enzovoorts. Op een scherf, die Rijken in de Pyre neeën heeft gevonden ligt een dood pimpelmeesje, (Rijken: „Ze breng je de dingen bij me kaar, hè"), dat er uitziet of het alleen maar even slaapt. Het vogeltje dat zich bij zijn buur man had dood gevlogen, heeft hij dan ook direct geschilderd. Andere vogeltjes bewaart hij in de diepvries, zodat ze doder op het doek komen. Een ander schilderij toont stoeptegels waarop afgevallen bladeren liggen rond de por temonnee van zijn moeder. Twee afgebrande lucifers springen haast het doek uit. Maar Rijken heeft niet altijd zo gewerkt. „Vroeger had Wal cheren een geweldige rust. Je zag toen nog vaak mensen op de Balans zitten schilderen of op de kaaien in Veere. Ik heb zelf wel in de duinen van Vrouwenpolder gezichten op Veere geschilderd. Dan zat je te genieten van de natuur en van de heerlijke rust, want je was helemaal alleen. Dat is niet meer. Ik doe 't ook niet meer. Ik ben nu eigenlijk te ruggevallen op de stillevens, de interpretatie van de opgestelde zaken in mijn atelier. Soms ook wel met fantasie-achtergrond. Piet Rijken vindt een van de voordelen van zijn beroep dat Een schilderij dat als voorbeeld kan dienen voor de manier van werken van Piet Rijken. VLISSINGEN In galerie Marquis aan de Nieuwendijk 15 in Vlissingen is tot en met zaterdag 29 maart een over zichtstentoonstelling te zien van het werk uit eigen bezit van de galerie Het gaat om schilderijen, gouaches, aquarellen en teke ningen van onder meer: Pat Andrea, H. Berserik, Peter Blokhuis, Kees van Bohemen, Paul Citroen, Theo Daamen, Marinus Fuit, Arie van Geest, Jurjen de Haan, Jan van Heel, Jeroen Henneman, Cies Hes sels, Peter van Hugten, Dies de Jonge (etsen/houtsk.), Gilbert Mazliah, Willem van Althuis, Age Klink, Ton Klop, Ger La- taster, Han Mes, Ger Meinema, Nico Molenkamp, Jaap Schlee, Jan Sierhuis, Jan Sluyters, Jan J. Schoonhoven, Pierre van Soest, Meike Sund, Charley Toorop, Willeke van Tijn, Diet Wiegman (objecten), Co Wes- terik. hij gewoon kan doorwerken na zijn vijfenzestigste. „Ouderen worden gediscrimineerd. Ze moeten ineens stoppen met hun werk en mogen allerlei dingen voor half geld doen. Ouderen en kinderen half geld, dat zegt genoeg. Gevoeligheid noemt hij een voorwaarde voor een vak als kunstschilder. „Bij het schil deren is het althans in je voor deel, maar op allerlei andere gebieden krijg je er moeilijk heden mee. In conflictsituaties zit je goed fout met die gevoe ligheid". MIDDELBURG - Het bu reau Voorlichting van de ge meente Middelburg zou meer ingeschakeld moeten worden bij het contact tussen bevol king en gemeente. Zo zouden overlegbijeenkomsten moeten worden belegd door dit bureau en ook de brieven aan bewo ners moeten door medewer- VLISSINGEN - Eén van de kookclubs van Het Wolters- huis aan de Hogeweg 103-105 heeft momenteel een ernstig gebrek aan vrijwillige leiding. Zo'n zes tot tien kinderen in de leeftijd van tien tot twaalf jaar zitten in spanning te wachten totdat er iemand komt om hen te begeleiden bij de activitei ten, die zij op de club onder nemen. De club is om de maan dagmiddag van kwart over vier tot half zes. Enthousiaste moeders en/of vaders kunnen contact opnemen met het Woltershuis telefoonnummer 14660. MIDDELBURG - De pro vinciale WV Zeeland heeft een brochure uitgegeven onder de titel Korte Vakanties in Zeeland 1980 met een grote keuze aan mogelijkheden in voor- en naseizoen. Gekozen kan worden uit drie-, vijf- en achtdaagse hotelvakanties in diverse plaatsen. Verder wor den midweek- en weekendar rangementen in bungalows en vakantieappartementen aan geboden. Voor de kampeerders is er een caravanarrangement en een goedkoop kampeer- weekendabonnement. kers van het bureau Voorlich ting worden opgesteld. Dit staat in een nota die is opge steld door het hoofd van het bureau Voorlichting, A. de Jonge. De commissie „Be- stuur-Bestuurden" bespreekt de nota in de vergadering van aanstaande donderdag. Tot nu toe is het zo dat bij eenkomsten met bewoners af hankelijk van het onderwerp door verschillende gemeente lijke diensten worden georga niseerd. De Jonge meent dat het voor de bevolking gemak kelijker is als het contact met de gemeente via één centrale plaats verloopt. Een belangrij ke taak van de voorlichter is juist het contact te onderhou den tussen gemeente en bevol king, zodat dit bureau deze taak vanzelfsprekend op zich zou moeten nemen. De mede werkers zijn in dit soort zaken geschoold. Hetzelfde geldt voor de brieven naar bewo ners, die medewerkers van het bureau begrijpelijker kunnen schrijven dan de medewerkers van de verschillende gemeen telijke diensten. B. en W. van Middelburg wachten het advies af van de commissie alvorens een besluit over deze zaak te nemen. Het eerste bezwaar kan zijn dat de huurder, als hij de pun ten optelt die zijn woning toe gekend kunnen worden, tot een lagere huurprijs komt dan het voorstel van de verhuur der. Ter toelichting het vol gende. De wetgever heeft een systeem bedacht (het zoge naamde woningwaarderings- stelsel) waardoor huurder en verhuurder „gemakkelijk" uit kunnen rekenen welke huur prijs voor hun woning redelijk is. In dat stelsel worden aan een huis punten toegekend af hankelijk van o.a. ligging, kwaliteit en voorzieningen. In dat schema past bij een zeker aantal punten een bepaalde huurprijs. Vaak is een huurder het niet eens met een voorstel om de huur te verhogen, omdat hij vindt dat de toestand van de woning te wensen overlaat. Een aantal aanknopingspun ten om te kunnen beoordelen of die bezwaren een huurver hoging (gedeeltelijk) kunnen tegenhouden zijn de volgende. Een verhuurder voldoet niet aan zijn verplichtingen door b.v. dringend noodzakelijke reparaties niet te laten ver richten of het onderhoud te verwaarlozen en de huurder protesteert bij de huurcom- missie tegen het voorstel tot huurverhoging. De huurcom- missie moet nu kijken naar de mate waarin het woongenot wordt geschaad. Ten aanzien van het achterstallige onder houd bekijkt de huurcommis- sie van geval tot geval of de verhuurder daar een verwijt van kan worden gemaakt. Daarbij is van belang hoe de verplichtingen ten aanzien van het onderhoud verdeeld zijn over huurder en verhuurder. Ook zal de huurcommissie on derzoeken of de huurder de verhuurder wel op tijd over zijn klachten heeft ingelicht. Er moet blijken dat de ver huurder nagelaten heeft om binnen redelijke tijd na de melding van de klachten daar iets aan te doen. Onvoldoende onderhoud zal vaak aanwezig geacht worden als de huurder ernstig gehin derd wordt door de gebreken (lekkage, vochtplekken, wa teroverlast, enz.) In het alge meen zullen gebreken wat be treft het stop- en verfwerk geen bezwaren kunnen zijn die ingebracht kunnen worden te gen een voorstel tot huurver hoging. Hetzelfde geldt voor technische verandering en normale slijtage. Het is ook mogelijk dat de gebreken zo ernstig zijn, dat daarom zonder meer de huur prijs niet vehoogd mag wor den. Dit is bijvoorbeeld het ge val als de elektrische installa tie of gasleiding zo onveilig is dat het elektriciteitsbedrijf weigert om elektriciteit" of gas te leveren. In dit en in andere door de wet genoemde gevallen hoeft de huurcommissie geen oordeel uit te spreken over de mate waarin het woongenot geschaad wordt, maar ze moet uitspreken dat verhoging van de huur niet redelijk is. Zelfs als de huurder op een dergelijk gebrek geen beroep heeft ge daan, moet de commissie dit oordeel uitspreken. De huur prijs zal ongewijzigd moeten blijven zolang het gebrek niet hersteld is. Als er sprake is van zo'n ernstig gebrek stuurt de commissie een afschrift van het besluit naar de inspecteur van de volkshuisvesting en naar burgemeester en wethou ders. De gemeente kan dan de verhuurder aanschrijven om tot herstel van de gebreken over te gaan. Soms is het onmogelijk om bezwaren tegen een huurver hoging in te dienen. Dit geldt voor huizen die met subsidie van het rijk gebouwd zijn en waarvoor de huur nog niet vijfmaal verplicht verhoogd is. Ook kan geen bezwaar ge maakt worden omdat het huis niet aan alle eisen van modern comfort voldoet. De verhuur der hoeft slechts het bestaande woongemak te handhaven. Ook als de reden van het be zwaar gelegen is in omstan digheden die niet met de wo ning samenhangen (b.v. het in komen) zal de huurverhoging niet ongedaan gemaakt kun nen worden. In dit laatste ge val zal huursubsidie vaak uit komst kunnen bieden. Dit is een publicatie van het Bureau voor Rechtshulp Zee land, Damplein 1, Middelburg, tel 01180-37120. Foto: Cor Schuilwerve MIDDELBURG - Robbie, die niet anders omschreven kan worden dan als een internationale horid, omdat er van alle rassen wel iets in terug te vinden is, zit in het dierenasiel aan de Wal- cherseweg in Middelburg. Vanwege zijn jonge leeftijd, een half jaar, is hij nog erg speels en lekker onbesuisd af en toe. De riem staat tijdens de wandeling niet gespannen, hij heeft meer oog voor zijn begeleiders dan voor andere honden. In het asiel is gebleken dat hij goed met andere honden en katten op kan schie ten en ook voor kinderen is hij zeer lief. Tijdens de rit naar het strand lag hij rustig op de achterbank en dat is iets wat niet van aüe honden gezegd kan worden. Robbie is op een klein wit befje na helemaal zwart en ongeveer vijftig centimeter hoog. Op het strand bleek graven in het zand een heerlijke bezigheid te zijn voor hem, maar ook het spelen met een stokje was hem niet onbekend. Ondanks het feit dat hij met ons voor het eerst mee ging hoorde hij echt bij ons. Of hij nu aan de riem of los was, hij peinsde er niet over om een paar meter van ons vandaan te gaan. Hieruit blijkt wel dat Robbie een erg aanhankelijke hond is en zich ook echt thuis zal voelen bij zijn nieuwe eigenaar. Het enige wat nodig is is een beetje geduld, maar dat is voor iedere jonge hond nodig. Terug in het asiel begon Robbie enorm te blaffen tegen zijn buurhonden. Zowel tijdens de wandeling als in de auto hadden we daar geen last van gehad. Het blijkt dus wel dat een hond zich in het asiel anders gedraagt dan daarbuiten. Mensen die dan ook naar Robbie komen kijken moeten er echt een stukje mee gaan lopen en zullen dan zelf wel ontdekken dat hij erg lief en aanhankelijk is en heus geen blaffer zoals hij zich in het asiel voordoet. Buiten Robbie zijn er nog andere honden en nog heel veel katten in het asiel waarvoor men ook even langs kan komen. Alle andere dieren die geplaatst zijn van het dierenasiel aan de Walcherseweg zijn inmiddels gecontroleerd (dit gebeurt door een groep mensen die gaan kijken of er geen problemen zijn en of de hond of kat zich goed thuisvoelt in dat nieuwe gezin) en het bleek dat elk diertje een goed tehuis had gekregen. Bullie, de bouvier, uit de vorige via het strand in de mand heeft nog steeds geen baasje gevonden. Mensen die geïnteresseerd zijn in deze hond kunnen terecht bij het asiel aan de Oostperkweg in Middelburg. Door Bullie zijn er wel wat andere honden en katten geplaatst; een reden temeer om dus voor hem een goede eigenaar te vinden. MIDDELBURG - Sinds 1 januari is de Algemene Kin derbijslagwet veranderd. Ie dereen die nu in Nederland woont of in dienstbetrekking is, heeft nu recht op kinderbij slag van het eerste kind af. De verandering is vooral van be lang voor degenen die voor heen geen aanspraak konden maken op kinderbijslag voor hun eerste en tweede kind, zo als zelfstandigen met een hoog inkomen. Om kinderbijslag te krijgen moet men na afloop van een kwartaal een aanvraag zenden naar de Raad van Arbeid in Middelburg. Voor nieuwe kin derbijslagaanvragers zijn spe ciale aanmeldingsformulieren ontworpen om de aanvragen zo snel mogelijk te kunnen ver wezenlijken. De formulieren zijn te ver krijgen bij de Raad van Arbeid, Spanjaardstraat 51-53, 4331 EP Middelburg, tel. 01180-25951. De eerste beta ling volgt dan zo spoedig mo gelijk na 1 april 1980. Bi] de gemeentepolitie te Vlissingen werden in de perio de van 13 tot 21 februari 1980 de volgende voorwerpen aan gegeven: bovendeel kunstge bit; tijdschriften; metalen halsband hond met naam plaatje; paar zwarte dames handschoenen; donkerbruine dameshandschoen; rechter zwart-rode plastic hand schoen; paar zwarte hand schoenen; linker zwarte da meshandschoen; blauw ge ruite shawl; hoeslaken en la ken; zwarte portemonnee; kinderschoen; paar slippers; 3 sleutels aan ring; 2 sleutels in bruin etui; autosleutels aan la bel; plastic tas met badlaken. Aangegeven dieren in asiel: bastaard jachthond, zwart/ wit, reu; bastaard herder, langharig, reu; poes, zwart/ wit, 3 maanden; poes, cypers rood, volwassen. i.SSzm mmmmmmmmm' p* - H H|p .IP HbI VLISSINGEN - Woensdag 27 februari zal het m.s. Prinses Irene aanleggen aan de Piet Heinkade in Vlissingen. De Prinses Irene is één van de drie opleidingsvaartuigen voor de Rijn- en binnenvaart van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Op deze vaartuigen wordt instructie gegeven aan leerlingen van de opleidingsscholen voorde Rijn-en binnenvaart. Geïnteresseerden in de vakopleiding voor deze bedrijfstak kunnen dit speciaal gebouwde vaartuig bezichtigen 's avonds van zeven tot negen uur. VLISSINGEN - Woensdag avond 27 februari om 21.00 uur begint er een informatie bijeenkomst over de nieuw te starten assertiviteitstraining voor vrouwen in het VJV-ge- bouw in de Verkuyl Quakke- laarstraat 11-13 in Vlissingen. Deze training zal gedurende tien weken één avond per week plaatsvinden. Het doel is het werken aan inzicht in en be wustwording van de maat schappelijke positie van de vrouw en het leren voor zich zelf op te komen. Op de infor matieavond zal er gesproken worden over de inhoud van de training en de manier waarop men daarmee aan het werk kan gaan. Er kunnen ongeveer tien vrouwen deelnemen. Wie niet op de informatie avond aanwezig kan zijn en wel belangstelling heeft kan bellen naar Joke Moerland, telefoon 01184-17819. "S -vf.-.'* GRIJPSKERKE - Van Grijpskerke is nu ook een boekje verschenen in de nostalgische serie „in oude an sichten". Het boekje bevat groepsfoto's, dorpsgezichten, oude boerderijen, het geeft kortom een beeld van Grijps kerke tussen 1880 en 1925. De ze foto is gemaakt op boerderij Voorzorg. Op het paard zit Joos Cevaal en Johannes Ce- vaal houdt het paard bij de teugel. 1

Scheldebode | 1980 | | pagina 11