Wijziging afsluittijden Scheldebode VMZ wil verhinderen dat Eurogas al begint met overslag LPG OPGAVE SNOEKJES ADV. AFD. Bijeenkomst over Zeeuws vrouwenhuis JUWELIER VAN DE REE Texas Instruments REKENMACHINES tot maandag 17.00 uur dinsdag 9.45 uur WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 - TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG Ouders Adoptie projecten Werkgroepen Verkoop 300 stuks originele PERZISCHE TAPIJTEN VLISSINGEN Kinderen van de Vlissingse speeltuinvereniging d'Oude Stad zijn al de hele winter bezig met het optuigen van wagens voor de carnavalsoptocht van aanstaande zaterdag. De kinderen proberen allerlei dingen uit te beelden die zij in de speeltuin doen. Wie het resultaat wil zien: De stoet vertrekt zaterdagmiddag om halftwee vanuit het wijkgebouw aan de Paardestraat en trekt door de stad naar het gemeentehuis. Het aantal deelnemers is groter dan ooit tevoren, namelijk rond de driehonderd. (Foto Cor Schuilwerve). VLISSINGEN - Alle vrou wen die vinden dat er in Zee land een vrouwencentrum of vrouwenhuis moet komen, kunnen daarover op maandag 18 februari van gedachten wisselen in 't Anker aan de Bo- nedijkestraat in Vlissingen. Er is nogal wat gaande in de vrouwenbeweging (VOS-cur- sussen, Kom-uit-je-huis, vrouwencafés, enzovoorts), maar er zijn haast geen con tactmogelijkheden, zodat de ene groep vaak niet weet waar de andere mee bezig is, zo luidt de klacht. De werkgroep die zich met een vrouwenhuis be zighoudt, vindt dat de vrou wencafés zo'n contactplaats zouden kunnen zijn, ware het niet dat ze te weinig zelfstan dig zijn en te weinig openings uren hebben. Het programma dat de werkgroep voor maandag in elkaar heeft gedraaid ziet er als volgt uit: zaal open om half- acht, van acht tot halfnegen vertellen verschillende vrou wen waarom ze zo'n vrouwen centrum wensen, vervolgens discussie naar aanleiding van een praatpapier. VLISSINGEN - Eurogas heeft aangekondigd rond 1 maart in het Sloegebied te be ginnen met de opslag en over slag van LPG. De Vereniging Melieuhygiëne Zeeland wil dit voorkomen, omdat de kroon nog geen uitspraak heeft ge daan over het beroep dat VMZ, de Zeeuwse milieu-inspectie en de directeur-generaal voor de milieuhygiëne in Den Haag tegen het gasttankpark had den aangetekend. De VMZ heeft daarom de afdeling ge schillen van de Raad van Sta ten verzocht de hinderwetver gunning op te schorten totdat de kroon zijn uitspraak heeft gedaan. Eurogas is de bouw van de zes gasbollen bij Nieuwdorp op eigen risico begonnen. Naar aanleiding van de kroonberoe- pen liet de Raad van Staten namelijk een onderzoek doen naar de veiligheid van deze vestiging en Eurogas heeft dit onderzoek niet willen af wachten. Het onderzoek is nu afgerond en de kroon zal bin nen enkele maanden uitspraak doen. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste sfeer en een GROTE KOLLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen Uitgebreide reeks in voorraad bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN Terre des Hommes begon in Bolivia eerste poliocentrum waar kinderen zonder geld terecht kunnen Het echtpaar Appie en Ineke de Haan uit Vlissingen heeft de stichting Terre des Hommes een thuis voor polio patiëntjes opgezet in Bolivia. Zij werken daar nu tweeë neenhalf jaar in de mijnwerkersstad Cochamba en probe ren de kinderen uit de sloppenwijken en van het platteland die aan polio lijden zover te helpen, dat ze weer kunnen lopen. Tijdens zijn vakantie in Nederland vertelt Ap wat meer over Terre des Hommes en het werk in Bolivia. „Er verblijven in ons cen trum ongeveer dertig kinderen van twee tot zeventien jaar. Tachtig procent van deze kin deren heeft polio. De anderen hebben verlammingen, botaf- wijkingen of botgewrichts- t.b.c. Vooral de verzorging van de allerkleinsten is een heel werk. Er zijn er nu zes onder de drie jaar, die geen van allen zindelijk zijn, verder nog veertien van drie tot zes jaar, vier jongens van negen tot twaalf en drie grotere jongens van zeventien. We bieden ook onderdak aan twee grotere weesjongens die overdag in de stad aan het werk zijn. De be doeling is alle kinderen binnen drie tot vijf maanden weer aan het lopen te krijgen, door mid del van operaties, het aanme ten van beugels en fysiothera pie". De fysiotherapie wordt gedaan door Appie en Simone, en eveneens uit Vlissingen af komstige fysiotherapeute, die deze zomer naar Bolivia is ge gaan om Ap en Ineke te helpen. De resultaten die zij behalen zijn erg goed. Er zijn twee Bo liviaanse orthopedische chi rurgen, die naast hun eigen praktijk in de vrije uren ope raties gratis doen bij kinderen van het centrum. De beugels worden door de grotere jon gens van het tehuis zelf ge maakt. In het centrum hebben zij nu ook een kleine oefenzaal voor de fysiotherapie inge richt. Ze wordt hierbij gehol pen door een kokkin en een meisje voor de kinderen. Ze probeert zoveel mogelijk een familiesfeer te scheppen, maar past er wel voor op om de kinderen te verwennen. Zij komen uit de armste milieus en zijn thuis niet veel gewendm Omdat ze na enige maanden weer terug moeten en men wil voorkomen dat er dan aanpas singsmoeilijkheden ontstaan, leiden de kinderen ook in het tehuis een mij sober bestaan. Ap: „We proberen wel de kin deren wat gezonde voeding te geven. Als er kinderen aanko men die ondervoed zijn, moet je dat natuurlijk eerst verhel pen. Zij krijgen thuis vaak heel eenzijdige voeding; voor een gedeelte door onwetendheid van de ouders, vaak ook omdat er geen geld is om goed voedsel te kopen." Om een idee te geven van de kosten: In het centrum wordt aan voeding gemiddeld een bedrag van 40 gulden per kind per maand besteed. Een dub bele beenbeugel met schoenen kost ongeveer 250 gulden. Een operatie als een achillespees verlenging of bicepstrans plantatie komt op ongeveer Appie de Haan. Hij is inmiddels weer aan het werk in Bolivia. Foto: Cor Schuilwerve 300 gulden. De totale revali datie van één kind kost dus over een periode van vier maanden 1000 gulden. Verge leken met de verpleegprijs in een kinderrevalidatiecentrum in Nederland (rond 250 gulden per dag) is dat natuurlijk niet veel. De ouders van de kinderen dragen naar verhouding van hun inkomsten mee in de on kosten. Hoeveel zij moeten beLdien wordt beslist door Bo liviaanse sociaal werker Isidro Mamani. De bedragen lopen uiteen van een gulden tot een dubbeltje per dag. „Het lijkt misschien vreemd, dat we deze arme mensen om geld vragen", zegt Ap, „maar dat heeft wel een reden. Ten eerste schamen de mensen zich ervoor om van de bedelarij te leven. Voor hun eergevoel is het heel belangrijk dat ze zelf meebetalen. Ten tweede kost het kind ook geld aan kleding en voeding als het thuis is. Het is gebleken dat er voor de beugels en de schoenen beter gezorgd wordt, als ze er zelf een klein bedrag voor be taald hebben." Naast de kinderen die intern zijn, worden er ook poliklini sche behandelingen gegeven voor de kinderen die jonger zijn dan twee jaar. Het gaat dan om de kinderen die in ja nuari 1979 getroffen zijn door de laatste polio-epidemie. Dankzij de komst van Simone kon het aantal poliklinische behandelingen uitgebreid worden. Dit is heel belangrijk, omdat men juist deze gevallen heel snel moet behandelen, iets wat voorheen niet altijd moge lijk was door gebrek aan tijd en mankracht. Dat er zoveel kin deren aan polio lijden in Boli via heeft verschillende oorza ken (er zijn 6000 gevallen van polio bekend in het departe ment Cochabamba met 180.000 inwoners). De vacci natie is erg moeilijk, omdat het zo'n uitgestrekt gebied is met slechte verbindingen. De po liovaccinatie moet bovendien verschillende keren herhaald worden en dit levert grote moeilijkheden op. De mensen komen na de eerste prik vaak niet terug met hun kinderen. Ze moeten soms wel drie dagen lopen voordat ze bij een dokter zijn. Een enorme verbetering zal de ontwikkeling van een polio-vaccin zijn dat slechts éénmalig moet worden toege diend. Dit is een vergevorderd stadium. Ook door ondervoe dingen hebben de kinderen minder weerstand tegen ziek ten, wat de kans op besmetting verhoogt. Voor dat dit poliocentrum van Terre des Hommes werd opgericht, gebeurde er voor de poliopatiëntjes in Bolivia vrijwel niets. Er waren wel en kel*; kleine ^oliokinderen van rijke ouders uit de stad extern behandeld; voor de kinderen van het platteland was het on mogelijk hier elke dag naar toe te komen. Ap: „De polio is eigenlijk gemakkelijk te behandelen. Door eenvoudige operaties en soms zelfs alleen met oefenin gen en schoentjes met een beenbeugel kunnen de kinde ren weer lopen. En dat is hier vrijwel onontbeerlijk om een bestaan op te kunnen bouwen. Kinderen die kunnen lopen, kunnen namelijk ook naar school. In vrijwel iedere dorp is een lager school. Die wordt dan meestal wel afgemaakt. Voor verder onderwijs moeten de kinderen naar de stad, wat voor velen al een stuk moeilijk wordt". Voor de behandeling en ver zorging van de poliopatiëntjes is natuurlijk veel geld nodig. Een deel van dit geld komt van mensen uit Nederland die via Terre des Hommes een kind fi nancieel hebben geadopteerd. Ook bestaat de mogelijkheid om een bepaald project te adopteren. Vijftig mensen adopteren bijvoorbeeld een weeshuis of school. Deze hulp is meestal nog effectiever. Ook in Bolivia zijn verschillende van deze projecten. Het.behoort tot de taak van Ineke om naast haar werk in het poliocentrum deze projec ten te bezoeken en nieuwe pro gramma's op te zetten. Enkele van deze projecten zijn: Colo- nia Piray in Santa Cruz. Dit is een weeshuis voor 75 jongens en meisjes. Chimoré-Chapare: Dit is een groot project in een tropisch gebied gericht op landbouwtechnisch onderwijs. Ongeveer tachtig procent van de Bolivianen leeft van de landbouw. Alles gaat er nog met de handploeg en de os. Men leert nu de jongens beter landgebruik, irrigatiemetho den en het verbouwen van voe- dingrijke gewassen zoals soja en dergelijke. Na dit onderwijs gevolgd te hebben krijgt een groep van deze jongens een soort startsubsidie op hun ze ventiende jaar als ze het wees huis verlaten waarmee ze een landbouwbedrijf moeten op zetten. Meisjes krijgen bij voorbeeld de kans op een coö peratieve weverij te beginnen. Er zijn in Nederland zo'n honderd werkgroepen van Terre des Hommes. In Middel burg werd een werkgroep op gericht in april 1976. De werk groepen geven informatie over de adoptie van een kind uit de derde wereld en ander werk van Terre des Hommes. De kosten voor zo'n kindje op af stand bedragen 37,50 gulden per maand. Verder krijgt de stichting financiële steun via giften, van donateurs en via de opbrengst van allerlei activi teiten. De werkgroep in Mid delburg organiseert onder an dere rommelmarkten, fancy- fairs, prestatielopen, fiets tochten, enzovoorts. Ook ver zorgt zij lezingen bij vrouwen verenigingen en geeft zij in formatie op scholen door mid del van een kraampjes op de braderie en andere evene- Freddy Colque het eerste patiëntje dat in het centrum van Cochabamba leerde lopen. menten. De werkgroep heeft nu echter dringend mensen nodig die mee willen helpen met het organiseren van deze activiteiten, omdat enkele van de leden verhuisd zijn. Het zijn bijna allemaal ac tiviteiten die 's avonds of in het weekend plaats vinden", ver telt groepslid Janny Hemmes, „en het is best leuk werk. Het is echt niet zo datje er iedere dag mee bezig moet zijn of veel moet vergaderen. Het zou erg fijn zijn als er wat nieuwe men sen bij kwamen, zij hebben misschien weer wat nieuwe ideeën." De werkgroep Middelburg heeft als speciaal land om te heiepen Bolivia gekozen. Door het contact dat zij hebben met Ap, Ineke en Simone, blijven zij op de hoogte van wat er daar met het geld bereikt wordt. Wie meer inlichtingen wil hebben over financiële adoptie, de werkgroep Wal cheren, of algemêen informatie kan contact opnemen met Jan ny Hemmes, Prinsenlaan 41, Middelburg. Telefoon 01180-29486. in alle maten en soorten Door direct import 40 tot 50% echt voordeel. Verkoop uitslui tend morgen donderdag 14 februari van 11.00 tot 20.00 uur onder volle garantie van echtheid in de Schouwburg, Middel burg. Molenwater 99. Bij iedere aankoop ontvangt u een officieel garantiebewijs. Kom kijken. Het loont de moeite. Alle tapijten zijn geprijsd. Carpet Centre Oriënt, Heerlen, Honingmanstraat 12

Scheldebode | 1980 | | pagina 1